Nepříjemný zápach z pračky. co ho způsobuje a jak mu zabránit?

Zdá se, že pračka ženám v domácnosti usnadňuje život, ale na druhou stranu se zdá. nepříjemné pachy z něj mohou zničit vaše oblečení. Bohužel i u nových strojů se může objevit nepříjemný zápach. protože jsou konstruovány tak, aby zachycovaly vodu. Tam se s oblibou množí mikroorganismy, jako jsou plísně, bakterie a další. Může způsobit, že vyprané předměty, například nové ložní prádlo, budou nepříjemně vonět. V tomto článku se dozvíte, jak si nezkazit pračku hnilobným zápachem a jaké jsou jeho příčiny.

Máte skvělou příležitost prohlédnout si naše hodnocení všech novinek a zakoupit ložní prádlo se sezónní slevou. Následujte tento odkaz.

Home pro bakterie

Bakterie často napadají následující části pračky:

 • nádoba na prášek;
 • Pryžové těsnění uvnitř bubnu;
 • Topná tělesa. topná tělesa;
 • na dno bubnu;
 • hadice, která odvádí vodu do kanalizace;
 • Gumový kroužek kolem dveří;
 • hadici vedoucí od zásobníku na prášek do nádrže;
 • Kanál, kterým protéká mycí prostředek.

Jak odstranit zatuchlý zápach z pračky

Otřete viditelné nečistoty uvnitř bubnu a přihrádky na prací prostředek. Často dochází k tvorbě slizu nebo zčernání dásní. Všechny tyto prostředky se musí čistit bělidlem nebo jinými čisticími prostředky.

Po mechanickém vyčištění prostoru pro prášek a kondicionér zmizí žvýkačka a stěny bubnu, ale po několika umytích ve studené vodě se nepříjemný zápach vrátí.

Prázdné pračky

Nalijte velkou dávku pracího prostředku do zásuvky na prací prostředky. To lze doplnit specializovanými pracími prostředky pro pračky. Bez vložení prádla zapněte nejdelší dobu praní při nejvyšší teplotě (95 °C). Vaření bubnu tímto způsobem pomůže vyčistit bakterie, které se v něm usadily.

Použití octa

Ocet se z lékařského hlediska doporučuje k ošetření plísní, protože alkalické látky mají škodlivý účinek na rozvoj škodlivých mikroorganismů. Půl šálku octa nalitého do nádoby s kondicionérem a práškem pomůže zachránit pračku před plísní a zatuchlinou.

Odborníci doporučují, abyste to nedělali okamžitě. Nejprve je třeba nastavit režim praní bavlny na nejvyšší možnou teplotu, počkat, až z bubnu odteče první voda, a pak do pračky nalít ocet.

Kyselina citronová

Pomáhá zbavit se nepříjemných pachů a zajistit, aby byl stroj opět tichý. Kyselina citronová čistí především prvky od vodního kamene, který také způsobuje vznik nepříjemných pachů.

Místo pracího prášku nasypte do bubnu 5 sáčků kyseliny citronové a zapněte pračku na minimální teplotu 90-95 °C. Na konci procesu je třeba těsnicí gumu a buben očistit od malých kousků vodního kamene. Budete překvapeni, kolik nečistot bylo uvnitř vašeho „pomocníka“.

Tablety do myčky nádobí

6 tablet v bubnu myčky (ne v přihrádce na prášek)!) a zapněte praní v nejteplejší vodě, aniž byste prádlo vkládali do bubnu. V polovině procedury musíme pozastavit proces praní (pokud tato možnost není k dispozici, můžete pračku prostě vypnout). Vroucí voda a rozpuštěné chemikálie se musí v bubnu „rozpouštět“ přibližně 3 hodiny.

zbavit, zápachu, pračky

Tipy pro prevenci vlhkého zápachu

Nejčastěji si problém způsobíme sami a pak s ním bojujeme. Pilulky do myčky nádobí často způsobují problémy, pokud nedodržíte několik pravidel.

 • Špinavé prádlo skladujte v dobře větraném koši nebo jiné nádobě. Do pracího bubnu necpěte špinavé (a někdy i vlhké) oblečení, jinak vzniklý zápach vlhkosti nezmizí ani po vyprání.
 • Po skončení pracího cyklu nechte víko a přihrádku na prací prostředek otevřené: vše musí vyschnout. Na spodní stranu bubnu je vhodné položit hadřík (zejména po studeném praní). Nečistoty se mohou shromažďovat z oděvů.
 • Nešetřete na pudrech a kondicionérech. Nekvalitní výrobek může vést k růstu hub a plísní a k tvorbě vodního kamene.
 • Každých šest měsíců je třeba odstranit vodní kámen. K provedení této operace nemusíte volat švadlenu. Vodní kámen z pračky lze vyčistit doma přípravou speciální směsi: smíchejte 4 sáčky kyseliny citronové s půl sklenicí octa.
READ  Kam vložit kondicionér do pračky

Jak se zbavit nepříjemného zápachu z pračky, aniž byste ji zničili

Dostávejte do své schránky jeden čtenář denně. Připojte se k nám na u a

Téměř každá hospodyňka se setkala s problémem nepříjemných pachů vycházejících z pračky. Zápach nejen kazí zážitek z praní, ale může se přenést i na prádlo, které perete. Novate.Jak se zbavit zápachu a zabránit jeho vzniku.

Příčiny zápachu

Pokud odlepíte gumovou průchodku mezi bubnem a dveřmi, uvidíte spoustu podivných věcí

Hlavní příčiny zápachu. růst plísní ve vlhkém prostředí nebo v nesprávně udržovaných spotřebičích.

Pokud pravidelně perete na úsporný program a voda není ohřátá na 90 stupňů, plíseň se rychle rozšíří.

Po umytí nechte dveře několik hodin otevřené, aby se odpařila zbytková vlhkost. Pryžové těsnění mezi dvířky a bubnem je také třeba otřít do sucha. Pokud se tento krok zanedbá, nakonec shnije nebo v něm začne růst plíseň.

Nenechávejte špinavé oblečení v pračce, dokud čekáte na jeho vyprání. Na zátěži je dostatek patogenních mikroorganismů, které mohou způsobovat plísně a nepříjemný zápach.

Použití nekvalitního pracího prostředku nebo kondicionéru může způsobit špatné vyplavení látek z bubnu. Pokud se neodstraní, vznikne charakteristický zápach. Nádobu na tekutinu a prášek pravidelně myjte, jinak se na ní vytvoří zapáchající povlak.

Ucpaná hadice. Na stěnách prvku se časem usazuje čisticí prostředek nebo odpad. To způsobuje jejich hnilobu nebo plesnivění a vydává zatuchlý zápach. Pravidelně kontrolujte stav hadice a oplachujte ji vlažnou vodou. V extrémních případech. Výměna za nový.

Na filtr působí také nečistoty a další nečistoty. Nezapomeňte ji odstranit a opláchnout v teplé vodě, aby se nestala živnou půdou pro plísně.

Prací prostředky pro domácnost k odstranění zápachu ze stroje

Calgon. Změkčuje vodu a zabraňuje usazování vodního kamene ve spotřebiči.

„Chistolan Automatic“. Cenově výhodný a účinný přípravek, který neutralizuje vodní kámen a nepříjemný zápach.

Tiret. Chlorový roztok se používá k čištění kanalizace a odstraňování ucpání. neutralizuje zápach a má antibakteriální účinky.

Doktor Deset. Odstraňuje vodní kámen, plísně a nerozpuštěné zbytky pracího prostředku z dutiny pračky.

„Cleaner Effect 2v1. Odstraňuje vodní kámen na topném tělese domácích spotřebičů. Lze použít jako preventivní opatření.

Upřesnit. Levný čisticí prostředek pro domácnost spolehlivě chrání pračku před vodním kamenem.

Lidové metody k odstranění zápachu

Pokud se zápach objevil teprve nedávno, umyjte pračku důkladně pomocí gelu na mytí nádobí nebo tekutého mýdla. Otřete vnitřní i vnější stranu spotřebiče a poté nechte dvířka otevřená, aby důkladně vyschla.

Vezměte si staré oblečení, které se nebojíte zničit, nebo bílé prádlo, které je třeba prát na vysokou teplotu. Aktivujte program s horkou vodou a spusťte pračku. Chcete-li dosáhnout silnějšího účinku, přidejte do přihrádky kapku octa, abyste systém dezinfikovali.

Vyčistěte stroj síranem měďnatým. Připravte roztok z 1 g prášku a půl šálku vody. Nalijte prací prostředek do bubnu, přepněte na program s vysokou teplotou a spusťte praní. Po 24 hodinách nechte dveře otevřené.

READ  Červený zámek na pračce je zapnutý

Pračku můžete také vyčistit suchým praním. Spusťte program na maximální teplotu. Místo mycího prostředku použijte 50 ml bělidla nebo kapsle s prostředkem na mytí nádobí. Po dokončení pracího cyklu spusťte cyklus máchání.

Soda a kyselina citronová zbaví systém nečistot a dezinfikují ho. Do zásuvky na prací prostředek nasypte 1 lžičku mýdla.л. Přidejte jedlou sodu a sáček kyseliny citronové. Nastavte vysokou teplotu a zapněte praní.

Jak předcházet nepříjemným pachům

Před praním zkontrolujte oblečení a vyčistěte kapsy od odpadků. I ty nejmenší drobky a žmolky mohou způsobit nepříjemný zápach.

Mastné nebo mastné skvrny je nejlepší nejprve vyprat. Jde o to, že odstraňovače skvrn se během pracího cyklu ne vždy aktivují a mohou se jednoduše usazovat na stěnách bubnu.

Pokud plánujete několik praní za sebou, spusťte pračku po půlhodinové přestávce. Nechte dveře po celou dobu otevřené.

Oděvy z bubnu vyjměte ihned po skončení praní, jinak začnou vysychat.

ZÁPACH Z PRAČKY❓ ✖ Jak čistím pračku já

Střídavě perte při teplotě do 40 stupňů a při vysokých teplotách. Ujistěte se, že jste oblečení opláchli.

Po umytí buben otřete do sucha a nádobu na prášek opláchněte a vysušte. Filtr pravidelně čistěte.

Používejte pouze kvalitní prací prostředky důvěryhodné značky a neperte více/méně prádla, než je nezbytně nutné.

Zbavení se zápachu?

Nejlepším způsobem, jak se vypořádat s nepříjemnými pachy, je odstranit jejich zdroje, což znamená, že byste měli vypláchnout nečistoty z pračky pracím prostředkem s obsahem chlóru a nechat ji 24 hodin otevřenou. S tímto úkonem neváhejte, protože otálení může kdykoli vést k poškození výrobku. To je vhodné zejména pro osoby, které si výrobek nikdy předtím nenechaly vyčistit.

Na radu profesionální prádelny nebo čistírny by měla být automatická pračka dezinfikována přípravky typu Domestos. Postup je jednoduchý: nalijte prací prostředek do nádržky a spusťte prací cyklus. Veškeré nepříznivé prostředí ve spotřebiči odumře a odejde do kanalizace, čímž se vyčistí vnitřní části: hrdla, vypouštěcí ventil a prostor mezi nádrží a bubnem.

Agresivní složky chlorového bělidla ničí nepříjemný zápach v pračce a aktivně rozpouštějí usazeniny soli a kalu, ale mají negativní vliv na vnitřní části pračky. Proto by se čištění nemělo provádět příliš často. Zvažte šetrnější způsoby úklidu spotřebiče.

Kyselina citronová

Zápach z pračky lze snadno vyřešit několika levnými prostředky. Lze ji odstranit pomocí kyseliny citronové.

Jak se vyhnout zápachu z pračky

Existuje několik tipů, které můžete dodržovat, aby váš spotřebič fungoval bez problémů a nezpůsoboval nepříjemné pachy:

 • Pračky, které jsou starší než deset let, trpí špatným vypráním nového pracího prostředku. Prací kapsle nebo gely jsou dobrým nápadem, aby se v nich nehromadily zbytky pracího prostředku a nemohly se v nich množit bakterie.
 • Nezapomeňte zkontrolovat záchytnou vanu. Pečlivě odstraňte veškerý zubní plak; v případě nepřístupných míst použijte vatový tampon. Čištění by mělo probíhat alespoň jednou měsíčně.
 • Po mytí nezavírejte dvířka spotřebiče; zbytková vlhkost se nestihne odpařit, což po nějaké době způsobí nepříjemný zápach. Prádlo by nemělo být ve vysavači uchováváno příliš dlouho. Začíná to být kyselé.
 • Doporučujeme ji jednou měsíčně čistit kyselinou citronovou, aby se v ní neobjevily houby, plísně a zápach. Vždy otřete manžety, pokud si všimnete jakýchkoli nečistot nebo úlomků. Odstraňte je včas.
 • Čištění filtru nejenže zabrání nepříjemným zápachům z pračky, ale také pomůže zajistit její dlouhou životnost.

Vážení čtenáři, své dotazy zasílejte do komentářů níže. Podělte se o své osobní zkušenosti se způsoby odstranění zápachu z pračky.

READ  Lze kuklu prát v pračce?

K odstranění zápachu použijte místní prostředky

V mnoha případech jsou jednoduché prostředky dostupné téměř v každé domácnosti. Nasypte je do zásobníku na prášek ve správném dávkování a spusťte praní. Obvykle to stačí k tomu, aby zápach zmizel.

Horká voda

Jedná se o nejjednodušší a cenově nejdostupnější možnost. Spusťte pračku bez prádla v režimu praní „Bavlna“. Voda se naplní do bubnu a zahřeje na 90-95 °C.

Ocet

Hodí se v případě, že z těsnění dveří vychází zápach plísně. Koš důkladně vyčistěte hadříkem namočeným v 9% roztoku stolního octa zředěného vodou v poměru 1:20. Vyplatí se také buben otřít. Poté zapněte přístroj na maximální teplotu. Po umytí nechte dvířka několik hodin otevřená, aby se nádrž vyvětrala.

Ocet lze použít také k čištění vnitřních částí pračky. V tomto případě se do zásobníku na prášek nalije půl sklenice octové esence a stroj se zapne v režimu „bavlna“ při vysoké teplotě.

Kyselina citronová

Do pánve nalijte 3 až 4 polévkové lžíce (3 až 4 lžíce) octa z myčky nádobí. l pracího prostředku a stejné množství kyseliny a perte při maximální teplotě bez odstřeďování.

Potřebujete půl šálku jedlé sody a 200-250 ml vody (t.е. poměr směsi je přibližně 1:2). Obě směsi se smíchají a nalijí do zásobníku klimatizace. Zapněte stroj a zvolte režim „Bavlna“. Po umytí umyjte vnitřek nádrže a těsnění dvířek pomocí jedlé sody.

Síran měďnatý

Ocelovou vlnu zřeďte v čisté vodě v poměru 1,5 polévkové lžíce (50 ml). l na 1 litr vody. Poté namočte bavlněný nebo lněný hadřík do roztoku a otřete jím těsnění dveří. Zbylou směs nalijte do nádoby na prášek a pračku spusťte v režimu praní bavlny při 60-95 °C.

Protože kyselina, jedlá soda, síran měďnatý a ocet mohou způsobit popáleniny a podráždění pokožky, je nutné používat gumové rukavice. Lidé náchylní k alergiím potřebují respirátor k ochraně dýchacího systému.

Pokud řešení nepomohlo napoprvé, lze postup opakovat. Pokud ani to nepřinese požadovaný výsledek, použijte profesionální čisticí prostředek nebo zavolejte instalatéra.

Prevence nepříjemných pachů

Problému je lepší se vyhnout než ho řešit. Pokud nechcete neustále bojovat s plísní a zápachem z bubnu, je třeba dodržovat několik jednoduchých zásad:

 • nenechávejte špinavé nebo vyprané prádlo v bubnu;
 • po praní pračku vyvětrejte;
 • Pravidelně zabraňujte poškození plísněmi a vodním kamenem;
 • Při praní „zapáchajících“ předmětů potřísněných palivem nebo jinými žíravinami je nejprve ručně opláchněte a poté je vložte do bubnu;
 • kontrolujte kvalitu pracích prostředků a pracích gelů a nekupujte žádné pochybné výrobky;
 • Perte častěji při vyšších teplotách, protože neustálé praní za studena způsobuje růst plísní;
 • Při sebemenším problému se spotřebičem vyhledejte odbornou pomoc.

Dodržováním těchto pravidel zlepšíte výkon a životnost svého počítače.

Závěr a užitečné video

Praktická ukázka demontáže a výměny dílů vám pomůže lépe pochopit postup.

Pro lepší pochopení způsobu výměny topného tělesa se podívejte na následující video:

Nepříjemný zápach z pračky se přenáší na předměty v pračce a proniká do obytného prostoru. Je snazší se jí zbavit, než neustále snášet její „vůni“.

Chcete-li odstranit zápach z pračky, používejte kvalitní prací prostředky, včas opláchněte a vyčistěte ovládací prvky. a praní vám přinese jen samé pozitivní výhody.

Otázky k článku? Neváhejte se na ně zeptat v komentářích níže. Můžete se zde také podělit o své vlastní zkušenosti s nepříjemnými pachy z pračky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS