Jak odstranit skvrny ze syntetických materiálů

Syntetické metody jsou nejvíce náchylné k lesklým skvrnám. Vrchní vrstvy materiálů se při vystavení vysokým teplotám snadno spálí. Okamžitě se objeví žluté nebo světle lesklé skvrny!

Proto je při žehlení syntetických materiálů důležité udržovat správnou teplotu. Pokud je však vaše oblečení poškozené, můžete se skvrny pokusit zbavit pomocí následujících metod:

 • Můžete použít kyselinu boritou nebo kyselinu citronovou. Prášek zřeďte na polovinu teplou vodou, roztokem otřete znečištění a nechte působit 15 minut. Poté oděv vyperte běžným způsobem;
 • Smíchejte amoniak a peroxid vodíku v poměru 1:5. Navlhčete jím vatový tampon a očistěte postižené místo. Poté nechte oděv uschnout na slunci, dokud není zcela suchý. Poté je opláchněte v čisté studené vodě a nechte uschnout v přirozených podmínkách;
 • Smíchejte 100 ml 9% octa a čisté vody. Poté naneste sůl a bohatě posypte skvrnu. Oděv nechte uschnout na přímém slunci. Po zaschnutí skvrny oděv opláchněte ve studené vodě a poté jej normálně vyperte;
 • Čerstvé skvrny lze odstranit pomocí jedlé sody. Navlhčete místo teplou vodou a posypte ho jedlou sodou. Počkejte, až se látka vstřebá a zaschne. Poté pomocí houbičky opatrně odstraňte zbytky jedlé sody a v případě potřeby postup opakujte.

zbavit, železa

Můžete také použít chemické prostředky a odstraňovače skvrn. Snadno odstraní skvrny a podobné problémy. Zvolte směs vhodnou pro daný typ tkaniny a při čištění postupujte podle pokynů. Před použitím jakékoliv metody zkontrolujte složení látky uvedené na štítku.

Syntetická tkanina

Odstranění ošklivé skvrny ze syntetiky je poměrně snadné:

 • Navlhčete kousek gázy v roztoku vody a kyseliny octové a poté ji dobře vyždímejte. To je nezbytné k odstranění přebytečné vlhkosti.
 • Zapněte žehličku a na panelu nastavte parní režim.
 • Na oděv položte gázu srolovanou do několika vrstev a pečlivě přežehlete přes dané místo. Pára neutralizuje lesk na oděvu způsobený kyselým prostředím roztoku.

Důležité: přidejte 100 ml 9% kyseliny octové na každých 100 ml vody. Nezapomeňte, že je nejlepší chránit si obličej maskou a ruce gumovými rukavicemi, abyste byli v bezpečí. Zvířatům a malým dětem musí být dočasně zamezen vstup do místnosti, kde hodláte zákrok provádět.

Jak se vyhnout lesku

Než začnete žehlit, zkontrolujte pokyny na štítku a ujistěte se, že oděv lze žehlit. Kalhoty a další oblečení stačí žehlit správným způsobem, aby žehlička nezanechávala nevzhledné stopy.

  Oblečení je třeba po vyprání dobře vymáchat: zbytky pracího prostředku na tkaninách se tepelným působením žehličky velmi zahřívají, což má za následek nežádoucí lesk na oblečení.

 • Než začnete žehlit, měli byste se seznámit s doporučeným nastavením teploty. Teplotu žehlení je třeba zvolit podle pokynů výrobce.
 • Vždy sledujte plošinu žehličky; musí být čistá a beze stop spálené látky.
 • Kalhoty by se měly žehlit přes navlhčenou gázu a bavlněný hadr.
 • Do vody je vhodné přidat trochu octa nebo kyseliny citronové, aby se naplnila nádržka postřikovače.
READ  Cotton 40 jak dlouho to trvá

Proč žehlička zanechává stopy

Následky špatného zacházení se žehličkou jistě nejsou příjemné, ale lze je napravit. Nepozorné čtení štítků na oblečení před praním nebo žehlením je častou příčinou závad. Nedodržení teploty bude mít jistě za následek poškození výrobku.

I v každodenním životě se vyskytují případy nepozorného zacházení s topnými zařízeními. Stačí se soustředit na proces žehlení, váš oblíbený oděv by se mohl propálit.

Výroba surového železa. animácia

Často je nepozornost nebo nutnost dělat několik věcí najednou příčinou toho, že se oděv pod žehličkou spálí. A jak odstranit spálené stopy z oděvů ze žehličky. ne každý o tom ví a v důsledku toho jsou zkažené věci vyhozeny.

Nemusíte si tedy dělat starosti s tím, jak odstranit skvrny od žehličky z tkanin, stačí znát několik pravidel:

  Dbejte na dodržování teplotního režimu. Všechny standardní položky v obchodě jsou opatřeny štítkem, na kterém je jasně uveden typ tkaniny, omezení daného druhu a možnosti jejího použití.

 • Nežehlete syntetické úplety.
 • Pokud chcete žehlit mokrou bílou látku, nezahřívejte žehličku na maximum (objeví se na ní žluté pruhy).
 • Doporučuje se včas vyčistit žehlicí plochu od sazí a vodního kamene.
 • Při žehlení vlněných nebo pletených oděvů vždy používejte ochrannou látku nebo gázu. Netkané textilie by měly být nejlépe obrácené naruby.
 • Kravaty, které jsou lesklé, lakované nebo potažené továrním škrobem, by se neměly žehlit. Stačí je omotat kolem horkého předmětu a kravata se sama vyrovná. Například kolem hrnce s vařící vodou.
 • Pokud má oděv reliéfní ozdoby (květiny apod.).) nebo harmonického vzoru, jehož zničení by zkazilo vzhled výrobku, je lepší takové předměty napařovat v dostatečné vzdálenosti, bez kontaktu s horkým kovem.
 • Při žehlení byste na hedvábí neměli stříkat vodu, zejména pokud je hedvábí z umělého hedvábí. Skvrny se mohou objevit během okamžiku.
 • Velur se nenasytí a nenapaří na žehlicím prkně, ale z dálky, s žehličkou ve vzduchu.

Dobré opláchnutí je velmi důležité. Pokud prášek důkladně nevypláchnete, skvrny od žehličky jsou zaručené.

Rozlišujte mezi šmouhami a oděrkami. Zjednodušeně řečeno, spálenina je spálení tkaniny a matná skvrna je deformace vláken. Zmačkaná místa jsou viditelnější na světlých a bílých a lesklá místa na tmavých a černých.

Jak odstranit stopy po žehlení na oblečení

Nevyžehlené oblečení (zejména jemné, jako je hedvábí a vlna) může mít za následek lesklé nebo žlutohnědé skvrny na kalhotách a šatech.

Příčiny. Existují pouze dvě hlavní chyby: buď si paní nevšimne nečistot na žehličce a látka se zašpiní na spodní straně, nebo zvolí špatné nastavení teploty, což má za následek příliš vysokou teplotu žehlení a spálené stopy na látce.

Abyste se těmto nehodám vyhnuli, dodržujte následující doporučení:

 • Optimální teplotu žehlení zjistíte na štítku na oděvu;
 • Žehlete na špatné straně oděvu (to se týká především šatů, sak, bund, kalhot a jemných oděvů);
 • Použijte vlhkou gázu nebo napařovací žehličku (pokud to samozřejmě není v rozporu s předpisy pro péči o určité druhy tkanin);
 • Tkaninu žehlete rovnoměrně a nenechávejte žehličku na některých místech příliš dlouho;
 • Včas vyčistěte žehlicí plochu od nečistot a sazí.
READ  Jak se zbavit plísňových pachů v pračce

Pokud na oblečení zanecháte stopy (ale ne vypálené díry), zkuste některou z následujících možností. Před použitím přípravku jej vyzkoušejte na malé, nenápadné ploše tkaniny.

Začněte předběžnou přípravou oděvu a jeho praním. Důležitým pravidlem je jednat bez prodlení. Pokud necháte na tkanině stopy po oděru, bude obtížnější je časem odstranit. Proto spálené místo okamžitě omyjte horkou žehličkou. Důkladně opláchněte a věnujte zvláštní pozornost skvrně.

Jakmile tkaninu vyperete, je snazší posoudit rozsah poškození. Od toho se bude odvíjet další postup. Prvním produktem, který máte vždy po ruce a který byste měli používat, je prací prášek. Začněte vtíráním do poškozeného místa od žehličky. Poté nechte namočenou látku půl hodiny namočenou v pracím prostředku, aby se vsákla.

Nepoužívejte čisticí a bělicí prostředky bezprostředně poté, co jste viděli stopy po popáleninách. Začněte jednoduchým opláchnutím ve vodě a prášku.

Použití mycího a čisticího prostředku

Tekutý prací prostředek je také účinný při čištění oděvů od opařenců. Je důležité, aby byla bezbarvá, jinak se na poškozeném místě vytvoří další skvrna. Povrch důkladně vydrhněte, oděv namočte a poté znovu opláchněte.

Bělení

Dalším krokem při čištění stop po žehličce je bělidlo. Tento prostředek je vhodný pro vážnější poškození tkaniny. Vždy berte v úvahu barvu oblečení a jeho interakci s bělidlem. Připravte roztok bělidla a vody a namočte látku do směsi. Po 15 minutách tkaninu opláchněte a zkontrolujte výsledek čištění. Pamatujte si poměr: 1 až 2 uzávěry bělidla na 5 litrů vody.

Před namočením oděvu proveďte pokus s bělidlem na malé ploše oděvu. Koneckonců je důležité, aby si tkanina zachovala svou původní barvu. Zkontrolujte štítek na oděvu, zda je na něm povoleno používat bělidlo.

Po dokončení příprav pokračujte v praní oděvu. Můžete to udělat v pračce nebo rukama. na stopy po spálení to nebude mít vliv. Přípustné podmínky praní naleznete na obalu nebo štítku oděvu. Nepřekračujte uvedenou teplotu, aby oděv nezměnil svůj tvar. Pro ještě lepší účinek přidejte do pračky spolu s pracím prostředkem i odstraňovač skvrn.

Sušení

Věděli jste, že správné sušení oblečení ovlivňuje jeho vzhled a je důležitým faktorem při odstraňování stop po žehlení? Po vyprání pověste látku venku na přímém slunci. Dokáže zesvětlit tmavé skvrny a bez námahy odstranit stopy po popáleninách.

Oblečení by se mělo sušit na přímém slunci maximálně jeden den. Pokud je oděv ponechán delší dobu venku, změní tkanina barvu.

Opakujte kroky

Někdy je poškození tak závažné, že je nutné použít lidové metody nebo opakovat výše uvedené kroky. Pokud vám na předmětu opravdu záleží, není problém ho znovu namočit, opláchnout a vysušit.

Jak odstranit skvrny od železa ze světlého oblečení

Existuje mnoho způsobů, jak odstranit skvrny od žehličky ze světlých tkanin. Chemikálie a agresivní látky se obvykle používají.

 • Citronová šťáva a moučkový cukr. Opařený korpus polijte citronovou šťávou a posypte moučkovým cukrem. Oděv nechte uschnout a poté jej opláchněte ve studené vodě.
 • Další možností je namočit kus látky do peroxidu vodíku a vzniklou skvrnu od železa otřít. Poté nechte peroxid zaschnout a opláchněte ho pod tekoucí vodou.
 • Použití jedlé sody. Železnou skvrnu nejprve opláchněte vodou a poté ji v silné vrstvě zasypte jedlou sodou. Nechte ji tam, dokud není celá mokrá a nasycená. Poté vydrhněte kartáčem a opláchněte. Postup opakujte, dokud skvrnu zcela neodstraníte.
 • Podobně je možné použít sůl: nejprve navlhčit opařený výrobek, pak posypat solí a po chvíli hřebíkem vysušený výrobek omýt.
 • Skvrnu polijte mlékem, osušte a poté vyčistěte pod tekoucí vodou nebo v pračce.
 • Cibuli rozkrojte na polovinu. Popálené místo potřete jednou polovinou hadříku a poté opláchněte. Cibule je stále cítit. Můžete se ho zbavit vypráním oděvu v pračce se změkčovadlem (pokud to tkanina snese).
READ  Jak zmírnit podráždění po depilaci nohou voskem

Zbavte své oblečení lesku

Téměř každá žena měla tu smůlu, že se jí kvůli nesprávnému nastavení žehličky nebo příliš silnému žehlení oděv leskl. Toto poškození není hned patrné, ale může na oděvu zanechat trvalé stopy, kvůli nimž se vám oděv může hnusit. Toto oblečení se často nosí mnohem méně často nebo se přesune do vzdáleného koutu skříně. Existuje spousta řešení, jak odstranit lesk na oblečení. Více informací o tom, jak odstranit lesk a jak vypadá, najdete v následujícím článku.

Všestranné způsoby odstranění lesklých stop na všech druzích tkanin

Ne každý dokáže složení vláken určit od oka. Proto byste měli znát univerzální a stejně účinné způsoby, jak se vypořádat se skvrnami od železa.

Pemza

Někteří lidé se jich dokonce zbavili pomocí pemzy, pilníku na nehty nebo žiletky. Při výběru takové metody byste měli být velmi opatrní, protože sebemenší chybný krok může věc již nenávratně zkazit. Proto doporučujeme ponechat tuto metodu jako poslední možnost.

Sušení parou

Pokud jsou skvrny malé a nepříliš viditelné, můžete zkusit parní čištění. Tato metoda je obzvláště užitečná, pokud vás zajímá, jak se zbavit lesku žehličky na kalhotách a sakách z oblekové tkaniny:

 • Zakryjte lesklou skvrnu gázou nebo lepenkou.
 • Nastavení správného režimu.
 • Problémovou oblast žehlete a občas ji napařujte.
 • Pokračujte, dokud skvrna zcela nezmizí.

Důležité: Tento postup lze provést pouze v případě, že je spotřebič vybaven funkcí uvolňování páry.

Své oblíbené oblečení můžete zbavit lesku také pomocí mýdlového roztoku:

 • Nastrouhejte kostku pracího mýdla (72%).
 • Připravte si mýdlovou směs z hoblin a teplé vody.
 • Navlhčete kousek gázy, dobře ji vymačkejte a přiložte na ošetřované místo. Předehřátou žehličkou přežehlete látku.
 • Po zmizení lesklé skvrny nechte spotřebič samovolně uschnout. Nepoužívejte radiátor ani topení.

Tip: Při žehlení na žehličku příliš netlačte, ale napařujte oděv z malé vzdálenosti. A nezapomeňte, že syntetické obleky nejsou rády vystaveny extrémním teplotám.

Citronová šťáva

Odstraňte skvrny od železa na bílém, černém nebo barevném oblečení šťávou z čerstvého citronu nebo limetky. Problémové místo stačí navlhčit a počkat, až na povrchu tkaniny zcela zaschne. Poté zbývá oděv pouze vyprat.

Důležité: pokud se vám stále nedaří skvrnu z oblečení odstranit, nezoufejte hned. Vždy se dá zamaskovat ozdobením oblasti pěknou výšivkou nebo aplikací.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS