Jak vyčistit zásobník na prášek v pračce

Aby pračka nezpůsobovala problémy, je třeba se o ni starat. vyčistit vypouštěcí filtr, otřít buben a provést několik dalších úkonů, které prodlouží její životnost. V tomto článku vám vysvětlíme, jak vyčistit zásobník na prášek v pračce pomocí dostupných prostředků a nástrojů, které najdete v každé domácnosti.

Proč čistit zásobník na prášek

Ne všichni majitelé praček si uvědomují, že nádržku na prací prostředek je třeba pravidelně čistit. Někteří jsou přesvědčeni, že pravidelný kontakt se saponátem je zárukou čistoty. Samozřejmě, že není.

Protože teplota pracího cyklu je jen zřídka vyšší než 60 °C, část pracího prostředku se nestihne rozpustit a usazuje se na stěnách. Zaschlé částečky mycího prostředku mohou časem vytvořit tvrdé usazeniny, které se obtížně čistí. Tento proces je tím rychlejší, čím horší mycí prostředek byl použit, a je zesílen nedostatečným tlakem vody nebo nadměrnou tvrdostí.

V závažných případech dochází k ucpání otvoru, kterým voda vtéká do žlabu, usazeninami vodního kamene. Díky tomu prací prostředek neprosakuje do bubnu, což snižuje nebo zcela snižuje kvalitu praní.

Pokud je pračka relativně nová, měl by se zásobník pračky snadno čistit. po skončení praní jej opláchněte pod horkou vodou z kohoutku. Lehce otřete pěnovou houbičkou na nádobí, poté opláchněte a osušte.

Ale co když jste si pračku pořídili po několika letech používání (například v pronajatém bytě)?? Nejprve zjistíme, s čím se potýkáte.

Abychom věděli, jak vyčistit nádrž pračky, musíme posoudit, s jakým typem nečistot se potýkáte

Pro představu o tom, co můžete udělat pro vyčištění zásuvky na prací prostředky, uvádíme typy nečistot, které na stěnách zůstávají nejčastěji.

Sušený prací prostředek. Největší podíl moderních pracích prostředků tvoří různé sodné soli. sírany, křemičitany a dokonce i fosforečnany (které jsou již v mnoha zemích zakázány kvůli jejich negativnímu vlivu na životní prostředí). Tyto soli se usazují na stěnách zásobníku a čím je struktura pracího prostředku těsnější, tím hůře je proud vody odplavuje.

Vodní kámen. Jedná se o pevné usazeniny, které zůstávají po zahřátí tvrdé vody. Vodní kámen se skládá převážně z uhličitanů vápenatých a představuje velký problém pro každý vodovodní systém. Způsobuje ucpávání, snižuje tepelné vyzařování topných těles a poškozuje pohyblivé části ventilů a kohoutků.

Prací gely a kondicionéry. Gelové prací prostředky nejsou bezpečné ani pro vaši pračku. Po umytí zůstávají některé z těchto mycích prostředků na stěnách plastové vany jako vlhký a lepkavý mastný film a poskytují ideální prostředí pro množení mikroflóry.

Forma. Spory těchto mikroskopických hub ze zásobníku pračky se dostanou na mokré prádlo a poté do lidských plic, kde způsobují různé alergické reakce a zánětlivé procesy. Pokud je v zásobníku na prášek plíseň, objeví se na stěnách zelenošedá nebo dokonce černá skvrna.

Teď, když známe nepřítele na dohled, můžeme přejít k samotnému čištění zásobníku pračky.

Vyjmutí zásobníku z pračky:

sejmout, víko, pračky, prášek
 • Vytáhněte přihrádku až na doraz.
 • Najděte uvnitř tlačítko pro zajištění záložky (obvykle se nachází uvnitř prostřední přihrádky) a po jeho stisknutí zatáhněte přihrádku směrem k sobě a dolů.
 • Opatrně vyjměte všechny odnímatelné části ze zásobníku.

Některé pračky mají odlišnou konstrukci zásobníku, takže jeho vytažení vyžaduje jiný postup. Můžete si přečíst návod výrobce nebo vyhledat vhodnou metodu na internetu. Tento klip ukazuje, jak vyjmout zásobník z jednoho z modelů Hotpoint Ariston, např.

První samozřejmostí je opláchnutí zásobníku horkou vodou. Některé nečistoty můžete odstranit mechanicky pomocí tvrdé houby nebo starého zubního kartáčku. Jakmile je to hotovo, začneme pracovat na „starobylejších ložiscích“.

Ve školním kurzu chemie jsme se dozvěděli, že usazeniny solí lze porazit kyselinou. Tak to děláme my:

 • Nalijte horkou vodu do umyvadla tak, aby zcela zakryla naši nádobu.
 • Ve vodě rozpusťte šálek 9% octa (nebo vmíchejte 250 g kyseliny citronové).
 • Tác namočte na několik hodin (nejlépe přes noc).
 • Poté pomocí dřevěné škrabky odstraňte nasáklé vápno a prášek.
 • V případě potřeby postup opakujte.

Obyčejná jedlá soda může pomoci zbavit zásobník na prášek v pračce nečistot a plísní.

 • Připravte si hustou směs z několika lžic jedlé sody a trochy vody.
 • Naneste ji na znečištěné místo a nechte ji 20-30 minut působit.
 • Starým zubním kartáčkem nebo tvrdou houbičkou na nádobí seškrábejte zbytky plaku.
 • Opláchněte zásobník čistou tekoucí vodou.
READ  Jak odstranit těsnicí kroužek u pračky

Velmi dobře může fungovat namáčení zásobníku v jakémkoli roztoku chlóru (bělidlo, Domestos, ACE, Utyonok atd.). д.), ale mějte na paměti dávkování doby ponoření: tyto agresivní prostředky mohou zničit i ty nejtvrdší plasty.

Po vyčištění zásobníku na prášek se podívejte do prostoru pračky se sušičkou, odkud jste jej vyndali. Je pravděpodobné, že není v nejlepším stavu.

Po vyprázdnění zásuvky na prací prostředky nezapomeňte vypláchnout přihrádku, ve které se nachází

Prostor pro sběr prášku není snadné čistit, protože je umístěn uvnitř stroje a obvykle má mnoho hřebenů a výstupků. S gumovou průchodkou manipulujte opatrně, abyste ji nepoškodili.

Zkuste odstranit zbytky prášku nebo jiné nečistoty mokrým hadříkem, pak si vezměte rozprašovač a postříkejte vnitřek koše tekutým čisticím prostředkem nebo bělidlem. Po 2-4 hodinách znečištěné místo důkladně vydrhněte starým zubním kartáčkem a poté přihrádku důkladně opláchněte čistou vodou.

Jak odstranit

Pravidla pro demontáž jsou následující:

 • Před sejmutím horního předního panelu z pračky, jako je například pračka Indesit s předním plněním, je nutné sejmout horní kryt a vytáhnout zásobník na prášek.
 • Chcete-li jej zcela vytáhnout z drážek, stiskněte „jazýček“ středové západky mezi žlábky na prací prostředek (nebo jej jednoduše zatlačte směrem dolů) a zatáhněte jej směrem k sobě.
 • Poté odšroubujte a vyjměte šrouby skryté pod horním krytem na pravé a levé straně.
 • Odstraňte upevňovací prvky, které drží dutinu nádoby a přední stěnu s tlačítky a displejem: tuto rovinu mírně nadzvedněte a poté ji vysuňte.

Chcete-li vyjmout řídicí jednotku ze spotřebiče Bosch, postupujte stejným způsobem. U řady Bosch „Classic 5“ je kryt na pravé straně dodatečně zajištěn samořezným šroubem s hvězdičkou.

K řídicímu modulu vede spousta vodičů, které by se měly vyjmout pouze tehdy, pokud dokážete identifikovat jejich zapojení na papírové mapě nebo je vyfotografovat telefonem.

Jak vyjmout zásobník na prášek

Vyjmutí zásuvky na prací prostředky z pračky je poměrně jednoduché. stačí dodržet několik zásad. Dávkovač pracího prostředku je u většiny modelů vybaven jazýčkem. Zatlačením lze koš bez problémů vyjmout. Existují však pračky, u kterých je vyjmutí nádrže poněkud obtížnější.

Zde je třeba dodržovat přesné pořadí a pracovat co nejpečlivěji:

 • Nádrž je třeba přitáhnout k sobě co nejdále, ale musí se to dělat jemnými pohyby, aby se nic nerozbilo.
 • Na dně žlabu jsou výstupky. Ty zabraňují vylévání nádrže z pračky se sušičkou. Tyto hroty je vhodné lehce namazat rostlinným olejem.
 • Uchopte tělo, zvedněte ho silou nahoru a pak ho přitáhněte k sobě. Při správném postupu se nádoba mírně vysune.
 • Kryt by měl být shora stlačen, dokud slyšitelně nezapadne na místo a nesklouzne dolů.
 • Je možné ji vytáhnout pod mírným úhlem a je nutné na ni shora silně tlačit, dokud nebude zcela vytažena.

Jak snáze vyjmout prvek?

Pokud se vám podaří koš vyjmout a vyčistit, nespěchejte s jeho vrácením zpět. Pokud ji odstraníte podruhé, bude mnohem těžší proces zopakovat. Co dělat, aby se zásuvka pračky se sušičkou Ardo dala snadno vyjmout??

Opraváři myček nádobí a zkušení uživatelé doporučují vzít smirkový hadřík nebo minipilník a jemně nabrousit hroty. Je třeba odstranit asi jeden milimetr plastu. To v budoucnu usnadní manipulaci a zabrání samovolnému vyskočení zásobníku během používání. K odstranění kontejneru na jakémkoli stroji stačí určitá zručnost. Postupem času se tento postup stane automatickým. Uživatel si ani nepamatuje počáteční potíže.

Jak vyčistit zásobník na prášek v pračce

Automatická pračka je jedním z nejčastěji používaných spotřebičů v domácnosti. Spolu s ledničkou, troubou a mikrovlnnou troubou je neoddělitelnou součástí lidského života. Ale je tu problém. lidé často zapomínají, že se o své „domácí pomocníky“ musí dobře starat. V tomto článku vám mistr instalatér poradí, jak vyčistit zásobník na prášek v pračce.

Zásobník automatické pračky je dost špinavé místo, v některých případech se tak ucpe pracím prostředkem, že do něj přestane proudit voda a prášek se vyplaví, jen se více zašpiní nádržka, odtoky a odtoková hadice.

Na rozdíl od nádrže a odtoku, které jsou hůře přístupné, se zásobník čistí snadněji, protože je na očích. Ukazuje se totiž, že poměrně hodně uživatelů automatických praček neví, jak zásobník vyjmout, a nikdy je nenapadlo ho vyčistit.

Pokud není zásobník stroje příliš znečištěný, můžete jej vyčistit, aniž byste jej museli vyndávat. Pokud jsou však nečistoty dostatečně silné, je pro vaše pohodlí a lepší čištění nejlepší nádobu vyjmout. Pro nové uživatele to může být trochu složitější, ale jakmile si na stroj zvyknete, můžete koš vyjmout jedním obratným gestem.

READ  Jak odstranit plíseň z pračky

Výlevky jsou u různých modelů strojů umístěny různě. Proto si před vyjmutím této části z pračky pečlivě přečtěte pokyny.

Pro vyjmutí zásobníku je obvykle třeba provést tento postup:

Nyní, když máte dávkovač v rukou, můžete použít jeden z následujících způsobů čištění.

Jak postupovat při čištění přihrádky na prášek

 • Koš netřete nadměrnou silou. To může způsobit, že se značky v přihrádkách smažou.
 • Otřete místo, kde byla nádoba vyjmuta, hadříkem nebo houbou. Zvláštní pozornost věnujte přívodu vody a výstupu pracího prostředku na bubnu.
 • Pokud zvolíte agresivní čisticí prostředky, používejte gumové rukavice.
 • U praček se svislou pračkou nelze zásobníky vyjmout. Voda používaná k jejich mytí teče přímo do bubnu. Proto musíte být opatrní, jinak byste mohli způsobit malou povodeň.

Vyjměte zásobník a namočte jej proudem mírně horké vody. Důkladně rozetřete houbou nebo kartáčem. Pro lepší čisticí účinek lze použít prostředek na mytí nádobí nebo mýdlový roztok (rozpusťte hobliny pracího mýdla ve vodě). Pak ji znovu opláchněte.

Pokud jsou na dávkovači stále zbytky nečistot, můžete jej nechat několik hodin namočený v horké vodě a poté postup čištění zopakovat.

Je možné, že vodní kámen a ztvrdlý prášek nelze odstranit běžnými fyzikálními metodami čištění.

Na dávkovací hubici a další části pračky se dobře hodí následující výrobky:

 • „EONA, Dr. Ten, Anti Scale pomohou při lehkém znečištění.
 • Frisch-aktiv odstraňuje nečistoty a vápenaté usazeniny i nepříjemné pachy.
 • Sandokkaeb a Bork K8P (korejské prostředky) si poradí i s poměrně silným znečištěním.

Odstraňte usazeniny, které se obtížně čistí namáčením. Vyjměte zásobník na prášek ze stroje a namočte jej do horké vody s jedním z následujících přípravků: Domestos, Komet, Silit, Toilet Duck, Sanfor Antirust. Rozpusťte mycí prostředek ve vodě (50 ml na 5 litrů vody) a namočte zásobník. Po 1,5 až 2,5 hodinách pračku vydrhněte kartáčem a opláchněte pod tekoucí teplou vodou.

Preventivní péče

Abyste nemuseli pračku pravidelně prát, je nutné o ni trvale pečovat. Totéž platí pro zásobník pračky. Co dělat, aby tato část vždy zářila čistotou a nezůstávaly na ní žádné stopy nečistot. tajemství prevence níže.

 • Po každém použití je třeba koryto otřít vlhkým hadříkem.
 • Je důležité, aby se přihrádky v korytě používaly v souladu s jejich určením.
 • Dávkujte prací prostředek a změkčovač tkanin podle pokynů.
 • Pravidelně používejte silné nebo tekuté čisticí prostředky s antibakteriální složkou.
 • Koš pravidelně vyjměte a opláchněte pod tekoucí vodou.
 • Abyste zabránili vzniku plísní, musíte koš udržovat v suchu.

Čištění přihrádky pračky samozřejmě není žádná povinnost. Pomocí těchto pokynů však lze problém vyřešit rychleji a snadněji. Pozdějším problémům můžete předejít jednoduchými preventivními opatřeními. Nezapomeňte, že čistota žlabu vždy ovlivňuje kvalitu výsledku mytí. Pokud ji pravidelně neperete. Bakterie a plísně zůstanou na již vypraném oblečení, což nepředstavuje zdravotní riziko!

Opláchněte zásuvku

Jak často se musíte starat o svého „domácího pomocníka“?? Po každém použití pračky je vhodné dávkovač pracího prostředku vypláchnout. Po vyprání všech oděvů stačí vyjmout nádobku s práškem a vypláchnout ji teplou vodou. Granule, které zůstaly na stěnách, lze snadno smýt proudem vody.

Pokud tryska nebyla dlouho čištěna, budete muset vynaložit větší úsilí. Budete potřebovat houbu s tvrdým povrchem a jedlou sodu. V nádobě zřeďte vodu a jedlou sodu v poměru 1:1. Vzniklou směs nalijte do misky. Nádobu nechte několik hodin stát, aby jedlá soda zničila plíseň. Poté otřete boky dávkovače tvrdou houbou a opláchněte teplou vodou.

Pokud máte hodně nečistot, zkuste zásobník na prášek naplnit jedlou sodou a doplnit 9% octem. Proběhne chemická reakce, při které se stěny nádoby začnou třpytit čistotou.

Pomůže směs 9% octa a vroucí vody. Je třeba vyjmout krabičku s práškem, naplnit ji litrem převařené vody a přidat 200 ml kyseliny octové. V této poloze nechte zásobník 6-10 hodin. Po vyčištění stěn koryta je otřete houbou nebo flanelem.

Kyselina citronová také odstraní plak z oddílů dávkovače. Do přihrádky můžete vložit přísadu do jídla a spustit mycí cyklus. Tímto způsobem se čistí nejen pánev, ale také vnitřek stroje.

Nejlepší je udržovat stěny nádoby bez usazenin a přijmout opatření proti vzniku plísní. Toho se dosáhne opláchnutím zásobníku na konci mytí. Je důležité zajistit, aby se zásobník na prášek odpařil, takže po opláchnutí buď stěny otřete hadříkem do sucha, nebo jej nechte otevřený, aby se vyvětral.

READ  Jak vyměnit ložisko u pračky Bosch

Se spotřebičem Hotpoint-Ariston

Jak již bylo zmíněno, většina praček je vybavena běžným, jednoduchým výsuvným zásobníkem na prášek. Stačí stisknout výstupek na přihrádce klimatizace a přihrádka se snadno vysune. Jak ale vyjmout zásobník, který se vysouvá jako ventilátor?? Ukázkovým příkladem je pračka Hotpoint-Ariston. Na jedné straně je velmi užitečná, protože všechny oddíly, od hlavního oddílu na praní až po oddíl na kondicionér, jsou poměrně přehledně rozděleny. Na druhou stranu, když je čas zásobník umýt, musíte se vypořádat s problémem jeho vyjmutí.

V případě pračky Indesit lze zásobník na prášek jednoduše silně vytáhnout a on vyskočí, aniž by se cokoli poškodilo. S pračkou Hotpoint-Ariston to nepůjde, pokud ji pevně vytáhnete, rozbijete přední část přihrádky, což způsobí vysypání obsahu přihrádky pro klimatizaci na podlahu a bude nutné ji celou vyměnit. A pokud pračku v záruce rozbijete, bude to mít nepříjemné následky. Aby nedošlo ke zbytečnému poškození, vyjměte práškový box Hotpoint-Ariston podle pravidel.

 • Vytažení zásobníku na prášek až na doraz.
 • Uchopte okraj těla zásobníku na pravé straně a mírně jej zvedněte.
 • Vytáhněte zásobník směrem k sobě a vyjměte jej z pračky.

Zvedneme okraj žlabu a vytáhneme jej ze štěrbiny, čímž obejdeme zarážku, která nám umožní vyjmout nádobu bez jakýchkoli problémů.

Únik vody z prostoru pro prášek v pračce

Tato závada se u pračky vyskytuje nezřídka. voda uniká ze zásuvky na prášek. Můžete se o to postarat sami, aniž byste museli volat externí pomoc. Není to složité, netrvá to dlouho a nevyžaduje to žádné zvláštní dovednosti a znalosti ani zvláštní kvalifikaci. V tomto článku vám mistr instalatér poradí, jak opravit únik z prostoru pro prášek v pračce.

Před opravou spotřebiče je třeba nejprve zjistit a lokalizovat příčinu. Lapač prášku v pračce může být výrobní vadou nebo může časem vzniknout roztřepením některých částí. K úniku může dojít na různých místech, např

 • Obvod zásobníku, kde se stýká horní a spodní část. Aby bylo jasno, řeknu rovnou: zásobníkem budeme nazývat část, do které se vkládá nádoba s pracím prostředkem nebo gelem. Netěsní spoje.
 • V oblasti, kde se zásobník setkává s přední částí stroje.
 • Otevření nad zásobníkem na prášek. Důvodem je to, že se zásuvka časem opotřebuje, přesněji řečeno se opotřebují prvky, které ji drží na horní straně zásobníku.
 • gumová vlnitá hadice, která dopravuje prášek ze zásobníku do bubnu.

Je tu jedna zvláštnost. Vlnitá trubka je umístěna tak, že její spodní strana klouže po vyvažovacím kameni a odírá jej, čímž vzniká otvor. Je možné, že se jedná o záměr.Mnoho výrobců dnes ve snaze maximalizovat své peněžní toky chce, aby se jejich výrobky opotřebovaly ihned po uplynutí záruční doby. A je třeba je opravit nebo koupit nové. A co chcete? Jedná se o obchod!

Než se pustíte přímo do opravy, připravte si vše, co můžete potřebovat. Není třeba dělat nic zvláštního. Obvykle máte doma vše, co potřebujete. Budete potřebovat tyto nástroje:

Budete také potřebovat silikonový tmel nebo tmel do auta. Možná budete potřebovat nový koš, ne vše lze opravit a možná bude nutné jej vyměnit. Nepřehánějte to se zásobami, raději se podívejte, jestli ji potřebujete, nebo jestli můžete opravit tu starou.

K provedení opravy je třeba uzavřít přívod vody do přístroje a odpojit jej od elektrické sítě. Pak je třeba pomocí křížového šroubováku vyšroubovat zadní šrouby, které drží horní víko, a sejmout je. Poté vyjměte zásobník posunutím směrem k sobě.

Po vyjmutí přihrádky a krytu je třeba odstranit šrouby, které drží přístrojovou desku otevřenou.

Odšroubují ho a panel se oddělí. Připojené vodiče není třeba odpojovat. K vyjmutí nádoby na nápoj stačí odšroubovat šrouby. Poté odpojte trubky připojené k přihrádce na prášek uvolněním kabelových stahovacích pásků. Po vyšroubování šroubů ji lze vyjmout.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS