Chapač šicího stroje: co to je, jak funguje a jaký typ je lepší

Znalost konstrukce a pokynů pro výběr správného chapače pro váš šicí stroj vám pomůže najít tu nejlepší možnost. Vysvětlujeme, co jsou zač. Rady, co dělat pro prodloužení jejich životnosti.

Životnost a použitelnost šicího stroje závisí do značné míry na kvalitě instalovaného chapače. Povaha a výkon funkce závisí na jejím typu. Srdce stroje určuje tvorbu a kvalitu stehu.

Stává se, že se tento pracovní přípravek porouchá a je třeba ho vyměnit. Nemůžete zjistit, který chapač potřebujete pro svůj šicí stroj? S tím vám můžeme pomoci.

Tento článek popisuje fungování raketoplánu, upozorňuje na silné a slabé stránky různých vertikálních a horizontálních raketoplánů a poskytuje tipy pro jejich údržbu.

Jak vybrat správnou cívku

Při výběru cívky je důležité mít na paměti, že

 • Musí pasovat na chapač šicího stroje, který používáte;
 • Nesmí být poškrábaný, odřený a odštípnutý. Ideální je cívka s hladkým, lesklým povrchem;
 • Cívka musí mít normální tvar, jinak se v háčku zasekne.

Dobrou cívku lze snadno vložit do cívkového pouzdra. Pokud ji zasunete do háčku a pak pomalu vytáhnete nit, vyjede hladce, bez trhání.

Pokud je použita vadná cívka, která ulpívá na stěnách uzávěru, objeví se ve stehu smyčky, protože je cívková nit nesprávně napnutá. Cívka se může trvale poškodit a mechanismus je zablokován.

Při výběru nové cívky je vhodné mít s sebou vyzkoušený vzorek. To platí i pro cívkové pouzdro.

Pro domácí šití lze zakoupit plastové cívky. Jsou levnější a sada těchto cívek s různými barvami a tloušťkami nití může ušetřit čas při přípravě stroje k použití. Pro profesionální šití je nejlepší zakoupit odolnější kovovou cívku.

Co je to cívka?

Cívka šicího stroje je miniaturní cívka, na kterou se navíjí nit pro vytvoření spodního stehu. Nitě použité v cívce se říká cívkové dno. Navíjení cívky je automaticky navlékáno strojem. Jednoduše připevněte cívku k horní části šicího stroje. Poté se cívka vloží do speciální přihrádky. cívkového pouzdra, které se nasadí na háček vodorovného nebo svislého typu.

I staré podolské šicí stroje z Kalininovy továrny používaly cívku

Cívka a cívkové pouzdro jsou jedny z hlavních součástí šicího stroje. Musí být vždy v dobrém stavu. Cívkové pouzdro musí mít hladký povrch, protože i drobné nedokonalosti mohou zkreslit šití a způsobit nesprávné šití: od vynechaných stehů až po přetržení cívkové nitě.

Důležité! Při šití horní nit napíná spodní nit v cívkovém pouzdře. Když se propletou, vytvoří steh. Napětí nitě závisí na hmotnosti cívky a také na použitém materiálu. Plast se pohybuje rychleji než kov.

Stojí za zmínku, že šicí cívky, stejně jako cívkové uzávěry, se od sebe značně liší. Prakticky všechny stroje jsou vybaveny pouze cívkami a krytkami nábojů, které jsou originální od výrobce stroje. Cívky se liší nejen poloměrem a šířkou, ale také použitým materiálem. Kovové a čiré plastové díly se obvykle vyrábějí.

READ  clatronic dr 3280 parní čistič jak používat

To vás bude zajímat Vzory a návody na šití pro vlastní panenku

Před prací šicí stroj nabijte

Kovová cívka

Tyto prvky jsou určeny pro několik typů raketoplánů: vertikální výkyv a vertikální dvojitý bič. Kovové cívky jsou přirozeně těžší než plastové, ale zároveň jsou trvanlivější a odolnější proti opotřebení.

Pro vaši informaci! Tento typ kovu je považován za nejodolnější. Jsou běžné nejen u domácích šicích strojů, ale také u výrobních jednotek „ekonomické“ nebo „prémiové“ třídy.

Kovová cívka je spolehlivá součást

Plastová cívka

Plastové cívky se nejčastěji používají u japonských šicích strojů s vodorovným chapačem. Stroje s vodorovně orientovaným člunkem mají obvykle průhledné jehlové desky, přes které jsou nitě vidět. Cívka je rovněž vyrobena z plastu a je průhledná. Výhodou takového dílu je jeho hmotnost, ale nevýhodou jeho pevnost.

Plast vždy ukazuje, kolik závitu zbývá, než bude nutné jej navléknout

Důsledky chybné instalace

Každý výrobce vyrábí tvar a velikost jehly pro konkrétní šicí stroj, plochá strana základny tohoto výrobku se také liší od firmy k firmě. To vše proto, aby bylo zajištěno lepší uchopení a poloha jehly v držáku jehly. Pokud nasadíte špatnou jehlu nebo ji špatně umístíte, háček nezachytí nit, což by vedlo k nedostatku stehů, protože by se nevytvořily.

Při nesprávné výměně jehly nebude možné získat kvalitní steh, nit se bude míchat, nebudou ušity všechny stehy, což ovlivní výrobek, na kterém pracujete. Navíc kvůli nesprávné poloze jehly ne vždy zapadne do otvoru, občas narazí na desku jehly, což způsobí vznik výmolů a nerovností, které během provozu deformují tenké a jemné tkaniny. Dalším nepříjemným důsledkem může být zlomení jehly, která nevydrží neustálý náraz do desky. Shuttle se také může poškodit, pokud se hrot jehly zlomí a spadne do něj během provozu, proto je zásadní tento prvek správně vyměnit, aby se předešlo těmto následkům.

Výběr typu chapače pro šicí stroj

Šicí člun je jedním ze základních ovládacích prvků dvoušicího stroje. Mezi moderními modely existují tři hlavní typy: vertikální dvojitý bičík, horizontální a kyvadlo. Přísně vzato, typ raketoplánu není jediným aspektem výběru nového stroje, ale je to jedna z charakteristik, která určuje použití stroje, jeho schopnosti, jeho potenciál. Podívejme se na vlastnosti jednotlivých typů chapačů a zjistěme, který z nich nejlépe odpovídá požadavkům vašeho šicího stroje.

Klasifikace šicích strojů

Nabídka šicích strojů je v současné době obrovská. Výrobci nabízejí jak vysoce specializované a sofistikované profesionální stroje, tak i funkční domácí modely, včetně zcela běžných. Hlavní typy šicích strojů jsou popsány níže.

 • Ručně ovládané stroje. Jedná se o podtřídu nejběžnějších domácích zařízení, u nichž je setrvačník poháněn rukou kvalifikovaného pracovníka. Takové zařízení šije všechny oblíbené tkaniny, včetně těžké džínoviny. Konstrukčně nemají složité součásti, takže se nelámou a slouží bez oprav nejen roky, ale i generace.
 • Elektromechanické. Všechny možnosti nastavuje u těchto strojů obsluha ručně. Ruční kolo je poháněno elektromotorem. Jedná se o domácí spotřebiče, které dokáží poměrně dobře a rychle provádět jednoduché operace. Elektromechanické stroje mohou být vybaveny vertikálním nebo horizontálním hákem. Vertikální mají omezení šířky linky a jsou více hučící. Takové raketoplány patří k levnějším modelům. Vodorovné jsou tišší a zabraňují zamotávání nití.
 • Elektrické jsou řízené počítačem, se zpětnou smyčkou (s kontrolou šicích charakteristik). Všechny informace se zobrazují na displeji. Tyto stroje pracují s nejvyšší přesností na všech typech tkanin, od hedvábí až po džínovinu.
 • Overlock je navržen tak, aby zpracovával okraj tkaniny, který se nedrolí. Většina modelů podřezává hrany speciálním nožem. Výstupy dvou operací v jednom běhu stroje. Háček je nahrazen speciální smyčkou. K dispozici je obrazovka, na které se zobrazují charakteristiky práce a rady pro obsluhu.
 • Vyšívací stroje. jedná se o plně automatická zařízení, která umožňují vyšívat prakticky všemi technikami a jejich složením, včetně vícebarevného běhu. Obsluha pouze naprogramuje náčrt, nastavení stroje, navlékání a obručování. O zbytek se postará stroj.
 • Ploché vyšívací stroje jsou obvykle určeny pro průmysl, ale mnoho výrobců nabízí i modely pro domácí použití. Tyto stroje vytvářejí pružné stehy, které nenatahují podklad. Tyto stroje jsou vhodné pro práci s úplety a tkaninami s přídavkem elastanu.
READ  Jak šít s elektrickým šicím strojem

Čištění a mazání vertikálního háku

Vertikální výkyvné čluny vyžadují více čištění a mazání, bez ohledu na výrobce. Principy fungování vertikálního chapače jsou stejné u všech značek šicích strojů, ať už jde o Singer, Brother, Jaguar nebo Janome, Elna, New Home. Pokyny pro čištění a mazání jsou proto univerzálně použitelné. A tak:

Posuňte záložky (většina strojů je z černého plastu) doleva doleva, doprava doprava.

sestavit, chapač, šicím, stroji

Odstraňte pojistný kroužek, vyjměte háček s měsíčkem.

Zbytek obstará stroj. Důležité je vyčistit drážky rotujícího háku od prachu a nečistot. Po vyčištění naolejujte drážky pouzdra háku. 2 až 4 kapky vlevo a vpravo. Používejte pouze výrobky určené speciálně pro šicí stroje. Nemažte jinými oleji, např. motorovým olejem, jedlým olejem, léčivým olejem apod. V opačném případě by mohlo dojít k poškození stroje.

Znovu sestavte v opačném pořadí.

Důležité: Při montáži vertikálního chapače musí být jehla a jehlice v poloze NAHORU. Půlměsíční tlačný háček a půlměsíční háček by měly být proti sobě (až do úplného kruhu).

Po montáži nejprve otočte setrvačníkem a teprve poté stiskněte nožní ovládání. Měla by se snadno otáčet. bez jakéhokoli násilí nebo hluku. Pokud slyšíte skřípavý zvuk, drnčení nebo se kolo vůbec neotáčí. raketoplán není správně sestaven. Je třeba jej rozebrat a znovu sestavit podle pokynů.

Zkontrolujte a nastavte napětí jehly

Před jakýmikoliv úpravami se obvykle šije zkušební steh. Pokud je závitový plexus na přední straně, je horní plexus přetažený. A pokud je viditelně na špatné straně švu, utáhněte ho. V ideálním případě, pokud jsou nitě vetkány dovnitř tkaniny.

Regulátor jehlové nitě se obvykle nachází někde na rameni stroje. Přesně ji najdete v příručce. Pokud jej nemáte po ruce, podívejte se po seřizovači s čísly na karoserii. Obvykle se jedná o kulatý knoflík s digitálním dělením.

Čím nižší číslo, tím nižší napětí. Pokud ji otočíte směrem k vyšším číslicím, zvýší se.

 • otočte páku o polovinu dělení;
 • Proveďte zkušební steh;
 • Pokud není výsledek uspokojivý, opakujte postup, dokud nebude šev dokonalý.

Je třeba zabránit tomu, aby se nit v důsledku toho prohýbala nebo příliš natahovala.

READ  Co dělat, když je lopatka ventilátoru zlomená

Který typ je nejlepší zvolit

Rotační vertikální hák

Při nákupu šicího stroje je dobré si uvědomit, že jeho hodnota závisí na tom, jaký chapač do něj vložíte:

 • Stroje ekonomické třídy jsou vertikální;
 • Střední třída, stroje s funkcemi. horizontální;
 • průmyslové nebo profesionální modely používané pro intenzivní práci. oscilační.

Pokud si přečtete recenze, uživatelé si pochvalují typ mechanismu raketoplánu, se kterým jsou zvyklí pracovat. Chcete-li si koupit správný stroj, zvažte svou specializaci:

 • Kyvadlový, rotační typ vhodný pro ty, kteří mají málo zkušeností se šitím. Tyto modely nemají sadu funkcí, ale jejich raketoplán se snadno nastavuje, je spolehlivý a odolný. Stroje s tímto systémem se používají jen výjimečně;
 • horizontální. měli by si vybrat ti, kteří chtějí vytvořit malý počet kusů z různých látek a nejsou nároční na rychlost šití. Šicí stroje s takovým mechanismem mají dobrou funkčnost a ;
 • Vertikální rotační mechanismus. volba profesionálů a pracovníků, kterým záleží na rozsahu stehů, kvalitě a pohodlí.

„Domácí“ možnost, když si chcete šít sami. horizontální raketoplán. Pokud budete řádně sledovat stav šicího stroje, zůstane dlouho v dobrém stavu.

Výhody háčku

Jaké jsou výhody a nevýhody horizontálního raketoplánu?? Který háček je lepší?? Výhody háčku jsou zřejmé. Hladké klouzání nitě plastovým chapačem zajišťuje tichý chod stroje. Za druhé, kvalita šití těchto strojů je řádově vyšší než u strojů s kyvným chapačem. Zatřetí je snadné navlékat nitě a vizuálně kontrolovat, kolik nití je použito. A konečně velmi jemně vyladěná interakce mezi chapačem a jehlou, která zajišťuje spolehlivé zapošití smyčky a umožňuje šití jakýchkoli „rozmarných“ látek, jako jsou úplety, strečové materiály atd. Ale co si vybrat šicí stroj, jaký typ raketoplánu. rozhodnete se, protože kromě kvality a pohodlí existují i další parametry, včetně finančních možností.

Nastavení člunkového šicího stroje Chayka Jak se nastavuje zadní člunkový šicí stroj. Jeho možné vady a způsob jejich odstranění. Šicí stroj kanón typu Chayka. Jak rozebrat šicí stroj Tento článek s tipy od mistra, jak rozebrat moderní šicí stroj pro domácnost firmy brother, Janome atd. Šicí stroje firma Janome Spolehlivost tohoto stroje s kyvným člunem je mnohem vyšší. Snižuje pouze rychlost a zvyšuje hlučnost při chodu s hákem. Tento článek je recenzí ekonomického šicího stroje značky Janome s kyvným raketoplánem. Elektrický pohon šicího stroje pro domácnost V tomto článku se dozvíte, jak zjistit příčinu poruchy elektrického pohonu a jak sami vyměnit elektromotor. Vynechané stehy u moderních šicích strojů Proč moderní domácí šicí stroj najednou začal vynechávat stehy v šití?? Vysvětluje opravář šicích strojů. Šicí stroj Veritas Rubina Názor řemeslníka na to, který šicí stroj je nejlepší. Více informací o použitém šicím stroji Ruby a dalších starších modelech Veritas.

Šicí stroj. základy | První kroky pro začátečníky | Jak se liší kyvný a rotační chapač?

Všechna práva vyhrazena © / 2011 / Sewing-Master.Jak si sami doma opravit šicí stroj / MY-Project

| Denial of responsibility | Contacts |RSS