Jak vyrobit radiální ventilátor pro odsávání z dílny z překližky a motoru pračky

Čištění vzduchu v truhlářské dílně nebo malé kamenické dílně pomocí průmyslového odsávacího systému je skutečnou investicí. V malém obchodě, garáži nebo domácí dílně můžete větrání vyrobit za pár hodin a utratit pár desítek dolarů. Téměř všechny materiály a nástroje najdete na pultech většiny truhlářů.

 • Elektromotor z pračky: výkon 600 W, kondenzátor, otáčky hřídele 1600 ot/min
 • čtyři listy překližky o rozměrech 400 × 400 mm, tloušťka 19 mm;
 • Několik desek překližky o rozměrech 300 × 300 mm a tloušťce ~16 mm;
 • Překližka o tloušťce 6 mm;
 • Válcovaná ocel o tloušťce 0,35 mm a rozměrech 120 × 1100 mm;
 • několik desítek samořezných šroubů do kovu;
 • úzké proužky maskovací pásky;
 • Šrouby M5 nebo M6 s klínovými maticemi a podložkami.
 • úhlová bruska (úhlová bruska) se smirkovým kotoučem zrnitosti 80-100
 • tužku, pravítko a kružítko;
 • nůžky na plech;
 • vrtačku nebo elektrický šroubovák s kovovými vrtáky a samořezným bitem;
 • Ruční frézka na dřevo, nejlépe integrovaná do stolu;
 • přímou drážkovou frézou;
 • brusný papír;
 • dřevěnou nebo gumovou paličkou (kladívkem);
 • lepidlo na dřevo a šroubové svorky;
 • kotoučová pila.

Jak vytvořit „osobní vánek

Nejznámějším vynálezem v této oblasti je od starověku skládací vějíř. Byly vyrobeny z malovaného papíru a pštrosích per, malovaného hedvábí a vyřezávaných bambusových tyčinek. Takové zařízení má jedinou nevýhodu: musíte ho držet v ruce, abyste získali kýženou pohodu, což není vždy pohodlné. Je směšné představovat si manažera nebo ekonoma, jak pracuje u počítače a mává kolem sebe větrákem.

Vraťme se tedy k našemu tématu a zjistěme, jak si v horku zajistit příjemný vánek. Chcete-li vyrobit mini ventilátor vlastníma rukama, musíte vyřešit několik následujících problémů:

 • Jaký druh rotující vrtule, z jakého materiálu.
 • Kde sehnat motor?
 • Jaký druh napájení bude zařízení používat?
 • Bez motoru se vůbec neobejdete.

Jak vyrobit ventilátor USB z improvizovaných prostředků

Velmi často v dusném horku v místnosti nestačí alespoň minimální proudění vzduchu.

K vyřešení tohoto problému si mnoho lidí kupuje stolní ventilátory, jsou pohodlné a kompaktní, některé z nich běží na USB, což znamená, že mohou být připojeny k jakékoli nabíječce, power bance nebo notebooku, aby chlad byl vždy s vámi.

Ale proč kupovat něco, co si můžete vyrobit sami z improvizovaných prostředků?? Pro čtenáře tohoto webu jsme připravili dva jednoduché pokyny, které jasně vysvětlují, jak si doma vyrobit USB ventilátor vlastníma rukama.

Takže vše, co potřebujete připravit, je ostrý nůž, dobré nůžky, lepicí páska, nepotřebný kabel USB a vlastně konečné tělo podomácku vyrobeného zařízení. Pro druhou možnost se běžně používá jeden ze dvou modelů: starý počítačový chladič nebo motor auta či jiné hračky.

Nápad. Používáme chladič

Sestavení ventilátoru USB z chladiče by nemělo trvat déle než 15 minut. Nejprve je třeba připravit chladicí box. Ze zařízení vycházejí dva dráty. černý a červený, někdy žlutý a někdy modrý. Žlutá a modrá je k ničemu.

Odizolujte 10 mm a připravený prvek dejte stranou.

Dále je třeba připravit kabel USB. Odřízněte jednu polovinu a ostrým nožem odlepte izolaci v místě řezu. Pod nimi uvidíte čtyři vodiče, z nichž dva jsou nezbytné: červený a černý.

Jsou také odizolované, zatímco ostatní dva (obvykle zelený a bílý) jsou lépe střižené a izolované.

Nyní, jak víte, je nutné připravené kontakty spárovat podle barevného značení vodičů: červený s červeným, černý s černým a otočit je.

Poté je třeba pečlivě izolovat spoje kabelů elektrickou páskou nebo smršťovací páskou a vytvořit stojan. Co se týče podpory, záleží na vás.

Někteří lidé používají drát a jiní mají velmi zajímavý způsob výroby zásuvky v kartonové krabici.

Koneckonců, domácí mini ventilátor je připojen k počítači nebo nabíjecí jednotce a vy si můžete užívat práci vlastního elektrického spotřebiče.

Nápad. Použití motoru

Výroba USB ventilátoru z motoru a CD zabere trochu více času, ale takový přístroj si můžete snadno vyrobit vlastníma rukama za hodinu. Motor pro takový domácí spotřebič by měl být zvolen s provozním napětím přibližně 5 V nebo o něco více.

READ  Které kapsle jsou vhodné pro kávovary bialetti?

Pokud motor přepnete na nižší napětí, obvodem poteče příliš velký proud a motor rychle selže.

Nejprve připravte všechny prvky zařízení. V tomto případě je třeba vyrobit oběžné kolo (lopatky).

doma, vyrobit, odstředivý, ventilátor

K jeho výrobě doporučujeme použít obyčejné CD. Rozdělte ji na 8 stejných dílů a opatrně ji prořízněte nůžkami těsně pod středem. Dále disk zahřejeme (je vhodné to provést plamenem zapalovače), a když se plast stane pružným, ohneme lopatky pod stejným úhlem (jak je znázorněno na fotografii).

Pokud oběžné kolo dostatečně neohnete, nebude při otáčení lopatek vznikat žádný proud vzduchu. Pokud to však přeženete, bude fungovat špatně a nestabilně.

Až budou lopatky hotové, přejděte ke konstrukci hlavního mechanismu. Vnitřní strana disku by měla být obyčejná zátka od šampaňského, která by měla být nasazena na hřídel motoru. Dále přejdeme k vytvoření stojanu USB pro notebook.

Stejně jako u předchozí možnosti záleží jen na vaší fantazii. Ze všech improvizovaných prostředků je drát nejvhodnější. Když je ventilátor USB připraven, připojte vodiče motoru ke kabelu USB, stejně jako v předchozí verzi, pečlivě izolujte kroucení a přejděte k testu.

Přehledné video pokyny:

Jak vidíte, výroba ventilátoru z chladiče nebo motoru ze stroje nevyžaduje mnoho času a dovedností pro práci s elektrickými spotřebiči. Tento úkol zvládne i úplný začátečník! Nezapomeňte se podívat na naše videa, která vám pomohou lépe pochopit, jak to funguje. Pokud máte nějaké dotazy, neváhejte je zanechat na x.

Připojení ventilátoru bez časovače

Tento typ připojení je z technického hlediska považován za nejjednodušší. Vypínač je umístěn před vchodem do koupelny nebo uvnitř místnosti. Doporučuje se instalovat jej ve vzdálenosti od sanitárního zařízení, kde elektrické kontakty nemohou být vystaveny stříkající vodě.

Plastové axiální ventilátory nemají uzemňovací svorkovnici pro připojení uzemňovacího kabelu. Vše je omezeno na spínání fáze a nulového vodiče. Přípojky umístěte do rozváděče nebo do podružné zásuvky s hloubkou do 60 mm.

Na samostatný přepínač

Jedná se o nejčastější připojení.

Je nutné provést následující zapojení:

 • Nulové vodiče vzduchotechnické jednotky a elektrického systému jsou propojeny a izolovány;
 • Stejným způsobem se párují fáze kapoty a spínače;
 • Fázový vodič napájecího systému je připojen k přívodní svorce spínače.

Důležitou podmínkou je připojení uzemňovacího obvodu.

Na umístěný přepínač

Je vhodné, aby se vzduchotechnická jednotka spustila současně se zapnutím osvětlení. Nejpraktičtější možností je kombinace s dvoucestným nebo třícestným vypínačem. Vložte zásuvku do příslušného otvoru. Proveďte elektrické připojení v zásuvce.

Vstupní svorka je připojena k fázovému vodiči napájecího zdroje. Odchozí kontakt je zkratován na fázi vzduchotechnické jednotky. Po připojení je nutné zkontrolovat spojení a spojitost izolace. Poté se ovládací mechanismus zasune do zásuvky a vloží se krycí deska s tlačítky.

Zkušební provoz a vyvažování

Udělejme do středu náboje díru (šídlem), namontujme jej na osu motoru, proveďme zkušební zapnutí. Před montáží je samozřejmě nutné sladit úhel náběhu lopatek se směrem otáčení motoru. V opačném případě bude ventilátor foukat dozadu. V případě vibrací lze vrtuli snadno vyvážit jednoduchým zvednutím listů. Poté, co jste zkontrolovali, že se vrtule otáčí rovnoměrně a fouká tam, kam je potřeba, přilepte motor na stojan. Nepoužívejte příliš mnoho lepidla!

Připojte kabel USB k napájecím vodičům motoru. Samozřejmě je lepší to udělat pájkou, ale můžete to udělat i jednoduchým otočením. Hlavně nezapomeňte spoj izolovat lepicí páskou nebo izolepou.

Napájení 12 V pro ventilátor vyrobený vlastníma rukama

Doporučujeme, abyste nesestavovali spínaný napájecí zdroj, abyste si vlastníma rukama vyrobili obyčejný napájecí zdroj. Tyto první jsou malé transformátory. Napájecí zdroj bude tedy poměrně velký. Skládá se z následujících částí:

 • Redukční transformátor. Neznáme předem počet závitů, neznáme napětí, ale usměrněním pomocí diod získáme 12 voltů. Samozřejmě můžete experimentovat. jako ve videu na YouTube o podomácku vyrobených rádiích, uchopit čtečku a hledat hotové řešení.
 • Můstek je bipolární, přidáním jedné diody se zvýší účinnost. Komponenty nejsou drahé.
 • Páteř napájecího zdroje je připravena, takže domácí ventilátor bude sloužit po dlouhou dobu, narovnat zvlnění sítě. Po můstku zapneme dolnopropustný filtr.

Na výstupu je konstantní napětí 12 V. Dávejte pozor, abyste svorky nezaměnili. Kde je „plus“ a kde „mínus“, lze pochopit studiem diagramu. Následuje výkres mostu, viz vysvětlivky. V elektronice je směr proudu obrácený. Předpokládá se, že náboje proudí ve směru od plusu k mínusu (k elektronům). Při čtení obvodu uvidíte: dioda, emitor tranzistoru, označený šipkou, se dívá špatným směrem. Ve směru kladných nábojů. Každý z nich je na diagramu označen velkou trojúhelníkovou šipkou. Proto vždy víme, kde se nachází „plus“, podle grafického znázornění na obrázku.

READ  Ventilátor Datsun on-Do nejde vypnout

Z obrázku je patrné, že plus bude vpravo, přeneseno podle šipky na diodě na spodní výstupní svorku. Mínus stoupá nahoru. U střídavého napětí se (zhruba řečeno) střídá plus, mínus zleva doprava, takže název usměrňovače je jasný: bifemi-periodický. Pracuje na kladné straně napětí a na záporné straně napětí. Vezměte si výkonové diody, nízkofrekvenční diody. Solidní velikost, relativně vysoký rozptyl energie. Lze ji vypočítat pomocí jednoduchého vzorce z kurzu fyziky. Odpor otevřeného p-n přechodu (viz referenční příručka) krát proud odebíraný motorem tak, aby byl použit činitel nejméně 2. Kryt motoru má nápis udávající výkon, můžete dělit 12 volty, jednoduše vynásobte 2 nebo 3, vezměte diodu s ekvivalentním činitelem rozptylu výkonu (viz: (1). příručka).

Nyní vypočítáme transformátor Přejděte sem http://radiolodka.Vybrali jsme si Trans50, naučíme se, jak vyrobit ventilátor vlastníma rukama. Všimněte si, že mezi softwarem je i takový, který umožňuje vypočítat parametry filtru. Litujete, že jste si postavili ventilátor vlastníma rukama?? Navrhněte výběr z 5 vinutí. Ocel je všude. Můžete se bez toho obejít, ztráty budou vysoké. Ocel tvoří magnetický drát a energie přechází do sekundárního zdroje. Lepší je najít starý rezavý transformátor. Čas je zlý, v hladových 90. letech jsou skládky poseté deskami cívek šrotu. Žádný problém s vinutím transformátorů.

Nyní je třeba zjistit, jaké napětí je potřeba pro správnou funkci obvodu. Pomáhá termín převzatý z elektroniky. střídavé provozní napětí. Volty na aktivním rezistoru vytvářející tepelný efekt rovný stejnosměrnému napětí efektivní amplitudy. Potřebné sekundární napětí získáte vydělením 12 V číslem 0,707 (jedna děleno druhou odmocninou ze 2). Autoři získali 17 voltů. Inženýrský výpočet je chybný o 30%, bereme malou rezervu (část amplitudy do 1 voltu se ztratí na diodách).

Pokud jde o sekundární proud (vyžaduje výpočet), zadejte do vyhledávače něco jako „cooler power“. Pojďme do toho společně se čtenáři. Chytré články píší: spotřeba proudu chladiče je uvedena na pouzdře. Pokud máme správný údaj, můžeme jej použít v kalkulačce. Autor vzal sekundární napětí 19 voltů. Úbytek napětí na p-n přechodu výkonných křemíkových diod je 0,5. 0,7 V. Proto je nutné stanovit přiměřenou bezpečnostní rezervu. Chytré hlavy hledaly a dospěly k závěru, že chladič procesoru nespotřebuje více než 5 W, tudíž proud se rovná 5 děleno 12 = 0,417 A. Nahrazením těchto údajů staženou kalkulačkou získáme pro páskové jádro parametry pro konstrukci transformátoru:

 • Průřez vinutí magnetického drátu je 25 x 32 mm.
 • Okno v magnetickém jádru 25 x 40 mm.
 • Magnetický drát je zakončen rámečkem pro navinutí drátu o tloušťce 1 mm a průřezu 27 x 34 mm.
 • Drát je navinutý podél větší strany okna, na okrajích zbývá 1 mm, celkem 38 mm.

Primární vinutí je tvořeno 1032 závity o průměru 0,43 mm. Drát má přibližnou délku 142 metrů a celkový odpor 17,15 ohmů. Sekundární vinutí se skládá ze 105 závitů měděného drátu s 0,6 mm lakovou izolací (délka 16,5 m, impedance 1 Ohm). Nyní čtenáři pochopili: otázku, z čeho vyrobit ventilátor, začíná řešit jádro.

Jak účinná jsou navrhovaná technická řešení? Vějíř je známý už ze starého Egypta. Svědčí o tom videoklip Michaela Jacksona, který doporučuje „remember the time“. Těžko se to dělá bez konzultace s archeology, historiky a odborníky. Rádi bychom oznámili, že v Mexiku většina žen používá ventilátory. Španělé vědí, jak se vypořádat s horkem, země leží na rovníku. Přemýšlejte o tom.

Kutilství: doma, na chalupě, v garáži

Pokud si stále myslíte, že kutilství je nudné, nezajímavé a dětinské, vyvrátíme tento mýtus a povíme vám o těch nejúžasnějších nápadech, které lze realizovat doma. Pokud se cítíte inspirovaní a. jak se říká. velmi šikovní, naučíme vás, jak si vyrobit nejrůznější užitečné věci, které vám usnadní život a ušetří čas. Například šikovné nářadí, které potřebujete v garáži, doma i v domácnosti, abyste si mohli uspořádat stovky věcí, zařídit pracovní prostor nebo rychle postavit houpací síť. Připravili jsme pro vás několik užitečných tipů pro rybaření, pro auto, pro zahradu a pro zahrádku a jsme připraveni se o ně s vámi podělit právě teď.

READ  Proč byste neměli mýt nože v myčce na nádobí?

DIY pro garáž a domácí kutily: video na youtube

Jak se říká, místa v garáži není nikdy dost. Muži, kteří tráví hodně času v garáži, se shodnou, že v některých případech záleží na každé minutě a každém centimetru čtverečním prostoru. Proto garážník potřebuje kompetentní organizaci pracovního prostoru.

Zde se hodí různé sklady stavebních materiálů, nářadí, strojních součástí a dalších předmětů náročných na práci.

Abyste měli elektroniku, zahradní a garážové pomůcky vždy na svém místě, použijte následující praktické pomůcky:

Také pro přehlednost nabízíme vlastní garáž a domácí kutil s vlastníma rukama. video na youtube odhalí všechny nuance organizace pracovního prostoru a navrhne nové nápady.

Domácí řemesla vlastníma rukama

Domácí řemesla jsou známá již od pravěku. Ve skutečnosti jsou všechny průmyslové procesy zdokonalením toho, co bylo kdysi řemeslnou nebo domácí výrobou řemeslníků.

Někdy si ani neuvědomujeme, že platíme za věci, které můžeme vyrobit vlastníma rukama.

Schémata pro kutily lze snadno najít na internetu a materiály lze zakoupit v železářství nebo najít doma.

doma, vyrobit, odstředivý, ventilátor

Například z kartonu a kusu látky lze vyrobit praktický pojízdný organizér na ručníky a další textilie. Téma ukládání drobností je nevyčerpatelné a naštěstí i množství nápadů.Dobré nápady na dekorace můžete získat i z obyčejných věcí. třeba knoflíků nebo prázdných plechovek. Chladicí police jsou vyrobeny z obyčejných beden. Zde je nápad?

Jak už víte, není tak těžké vyrobit si doma ruční práce podle podrobných pokynů. Video vám pomůže poznat zákoutí této příjemné činnosti. Užitečné tipy a zajímavé nápady. povinná návštěva pro každého.

doma, vyrobit, odstředivý, ventilátor

DIY pro zahradu

Doma máme většinou volný čas, abychom si vytvořili a zařídili prostor kolem sebe. Proto se vyplatí mít po ruce několik neotřelých nápadů, které můžete realizovat na vlastní zahradě. Projekty DIY doma vlastníma rukama mohou být geniálně jednoduché.

Věci, které si můžete vyrobit z ručních prací, jsou nečekané a velmi užitečné v každodenním životě.

Oblázky proměněné ve fantastické tvory.Stará konvice je skvělý květináč.

Použité pneumatiky. ve světě zahradních předmětů je to již klasika.Stylové lustry pro váš letní dům. DIY DIY z plechovky a svíčky (ale bez bezpečnostních problémů). Závěsné záhony. skvělý nápad pro malou zahradu.DIY výrobky pro zahradu a zeleninovou zahradu vlastníma rukama jsou často vyrobeny svépomocí, bez přílišného času a peněz. Pravděpodobně jste nikdy netušili, jak užitečné mohou být plastové lahve pro vaši domácnost.Z nepoužívaných plastových lahví může vzniknout báječný okrasný záhonek.Roztomilé „kvetoucí“ patníky mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady.

Ručně vyráběný zahradní nábytek: fotografie a nákresy

V předchozích kapitolách jsme vám řekli o domácích řemeslech, která budou nepostradatelná pro domácnost a domov. Ale nezapomeňte na zbytek, před kterým, nicméně, mají trochu práce.

Pohodlná křesílka, různé stoly a lavičky, houpačky a houpací sítě. to vše se může na vašem pozemku usadit. Zde jsou pokyny a nákresy pro výrobu zahradního nábytku.

Vlastnoručně vyrobené traktory doma

Další stroj v domácnosti nebude nikdy zbytečný. Pomocí videonávodů se naučíte, jak si bez větší námahy postavit domácí traktor na zahradu a daču.

V této sekci na vás čekají nové a jednoduché řemeslné výrobky pro dům, zahradu a zahradnictví. Ukážeme vám, jak si zdarma vyrobit užitečné a krásné ruční práce.

Makeshift traktory pro rybolov vlastníma rukama pro vás

Každý rybář se rád pochlubí svým úlovkem. A abyste sladili své rybářské plány se svými možnostmi, naslouchejte radám profesionálů a zkušených rybářů.

Doporučení pro stavitele aut vlastníma rukama

Pro mnoho mužů je auto plnohodnotným členem rodiny. Nemluvě o tom, že jste si ho postavili vlastníma rukama.

Nastavení motoru odstředivého ventilátoru

V 85 % případů je motor pračky sběrný. Tyto ventilátory jsou rovněž napájeny stejnosměrným proudem. Směr otáčení je určen polaritou napětí.

Informace o obvodu regulace otáček. Princip činnosti odstředivého ventilátoru vyžaduje použití režimů otáčení. Najděte tyristorový obvod, který řídí úhel vypnutí, a vhodně jej seřiďte. Pro maximální otáčky připojte motor k síti 220 V. Zvažte otázky, co je odstředivý ventilátor a jak ho vyrobit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS