Přeplňovaná dlouhodobá spalovací kamna

Kamna na dřevo zobrazená na obrázku se skládají z následujících prvků:

 • horizontálně umístěné topeniště o objemu 50 litrů;
 • Na dno topeniště je přivařena zásuvka na popel se samostatnými dvířky;
 • Svislá sekundární komora s komínovou rourou;
 • Prochází jím šikmý vzduchový kanál;
 • Třetí komora s teplosměnnými žebry a výstupem horkého vzduchu.

Poznámka. Na obrázku je znázorněn průřez saunových kamen. Způsob spojení obou trubek je libovolný; vnitřní vzduchovod je čtvercového průřezu o rozměrech 15 x 15 cm.

Ventilátor je instalován na vodorovném vzduchovém potrubí Ø100 mm ve svislé části krbu. Na výstupní přípojku komory výměníku tepla je připojena vlnitá hliníková trubka, která vhání horký vzduch do sousední místnosti.

Princip železných kamen je založen na intenzivním ohřevu proudu vzduchu vytvářeného ventilátorem. Jak topení funguje:

 • Dřevo ve spalovací komoře hoří 0.5-0.7 m, množství spalovacího vzduchu je regulováno popelovými dvířky.
 • Produkty spalování proudí do druhé spalovací komory, kde dochází k dohořívání pyrolýzních plynů. Navíc dochází k přenosu tepla do vnějších stěn a vnitřního komína. Odpadní těkavé látky jsou pak odváděny ven komínem.
 • Vzduch vháněný ventilátorem se předehřívá v šikmém kanálu a poté vstupuje do hlavní teplosměnné komory umístěné přímo nad spalovací komorou.
 • Vzduch, který je nakonec ohříván vnitřními žebry a žhnoucí střechou topeniště, vychází svislým vývodem a proudí do sousední místnosti.

Domácí trouba v tomto provedení vytápí místnost kolem sebe tradičním způsobem a vedlejší místnost vytápí nuceným vzduchem. Doba hoření je zajištěna velkým objemem topeniště (50 litrů), kam lze vkládat dlouhá a silná polena.

Dlouhé horizontální topeniště umožňuje přikládat do kamen téměř metrová polena

Výše popsaný kovový vařič má tepelný výkon přibližně 7 kW, to znamená, že dokáže vytopit chatu, garáž nebo srub o rozloze 60-70 m². Saunová kamna jsou instalována ve větší místnosti a vzduchové potrubí je vedeno do menší místnosti.

Výběr materiálů

Kruhové těleso pece je vyrobeno ze staré propanbutanové nádrže nebo z lehké ocelové trubky o rozměrech 300 x 5 mm. V druhém případě můžete délku palivové nádrže zvětšit na 1 m.

Poradenství. Raději sežeňte standardní 50litrové láhve na kapalný plyn, z nichž 2 stačí pro celé topení. Trubka o tloušťce stěny Ø300 mm (5 mm) není standardním výrobkem. musíte ji dlouho hledat. Cenově dostupnější Ø300 x 8 mm je příliš těžký.

K výrobě železného vařiče budete potřebovat následující další materiály:

 • Plech o tloušťce 3 mm pro dveře, popelník a topný box;
 • Ocelová výztuž periodického profilu (tzv. vlnitý plech) Ø10 12 mm. ke zpevnění roštů;
 • kus trubky Ø76 x 3 mm délka 0.6-0.7 м;
 • Uřízněte kusy o průměru 100 mm pro komín a vzduchové kanály;
 • Kovový odpad. úhelníky, malé kanálky, profilované trubky pro nohy kamen.

Je jednodušší koupit si prefabrikované dveřní kliky než si je vyrobit sám. K utěsnění těsnění potřebujete azbestovou šňůru. Ventilátor. jakýkoli domácí model s výkonem do 50 m³ vzduchu za hodinu.

Výroba krbu. návod krok za krokem

Při používání plynových lahví je první operací bezpečné otevření těchto nádob. Postup:

 • Zcela otevřete ventil, otočte nádobu dnem vzhůru, abyste vypustili zbývající kondenzát.
 • Odšroubujte ventil pomocí trubkového klíče, naplňte láhev vodou až po vrch.
 • Pomocí úhlové brusky opatrně nařízněte bočnici podle továrního svaru.

Odkaz. Propan je těžší než vzduch, takže se sám neodpařuje. Zbytkový plyn je z nádoby vytlačován pouze vodou, řezání se provádí s plnou nádrží.

Ve skutečnosti není nutné víko odřezávat, protože konstrukce nepočítá s vnitřním roštem. Ihned můžete vyříznout otvor pro montáž dvířek nebo boční čtvercový otvor pro odvod spalin.

READ  Jak postavit venkovní pec vlastníma rukama

Jak vlastnoručně vyrobit dlouho hořící sporák pro váš venkovský dům:

  Proveďte přípravné práce vyřezáním drážek v roštu, technologických otvorů pro plynové průchody a montáž dvířek. Vypilování druhého válce pro montáž budoucí přídavné komory do topeniště.

Tip. Neodchylujte se od výkresu a nepředimenzovávejte dutinu výměníku tepla. klesne účinnost ohřevu. Úhel uložení šikmého potrubí je dán přibližně; hlavní je vložit trubku mezi boční stěny a dobře ji svařit.

Není nutné, aby potrubí pro instalaci ventilátoru bylo dlouhé (podle plánku. 20 cm). Dmychadlo stačí propojit hliníkovou vlnitou trubkou, aby se ventilátor nepřehříval. Podívejte se na naše odborné video o tom, jak si kamna vyrobit sami:

Na konci této brožury najdete testimonial. ve videoklipu je ukázáno, jak vytápět garáž o rozměrech 6 x 12 m.

Nevýhody železných sporáků

Bez ohledu na to, jak dobrý a vhodný model sporáku jste si vybrali, musíte mít na paměti, že každý sporák, ať je jakkoli dobrý, má vždy nevýhody.

Kovové sporáky ztrácejí na cihlové, pokud jde o tepelnou účinnost. Při vytápění místnosti těmito modely se teplý vzduch udrží v místnosti jen několik hodin a ráno už není teplo. Tuto nevýhodu však vyřešíte, pokud si koupíte sporák z kovu. Po zakoupení a instalaci můžete až na 8 hodin zapomenout na doplňování paliva.

Železné sporáky mohou vydržet až 20 let. Podle statistik se kov ve spalovací komoře spálí mnohem dříve a je třeba ho vyměnit.

Při nákupu kovového vařiče byste měli myslet na to, kdo a jak jej bude používat. Pokud jej hodláte instalovat v obytné oblasti, musíte brát ohled na osoby s chronickými respiračními nebo kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho, že tyto vařiče generují silné záření, vytvářejí také dojem „vzduchu bez vodní páry“.Tento problém lze vyřešit zakrytím kovového podstavce saunových kamen cihlami (spočítejte si, zda podlaha unese dodatečnou hmotnost). Tím se výrazně zkrátí životnost sporáku a zanikne záruka na výrobek. Rychlost ohřevu bude nižší, ale tepelná kapacita bude vyšší.

Jak vyrobit kovovou troubu vlastníma rukama

Kovové vařiče jsou velmi oblíbené díky své nízké ceně a jsou široce používány pro vytápění letních domů, lázní, hospodářských budov, garáží.

Například na webových stránkách společnosti Teplodar https://www.teplodar.V nabídce je 6 sporáků pro vytápění domů a chalup za ceny od 6 760 Kč

Ale můžete si ji vyrobit vlastníma rukama, není to tak těžké. Ve srovnání s cihlovými pecemi mají samozřejmě některé výhody, ale také nevýhody.

Jaké jsou výhody malých sporáků na dřevo?

Výhodou malého sporáku je, že zabírá málo místa a má vysoký tepelný výkon. Mini sporáky na dřevo a uhlí jsou ideální pro venkovské domy, lázně a hospodářské budovy. Stavebních materiálů je velmi málo, ale pokud na ně položíte varnou desku, můžete připravovat a vařit jídlo a ohřívat vodu. I v dnešní době je vařič na cihly stále velmi oblíbený. A především ji snadno vyrobí i začínající řemeslník. S plánovačem pecí v ruce si můžete postavit vlastní minitopení za denního světla. Stačí si předem připravit všechny potřebné nástroje a stavební materiály.

V porovnání se sporákem na dřevo vypadají kamna Mini Brick Woodburning esteticky. Následně ji lze obložit dlaždicemi, které nejen zahřejí, ale také ozdobí váš prázdninový dům.

Někdy je jeho konstrukce kombinována s krbem a jedná se o krbový mini sporák. Ihned můžete postavit nádrž na ohřev vody nebo zajistit výklenek na sušení ovoce a zeleniny.

Existuje mnoho variant cihlových sporáků. Jedná se však o složitější návrhy a výstavba mini sporáků pro vily s vlastními rukama by měla začít s nejjednodušším modelem.

Výběr designu sporáku

Existuje nespočet projektů zděných sporáků na dřevo a zkušení řemeslníci neustále přicházejí s novými návrhy. Pro majitele domu, který se rozhodne postavit zděnou pec, nebude snadné vybrat vhodné topidlo. Proto nejprve jasně odpovězte na následující otázky:

 • K jakému účelu bude cihlová pec ve vaší domácnosti sloužit. bude sloužit pouze k vytápění, nebo ji budete používat i k vaření či ohřevu vody??
 • Kolik místa jste ochotni vyčlenit na stavbu kamen při stavbě nového domu??
 • Pokud je ohřívač instalován v rekreačním domě nebo v rodinném domě, je třeba myslet na to, kde bude ohřívač umístěn a kudy povede kouřovod skrz desku. Je třeba vzít v úvahu samostatný základ.
 • Předem se rozhodněte pro design; možná budete chtít postavit krb s panoramatickým oknem.
READ  Terakotová krbová směs na zdivo pro sporáky a krby

Rady od. Začátečník zpočátku by neměl provádět zdivo vážné cihlové pece v domě, ale začít tím, že staví něco jednoduchého a malého ve dvoře. gril nebo gril, díky těmto projektům zveřejněno poměrně hodně. Jakmile si řemeslo procvičíte a zvládnete, pochopíte složitosti práce a na stavbu domácího topení si zvyknete s větší jistotou.

Schéma zděného grilu se skříňkami

Nezkušený člověk samozřejmě nebude schopen postavit krásná kamna s integrovaným panoramatickým sklem vlastníma rukama. Ale vždycky si můžete zavolat výrobce kamen a požádat ho o radu. Tito lidé jsou zpravidla přátelští, protože krb musí být vždy budován s opravdovým srdcem. Pokud jde o výběr designu, existují tři jednoduché možnosti:

 • Běžný dvouplotýnkový vařič se zásobníkem na ohřev vody;
 • Horkovzdušný sporák s potrubím;
 • Klasická designová kamna na dřevo.

Technologii stavby originálních raketových kamen naleznete v naší samostatné příručce.

Sporák s bojlerem na vodu

Tento sporák o rozměrech 890 mm x 510 mm je určen k vaření pokrmů při současném ohřevu vody v nádrži umístěné v cestě spalin ze spalovací komory. Celkový tepelný výkon sporáku je 1.2 kW pro dvojnásobné denní skladování dřeva. Pohled na tento sporák v řezu je znázorněn na následujících obrázcích:

Sporák má zásobník kotle, který je napojen na teplovodní topný systém v domě

Takový malý sporák z cihel, postavený vlastníma rukama, je poměrně jednoduchý v provedení a v kuchyni zabere málo místa. Ke kamnům můžete přidat topný panel, který odvede více tepla ze spalin. Níže uvedené schéma zdiva znázorňuje uspořádání sporáku:

Chcete-li si sporák postavit sami, musíte si předem zakoupit následující materiály a příslušenství:

 • Keramické plné cihly. 185 ks.;
 • litinová varná deska se 2 hořáky 530 x 180;
 • rošt 250 x 250 (litinový nebo ocelový rošt);
 • Popelová dvířka 250 x 210, popelová dvířka 130 x 140, revizní dvířka 130 x 140;
 • 30 x 4. 3 stejnostranné úhly.6 м;
 • trouba 320 x 270 x 400
 • nádrž na vodu 150 x 350 x 450.

Poznámka. Zde a níže jsou rozměry kování a materiálů uvedeny v milimetrech.

Dále budete potřebovat střešní ocelovou krytinu a azbestový plech o rozměrech 115 x 64 cm na obložení pod sporákem a plech o rozměrech 50 x 70 cm na položení před sporák na podlahu.

Ohřívač kanálů Dutch

Tento klasický ohřívač kanálového typu skutečně pochází z Holandska. Jeho výhodou je jednoduchost a nízká náročnost na kvalitní materiály, navíc těleso kamen může být libovolně vysoké a lze tak vytápět místnosti ve dvou podlažích. Holandskou troubu můžeme bez obav považovat za mini sporák, protože zabírá jen malou plochu.

Pro zkušeného zedníka nebude výroba nejjednodušší holandské trouby se třemi kanály (na obrázku níže) příliš obtížná. Začátečník se bude muset hodně snažit, aby vytvořil kvalitní zdivo o rozměrech 1010 x 510 mm, které bude sahat do výšky více než 2 m plus komín. Nejprve doporučujeme seznámit se se schématem pokládky této cihlové pece a plánem zdiva:

Z obrázku není těžké zjistit, jak topení Dutchman funguje. spaliny ohřívají stěny topení pohybem po vnitřních svislých kanálech

Pro stavbu budete potřebovat tyto materiály:

 • plné keramické cihly. 390 ks.;
 • rošty 250 x 250 (litinový nebo ocelový rošt)
 • Dvířka palivové nádrže 250 x 210, dvířka popelníku 140 x 140, revizní dvířka 140 x 140;
 • Tlumič je vyroben z plechu 130 x 130;
 • Azbestový plech. 1000 x 500
 • stejný plech střešní krytiny.

Tutoriál : jak vyrobit šperháky

Kombinovaná trouba pro ohřev a vaření

Konstrukce tohoto zdroje tepla je složitější, i když kamna mají stejný vzhled jako holandská kamna. Její rozměry jsou 650 x 510 mm a její tepelný výkon je přibližně 1,5 litru.5 kW. Název zděné pece. topení a vaření. naznačuje, že je určena jak k vytápění místností v domě, tak k vaření. Schéma konstrukce je znázorněno na obrázku:

vyrobit, sporák, vlastníma, rukama

Schéma kombinovaných kamen na vytápění a vaření

Důležitý bod. Pokud si pozorně prostudujete schéma, zjistíte, že tato jednoduchá konstrukce nemá letní pracovní režim.

READ  Jak si vyrobit domácí troubu

To znamená, že vaření jídla na sporáku v létě by bylo příliš horké, kdyby bylo v domě. Vaření bude muset probíhat jiným způsobem nebo bude nutné zvolit vhodnější konstrukci zdroje tepla. Pro majitele domů, které tato skutečnost neodradí, nabízíme seznam materiálů a návod na úspěšnou výrobu zděného sporáku:

 • Keramické plné cihly. 211 ks.;
 • litinová varná deska s 1 hořákem o rozměrech 360 x 410;
 • rošty 250 x 250;
 • Dvířka palivové nádrže 250 x 210, popelníková dvířka 130 x 140, revizní dvířka 130 x 140, větrací dvířka 130 x 75;
 • Rovnostranný úhelník 32 x 4. 300 mm
 • zadní deska 140 x 140;
 • vázací drát o průměru 1.5. 5 м.

Sporáky na dřevo pro venkovské domy vlastníma rukama. tajemství odolného designu

Vařič je pro venkovské domy důležitou potřebou, protože zahrádkáři potřebují trávit čas na svých pozemcích od začátku zimy do pozdního podzimu. Výběr sporáků s vytápěním je dnes pro venkovské domy poměrně široký; kompaktní a levné systémy se prodávají ve stavebních obchodech, ale můžete si také vyrobit sporák pro venkovské domy vlastníma rukama.

Nejjednodušší vařič na táborák: z improvizovaných materiálů, cihla bez malty a na maltu

Při použití materiálů (citace, obrázky) je nutné uvést zdroj.

Typický případ, kdy je zapotřebí jednoduchý sporák. dacha, která poskytuje dodatečný příjem do rodinného rozpočtu. Na jaře je stále zima, ale přesto je třeba pracovat. Na podzim je ještě zima, ale sezónní práce je třeba dokončit. I když neplánujete přenocovat, budete potřebovat teplo a vaření. Rozdělejte oheň? Je zapotřebí dostatek kvalitního paliva. Táborák vyžaduje neustálý dohled a není vždy snadné ho rozdělat kvůli požadavkům na požární bezpečnost. Oheň je za větrného dne málo užitečný. plameny odfoukne. Můžete získat více než 40 % tepelné účinnosti a jen několik procent tepelné účinnosti táborového ohně; v nejlepším případě 10-15 %.

Druhým případem, kdy je zapotřebí jednoduchý sporák, je dočasné bydlení. Např., Bouda nebo kůlna, např. při stavbě trvalého domu Koupě nebo výroba vlastní ocelové pece? Není levný, komplikovaný, časově náročný. Ocelové vařiče jsou tuhé a neudrží dlouho teplo. Zde se hodí jednoduchá cihlová pec, kterou lze postavit za den nebo dva, která nemusí před spuštěním dlouho vysychat a jejíž hmotnost umožňuje postavit ji na běžnou promenádu bez podstavce. Vařiči pro tuto a podobné situace se zabývá tento článek.

Poznámka: jednoduchá pec je vytápěna načerno nebo je její kovový kouřovod veden oknem, t.к. Všechny správné úpravy komína vyřazují sporák z kategorie jednoduchých sporáků.

Nejjednodušší venkovní pec: maximální pohodlí nebo minimální námaha?

V první řadě jde o maximální pohodlí, a to za všech podmínek. Venkovní pec je nápad, který se v poslední době stal velmi populární. V horku na venkově a v letním domě je vaření mimo dům oblíbenou možností. Tato metoda je dobrou příležitostí, jak se vyhnout dlouhému pobytu v dusné místnosti, a i ta nejjednodušší venkovní pec pomůže realizovat myšlenku. Můžete si zakoupit, objednat nebo vytvořit vlastní návrh. První dvě možnosti nejsou příliš lákavé, protože s sebou nesou další náklady. Vytvoření ne příliš obtížné topné zařízení s vlastníma rukama. práce, která může být zvládnuta téměř každý mistr, který má nástroje a některé znalosti.

Co budete potřebovat k instalaci sporáku u vás doma?

Pro stavbu malého sporáku na dřevo ve vašem venkovském domě potřebujete následující materiály a nářadí:

 • Červená pálená plná cihla;
 • hlíny a písku (nejlépe jemného říčního písku), díky čemuž jsou spáry zdiva tenké a čisté;
 • drcený kámen, přírodní kámen;
 • cementovou maltu na základ, která vyžaduje cement a písek v poměru 1:2;
 • strojní olej;
 • polyethylen;
 • střešní plsť;
 • Kovové trubky o průměru 100 mm;
 • rošt;
 • dveře. pro popelník a topeniště;
 • plech, který chrání podlahovou krytinu před žhavými uhlíky, pokud by vypadly z ohniště;
 • pozinkovaný drát;
 • potrubí.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS