Kolik plynu spotřebuje plynový kotel a jak snížit jeho spotřebu

Správné seřízení plynového kotle není tak obtížné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naše pokyny jsou navrženy tak, aby vám pomohly naučit se nastavit tlak, tah a výkon. a opravit případné závady, které se mohou objevit.

Dobrý den, milí čtenáři. Mnoho majitelů domů se zajímá o to, jak snížit výkon plynového kotle? Začne spotřebovávat hodně paliva, začne vydávat spoustu zvuků a cvakání. Mám pocit, že by mohl explodovat. Existují obecná doporučení a doložky pro určité značky a modely, které řeší tento problém.

Plynový kotel je v domě nezbytným spotřebičem. Ohřívá úkoly a řeší dilema s teplou vodou (pokud se jedná o model se dvěma okruhy). Nezřídka se však stává, že výkon spotřebiče je příliš vysoký, což vede ke značnému plýtvání palivem a silnému zahřívání spotřebiče. Vyvstává tedy otázka, jak tyto parametry snížit.

Spotřeba energie na vytápění domu o rozloze 150 m2: jednoduché výpočty

Spotřebu energie na vytápění domu o rozloze 150-200 m2 lze vypočítat podle nejjednoduššího vzorce, podle kterého je na vytápění 10 metrů čtverečních budovy potřeba 1 kilowatthodina. Ukázalo se, že kotel o ploše 10 metrů čtverečních potřebuje za den 24 kilowattů a kotel o ploše 200 metrů čtverečních potřebuje 480 kilowattů. Vzorec zohledňuje všechny „potřeby“ tepla v budově.

Je třeba vzít v úvahu nejen podlahovou plochu budovy, ale také její kubický objem, což vyžaduje zadání údajů, jako je výška stěn.

V případě standardní budovy, jejíž stěny jsou nižší než 250 cm, lze použít stejný jednoduchý vzorec.

Pokud má dům standardní výšku stěn. 2,5 metru, spotřeba plynu na vytápění se vypočítá podle jednoduchého vzorce. 10 čtverců „spotřebuje“ 1 kilowatt energie

Pokud je dům vaším hradem a „počasí“ uvnitř považujete za důležitý faktor, je rozumné zahrnout do výpočtu spotřeby plynu pro vytápění domu o rozloze 150-200 m2 tepelnou stabilitu celého domu a hodnotu teploty za oknem. K tomu budete muset zavolat odborníka. Tato možnost pro vás nepřipadá v úvahu? Pak použijete jednoduchý vzorec.

Pomocí naší kalkulačky si můžete spočítat, kolik energie vaše domácnost za určité období spotřebuje.

Důležité: Plynový kotel nepracuje nepřetržitě. Provozní režim je obvykle následující. 1 hodinu zařízení pracuje, 1 hodinu odpočívá. Podle jednoduchého vzorce by tedy denní spotřeba energie na vytápění domu o rozloze 200 m2 činila 240 kW.

Podrobnější informace o provozu plynového kotle naleznete v následujícím videu:

Předpokládejme, že zima v regionu, kde žijete, trvá přibližně 200 dní (říjen. konec března, začátek dubna). Pak budova spotřebuje 48 tisíc kWt za sezónu. Mluvíme pouze o energii, nikoli o zkapalněném plynu jako takovém. Je velmi důležité přesně zjistit, kolik „výkonu“ dům potřebuje k vytápění během chladného období. Tyto informace jsou potřebné pro výpočet spotřeby LPG pro vytápění domu o rozloze 150-200 m2.

READ  Jak měřit tlak plynu v kotli

Úspora plynu na plynovém sporáku

Při používání plynového sporáku věnujte zvláštní pozornost úspoře plynu. Regulujte výkon hořáku varné desky, po dosažení varu snižte výkon hořáku na minimum

Při vaření zeleniny přidávejte méně vody. Uvaří se, i když nejsou zcela zalité vodou. Mimochodem, několik tipů, jak ušetřit plyn při vaření na sporáku, vám může pomoci ušetřit elektřinu i při používání elektrického sporáku.

Při vaření vždy pevně zavírejte víko. spotřeba plynu se tím mnohonásobně sníží. Nenechávejte víko otevřené nebo polootevřené. Spotřeba plynu je v obou případech stejně vysoká. Plynové trouby nepoužívejte pro menší pokrmy. Vaření na varné desce je mnohem úspornější.

Vyberte si hrnce a pánve se silným a plochým dnem, abyste zajistili rovnoměrný a rychlý ohřev. Také základny výrobků musí odpovídat průměru hořáku. Nepoužívejte smaltované, hliníkové nebo teflonové nádobí, protože není hospodárné. Nerezové materiály jsou správnou volbou. Informace o tom, jak vybrat pánev z nerezové oceli, naleznete zde.

Příklad výpočtu plynu pro vytápění domu na metr čtvereční. м.

Na základě fyzikální teorie a odhadovaných údajů z pozorování v praxi bylo zjištěno, že pro vytápění prostoru o rozloze 10 m2 by kotel poskytoval 220-400 kW plynu a 220-450 kW plynu.m2 vyžaduje kotel o výkonu přibližně 1 kW. K vytápění 100 metrů čtverečních.Potřebujete kotel o výkonu přibližně 10 kW.

Nyní můžeme vypočítat přibližné množství tepelné energie, které se spotřebuje na vytápění místnosti za daný měsíc. Díky stejné fyzice a matematice můžeme snadno vypočítat vynásobením kapacity, dnů a hodin. 7200 kWh.

Všimněte si, že kotel téměř vždy pracuje pouze na polovinu svého výkonu, takže získané číslo vydělte na polovinu.

Příklad výpočtu spotřeby plynu pro vytápění domu. Spotřeba plynu pro vytápění domu: kalkulačka a výpočty pro měsíc, sezónu, rok. Ohřívače vody, radiátory, topné kotle a další výrobky pro vytápění a zásobování vodou

Kolik plynu potřebujete na vytápění domu: výpočet spotřeby plynu na vytápění rodinného domu, spotřeba zkapalněného plynu, jak vypočítat, kolik kotel spotřebuje za měsíc, sazba

Konečná hodnota účiníku bude 3 600 kWh. Průměrná délka topné sezóny je 7 měsíců, takže dostaneme 25200 kWh. Tento údaj je kontrolní hodnotou. To je množství plynu potřebné k vytápění místnosti o rozloze 100 m2.м.

Pro výpočet peněžních toků je nutné vědět, kolik stojí 1 kWh. Cena za kWh se musí vynásobit celkovým potřebným množstvím. Jedná se o částku, kterou bude třeba zaplatit za dobu zvolenou při výpočtu.

Jak snížit spotřebu plynu v plynovém kotli?

Plynový kotel je mnohem odolnější než jiné topné systémy

Utahování snižuje životnost kotle a zvyšuje spotřebu plynu

Každý člověk, i když není mechanik nebo elektrikář, ví, že nejtěžší chvíle pro zařízení nastává, když je spuštěno a mechanické a elektrické zařízení je zapnuto. Během uvádění do provozu dochází k největšímu opotřebení a je větší pravděpodobnost výskytu závad. Zvýšený počet startů v důsledku cykličnosti nejvíce snižuje provozní životnost velmi drahých součástí kotle. plynových a trojcestných ventilů, oběhového čerpadla, spalinového ventilátoru.

Pro zapálení v okamžiku spuštění je hořák zásobován maximálním množstvím plynu. Část plynu, než se objeví plamen, doslova vletí do potrubí. Neustálé „restartování“ hořáku dále zvyšuje spotřebu plynu a snižuje účinnost kotle.

READ  Spotřeba plynu za hodinu

Určitý cyklus plynového kotle je zajištěn běžným provozem kotle. Například regulace teploty v místnosti bez termostatu nebo s dvoustupňovým termostatem se provádí periodickým zapínáním a vypínáním hořáku kotle.

snížit, spotřebu, plynu, kotli

Účelem regulace výkonu kotle je eliminovat nadměrné cyklování. cyklování způsobené nedostatečným přizpůsobením nastavení kotle topnému systému.

Přibližná spotřeba plynu

Nejjednodušší způsob, jak zjistit spotřebu plynu kotle za hodinu, je vynásobit dostupný výkon 0,12 m3. To je parametr, který je potřebný k výrobě 1 kW tepla. Pokud máte kotel o výkonu 10 kW, spotřebuje 1,2 m3 plynu za hodinu. Pokud chcete vypočítat denní spotřebu, musíte použít jiný vzorec s jinými parametry.

Hořák v kotli neběží 24 hodin denně. odstávka a doba provozu činí vždy 50 %. To znamená, že palivo se spotřebovává 12 hodin denně. Denní spotřebu lze vypočítat podle následujícího vzorce: denní spotřeba vynásobená 12.

Chcete-li zjistit, kolik plynový kotel spotřebuje každý měsíc, vynásobte denní spotřebu 30 (dny v měsíci). Pro kotel o výkonu 10 kW je spotřeba plynu na vytápění 432 m3 (10 x 0, 12 x 12 x 30). Toto je poměrně jednoduchý vzorec pro výpočet spotřeby plynu.

Co ovlivňuje spotřebu plynu

Je důležité znát faktory, které ovlivňují spotřebu plynu:

 • Tepelné ztráty. Pro výběr správného výkonu plynového spotřebiče je třeba znát tepelné ztráty. Na základě této hodnoty se vypočítá měsíční spotřeba plynu. Pro výpočet použijte vzorec. Je důležité si uvědomit, že tepelné ztráty výrazně zvyšují praskliny ve stěnách, protože způsobují průvan uvnitř domu.

Jak snížit spotřebu plynu

Pokud domácnost není spokojena s konečnými údaji o spotřebě plynu, může se je pokusit snížit. Závisí na tom úspory v rodinném rozpočtu.

Plynové kotle se do bytů pořizují zřídka. Instalace je totiž poměrně složitá, ale někdy je potřeba jednotka.

Obyvatel města by v takovém případě měl dbát na některé nuance, aby co nejvíce snížil spotřebu plynu:

snížit, spotřebu, plynu, kotli
 • Velmi dobře izolovat fasádu. To je důležité zejména v případě, že je byt rohový.
 • Předem si v obchodě zkontrolujte všechny parametry kotle a vyberte nejúspornější variantu.
 • Instalace plastových oken s víceúrovňovým izolačním sklem v domě. Tím se zabrání tomu, aby teplo odcházelo z objektu a plynový kotel „vytápěl“ ulici.

Pokud je místnost dobře izolovaná a utěsněná, můžete ušetřit až 60 % nákladů na vytápění.

Kotle se obvykle pořizují pro instalaci v rodinném domě nebo rekreačním objektu. Tam můžete spotřebič připojit k topnému systému nebo dokonce k bazénu.

V rodinném domě je také třeba dodržovat určité nuance, aby se snížila spotřeba plynu:

 • Instalace měřiče. Pokud nemáte čas sledovat spotřebu v soukromém domě nebo na letní chatě, doporučujeme instalovat speciální kontrolní měřič a zaznamenávat hodnoty. Spotřeba plynu závisí na povětrnostních podmínkách, a proto se údaje mohou zdát orientační. Po zhruba roce pravidelného čtení však můžete vyvodit správné závěry o svých pokusech o úspory. Pokud údaje ukazují nadměrnou spotřebu, je třeba zajistit, aby teplo neunikalo z domu.
 • Pokoj řádně zaizolujte a opravte případné praskliny nebo trhliny ve stěnách. Nejdříve je třeba se postarat o podkroví, střechu, suterén, technické místnosti a fasádu. Jinými slovy, je nutné utěsnit slabá místa soukromého domu, kterými uniká teplo ven. Další výhodou je, že vznikne protihluková bariéra. To je důležité zejména v případě, že se dům nachází v blízkosti silnice.
READ  Příčina poklesu tlaku ve dvouokruhovém kotli

Racionální možnost instalace kotle v rodinném domě:

 • Podlahové zařízení s litinovým výměníkem tepla se správnou specifikací výkonu.
 • Instalace kotle pro nepřímé vytápění s dostatečným množstvím kapaliny uvnitř.
 • Instalace programátoru a termostatu pro řízení provozu zařízení v závislosti na konkrétním časovém plánu a denní době.

Je důležité si uvědomit, že litinové výměníky tepla jsou velmi odolné. Budou fungovat 20 a více let, takže je není třeba vyměňovat. Podlahové kotle by měly být přednostně vybírány kvůli snadné údržbě. Dvouokruhové jednotky jsou navíc neefektivní, pokud je celková plocha místnosti větší než 100 metrů čtverečních.

Pokojový regulátor

Ne všechny místnosti musí být vytápěny stejně. Nemusíte udržovat stejnou teplotu v místnostech pro různé účely. Mezi regulátory náročné na náklady na plyn patří:

Nebytové prostory vyžadují méně vytápění:

Regulátory se instalují pro každý radiátor zvlášť. Jedná se o malá zařízení. Jejich úkolem je zvyšovat nebo snižovat objem vody v chladiči. buď úplně uzavřít přívod. Existuje několik typů termostatů. Každý z nich funguje na určitém principu a má své výhody i nevýhody.

 • Mechanické. Vyžadují ruční nastavení objemu topného média. Hlavní výhodou mechanických regulátorů je jejich nízká cena a jednoduchost zařízení. Stupeň tepelného výkonu radiátoru se reguluje ručně. Množství topného média do radiátoru si můžete určit sami.
 • Elektronické stránky. Údaje se snímají ze vzdálených senzorů. Jádrem zařízení je programovatelný mikroprocesor. Na regulátoru jsou ovládací tlačítka. Slouží k nastavení požadované teploty. Některé elektronické modely mohou ovládat čerpadlo i míchačku. Existují dva typy elektronických snímačů teploty:
 • Mechanická termostatická hlavice. Jedná se o ventil, který v určitém bodě stlačuje speciální kapalinu. Při zahřívání se rozpíná a při ochlazování smršťuje. Chyba nastavení je uložena.

Termostatické regulátory umožňují optimalizovat spotřebu plynu nastavením režimu ohřevu vody v kotli. V každé místnosti si můžete vytvořit příjemné prostředí. Ušetříte 5 až 10 % nákladů na plyn.

Jak si vybrat?

Na co je třeba dbát při výběru hořáku pro kotel:

S ohledem na tyto faktory je možné zvolit nejvhodnější hořák pro kotel tak, aby pracoval co nejúčinněji a nezatěžoval vás častou preventivní údržbou.

Funkce zařízení

Při výběru zařízení je důležité zohlednit jeho účinnost a hospodárnost. Jak ukazuje praxe, nejčastější možností zařízení jsou plynové kotle, protože pracují prostřednictvím paliva, které je v každém domě. Díky modernímu pokroku je plyn i v malých vesnicích. Proto ho lidé používají k mnoha účelům: vaření, vytápění domu, ohřev vody atd.

Tento typ kotle během svého provozu přivádí značné množství paliva. To je třeba mít na paměti při instalaci a používání v domácnosti. Existuje však mnoho způsobů, jak je snížit

K tomu je důležité vzít v úvahu konstrukční vlastnosti, model, značku a další charakteristiky stroje. Pak si snadno vyberete ten, který bude pro vaši domácnost nejvhodnější, a ušetříte za plyn i peníze

| Denial of responsibility | Contacts |RSS