Jak sestavit elektrický mlýnek na potraviny: princip a pořadí dílů

Mlýnek na potraviny je jedním ze základních a nezbytných nástrojů pro přípravu potravin. A přestože je dnes k dispozici široká škála domácích spotřebičů, ani supermoderní kuchyňské roboty nebo mixéry nedokázaly toto zařízení nahradit.

A pokud před pouhými 10-15 lety byl v každém bytě pouze mechanický typ mlýnku na maso, dnes je pokročilý elektrický model téměř každou hospodyňkou. Jak správně sestavit elektrický mlýnek na potraviny a zda existují nějaké zvláštní požadavky na montáž?

Stávající typy a konstrukční prvky mlýnků na maso

V dnešních obchodech je k dispozici mnoho různých modelů mlýnků na potraviny. Všechny je lze rozdělit na dva typy: elektrické a ruční. Spolu s přístroji dodává výrobce také další díly (trysky a nože), které zvyšují jejich funkčnost.

Elektrické modely jsou mezi uživateli oblíbené. Pro výsledný produkt není třeba žádné fyzické námahy. stačí stisknout tlačítko Start a maso nebo zeleninu vložit do násypky.

Většina moderních hospodyněk dává přednost nákupu elektrického mlýnku na potraviny, protože ruční mlýnek je přežitkem minulosti. Ve skutečnosti jsou tato zařízení spolehlivá a snadno použitelná, ve skutečnosti se nerozbíjejí. Jednou z částí, která může selhat, je čepel, ale lze ji snadno přebrousit. Tělo ruční brusky je vyrobeno z nerezové oceli, hliníku nebo litiny.

Ruční mlýnky se vyznačují snadnou obsluhou. Zatímco elektrické modely nabízejí možnost volby požadované rychlosti broušení nebo zpětného chodu. Mnoho příslušenství umožňuje vytvářet další produkty.

Ruční mlýnek na potraviny se skládá z těchto součástí

Jak správně držet nůž? Jaké základní nože máte mít v kuchyni?

 • Ocelový plášť se speciálními upevňovacími prvky pro montáž brusky na různé typy povrchů;
 • šnekový šnek;
 • křížový nebo kotoučový nůž (používá se k sekání potravin);
 • Stahovací kovový kroužek;
 • Rukojeť (upevněná na přístroji pomocí speciálního šroubu);
 • kulaté mřížky s otvory a štěrbinou pro upevnění k tělu.
READ  Je možné do zvlhčovače přidat parfém?

Ruční modely se upevňují k povrchu pomocí speciální patky. Ke konečnému upevnění se používá šroub se závitem. Zařízení s plastovými kleštěmi lze bezpečně připevnit k povrchu. U kovových předmětů se pod nohu umístí kus měkkého hadříku, aby se zabránilo klouzání spotřebiče po povrchu.

 • plastové tělo;
 • elektrický motor;
 • Vyhazovač masa lze vyjmout;
 • praktický plastový zatlačovač;
 • šnek;
 • Drážkovaná plastová tyč (tento prvek je namontován na šneku, aby byl bezpečně uchycen);
 • vypouklé kovové ostří.

Na rozdíl od ručních modelů nemá hroty. Stabilitu zajišťuje široká plošina s několika gumovými podložkami.

Rozmanitost a funkčnost

K vidění je mnoho různých typů mlýnků, od tvarově jednoduchých až po ty nejsložitější. Každý z modelů bude patřit do jedné ze dvou kategorií. mechanické nebo elektrické. Tento mechanický model se nazývá manuální, ale to nic nemění na podstatě jeho názvu.

Bez ohledu na to, zda je multifunkční mlýnek na potraviny ovládán fyzicky nebo elektricky, stále plní svou primární funkci mletí a drcení potravin. Nemusí to být jen maso: můžete s ním nakrájet téměř cokoli, například kandované ovoce nebo ořechy.

Přídavné zařízení k mlýnku na více druhů potravin

Mnoho mlýnků je dodáváno s nástavci na výrobu klobás, sušenek nebo roštů různých velikostí. Můžete si je také zakoupit samostatně.

V závislosti na použitém příslušenství se může pořadí montáže mlýnku na potraviny lišit od standardního. Tyto informace najdete v návodu k použití každého spotřebiče.

Nástavec na výrobu klobás a sušenek se připevňuje na konec šneku v místě nože a sítka a je zajištěn upínací maticí.

Nástavec Kebbe na mletí klobás a párků

Některé modely jsou vybaveny zařízením pro regulaci šťávy. Obvykle je předmontovaný a jednoduše se nasadí na tělo mlýnku.

Náhradní díly pro mlýnské stroje

V dnešní době jsou mlýnky na maso vybaveny dalšími částmi, které umožňují mletí nejen masa, ale i jiných potravin.

Nyní můžete mlýnek na více druhů potravin použít k přípravě šťáv pomocí odšťavňovače.

Vynálezci se u toho nezastavili: intenzitu čerstvě vymačkaných šťáv lze nyní upravovat pomocí speciálních kráječů.

Saláty za pět minut už nejsou fantazií: nože a nástavce na krájení pomáhají hospodyňkám šetřit čas při vaření.

správně, připevnit, mlýnku, více, druhů

Mlýnek na potraviny můžete použít k výrobě domácích klobás nebo sušenek.

Sestavení mlýnku na potraviny

Při sestavování mlýnku na potraviny dbejte na to, aby byly všechny součásti čisté a suché. Tato jednoduchá pravidla mohou snížit výkonnost mechanismu: vlhkost a zbytky mohou otupit ostří, způsobit rez a zkrat motoru.Ruční mlýnek na potraviny lze složit následujícím způsobem:

 • Umístěte šnek do středu skříně tak, aby širší část byla na straně uchycení rukojeti a tenčí část na straně grilu.
 • Pomocí šroubu spojte základnu rukojeti a konec hřídele.
 • Na opačné straně šneku nasaďte nůž. Vypouklá část musí těsně přiléhat ke šneku a plochá část k roštu. Pokud je nůž ve tvaru kotouče, musí jeho vroubkovaná plocha směřovat ven.
 • Nyní disk s otvory pevně nasaďte na konec šneku.
 • Všechny součásti zajistěte utažením upínací matice.
 • Přišroubujte spotřebič k pracovní desce pomocí svorky.
READ  Jak z ručního mlýnku na maso udělat elektrický mlýnek na maso

Jak krok za krokem sestavit mlýnek na potraviny a vložit nůž

Aby mlýnek na potraviny fungoval správně po mnoho let, musí být správně připraven. Navzdory zdánlivé jednoduchosti procesu existují při sestavování elektrického mlýnku na více druhů potravin určité nuance, o kterých se zmíníme níže.

Hlavní části mlýnku na potraviny, které se montují ve fázi přípravy, jsou tyto

Chcete-li mlýnek na potraviny správně používat, postupujte při montáži takto.

  Vložte šnek do sací komory tak, aby stopka (kolík na konci spirálové hřídele) vstoupila do otvoru v zadní stěně. V této fázi by měl být šnek v komoře volný.

V závislosti na konstrukci spotřebiče může být na konci hřídele místo dříku plastový nebo kovový pastorek.

Je také důležité, abyste převlečnou matici příliš neutáhli a nenechali ji na krku volnou. V prvním případě je obtížné odšroubovat matici před demontáží mlýnku na potraviny. V druhém případě může při zatížení dojít k jeho uvolnění ze závitu.

 • U koncovky zasuňte hrdlo pod úhlem přibližně 45 stupňů do připravených vybrání a otáčejte proti směru hodinových ručiček, dokud slyšitelně nezapadne.
 • Při šroubování krku by měl být krk rovný a utažený tak, aby neměl vůli (neviklal se). Neutahujte jej příliš silně, jinak by mohlo dojít k přetržení závitů.

Po opětovném sestavení lze mlýnek na více druhů potravin zapnout. Měl by běžet hladce a bez neobvyklého hluku. Pokud po zapnutí spotřebiče uslyšíte rachocení, chrastění nebo se hřídel nadměrně pohybuje, pečlivě ji odpojte a znovu sestavte a zkontrolujte, zda jsou všechna připojení správná.

Výše uvedené schéma je vhodné pro elektrické modely, jak správně sestavit ruční mlýnek na maso se budeme zabývat samostatně.

Montáž mlýnku na potraviny

Zatímco instalace elektrického mlýnku na potraviny není náročná, mechanický mlýnek je náročnější. Tento typ má speciální rukojeť se šroubovým držákem na zadní straně pro upevnění. Abyste zajistili stabilní polohu, položte mlýnek na více druhů potravin na okraj stolu a zašroubujte přidržovací zařízení tak daleko, jak to jen půjde.

READ  Jak mlít kávu bez mlýnku

Pokud je povrch hladký a držák mlýnku na potraviny není pogumovaný, je třeba použít kus textilu nebo gumy, aby se zabránilo posunutí spotřebiče během vaření.

Hlavní součásti mechanického mlýnku na více druhů potravin

Mnohé součásti elektrických a mechanických modelů jsou totožné a plní stejnou funkci (spojovací matice, šnek, rošty a nůž), takže je není třeba podrobněji popisovat. U ručních mlýnků na maso existují i další nástavce, ale jejich rozsah není tak velký. V nejlepším případě výrobci dodávají sadu pomocných roštů a trysku na sušenky. Podívejme se na ty vlastnosti, které se u elektrických a mechanických modelů výrazně liší.

Případ

Mechanické modely mají v podstatě tvarovanou sací komoru, která je připevněna ke stolu. V horní části je opatřena hnízdem (sběračem masa), kterým se jídlo vysypává. U některých modelů je posunutá od středu karoserie nebo zkosená v dolní části. Tento tvar zásuvky pomáhá šneku zachytit hrudku. Čím širší je sběrač masa, tím snadněji se nakládá. Plášť může být vyroben z litiny nebo hliníku. Každý z těchto materiálů má své výhody a nevýhody.

Horní a dolní věžička s přítlačným šroubem

Takto se nazývají horní a dolní držáky, které upevňují tělo myčky k pracovní desce. Aby držáky nezanechávaly stopy na povrchu, měli byste zvolit model s plastovým nebo gumovým těsněním. Upínací šroub posouvá spodní patku nahoru, čímž umožňuje upevnit brusku na desku stolu. U moderních modelů výrobce někdy nahrazuje botu vakuovou přísavkou.

Rukojeť

Připevňuje se ke šneku, který je namontován v zadní části skříně. Používá se k pohonu hřídele a nože. Rukojeť se upevňuje pomocí plastového nebo kovového šroubu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS