Správně používáme moderní klimatizační systémy

Dobře vybavený klimatický systém je mistrovským dílem techniky. Existují i takové nuance, jako je oblečení, které nosíte v určitém ročním období.

Správné mikroklima v automobilovém salonu není jen otázkou pohodlí. Pokud se teplota v kokpitu zvýší z 25 °C na 35 °C, reakční doba řidiče se prodlouží přibližně o 20 %. SEAT například uvádí, že přehřátý řidič je stejně nebezpečný jako opilec s 0,5 promile alkoholu v krvi. Pomáhá také udržovat okna čistá. Není to jen otázka pohodlí, ale také bezpečnosti.

správně, používat, klimatizaci, automobilu

Paradoxem je, že výkony topných těles a klimatizací dosahují 8-10 kilowattů, zatímco k udržení příjemné teploty lidského těla je potřeba 50-100krát méně. Jde o to, že je nutné vynaložit základní energii na vytápění nebo chlazení samotného automobilu, zejména vnitřních prvků. Přibližně jedna třetina povrchu těla cestujícího je v kontaktu se sedadlem. proto má vyhřívání nebo větrání (chlazení) sedadla s malým příkonem energie velký účinek. Klimatizační systém by však měl v každém případě dodávat do interiéru nejméně pět až deset metrů krychlových vzduchu, v závislosti na velikosti vozu.

Podívejte se, kolik místa potřebuje klimatizace i v tak malém voze, jako je Mercedes-Benz třídy S (W220). V VAZ „kopeck“, velmi efektivní pro ty časy „ohřívač“ trvalo mnohem menší objem.

Za nejpříjemnější teplotu uvnitř vozidla se považuje teplota mezi 18 a 22 stupni Celsia. Je to průměr, protože u podlahy by mělo být o pět až osm stupňů tepleji než u hlavy. Je to fyziologie. Ne nadarmo vám babička v dětství dávala teplé ponožky: právě vaše nohy potřebují zahřát. Chlazení v létě je nejúčinnější na hrudníku, zádech a pažích. Proto by při vytápění měl hlavní proud horkého vzduchu směřovat dolů a studený proud v létě do středových větracích otvorů. Mimochodem, pomáhají také nejúčinněji chladit zadní část kabiny.

Saab 900 z roku 1979 byl jako první vybaven „tepelnou clonou“. stálým prouděním podél dveří, které výrazně zvyšuje komfort v zimě. Před érou klimatizace se v mnoha automobilech používal studený venkovní vzduch (modré šipky) ve středových ventilačních otvorech.

Hodnoty nastavené na automatické klimatizaci jsou pouze určitým podmíněným indexem komfortu, nikoli přesnou teplotou ve stupních Celsia. Lidé v různých částech světa mají různé zvyky a představy o pohodlí a výrobci automobilů to zohledňují. Jedna a ta samá skutečná teplota v salonu může odpovídat 20-22 „stupňům“, vystaveným na dálkovém ovladači evropského vozu a 22-24 „stupňům“. ve voze asijské značky. Proto se nedivte, že vás při přesedání z VW do Nissanu zamrzí známé číslo „22“ na displeji.

Díky metodám počítačového navrhování jsou klimatizační systémy účinnější a tišší. Všimněte si, jak důležité je proudění vzduchu z předních deflektorů v interiéru crossoveru Škoda Kodiaq pro cestující na zadních sedadlech.

Ruční ovládání směru proudění vzduchu je také do jisté míry iluzí. Například i v případě vozu s přímým mechanickým ovládáním topení znamená přesunutí knoflíku do polohy pro nohy pouze snížení hlavního průtoku. K čelnímu sklu a bočním oknům bude stále přiváděno deset až dvacet procent vzduchu, takže se nebudou mlžit a rozdíl teplot mezi horní a spodní vrstvou nebude nepříjemný. V dnešní době jsou téměř všechna „topení“ a „klimatizace“ poměrně výkonná a rozdíl mezi dobrými a špatnými systémy spočívá právě v nuancích takového jemného nastavení.

Oddělená klimatizace. jednoznačné plus. Pod stejným názvem se však skrývají systémy různého stupně dokonalosti. U strojů nižší třídy lze individuálně ovládat pouze teplotu. Řidič, který potřebuje odmrazit boční okna, nevyhnutelně přijímá teplo od nohou cestujících. Pokročilé systémy umožňují ovládat směr a intenzitu klimatizace a také. A můžete dokonce jemně nastavit teplotní rozdíly mezi jednotlivými vrstvami.

Jedna z nejlepších klimatizací mezi levnými vozy: Renault Arkana. Velké a logické ovládací prvky. Teplotní index lze nastavit s přesností na 0,5 stupně. V automatickém režimu však není uvedeno, co se děje.

„Tváří“ klimatizace je její ovládací panel. Myslíme si, že by měl být logicky uspořádán a určen pro ruce v rukavicích. Je dobré, když se i v automatickém režimu na displeji zobrazuje, kde a jak klimatizace fouká, a ne jen Auto. ušetří to zbytečnou manipulaci. V Rusku je obzvláště důležitá snadná recirkulace vzduchu touch-and-go. pravděpodobnost, že na dálnici narazíte na parní KamAZ nebo karburátorovou Gazelu a nebudete je moci několik kilometrů předjet, je velmi vysoká. Jediný způsob, jak se zbavit sazí a zápachu v prostoru pro cestující, je zavřít klapku recirkulace.

„Nedělené“ ovládání klimatizace je takové, kdy nejsou všechny parametry regulovány individuálně, od teploty, přes distribuci proudění až po otáčky ventilátoru.

I ty nejjednodušší automatické systémy mají čidlo slunečního záření, protože když sluneční světlo dopadá na kůži, mění se naše vnímání teploty. Dražší vozy mohou mít více než jeden z těchto snímačů. Má také infračervené senzory zamlžení oken (čelní sklo a přední strany), kvality vzduchu, obsahu oxidu uhličitého, informace z navigačního systému, například o tunelech Pokročilejší systémy odhadují teplotu na různých místech uvnitř jednotky HVAC. Teplota v kabině se obecně neustále mění, ale pokud je klimatizace vyladěná, nevnímáme to.

Výfukové větrání. obvykle umístěné v zadním nárazníku. je nezbytné. Čím je účinnější, tím je vzduch v prostoru pro cestující čerstvější.

Ve většině automobilů funguje klimatizace lépe než u průměrného řidiče, který ovládá mikroklima ručně. Pravidelně jezdím taxíkem a podle toho, co vím, jen velmi málo řidičů rozumí tomu, co a jak mají dělat. Nejčastějšími chybami jsou směrování horkého vzduchu nahoru, nikoli na nohy, a úplné vypnutí ventilátoru. Nedostatečná výměna vzduchu a špatné rozložení teploty v prostoru pro cestující je přímou cestou k únavě a ztrátě adekvátní reakční doby. Vypínání ventilátoru nemá smysl: klimatizace prakticky přestane fungovat.

READ  Jak vypnout režim ventilátoru na klimatizaci

Kde je poptávka, tam je i nabídka

Když v létě stojíme v autě v dopravní zácpě, nejvíc nás „dostane“ horko. Vůz se od slunečních paprsků zahřívá natolik, že se v něm téměř nedá sedět. Tento problém velmi dobře řeší klimatizační systémy automobilu, jejichž součástí je klimatizace.

Takové zařízení však pro řidiče představuje další „bolest hlavy“, protože vyžaduje pravidelnou údržbu a odstraňování závad.

Nicméně takové zařízení umožňuje cítit se v autě pohodlně i v silném horku.

Pouze ne všechny vozy jsou vybaveny klimatizací. Netýká se to jen starších modelů.

Nové vozy v levném segmentu jsou stále zřídkakdy standardně vybaveny klimatizací. Řidiči tak musí buď trpět horkem, nebo hledat alternativu.

Zajímavé je, že takový problém se řeší již dlouho, a to technickými prostředky.

Úplně prvním zařízením byl pravděpodobně malý ventilátor poháněný 12voltovým elektromotorem, který byl napájen přes zapalovač cigaret.

Ačkoli ventilátor není příliš užitečný, protože zajišťuje pouze cirkulaci vzduchu v interiéru, je stále velmi žádaný.

A kde je poptávka, tam je i nabídka. A protože technologie nestojí na místě, trh s automobilovým příslušenstvím je obohacen o další vychytávku, která, jak ujišťují výrobci, dokáže v létě zajistit chlad.

Takové zařízení se nazývá přenosná klimatizace, která funguje ze zapalovače cigaret.

Jak používat

Abyste klimatizaci využili co nejlépe, je důležité vědět, jak používat klimatizaci v autě v létě a v zimě. Při různých teplotách vně kabiny se nastavení liší také.

V létě

V horkém počasí je úkolem klimatizačního systému ochlazovat vzduch proudící dovnitř. Vysušuje vůz i při delším dešti a zabraňuje zamlžování oken. Pokud je vzduch vstupující do prostoru pro cestující příliš znečištěný, aktivuje se recirkulace.

Existuje také řada doporučení pro výběr správné klimatizace pro váš vůz v létě:

 • Nenastavujte teplotu v prostoru pro cestující o více než 10 stupňů nižší, než je venkovní teplota. V opačném případě hrozí větší riziko onemocnění v důsledku teplotních výkyvů.
 • Před zapnutím systému krátce vyvětrejte prostor pro cestující. Tím se sníží teplota v prostoru pro cestující a sníží se zatížení klimatizace.
 • Recirkulace je správný způsob, jak urychlit proces chlazení.
 • Po spuštění zařízení zavřete střešní okno a okna, aby nedošlo k poruše čidel ve vozidle.

V zimě

Mnoho majitelů automobilů neví, jak používat klimatizaci v zimě, protože klimatizace není v tomto případě nutná. V praxi se nejedná o nic složitého, protože systém je zaměřen na vytápění a funguje podle standardního principu.

 • Před vyhřátím salonu neměňte přívod vzduchu, aby nedocházelo ke kondenzaci/námraze na klapkách.
 • Pravidelně preventivně spouštějte klimatizaci.
 • Neaktivujte klimatizaci s nesprávným nastavením vlhkosti.
 • Před zimním obdobím vyměňte kabinový filtr, abyste snížili riziko zamlžení oken.
 • V prostoru pro cestující použijte absorpční podlahovou rohož, která pohltí část přebytečné vlhkosti.

Jak vidíte, používání klimatizace v autě je snadné. Pokud systém správně nastavíte a spravujete, můžete rychle dosáhnout požadovaných výsledků. Přístroj je velmi praktický, protože má mnoho nastavení a je plně automatický, s jednoduchým a snadno použitelným rozhraním.

Podělte se v komentářích o své zkušenosti a o potíže, které jste měli s jeho používáním.

Moderní klimatizace. Různé vozy s různými funkcemi

Každý sebeúctyhodnější výrobce dnes navrhuje nějaký druh systému klimatizace, aby majiteli vozu poskytl maximální pohodlí a minimální nastavení. Jedná se o technologicky velmi vyspělé jednotky, které jsou s každým dalším rokem a pokročilejší technologií stále rozšířenější. Existují však určitá specifika fungování klimatizačního systému, která je třeba při použití této instalace zohlednit. Záleží na specifikách samotného systému:

 • Klimatizace s jedním čidlem (obvykle umístěným u stropu) nereaguje na inzerovanou teplotu okamžitě, protože klima u nohou cestujících a u stropu je vždy jiné, je třeba ji nastavovat postupně bez náhlých změn;
 • Mnoho čidel na různých místech umožňuje řidiči více relaxovat a nastavit tu správnou teplotu, většina těchto jednotek pracuje efektivně a nabízí poměrně mírné výchozí nastavení;
 • moderní technologie klimatizace od předních výrobců získaly řadu nových technologií, které jim umožňují šetrně a efektivně udržovat nastavené klimatické limity bez nadměrných turbulencí a náhlých změn proudění vzduchu;
 • Klimatizace v autě může mít různé modifikace a způsoby fungování, proto je nutné se dozvědět, jak přesně tento systém ve vašem autě funguje. Pomáhá šetrně ovládat přístroj, aniž by došlo k jeho poškození nebo poškození vašeho zdraví.
správně, používat, klimatizaci, automobilu

Vždy je třeba mít na paměti, že high-tech zařízení se chrání sama. Například moderní klimatizace ve vozech Volkswagen nebo Lexus nezapne režim, který řidič požaduje, pokud se jedná o extrémní podmínky. V takovém případě vůz upozorní na nebezpečí pro zařízení a začne postupně nafukovat potřebnou teplotu, přičemž plynule projede všechny důležité překážky. Také v moderních automobilech je často k dispozici systém autodiagnostiky, který umožňuje včas definovat případné závady a vypnout zařízení. Starší vozy nebo levnější exempláře takové systémy nemají, tento úkol je přenesen přímo na řidiče. Doporučujeme vám zhlédnout malé video o práci kondicionéru a jeho službách:

správně, používat, klimatizaci, automobilu

Jak správně používat klimatizaci

Nebývalá vlna veder v Rusku si letos v létě vybrala svou daň na majitelích starších vozidel s vodou chlazenými motory. Tu a tam je vidět ojetý VAZ tři nebo pět s otevřenou kapotou a bílou párou vycházející zpod ní. Neméně problémů, které každoročně zhoršující se vedra způsobují těm, jejichž vozy nejsou vybaveny klimatizačními systémy. klimatizacemi a klimatizačními jednotkami. Rozhodně nemohou závidět: jízda s otevřenými okny nechrání před horkem, ale přináší jiné potíže: hluk, zápach výfukových plynů, a co je nejsmutnější, zvýšenou spotřebu paliva.

Jízda se zapnutou klimatizací nebo klimatizací má samozřejmě také vliv na „apetit“ automobilu, který je v mnoha ohledech srovnatelný se zvýšenou spotřebou motoru automobilu, kde jsou během jízdy otevřena všechna okna. Klimatizovaný vůz má však své nesporné výhody. stejný klimatický komfort v interiéru. Tento komfort je však nutné vytvářet s rozumem, protože nesprávné používání klimatického systému může vést k jeho poškození a ke zdravotním problémům cestujících v autě. Dnes vám poradíme, jak správně používat kondicionér v autě.

READ  Jak natočit vlasy pomocí fénu a hřebenu

Na adrese

Každý sebevědomý motorista, kterému záleží na provozuschopnosti jeho „železného koně“, provede před sezónou diagnostiku všech systémů. včetně klimatických. Na podzim kontrolujeme topení a na jaře klimatizaci. Ne nadarmo je v dubnu a květnu internet plný inzerátů na slevy na diagnostiku klimatizací. doporučuje se provádět ji dvakrát ročně, na jaře a na podzim.

Co zahrnuje diagnostika klimatizace? Nejdříve zkontrolujte hladinu freonu. látky, která je zodpovědná za chlazení vzduchu dodávaného do interiéru z klimatizace. Pokud je hladina příliš nízká, může to mít za následek špatné chlazení vzduchem a poškození částí chladicího systému. kompresoru, kondenzátoru (chladiče klimatizace) a tlakového potrubí. Příčinou těchto potíží je snížení tlaku v klimatizačním systému, k němuž může dojít v důsledku mikrotrhlin na tělese kondenzátoru nebo v potrubí, jímž proudí freon smíšený se speciálním olejem, který plní mazací funkci pro provozní části systému.

Specialista zkontroluje celý systém, a pokud zjistí zdroj poklesu tlaku, rozhodne o výměně vadných částí. Jedná se o závažné následky, jejichž diagnózou je pokles hladiny freonu. Existují však i další důvody. Freon je plyn a stejně jako všechny podobné látky se přirozeně vypařuje. Pokles hladiny freonu tak může být dán životností klimatizace vozu bez jejího doplňování. Kromě kontroly hladiny freonu je třeba zkontrolovat, zda se na odpařovaném materiálu nevyskytují plísně. Tento problém způsobuje nepříjemný zápach při zapnutí klimatizace. je cítit jako mokrý pes. V servisních střediscích se tento problém odstraňuje dezinfekcí výparníku a výměnou filtrů kondicionéru.

Tyto operace je možné provádět svépomocí. Každopádně doporučujeme, abyste neignorovali doporučení výrobce automobilu týkající se údržby automobilových klimatizací a pravidelně diagnostikovali jejich stav.

Předpokládejme, že klimatický systém vašeho automobilu je v pořádku a že se setkáte s letní klimatizací. Nestačí však mít bezchybnou automobilovou klimatizaci. je důležité ji správně používat. Zejména v horkém počasí. Zde je několik jednoduchých pravidel, která vám zajistí co nejpohodlnější cestu klimatizovaným vozem.

Větrání vozu. Klimatizaci byste neměli zapínat hned po nastartování motoru, zejména pokud bylo vozidlo zaparkováno na slunci a v kabině je cítit „taškent“. Nejprve otevřete všechna okna v autě a vyvětrejte interiér na 10 minut. Poté zavřete okna a zapněte ventilátor klimatizace nejprve do polohy „jedna“ nastavením ukazatele teploty do střední polohy a po několika minutách přepněte do polohy „dvě“ otočením přepínače teplotního čidla na maximum. Prostor pro cestující je lepší chladit za jízdy než při stání. proudění venkovního vzduchu při rychlosti usnadňuje klimatizačnímu systému udržovat příjemnou teplotu. Při ochlazování interiéru vozu je také důležité nesměřovat studený vzduch na okna, zejména pokud je venkovní teplota vyšší než 25 stupňů. kvůli náhlému rozdílu teplot mohou ve skle vzniknout mikrotrhliny, které se časem mohou zvětšit.

2. Správný režim chlazení. Nedoporučuje se jezdit dlouho v autě s klimatizací pracující na plné obrátky. není tak snadné chytit bolest v krku. Po dostatečném ochlazení vzduchu uvnitř je proto lepší nastavit rychlost ventilátoru na „dva“ nebo „jedna“ a také zvýšit teplotu.

3. Nastavení optimální teploty v prostoru pro cestující. Podle lékařů je nejpříjemnější teplota v autě 20-22 stupňů Celsia. Proto, aby se předešlo nachlazení, je lepší po dostatečném ochlazení interiéru nastavit výše uvedenou teplotu (pokud klimatizace není digitální, ale mechanická. nastavte ukazatel teploty na střední lištu) a nasměrovat foukání vzduchu na nohy.

4. Správné nastavení přívodu vzduchu. Pokud je třeba rychle ochladit vzduch v prostoru pro cestující, zapněte režim recirkulace vzduchu.

Stisknutím tohoto tlačítka se aktivuje režim cirkulace vzduchu v interiéru

Prostor pro cestující se rychleji ochladí tím, že se prostor pro cestující ochladí na teplotu vyšší než 25 stupňů Celsia, čímž se vytvoří uzavřený prostor uvnitř vozu. Tato metoda se často používá, když vozidlo stojí nebo když je teplota mimo vozidlo vyšší než 25 stupňů.

5. Sledujte směr proudění chladného vzduchu. Výrobci automobilů záměrně vybavují výdechy vzduchu „žaluziemi“. deflektory, které pomáhají regulovat směr a intenzitu proudění vzduchu. Při použití klimatizace je důležité nastavit všechny deflektory tak, aby byl ochlazený vzduch rovnoměrně rozváděn dovnitř vozu.

V jakých případech je zakázáno a nedoporučuje se zapínat klimatizaci v zimě

Pravidelný provoz klimatizace v zimě přináší mnoho výhod, ale existují také kontraindikace, při kterých je zapnutí zařízení nežádoucí. Zvažme všechny takové případy:

 • Pokud je venkovní teplota nižší než 5 stupňů pod nulou a vozidlo je zaparkováno venku, klimatizaci nepoužívejte. Měli byste počkat na zahřátí, a pokud se termíny krátí a mráz stále trvá. vyhledejte vytápěné prostory (garáž, čerpací stanici, parkoviště v nákupním a servisním centru apod.). д.);
 • při zamrznutí chladicího systému (k tomu dochází, pokud vlastnosti chladicí kapaliny nasávané do systému neodpovídají povětrnostním podmínkám). Hromadění ledu a kalu může způsobit nenapravitelné poškození systému;
 • Pokud dojde k úniku chladiva v důsledku netěsnosti potrubí nebo z jiných důvodů;
 • Nespouštějte klimatizaci ani v případě drobných poruch, zejména po delší době klidu. V takových případech je nutná kontrola klimatizačního systému a odstranění závad;
 • V zimě se rozhodně nedoporučuje používat režim odfukování a maximální výkon bezprostředně po zapnutí automatické klimatizace. Tato kombinace představuje pro váš systém skutečnou zátěž. Takové experimenty však řidiči a cestujícím na zdraví nepřidají;
 • pokud jste po zapnutí klimatizace ucítili nepříjemný zápach. je čas vyčistit zařízení od hub, bakterií a plísní. Tato operace se nazývá proplachování; je lepší svěřit tuto práci profesionálům. Výrobci doporučují provádět ji přibližně jednou za pět let, ale ve skutečnosti se provádí častěji, zejména u starších vozů.
READ  Jak používat parní generátor ve sprchovém koutě

Ačkoli v zimě není nutné chladit vzduch v autě, klimatizace není v chladném období zbytečným zařízením. Jeho občasné zapnutí je žádoucí z preventivních důvodů. Tím se zabrání předčasnému opotřebení součástí klimatizace a prodlouží se její životnost. A protože v zimě je ve voze obvykle vysoká vlhkost, odvlhčování je zárukou zdraví řidičů a cestujících i ochrany částí karoserie před korozí.

Několik dalších tipů k provozu klimatizace

Již jsme si řekli, že současné zapnutí topení a klimatizace při delší zastávce v horku velmi pomáhá. Ne všechny vozy však mají tuto možnost. Algoritmus rychlého vytvoření příjemného mikroklimatu v těchto vozech zahrnuje následující kroky:

 • Otevřete všechny dveře na 3 až 5 minut, aby se prostor pro cestující vyvětral;
 • zavřete okna, zapněte klimatizaci na „jedna“ a nechte ji několik minut pracovat;
 • Po uplynutí zadané doby přepněte režim chlazení na režim maximálního chlazení.

Je třeba si uvědomit, že největšího účinku bude dosaženo při jízdě automobilem, v tomto případě bude klimatizaci pomáhat vyfukovaný proud vzduchu. Pokud venkovní teplota vozidla přesáhne 25 stupňů a při zapnutí klimatizace by neměl být proud vzduchu nasměrován přímo na čelní sklo. v důsledku prudkého rozdílu teplot se mohou objevit mikrotrhliny, které se časem nevyhnutelně rozšíří. Správný režim chlazení předpokládá využití maximálního výkonu pouze v počáteční fázi. jakmile se vytvoří příjemné mikroklima, je nutné snížit teplotu klimatizačního systému, pokud nechcete dostat rýmu nebo bolest v krku.

Pokud jde o konkrétní teplotu, kterou lze považovat za nejpohodlnější, hodně záleží na preferencích majitele vozidla. Podle lékařů se za takovou teplotu považuje rozmezí 20 až 22 °C. Tyto údaje je třeba použít jako vodítko po vychladnutí vozidla po dlouhém opalování. U starších modelů autoklimatizací, které nemají možnost nastavit přesné digitální charakteristiky práce, se optimální teplota nastavuje experimentálně (obvykle je to střední poloha ukazatele teploty).

Existují také rozdíly v tom, jaký režim nasávání vzduchu je třeba zvolit v závislosti na klimatických podmínkách v prostoru pro cestující. Pokud je tedy nutné co nejrychleji ochladit teplotu vzduchu, je nutné použít režim vnitřní cirkulace. Tím se zamezí přístupu venkovního vzduchu do vozidla a výměna tepla je v uzavřeném systému mnohem účinnější. Důležitý je také směr, kterým je vzduch vháněn. Při zapnutí režimu vyfukování vzduchu je nutné nastavit deflektory tak, aby byla zajištěna rovnoměrná distribuce proudu vzduchu v celém objemu interiéru. Upozorňujeme, že tyto rady jsou aktuální pro majitele mechanických klimatizací. Moderní automatické klimatizační systémy jsou schopny regulovat všechny důležité vlastnosti bez účasti řidiče.

Poslední doporučení pro všechna klimatizovaná vozidla: před ukončením jízdy vypněte klimatizaci a zapněte topení několik minut před vypnutím motoru. Tato jednoduchá metoda umožňuje vysušit vzduch ve ventilačním systému a zabránit tak vzniku plísní, hub a kondenzace.

Teplo, ústup: jak používat správně nainstalovanou klimatizaci v autě v horkém létě. podrobné FAQ

Provádí se servis klimatizace vozu. Vše funguje správně. Jenže to ve vlně veder nestačí. Na první pohled primitivní otázka, jak efektivně provozovat chladicí jednotku. Opravdu, i když „klimatizace“ je podobná ledničce, ale doporučení pro použití mají své vlastní.

Rady, jak nejlépe používat tovární klimatizaci v letním období, jsou následující:

 • Odvzdušněte vůz otevřením dveří/oken na 10 minut.
 • Zavřete dveře a okna.
 • Zapněte klimatizační jednotku na „jedna“ a nastavte průměrnou teplotu.
 • Po 5 minutách nastavte teplotu na minimum a ventilátor do polohy „2“.

Při snaze o účinné chlazení prostoru pro cestující je třeba vzít v úvahu následující aspekty

 • „Klima“ se zvyšuje, když se vozidlo pohybuje.
 • Nesměrujte studený vzduch na okna. Mohl by prasknout.
 • Pokud chcete rychle ochladit interiér vozidla, aktivujte recirkulaci vzduchu v interiéru.
 • Všechny větrací otvory musí být otevřené.

Pohodlná teplota pro posádku: 20-22 °C. Toto je obecné doporučení. Nezapomeňte na soukromé prostory: teplota v prostoru pro cestující by měla být alespoň o 10 °C nižší než venkovní teplota. Další rada zní: nepoužívejte klimatizaci na maximum příliš dlouho: škodí to vašemu zdraví.

Specifika vypínání klimatizace

Člověk by měl vědět nejen to, jak klimatizaci v automobilu používat, ale také jak ji správně vypnout. Výrobci těchto zařízení doporučují vypnout chladicí systém chvíli před dosažením cíle. Během této doby se prostor pro cestující nestihne zahřát, ale pod vozem se netvoří louže. Nejde však jen o louži na podlaze garáže, ale také o to, že se potrubí klimatizace při náhlém vypnutí systému velmi zamlží a může být vystaveno další korozi. Kromě toho se ve vlhkém prostředí velmi rychle vyvíjejí různé plísně, které se pak dostanou do interiéru s ochlazeným vzduchem a všichni lidé uvnitř automobilu budou tento vzduch dýchat.

Zkušení motoristé trvají na tom, že servis klimatizačních systémů by měli provádět pouze odborníci. Majitel vozidla si jistě může vyměnit kabinový filtr nebo provést antiseptické ošetření klimatizace sám, ale větší údržbové práce by měl stejně provádět servis. Plnění chladivem by mělo být prováděno v souladu s přísnou technologií. Nedodržení pokynů k plnění může vést k poškození celého chladicího systému nebo dokonce k výbuchu. Stejně jako u jiných prací na autě se snažte vyhnout neprofesionálům, abyste zbytečně neplýtvali silami a penězi.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS