Jak si sami nainstalovat jehlu do šicího stroje

Jehla je jednou z nejdůležitějších součástí šicího stroje. Kvalitu šití ovlivní jeho správný výběr a instalace. Existují různé typy jehel pro specifické úkoly. Když budete vědět, jak zasunout jehlu do šicího stroje, a budete vědět, jak to udělat, vytvoříte hladké a bezchybné stehy.

Na začátku pohybu se jehla s jehlovou nití pohybuje směrem dolů. Když se dostane k látce, prorazí ji. V krajní spodní poloze jehla protlačuje nit dvěma žlábky. dlouhým a krátkým.

Při zpětném pohybu nedochází ke tření části, která je ve větší drážce, a zůstává relativně volná. V místě, kde nit prochází krátkou drážkou, je pod tlakem mezi látkou a jehlou. V důsledku tření se zpomaluje. Vznikne tak smyčka, kterou háček zachytí. Tím se vytvoří steh.

Výběr správné jehly

Obrovské množství jehel na trhu velmi ztěžuje výběr i profesionálním švadlenám. Většina jehel vypadá stejně a pouze lupa vám umožní rozlišit jednotlivé tyčinky, hroty a ouška jehel. Jehlové zařízení je nastaveno tak, že pro ušití jakéhokoli kusu nebo věci je důležitý každý z těchto parametrů. Při výběru nástroje je třeba věnovat pozornost následujícím bodům:

Výrobce, který vyrábí kvalitní jehly, by měl věnovat pozornost majitelům strojů. Německé jehly Schmetz a japonské varhanní jehly jsou považovány za jedny z nejlepších. Po dokončení každého většího šicího projektu by měla být jehla vyměněna, to znamená, že hrot šicího nástroje by měl být vždy ostrý a očko by mělo být neporušené. S výsledkem bude uživatel šicího stroje vždy spokojen, pokud při výběru a použití šicích jehel zohlední všechny tyto body.

Jak vložit jehlu do šicího stroje

Znalost navlékání nití na šicí stroj je pro začínající švadlenu nesmírně důležitá. Špatně zavedená jehla může způsobit mnoho potíží. V nejlepším případě stroj jednoduše přestane fungovat. Jehla se však může odrazit a způsobit zranění. Než začnete šít, musíte si nacvičit zavádění jehly.

Většina šicích strojů se prodává s již vloženou jehlou. Jehly však nejsou univerzální a vyrábějí se v různých tloušťkách. Musí být přizpůsobena různým látkám. Proto se snažte naučit zavádět jehlu ihned. Jehlu uvolněte malým šroubovákem a opatrně ji vyjměte, aniž byste ji převrátili. Podívejte se na ni a vzpomeňte si, jak stála. Poloha jehly je obvykle uvedena v návodu. Přečtěte si ji a uložte. Věnujte pozornost jehle ve stroji. Mohou být dodávány s řezanou nebo kulatou jehlou. Pro budoucí použití si zakupte tyto jehly.

Po prohlídce jehly zjistíte, že má na jedné straně dlouhou drážku. Jedná se o referenční bod, protože drážka musí být vždy ve stejné poloze. U některých strojů musí být tato drážka umístěna přímo před švadlenou. Ty obvykle vytvářejí pouze klikaté stehy. Standardní domácí stroje mají drážku směřující doprava. Pokud je jehla s řezákem, je řezák buď směrem k švadleně, nebo na straně rukávu stroje.

Před výměnou poškozené jehly nebo její výměnou za tenčí či silnější jehlu odpojte elektrický šicí stroj od sítě. Umístěte jehlovou tyč do nejvyšší polohy. To se provádí pomocí ručního kolečka. Odšroubujte šroub svorky jehly. Vyndejte starou jehlu a uložte ji do krabičky nebo ji vložte do držáku na jehly. U zlomené jehly si před vyhozením přečtěte čísla.

Vyberte jehlu správného tvaru a tloušťky. Otočte jej drážkou v požadovaném směru. Zasuňte jehlu do otvoru tak hluboko, jak to jen půjde. Pevně utáhněte šroub tak, aby se jehla neviklala a nevypadla. Vložte vlákno. Než začnete šít, vyzkoušejte si šití na špatném kusu látky. Pokud stroj z nějakého důvodu nešije, zvolte jinou tloušťku jehly.

READ  Co se stane, když si vlasy nevysušíte?

Jak vložit jehlu do stroje

Zkušené švadleny i ty, které se se šicím strojem teprve učí pracovat, se často potýkají se zlomením jehly. Pokud jste již někdy šili na šicím stroji, víte, že to není obtížný úkol. Něco úplně jiného je, když se jehla poprvé zlomí nebo ohne, nebo když potřebujete vyměnit jehlu a ztratíte návod k obsluze stroje. Jak tedy správně nainstalovat jehlu do šicího stroje??

Pokud je jehla zlomená nebo ohnutá, opatrně ji vyjměte. Za tímto účelem odpojte napájení (u elektricky poháněných modelů). Ručním kolečkem opatrně zvedněte jehlovou lištu do nejvyšší polohy.

Pomocí šroubováku uvolněte šroub svorky jehly a jehlu vyjměte. Věnujte pozornost tomu, na kterou stranu směřuje plochá strana jehly. plochost. U různých modelů strojů může být jehla umístěna plochou stranou jehly nebo směrem k pouzdru stroje. Pokud se jehla zlomí, zkontrolujte, zda je zlomený hrot jehly zapíchnutý v látce nebo v chapači. Po vyjmutí jehly ji nevyhazujte.

Objednejte si v šicí dílně několik náhradních jehel stejného čísla. Uvědomte si, že stejné číslo jehly může mít různou délku. Pokud je jehla příliš krátká nebo příliš dlouhá, může šicí stroj začít vynechávat stehy. Dbejte také na to, aby byla jehla ostrá, hladká a dokonale vybroušená. Uvědomte si, že vroubkování jehly může způsobit časté přetržení nitě nebo deformaci látky.

Zasuňte novou jehlu do svorky jehly směrem nahoru, co nejdále to půjde. Ujistěte se, že plochá strana jehly (plochá jehla) směřuje stejným směrem jako stará jehla. Utáhněte šroub svorky jehly.

Vložte nit do stroje a pomocí zkušebního kusu látky zkontrolujte kvalitu šití. Několikrát opatrně otočte ručním kolečkem, abyste se ujistili, že se nová jehla nezachytila (nenarazila) o krytku chapače. Připojte elektromotor a proveďte zkušební steh.

Jak vyměnit jehlu v šicím stroji

Před šitím je důležité vybrat správnou jehlu šicího stroje. Velikost a kvalita ostří musí vždy odpovídat konkrétnímu obrobku a závitu. Správný nástroj se časem neztupí, nezlomí se a na látce se vytvoří úhledné stehy. Pro bezporuchový šicí stroj je třeba jehlu správně zasunout do jehelní tyče a v případě potřeby ji včas vyměnit.

READ  Jak vložit chapač do šicího stroje

Pečlivě si přečtěte příručku dodanou se šicím strojem. Pokud znáte stroj (včetně jehly) a postup šití, není výměna jehly žádný problém. Stačí přesně dodržovat pokyny výrobce.

Upozornění: Šicí stroj lze nastavit na určitý standard jehly (typ 130/705H nebo jiný). Pokud použijete nestandardní nástroj, může se jednoduše rozbít. V případě potřeby může zkušený technik stroj přenastavit na jinou normu.

Zkontrolujte, zda tloušťka nové jehly odpovídá pracovní niti. Za tímto účelem vezměte nástroj s dlouhou drážkou směrem nahoru; vložte závit do drážky a nahmatejte povrch čepele. Závit musí zcela vyplnit drážku, ale nesmí přes ni vyčnívat! Pokud se tato boule objeví, zvolili jste jehlu, která je pro jehelní nit příliš tenká.

Zkontrolujte návod k šicímu stroji. často obsahuje seznam čísel jehel a odpovídajících nití (například jehla 5 je vhodná pro nit 0 atd.).д.). To vám pomůže vybrat správný materiál pro vaše šití.

Pokud jste našli jehlu, která odpovídá nastavení vašeho šicího stroje a tloušťce nitě, není ještě čas ji vkládat do držáku jehly. Umístěte nástroj na skleněnou plochu a zvedněte jej do výšky očí. Pokud je její stonek rovnoměrně rozložen po celé délce, lze jehlu použít. není ohnutá.

Přejeďte nehtovou ploténkou podél jehly, počínaje od baňky. Okamžitě zjistíte, zda je hrot mírně tupý. Otupený hrot jehly lze také zjistit pod lupou. je vidět jako bílá skvrna. Nepoužívejte takový nástroj, jinak dojde k problémům se strojovým šitím.

správně, zasunout, jehlu, šicího, stroje

Nakonec správně zasuňte vybranou jehlu do šicího stroje. Nezapomeňte, že dlouhá drážka musí při navlékání jehly směřovat k navlékači. U rovných strojů je nit obvykle navlečena vlevo, u klikatých stehů je navlečena vpředu. Pokud neznáte konstrukci svého stroje, podívejte se na schéma v návodu k použití. jinak by mohlo dojít k poškození hákového mechanismu.

Chcete-li jehlu vložit do stroje, zvedněte jehelní tyč do nejvyšší polohy a uvolněte šroub upínání jehly. Uvidíte drážku jehly. připomíná písmeno „U“. Umístěte plochou jehlu (jedná se o štěrbinu na zesílené části) na dno drážky; jehla musí vstoupit do jehelní tyče skrz svorku jehly. Jehlu zasuňte směrem nahoru tak daleko, jak to jen půjde! Pevně upevněte novou jehlu pomocí upevňovacího šroubu.

Abyste nemuseli často vyměňovat jehlu ve svém šicím stroji z důvodu poruchy, dodržujte několik krejčovských zásad. Nikdy nevytahujte jehlu zpod přítlačné patky; nepomáhejte běžícímu stroji tím, že budete látku posouvat rukou. Ujistěte se, že je jehelní deska vždy pevně na svém místě, a pohybujte přítlačnou patkou až po spuštění jehly. Pokud šijete přes silný šev, šijte pomalu a opatrně. Pokud se vám přetrhne nit jehly, šicí stroj vynechává stehy nebo při šití rachotí, zkuste vyměnit jehlu.

Podrobný popis konstrukce jehly šicího stroje. Má stonek (čepel); na jednom konci tohoto stonku je hrot a na druhém konci je cibule. Těsně nad bodem. oko (nit je provlečena). Prohlédněte si baňku: má vypouklou a plochou stranu. Na rovném povrchu je krátká drážka a na vypouklém povrchu dlouhá drážka. Pamatujte si, že nit se do jehly vkládá vždy ze strany dlouhé drážky (viz „První drážka je na straně jehly“). bod 6).

READ  Jak rozebrat vysavač Bosch runn n

Pokud jehla poškrábe desku

Od začínající švadleny. a někdy i od zkušené švadleny. můžete slyšet, že jehla jede téměř až k okraji desky, dotýká se jí a dokonce ji poškrábe. Tato vada má vliv na kvalitu šití (zvlnění, přetržení nitě) a může vést k poruchám. Je to špatná strana nástroje.

Rozlišuje se přední a zadní strana otvoru v desce. První z nich je švadlena. Problémy nastanou, pokud:

Je důležité, aby byl nástroj umístěn ve středové poloze.

Praxe však ukázala, že i správně nainstalované nástroje se při použití na silnějších tkaninách skládaných ve čtyřech vrstvách lámou. Při třetím průchodu je již jehla překáží a mírně se vychyluje, při čtvrtém průchodu ještě více a vývod cívkového pouzdra může jehlu zachytit a následně zlomit. Aby se tomu zabránilo, lze polohu jehly mírně změnit, a to otočením o 30 stupňů na stranu, kde je výtok. Jen narazí do ploch a pokračuje dál. Tím se vytvoří smyčka a zabrání se zlomení nástroje. Jakmile je však hotová, je třeba ji vyměnit.

Konstrukce jehly

Abyste pochopili, jak vložit jehlu do šicího stroje, musíte znát jeho konstrukci. Konstrukce tohoto dílu používaného v různých modelech (od miniaturních dětských modelů až po průmyslové modely) se od svého vzniku prakticky nezměnila. Všechny hlavní značky, ať už Singer, Jaguar nebo Brother, používají vyměnitelné jehly v jednotném formátu.

správně, zasunout, jehlu, šicího, stroje
  • Ucho, které na jedné straně přechází do dlouhého žlabu a na druhé straně do krátkého žlabu;
  • Bobbin;
  • Kolíček;
  • Podpatek;
  • Žárovka (na jedné straně má rovnou plochu. plošky).

Jak navléknout nit do šicího stroje

Pokud si rychle osvojíte výměnu jehly, nepochybně se stejně dobře naučíte navlékat nit do šicího stroje.

Nejprve zkontrolujte cívku. Pokud cívku není třeba navíjet, vraťte ji na místo a po nasazení cívky na cívkový kolík pokračujte v navlékání.

  • Otáčením ručního kola směrem k sobě zvedněte horní vodicí páku a jehlu.
  • Zvedněte přítlačnou patku.
  • Proveďte nit z cívky horním vodítkem nitě, projděte napínacím prvkem (pokud je k dispozici); poté ji přes páčku vodítka nitě spusťte do dvou spodních vodítek nitě.
  • Po provlečení nitě vodítkem nitě zasuňte nit do očka jehly směrem k sobě a provlečte ji patkou dole.
  • Pomocí navlékače jehly a postupným otáčením setrvačníku směrem k sobě vytáhněte spodní nit asi o 10 cm. Jehelní nit je spuštěna do otvoru v jehelní desce, nit se sama zahákne za cívku a stačí jen lehce zatáhnout za jehelní nit. To je vše!
| Denial of responsibility | Contacts |RSS