Lze rajčata zmrazit na zimu v mrazáku?

Je to jedna z našich nejoblíbenějších zelenin, která je vynikající ve všech podobách a používá se v mnoha pokrmech. Sezóna této chutné a čerstvé zeleniny je bohužel krátká, ale to neznamená, že musíte čekat až do příštího roku. Pokud víte, jaké rajčata lze připravit na zimu a jak je zmrazit, aby neztratila svou chuť a užitečnost, budete moci překvapit spolubydlící i v chladném období.

rajčata, zimu, mrazáku

Dnes je těžké si představit letní salát bez přidání červených nebo žlutých masových rajčat. Kdysi byl považován za jedovatý a pěstoval se pouze pro okrasné účely.

Jižní Amerika je domovem této zeleniny a v Jižní Americe se stále vyskytují její divoké odrůdy. Rajčata do Evropy poprvé přivezl Španěl Hernan Cortez. Bylo to kolem roku 1519. Zatímco v některých evropských zemích byla rajčata vnímána pouze jako exotické květiny, v Itálii se aktivně konzumují. Teprve koncem 18. století si ji Evropané oblíbili a propadli jí.

V Rusku se rajčata objevila v roce 1780. Zpočátku se na něj pohlíželo s opatrností jako na nebezpečí pro zdraví. Trvalo více než 20 let, než byla tato zelenina uznána za oblíbenou a pěstovanou pro potravinářské účely.

Další informace! Diskutovalo se, zda je rajče ovoce, zelenina nebo bobule. V roce 1883 se v Americe staly předmětem soudního sporu. Soudy uznaly rajčata jako zeleninu. V botanice se však stále považuje za bobuli. V EU jsou rajčata považována za ovoce.

Jak si vybrat ovoce k zimnímu zmrazení

Jak správně zmrazit rajče doma? Velmi jednoduché! Důležité je vybrat správné ovoce a postupovat krok za krokem podle osvědčených receptů. Mražená rajčata jsou vynikající alternativou k nakládaným okurkám: lze je použít ve zmrazeném stavu k přípravě pizzy, těstovin, omáček, prvních a druhých chodů, ale i koláčů a salátů.

rajčata, zimu, mrazáku

Mezi lidmi panuje mylná představa, že rajčata nejsou vhodná ke zmrazování, protože obsahují hodně tekutiny, která se může změnit v led. Abyste se vyhnuli problémům s rajčaty, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Čerstvá, hustá rajčata jakékoliv barvy, nedávno dozrálá a sklizená ze záhonu, jsou vhodná ke zmrazení. Vybírejte rajčata s více dužiny než šťávy a s pevnou slupkou. Ujistěte se, že nevykazují známky hniloby nebo jiného poškození.

Vezměte na vědomí. V ideálním případě by mezi sklizní a zmrazením nemělo uplynout více než 6 hodin. Tím se maximalizuje možnost zachování užitných vlastností výrobku.

Nezralá a přezrálá rajčata k zamrazení: rychle ztrácejí chuť.

Jak správně zmrazit čerstvá rajčata v mrazničce

Příprava rajčat k zamrazení je snadná. Je lepší používat masitá rajčata, protože nemají tolik šťávy. Ale i šťávy se dají dobře využít.

Poté rajčata dobře omyjte pod tekoucí vodou a osušte je čistou nebo papírovou utěrkou: nepotřebujeme žádnou další vlhkost. To je vše, stačí ovoce nakrájet a dát do mrazáku. Podle toho, jak je později použijeme, připravíme a nakrájíme rajčata.

READ  Jak upravit vlasy pomocí fénu a kulatého hřebenu

Poté nakrájená rajčata urovnejte na talíř, tác nebo prkénko a přikryjte je potravinovou fólií.

A dejte je na 1,5 až 2 hodiny do mrazáku. Po uplynutí této doby je vyjměte, vložte do čistého, suchého plastového sáčku, pevně jej uzavřete a vložte zpět do mrazničky, dokud nebude potřeba.

Nemusíte vyrábět velké dávky najednou. Pokud vám zbylo pár rajčat, nakrájejte je na plátky, dejte na talíř a dejte do mrazáku. Netrvá to dlouho a zelenina se zabaví. A rozmrazují se poměrně rychle, asi za 5 minut. Po vyjmutí z mrazničky je tedy můžete použít téměř okamžitě. Po rozmrazení rajčata neztratí svůj tvar ani chuť.

Mražené kousky rajčat do dušených pokrmů nebo polévek

Tato možnost zahrnuje zmrazení rajčat nakrájených na malé klínky.

Zmrazení plátků rajčat na dušená jídla nebo polévky

 • Rajčata opláchněte vodou z vodovodu.
 • Otřete je ručníkem nebo je nechte ležet na stole, dokud nebudou dokonale suché.
 • Nakrájejte je na klínky nebo kostičky.
 • Slupka se nemusí nejprve oloupat a šťáva se musí vylít.
 • Přikryjte polici mrazicího oddílu podložkou.
 • Plátky rajčat pokládejte na podložku v jedné vrstvě v pravidelných rozestupech.
 • Nechte je 2 až 3 hodiny zmrazit.
 • Po uplynutí této doby vyjměte podložku se zeleninou, nasypte ji do silného sáčku.
 • Podepište datum uložení a uložte je zpět do skladu.

Jak rozmrazovat

Způsob rozmrazování závisí na účelu a způsobu dalšího použití. Zmrazené kousky nebo pyré lze ihned použít k přidání do teplých pokrmů (polévek, dušených jídel, omáček), aniž by bylo nutné je nejprve rozmrazovat. Toto je obecné doporučení pro veškerou mraženou zeleninu.

Zmrazené celé ovoce můžete nechat 15 až 20 minut venku při pokojové teplotě, aby se předem rozmrazilo. Na stejnou dobu je lze umístit i do studené vody. V případě potřeby můžete rajčata rychle rozmrazit v mikrovlnné troubě.

Rajčata jsou pro většinu rodin nepostradatelná v každém ročním období. Zatímco v létě je tato zelenina vždy k dispozici čerstvá, v zimě nemusí být po ruce. Když víte, jak zmrazit čerstvá rajčata na zimu různými způsoby, můžete si zajistit rajčatové konzervy, které vám pomohou v kuchyni, kdykoli je budete potřebovat.

Copyright © Copyright 2021, Udacha. Portál pro zemědělce, zahrádkáře a pěstitele zeleniny.

Složení

Rajčata vložte do hluboké mísy. Udělejte do nich křížové řezy na straně protilehlé ke stonku. Rajčata zalijte vroucí vodou a nechte je 2 minuty vařit.

Pak vroucí vodu slijte a rajčata ihned propláchněte ve studené vodě. Oloupejte je.

Rajčata nakrájejte na kousky a vložte je do mrazuvzdorné nádoby (viz Katalog 33). označení na obalu) nebo speciální sáčky. Nádoby naplňte až po vrch tak, aby se uvnitř nacházelo co nejméně vzduchu. Pokud mrazíte v sáčku, je vhodné vypustit téměř všechen vzduch. Nádoby nebo sáčky s kousky rajčat vložte do mrazničky a přepněte na rychlé zmrazení. Takto zmrazená rajčata jsou v zimě skvělým doplňkem mnoha pokrmů.

Vaření: Krok 1

Rajčata lze zmrazit různými způsoby:

Dnes budeme hovořit o tom, jak zmrazit rajčata v kruzích. Je to tak jednoduché.

Sbírání zralých rajčat. Umyjte je a důkladně osušte (nechceme přece, aby byly příliš vlhké).

READ  Začněte epilovat cukrovou depilační pastu je hustá

Rajčata nakrájejte na kolečka. Tloušťku můžete měnit sami. Ale nedoporučuji dělat velmi tenké kruhy. Při rozmrazování se část tekutiny odpaří, ale část musí zůstat, což znamená, že musí existovat zdroj. tloušťka kusu naplněného buničinou.

rajčata, zimu, mrazáku

Krok 2

Mraznička by měla být správně zmrazena, aby se dala následně snadno použít. Plátky dávám vždy v jedné vrstvě. Rajčata nakrájená na plátky úhledně položte na talíř, misku nebo kuchyňské prkénko (pokud je v mrazáku místo).

Nyní vložte nádobu do mrazničky. Na zmrazení rajčat stačí několik hodin. Je velmi výhodné připravit polevu večer. Ráno pak vyjměte z mrazáku všechny hrnce s rajčaty, dejte je do sáčků nebo nádob. Mražená zelenina se tak nikdy neslepí a její kousky jsou od sebe odděleny, což znamená, že je velmi snadné použít správné množství.

Krok 3

Rajčata jsme zmrazili dokola! Velmi rychlé a snadné.

Nemůžu uvěřit, že v zimě nechcete opravdová vejce a rajčata! A snadno ji připravíte z aromatických rajčat.

Z této polevy je vynikající pizza nebo sendvič. Polevu také ráda používám na teplý salát. Pořád mě trochu mate mražené rajče v obyčejném salátu. A rajče se v teple otevírá zcela novým způsobem. Nemusí se vařit. stačí na mražená rajčata položit horké ingredience. A dopadne to skvěle.

Složení

Čerstvá, pevná, masitá rajčata bez poškození (nejlepší jsou malá nebo středně velká rajčata). Jakákoli částka;

Rozložte je na ručník a nechte je úplně uschnout.

Rajčata vložte do celofánového sáčku (obyčejného nebo se sponami). Není třeba vytlačovat vzduch, rajčata zmrznou a neslepí se.

Sáček pevně zavažte nebo zapněte zipem a rajčata vložte do mrazáku. Nechte je zcela zmrazit. Rajčata ztvrdnou jako ledové hrudky. Před použitím vyjměte potřebné množství rajčat ze sáčku a znovu jej zavažte. Mražená rajčata by měla být umístěna do mísy.

Na několik vteřin přikryjte teplou vodou.

Poté do rajčat udělejte nožem vpich a snadno je zbavte slupky.

Nechte rajčata chvíli rozmrazit (nemusí být úplně rozmražená) a poté je nakrájejte na kousky, než je použijete k určenému účelu.

Jakmile víte, jak zmrazit celá rajčata na zimu, můžete si tímto způsobem připravit rajčata v libovolném množství a vychutnat si tyto aromatické letní plody i v chladném období.

Jak zmrazit rajčata na sváteční stůl v zimě

Abyste dosáhli svého cíle, musíte si ujasnit pracovní postup. Za prvé, v domácnosti by měla být velká mraznička.

Za druhé, pro tuto práci je vhodné celé ovoce:

Důležité je také předem připravit kuchyňské náčiní. Budete potřebovat ostrý nůž, prkénko na krájení, mixér nebo mlýnek na maso, nádoby na zeleninu, potravinovou fólii a podnos. Ale jak zmrazit rajčata v mrazáku nejlepším způsobem, abyste získali extra jemné produkty na zimu. Podívejte se na nejoblíbenější možnosti.

Celé ovoce

Tato metoda je vhodná i pro nezkušené kuchaře. Nejprve rajčata důkladně omyjte pod kohoutkem. Položte je na rovný talíř nebo tác, aby mohly vyschnout. Pak zeleninu vložte do běžného plastového sáčku, pevně jej zavažte a vložte do mrazáku.

Vydrží mnohem déle než drcená rajčata.

READ  Chladnička v létě: na jaký stupeň by měla být nastavena?

Oloupaná rajčata

Výrobek se používá do různých omáček, které se podávají k masovým pokrmům a kaším. Použijte velké ovoce s masitou strukturou. Na horní straně zeleniny proveďte řezy ve tvaru kříže a narušte tak celistvost kůže. Položte ji na talíř a zalijte vroucí vodou. Asi po 2 minutách opatrně odstraňte tvrdou slupku.

Připravená rajčata se nakrájí na 3-4 klínky. Uloží se v jedné vrstvě na dřevěnou podložku, která se předem zakryje potravinovou fólií. V případě potřeby se na něj položí několik dalších vrstev. Každou z nich oddělte plastovou fólií. Výsledná struktura je odeslána do komory. Asi po 12 hodinách zeleninu přendejte do nádob nebo sáčků a dejte ji zpět do chladu.

Příprava zeleninového salátu

Zkušení kuchaři navrhují různé recepty na zmrazení rajčat na zimu pro použití v syrovém stavu. Ceněné zejména v zeleninových salátech. Použijte rajčata malých rozměrů s pevnou strukturou.

Opláchnou se pod tekoucí vodou. Otřete je ubrousky nebo je přirozeně osušte. Každé rajče opatrně rozkrojte na 4 díly. Položte je na talíř přikrytý potravinovou fólií tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Rajčata opět přikryjte celofánem a dejte je asi na 10 hodin do mrazáku. Zmrazený výrobek se rychle vkládá do servírovacích nádob. Skladujte při teplotě.20°C.

Před použitím by neměly být zcela rozmrazeny, aby si alespoň zachovaly svůj tvar.

Cenná přísada na pizzu

Čerstvá rajčata jsou potřebná k ozdobení vašeho oblíbeného italského pokrmu. V zimě si je můžete koupit v supermarketu. Ručně vyráběný mražený výrobek má však vynikající chuť a vůni.

Zeleninová složka se připravuje podle klasického schématu:

 • Rajčata se omyjí a osuší;
 • Odstraňte stonky a vrchní část;
 • nakrájené na kolečka, tloušťka 0.5 cm;
 • Plátky položte na talíř;
 • vložte je na 12 hodin do mrazáku.

Výrobek se plní do nádob po malých dávkách. Jak ale použít mražená rajčata v kolečkách na pizzu?? Několik hodin před vařením vyjměte výrobek z mrazničky, aby se mohl přirozeně rozmrazit. Tím se přebytečná tekutina odsaje a kolečka rajčat zůstanou na talíři. Na pizzu se opatrně naskládají rajčata, na ně se nastrouhá sýr a v troubě se zapeče. Výsledkem je voňavý produkt s letní rajčatovou příchutí.

Zeleninu v této podobě lze použít k přípravě horkých sendvičů v mikrovlnné troubě.

Polotovar pro nepředvídané události

Mražené potraviny připravované ručně jsou často velkým pomocníkem pro zaneprázdněné lidi. Zvláště pokud se na prahu objeví nečekaní hosté. Jedním z takových pokrmů jsou plněná rajčata. Připravují se zcela jednoduše a během několika minut.

Husté plody se omyjí a otřou ručníkem. Vrcholky se odříznou a dužina se opatrně odstraní. Kousky masa položte na dřevěnou desku a přikryjte je potravinovou fólií.

Nádivka se vyrábí z těchto produktů:

Na oleji osmahněte rozdrobené houby, přidejte cibuli, sůl a pepř. Promíchejte a nechte na ohni, dokud nezměkne. Vychladlé mleté maso nalijte do připravených rajčat.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS