Jak na čistou lednici

Jak a čím můžete umýt vnitřek chladničky, abyste zničili zápach

Kuchyňské spotřebiče se obvykle pravidelně myjí. Ale jsou chvíle, kdy dům není dlouho obsazen. Majitelé například obdrželi pozvání k práci v zahraničí nebo odjeli na delší dovolenou. V chladicím prostoru se může uvolňovat nepříjemný zápach. Nejdůležitější je zjistit příčinu a odstranit ji. V tomto článku se dozvíte, jak umýt lednici, abyste se vyhnuli zápachu. Pokud některé z metod nerozumíte, zkuste toto video.

Zápach v chladničce může vznikat z různých příčin. Nejčastěji se jedná o zkažené potraviny. Zejména ryby, maso a vejce vydávají nepříjemný zápach. Stejně oblíbeným důvodem špatné údržby chladniček je nevčasné čištění a nesprávné skladování potravin, které často způsobuje plísně. Existují také technické důvody: špatné větrání a ucpaná kanalizace. Pro řešení těchto problémů je nejlepší zavolat odborníka.

Generální úklid

V první řadě je třeba začít důkladným opláchnutím lednice. Bez něj se i ty nejlepší pohlcovače zápachu zbaví pouze následků, nikoliv samotného problému. Před uložením potravin do chladicího sáčku nebo na balkon odpojte chladničku, vyprázdněte ji a zkontrolujte potraviny.

Měkkou houbou omyjte všechny stěny, vyjměte a opláchněte police a podnos, kartáčem vyčistěte spáry a těsnění. Můžete použít běžný mýdlový roztok nebo speciální čisticí prostředek (jemný a bez abraziv). Důkladně je osušte a osušte suchými ručníky, aby v rozích nezůstala voda.

Odstranění mastných a žlutých skvrn z lednice

Abyste se vyhnuli pěnivému nepořádku, použijte papírovou utěrku k setření zbytků. Poté je otřete vlhkým a čistým hadříkem.

Jak vyrobit čistič chladničky

Nečistoty a nepříjemné pachy můžete odstranit pomocí následujících domácích receptů:

 • jedlá soda. K odstranění odolných skvrn lze použít jedlou sodu. Pro přípravu prostředku smíchejte jedlou sodu s teplou vodou, vezměte gázu, namočte ji do roztoku a přiložte na těžko odstranitelnou skvrnu asi na 25 minut;
 • čpavek. Tento prostředek dokáže odstranit nepříjemný zápach zkažených potravin.
 • Smíchejte alkohol a teplou vodu v poměru 1:7. Poté otřete všechny znečištěné plochy a plastové díly hadříkem namočeným v roztoku čpavku;
 • Stolní nebo jablečný ocet. Ocet může odstranit zápach zkaženého masa nebo ryb. Pro účinný čisticí roztok je třeba smíchat 100 ml octa a 100 ml vody. Poté je třeba všechny vnitřní části chladničky omýt získaným roztokem a vytřít do sucha čistou utěrkou;
 • kyselina citronová. Do vody se přidá šťáva z jednoho citronu a tento roztok se použije na mytí. Citron po čištění zanechá uvnitř svěží vůni;
 • mýdlový roztok. K odstranění nečistot lze použít mýdlovou vodu, aniž by bylo nutné používat speciální domácí chemikálie. Nejlepší je prací mýdlo. Předtím ji rozpusťte v teplé vodě a nakrájejte na malé kousky.
READ  Lednice shoří kvůli přepětí v síti

Špatný zápach se obtížně odstraňuje a je lepší mu předcházet včasným čištěním spotřebiče. Před čištěním je vhodné zjistit, co je příčinou zápachu. Výrobek, který způsobil nepříjemný zápach, by měl být v budoucnu skladován ve speciální nádobě.

Abyste mohli určit nejlepší způsob čištění chladničky a zbavit ji nepříjemného zápachu, musíte zvážit stupeň znečištění. Pokud jste chladničku naposledy čistili před delší dobou, musíte se také ujistit, že používáte ty nejlepší čisticí prostředky, které jsou pro váš spotřebič nejúčinnější. K odstranění nepříjemného zápachu lze použít silné antibakteriální přípravky. Poté, co se zbavíte všech mikroorganismů uvnitř, už nebude zapáchat.

Pokud je z chladničky cítit freon, měli byste zavolat odborníka, který problém diagnostikuje. Nebo si přečtěte dobré rady ve vedlejším článku. Mějte na paměti, že staré spotřebiče mohou v důsledku poruchy zapáchat. Nový výrobek může být také několik dní cítit. Nová chladnička obvykle zapáchá plastem, proto se nedoporučuje začít ji ihned používat k určenému účelu. Místo toho je nejlepší ji vyvětrat.

Nepříjemný zápach

Při nesprávném skladování potravin nebo při ucpaném odtokovém systému se mohou uvnitř dutiny objevit nepříjemné pachy. Je třeba zjistit příčinu zápachu, odstranit ji a použít specifické přípravky k odstranění problému.

Průmyslové osvěžovače a absorbenty

K odstranění zápachu v chladničce nepoužívejte spotřebiče nebo výrobky, které nejsou určeny k tomu, aby se nacházely v bezpečné blízkosti potravin. Osvěžovače do místností, aut a nábytku nejsou vhodné.

Účinně předchází nepříjemným pachům a bojuje proti nim:

 • Gelové granule. V kompaktním plastovém obalu, který lze uložit na police nebo do dveří chladničky. Doba skladování 3-4 měsíce.
 • Indikátor vajec. pohlcování cizích pachů pomocí filtru s dřevěným uhlím, změna barvy při změně teploty ve spotřebiči. Doba skladování 45 dní.
 • Ionizátor. Přístroj na baterie používaný jednou denně po dobu 15 minut.
READ  Jak uchovávat potraviny bez lednice

Chcete-li se dozvědět, jak odstranit nečistoty a pachy uvnitř prostoru chladničky, přečtěte si tuto kapitolu.

Praktické nástroje

Problém může vyřešit ošetření lednice sprejem na vaření:

Jeden z produktů by měl být nalit do malé nádoby a umístěn do vnitřní komory.

umýt

Citrusovou příchuť můžete domácímu pohlcovači dodat přidáním několika kapek pomerančového, citronového nebo limetkového esenciálního oleje do náplně.

Jak nejlépe vyčistit prostor mrazničky po odmrazení?

Mraznička je nejdůležitějším spotřebičem chladničky. Čím silnější je vrstva námrazy, tím vyšší je spotřeba energie. Je velmi důležité správné a dokonalé rozmrazování. Často příliš nepřemýšlíme o tom, jak a v jaké formě nebo jaké potraviny dáváme do mrazničky. Někdy mohou některé unikat, jiné se mohou roztavit. Všechny tyto kousky se kazí, usazují se na freonových trubkách a mohou způsobovat nepříjemný zápach. Postup čištění mrazicího oddílu je prakticky totožný s postupem čištění chladicího oddílu. Hlavně nepoškodit mřížku mrazničky a trubky chladicího plynu.

Někdy lze jako příchuť použít i obyčejnou strouhanou čokoládu. Speciální závěsné filtry pomáhají rozptýlit zápach a nepřitahují pozornost těch členů domácnosti, kteří rádi jedí sladkosti

Obyčejné aktivní uhlí je také vynikajícím ochucovadlem. Za tímto účelem se 40 tablet rozdrtí na mouku a nasype do ploché nádoby. Zásobník lze skladovat až měsíc. Po uplynutí této doby zahřejte dřevěné uhlí v troubě a získá své původní vlastnosti. Aktivní uhlí je účinným prostředkem proti etylenu, který vzniká při skladování ovoce a zeleniny v mrazničce.

Tip! Vložením mleté kávy do mrazáku se zápachu nezbavíte, pouze ho zamaskujete!

Můžete použít komerčně dostupné čisticí prostředky proti zápachu i přírodní prostředky. Patří mezi ně:

Po vyčištění chladničky, zejména „dřezů“, nespěchejte s jejím naplněním potravinami. Chvíli ho nechte běžet naprázdno

FYI! Ve velkých průmyslových závodech (masný průmysl) se mrazicí boxy čistí přípravkem známým jako Odorgon.

Postup čištění chladničky

Běžné čištění není tak obtížné ani časově náročné jako generální čištění s rozmrazováním. Celý proces lze rozdělit do několika kroků.

Krok č. 1. vyprázdnění komor

Před čištěním vnitřního prostoru mrazničky musí být přístroj vypnutý nebo musí být termostat nastaven na režim odmrazování.

Vyjměte obsah přihrádky a přeneste jej do misky s ledem. V tuto chvíli je vhodné provést audit potravin. prošlé vyhodit, kontaminované nádoby odnést do dřezu. Odstraňte všechny odnímatelné části.

Krok č. 2. rozmrazování přístroje

Po vypnutí spotřebiče otevřete dveře mrazicího prostoru dokořán a vyjměte potraviny.

Některé modely jsou vybaveny odkapávací miskou pro zachycení tající vody. Pokud taková nádoba není k dispozici, je třeba pod ledovou plochu umístit umyvadlo nebo ručník, aby se tekutina vsákla

READ  Mohu umýt potřísněné stěny parním čističem?

Stačí počkat, až se spotřebič zcela rozmrazí. Pro urychlení procesu můžete na led položit horkou podložku nebo ho postříkat horkou vodou z rozprašovače.

Podrobnější pokyny a návod na odmrazování chladničky.

Krok č. 3. čištění odtoku a stěn

Na vnitřní povrch skříněk naneste čisticí prostředek, nechte několik minut působit a otřete měkkou houbou. V případě potřeby vyčistěte odtokový otvor malým kartáčkem.

Krok č. 4. mytí vnitřku zásuvek a polic

Pokud zjistíte, že jsou vnitřní části velmi znečištěné, vložte je do mýdlového roztoku nebo čisticího prostředku a nechte je asi 20 minut namočené. Poté jej otřete hadříkem a v případě potřeby postup opakujte.

Těsnění čistěte teplou vodou, při čištění prvku se vyhněte octu a roztokům na bázi octa. Pokud při čištění zjistíte, že je těsnicí guma vadná nebo není správně usazena, měli byste vadnou gumu vyměnit za novou.

Krok č. 5. čištění dveří

V této fázi se všechny vnější prvky očistí od skvrn, šmouh, otisků prstů a dalších druhů nečistot.

Posledním krokem čištění je umytí vnější strany dveří. Víko chladničky by se mělo oprášit a dveře a madlo by se měly vyčistit

Nakonec je třeba nechat spotřebič vyschnout, vrátit potraviny zpět na police a zapojit jej do sítě.

Jak vyčistit novou chladničku

Velký nákup, jako je nová lednička, vždy naplní domácnost vzrušením. V zápalu boje nezapomínejte, že přizpůsobení nového člena rodiny bydlení v bytě a nepřetržité práci by mělo probíhat lehce a s rozumem.

Příprava tohoto spotřebiče k použití probíhá v několika krocích:

 • Spotřebič musí být odpojen ze sítě nejméně 3 hodiny před dodáním.
 • Během této doby je nutné vyčistit vnitřní prostor chladničky pomocí specifických čisticích prostředků, které nejsou příliš agresivní. Dobrým řešením je použití jedlé sody.
 • Po umytí je nutné chladničku 2 hodiny větrat a teprve poté ji připojit k elektřině.

Je nutné si uvědomit, že péče o chladničku je velmi důležitá, protože je zodpovědná za udržování potravin v poživatelném stavu. Proto je důležité ji včas vyčistit, umýt a vyvětrat. Pokud budete dodržovat tato jednoduchá doporučení, nikdy nezaznamenáte nepříjemný zápach, který spotřebič vydává.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS