Vyčistěte vnitřní prostor

Jak vyčistit keramický rošt?? V závislosti na typu sazí, které vaříte, zvolte metodu čištění, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Pokud je zcela „čerstvá“, lze ji snadno odstranit obyčejnou vodou. Nalijte do pánve horkou vodu a nechte ji nasáknout, dokud se nerozpustí všechny spálené zbytky. Poté povrch očistěte měkkou houbou, opláchněte a osušte.

Velmi důležitá poznámka: Do horké rozpálené keramické pánve nelijte studenou vodu! Poté se na něj vše přilepí! Toto nádobí nevydrží prudké změny teplot! Také na ní příliš nepečte. jídlo by nemělo přijít rovnou z lednice! Všechny potraviny musí mít pokojovou teplotu! To je základní pravidlo pro keramické pánve!

Poté keramický povrch potřete kukuřičným nebo olivovým olejem a nechte 10 minut působit. Poté olej důkladně opláchněte. Lehký povlak by měl zmizet. Pokud je odstranění plaku obtížnější, můžete vyzkoušet jiné metody.

První metoda vaření s citronem

Před pokusem o odstranění nečistot zkuste povrch pánve vyvařit. Do pánve nalijte vodu a přidejte několik plátků citronu (kyselina citronová by se neměla používat). Pánev postavte na sporák, přiveďte tekutinu k varu a nechte ji asi 10 minut vařit. Sundejte ji z ohřevu a počkejte, až bude voda teplá. Poté pánev umyjte měkkou houbou a vytřete ji do sucha.

Druhá metoda. hořčice

Suchá hořčice kupodivu dokáže rozpustit připálené jídlo a stopy tuku. Chcete-li takto vyčistit pánev, musíte na její teplý povrch nasypat dvě polévkové lžíce suché hořčice a nasypat prášek do teplé vody tak, aby voda pokryla hladinu sazí. Nechte ji hodinu působit. Poté je třeba pánev umýt měkkou houbou a vytřít do sucha.

umýt, sklokeramický, sporák

Místo suché hořčice můžete použít obyčejnou hořčici. na rozehřátou pánev dejte pár lžic hořčice. Rozetřete ji houbičkou po celém povrchu. V této podobě ji nechte působit 1-2 hodiny. Nenechávejte ji zapnutou déle než jeden den. Poté opláchněte houbou a teplou vodou a osušte. Obvykle se všechny tmavé skvrny zesvětlí.

Třetí metoda. zubní pasta

Budeme potřebovat jakoukoli zubní pastu, nejlépe s bělícím účinkem. Vymačkejte trochu pasty z tuby a rozetřete ji po vnitřní straně pánve. Nechte ji takto několik hodin, můžete i přes noc. Poté pomocí houby a teplé vody smyjte všechny karbonové usazeniny.

Čtvrtá metoda. tření alkoholem

Pánev důkladně otřete vatovým tamponem namočeným v lékařském lihu nebo vodce. Poté pánev opláchněte měkkou houbou a vytřete do sucha.

Pátá metoda. octový roztok

K čištění pánve tímto způsobem je vhodný ocet o koncentraci nejvýše 9 %. Zřeďte jej vodou (1:2) a nalijte na povrch. Pánev přiveďte na mírný oheň, přiveďte ji k varu a nechte ji „vařit“ asi 15 minut. Poté nechte pánev postupně vychladnout. Poté je třeba pánev umýt měkkou houbou a vytřít do sucha.

Šestá metoda. Aktivní uhlí

Než začnete čistit keramickou pánev jiným lidovým prostředkem, podívejte se do lékárničky. Pokud máte aktivní uhlí, použijte ho. Vezměte 10 tablet léku a rozemelte je na prášek. Pánev předem namočte do teplé vody. Rovnoměrně posypte dřevěným uhlím a nechte hodinu působit. Poté je třeba pánev vymazat houbou a vytřít do sucha.

Sedmá metoda. čisticí prostředek na trouby

Můžete zkusit odstranit saze pomocí čističe na trouby. Rozetřete ji na pánev (je napěněná) a nechte ji 15-20 minut odležet. Jeho použití je naprosto bezpečné a odstraňuje mastnotu a usazeniny z mikrovlnných trub a varných ploch.

Jednoduše jej nastříkejte na povrch a chvíli podržte, abyste se zbavili sazí. Poté výrobek velmi dobře opláchněte, aby na povrchu nezůstaly žádné zbytky. Po umytí otřete do sucha.

Osmou metodou je použití myčky nádobí

Pokud je v domě myčka nádobí, můžete zkusit umýt pánev v ní a zvolit nejintenzivnější režim. To však platí, pokud pánev není příliš drahá, protože mnoho lidí ji nedoporučuje.

Co jsou to saze a odkud se berou??

Pánev je určena ke smažení potravin, což znamená, že je v pravidelném kontaktu s rostlinnými a živočišnými tuky. Oleje potřísněné olejem se během vaření přilepí na vnější stranu nádobí a vlivem vysokých teplot se „přivaří“ k povrchu.

Časem se na vnější straně nahromadí spálený tuk a výsledkem je poměrně silná, tmavě hnědá vrstva. Tomu se říká znečištění, které je třeba okamžitě odstranit, protože odstranění příliš starých usazenin je mnohem obtížnější a časově náročnější.

Jak čistit keramické pánve v domácnosti? Snadněji se saze odstraňují v myčce nádobí, ale ne všechna keramika se dá tímto způsobem umýt a ne každá hospodyňka má potřebné vybavení. Existuje několik účinných způsobů čištění tohoto typu pánve.

Hliník a keramika

Hliníkové pánve s nepřilnavým povrchem a pánve s keramickým povrchem jsou dnes velmi oblíbené. Tyto materiály jsou příliš měkké na to, aby na ně působily brusné prostředky a kovové houby. Použití drsných chemikálií nepřipadá v úvahu. Jedinou metodou odstranění sazí z povrchu takové pánve je použití jedlé sody. Chcete-li odstranit připáleniny z vnitřní strany, nasypte na houbičku trochu jedlé sody a důkladně ji rozetřete.

READ  Jak si vyrobit chalupářský sporák vlastníma rukama

Hliníkové nádobí lze zvenku čistit vařením v roztoku jedlé sody. Postačí půlhodinové ošetření. Tato metoda není vhodná pro keramické pánve. Nejlépe je otírat je měkkým hadrem nebo hadříkem s vlákny.

Jak vyčistit pánev s keramickým povrchem od drobných nečistot:

Cena: od ₽200. 250 ml.

 • Na hadřík nebo houbu naneste malé množství olivového oleje.
 • Otřete povrch. Pokud se neodstraní najednou, namočte ji do oleje. Po několika minutách znovu postříkejte vnitřek pánve.
 • Pánev umyjte mycím prostředkem. Poté opláchněte čistou teplou vodou
 • Výběr kvalitního řešení. Fae je vynikající a mnoho žen v domácnosti ho tak i oslavuje.
 • Do nádobí s nepřilnavým povrchem nalijte vlažnou vodu.
 • Přidejte 20-30 gramů. Přidejte prací prostředek a míchejte, dokud se na povrchu nevytvoří pěna.
 • Nechte výrobek hodinu a půl odpočívat. Během této doby roztok čisticího prostředku změkčí znečištění, abyste je mohli odstranit.
 • Otřete znečištění houbou a opláchněte povrch tekoucí vodou
 • Alkohol naneste na vatový tampon. Otřete povrch, abyste nasáli všechny nečistoty. Zvláště užitečná je verze ve spreji. Stačí ji nastříkat na všechny znečištěné povrchy.
 • Nechte ji 2-3 minuty odpočívat. Keramiku otírejte houbičkou, dokud zcela nezmizí.
 • Pánev umyjte jako obvykle a důkladně opláchněte pod tekoucí vodou

Cena: od ₽40

 • Do pánve nalijte vodu. Množství závisí na znečištění vnitřních stěn. Ujistěte se však, že jste nalili alespoň 10 mm po okraj pánve.
 • Před čištěním keramické pánve od případných inkrustací přidejte 2 až 3 lžičky kyseliny citronové.
 • Vložte na sporák a na středním ohni přiveďte k varu. Pokud je hlína silná, nechte ji vařit 5 až 10 minut.
 • Počkejte, až roztok mycího prostředku vychladne. Povrch ošetřete houbou se saponátem.
 • Opláchněte a osušte keramické dlaždice.
 • Před čištěním keramické pánve důkladně omyjte povrch. Dobře odmastěte všechna znečištěná místa.
 • Vyčistěte všechny usazeniny gumičkou. Tenká vrstva se velmi dobře odlupuje a keramický povrch lze vyčistit za pouhých 5-10 minut. Protože je škrabka hladká, rychle odstraní veškerý přebytečný materiál.
 • Opětovné opláchnutí mycím prostředkem. Pečlivě výrobek zkontrolujte, a pokud na něm zůstaly zbytky nečistot, odstraňte je a znovu jej umyjte
 • Pořiďte si houbu v železářství. Před čištěním pánev zvenku důkladně vyčistěte odmašťovacím prostředkem.
 • Oškrábejte všechny nečistoty. Stačí houbičku navlhčit a ona setře většinu nečistot, které se na hladkém materiálu usazují.
 • Nakonec pánev stačí umýt, aby se odstranily všechny zbytky mycího prostředku
 • Přečtěte si návod k použití. Je důležité dodržovat všechna doporučení výrobce.
 • Naneste přípravek a nechte usazeniny rozpustit.
 • Očistěte keramiku houbičkou. Otřete všechny nečistoty. Opláchněte čistou vodou a důkladně osušte
 • Použijte, pokud nevíte, jak vyčistit vnější část keramické pánve. Složení je žíravé; při práci používejte rukavice.
 • Nechte několik minut působit a změklé zbytky setřete houbou nebo hadříkem.
 • Povrch důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a umyjte pracím mýdlem.
 • Opláchněte a otřete do sucha

Jak čistit keramickou pánev

Keramické rošty jsou mezi ženami v domácnosti stále oblíbenější. Jsou lehčí a bezpečnější než litinové nebo teflonové nádobí. Toto nádobí je vyrobeno z litého hliníku, zvenku i zevnitř pokrytého keramikou. Tento povlak je vysoce kvalitní a je navržen tak, aby odolával teplotám až 450 °C.

Pravidla péče.

Abyste prodloužili životnost tohoto typu kuchyňského náčiní, je třeba pamatovat na několik věcí:

Čištění od mastnoty.

Pánev čistěte teplou vodou a měkkou houbou. Pokud se mastnota nedá okamžitě odstranit, přidejte do vody trochu octa.

Na nádobí s keramickým povrchem se může objevit odolná mastnota pouze v případě, že není správně používáno, např. po poškrábání. Nejvhodnější variantou mytí nádobí je v tomto případě použití gelových přípravků. Neobsahují abraziva a jsou bezpečné pro nepřilnavé povrchy.

Lékařský líh je vhodný na drobné skvrny. Kousek vaty namočte do alkoholu a jemně jej potřete.

V případě silných nečistot se osvědčuje také vařící voda v pánvi se zředěným čisticím prostředkem.

Pomáhá také speciální houba z melaminové pryskyřice namočená v teplé vodě.

Pánve lze účinně mýt v myčce nádobí. Cyklus se musí opakovat dvakrát za sebou při maximální rychlosti. Je důležité zabránit náhlému poklesu teploty, protože by mohlo dojít ke zničení pánve.

Nebezpečné narážky.

Jeden z nejčastějších tipů: pánev lze vyčistit dvouhodinovým vařením ve speciálním přípravku. Nalijte tři litry vody do hrnce, přidejte dvě stě gramů prostředku na praní a tři lžíce jedlé sody. I když to funguje, může to způsobit, že nádobí ztratí své nepřilnavé vlastnosti a potraviny se na povrch přichytí a ulpí. Doporučují také přidat do varu prací mýdlo, silikátové lepidlo atd. Takových špatných rad je třeba se vyvarovat!

Zde je několik jednoduchých pravidel pro bezpečné čištění nádobí s keramickým povrchem. Tyto tipy vám pomohou udržet kuchyňské náčiní déle čisté!

Jak pečovat o nádobí s nepřilnavým a keramickým povrchem

Hrnce a pánve s nepřilnavým povrchem si rychle získávají oblibu u hospodyněk, protože není nic nepříjemnějšího v kuchyni než připálené jídlo. Zde je jen letmý pohled na nejoblíbenější povlaky. Teflon. bylo prokázáno, že je zdraví škodlivý.

Modernější alternativou teflonu je nádobí s keramickým povrchem.

Nádobí s keramickým povrchem je v poslední době velkým hitem. Důvodem je to, že jsou:

 • má vynikající nepřilnavé vlastnosti;
 • Je šetrný k životnímu prostředí, a proto je také bezpečný;
 • praktické použití;
 • atraktivní vzhled.

nádobí s keramickým povrchem by se mělo před použitím vždy umýt teplou mýdlovou vodou a poté důkladně otřít suchou utěrkou.

Pokud jde o pánev, než začnete vařit, vymažte její vnitřní povrch trochou rostlinného oleje a zahřívejte ji na ohni nejdéle minutu! Tím se výrazně zlepší jeho nepřilnavost.

Ke každému výrobku se obvykle dodává podrobný návod, jak o keramické nádobí pečovat. Nebuďte líní si ji podrobně prostudovat, abyste se vyhnuli nežádoucím následkům. Zejména pokud se jedná o váš první nákup.

READ  Jak postavit sporák ve venkovském domě vlastníma rukama

Přestože je keramické nádobí velmi odolné vůči mechanickému poškození, je lepší používat dřevěné nebo silikonové špachtle namísto kovových.

Nádobí nevystavujte náhlým změnám teploty. To znamená, že potraviny vyjměte z lednice asi 15 minut před vařením. Pánev neumývejte, dokud zcela nevychladne.

Nikdy nepřevařujte. To znamená, že byste na sporáku neměli nechávat prázdné nádobí bez potravin. V takovém případě pánev rychle ztratí své nepřilnavé vlastnosti.

Průměr hořáku nesmí přesahovat velikost dna nádobí.

Při vaření je nejlepší používat nízkou teplotu. Keramika je velmi dobrým vodičem teploty, proto by se při vaření měla používat mírná teplota.

Tyto pánve se bojí extrémních teplot (například když nalijete studené těsto do horké pánve).

Zpočátku to nemusí být patrné, ale časem se v povlaku mohou začít tvořit mikrotrhliny. Keramické pánve je také velmi nežádoucí mýt v myčce nádobí.

Pokud máte indukční sporák nebo varnou desku, keramické nádobí není tou správnou volbou: vaření na indukčních sporácích vyžaduje speciální hrnce a pánve s magnetickým dnem. Výjimkou je nová řada nádobí s keramickým povrchem Ceramic Control společnosti Tefal. Toto nádobí je speciálně navrženo pro indukční vařiče.

Po použití pánve s keramickým povrchem ji umyjte měkkou houbou v teplé vodě s jemným mycím prostředkem. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, drátěnky, kyseliny, chlór nebo žíraviny.

Nepřevařujte tučná jídla. Pánve s keramickým povrchem mohou na povrchu zanechávat drobné stopy. Chcete-li je odstranit, namočte pánev do teplé vody s tekutým mycím prostředkem a poté ji umyjte měkkou houbou.

Pokud se skvrny neodstraní, zahřejte pánev s trochou octa a umyjte ji jako obvykle. Pokud jsou na nádobí skvrny, které nebyly umyty, nedoporučuje se používat myčku nádobí.

Myjte v myčce nádobí pouze při nízké teplotě (50° nebo ECO) a s minimálním množstvím mycího prostředku. Při častém nebo nesprávném používání myčky nádobí může dojít ke ztrátě nepřilnavých vlastností povrchu. Ten může být způsoben také tvrdou vodou a používáním abrazivních čisticích prostředků.

Na nádobí s keramickým povrchem se časem mohou objevit skvrny nebo šmouhy, aniž by se poškodily jeho funkční vlastnosti.

Chcete-li snížit riziko vzniku skvrn, jednoduše naplňte dno pánve směsí vody a bělidla v poměru 1:1 a nechte ji hodinu odmočit. Poté jemně opláchněte teplou vodou s tekutým čisticím prostředkem, osušte a namažte rostlinným olejem.

Nezapomeňte, že pokud chcete, aby vám nádobí dlouho vydrželo, musíte se o něj starat a správně ho používat, protože záruka na výrobek se vztahuje pouze na výrobní vady.

Pánev s keramickým povrchem

Výhody keramických povrchových úprav

 • Keramický povlak neobsahuje polytetrafluorethylen (na rozdíl od teflonu) a není vyroben za použití kyseliny percetroctové. Díky tomu je keramický povlak bezpečný pro člověka i životní prostředí.
 • Keramický povlak nepřichází do styku s potravinami, chemicky s nimi nereaguje a nemění chuť potravin. Nepůsobí na něj agresivní čisticí prostředky, kyseliny ani zásady.
 • Trvanlivější, ale má svou vlastní životnost. Na rozdíl od teflonového povlaku je keramický povlak méně náchylný k mechanickému poškození.
 • Můžete používat pánve s keramickým povrchem a keramické špachtle, ale přesto byste měli používat dřevěné nebo plastové špachtle, abyste prodloužili jejich životnost.
 • Většinu pánví s keramickým povrchem lze mýt v myčce nádobí.
 • Pánve s keramickým povrchem lze používat s minimálním množstvím oleje na smažení.

Ne vše je jasné o nebezpečnosti polytetrafluorethylenu (PTFE). Keramické povlaky jsou označeny jako „BEZ PTFE“, ale mají menší nepřilnavost než výrobek s PTFE. V současné době je k dispozici mnoho povlaků s teflonovou úpravou, které se svými vlastnostmi příliš neliší od keramických povlaků. Některé pánve s teflonovým povrchem nepoužívají PET. Povlaky Thermolon (Green Pan) a Ecolon (Brener Neoflam, Fry Best Neoflam) jsou vyráběny výhradně z přírodních materiálů a neobsahují PTFE. Základem je vyhnout se nákupu keramických nebo teflonem potažených pánví od neznámých výrobců.

Jak vybrat dobrou keramickou pánev

 • Čím silnější je pánev s keramickým povrchem, tím lépe. Těžké pánve mají silné dno a stěny, takže se povrch rovnoměrně zahřívá.
 • Keramické pánve mohou být vyrobeny z hliníku, litiny nebo nerezové oceli. Litinové pánve jsou odolné, ale dlouho se zahřívají a chladnou. Pánve z nerezové oceli nejsou příliš odolné kvůli přítomnosti niklu v jejich složení.

Používání pánví s keramickým povrchem

Většina pánví s keramickým povrchem je vyrobena z hliníku. Hliník má nejvyšší tepelnou vodivost, a proto je ideální pro výrobu pánví. Tato vysoká tepelná vodivost má však také nevýhodu. náhlé změny teploty jsou pro keramické pánve nebezpečné. Pánev s keramickým povrchem by se nikdy neměla přikládat na prázdný oheň a zahřátá pánev by se neměla mýt pod studenou vodou.

Keramickou pánev také nenamáčejte příliš dlouho do vody, protože keramika, stejně jako většina ostatních materiálů, nemá ráda vodu.

Abyste prodloužili životnost keramické pánve, měli byste ji po vychladnutí po použití umýt ručně, bez použití kovových špachtlí a bez přikládání na oheň s prázdnou pánví.

Jak čistit sklokeramický sporák

Sklokeramická varná deska vypadá v každé kuchyni skvěle a hezky. Péče o takový materiál je však poměrně náročná a vyžaduje neustálé čištění. Než si ho koupíte, musíte vědět, jak ho čistit. V tomto článku se podíváme na to, jak používat speciální čisticí prostředky i tradiční metody.

Nástroje na čištění

Denně používaný sporák nebude tak lesklý, jak je inzerováno. Otisky rukou zůstanou na sporáku navždy. Zatímco s těmito skvrnami si lze poradit měkkým hadříkem, připálených potravin se zbavuje hůře.

Během používání může mléko kapat na povrch a časem se spálí, pokud není okamžitě odstraněno. Nejtěžší je vypořádat se se sladkými skvrnami, jako je vyteklý džem nebo cukrový sirup. Zanechávají po sobě špinavé stopy a i po jejich odstranění mohou zanechat ztvrdlý obrys.

Obtížně se také odstraňují kapky tuku. Za prvé, není reálné to dělat ihned po pečení, protože to stříká po celém povrchu a musíte umýt celou troubu. Za druhé, mastné skvrny velmi rychle napadají povrch, a čím déle jsou ignorovány, tím hůře se v budoucnu čistí.

READ  Lze namísto plynového sporáku instalovat elektrický?

Existují však gely, pomůcky a lidové prostředky na odstranění všech těchto nečistot:

 • čisticí gely určené k čištění sklokeramiky;
 • kuchyňské mycí prostředky;
 • čistič oken;
 • Jemné drátěnky, měkké houbičky a utěrky z mikrovlákna;
 • jedlá soda;
 • tabulka octa;
 • čpavkový alkohol;
 • kyselina citronová;
 • rostlinný olej a olivový olej.

Metody čištění

Před čištěním tohoto typu povrchu od sazí byste jej měli nechat vychladnout, protože jej nelze umýt, dokud je ještě teplý. To může způsobit nejen zranění v podobě popálenin, ale také poškození materiálu.

Pak postupujte podle těchto pokynů:

 • Rozpusťte mýdlo na nádobí v malém množství vody a namočte do něj velmi měkký hadřík nebo houbu.
 • Rozetřete čisticí prostředek na varnou desku a věnujte zvláštní pozornost skvrnám.
 • Místo tření nechte povrch několik minut namočený, aby nečistoty změkly.
 • Nyní můžete skvrny odstranit a povrch otřít do sucha.

Tato metoda je vhodná pouze pro čerstvé skvrny.

K odstranění odolných nečistot použijte škrabku nebo běžnou plastovou lžíci. Navlhčete povrch, chvíli počkejte a pomocí vybraného nástroje seškrábněte saze. Poté vařič otřete čistým vlhkým hadříkem a důkladně jej osušte.

Obyčejná voda zanechává na povrchu šmouhy. Na tento problém dobře funguje ocet:

 • Rozpusťte ocet ve vodě v poměru 1:1;
 • Výsledný roztok rozetřete po povrchu;
 • Otřete jej do sucha měkkým hadříkem.

Ocet je vynikající čisticí a dezinfekční prostředek a nezanechává šmouhy.

Při čištění takového povrchu od připáleného cukru nezapomeňte, že se to nesmí dopustit, protože povlak může popraskat. Ale pokud ano, může vám pomoci pasta z jedlé sody. Jedlou sodu rozmíchejte v malém množství vody, dokud nevznikne krémová konzistence. Poté na skvrnu naneste pastu připravenou k použití a nechte ji 15 minut působit.

Důležité! Hlavní je nenechat jedlou sodu na skvrně zmrznout, jinak se nedostane pryč a člověk bude muset přidat vodu a použít škrabku. Nepoužívejte ani suchou jedlou sodu.

Měkkou houbou odstraňte jedlou sodu a zaschlý cukr. Pokud se nečistoty napoprvé zcela neodstraní, je třeba pastu použít podruhé. Tentokrát ji nechte zaschnout a potřete ji citronovou šťávou. Nyní můžete odstranit spálený cukr z varné desky. Soda a citronová šťáva mohou pomoci zbavit se skvrn od připáleného džemu.

Protože mléko je produkt, který často uniká, měli byste vědět, jak vyčistit sklokeramickou desku od připáleného mléka. Nejlepší je olivový olej. Naneste ji na houbičku, gázu nebo vatový tampon a přiložte na skvrnu na půl hodiny. Poté obklad vyjměte a pomocí houbičky nebo škrabky odstraňte připálené mléko. Olej skvrnu změkčí a mnohem rychleji zmizí. Varnou desku lze nyní vyleštit čističem na okna.

Čpavek je univerzální prostředek. Dokáže odstranit všechny připálené skvrny, vodní kámen a vyleštit povrch.

Pro použití připravte roztok a přidejte 50 ml alkoholu do 250 ml vody. Poté směs na 10 minut nastříkejte na sporák. Po uplynutí této doby utřete vařič do sucha měkkým hadříkem. Čpavek může také pomoci zbavit se spálených látek.

Používání speciálních produktů

 • Špičkový čistič domů.
 • Čistič sklokeramiky Electrolux Toprens.
 • WPRO čistič sklokeramiky.
 • Minerální čistič Frosch.
 • Čistič skla, keramiky a nerezové oceli Miele.

Jak vyčistit skleněnou elektrickou varnou desku s jedlou sodu

Pokud k odstranění skvrn od lepidla PVA používáte specializovaný přípravek, postupujte podle těchto pokynů:

  Nechte varnou desku vychladnout, i když je skvrna čerstvá a je třeba ji okamžitě odstranit. Odpojte sporák od elektrické sítě.

Důležité! Chemikálie se nesmí zahřívat, jinak by mohly poškodit povrch.

Aby nedošlo k poškození povrchu, nepoužívejte práškové výrobky se silným abrazivním účinkem. Mohou zanechávat škrábance a mýdlové usazeniny. Čističe na bázi helia jsou jemnější a zanechávají ochranný film. Zabraňuje pronikání nečistot do hloubky. Speciální přípravky jsou agresivní a musí se používat pouze v rukavicích.

K čištění sklokeramické varné desky používejte pouze samostatné houbičky a utěrky, protože běžné kuchyňské houbičky zachycují mastnotu a rychle se špiní. Nesmí se používat železné houby ani škrabky. Mohou zanechávat škrábance, do kterých se dostává mastnota a nečistoty. Můžete však použít i melaminovou houbičku. Stačí používat bez čisticích prostředků. Stačí je namočit do vody a poté jimi potřít varnou desku.

Doporučujeme shlédnout toto video.

Čistá sklokeramická varná deska je v kuchyni opravdovým lákadlem. Když už víte, jak odstranit odolné, připálené a zašlé skvrny od jídla, vaše varná deska bude vždy zářit. A doba čištění se zkrátí na polovinu.

Co byste neměli čistit na sklokeramických sporácích a co dělat

Nesprávná péče může způsobit, že se lesklý povrch spojí mikroskopickými prasklinami a ztratí svou krásu. Mezi nejčastější chyby patří.

 • Nečistěte tvrdými houbičkami, kovovými kartáči ani abrazivními prostředky. Na sklokeramickou hlínu jsou vhodné pouze speciální škrabky a měkké utěrky.
 • Včasné neodstranění nečistot. Pro snadnější údržbu lze povrch natřít ochranným prostředkem, např. rostlinným olejem nebo glycerinem;
 • nečistěte znečištěné povrchy domácími chemikáliemi obsahujícími silikon. mohou na nich zanechat stopy. Předtím odstraňte z povrchu veškeré skvrny a teprve poté použijte ochranný prostředek.
 • Nepoužívejte domácí chemikálie určené k čištění mikrovlnné trouby nebo trouby, ale pouze speciální přípravky.
 • Rozsypaný cukr představuje zvláštní riziko pro povlak. Musí se odstranit, jakmile povrch vychladne.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS