Jak správně zasunout jehlu do šicího stroje: konstrukce jehly, typy jehel, důsledky nesprávného zasunutí jehly.

Většina začínajících uživatelů šicích strojů si klade otázku, jak správně zasunout jehlu do šicího stroje. A to je zcela pochopitelné, protože důsledkem chyby bude roztržená nit, zkažený materiál a promarněný čas. Abyste se tomu vyhnuli a zajistili si příjemnou práci u stroje, je třeba znát několik jednoduchých pravidel týkajících se manipulace s jehlami a jejich konstrukce. To vám pomůže provést výměnu rychle a efektivně, abyste mohli pokračovat v tom, co vás baví.

Šicí stroje mohou být domácí nebo komerční. Kromě názvu se liší velikostí, počtem funkcí a strukturou. Pro každý stroj musí být zvolena správná jehla, jinak stroj nebude šít nebo nebude šít vůbec. Výběr jehly by měl vycházet z vybavení, tloušťky látky a použité nitě. Navzdory rozdílům je struktura jehel pro šicí stroje stejná, a to

 • Očko, otvor, do kterého se závit vkládá, lze přeměnit na drážku různé délky: krátkou nebo dlouhou;
 • Stonek je hlavní částí jehly;
 • jehla se zploštělou částí jehly na jedné straně.

Design domácích šicích strojů se může lišit v závislosti na modelu. Chcete-li vyměnit jehlu na konkrétním stroji, musíte vědět, jak vyměnit starou jehlu za novou. V tomto případě může být nápomocen typ švu zařízení a model samotného stroje. U strojů pro rovný steh se nit musí zavádět zleva doprava, u zařízení, která šijí klikatě, zepředu, což pomáhá přesně určit, kde je plochá strana u základny jehly. Chcete-li vložit jehlu do ručního šicího stroje Podolsk, zvedněte rameno jehly do nejvyšší polohy a umístěte nový kus tak, aby jeho plochá strana byla vpravo.

Při výměně jehel je důležité je zasunout co nejdále, aby během provozu nevypadly nebo se nezlomily. Pro úplnou fixaci jehly lze použít šroub, který ji bezpečně drží na místě. Pokud bylo vše správně umístěno, bude steh za chodu stroje hladký a krásný.

vložit, jehlu, šicího, stroje

Někteří výrobci vyvinuli vlastní techniku výměny jehel. Brother je například vybaven speciálním šroubovákem, který umožňuje odšroubovat starou jehlu a nasadit novou, jejíž plochá část bude umístěna směrem od vás.

Chcete-li cívku utáhnout, použijte šroubovák k pevnému utažení šroubu. Pokud šicí stroj po opravě nefunguje správně, je vhodné si znovu přečíst návod a zkontrolovat, zda je nová jehla správně nainstalována.

Princip fungování

Malé zařízení, jako je cívka, je pro provoz šicího stroje velmi důležité. Odpovídá za kvalitu šití. Pokud je nit navinuta na cívku ručně, může být šev nerovnoměrný.

Cívka funguje následovně. Nitě přicházející shora zachycují spodní nit. To se provádí úplným otočením háčku. Poté prochází cívka a obě nitě knoflíkovou dírkou, čímž vzniká steh.

 • Při vkládání cívky do cívkového pouzdra se ujistěte, že je nit odvinuta správným směrem.
 • Ujistěte se, že nit prochází napínací pružinou v cívkovém pouzdře. V níže uvedených krocích 3 a 4 najdete návod, jak instalovat nit přes napínací pružinu a jak zkontrolovat její správnou instalaci.
  Napínací pružina závitu
 • Při vyšívání
 • Při šití je vazba viditelná na povrchu látky, jak je znázorněno na obrázku výše, pokud nit neprochází napínací pružinou.
READ  Jak čistit čerpadlo v myčce nádobí

Pokud nit prošla napínací pružinou, cítíte při tahu nitě ve směru modré šipky mírný odpor. Pokud však není jehla správně umístěna, můžete nit vytáhnout bez odporu. ne přes napínací pružinu.

Jak se šije steh na šicím stroji?

Jehla propíchne látku a nit z cívky je vytažena za špičku do dlouhé drážky. Díky dlouhé drážce prochází jehla a nit látkou velmi snadno.

Zde se však jehla začíná pohybovat směrem nahoru: nit ležící v dlouhé drážce vychází bez překážek ven. Nit na straně s krátkou drážkou je zaseknutá v důsledku tření v tkanině. Když je jehla úplně venku z materiálu, vytvoří se na dně smyčka. Háček jej uchopí a vytvoří steh.

Na obrázku z knihy Z.Perlovu Pohádku o stroji hraje rozpustilý chlapec)))

Pokyny krok za krokem pro nastavení strojové jehly

Po všech těchto manipulacích vložte nit do jehly a ušijte několik stehů. Pokud jsou vaše stehy rovné, odvedli jste skvělou práci a můžete vytvořit krásné oblečení. Pokud jsou stehy šikmo nebo se nit přetrhne, zkuste upravit polohu jehly otočením do strany. Otáčejte jehlou a kontrolujte její polohu tak dlouho, dokud stehy nevyjdou dokonale. A především nezapomeňte, že trpělivost je údělem silných duchem a nervové buňky se neobnovují!

Kde koupit kvalitní jehly do šicích strojů

Stav jehly ovlivňuje výkon stroje. Pro udržení stroje v dobrém stavu je vhodné zvolit kvalitní nástroj a v závislosti na typu látky a tloušťce nitě včas vyměnit odpad.

Pro jakékoliv šití a práci s jakýmikoliv látkami je lepší zakoupit potřebné jehly pro šicí stroje na osvědčeném trhu. Kde si můžete koupit značkové nářadí za přijatelné ceny a získat odborné poradenství. Odborník vám pomůže vybrat správný nástroj pro vaše vybavení, poradí vám, jak předejít problémům při práci nebo je vyřešit, a zajistí, aby bylo šití pohodlnější a rychlejší.

Můžete si všimnout, že se objevilo příslušenství, které švadleně ušetří spoustu času. To platí zejména pro dvojité a trojité jehly. Staré šicí stroje s nožním a ručním pohonem však nejsou pro použití takového nástroje vhodné. V internetovém obchodě si proto můžete nechat poradit i s výběrem moderního a spolehlivého vybavení.

Tloušťka jehly

V následujícím případě se jedná o nesrovnalost v systému zápisu, protože jehly se liší tloušťkou a hrotem nitě. Správná velikost jehly závisí na zvolené niti a typu látky. Hustota a typ tkaniny určují tloušťku nitě a jehly a tvar hrotu.

vložit, jehlu, šicího, stroje

Volbu jehly ovlivňuje také samotná nit. Používají se například silnější jehly, aby se nit mohla zasunout do drážky podél dříku, aniž by se při šití roztřepila. Je třeba vzít v úvahu také složení vláken. Kovové a snadno se trhající nebo křehké nitě vyžadují jehlu s extra dlouhým očkem.

Existují dva systémy pro definování šířky jehly:

 • Evropská. 55 až 130, tloušťka se měří v setinách milimetru. Například tloušťka jehly 0. 0,6 mm, 00. 1 mm
 • Američané. 6 až 21 let.

Výrobci často uvádějí číslo pro oba systémy. U dvojitých jehel a per se kromě tloušťky udává vzdálenost mezi jehlami v milimetrech.

Konstrukce strojové jehly

Vypadá jako kovová tyč válcovitého tvaru. Jehla je obvykle vyrobena z nerezové oceli s titanovým nebo niklovým povlakem. Je vyroben tak, aby se neohýbal ani nelámal.

Jaké vybrat nitě a jehly do šicího stroje? | Caramilla Start

Konstrukce strojní jehly

Horní část se nazývá baňka. Je to nejtlustší část jehly. Podél střední a spodní části je dlouhá drážka. Nitě v něm obsažené nedochází při pronikání jehly látkou k tření. Dole je hrot a těsně nad ním je ucho jehly. Na opačné straně dlouhé drážky je krátká drážka. Při zvednutí jehly se nit uvolní, háček zachytí smyčku a vytvoří steh. Když je jehla v závěrečné fázi zvedání, utáhne steh. Poté se tkanina přemístí a popsaný postup se znovu opakuje.

READ  Jak vložit patku do šicího stroje bratr

Konstrukce strojní jehly

Připomíná kovovou tyč válcovitého tvaru. Destička jehly je obvykle vyrobena z nerezové oceli s titanovým nebo niklovým povlakem. Je vyroben tak, aby se neohýbal ani nelámal.

Konstrukce jehly

Horní část se nazývá baňka. Jedná se o nejtlustší část jehly. Podél střední a spodní části je dlouhá drážka. Nitě v ní obsažené nedochází ke tření, zatímco jehla proniká látkou. Ve spodní části je hrot a těsně nad ním je ucho jehly. Na opačné straně dlouhého háku je krátká drážka. Když je jehla zvednutá, nit skrz ni povolí a háček zachytí smyčku a vytvoří steh. Když je jehla v poslední fázi zvedání, utáhne steh. Tkanina se poté přemístí a popsaný postup se opakuje.

Jak používat

Před použitím dvojjehly nezapomeňte povolit napětí spodní nitě a správně navléknout horní nitě. Spodní nit je vytažena a zajištěna oběma horními nitěmi současně, takže přílišné napětí může vést k přetržení nitě. Abyste získali dobrý a rovný steh, musí být napětí dobře nastaveno a spodní nit musí být o jedno číslo silnější než horní nit.

Existuje několik možností instalace druhé cívky nitě skrz očko druhé jehly. Některé šicí stroje mají dva stojany na nitě, jiné mají samostatný přídavný stojan. Každá cívka horní nitě je nainstalována na vlastním držáku cívky nitě. Obě horní nitě procházejí společně všemi otvory a pákami a oddělují se pouze dole, u základny jehly. Pravou jehlu provlékněte pravou jehlou a levou jehlu levou jehlou. Pokud má stroj pouze jeden navlékač jehly, prochází navlékačem pouze levá nit jehly, pravá nit prochází vedle navlékače a je navlečena přímo do očka pravé jehly.

Při nákupu dvoujehly je třeba vzít v úvahu konstrukci šicího stroje. Pečlivě zkontrolujte jehelní desku na stroji a změřte šířku otvoru. V příručce by měla být uvedena maximální „šířka cik-cak“, kterou může váš stroj vytvořit. Dvojité jehly je třeba obzvláště pečlivě vybírat pro stroje s mimostředovým držákem jehel. Špatná volba může mít za následek, že jehla nezasáhne otvor, narazí do šicí desky a velmi rychle se zlomí.

vložit, jehlu, šicího, stroje

Dvojjehlu lze instalovat do jakéhokoli šicího stroje, který šije klikatým stehem. Před zakoupením dvojité jehly je třeba se zaměřit především na šířku otvoru (štěrbiny) v jehelní desce a vzdálenost mezi jehlami. Jak šít a používat dvojitou jehlu, jak navlékat dvě jehly najednou? Nit se navléká úplně stejným způsobem jako u jednoduché jehly, jen se místo jedné jehly použijí dvě. A obě nitě procházejí stejným napětím horní nitě.

Použití dvojité jehly zvyšuje kapacitu stroje a usnadňuje šití dokončovacího dvojitého stehu. Při šití úpletů můžete navíc napodobit šití na plochém šicím stroji. Nejčastěji je však dvojjehla nepostradatelná při šití oděvů s dvojitým stehem. ozdobné stehy na džínách, kapsách, detailech pánských košil atd.п. Šití dvojitou jehlou lze přesně a rovnoměrně prošít pouze jedním stehem. 1. Jak používat dvojitou jehlu Jak používat dvojitou jehlu? Stejný postup jako u běžné jehly, avšak obě horní nitě musí být navlečeny správně a spodní nit (v cívce) musí být uvolněna. Spodní nit v cívce bude současně používána oběma horními nitěmi a bude se mezi nimi klikatě „rozprostírat“, a proto musí být vždy uvolněna. Uvolněte napětí i na horních nitích, protože jinak se steh bude vázat nebo dokonce trhat. Ujistěte se, že jste dobře nastavili napětí všech nití, a pokud je to možné, použijte pružné a tenké nitě. A nezapomeňte, že pro vytvoření kvalitního stehu musí být spodní nit o „číslo“ tenčí. 2. Dvojjehly nejsou vhodné pro všechny šicí stroje

READ  Jak odstranit spodní nit ze šicího stroje

Dvojité jehly lze použít pouze ve strojích s klikatým stehem. Přímé šicí stroje, jako je Podolsk, jako na této fotografii, nejsou určeny pro takové jehly. Jehelní deska těchto strojů má jeden kulatý otvor a použití dvojité jehly vyžaduje úzkou a širokou drážku, která je nezbytná i pro cikcakový steh. Kromě toho jsou zapotřebí přídavná vodítka nití a stojan pro druhou cívku. Pokud se chystáte instalovat dvojitou jehlu do šicího stroje Racek, věnujte pozornost tomu, jak jehla vstupuje do otvoru v jehelní desce, když provádí rovný steh. Jehla musí procházet přesně středem otvoru pro jehlu. Pokud je mimo střed, může se dvojjehla zlomit. 3. Pro druhou nit je zapotřebí další cívkový kolík Moderní šicí stroje Janome, Brother, Juki a mnoho dalších mají dva stojany pro cívku, stejně jako párové navlékače a vodítka nití, ve kterých je horní nit navlečena samostatně. Každá cívka musí být nainstalována na samostatném čepu cívky (držáku cívky), často musí být na tělese stroje nainstalován další čep cívky. Pokud je stroj vybaven pouze jedním kolíkem cívky, obvykle se se strojem dodává další kolík. 4. Instalace dvojjehly a navlékání nitě

Dvojjehla se instaluje do každého šicího stroje stejným způsobem jako běžná jehla. Drážka jehly (špička) musí směřovat dozadu (od vás) a kulatá strana jehly musí směřovat k vám. Nitě z cívek procházejí společně všemi vodítky nití, včetně horního napětí nitě, a oddělují je pouze nejspodnější vodítka nití (u paty jehly). Levá nit se navléká do levé jehly a pravá nit do pravé jehly. Pokud je toto spodní vedení nitě pouze jedno (jako u modelu Seagull), levá nit prochází levým vedením nitě a pravá nit prochází vedle něj, zastrčená přímo do očka pravé jehly. 5. Jaké jsou jehly a k čemu slouží

Jak již bylo uvedeno, dvojitá jehla může mít různou vzdálenost mezi jehlami. V závislosti na této vzdálenosti se mění vzhled ozdobného stehu (užší, širší) a k dispozici jsou i trojité jehly. Různá šířka mezi jehlami vám dává možnost zvolit si šířku zakončovacího stehu a použít jej ke zdobení oděvu. Proto je dobré mít v zásobě několik typů jehel. Takovým stehem lze rychle a krásně vytvořit zakončovací steh na kapse košile nebo klopě. Dvojjehla je však nejvhodnější pro dekorativní a lehce namáhané stehy. Pro vytvoření švu dvojjehlou se používá pouze jedna spodní nit, takže zvláště silný takový steh nebude. Pro vyšívání dvou nebo tří souběžných kontur najednou je však dvojjehla nepostradatelná. Tento design je obzvláště účinný, pokud jsou nitě různých barev. Pomocí dvojitých jehel s úzkou mezerou mezi nimi a různými odstíny nebo barvami nití lze ve švu vytvořit imitaci stínu. Překrývající se nitě vytvářejí stínový, trojrozměrný efekt. Kromě jednoduchého dekorativního šití lze dvojité jehly použít k šití copánkového stehu, šití pružných výztuh, zastrkávání špendlíků a dalším činnostem. 6. Nesprávně dimenzované dvojité jehly se mohou zlomit

| Denial of responsibility | Contacts |RSS