Jak naplnit myčku nádobí

Nově zakoupená myčka nádobí by se neměla začít používat ve spěchu. Nejdříve byste měli vědět, jak vložit nádobí do myčky. Musí být správně umístěn, protože to ovlivňuje kvalitu mytí příborů.

Aby se spotřebič nerozbil, nádobí neztratilo svůj původní vzhled a spotřebovalo se méně vody a elektřiny, je třeba dodržovat určitá pravidla.

Neměli byste načítat příliš mnoho položek. Při otevírání dvířek nesmí překážet držadla talířů a pánví. V pokynech výrobce je uveden nejvyšší počet kusů, které lze vložit do mycích košů během jednoho cyklu.

Velmi znečištěné, lepkavé a mastné nádobí se myje ve speciálních režimech „S namáčením“ nebo „Intenzivní“. Odborníci doporučují, aby myčka byla v provozu v noci, protože tehdy je v elektrické síti málo energie.

Horní koš

Plastové předměty a drobné předměty se ukládají do horního koše:

Hrnky, sklenice nesmí být umístěny vodorovně, musí být otočeny dnem vzhůru. Díky tomu se voda nehromadí, ale rovnoměrně omývá vnitřní i vnější povrch. Podšálky nesmí bránit průtoku vody a musí mezi nimi zůstat malý prostor.

Existují myčky nádobí, jako je například myčka Bosch, které jsou vybaveny držákem na sklo a skleničky. Musí být umístěny tak, aby se voda z postřikovače dostala do vnitřku nádobí. Před zahájením se ujistěte, že je vše bezpečně na svém místě.

Spodní zásobník

Mnoho spotřebičů má nastavitelné uspořádání přihrádek, které umožňuje mýt větší hrnce a pánve. Uspořádejte talíře ve spodním koši tak, že je nakloníte dopředu a směrem ke středu. Voda stříká všemi směry, stéká po částech spotřebiče a příborech a proniká do všech prostor.

Mělké a hluboké talíře umístěte doprostřed a ploché a velké talíře po stranách, aby se mohly rovnoměrně opláchnout. Uspořádejte pánve tak, aby nezasahovaly do ostřikovacích ramen. Pánev se na tác položí dnem vzhůru, ale protože tato poloha zakrývá menší nádobí, doporučuje se mýt je odděleně.

vložit, pánve, myčky, nádobí

Odnímatelný zásobník

Příbory by měly být naskládány tak, aby hrot směřoval dolů. Lžíce nejsou naskládány vedle sebe. Doporučuje se střídat větší počet příborů, např. nejprve nůž, pak lžíci a vidličku. Poté je proudy vody dobře opláchnou. Rozkládací police slouží k ukládání dlouhých příborů.

Nádobí předem neoplachujte

Věřte tomu nebo ne, ale je mýtus, že nádobí musíte před vložením do myčky opláchnout. Ačkoli je naprosto nezbytné odstranit z nádobí zbytky jídla, jeho oplachování před nakládáním vede pouze k další spotřebě vody a vyšším nákladům.

Nacpat všechno nádobí do jedné várky se může zdát jako lákavá myšlenka, která šetří čas, ale pravdou je, že přetížením myčky můžete nádobí poškodit. Může se také stát, že některé předměty nebudou vyčištěny, protože přetížení blokuje průtok vody a mycího prostředku.

READ  Ceresite cm 11 je vhodný pro podlahové vytápění

Jak na hrnky a sklenice?

Začněte šálky, hrnky a sklenicemi. Vloží se do horní nádoby dnem vzhůru, voda je bude omývat zevnitř. Pokud je položíte na bok ve vodorovné poloze, nebudou se umývat a voda z ostřikovacích ramen se do nich nedostane.

vložit, pánve, myčky, nádobí

Na brýle jsou zde držáky na nápoje. Poháry se pokládají stopkou nahoru. Nádrž je poměrně stísněná a uživatelé se ptají, zda se brýle mohou vzájemně dotýkat? Nepoužívejte. Při mytí může dojít k rozbití skla v důsledku mikrosrážek sousedních skel. Kromě sklenic se do plastového držáku pohodlně vejdou i šálky na kávu.

Obecná doporučení:

Zde je návod, jak naplnit standardní hlubokou myčku nádobí. Tyto tipy lze však použít i pro stolní pračky. stačí se jen přizpůsobit kompaktním rozměrům spotřebičů.

Správná volba provozního režimu

Jakmile jste vložili nádobí do košů, ujistili se, že je všechno předmyté, a naplnili myčku všemi potřebnými chemikáliemi, můžete přistoupit k dalšímu kroku. výběru programu.

V závislosti na modelu může mít myčka až deset různých programů, někdy i více. Nebudeme se samozřejmě zabývat všemi možnostmi, ale podívejme se na základní režimy, které má většina strojů.

Namočte

Začněme programem pro namáčení. Je určen pro pánve se stopami připáleného jídla a nádobí, které bylo příliš dlouho zapnuté a zanechalo stopy přetrvávajícího tuku a škrobu (na ten jsou obzvláště bohaté brambory, těstoviny, kaše atd.). Pračka namočí a následně umyje všechny zaschlé zbytky jídla, a to i bez použití mycího prostředku.

Předem namočené nádobí se výrazně lépe myje. Je však třeba zdůraznit, že i když si myčka poradí se zaschlými a přilepenými zbytky jídla, je vhodné, abyste je před vložením nádobí do myčky sami umyli pod vodovodním kohoutkem.

Intenzivní praní

Funkce intenzivního mytí je k dispozici ve většině moderních myček nádobí. Tento režim je určen pro mytí silně znečištěného nádobí (hrnce a pánve, talíře se zaschlými potravinami, mastné nádobí) a zahrnuje fáze předmytí a hlavního mytí.

Procesní teplota se může pohybovat od 65 °C do 70 °C, u některých modelů až do 80 °C. Spotřebič je opravdu šetrný ke spotřebě vody a energie, proto doporučujeme zvolit možnost Intenzivní praní pouze v případě, že jste si jisti, že jiné režimy nebudou fungovat.

Standardní režim

Standardní režim, který každý výrobce nazývá po svém, častěji „normální mytí“, je vhodný pro mytí středně znečištěného nádobí, včetně čerstvě použitých hrnců a pánví. Standardní program probíhá při teplotě 60-65 °C a doba cyklu nepřesahuje 1-1 minutu.5 hodin.

Economy Wash

Těm, kteří nemají ve zvyku vyhazovat peníze, by se mohl líbit úsporný mycí program („Eco“, „Economy“, „Eco-mode“ atd.), který je u myček oblíbenější.д.). Tento režim výrazně snižuje spotřebu energie díky nižší teplotě topné vody 50-55 °C. Mimochodem, program „Half-load“ vám může také ušetřit peníze. Je nepostradatelný v době, kdy se hromadí málo špinavého nádobí. Proces je nejen levnější, protože se spotřebuje méně vody a energie, ale také vyžaduje méně času.

READ  Kam vložit tabletu do myčky nádobí

Rychlé praní

A pro ty, kteří spěchají, je tu možnost „rychlého mytí“ pro lehce znečištěné nádobí. Stejně jako v úsporném režimu probíhá proces při 55 °C, ale prací cyklus je podstatně kratší.

Šetrné praní

Nezapomeňte, že předměty z tenkého skla, křišťálu nebo faory vyžadují zvláštní péči: mohou ztratit svou krásu, pokud se dostanou do kontaktu s roztokem mycího prostředku v příliš horké vodě. Pro tyto nádoby je k dispozici funkce jemného mytí. V tomto režimu nepřekračujte teplotu 40-45 °C.

Je pravda, že „koupání“ v polostudené vodě vás nezbaví žádného silného znečištění, takže pokud jste sklenice a poháry opravdu hodně zničili, budete je muset umýt ručně. Pokud máte v myčce velké množství nádobí, včetně toho, které se doporučuje mýt při nízké teplotě, doporučujeme zvolit šetrný cyklus.

Jak vidíte, hlavními kritérii pro výběr mycího režimu jsou množství nádobí, jeho znečištění a materiál, ze kterého je vyrobeno. Zdá se to být dost složité, tak proč nenechat praní na technologii, stejně jako volbu správné teploty a délky praní?

Pokud jste si koupili myčku s funkcí „Automatické mytí“, můžete to udělat. V tomto režimu myčka odhadne, kolik je v ní nádobí a jak moc je špinavé, a pak podle toho najde optimální teplotu vody a délku mytí.

Působivé, ale radíme vám, abyste se nespoléhali pouze na automatizaci. Nezřídka se stává, že se spotřebiče nadměrně pojišťují a zbytečně prodlužují dobu praní. Pokud máte pocit, že stroj pracuje v automatickém režimu příliš dlouho a spotřebovává příliš mnoho prostředků, vraťte se k volbě vhodného programu sami, protože na zvoleném programu do značné míry závisí, zda dosažené výsledky splní vaše očekávání.

Předběžná příprava před nakládkou

Správné vložení nádobí do myčky a jeho předmytí je pro dobrý výsledek nezbytné. To zahrnuje následující kroky:

 • Talíře, šálky a mísy je vhodné před uložením opláchnout vodou, zejména pokud se hromadí několik dní.
 • K odstranění hrubých zbytků potravin do kbelíku použijte silikonovou stěrku.
 • Sušená pohanka, hrachová kaše, rýže a další obiloviny by se měly před vložením do zásobníků namočit na 10-15 minut do dřezu.

Dodržování těchto tipů zajistí čistotu nádobí a pomůže vám ušetřit náklady díky nižší spotřebě vody a energie. Méně často je nutné provozovat stroj v intenzivním cyklu.

Povinná předkondicionace

Přestože mnozí výrobci myček tvrdí, že nádobí lze vyložit ihned po odstranění velkých zbytků jídla, zkušené hospodyňky a servisní technici doporučují následující postup:

 • Pomocí silikonové stěrky, hadříku nebo ubrousku odstraňte z každé položky zbytky potravin. K tomuto účelu není vhodné používat lžíce, vidličky nebo nože, protože tím trpí kvalita obou stran.
 • Pokud na předmětech zůstaly stopy rýže, hrachu, ovesné kaše, kukuřice nebo jiných drobných přísad, je vhodné je namočit pod tekoucí vodou. Tím se zabrání jejich vysychání a nedojde k nadměrnému používání výkonných režimů oplachování, dodatečnému oplachování.
 • Oplachování nádobí má význam také v případě, že myčka není naplněna najednou, ale v průběhu celého dne nebo několika hodin.
READ  Jak vložit prášek do pračky

Stejně tak je důležité předem určit, které čisticí prostředky budou použity. Mnoho hospodyněk dělá stejnou chybu. buď používají vše, co mají, najednou, nebo si myslí, že si vystačí jen s jedním výrobkem. V ideálním případě by měl být spotřebič vybaven následujícími produkty:

Tip: Je přísně zakázáno plnit zásobník myčky mycími prostředky, které nejsou speciálně určeny pro tento spotřebič. Univerzální prostředek na mytí nádobí může způsobit vážné poškození součástí spotřebiče a zkrátit jeho životnost.

 • Pomůcka pro oplachování. Zabraňuje vzniku šmouh a dodává nádobí jemnou vůni. Doporučuje se používat při plném zatížení bubnu.
 • Odmašťovač. Není určen k odstraňování mastnoty z nádobí. mycí prostředek a horká voda to zvládnou bez problémů. Tento výrobek je určen k prevenci tvorby mastných usazenin na částech strojů.
 • Regenerační sůl. Změkčuje vodu. Lze od něj upustit, pokud je kapalina předem přefiltrována.
 • Odstraňovač vodního kamene. Zabraňuje tvorbě usazenin. Neměly by se používat častěji než 2-3krát ročně.

Všechny uvedené přípravky je třeba používat přesně podle návodu, nepřekračovat dávkování, ale také nešetřit těmito důležitými složkami.

Jaký typ nádobí by se neměl mýt v myčce nádobí?

Při práci s myčkou nádobí je třeba vědět, jak nádobí do myčky vkládat a jaký typ nádobí do myčky nepatří. Nevkládejte do myčky nádobí:

 • předměty ze stříbra nebo hliníku;
 • měděné a cínové předměty;
 • předměty z tenkého skla a křišťálu;
 • Plastové nádobí;
 • Nádobí s teflonovým povrchem.

Tyto materiály se vlivem čisticích prostředků a vysokých teplot zhoršují (tmavnou, tají). Doporučuje se také ruční mytí dřevěného nádobí, protože dřevo může vlivem vysoké teploty vody popraskat. Kromě toho je tento přírodní materiál obzvláště náchylný na zbytky potravin. Ostré a keramické nože se rovněž nedoporučují k nakládání. aby se zabránilo otupení čepele.

Každý tak může zjistit, jak správně umístit nádobí do myčky. Postupem času získáte zkušenosti s racionálním ukládáním nádobí, hrnců, šálků a sklenic. A v budoucnu tento proces zabere trochu času.

Obecné tipy

Na závěr je třeba zdůraznit, že aby myčka nádobí správně umyla, musí spotřebitel vědět, jak nádobí do myčky správně vložit.

Šéfredaktor webových stránek. Porozumění tématu technologií, 10 let zkušeností ve velkých maloobchodních řetězcích. O týmu a odbornosti materiálu na stránce týmu TechReview. Na webu je mnoho autorů z řad třetích stran, ale za správnost informací v tipech odpovídám já.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS