Jak vybrat kotel na tuhá paliva

Efektivní vytápění je výzvou, pro kterou existuje stovka možností. Kotle moderních výrobců jsou natolik univerzální a technicky výhodné, že mohou vytápět jakýkoli prostor jakýmkoli dostupným palivem: naftou, olejem, plynem, elektřinou nebo pevnými palivy. Kotle na tuhá paliva zaujímají v tomto seznamu zvláštní místo. tyto modely jsou velmi pohodlné a snadno se používají, spalují téměř všechny druhy tuhých paliv a vyrábějí se v různých variantách pro každou budovu. Výběr správného kotle na tuhá paliva vám umožní nastavit skutečně efektivní vytápění ve vaší domácnosti a vytvořit skutečně individuální komfortní prostředí.

Kotel na tuhá paliva je technicky vyspělý, moderní sporák, ale zároveň to není sporák. Zatímco kotel ohřívá vzduch a pracuje co nejjednodušeji („sem tam roztavit a přihodit dřevo“), kotel je instalován v srdci topného systému a ohřívá vodu (nebo speciální chladivo). Takto ohřívaná voda se rozvádí potrubím po celé budově a sdílí teplo s radiátory v jednotlivých místnostech. Kotle potřebují ke svému správnému provozu palivo a pravidelnou údržbu (jako každé jiné topné zařízení).

Schéma kotle na tuhá paliva umožňuje vytvořit na jeho základě moderní a velmi pohodlné modely s velmi komfortními provozními vlastnostmi. Tato technologie přináší výraznou úsporu paliva. Všechny kotle na tuhá paliva, které jsou dnes na trhu, lze zhruba rozdělit do 4 variant:

Vlastnosti klasických kotlů na tuhá paliva

Naprostá většina dnešních klasických kotlů jsou jednoduché a přímočaré kotle s dlouhým spalováním. Nepřetržitá doba nezávislého spalování, obvykle mezi 8-10 a 25-32 hodinami. Zároveň takový kotel nepotřebuje elektřinu, lze jej velmi snadno zatížit palivem a při správné organizaci topného systému vyžaduje minimální pozornost. Klasický domácí kotel na tuhá paliva s dlouhým spalováním je ideálním řešením pro malý domácí topný systém, kde se vyžaduje stálé teplo, jednoduchost a pořádek. Všechny možnosti paliva pro klasický kotel jsou dnes k dispozici: uhlí, dřevo, hnědé uhlí, brikety a podobně.

Vlastnosti pyrolytických kotlů na tuhá paliva

Pyrolýzní kotle (přezdívané také jako plynové generátory) jsou jedním z nejefektivnějších a nejekonomičtějších modelů, protože využívají technologii pyrolýzy ke spalování pevných paliv. Jeho podstatou je, že kotel nejen spaluje dřevo, ale také téměř úplně spaluje spaliny vznikající při spalování. Spalovací komora v kotli je uzavřená, což zabraňuje pronikání dalšího vzduchu a rychlému hoření: dřevo doutná a vydává maximum možné energie. Dopalování spalin umožňuje výrobu dodatečného tepla. Díky tomu palivo hoří co nejpomaleji a nejúčinněji a je také šetrné k životnímu prostředí (díky dohořívání spalin). Pro provoz takového kotle je nutná elektrická energie, protože průtok vzduchu pro všechny spalovací procesy ve spalovací komoře je regulován pomocí přeplňovacího zařízení. Pyrolýzní modely spalují pouze jeden druh pevného paliva. suché dřevo ve formě polen.

vybrat, kotel, tuhá, paliva, podle, výkonu

Vlastnosti poloautomatických kotlů na tuhá paliva

Poloautomatické kotle na tuhá paliva jsou velmi oblíbená zařízení s širokou škálou použití: lze je použít jak pro vytápění domácností, tak ve velkých budovách. Poloautomatické kotle spalují palivo s parametry, které jsou nezbytné pro teplo v topném systému. Pro správný průběh spalování se zohledňuje řada různých nastavení, od teplot až po fungování jednotlivých mechanismů. Všechny procesy jsou monitorovány nezávislým integrovaným elektronickým řídicím systémem. Díky tomu je kotel poloautomatický, protože majitel musí pouze přiložit palivo do kotle. Mezi možná paliva, která lze v poloautomatickém modelu spalovat, patří prakticky všechny druhy paliv, jako je kusové a frakcionované uhlí, dřevo, brikety a další (v závislosti na modelu).

Vlastnosti automatických kotlů na tuhá paliva

Plně automatické kotle na tuhá paliva jsou nejúčinnější a nejkomfortnější zařízení na světovém trhu. Tyto technologické a komfortní modely lze použít k vytápění jakýchkoli budov. Automatické kotle jsou velmi oblíbené pro svou vysokou kvalitu provozu a nejvyšší komfort při používání. Provoz kotle vyžaduje od majitele pouze několik jednoduchých úkonů: naložit palivo do vestavěného zásobníku, zadat potřebná nastavení elektroniky a někdy se postarat o technický servis. O vše ostatní se kotel postará sám. Automatické kotle vyžadují elektrickou energii (pro ovládání řídicího systému), mají vlastní přikládací systém (v podobě šneku) a výkonný bezpečnostní systém (v podobě několika čidel). Díky této technologii je provoz kotle maximálně zjednodušený, efektivní a bezpečný. Automatické kotle spalují pouze drobivá tuhá paliva: frakční uhlí, pelety a také peletovaný zemědělský odpad.

Levné kotle na tuhá paliva

Do této skupiny patří malé topné zařízení pro soukromé domy. Jsou jednookruhové, určené k instalaci na podlahu, s mechanickým ovládáním. Otevřené spalovací komory z litiny a oceli.

Karakan 12 TPE 3

Univerzální, levný kotel pro vytápění obytných a komerčních prostor. Tělo je vyrobeno z ocelového plechu o tloušťce 3 mm metodou svařování. Tepelný výkon tohoto spotřebiče je 12 kW. Jednookruhové, mechanické ovládání. Účinnost tohoto ohřívače dosahuje 75 %. Spalovací komora je konstrukčně otevřená. V pouzdře je samostatný otvor pro instalaci topného tělesa pro udržení určité teploty.

Andrey B. Dobrý kotel. Venku, běží při minus 30. Nevyžaduje čištění s vysokou účinností spalování. Ocel 3 mm. Víko a hořák musí být dobře utěsněny, aby se zabránilo průniku vzduchu a zlepšila se kontrola provozního režimu.

Vladimír K. Malý, kvalitní kotel. Topí dobře, ale pokud je instalován v samostatné kotelně, je lepší jej dodatečně izolovat.

Teplodar Kupper Praktik 8

Malý kotel na tuhá paliva pro univerzální použití. Tepelný výkon tohoto spotřebiče je 8 kW. Určeno pro vytápění prostor do 80 m.m². Spalovací komora má otevřenou konstrukci, ovládání je ruční, bez automatizace. Pecní komora ze žáruvzdorné oceli. K podpalování lze použít brikety, palivové dřevo nebo uhlí. Je možné instalovat topné těleso pro udržení určité teploty. Výkon jednoho ohřívače by neměl překročit 6 kW.

Alexej A. Koupeno pro vytápění garáže 40m2, kompaktní, je možné připojit automatiku pro nastavení teploty (jak dobře to funguje, nevím, v domě je kotel Buderus 32, tam byla automatika je čistě pro podporu popelových dveří). Lze topit uhlím.

READ  Proč podráždění nohou holicím strojkem

Nikita G. Kotel je zatím radost používat. Líbil se mi jednoduchý a chytrý design a možnost použití s ohřívačem (není součástí dodávky, ale můžete si koupit vhodnou velikost v místním obchodě a zapojit přes konektor). Venkovský dům přízemí 34 m2. Snadno se zahřívá hořícími prkny.

NMC Sibir KVO 15 TPE, 15 kW

Jednookruhový kotel na tuhá paliva určený pro dřevěné brikety, dřevo, uhlí. Vhodné pro vytápění prostor do 150 m2.m². Tepelný výkon této jednotky je 15 kW, přičemž účinnost dosahuje 75 %. Mechanický řídicí systém, otevřená komora pece. Má vestavěný teploměr a malou varnou desku pro vaření.

Stoker AOTV 20-E, 20 kW

Malý podlahový kotel určený pro vytápění prostor do 200 m2. sq. Má vysoký topný výkon, který dosahuje 20 kW, přičemž COP se udržuje na 70 %. Řídicí systém je mechanický. Jako podpal můžete použít dřevo, dřevěné brikety, palivové dřevo. Vestavěný teploměr, otvor pro instalaci topného tělesa. Topné médium lze zahřát až na 95 stupňů.

 • vysoký tepelný výkon;
 • Rychlé vytápění velkých místností;
 • pěkný vzhled;
 • snadná instalace;
 • kvalita provedení.
vybrat, kotel, tuhá, paliva, podle, výkonu

Vladislav Normální kotel za peníze (ekonomická varianta). Zpracovává všechny druhy palivového dřeva od suché břízy až po mokré odřezky. Při doplňování paliva se do místnosti nedostává kouř. Je nutné nainstalovat regulátor tahu (cca 2 t).р.). Pochybuji o tom, mám 3 hodiny času na vypalování. Neobtěžujte se s topným tělesem (v mém případě není potřeba), i když tato možnost je užitečná. Boční stěny lze izolovat (boční panely lze odšroubovat), čímž se dosáhne mírného zvýšení účinnosti.

ZOTA Box 8, 8 kW

Jednookruhový kotel na tuhá paliva pro vytápění prostor do 85 m.čtverečních stop. Vyrobeno z oceli odolné vůči vysokým teplotám. Pecní komora je otevřená. Tepelný výkon zařízení je 8.8 kW s účinností 70 %. Mechanický řídicí systém. Přístroj lze použít k ohřevu až na 95 stupňů Celsia. V horní části skříně je zabudovaný teploměr, varná deska.

Viadrus Hercules U22

Tato řada kotlů Vidarus je zastoupena sedmi kotli na tuhá paliva s výkonem od 20 do 49 kW. Nejvýkonnější z nich dokáže vytápět budovu o rozloze až 370 m2.м. Všechny jsou navrženy pro maximální tlak v topném okruhu 4 atm. Rozsah pracovních teplot v systému cirkulace topného média: 60 až 90 °C. Výrobce uvádí účinnost 78 % u každého výrobku.

Konstrukční prvky

Všechny modely této řady jsou určeny k instalaci na podlahu. Mají otevřenou spalovací komoru s přirozeným tahem. Velké čtvercové dveře lze snadno otevřít dokořán, což usnadňuje nakládání, vysypávání popela a kontrolu vnitřních prvků.

Vestavěný vysoce kvalitní litinový výměník tepla přizpůsobený pro jednookruhový topný systém. Kotle nemají žádné externí napájení a pracují zcela autonomně. Všechna nastavení mechanická.

Použité palivo. Prostorná pec je navržena pro použití dřeva jako hlavního paliva, ale lze použít i uhlí a brikety.

Zota Topol-M

Řada šesti kotlů na tuhá paliva Zota Topol-M začíná kompaktním modelem o výkonu 14 kW, určeným pro vytápění průměrného rodinného domu, a končí modelem o výkonu 80 kW, který je schopen vytápět velké sídlo nebo výrobní závod. Kotle jsou určeny pro provoz v systémech s tlakem do 3 barů. Energetická účinnost vytápění 75 %.

Konstrukční prvky

Mají mírně vyvýšený design, který usnadňuje otevírání dvířek popelníku a jeho vyprazdňování. Otevřená spalovací komora s napojením na komín ze zadní stěny. Integrovaný teplotní senzor. Veškeré úpravy se provádějí ručně.

Uvnitř je namontován výměník tepla pro jednookruhový topný systém připojený k 1,5 nebo 2″ potrubí. Kotle pracují v autonomním režimu. Výrobky této značky se snadno instalují a jsou spolehlivé v provozu.

Použité palivo. Jako palivo lze použít dřevo nebo uhlí, k čemuž je určen speciální rošt.

Bosch Solid 2000 B-2 SFU

Kotle na tuhá paliva Bosch Solid 2000 B-2 SFU jsou zastoupeny řadou modelů s výkonem od 13,5 kW do 32 kW. Jsou schopny vytápět budovy s efektivní plochou až 240 m2.м. Parametry provozu smyčky: tlak do 2 barů, teplota ohřevu 65 až 95 oC. Stupeň účinnosti 76 %.

Konstrukční prvky

Jednotky mají integrovaný jednodílný výměník tepla z litiny. Připojuje se k jednookruhovému topnému systému prostřednictvím standardních 1½“ přípojek. Kotle mají otevřenou spalovací komoru s komínem o průměru 145 mm. Pro běžný provoz je nutné připojení na 220 V.

Regulátor teploty a ochrana proti přehřátí vody. Zásuvka na popel má malý objem, a proto vyžaduje pravidelné čištění. 2 roky záruka výrobce. Jednoduchá, bezpečná a spolehlivá konstrukce.

Použité palivo. Kotel je určen pro použití černého uhlí. Pro tento typ paliva je velmi úsporný. V případě provozu na dřevo nebo brikety se účinnost výrazně snižuje.

Protherm Bober

Kotle na tuhá paliva Protherm Bober jsou zastoupeny pěti modely o výkonu 18 až 45 kW. Sortiment plně pokrývá jakoukoli soukromou rezidenci. Jednotka je určena pro provoz v jednookruhovém topném okruhu s maximálním tlakem 3 bary a teplotou chladicí kapaliny až 90 °C. Pro správnou funkci řídicího systému a oběhového čerpadla je nutné připojení k domácímu zdroji napájení.

Konstrukční prvky

Kotle této řady jsou vybaveny spolehlivými litinovými výměníky tepla. Originální konstrukce spalovací komory zvyšuje účinnost přenosu tepla. Výfukové plyny jsou odváděny komínem o průměru 150 mm. Pro připojení k topnému okruhu jsou k dispozici 2″ trubkové přípojky. Tyto kotle jsou navrženy pro dlouhodobý provoz.

Použité palivo. Deklarovaný výkon se počítá pro spalování dřeva s vlhkostí do 20 %. Výrobce počítá s možností použití uhlí. V tomto případě se účinnost zvyšuje o několik procent.

Na domácím trhu je pozoruhodná přítomnost jednotek německé výroby známých značek. Zpravidla se vyznačuje vysokou mírou automatizace, pečlivým prováděním a vysokými požadavky na dodržování ekologických norem. Výbava a možnosti nabízejí majitelům veškerý komfort, ale jsou velmi náročné na kvalitu místního paliva a bez seriózní přípravy paliva mohou selhat ve slibovaném výkonu a účinnosti.

Česká a slovenská výroba nám dodává poměrně kvalitní zařízení pro vytápění rodinných domů. Z hlediska automatizace, spolehlivosti a bezpečnosti jsou zcela srovnatelné s německými, ale za nižší cenu. Ruská produkce se postupně dostává do popředí i na tomto trhu. Především se jedná o velké množství jednoduchých, ale poměrně moderních levných kotlů.

Teplodar Kupper Praktik 14

Jeden z nejlepších a nejběžnějších kotlů na dřevo pro vytápění rodinného domu nebo rekreační chaty. Jednoduchý, jednookruhový, mechanicky řízený, klasický kotel s přímým spalováním o výkonu 14 kW. Přestože je umístěn jako energeticky nezávislý, má předinstalovaný 6kW cívkový blok, který může pomoci udržet teplotu v systému jeho zapojením. Podle recenzí majitelů je výkon topných těles po večerním spálení poslední karty dostatečný k tomu, aby udržel dům teplý až do rána (pro plochu až 150 m 2 ).

Účinnost není tak vysoká. 80 %, ale pro nejlevnější cenový segment. více než dost. Při plném zatížení je doba hoření jedné dávky dřeva 8 hodin. Většina levných modelů má i své nevýhody: ocelový výměník tepla, malá velikost topeniště, omezení délky polen.

READ  Je bezpečné dávat faerie do myčky nádobí?

Protherm „Beaver“ 20 DLO

Slovenský litinový kotel. jedna z nejlepších možností, pokud rozpočet není omezen na 20-30 tisíc eur. Mezi přímotopnými, mechanicky řízenými jednookruhovými kotli vyniká tento kotel vysokou účinností 91 % a nízkými tepelnými ztrátami (díky důmyslné konstrukci výměníku tepla a kvalitní slitině). Téměř všichni majitelé si všímají vynikající kvality provedení, přiměřené velikosti okénka topeniště, kterým lze volně přikládat dřevo až do výšky 30-32 cm, praktického designu kotle. Zásuvka na popel je velká, snadno vyjímatelná a poměrně snadno se čistí.

Během praxe instalace a více než 7 let provozu se model ukázal jako naprosto bezproblémový, což není překvapivé, protože v tak jednoduché, a dokonce litinové konstrukci není co rozbít. Jedinou nevýhodou je vysoká hmotnost typická pro litinové kotle a nedostatečně hluboké topeniště, z něhož může při přikládání paliva vylétávat popel.

Viadrus Hercules U22 D4

Další kotel české výroby. Jednookruhové, přímé spalování, s litinovým výměníkem tepla, ale jeho účinnost je nižší. 80 %. Požadavky na palivo jsou mnohem jednodušší: je možné použít ne nejsušší dřevo s vlhkostí vyšší než 25 % a s délkou do 34-35 cm. Jedná se o vynikající alternativu k výrobku Protherm „Bober“, pokud plánujete použít dřevo jakékoliv kvality. Montáž je stále kvalitní, konstrukce je praktická a nejsou žádné větší problémy se spolehlivostí.

Z nevýhod. vysoká hmotnost jednotky 247 kg (při 24 kW), a ne nejdostupnější cena.

Kentatsu ELEGANT-03 17

Jednookruhový mechanický kotel s přímým spalováním, vyrobený a smontovaný v Turecku, ale navržený a vyvinutý v Japonsku. Jedná se o jeden z nejlevnějších litinových modelů na trhu. Má poměrně dobrou konstrukci a účinnost: účinnost 80 %; kompaktní rozměry; s vrstvou tepelné izolace pro snížení tepelných ztrát tělesem; chráněn proti přehřátí vodou chlazenými rošty.

Vzhledem k nízké ceně je zde více nevýhod: průměrná kvalita provedení, malá pec a doba hoření jedné dávky až 4 hodiny. Je také důležité si uvědomit, že struktura služeb v Rusku není tak rozvinutá, vůbec ne ve velkém počtu regionů.

Buderus Logano S171-22W

Špičkový německý pyrolýzní kotel se spodní spalovací komorou na plyn. Vyznačuje se vysokou účinností až 89 % a mnoha pokročilými automatizačními systémy: regulace otáček ventilátoru a spalinového ventilátoru, řízení oběhového čerpadla topného systému, evidence externích teplotních čidel, ovládání přes mobilní telefon a PC.

Je třeba zdůraznit také velikost topeniště a praktičnost jeho konstrukce, protože pro spalování můžete použít polena o délce až 58 cm. Průměrná doba hoření 3-4 hodiny, spotřeba dřeva 6,2 kg/h. Výměník tepla není vyroben z litiny, ale z 5 mm silné pecní oceli. Pro provoz je samozřejmě nutné elektrické připojení. Kromě vysoké ceny se nevýhody hledají jen těžko.

STROPUVA S20

Nejznámější litevský model dlouhého spalování šachtového typu (horní spalování). Základním palivem je dřevo, ale kotel může spalovat i jiné druhy paliva, například uhlí, pelety atd. Účinnost. 85 %, model 20 kW má objem topeniště 262 l, na jednu dávku dřeva může pracovat až 40 hodin (a na uhlí až 7 dní). Lze použít zátky o délce až 45 cm. Kotel je zcela energeticky nezávislý, výměník tepla je litinový, v ocelovém rámu.

Jedinou nevýhodou jsou poměrně vysoké nároky na palivo, hojné dehtování stěn a vysoká hmotnost kotle. 231 kg.

Proč si nevybírat kotel s příliš velkým přídavným výkonem?

Nedostatečný tepelný výkon je zcela zřejmý: topný systém jednoduše neposkytuje požadovanou úroveň teploty, a to ani v nepřetržitém provozu. Jak jsme se již zmínili, předimenzování může být také vážným problémem, který může mít následující důsledky

 • nižší účinnost a vyšší spotřeba paliva, zejména v případě jednostupňových a dvoustupňových hořáků, které nemohou plynule regulovat výkon;
 • časté zapínání a vypínání kotle, které brání správnému provozu a snižuje životnost hořáku;
 • jednoduše vyšší náklady na kotelní jednotku, vzhledem k tomu, že kapacita, za kterou byla zvýšená platba provedena, nebude využita;
 • často větší hmotnost a rozměry.

Kdy je nadměrný tepelný výkon ještě vhodný

Jediným důvodem, proč zvolit kotel s mnohem vyšším výkonem, než je nutné, jak jsme již uvedli, je jeho použití ve spojení s vyrovnávací lahví. Akumulační nádrž (též zásobník tepla) je zásobník o určitém objemu naplněný teplonosnou látkou, jehož účelem je akumulace přebytečného tepelného výkonu a jeho následná racionálnější distribuce za účelem vytápění domu nebo přípravy teplé vody (TUV).

Akumulátor tepla je například výborným řešením, pokud je výkon okruhu TUV nedostatečný, nebo při cyklování kotle na tuhá paliva, kdy palivo spálí maximum tepla a po spálení se systém rychle ochladí. Akumulátor se také často používá ve spojení s elektrokotlem, který ohřívá zásobník během snížené noční sazby elektřiny a přes den rozvádí akumulované teplo po systému, čímž dále udržuje požadovanou teplotu po dlouhou dobu bez účasti kotle.

Proč vypočítat výstup

Vzhled a výkonové charakteristiky uvedené v technickém listu mohou poskytnout povrchní představu o schopnostech topného zařízení. Výkon. jedná se o hlavní parametr, podle kterého spotřebitelé vybírají jednotku.

Výrobci nabízejí mnoho modelů kotlů na tuhá paliva, které jsou určeny pro různé podmínky a výrazně se liší cenou. Proto je třeba vypočítat optimální výkon pro váš systém, než za něj přeplatíte.

Pokud je rozpočet velmi omezený, jsou nejlepší volbou klasické kotle TT a o jiných typech kotlů neuvažujte. Přestože jejich účinnost je nízká a majitel musí být pravidelně přítomen v kotelně, aby kontroloval spalování a přikládal novou porci paliva (každé 2-4 hodiny), stále se jedná o nejlepší a nejoblíbenější variantu pro přechodný i trvalý pobyt v domě. Důvodem je jednoduchý, praktický design a samozřejmě přijatelná cena, která se pohybuje od 12 do 13 tisíc eur. (nízkovýkonný Teplodar Kupper Praktik 8, Karakan 8TPE 3 8 kW).

Pokud rozpočet není tak omezený, existují dvě možnosti: kotle s dlouhým spalováním na principu „shora dolů“ a pyrolytické kotle. Při volbě první varianty je možné počítat s prakticky nezávislým a ve většině případů energeticky nezávislým systémem s jednoduchým mechanickým řízením. Účinnost těchto kotlů je vyšší, a proto jsou vyšší i úspory paliva (v průměru 10-15 %). Doba hoření jedné dávky dřeva je v průměru 10-12 hodin, ale u některých modelů může být až 20-24 hodin. U standardních populárních modelů (Stropuva S15U, Heiztechnik Q Alfa 15, TIS PRO 11) uhlí hoří v průměru 24-40 hodin, ale existují i modely s dobou hoření až 7 dní (Stropuva S20U, NEDELKA KO-60). Proto se doporučuje topit nejlépe uhlím. Ceny této kategorie kotlů TT začínají na 55-60 tis.

Pyrolytické kotle na tuhá paliva jsou na rozdíl od předchozích modelů vhodnější, pokud se jako palivo používá dřevo. Ano, a účinnost této technologie je dnes nejvyšší, v průměru se ušetří 20 až 25 %. Pokud se rozhodnete pro tuto možnost, můžete získat téměř autonomní topný systém, ale nejčastěji je energeticky nezávislý, s automatickou elektronickou regulací, je možné vzdálené monitorování prostřednictvím mobilní aplikace. U mechanických verzí (Burzhuy-K „Modern-12“, Traian TB-10-2KT) v průměru.

READ  Jak správně naplnit kotel pro nepřímé vytápění

Materiál výměníku

Primární výměník tepla je hlavním prvkem kotle, který tvoří stěny spalovací komory. V něm cirkuluje teplonosná látka (obvykle voda), která akumuluje teplo z paliva ve spalovací komoře. Materiál výměníku určuje cenu kotle, jeho použitelnost, životnost a povolené druhy paliv. Jsou možné dva návrhy:

 • Ocelový výměník tepla. Nejčastěji kvůli nízké ceně a lehkosti, nezranitelnosti vůči teplotním rozdílům, praktičnosti. Obvykle se používá v kotlích nižší a střední cenové kategorie. Ocelové výměníky tepla často nejsou určeny pro spalování uhlí a nikdy ne pro antracit, protože se spalují nebo taví při teplotách spalování 800-1000 °C. Největší nevýhodou ocelových výměníků tepla je jejich náchylnost ke korozi (i přes speciální antikorozní nátěr), pod jejímž vlivem je životnost ocelových konstrukcí v průměru 12-18 let. Doporučujeme vybírat modely se stěnami výměníku o tloušťce nejméně 4 mm, ideálně 5 mm.
 • Litinový výměník tepla. Mnohem těžší a dražší, ale odolné proti korozi a trvanlivé. Litinové výměníky tepla mají životnost více než 30 let a odolávají teplotám vyšším než 1000 °C, což znamená, že mohou spalovat jakýkoli typ uhlí, včetně.ч. antracit. Z nedostatků lze uvést pouze složitost přepravy, zvýšené nároky na podlahovou krytinu (litinové kotle mohou vážit od 100, až po 600 a více kg) a také křehkost a náchylnost k prudkým změnám teplot. Pokud rozdíl teplot mezi přívodním a zpětným potrubím přesáhne 50-55 °C, může standardní šedá litina popraskat, proto by se při instalaci do topného systému ve velkém rodinném domě, kde se takové rozdíly mohou vyskytnout, měl zvážit třícestný ventil. Spojením přívodu a bordelu se do něj dostává ohřátá voda, čímž se snižuje rozdíl teplot ale je lepší zvolit tento typ kotle.

Oblíbené značky

Existuje několik renomovaných výrobců, které si zákazníci oblíbili:

 • Stropuva, litevská značka, zajišťuje delší hoření z jedné dávky palivového dřeva. Mají zajímavý soudkovitý tvar, díky kterému jsou vhodné pro montáž do malých prostor. Cena litevských spotřebičů je poměrně vysoká, ale vyznačují se dlouhou životností.
 • Zota. pro ty, kteří rádi používají dřevo jako palivo, je tato ruská značka tou nejlepší volbou. Zařízení se vyznačují malými rozměry, nízkou spotřebou energie. Jsou však také robustně konstruované a cenově dostupné.
 • Burzhui-K je ruská společnost, která vyrábí kotle nezávislé na elektrické energii a pracující na principu pyrolýzy. Kotle mají vysoký výkon a dlouho udrží teplo.

Top 9 nejlepších modelů

V tomto hodnocení jsme pro vás shromáždili nejlepší modely z hlediska ceny, kvality a spolehlivosti.

Stropuva Mini S8 8 kW

Kotel na tuhá paliva. Možnost vytápět obytné nebo průmyslové prostory o velikosti až 80 m2.

Je efektivní a plně připravený na intenzivní používání, včetně celoročního. Samostatná výhoda. nezávislost na elektřině. Kotel může spalovat různé druhy tuhých paliv. uhlí, dřevo a pelety.

Vyznačuje se kompaktními rozměry. Nakládání paliva je usnadněno svislým umístěním dvířek spalovací komory. Popelník je navržen tak, abyste jej mohli čistit pouze několikrát za měsíc.

Speciální technologie spalování použitá v tomto modelu zajišťuje dlouhé spalování paliva s vysokou účinností.

Jeden náklad surovin vám zajistí teplo nejméně na jeden den. Doba hoření pelet až 48 hodin v závislosti na vnějších podmínkách a kvalitě paliva.

 • výkon. 8 kW;
 • Max. 80 m2 vytápěné plochy
 • účel. vytápění;
 • objem kotle je 40 litrů;
 • typ spalovací komory. otevřená;
 • hmotnost. 145 kg;
 • Rozměry. 55,5136,5 × 55,5 cm.

ZOTA Topol-22VK 22 kW

U tohoto modelu byla úspěšně změněna konfigurace výměníku tepla a použity rošty plněné vodou. spolehlivě izolovaný plášť jednotky.

Má 2 spalovací komory, takže je možné horizontální i vertikální nakládání paliva. Bezpečně uzamčené dveře komor.

Kotel kombinuje relativně nízkou cenu s vysokou účinností zařízení.

vybrat, kotel, tuhá, paliva, podle, výkonu

Oddělená dvířka umožňují vybírat popel i během provozu přístroje. Jedna náplň paliva vám zajistí teplo na 10-12 hodin.

Volitelně lze nainstalovat externí ovládací panel pro uzamčení topného tělesa a automatizaci procesu spalování.

 • výkon. 22 kW
 • COP. 70 %;
 • Energetická nezávislost;
 • Maximální vytápěná plocha: až 200 m2;
 • účel. vytápění;
 • hmotnost. 128 kg;
 • rozměry. 90,54787 cm.

ZOTA Topol-16VC 16 kW

Další člen řady kotlů s roštem plněným vodou, který zaručuje zvýšení tepelného výkonu zařízení.

Její trubka má trojúhelníkový tvar, který zabraňuje ucpávání a zvyšuje její životnost. Kotel může používat jako palivo pelety, dřevo nebo uhlí.

Obsluha kotle je snadná díky velkým rozměrům topeniště a dvěma způsobům přikládání paliva. uhlí lze snadno přikládat shora a dřevo lze přikládat do poklopu.

Nízké náklady jsou výhodně kombinovány s účinností vytápění.

 • Výkon. 16 kW;
 • 70% FAKTOR ÚČINNOSTI;
 • Vytápěná plocha. až 160 m2;
 • účel. vytápění;
 • hmotnost. 108 kg;
 • rozměry. 80,54487 cm.

ZOTA Topol-32VK 32 kW

Kotel na různé druhy tuhých paliv má vysokou účinnost, která umožňuje zkvalitnit a stabilizovat vytápění vašeho domu.

Zařízení je považováno za velmi praktické, protože jej lze přestavět na spotřebu zemního plynu.

Tělo spotřebiče je dobře izolované, takže jej lze instalovat na libovolném vhodném místě.

Účinnost spotřebiče je vzhledem k nízké ceně jeho analogů poměrně vysoká. Jedna náplň paliva může udržet teplo v topném systému až 12 hodin.

 • výkon. 32 kW;
 • 70% FAKTOR ÚČINNOSTI;
 • energeticky nezávislé;
 • vytápěná plocha. až 320 m2;
 • účel. vytápění;
 • hmotnost. 143 kg;
 • rozměry. 8744100,5 cm.

Stropuva S30 30 kW

Kotel na tuhá paliva pro instalaci v obytných a komerčních prostorách. Nákladově efektivní, připravené pro sezónní nebo celoroční provoz.

Není závislý na elektřině, může pracovat na různé druhy pevných paliv, má vysokou účinnost.

Kompaktní a nevyžaduje samostatné místo pro instalaci, má certifikát bezpečnosti pro životní prostředí. Doba hoření. až 30 hodin; pelety. až 2 dny. Není nutná dodávka elektřiny.

 • výkon. 30 kw;
 • COP. 85 %;
 • vytápěná plocha. až 300 m2;
 • účel. vytápění;
 • hmotnost. 143 kg;
 • Rozměry 8744100,5 cm.

Stropuva S40 40 kW

Jednookruhový kotel na tuhá paliva s dlouhým spalováním pro vytápění prostor do 400 m2. Palivem může být palivové dřevo nebo dřevěné brikety.

Má otevřenou spalovací komoru, je instalován na podlaze.

 • Výkon. 40 kW;
 • ÚČINNOST JE 85 %;
 • vytápěná plocha. až 400 m2;
 • účel. vytápění;
 • hmotnost. 143 kg;
 • Celkové rozměry. 8744100,5 cm.

TEPLOV Universal TA-40 40 kW

Kotel na vytápění a ohřev teplé vody, který může vytápět obytné a průmyslové prostory a zajišťovat ohřev teplé vody.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS