Nejlepší nádobí pro sklokeramickou desku, elektrickou desku a indukční desku

Sklokeramické varné desky jsou v poslední době velmi oblíbené. Vypadají skutečně velmi atraktivně a jsou také robustní a funkční. Taková varná deska však vyžaduje zvláštní péči a použité nádobí musí být pro ni speciálně navrženo. Výběrem správného nádobí se vyhnete poškrábání a těžko odstranitelným skvrnám a varná deska bude fungovat efektivněji a bude spotřebovávat méně energie. Jaké nádobí je potřeba pro sklokeramickou varnou desku??

Po zakoupení varné desky doporučujeme provést její kompletní kontrolu. Některé předměty, které se na první pohled zdají být dostatečně robustní a vhodné pro vaření, mohou být pro vaši novou varnou desku zcela nevhodné.

Třísky, praskliny, otřepy na dně. to vše, i když se jedná o banální jevy, poškrábe povrch varné desky.

Takové poškození nelze opravit ani skrýt. Vadné nádobí byste proto měli okamžitě zlikvidovat nebo odvézt na chatu. Při výběru nového nádobí je třeba zohlednit specifika jednotlivých typů varných desek.

Často se doporučuje vybírat nádobí pro sklokeramické varné desky podle typu instalovaného topného tělesa. Spotřebiče s magnetickou cívkou jsou vhodné pro použití s plochým nádobím s hladkým dnem, které se nepoškrábe. Zákaz používání měděného a hliníkového nádobí; nedoporučuje se používat žáruvzdorné sklo. Pokud je varná deska vybavena indukčními prvky, je třeba zvolit speciální nádobí s magnetickým dnem.

Přečtěte si, zda lze teflonové nádobí mýt v myčce na nádobí

Velikost nádobí je u moderních modelů stále méně důležitá. Dvouokruhové hořáky lze nastavit na požadovaný průměr ohřevu. V poslední době se objevují neobvyklé tvary hořáků, například hořáky oválného tvaru.

Materiál sklokeramického nádobí je stále důležitý. Nerezové hrnce a pánve jsou ideální pro skleněné sporáky se standardními hořáky, např. Je možné zakoupit sadu se speciálním označením a při vaření vybírat položky ze sady tak, aby odpovídaly průměru hořáku.

Nádobí z nerezové oceli je odolné, robustní a má dlouhou životnost. Stavebnice jsou k dispozici v různých tvarech, ale nemají širokou škálu barevných provedení. Hlavní výhodou tohoto typu výrobků je jejich snadná údržba.

Hliníkové nádobí má dobrou tepelnou vodivost, takže je vhodné i pro skleněné povrchy s běžnými hořáky. Hlavní nevýhodou tohoto typu hrnců a pánví je absence dokonale rovného dna a skutečnost, že se snadno poškrábou. Poškozené nádobí má nepříznivý vliv na schopnosti sporáku. Na sklokeramickém nádobí se takové nádobí snadno deformuje a velmi rychle se stává nepoužitelným.

Smaltované nádobí se vyznačuje pěkným vzhledem a lze ho také sladit se stylem designu kuchyně. Základní kritérium je stejné. dokonale rovné dno, žádné třísky. Smalt se může velmi rychle poškodit a poškozené předměty nelze používat. Předměty vyztužené teflonovým nebo keramickým povlakem jsou pevnější. Materiál má dobrou tepelnou vodivost a může být dlouhodobě používán v každodenním životě.

Litinové nádobí s plochým dnem je vhodné i pro sklokeramiku. Například litinová pánev s plochým dnem má silné stěny. Nádobí déle udržuje teplo a efektivněji vaří jídlo.

Základním požadavkem na skleněné nádobí je dokonale rovné dno, nejlépe vícevrstvého typu.

Žáruvzdorné sklo má řadu nevýhod, a proto se nedoporučuje jako ideální pro výpal skla. Jedním z nejsilnějších argumentů je ztráta tepelné vodivosti.

Nahoře a dole může být například z nerezové oceli a uprostřed z hliníku. „Sendvičové dno z nerezové oceli se zahřeje rychleji než běžné dno. Nerezová ocel nemá příliš dobrou tepelnou vodivost. Přidané materiály musí být pevně spojeny, proto dbejte na kvalitu výrobků. Nerovnoměrné spoje rychle způsobují znečištění. Pomocí magnetu zkontrolujte dno nádobí, které máte.

Hlavní kritérium pro výběr: nádobí pro sklokeramiku by se mělo co nejtěsněji dotýkat varné desky. Pokud je mezi nádobím a varnou plochou vzduchová mezera, ohřev je pomalý a doba vaření se prodlužuje. Pokud na indukční desku položíte nemagnetizované nádobí, nemusí se zahřát. Prvky se senzory nelze aktivovat.

Zkontrolujte, zda lze stan prát v pračce? Výrobky s kulatým dnem, jako jsou oblíbené kotlíky a vařečky, rozhodně nejsou vhodné pro sklokeramická kamna. Kontaktní plocha je zanedbatelná, a proto se zahřívají velmi pomalu.

Nepoužívejte nádobí, které bylo předtím použito na plynovém sporáku pro vaření na sklokeramické desce. Podklad těchto předmětů je již výrazně nerovný a mají různé skvrny způsobené teplem z plamenů. Staré litinové pánve opatřené sváry nejsou vhodné.

Jaké nádobí se nesmí používat

Nepoužívejte nádobí, které již bylo použito na plynové varné desce. Tyto hrnce a pánve mají nerovná dna. A protože často poškozují povlak. Někdy se na varné desce objeví i skvrny, které nelze odstranit. Následující typy nádobí by se neměly používat:

READ  Mohu keramiku mýt v myčce nádobí?

Velmi důležitý je výběr velikosti nádobí pro sklokeramickou varnou desku. Tento průměr musí odpovídat průměru dílu na varné desce, který se zahřívá.

vybrat, pánev, sklokeramickou, varnou, desku

DŮLEŽITÉ! Nepoužívejte nádobí s průměrem menším než varná deska. Tyto hrnce a pánve nejsou vhodné, protože je možné, že se sklokeramická deska přehřeje.

Výběr nádobí

Nádobí pro indukční varnou desku

Pro indukční varné desky je vhodné pouze speciální nádobí s magnetickým dnem, např. z magnetické nerezové oceli nebo litiny. Stěny a poklice takového hrnce nebo pánve mohou být z hliníku, nerezové oceli nebo jiného materiálu, ale dno musí být vhodné pro indukci.

Některé sporáky mají dokonce senzory, které zabrání zapnutí povrchu, pokud na něj položíte nesprávné nádobí. Normální základna se na této varné desce nezahřeje.

Pro udržení teplého nádobí na indukční varné desce potřebujete speciální magnetický podstavec

Při výběru nádobí v obchodech se ujistěte, že je na obalu uvedeno, že je vhodné pro použití na indukčních varných deskách. Pokud tomu tak není, ale prodejce trvá na tom, že vám hrnec bude vyhovovat, můžete si jeho tvrzení snadno ověřit, aniž byste opustili prodejnu. Na dno nádobí umístěte magnet z domova určený k tomuto účelu. Pokud je povrch přitahován magnetem, znamená to, že je hrnec vhodný pro sklokeramickou varnou desku s indukčním prvkem.

Při výběru nádobí v obchodě se ujistěte, že je na obalu uvedeno, že nádobí lze používat na indukčních varných deskách (na fotografii je štítek ve tvaru spirály)

Nádobí pro sklokeramické varné desky bez indukce

Jaké typy nádobí jsou potřeba pro sklokeramickou varnou desku s běžnými topnými tělesy?? Hlavním požadavkem je, aby základna byla rovná; tím se zabrání ztrátám tepelné energie a prodlouží se životnost spotřebiče. Čím hladší povrch, tím lépe. Matné černé dno je ideální. Tmavě zbarvené materiály jsou nejméně reflexní a nejvíce vodivé. To platí i pro matné povrchy.

Tmavě zbarvené materiály jsou nejméně reflexní a nejvíce vodivé

Důležitá je také tloušťka podstavce. nesmí být příliš tenký, jinak se rychle deformuje. Než si koupíte nové nádobí, ujistěte se, že máte na dně několik vrstev různých materiálů. Nádobí určené pro indukci je vhodné i pro běžné sklokeramické sporáky.

Nádobí z nerezové oceli

Nejlepší nádobí pro sklokeramický sporák je vyrobeno z nerezové oceli. Výhody tohoto materiálu jsou různé: snadno se čistí a má dobrou tepelnou vodivost. Vzhled ocelových výrobků rovněž splňuje nejvyšší standardy.

Nejlepší nádobí pro sklokeramickou varnou desku je vyrobeno z nerezové oceli

Smaltované nádobí

Smaltované nádobí je k dispozici v široké škále barev a hodí se k designu každé kuchyně. A protože se pod smaltovaným povrchem nachází vrstva kovu, lze říci, že má vynikající technické vlastnosti.

Milovníci smaltovaného nádobí ho mohou používat i na sklokeramické varné desce

Hliníkové nádobí

Pokud je sklokeramické nádobí vyrobeno z hliníku, musí být podstavec buď z nerezové oceli, nebo opatřen speciální smaltovanou barvou. Hliník je poměrně měkký kov a při zahřátí může na povrchu zanechat stopy, které mohou spotřebič poškodit.

Skleněné nádobí

Skleněné nádobí není vhodné pro použití na specializovaných površích. Sklo má nízkou tepelnou vodivost, takže většina energie přijde nazmar. V tomto hrnci můžete vařit, ale bude to trvat dlouho. V troubách a mikrovlnných troubách je lepší používat sklokeramické nádobí.

Protože ohřívané plochy na varné desce mají obvykle různé průměry, je nejlepší pořídit si řadu nádobí různých velikostí, abyste mohli spotřebič co nejlépe využít

Při koupi sklokeramické varné desky je vhodné hrnce, pánve a soté pánve kompletně zrenovovat, abyste drahý spotřebič nepoškodili a mohli si ho dlouho užívat.

Co je sklokeramická varná deska a jak se liší od běžné varné desky??

Sklokeramická varná deska se vzhledově velmi liší od standardní varné desky. Je hladký, hladký a robustní a princip práce je dokonalý. Ceran se používá pro varnou desku. Má vynikající tepelnou vodivost, odolnost proti nárazu a trvanlivost.

Povlak může vypadat křehce, ale i když na něj spadne hrnec s polévkou, povrch se nepoškodí. Nemusíte však takto experimentovat dlouho. Hořáky se zahřejí během několika sekund díky integrovanému topnému tělesu. Chlazení je také rychlé.

Ohřev se týká pouze varné zóny. Zbývající plocha varné desky zůstává chladná, takže můžete bezpečně vařit.

Sklokeramické varné desky se prodávají s různými topnými tělesy:

  • Spotřebiče s technologií Hi-Light mají hadovitý pásek. Proto se používá speciální kuchyňské náčiní pro keramiku. V porovnání s jinými sporáky se hrnec ochlazuje pomaleji a jídlo zůstává déle teplé.
  • Indukční vařič se zahřívá pomocí indukční cívky. Nádobí musí mít magnetický podstavec. Jsou vyrobeny z nerezové oceli nebo magnetické litiny. Tento typ nádobí je nutné zakoupit kvůli způsobu, jakým spotřebič funguje. Varné zóny se zahřívají dotykem hořáku se dnem nádobí. Musí být plochá. Materiál použitý na stěny není důležitý. může to být žáruvzdorné sklo nebo hliník.

Některé typy sklokeramických varných desek jsou vybaveny senzorem, který rozpozná správné nádobí.

Tyto spotřebiče nejen zdobí jídelní kout, ale mají také následující užitečné funkce:

vybrat, pánev, sklokeramickou, varnou, desku
  • V závislosti na velikosti nádobí můžete nastavit velikost hořáku. Můžete používat jeden topný okruh nebo dva topné okruhy současně.
  • Oválný hořák lze snadno vyrobit. Není nutné, pokud se používá kuchyňské náčiní neobvyklého kulatého tvaru. Vaření bude snazší, pohodlnější a rychlejší.
  • Sklokeramická varná deska a speciální nádobí jsou vysoce odolné proti nárazům. Díky tomu lze bezpečně používat velké hrnce a pánve.
READ  Jak zabudovat plynovou varnou desku do pracovní desky

Specifické nádobí pro tento typ panelu je hlavním faktorem, který ovlivňuje jeho dlouhou životnost.

Obecné požadavky na dno

Jak vidíte, existuje mnoho požadavků na dno nádobí pro sklokeramické varné desky. Níže si můžete přečíst, čemu je třeba věnovat pozornost, abyste si zajistili dlouholetou radost ze svého spotřebiče.

Ideální základna pro vaše nádobí je hladká a rovnoměrná. Za studena nesmí být konkávní více než 0,6 % průměru. Při zahřátí se dno mírně roztáhne a nádobí se na plotýnce vyrovná.

Jakékoli nerovnosti a drsnosti způsobují špatný přenos tepla na nádobí. Nádobí se přehřívá, což zkracuje jeho životnost a zvyšuje spotřebu energie.

vybrat, pánev, sklokeramickou, varnou, desku

Nádobí pro sklokeramické varné desky je obvykle opatřeno ochranným povlakem, který zabraňuje poškrábání, vroubkování a ohýbání.

Čím silnější je základna, tím lépe. Pravděpodobně jste si všimli, jak rychle se tenké hliníkové hrnce a pánve připalují, zejména tekutiny. Proto potřebujete silný podklad, který se rovnoměrně zahřívá a nedeformuje se v důsledku vysokých teplot.

Základ nádobí pro sklokeramické varné desky zpravidla tvoří 3-5 vrstev různých kovů: nerezová ocel, slitina hliníku. To zvyšuje odolnost a zlepšuje distribuci tepla.

Lesklý, světlý povrch odráží teplo, což znamená delší dobu vaření a vyšší náklady na energii. Základ nádobí pro sklokeramické pánve musí být tmavý a neprůhledný.

Při výběru nádobí pro elektrický sporák by měl průměr dna hrnce nebo pánve odpovídat průměru hořáku. Používání nádobí s malým dnem způsobuje problémy, jako je plýtvání elektrickou energií, přehřívání sporáku a nebezpečí popálení při dotyku s otevřeným horkým povrchem.

Hrnce a pánve s dnem větším, než je průměr hořáku, se plně nezahřejí.

U indukčních spotřebičů je princip mírnější, protože cívka ohřívá pouze nádobí. Základna by měla mít pokud možno stejný průměr jako hořák, ale může být i menší. Velká pánev umístěná na malém kruhu ohřívá část dna a prodlužuje tak dobu vaření.

Doporučujeme: Plynový sporák nebo varná deska. co je nejlepší volba a co doporučují zkušené hospodyňky

Typy nádobí podle materiálu pro sklokeramické varné desky

Vhodnými materiály pro sklokeramické varné desky jsou nerezové, smaltované nebo litinové nádobí s dvojitým dnem, které se hodí do všech modelů.

Předměty z měkkých kovů, jako je měď nebo mosaz, jsou kategoricky nevhodné pro použití na varné desce, která se zahřívá jako celek.

Požadavky na vlastnosti dna nádobí

Na základnu nádobí je kladena řada požadavků, a to:

  • Doporučuje se nádobí s vícevrstvým nebo silným dnem. Měla by mít tloušťku alespoň 7 mm. zabraňuje deformaci při zahřívání a napomáhá dobrému vedení tepla a rychlému vaření při zachování všech nutričních vlastností potravin. Barva dna má také vliv na rychlost zahřátí nádobí. Používá se nádobí s tmavým lesklým nebo matným povrchem, aby neodráželo tepelné záření.
  • Plochý, hladký podklad bez vroubků. Zachování této možnosti usnadňuje plný kontakt mezi varnou deskou a nádobím. Pokud je základna vzorovaná, vroubkovaná, ohnutá nebo deformovaná, dochází k výraznému zvýšení spotřeby energie v důsledku vzduchové mezery, což vede k přehřívání topných těles ve spotřebiči a časem k jejich poruše. Výjimkou je nádobí s konkávním dnem. To je možné díky fyzikálním vlastnostem výrobku. při zahřívání se kov rozpíná, narovnává a těsně přiléhá k varné ploše.
  • Srovnejte průměry dna nádobí a varné desky. Ujistěte se, že věnujete pozornost. Dno hrnce musí být stejné nebo větší než průměr varné desky, nikdy ne menší. Pokud je hořák větší než nádobí, může se jeho životnost snížit na polovinu, protože kovové topné těleso se neustále přehřívá a ztrácí své vlastnosti. Pokud selže alespoň jeden hořák. Budete muset vyměnit celou varnou desku.

Kotle s velkým objemem a malou plochou dna nejsou vhodné. Tím by se výrazně zvýšila spotřeba energie a doba vaření.

Nádobí pro sklokeramické varné desky

máte nový sporák se sklokeramickou deskou? Gratulujeme! Připravte se však na to, že staré hrnce a pánve půjdou na chatu nebo do koše. Aby vám sklokeramický sporák spolehlivě sloužil po mnoho let, je třeba vybrat nádobí pro sklokeramický sporák, a to nejen nové nádobí. Nejdříve si však zodpovězme otázku. proč na vaší nové varné desce nefungují osvědčené hrnce a pánve a jaké nádobí by mělo být vhodné pro sklokeramické varné desky?

Pokud jste již dříve měli plynový sporák, můžete bez obav vyřadit své staré (nebo i méně staré) hrnce a pánve. Dno nádobí, které bylo předtím zahříváno plynem, je nerovné, s důlky, protože plamen ho zahřívá nerovnoměrně. Totéž platí pro nádobí používané na „palačinkách“ běžného elektrického sporáku. Módní žáruvzdorné sklo se dlouho zahřívá a je obtížné ho rychle ztlumit, takže jeho používání není zrovna pohodlné. Co dalšího pro nás není vhodné?? Skleněné nádobí je špatným vodičem tepla. Nádobí s měděným nebo hliníkovým dnem se roztaví a zanechá na varné desce nesmazatelné stopy.

READ  Jak to vypadá po vysušení?

Který z nich si vybrat?? Jaký typ nádobí koupit pro sklokeramické varné desky. Při výběru správného nádobí se řiďte doporučeními výrobců sklokeramických varných desek. Při nákupu nových hrnců a pánví je třeba mít na paměti několik pravidel.

První věc, které je třeba věnovat pozornost, je základna. Měla by být co nejplošší. Je to podmínka, protože zajišťuje nejlepší přenos tepla ze sporáku na nádobí. Pokud je dno nádobí nerovné a nerovnoměrné, teplo se dostatečně nepřenáší z nádobí na nádobí. Hrubé nebo reliéfní vzory by tam být neměly! Netěsnosti a vzduch zachycený mezi vařičem a dnem nádobí snižují přenos tepla. Přehřátí sklokeramické varné desky a následné zkrácení její životnosti.

Základ by měl být ideálně tmavý a neprůhledný. Tím se také zlepšuje tepelná vodivost.

Dalším důležitým faktorem je tloušťka podstavce. Musí být silný. Takové podklady se při zahřátí nedeformují (a neztrácejí proto tepelnou vodivost).

Kameninové nádobí je obvykle vyrobeno jako třívrstvý nebo pětivrstvý sendvič z různých kovů. Tato vícevrstvá základna se nazývá tepelný rozptyl. Například třívrstvá základna se skládá ze dvou vrstev nerezové oceli a hliníkové vrstvy mezi nimi. Nerezová ocel dodává nádobí pevnost, zatímco hliník rychle horizontálně rozvádí teplo. Pětivrstvý sendvič se skládá ze dvou vrstev nerezové oceli, dvou vrstev hliníkové slitiny a jedné vrstvy čistého hliníku. Dno nádobí může být buď zapouzdřené, kdy se jedná o zapouzdřený sendvič s nerezovou ocelí na všech stranách, nebo nezapouzdřené, což znamená, že struktura dna je patrná i na bocích.

Pokud je vaše sklokeramická varná deska vybavena indukčním hořákem, měli byste si při nákupu nového nádobí vždy vzít s sebou magnet. Indukční varná deska pracuje pouze s feromagnetickými materiály, tak to funguje. Přiložte magnet ke dnu pánve, kterou máte rádi. přilne? Jděte na to bezpečně. Skleněné, keramické, mosazné, měděné a hliníkové nádobí se na indukčních vařičích již nepoužívá.

Tento vysoký důraz na základnu nádobí pro sklokeramické varné desky není náhodný. Každý zdroj tepla vyžaduje specifický typ nádobí. Záleží také na materiálu. Nádobí pro sklokeramiku by mělo být ideálně z nerezové oceli. Třída 18/10 má složení slitiny 18 % chromu a 10 % niklu. Díky chromu je nerezová ocel tvrdá a chemicky odolná, zatímco díky niklu je bělejší, odolnější a kujnější.

Jak vybrat varnou desku | Nákupní rádce

Je důležité zajistit rychlé a rovnoměrné rozložení tepla v nádobí pro sklokeramické sporáky. Proto je vždy lepší silný základ než tenký. Vařili jste někdy mléko v tenkém hliníkovém hrnci?? Odstranění připáleného bílku trvá dlouho. Ale hrnec z nerezové oceli se silným dnem tento problém nikdy nemá. Někteří výrobci doporučují věnovat pozornost mírné konkávnosti základny. Jak si pamatujete z hodin fyziky, tělesa se při zahřívání rozpínají. Proto se konkávní dno studeného nádobí po zahřátí změní v dokonale rovný povrch, který přesně padne na varnou desku. Existují speciální normy DIN 44904, podle kterých nesmí být konkávnost dna za studena větší než 0,6 % jeho průměru. Jinými slovy, v běžných podmínkách může mít hrnec o průměru 22 centimetrů konkávní dno maximálně 1,3 milimetru. Především dno nádobí pro sklokeramiku by mělo být ošetřeno speciální směsí, která zabraňuje vzniku škrábanců na jeho povrchu.

Nádobí pro sklokeramické varné desky se vyznačuje množstvím technologických a technických řešení. Každá součást tohoto nádobí byla promyšlena a navržena do nejmenšího detailu. Například rukojeť víka je tepelně izolovaná. nepopálíte se, pokud budete s víkem manipulovat, aniž byste ho drželi na místě. Někteří výrobci šli ještě dál. do rukojeti zabudovali teploměr, který umožňuje sledovat vaření, aniž byste museli nadměrně otevírat víko: teplo se neztrácí a doba vaření se zkracuje. Poklice na sklokeramické nádobí jsou obvykle vyrobeny z tvrzeného skla, které odolává teplotám až 260 °C. Dokonce i ty nejmenší detaily, jako je tvar poklice na okraji, jsou promyšlené: během vaření se mezi okrajem poklice a hrncem vytvoří prstenec vody, který zabraňuje ztrátě chuti a odpařování vlhkosti. Rukojeti hrnců a pánví jsou také tepelně izolované a velmi pohodlné.

Jak vybrat správný kryt

Je důležité, aby víko dobře sedělo. Z tohoto důvodu se musí shodovat s obvodem hrnce na okraji. Pokud potřebujete koupit nové víko, abyste nahradili opotřebované, změřte co nejpřesněji vzdálenost od víka k víku.

Výjimkou jsou hrnce se stupňovitým okrajem. Zde víko nespočívá na horním okraji, ale na výstupku pod ním. Měli byste samozřejmě měřit i zde. od okraje k okraji.

Tento přístup k výběru poklice podle průměru hrnce zajišťuje její těsné uchycení, což je velmi důležité. V případě, že pokličku neuzavřete, bude se jídlo vařit déle. Mezery jsou přípustné, ale víko se nesmí samo odklopit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS