Jak vyčistit filtr pračky

Někdy se může stát, že se automatická pračka po dlouhém bezproblémovém provozu porouchá. nevypouští vodu správně nebo ji odmítá vypustit vůbec. Není třeba panikařit a nadávat na výrobce stroje a prodejce, u kterého jste ho koupili. Lepší je přemýšlet. možná bylo něco uděláno špatně nebo nebylo uděláno včas?

Nemá smysl být frustrovaný. Koneckonců, téměř jistě je problém zcela triviální a lze jej vyřešit jednoduchými kroky. Stačí, když nezapomenete pravidelně čistit filtry pračky. Téměř každý, kdo vlastní moderní pračku, slyšel, že má někde filtr.

Ne každý však přesně ví, jak vypadá a kde se nachází. Pračka má ve skutečnosti dva typy filtrů: jeden pro přívod vody a druhý pro odtok. První filtr je v místě připojení stroje k sací hadici. Jedná se o odnímatelnou kulatou plastovou nebo kovovou síť.

Snadno se odstraňuje a čistí, aby se odstranily nečistoty z kohoutkové vody. Ale ve skutečnosti o tom nemluvíme. Ve většině případů se pod slovem filtr pračky rozumí druhá možnost. filtr vypouštěcího čerpadla (často nazývaný jednoduše vypouštěcí nebo odtokový filtr).

Jedná se o odtokový filtr, který je třeba čas od času vyčistit, aby se odstranily chuchvalce vlasů, chmýří a velké částice nebo předměty (mince, knoflíky, zápalky, kancelářské sponky atd.).).

Jejím účelem je zabránit vniknutí cizích předmětů do vypouštěcího čerpadla a způsobit jeho poruchu a chránit vypouštěcí hadici před ucpáním. Protože odstraňování těchto závad je mnohem problematičtější a často i nákladnější.

Jak otevřít kryt filtru na pračce?

Předměty v kapsách, drobné odpadky, vlasy a nitě nezmizí beze stopy, jakmile je vložíte do bubnu. Vše projde přes odtokový filtr, čerpadlo a v lepším případě odteče do kanalizace. Je také možné, že nečistoty ucpou díly a zablokují čerpadlo. Problém je doprovázen následujícími příznaky

 • Stroj se zcela nevyprázdní;
 • Přestane fungovat a na displeji se zobrazí kód chyby;
 • Voda z nádrže vytéká pomalu a nepravidelně, čerpadlo hučí a chrastí.

Filtr by se měl v ideálním případě čistit jednou za měsíc. Pokud uživatel postupuje podle pokynů, nedochází k žádným problémům. prvek je snadno dosažitelný. Stačí otevřít panel:

 • Samsung“, pračka LG. “ Zanussi „, “ Candy „, “ Atlant “ filtr je skrytý za malými dvířky pod servisními dvířky. Pro přístup k prvku stiskněte dvířka rukou nebo je vypáčte šroubovákem.
 • U spotřebičů Bosch je prvek skrytý pod dlouhým dekoračním panelem ve spodní části. U starších modelů je kryt připojen na háček. Pomocí šroubováku je umístěte do vodorovné polohy a sejměte panel. U posledních modelů se západky zatlačí pomocí šroubováku a dveře se posunou do strany.
 • Ariston“, „Indesit“ pračky mají také pevný panel. Nejprve uvolněte spodní a poté horní pojistky a vytáhněte filtr.
READ  Mohu koberec prát v pračce?

Důležité! Některé pračky (zejména stojaté) nemají vypouštěcí filtr. Zde se čistí čerpadlo, hadice a přípojky.

Nyní můžete přejít k čištění prvků. I zde však existují problémy. Řešení těchto problémů naleznete v následující části.

Jak poznat, kdy je čas na čištění?

Nejprve se aktivuje systém autodiagnostiky. Automatické pračky Samsung mají elektronické ovládání, které reaguje na poruchy systému. Pokud se vyskytne problém s vypouštěním, zobrazí se na displeji kódy 5E, 5C nebo E2.

Pokud není voda, zobrazí se chybový kód 4E, 4C nebo E1. Pokud elektronika nezachytí problém včas, je problém indikován:

 • Pomalý nebo žádný odpadní systém.
 • Zastavení SM s plnou nádrží.
 • Špatné odstřeďování prádla.
 • Nefunguje funkce oplachování a odstřeďování.
 • Nedostatek vody v systému.
vyčistit, filtr, pračce

Obtěžovat může také nepříjemný zápach. Velké množství nahromaděného odpadu a zbytků pracího prostředku může stagnovat a způsobovat zápach hniloby.

Jak vyjmout a vyčistit vypouštěcí filtr

Pokud je oblečení po odstřeďování velmi mokré a prací cyklus trvá déle, než bylo zamýšleno, může být problémem ucpané vypouštěcí čerpadlo. Příčinou může být cokoli od odlepeného knoflíku na oblečení až po „kostici“ podprsenky. Chcete-li čerpadlo odblokovat, musíte nejprve vyjmout vypouštěcí filtr. Veškeré nečistoty se shromažďují ve vypouštěcím filtračním prvku.

Před odšroubováním dílu je třeba připravit nádobu s vodou a hadřík. Pokud byla pračka v provozu, v odtokovém systému se jistě objevilo malé množství vody. Pokud je nutné filtr vyčistit v nouzovém režimu, protože se voda z nádrže nevyprázdnila, je nutné použít větší nádobu na zachycení vody.

Po položení ručníku pod odtok a umístění nádoby pod výpust můžete odšroubovat. Za normálních okolností by se měl filtr po použití jen mírné síly volně odšroubovat proti směru hodinových ručiček. Přitažením k sobě z něj musíte odstranit cizí tělesa a nečistoty.

Je nutné se podívat do vypouštěcí zátky oleje a posoudit stav oběžného kola vypouštěcího čerpadla oleje!

Pokud by něco spadlo do čerpadla za chodu, mohlo by dojít k jeho poškození a kousky rozbitého plastu by mohly způsobit vypnutí celého čerpadla. Pokud nejsou žádné překážky, lze díl znovu vložit.

Před montáží je vhodné zkontrolovat stav pryžového těsnění na tělese filtru. Po 3-5 letech provozu se pryž vlivem teploty a čisticích prostředků zdrsní a popraská. To by mohlo vést k nežádoucímu úniku. Šroubuje se ve směru hodinových ručiček tak hluboko, jak to jde, a to pouze mírným tlakem.

READ  Z odtokové hadice pračky vytéká voda

Sítko neodšroubovávejte ani neutahujte kleštěmi, jinak by mohlo dojít k poškození vnitřních částí a závitů sítka. Všechny tyto kroky je třeba provést ručně!

Vstupní filtr: Demontáž a čištění

Sítko přívodu vody se nachází pod hadicí přívodu vody, která je připevněna k zadní části spotřebiče. Před vytažením sítka opatrně odšroubujte hadici.

Důležité! Přetočte sací hadici rukama. spojovací prvek je plastový a nemusí vydržet nápor nástrojů.

Můžete také zkontrolovat, zda není hadice ucpaná. zavřete přívod vody pomocí uzavíracího ventilu a hadici zcela vyjměte. Opláchněte pod tekoucí vodou a dejte stranou. Nyní vyčistěte síť:

 • Vyzbrojte se kleštěmi.
 • Opatrně kleštěmi zatáhněte za plastovou část. Plastová část drží gázu na rámu ve tvaru kříže (ne vždy, konstrukce se může lišit).
 • Hrubé ucpávky odstraňte ručně.
 • Propláchněte sítko pod vodovodním kohoutkem.
 • Pokud se ucpávky obtížně odstraňují, namočte díl na několik hodin nebo přes noc do roztoku kyseliny citronové.
 • Pokud je díl poškozený, vyhledejte na internetu nebo v obchodě s náhradními díly vhodný ekvivalent a vyměňte jej.

Znovu namontujte sestavu, připojte hadici, znovu ji zasuňte a proveďte zkušební praní. Pračka normálně nabírá vodu, žádný program se nezavěšuje? Problém je vyřešen.

Čisticí prostředky

Je dobré začít s hledáním vhodného produktu. Snadno se dá vyrobit nebo koupit v čisticích prostředcích pro domácnost.

Lidové recepty

Jak bezplatně vyčistit ucpaný filtr v pračce? Uživatelé navrhují několik produktů, které může používat každá hospodyňka:

 • soda. Roztok 20-50 g jedlé sody na 1 litr vody odstraní kal, vodní kámen a rez. Jednoduše vložte sítko a ventil do nádoby, nalijte roztok a nechte působit 10-25 minut. Po vyčištění se výrobek omyje houbou a opláchne pod tekoucí vodou;
 • Ocet. Na 1 litr vody potřebujete 1 polévkovou lžíci jedlé sody. kousnutí. Vložte filtr do roztoku na 6-8 hodin;
 • kyselina citronová. Vyprázdněte 1 sáček do nádoby a spusťte přístroj při 60 stupních. Tímto postupem odstraníte nečistoty z filtru, topného tělesa, zásobníku na prášek a mycího prostředku.

Kalcinovaná soda Ocet Kyselina citronová

vyčistit, filtr, pračce

Poradenství! K čištění použijte zubní kartáček, k oddělení lepkavých nečistot nůž a k vytvoření otvorů v síťce párátko.

Chemikálie pro domácnost

Filtry lze dobře vyčistit speciálním prostředkem k odstranění usazenin a rzi. Patří mezi ně:

 • Pemolux. Směs pro namáčení filtrů, působí podobně jako jedlá soda a kyselina citronová;
 • Antiscale a Alfagon. Preventivní opatření proti vodnímu kameni a usazeninám;
 • Komet. Odstraňuje silné nečistoty, bojuje proti plísním a houbám;
 • Domestos. Odstraňuje všechny typy usazenin;
 • Silit. Odstraňuje vodní kámen a kaly z filtru.

Proč ji musíte čistit?

Ve všech těchto případech se nepokoušejte stroj restartovat v naději, že dojde k poruše, ale proveďte čištění.

Umístění dílu

Nevíte, kde se filtr nachází? Téměř u všech modelů praček jsou filtry umístěny stejně: ve spodní části pračky. Je ukryt za malým panelem, servisním (údržbářským) poklopem, který není obtížné otevřít.

READ  Příznaky poruchy čerpadla pračky

Možná si myslíte, že stačí otevřít dvířka a vytáhnout filtr, ale tak jednoduché to není. To může být problematické, jak si vysvětlíme později.

Kde se nachází filtr vypouštěcího čerpadla?

Mnoho majitelů praček a sušiček ignoruje čištění filtrů, protože o něm často ani nevědí. To však platí pouze do doby, než se začnou objevovat problémy s CM. Spotřebič nejprve vykazuje chyby a poté přestane fungovat úplně.

Systematické hromadění nečistot, mastnoty a zbytků čisticích prostředků vede k ucpávání a špatnému odtoku vody ze spotřebiče.

V kapsách oděvů vkládaných do bubnu se mohou nacházet také drobné nečistoty (párátka, mince, nitě, zápalky). Všechny tyto látky se proto při vypouštění zachycují v jímce, kde se hromadí a nakonec blokují průtok vody do kanalizace. Čištění mechanismu je tedy nevyhnutelné.

U automatů LG je umístěn v pravém dolním rohu skříně a je uzavřen výklopnými dvířky.

Proto není nutné odstraňovat žádný panel, abyste jej mohli vytáhnout. jednoduše není přítomen. U některých praček LG může být spotřebič skrytý. Chcete-li ji vyjmout, musíte stroj částečně rozebrat.

Jak sejmout kryt? V tomto ohledu není čištění pračky LG, přesněji septiku, žádný problém. Stačí zatáhnout za výklopná dvířka a ta se vyklopí. Uvidíte něco, co vypadá jako zátka, a černou nouzovou vypouštěcí hadici se zátkou na konci. Při demontáži mechanismu nespěchejte. Nejprve je třeba se na čištění připravit. Jak na to? Přečtěte si následující část.

Filtr nejde ven: co dělat??

Někdy je prvek tak zanesený a zanesený, že odmítá vyjet ze svého místa. Může se stát, že je prvek mírně zkroucený nebo nejde vůbec snadno vyjmout. Zkuste prvkem otočit pomocí kleští. Dávejte pozor, abyste nepoškodili křehký plast.

Klepnutím na kryt v blízkosti filtru uvolněte zaseknutý předmět. Nic nepomáhá? Pak je třeba čerpadlo demontovat. Náboj je naštěstí umístěn těsně pod spodní částí podložky. Spotřebiče Ariston nemají dno nebo je lze snadno vyjmout.

Po vyjmutí se všechny prvky vyčistí a znovu nainstalují. V závažných případech je nutné filtr vyměnit spolu se spirálou čerpadla.

Jak vidíte, postup není obtížné provést sám. Hlavně nedovolte, aby se součástka zasekla nebo pokryla silnou vrstvou vodního kamene. Pravidelná preventivní údržba ušetří vás i spotřebič budoucích problémů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS