Jak otevřít a vyčistit filtr v pračce Indesit

Konstrukce automatické pračky předpokládá přítomnost filtrů. Jedním z nich je kovová síťka instalovaná na vstupu plnicí hadice do stroje. Tato síťka chrání spotřebiče před vniknutím kousků rzi, velkých nečistot, které jsou přítomny ve vodě. Když se však lidé ptají odborníků na čištění filtru pračky, většinou nemají na mysli tuto konkrétní část, ale vypouštěcí filtr čerpadla. Jak takový filtr v pračce Indesit vyjmout a vyčistit, se dozvíte dále.

 • Zavřete vodovodní kohoutek
 • Odpojte hadici
 • Filtr sevřete kleštěmi a krouživým pohybem jej opatrně vytáhněte
 • Vyměňte filtrační sítko za nové nebo jej omyjte pod vodovodním kohoutkem. Odstraňte tvrdé částice nožem
 • Vyměňte vyčištěný filtr přitlačením okrajů k sobě šroubovákem
 • Připojte hadici a zkontrolujte těsnost
 • Zapněte stroj a zkontrolujte přívod vody.

Otevřete poklop dvířek (v pravém dolním rohu předního panelu). Odpojte hadici, vypusťte vodu.

Jak vyčistit filtr v pračce: přehled nejlepších metod

Automatické pračky jsou vybaveny prvky, jako jsou vypouštěcí a vstupní filtry. Slouží k ochraně spotřebiče před znečištěním a poškozením. Filtr je třeba pravidelně čistit, aby plnil svou funkci.

Výrobci doporučují provádět tuto kontrolu každých šest měsíců. Jakmile zjistíte, jak vyčistit filtr v pračce, můžete to udělat sami bez odborné pomoci. Jistě budete souhlasit s tím, že tato dovednost šetří peníze v rodinném rozpočtu a umožňuje rychlé vyřešení problému bez čekání na příchod řemeslníka.

Než však začnete, musíte znát základní informace o tomto procesu. Ukážeme vám, co je příčinou ucpání filtru a jak zjistit, kdy je čas jej vyčistit. Poskytli jsme vám také návod krok za krokem, jak ucpávky odstranit, a seznam preventivních opatření, jak jim předcházet.

READ  Jak odstranit plíseň z pračky

Co se stane, když nevyčistíte filtr v pračce?

Znečištěný nebo ucpaný odtokový filtr má nepříznivý vliv na provoz pračky. Mechanika pračky se sušičkou začne pracovat v jiném provozním režimu. To zvyšuje pravděpodobnost předčasného selhání jednotlivých dílů a sestav.

Nejneškodnějším důsledkem znečištěného filtru je prosté zastavení stroje. Pokud budete pračku nadále provozovat se znečištěným filtrem, dojde k poruše, která si vyžádá složitou a nákladnou opravu.

Filtr v pračce je vodní filtr a chrání ji před nečistotami, které by mohly být vneseny do bubnu. Může se usazovat na filtru:

 • Vodní kámen. Během mytí se z vody vlivem vysoké teploty odpařují soli a minerály, které se usazují na odtoku.
 • Rust. Způsobeno trvalou vlhkostí.
 • Trosky. Během provozu pračky se mohou z oděvů oddělovat nečistoty, nitě, vlasy, písek, kamínky, kamínky nebo jiné drobné předměty.

To způsobuje poruchy stroje: dochází k poruše systému, je cítit zápach, na bubnu rostou plísně a je pokrytý slizem. Přívod vody do pračky se sušičkou je špatný a kapacita odtoku je výrazně snížena. Je třeba jej pravidelně čistit, aby se nerozbil a nefungoval špatně.

Pračka má dva filtry: vstupní filtr (slouží k čerpání vody při praní a oplachování) a odtokový filtr (slouží k zachycení špinavé vody po praní). Čištění prodlouží životnost spotřebiče. Probíhá v několika fázích:

vyčistit, filtr, pračce
 • Spotřebič vždy odpojte od elektrické sítě a přívodu vody.
 • Odstranění filtru.
 • Vyčistěte ji.
 • Pak jej znovu vložte.
 • Zkontrolujte, zda spotřebič pracuje správně.

Jakmile dojde ke změně výkonu, musíte okamžitě zjistit příčinu a odstranit ji. Pokud se voda do bubnu dostává pomalu, je problém ve vstupním filtru. Pokud je po mytí uvnitř spotřebiče stále voda, jsou předměty příliš mokré, je ucpaný odtokový filtr.

Jak vyčistit filtr v pračce

Automatické pračky se staly nepostradatelnou součástí téměř každé domácnosti. Tento spotřebič však potřebuje pravidelnou údržbu. Častou příčinou poruch praček může být obvyklé znečištění vodního filtru, který může vyčistit každý majitel pračky.

READ  Jak vyměnit řemen v pračce Samsung

Způsoby odstraňování nečistot ze síta

Odtokový filtr se také nazývá filtr čerpadla, odtokový filtr, filtr na odpadky, protože je spojen s provozem čerpadla v pračce a jeho hlavním úkolem je prosévat nečistoty. Vypouštěcí filtr je třeba čistit dvakrát ročně podle pokynů, čímž se zabrání jeho ucpání a předejde se poruchám stroje. Hrubé a jemné filtrované nečistoty padají do záchytné nádoby a jsou automaticky vyhozeny. Čerpadlo pracuje správně, pokud jsou spoje čisté. Pokud nelze filtrační podložku vyjmout, protože je příliš znečištěná, otočí se pračka na bok, odšroubuje se čerpadlo a filtr se odšroubuje zevnitř.

Chcete-li odstranit nečistoty z odtokového filtru, otevřete poklop, který se nachází na předním panelu v pravém dolním rohu. Při naklápění spotřebiče umístěte pod dvířka odtoku nádobu. Po vyprázdnění spotřebiče odpojte hadici.

Při práci by se měly používat následující nástroje:

Odšroubujte kryt filtru otáčením proti směru hodinových ručiček nebo, pokud je opatřen západkou, vyšroubujte šroub. K čištění sítka použijte hrubý hadr a tlakovou vodu. Po vyčištění hadice a zásuvky filtru vyměňte čistou část a pevně ji našroubujte zpět. Po vyčištění zapněte stroj do režimu vypouštění a zkontrolujte provoz.

Při čištění dílu postupujte následovně:

 • Umístěte filtr pod tekoucí horkou vodu.
 • V případě silného znečištění namočte síťovinu na několik hodin do horké vody s kyselinou citronovou. Odstraňuje vodní kámen a nepříjemné pachy.
 • Lze je čistit starým zubním kartáčkem.
 • Po opláchnutí dílu odstraňte nečistoty z otvoru, ve kterém je umístěn filtr.
 • Vložte filtrační mřížku do sedla a uzavřete ji krytem.

Pračka je vybavena druhým vstupním filtrem. Jedná se o kovové sítko, které je připevněno na přívodní hadici na vstupu vody do stroje v blízkosti ventilu přívodu vody. Toto sítko slouží k hrubému čištění vody od nečistot.

Pokud je tlak vody při plnění pračky se sušičkou příliš nízký, může být nutné vyčistit vstupní filtrační prvek. Za tímto účelem:

 • Vypněte vodu a zavřete kohoutek, pak odšroubujte a vyjměte hadici na čistou vodu.
 • Po odšroubování přívodní hadice vody vyjměte sítko: použijte kleště, uchopte sítko a opatrně jej krouživým pohybem vyjměte z hadice.
 • Filtr důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
 • Znovu nainstalujte síťku proti nečistotám na své místo.
READ  Jak prát svatební šaty v pračce

Pokud nedojde k odstranění nahromaděných nečistot, je vhodné sítko vyměnit za nové. Po instalaci sítka zkontrolujte, zda hadice netěsní. Po všech krocích čištění filtru zapněte pračku a zkontrolujte přívod vody.

Vlastnosti umístění a fungování filtrů v pračkách různých výrobců

Na trhu praček pro domácnost je obrovská škála modelů. Výrobci navrhují své spotřebiče různě, umístění filtrů se liší.

Plnicí mechanismus je umístěn na zadní straně stroje ve ventilu, který ovládá průtok vody. Za plnicí hadicí je umístěn čistič splachování. LG to nazval hromada, výrobce ji umístil na přední straně čerpadla, na levé straně v dolní části, za poklopem.

Samsung má filtr skrytý na pravé straně pod malým rámečkem. Typické i pro většinu ostatních výrobců.

U výrobků Indesit a Ariston je odtokový filtr umístěn na pravé straně za odnímatelným spodním panelem. Ve vozidle Candy se nachází na levé straně za poklopem. výrobci praček Bosh, Siemens, Beko, odtok je umístěn na pravé straně dvířek nebo za falešným panelem. U modelů Electrolux nebo Zanussi jsou vývod a filtr umístěny vpravo dole a jsou zakryty plastovým krytem. U strojů s vertikálním vkládáním (Whirpool) je odtok umístěn vlevo dole uprostřed skříně.

Jak vyčistit filtr z pračky


| Denial of responsibility | Contacts |RSS