Jak vyčistit zásobník v pračce: doporučení a osobní zkušenosti

Ne každá hospodyňka si uvědomuje, že je třeba čistit přihrádku na prášek. Ignorování této povinné práce může mít různé negativní důsledky. Patří mezi ně:

 • Zhoršení vzhledu oblečení. Ve filtru mohou zůstat částečky pracího prostředku, který je vhodný pouze pro jeden typ tkaniny. Pokud nebude odstraněna, při příštím praní se tato barva dostane do bubnu a poškodí vaše oblečení.
 • Ztráta jasných barev. Tento problém může nastat po použití bělidla. Barvy vyblednou, pokud nejsou zbytky pracího prostředku ze zásobníku vypuštěny.
 • Objevují se nečistoty a plísně. Pokud není žlab pravidelně čištěn, může se v něm nahromadit velké množství čisticího prostředku. Postupně zčerná a začne nepříjemně zapáchat. Pokud ani po použití bělidla nevyčistíte přihrádku na prášek, začne v ní růst plíseň.
 • Ucpávání. Pokud se spotřebič delší dobu nečistí, mohou nečistoty ucpat otvor, kterým voda vtéká do misky a vyplavuje prášek. Praní se tak stane nepoužitelným.

Odstraňování problémů vlastními silami

Pokud zjistíte ucpání odtoku pračky, musíte nejprve zajistit volný přístup k odtoku.

Čištění filtru

Filtrační systém se nachází ve spodní části pračky se sušičkou na pravé straně za malými dvířky s dvířky. K otevření je třeba prstem nebo plochým předmětem vypáčit okraj dveří. U některých modelů lze panel otevřít zatlačením na západky nebo odklopením otočných háčků.

Za dvířky se nachází zaoblený filtr, který je třeba vyšroubovat proti směru hodinových ručiček

Při čištění filtru postupujte následovně:

 • Opatrně vyjměte filtr vyšroubováním šroubu.
 • Kapalina se vypouští pomocí nádoby s mělkými stěnami, přičemž se spotřebič umístí pod úhlem.
 • Vyprázdněte spotřebič z vody a odstraňte všechny cizí předměty, které mohou být ve spotřebiči zaseknuté. Pokud jsou součásti zcela pokryty vodním kamenem, je třeba je vyměnit.
 • Po odstranění nečistot opláchnutím vodou a otřením vlhkou houbou zkontrolujte filtrační systém a odstraňte nečistoty, které se mohly nahromadit na stěnách.
 • Propláchněte systém čerpadla, připojte čerpadlo k napájení a přepněte do režimu „vypouštění“. Pokud systém čerpadla funguje správně, nože a rabet se otáčejí plynule.

Ve videu jsou ukázány jemnosti a nuance čištění odtoku pračky:

Demontáž odvodňovacího potrubí

Odvodňovací systém může být také zablokován, pokud jsou přípojky k odvodňovacímu systému ucpané. Ty lze čistit odpojením hadice.

 • Odpojte stroj od napájení.
 • Uzavřete ventil přívodu vody.
 • Pomocí plochého šroubováku sejměte přední spodní nebo boční panel.
 • Vypusťte zbývající odpadní vodu přes odtokový filtr.
 • Pomocí kleští odpojte konec hadice od sifonu nebo odtokového potrubí.

U strojů se svislým nakladačem odpojte vypouštěcí hadici dočasným vytažením bočního panelu; model s vodorovným nakladačem může být také vybaven

U praček značek jako „Beko“, „Ariston“, „Samsung“, „Candy“, „LG“, „Indesit“ je možné dosáhnout na vypouštěcí hadici pouze přes dno. Pro větší pohodlí by měl být stroj položen na boku a pod ním by měl být kus látky. Odpojte hadici od čerpadla tak, že kleštěmi uvolníte stahovací pásku.

U modelů Electrolux nebo Zanussi je hadice umístěna podél zadní stěny. Chcete-li k němu získat přístup, sejměte zadní kryt krytu. Uvolněte západky a odpojte vypouštěcí hadici od spotřebiče a poté odšroubujte přívodní hadici vody z ventilu. Chcete-li vypouštěcí hadici zcela vyjmout, nejprve odstraňte horní kryt krytu povolením šroubů, které jej drží na místě, a poté uvolněte sponu, která hadici upevňuje.

U německých výrobků, výrobků Siemens a Bosch je vypouštěcí hadice přístupná po sejmutí přední části krytu. Posloupnost kroků:

 • Odstraňte pryžové těsnění a stahovací pásku kabelu z přední části skříně.
 • Vyjměte spodní část spotřebiče a výsuvnou zásuvku na prací prostředky.
 • Po vyšroubování upevňovacích šroubů odstraňte zámek poklopu.
 • Přední kryt skříně je sejmutý.
 • Uvolněte svorku a vytáhněte vypouštěcí hadici.
READ  Chyba d3 na pračce Samsung

Čištění vypouštěcí hadice

Vyčistěte vypouštěcí hadici opláchnutím a odstraněním otřepů z vnitřních stěn pomocí speciálního čisticího kartáče. Specialisté nepoužívají drát z kovu, ale syntetický polymer zvaný kevlarový drát.

Konec vodovodního potrubí je opatřen malým čističem, kterým lze snadno odstranit veškeré nečistoty

Chcete-li vyčistit vnitřní stěny potrubí, zasuňte lano do hadice a tlačte jím dopředu a dozadu. Poté propláchněte vypouštěcí hadici tekoucí vodou. V případě potřeby tento postup 2-3krát opakujte.

Vypranou hadici je třeba znovu připojit pouze v opačném pořadí, než je popsáno výše.

Příznaky ucpání

Následující příznaky svědčí o ucpání odtokového filtru:

 • stroj se nezapne a zobrazí se chyba. Chybový kód může být jakéhokoli druhu a je důležité se ujistit, že je spotřebič správně připojen k přívodu vody a napájení a že je vypouštěcí hadice umístěna pod správným úhlem;
 • doba vypouštění se prodlouží z důvodu dlouhého vypouštění z bubnu nebo je na konci cyklu prádlo stále mokré a v nádrži je malé množství tekutiny;
 • nefungují funkce „Spin“ nebo „Rinse“.

Na spotřebiči pozorujete příznaky? AnoNe

Naučte se správně odstraňovat různé druhy nečistot

Již jsme hovořili o tom, jak se zbavit nejčastějšího nepříjemného jevu v pračce. vodního kamene. Existují však i obtížnější místa: bahno, kal, rez, plísně a houby, které se již vytvořily, a dokonce i zvířecí chlupy. Může být také nutné odstranit zápach a dokonce vydezinfikovat vnitřní prostor stroje.

Jak odstranit bahno, kaly a nečistoty z bubnu

V bubnu je mnoho těžko přístupných míst, např. připevněná žebra po obvodu bubnu. Právě v nich se usazují vrstvy nečistot, kalu a bahna, tyto části jsou vyjímatelné a je třeba je odepnout podle návodu k obsluze pračky a vyčistit ručně.

V odnímatelných částech stroje se mohou hromadit nečistoty a kaly

Pokud máte velký hrnec, vložte do něj vyjmuté části stroje, naplňte ho vodou, přidejte 1 polévkovou lžíci. л. Do vody přidejte kyselinu citronovou a 2-3 lžíce kuchyňské soli. л. kuchyňské soli a vařte 15 minut. To pomáhá odstranit většinu nečistot. Poté díly opláchněte pod tekoucí vodou a zbytky nečistot otřete houbou. Odolné skvrny lze odstranit slabým roztokem kyseliny chlorovodíkové.

Čištění rzi

Vlhkost je příčinou koroze na kovových plochách stroje. Má tendenci se koncentrovat na těžko přístupných místech, zejména na zadní straně spotřebiče. Pokud je pračka umístěna v koupelně, je vystavení nadměrné vlhkosti normální.

Čím vyšší je vlhkost v pračce, tím rychleji se na povrchu spotřebiče objeví rez

Pokud objevíte skvrny od rzi, co nejdříve proveďte opatření pomocí některého z níže uvedených tipů.

  Pořiďte si v železářství specializovaný přípravek na odstraňování skvrn od rzi a špíny. Odstraňovač rzi naneste přímo na rezavá místa a nechte působit asi 10-20 minut, poté jej můžete setřít vlhkým hadříkem.

K odstranění rzi a přetrvávajících nečistot použijte chemický čisticí prostředek

Ocet, kyselina citronová a jedlá soda jsou vynikající pro ošetření rezavých skvrn

Oblíbené sycené nápoje jsou díky obsažené kyselině fosforečné vhodné proti korozi

Zbavte se nepříjemných pachů

Časem se z vozu začne linout nepříjemný nebo kyselý zápach. nekvalitní prací prostředky, které zanechávají na vnitřní straně bubnu tenký mýdlový film. Časem se rozkládá a stává se vhodným prostředím pro houby.

Nekvalitní prací prostředky zanechávají v pračce se sušičkou zbytky mýdla, které způsobují nepříjemný zápach

 • Při použití automatického pracího prostředku perte s prázdným bubnem při maximální teplotě;
 • Po každém praní otřete dvířka a buben do sucha a nechte pračku otevřenou, aby se vyvětrala;
 • Každých šest měsíců zabraňte vzniku plísní a hniloby.
vyčistit, prostor, pračky

Ještě horší je, pokud jsou pachy důsledkem růstu plísní, které mohou být zdraví škodlivé. Boj proti plísním v izolaci.

vyčistit, prostor, pračky

Odstranění plísní a hniloby

Čím častěji používáte program šetrného praní, tím větší je pravděpodobnost, že se v pračce objeví plíseň. Hlavní oblasti výskytu plísní:

Plíseň se nejčastěji vyskytuje v prostoru pro prášek, ve vypouštěcí hadici a pod těsněním

Chcete-li odstranit plíseň z těchto míst, vydrhněte je kartáčem potřeným pracím mýdlem, poté opláchněte vodou a otřete do sucha.

Pokud se v bubnu vytvořila plíseň, zkuste jej vybělit. Naplňte zásobník 1 l pracího prostředku, nastavte teplotu na 90 °C a spusťte prací cyklus s prázdným bubnem. Pokud se dvířka zahřívají, pozastavte provoz na 1,5 hodiny. Poté restartujte. Po skončení praní nalijte do přihrádky na kondicionér ocet a spusťte máchání.

READ  Jak odstranit plíseň z pračky

Bělení je levné řešení, které je vynikající pro odstranění všech stop plísní

Ve stroji máte plíseň? Obyčejná jedlá soda vám pomůže se jí zbavit.

 • Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 1:1.
 • Navlhčete hadřík tímto roztokem a pečlivě otřete všechny postižené povrchy: těsnění, buben, žlab.
 • Ošetřená místa dobře opláchněte.

Síran měďnatý, který hojně používaly už naše babičky, velmi pomáhá proti plísním a hnilobě. Zřeďte 30 g vitriolu v 1 litru vody.

Už naše babičky se zbavovaly plísní a hniloby pomocí roztoku síranu měďnatého

Otřete vnitřek stroje roztokem a nechte jej působit 24 hodin. Poté spusťte prací cyklus s běžným pracím prostředkem.

Dezinfekce vnitřku pračky

Odstranění hub, bakterií, nepříjemných pachů a plísní zároveň. Připravte si směs 1 dílu bělidla a 2 dílů aktivního pracího prostředku. Vložte směs do zásobníku a bubnu a spusťte stroj při teplotě 60 °C. Pro nejlepší dezinfekci je třeba nastavit maximální teplotu. v tomto případě je však třeba dát do bubnu veškerý mycí prostředek.

Jak vyčistit zásobník na prášek v pračce

Automatická pračka je jedním z nejčastěji používaných spotřebičů v domácnosti. Spolu s ledničkou, sporákem a mikrovlnnou troubou je nezbytnou součástí vaší domácnosti. Ale tady je problém, nemilosrdně využívat jejich „domácí pomocník“, lidé často zapomínají, že to potřebuje péči. V tomto článku vám mistr instalatér poradí, jak vyčistit zásobník na prášek v pračce.

Zásobník automatické pračky je pěkně špinavé místo, v některých případech je zásobník ucpaný pracím prostředkem, takže do něj přestane proudit voda a vyplavovat prášek, špinavější je pouze nádrž, odtokové trubky a odtoková hadice.

Čištění koryta je snazší než čištění nádrže a odtokových otvorů, které jsou trochu hůře přístupné. Ukázalo se, že poměrně hodně uživatelů automatických praček vůbec neví, jak koš vyprázdnit, a nikdy je nenapadlo ho vyčistit.

Pokud není koš pračky příliš znečištěný, můžete jej vyčistit, aniž byste jej museli vyjmout z koše. Pokud jsou však nečistoty dostatečně silné, je pro vaše vlastní pohodlí a lepší čištění nejlepší zásobník vyjmout. Tento postup může být pro nováčky obtížný, ale jakmile si na stroj zvyknete, budete schopni vyjmout zásobník jedním obratným pohybem ruky.

Poloha výtokové misky se u jednotlivých strojů liší. Proto si před vyjmutím z pračky se sušičkou pečlivě přečtěte návod k použití.

Pro vyjmutí koše se obvykle používá tento postup:

Když už máte dávkovač v rukou, můžete jej vyčistit jedním z následujících způsobů.

Jak postupovat při mytí přihrádky na prášek:

 • Netřete žlab nadměrnou silou. To by mohlo způsobit setření štítků v přihrádkách.
 • Očistěte místo, kde byla nádoba vyjmuta, hadříkem nebo houbou. Zvláštní pozornost věnujte přívodu vody a výstupu pracího prostředku na bubnu.
 • Při použití agresivních čisticích prostředků používejte gumové rukavice.
 • V pračkách se svislou náplní prádla nelze zásobníky vytáhnout. Voda používaná k jejich oplachování teče přímo do bubnu. Buďte opatrní, jinak byste mohli způsobit malou povodeň.

Vyjměte zásobník a namočte jej proudem mírně horké vody. Důkladně rozetřete houbou nebo kartáčem. Pro lepší čisticí účinek můžete použít prostředek na mytí nádobí nebo mýdlovou vodu (ve vodě rozpusťte hobliny pracího mýdla). Pak ji znovu opláchněte.

Pokud jsou na dávkovači stále zbytky nečistot, můžete jej nechat několik hodin namočený v horké vodě a poté postup čištění zopakovat.

Pokud nelze vodní kámen a ztvrdlý prášek odstranit běžnými metodami čištění, může pomoci chemické čištění pomocí specifických přípravků.

Následující výrobky dobře čistí dávkovací zařízení a další části pračky:

 • „EONA“, „Doktor TEN“, „Antikidpin“ mohou pomoci při lehkém znečištění.
 • Frisch-aktiv odstraňuje nečistoty, vápenaté usazeniny a nepříjemné pachy.
 • Sandokkaeb a Bork K8P (korejská značka) dokáží odstranit i ty nejodolnější inkrustace.

Odstraňte usazeniny, které se obtížně čistí namáčením. Zásobník na prášek vyjmutý ze stroje se vloží do horké vody s přidáním jednoho z následujících přípravků: „Domestos“, „Comet“, „Silit“, „Toilet Duck“, „Sanfor Antirust“. Rozpusťte přípravek ve vodě (50 ml na 5 litrů vody) a namočte zásobník. Po 1,5 až 2,5 hodinách ji otřete kartáčkem a opláchněte pod tekoucí teplou vodou.

Preventivní opatření proti znečištění

Po každém použití zásobník otřete, abyste odstranili zbytky mycího prostředku.

Pokud používáte k péči o oblečení tvrdou vodu, kupte si změkčovač tkanin. Tyto změkčovače jsou k dostání v železářstvích.

Nepoužívejte levné prací prostředky. Ve vodě se špatně rozpouštějí, takže jsou zdrojem nečistot.

 • Dvířka pračky se nezavírají
 • Připojení pračky k elektrické síti ?
 • Samsung nebo LG. která pračka je lepší?
 • ? Hodnocení nejlepších praček se sušičkou z hlediska kvality a spolehlivosti
READ  Pračky s aktivačním odstřeďováním

Inovace od společnosti AEG

Německý výrobce má vynikající pověst v oblasti domácích spotřebičů a elektrického nářadí, stejně jako profesionálních spotřebičů pro elektrotechnický průmysl a strojírenství. Pračky AEG jsou vyrobeny z vysoce kvalitních materiálů a s využitím pokročilých technologií. Díky tomu mohou svým majitelům poskytovat dlouhou, tichou a energeticky úspornou službu. Například volně stojící pračka AEG L8FEC68SR má extrémně nízkou spotřebu energie a vody: 0,54 kWh, 55 litrů na cyklus (pro program Bavlna 60 C s 8 kg prádla). Vezměte v úvahu inovace, které jsou k dispozici pouze v prémiových pračkách.

Změkčování vody

Voda z vodovodu obsahuje soli alkalických zemin a další nečistoty, které ji činí tvrdou. Tím se výrazně snižuje účinnost pracího prostředku a může dojít i k deformaci vláken tkaniny. Pračky AEG jsou proto vybaveny filtračním systémem s iontovou výměnou, který změkčuje vodu odstraňováním minerálních solí. Inovativní technologie SoftWater vytváří optimální podmínky pro prací prostředek a klimatizaci i při nízkých teplotách. Vaše oblíbené předměty dostanou tu nejjemnější péči.

Úspora vody a elektřiny

Spotřebiče AEG jsou vybaveny sítí senzorů a inteligentními funkcemi. Systém Prosense automaticky upravuje parametry praní podle náplně, typu a množství prádla. Automatické cykly pracího prostředku a kondicionéru mohou ušetřit značné množství vody a elektrické energie a také čas strávený praním. Zároveň je kvalita mytí vždy na nejvyšší úrovni.

vyčistit, prostor, pračky

Automatické dávkování mycího prostředku

V mnoha situacích je pro uživatele obtížné načíst prací médium. Příliš malé množství účinné látky způsobí špatné praní a příliš velké množství poškodí strukturu tkaniny a ovlivní její vzhled. Tuto odpovědnost přebírá funkce AutoDose. Pračka zváží náplň a určí optimální dávkování pracího prostředku pro každý cyklus. Jen se ujistěte, že jsou přihrádky na gel a kondicionér naplněné. Automatické dávkování AutoDose umožňuje šetrné praní oděvů bez námahy.

Originální prací prostředky

Aby byly vaše spotřebiče v dobrém stavu, je třeba o ně pravidelně pečovat. AEG vám nabízí značkové prací prostředky pro pračky. SUPER CLEAN WM je odmašťovač, který účinně odstraňuje odolné usazeniny a plísně z bubnu, nádrže, topného tělesa a dalších částí uvnitř spotřebiče. Prací prostředky UNIVERSAL DESCALER a SUPER CARE vám pomohou rychle odstranit usazeniny vodního kamene z praček a myček nádobí. Objednejte si originální chemikálie z našeho online obchodu.

Chemikálie

Pokud lidové metody nevedou k požadovanému efektu, můžete použít speciální přípravky. Seženete je v každém obchodě s čisticími prostředky pro domácnost.

 • Tekutý přípravek, který vám pomůže zbavit se téměř všech druhů nečistot včetně plísní. Než se pokusíte vyčistit zásobník myčky, namočte jej na několik hodin do roztoku. Poté lze plak a nečistoty snadno odstranit běžnou houbou.
 • Beckmann. Rozpouští vodní kámen, odstraňuje nečistoty, ničí zápach a bakterie. Příjemně voní.
 • „Toilet Ducker“. ničí bakterie, plísně, bělí plasty. Naneste houbou, nechte několik minut působit a poté opláchněte pod tekoucí vodou.
 • „Antiscale“. Použijte k odstranění vodního kamene.
 • „Silit“. Odstraňuje vodní kámen, mýdlové usazeniny a kaly.
 • „Domestos“. Ničí bakterie, rez, vodní kámen a zbytky prášku na stěnách.

Před čištěním nádoby některou ze směsí ji na krátkou dobu namočte do horké vody.

Důležité! Chemikálie mohou obsahovat agresivní látky, proto je nutné při čištění používat gumové rukavice.

Metody čištění

Doporučujeme čistit nádobu po 2 až 3 umytích. Existuje několik způsobů, jak ji rychle vyčistit.

Mechanické čištění

Zásobník na prášek lze snadno vyjmout. Většina praček má rovnou zásuvku se západkou. Stačí ji mírně zatlačit a nasměrovat směrem dovnitř, aby se baňka snadno a rychle vytáhla.

Při mechanickém čištění postupujte takto:

Jak vyčistit gumu v pračce

 • vyjměte zásobník a opláchněte jej horkou vodou;
 • Pomocí houby odstraňte všechny odolné čisticí prostředky nebo usazeniny;
 • vypláchněte nádobu čistou vodou a nechte ji vyschnout.

Důležité! Nepoužívejte tvrdé kartáče, protože povrch zásobníku má speciální značení, které se může snadno poškodit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS