Čisticí prostředky na komínové sklo: příčiny a nápravná opatření

Krb dodá každému obývacímu pokoji zvláštní nádech. Obliba tohoto předmětu se nezmenšila ani s příchodem nových, moderních topných systémů. Není to však jen krásná dekorace, ale také další potíž. Na skle krbu se často usazují saze, které mohou ovlivnit vzhled a kvalitu práce. To je zcela normální a je to důsledek spalování. Jak doma odstranit saze ze skla krbu a jak zabránit jejich usazování?

Časově nejnáročnější je odstranění sazí ze stropu a stěn. Zde je třeba použít velké množství teplé vody a hadřík. Hadry a vodu je třeba opakovaně měnit, protože se znečistí. Práci provádějte pomalu a důkladně, aby stěna vypadala čistě a bez sazí. Samotná voda nestačí: je třeba použít speciální čisticí prostředek.

Tekutý přípravek na čištění rukou

K čištění zakouřených stěn lze použít oblíbené prostředky. Najde je každá hospodyňka. Používejte je však v souladu s pravidly, abyste dosáhli pozitivních výsledků čištění.

Roztok uhličitanu sodného

Do horké vody nasypte jedlou sodu. 2 polévkové lžíce na 0,5 litru. Navlhčete hadr nebo koště a zametacím pohybem stěny přejeďte. Neotírejte saze do povrchu, jinak by se později obtížně odstraňovaly.

Roztok prostředku na mytí nádobí

Mýdlové roztoky se vyrábějí z teplé vody a prostředku na mytí nádobí. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci koncentrátu v 5-7 litrech. Nejprve hadrem umyjte stropy, pak stěny a podlahu. Nakonec je však třeba kartáče namočit do roztoku a poté důkladně opláchnout.

Řešení pro čištění záchodové mísy

Musíte zvolit alkalické roztoky, protože saze jsou v místnosti mastné a špatně se s nimi manipuluje. Pokud použijete Domestos, nejenže vyčistí znečištěné povrchy, ale také je vydezinfikuje a odstraní nepříjemný zápach.

Co byste měli vědět o saze

Než začneme popisovat způsoby, jak odstranit saze jednou provždy, stojí za to seznámit se s některými zajímavými fakty o nich:

 • Pokusy o umytí sazí a uhlíků vodou nebo mokrým hadrem situaci jen zhorší. Jde o to, že saze se při kontaktu s vlhkostí stávají ještě lepivějšími.
 • Saze a nečistoty pronikají hluboko do porézních struktur a obtížně se omývají.
 • Uhlíkové usazeniny obsahují sloučeniny, které jsou pro lidský organismus škodlivé. Při provádění hygienických postupů zajistěte dostatek čerstvého vzduchu a používejte gumové rukavice.

Odstraňování nečistot pomocí lidových prostředků

Nejnepříjemnějším důsledkem spalování paliva je silná vrstva sazí a kouře na skle. Vzhledem k tomu, že hlavní znečišťující látkou je kreozot, který přitahuje částice sazí jako magnet, nestačí ošetření mokrým hadrem. Musíte využít zkušeností, protože podobné problémy se vyskytovaly vždy.

 • Pokud je sklo nedávno zakouřené a vrstva sazí neměla čas zaschnout v kreosotu, je docela dobře možné použít samočištění, které spočívá ve spalování suchého tvrdého dřeva s dostatečným přístupem vzduchu. Za tímto účelem otevřete dvířka na popel až na doraz. Částice sazí hoří při vysokých teplotách a sklo se ze sazí uvolňuje. Uvedená metoda je však dobrá pouze tehdy, pokud včas zjistíte, že je třeba sklo vyčistit.
 • Smíchejte stejným dílem vodu a ocet. Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem. Krbový poklop musí být demontován a umístěn na vodorovnou plochu. Na zakouřená místa se položí vrstva novin. Namočte noviny do octového roztoku a nechte je chvíli namočené. Poté sklo otřete mokrými novinami jako hadříkem.
READ  Jak vyčistit zásobník pračky

Při práci je nutné používat gumové rukavice

Někdy se k čištění používá popel z popelníku. Je známo, že vytváří kyselé prostředí. Znečištění se chemicky rozkládá a povrch lze vyčistit. Pro pohodlnou práci se používá houba. Popel nesmí obsahovat žádné nečistoty, jinak by mohlo dojít k poškrábání skla. Nalijte saze na navlhčenou houbu a jemně začněte pracovat na povrchu. V případě potřeby je třeba houbu dobře propláchnout a znovu přidat novou dávku popela. Další recept na přípravu čističe skleněných dvířek krbu je založen na smíchání čpavku, octa, citronu a jedlé sody. Vrstvu sazí je třeba předem navlhčit, poté lze saze snadno vyčistit

Je důležité si uvědomit, že zvýšená koncentrace čpavku zvýší aktivitu roztoku a usnadní čištění skla, ale čpavek se rychle odpaří, s čímž je třeba počítat.

Roztok na bázi čpavku

Tento jednoduchý lék si můžete připravit sami doma. Je založen na čpavku, který naše maminky a babičky používaly k čištění oken a jiných skleněných povrchů. Na půl litru vody je třeba lžička čpavku a stejné množství octa. Někteří lidé přidávají také kyselinu citronovou a jedlou sodu, ale i bez těchto složek bude lék poměrně účinný.

 • Nalijte tekutinu do nádoby s rozprašovačem;
 • Používejte rukavice;
 • Ostatní povrchy v okolí (včetně podlahy) zakryjte papírem nebo utěrkou, aby se roztok nerozstřikoval;
 • nastříkejte kompozici na sklo
 • Počkejte několik minut. složení by mělo reagovat se sazemi;
 • vyčistěte sklo v kamnech suchým hadrem nebo papírovými utěrkami;
 • postup opakujte, dokud není povrch čistý;
 • Dvířka sporáku omyjte čistou vodou;
 • otřete do sucha hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Cíle prevence komínů

Při čištění krbu sledujeme zpravidla dva cíle.

 • Zlepšení tahu. Usazeniny sazí mohou být poměrně tvrdé. Zužují potrubí, čímž zvyšují odpor při průchodu plynů. Sníží se tah komína, což způsobí, že se z komína začne kouřit a zplodiny hoření se dostanou do místnosti.
 • Odstraňování sazí. Saze obsahují jedovatou látku. kreosol. Je však také nebezpečný, protože se jedná o hořlavou látku. Pokud se vznítí, mohou z komína vylétnout jiskry a způsobit požár. Spalování sazí zvyšuje teplotu komínového materiálu a přispívá ke zhoršování stavu komína.

Proč se objevují saze?

Pokud se v krátké době nahromadí saze a saze, je třeba zjistit, proč. Jakmile zjistíte a odstraníte příčinu, nemusíte sklo stále čistit. U plynových krbů to může být způsobeno ucpanými hořáky nebo chybnou instalací trysek.

READ  Jak vyměnit vypouštěcí hadici myčky nádobí

Krby na propan se znečišťují rychleji než krby na plyn. Příčinou je nekvalitní palivo, ucpané hořáky nebo vadná regulační nádrž. Nejvíce náchylné na saze jsou však krby a sporáky na dřevo. Znečištění způsobuje jehličnaté dřevo, chybějící nebo nesprávně fungující větrací kanály a znečištěný komín.

Pokud je sklo špinavé méně často než jednou za čtrnáct dní, komín funguje správně. Zde se postupně usazují saze a nečistoty. To má za následek znečištění, které je třeba odstranit.

Příčiny znečištění

Pokud chcete zjistit, proč se z vašeho komína kouří, měli byste zkontrolovat následující možné příčiny:

 • Při používání plynových zařízení může výskyt usazenin a sazí znamenat, že jsou hořáky ucpané nebo že jsou trysky nastaveny v nesprávné poloze. To vše může následně vést nejen k znečištění, ale také k nesprávnému přívodu vzduchu a plynu;
 • Pokud je hlavní složkou ohřívače propan, na povrchu ohřívače se často a rychle objevují nečistoty a další znečištění. To může být způsobeno nesprávným poměrem jednotlivých složek (vzduch, plyn) nebo špatnou kvalitou paliva. Příčinou může být také vadná nádržka regulátoru;
 • Nejproblematičtější jsou klasické jednotky na dřevo. Pokud používáte jako tuhé palivo měkké dřevo, mohou se tvořit saze a saze. Příčinou může být i samotné palivo, které zcela neshoří, nebo ucpaný komín. Jak vyčistit komín se dozvíte v tomto článku

Pravidelná údržba, a tím i rychlejší způsob, jak se vypořádat se vzniklými nečistotami

Pravidelná údržba, která vám umožní rychleji se vypořádat s nečistotami

Důležité: pokud Sklo v komíně je černé nebo jiné nečistoty častěji než jednou za čtrnáct dní. to znamená vnitřní problém nebo provozní závadu.

Lepší přehled o různých typech znečištění naleznete ve videu.

Proč sklo kouří a jak s tímto nešvarem bojovat?

Saze jsou nespálené palivo. objevují se při nedostatečném tahu komína nebo při příliš nízké teplotě dřeva. Univerzální ochrana proti tvorbě sazí. systém čistého skla. Vyřeší to všechny problémy. Nenechte se tím vyvést z míry, i když vaše saunová kamna takový systém nemají. Pokud se vyhnete následujícím příčinám vzniku sazí, udržíte sklo čisté a budete si moci užívat živého ohně.

Eurona, jak vyčistit sklo u krbu

Důvod K zapálení vařiče používáte noviny

A to nemůžete. Složení tiskařských barev je takové, že se při spalování rychle stávají velmi „lepkavými“ sazemi, které se usazují na skle. K ohřevu vařiče byste proto měli používat pouze čistý papír. Nejlepší možností je však plynový hořák.

Podívejte se na naše video „Jak vytápět nekuřáckou saunu“. Tato metoda je vhodná i pro krby.

vyčistit, saze, skla, krbu

Řešení: vyčistěte sklo speciálním čisticím prostředkem a napříště nepoužívejte noviny jako podpalovač.

Slabý tah = saze na okně trouby a dokonce tvorba kouře. Příčin nedostatku tahu může být několik: 1) sporák a komín se ještě nezahřály; 2) výška komína není dostatečná; 3) v místnosti není přívod čerstvého vzduchu.

vyčistit, saze, skla, krbu

První problém lze snadno vyřešit tím, že se ujistíte, že jsou během vypalování otevřeny všechny klapky průvlaku. Pokud je průvan stále nedostatečný, mírně otevřete dveře. Po zapálení vařiče jej také asi 20-30 minut nepřepínejte do režimu nepřetržitého hoření.

READ  Mohu dát sýr do mrazáku?

Druhý problém lze vyřešit zvýšením komína na požadovanou výšku. Nevím, do které? Zavolejte nám a my vám řekneme! Tel.

Ve třetím případě, pokud v domě není původně instalován přívod a odvod vzduchu, existuje jediné řešení: pravidelně otevírat okno, aby se dovnitř dostal čerstvý vzduch.

Příčina Nastavení sporáku na režim dlouhého spalování ve spěchu

Tohoto důvodu jsme se částečně dotkli v předchozím bodě. Pokud sporák postavíte na dlouhý hořák dříve, než se zahřeje, na skle se objeví saze. Tuto funkci také nedoporučujeme používat často. V tomto článku se dočtete proč:

Řešení: Snižte přívod spalovacího vzduchu až po 20-30 minutách od zapálení sporáku.

vyčistit, saze, skla, krbu

Obr. 1. Nemilujte kamna tolik, jako „milujte“ sklo

Čím vlhčí dřevo používáte, tím větší je pravděpodobnost, že se budou tvořit saze. Používejte pouze suché dřevo s relativní vlhkostí nižší než 20 %. Přibližně 1,5 až 2 roky sušení ve větrané jámě na palivové dřevo.

Důvod Kláda se dotýká skla

Není to nejzřejmější důvod, ale také způsobuje usazování sazí na okně trouby. Důvodem je to, že teplota v topeništi je vždy vyšší než na skle. To způsobí, že polena, která se dotýkají skla, „vychladnou“, a tím se zhorší hoření. V důsledku toho mohou vznikat saze.

Řešení: udržujte polena v dostatečné vzdálenosti od skla a umístěte je co nejhlouběji do ohniště.

Užitečné tipy

Užitečné tipy v oblasti krbů jsou nepostradatelné. Pomohou situaci napravit a v budoucnu zabrání tvorbě sazí a dalších nečistot v komoře topení. Věnujte pozornost následujícím bodům:

 • Po vyčištění dveří navlhčete houbičku koncentrovaným mýdlovým roztokem (tedy roztokem z tuhého, nikoli tekutého mýdla). Vyčistěte povrch skla. Nebude mít okamžitý účinek a po zaschnutí budou viditelné šmouhy. Po zahřátí skla při tavení však zůstane čiré.
 • Použití automobilové chromové kapaliny. Pokud máte k dispozici čistič a odstraňovač skvrn na chromované části automobilu, můžete jej po vyčištění použít na vnitřní stranu skla a poté jej znovu otřít do sucha. Povlak zůstane čistý po celou dobu vyprazdňování dvířek.
 • Efekt „čirého skla„. Působí jako bariéra a zabraňuje tvorbě sazí na vnitřní straně dveří. Stačí ponechat malou mezeru v horní části nad křídlem. Vzduch navíc proniká do topného tělesa a zabraňuje usazování sazí na povlaku. Tento postup je však třeba opakovat při každém zapálení.

Pokud dodržujete preventivní opatření, nemusíte kupovat čistič kamen.

Pravidelné čištění topeniště Zdroj atlantmasters.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS