Čističe krbových skel: podívejte se, co způsobuje usazování sazí a co se s tím dá dělat

Krb dodá každému obývacímu pokoji charakter. Ani s příchodem nových moderních topných systémů se obliba spotřebiče nezmenšila. Nejde však jen o krásné řešení interiéru, ale také o další potíže. Na skle kamen se často usazují saze, které ovlivňují vzhled a výkon kamen. Je to normální jev, který vzniká při spalování paliva. Jak doma odstranit saze z krbového skla a jak zabránit jejich usazování?

Hlavní a časově nejnáročnější částí úklidu je vymetení sazí ze stropu a stěn. Zde je třeba použít velké množství teplé vody s hadrem. Vždy měňte utěrky a vodu, když se utěrky zašpiní. Práci provádějte pomalu a důkladně, aby stěna vypadala čistě a bez sazí. Samotná voda nestačí: potřebujete speciální čisticí prostředky.

Mycí kapaliny na mytí rukou

K čištění zakouřených stěn lze použít lidové prostředky. Najdete je v každém obchodě pro hospodyňky. Aby však čištění přineslo pozitivní výsledek, je třeba je správně používat.

Roztok uhličitanu sodného

Do horké vody nasypte jedlou sodu. Na 0,5 litru stačí 2 polévkové lžíce. Navlhčete hadřík nebo štětec a naneste jej na stěny. Neotírejte saze do povrchu, protože by se pak hůře odstraňovaly.

Roztok prostředku na mytí nádobí

Mýdlové roztoky se vyrábějí z teplé vody a prostředku na mytí nádobí. Rozpusťte 1 polévkovou lžíci koncentrátu v 5 až 7 litrech. Nejprve stropy, pak stěny a podlahu hadrem. Nakonec je třeba kartáč namočit do roztoku a důkladně opláchnout.

Roztok na čištění toaletní mísy

Zvolte alkalické složení, protože saze v místnosti se stávají na dotek mastnými a je obtížné se s nimi vypořádat. Pokud použijete Domestos, nejenže vyčistíte kontaminované povrchy, ale také je vydezinfikujete a odstraníte nepříjemný zápach.

Co byste měli vědět o sazích

Než začneme popisovat způsoby, jak odstranit saze jednou provždy, stojí za to seznámit se s některými zajímavými fakty o nich:

 • Snaha odstranit saze a saze vodou nebo mokrým hadrem situaci jen zhoršuje. Důvodem je, že saze se při kontaktu s vodou stávají ještě lepivějšími.
 • Saze a nečistoty pronikají dostatečně hluboko do pórovitých struktur, což ztěžuje jejich čištění.
 • Saze obsahují sloučeniny, které jsou škodlivé pro lidský organismus. Z tohoto důvodu je při hygienických procedurách nutné zajistit intenzivní větrání a používat gumové rukavice.

Jaké mycí prostředky by se měly používat na mytí nádobí?

Nejnepříjemnějším důsledkem spalování paliva je silná vrstva sazí a kouře na skle. Vzhledem k tomu, že hlavní příčinou této vrstvy sazí je kreozot, který přitahuje částice sazí jako magnet, nestačí ošetření mokrým hadrem. Musíme se uchýlit k našim předchozím zkušenostem, protože tyto problémy byly vždy problémem.

 • Pokud je sklo čerstvě vykouřené a vrstva sazí ještě nestačila zaschnout v kreosotu, je možné použít samočištění, které spočívá ve spalování suchého tvrdého dřeva s dostatečným přístupem vzduchu. Za tímto účelem zcela otevřete dvířka na popel. Vysoká teplota spálí částice sazí a zbaví sklo inkrustace. Tato metoda je vhodná pouze tehdy, pokud včas rozpoznáte, že je třeba sklo vyčistit.
 • Smíchejte stejným dílem vodu a ocet. Nalijte roztok do rozprašovače. Krbová dvířka musí být demontována a položena na vodorovnou plochu. Na zakouřená místa se položí vrstva novin. Tyto noviny se namočí do octového roztoku a nechají se nějakou dobu namočené. Mokré noviny se pak přiloží na sklo jako hadřík.
vyčistit, sklo, krbu, sazí

Při práci je nutné používat gumové rukavice

READ  Jak vybrat pánev pro sklokeramickou varnou desku

Někdy se k čištění skla používá popel ze zásuvek na popel. Je známo, že vytváří kyselé prostředí. Chemickými reakcemi se saze rozpouštějí a povrch lze vyčistit. Pro pohodlnou práci se používá houba. Popel nesmí obsahovat nečistoty, jinak by mohlo dojít k poškrábání skla. Nasypte popel na navlhčenou houbičku a jemnými tahy začněte opracovávat povrch. V případě potřeby houbu dobře opláchněte a znovu přidejte novou dávku popela. Další recept na přípravu prostředku na čištění sazí ze skleněných dvířek krbu je založen na smíchání čpavku, octa, citronu a jedlé sody. Předem navlhčete vrstvu sazí a poté je snadno vyčistěte

Je důležité si uvědomit, že zvýšená koncentrace čpavku zvýší aktivitu roztoku a usnadní čištění skla, ale čpavek se rychle odpaří, s čímž je třeba počítat.

Popel a houba

Tato metoda je považována za mechanickou, protože je třeba vynaložit určité úsilí. Má však dobrou účinnost, i když je považována za chaotickou. Při čištění postupujte podle následujících pokynů.

 • Připravte si kbelík s čistou horkou vodou.
 • Přikryjte podlahu ochrannou fólií, abyste zabránili znečištění povrchu.
 • Navlhčete houbu a rozprostřete popel z topeniště.
 • Znečištěná místa na skle začněte stírat tímto čisticím prostředkem.
 • Postup opakujte, dokud neodstraníte všechny saze a karbonové usazeniny.
 • Čistou houbou sklo otřete, dokud na něm nezůstanou šmouhy.
 • Následně jej otřete papírovou utěrkou do sucha a odstraňte zbytky sazí.

Tuto metodu nepoužívejte, pokud se snažíte vyčistit saze na těžko přístupných místech: v rozích pantů, pod klikami. Jakmile se na nich nahromadí nečistoty, začnou se čas od času objevovat šmouhy, zejména pokud dochází ke kondenzaci.

Zvyšování plamenů ve spalovací komoře

Při použití této metody je nutné zkontrolovat, zda je palivo vhodné pro tento postup. Tj. nedošlo ke zvýšení kontaminace. Stačí v ohništi vytvořit silný plamen a nechat ho několik minut hořet. Tím se nejen vypálí saze na skleněných dvířkách, ale také se vyčistí komínový systém.

vyčistit, sklo, krbu, sazí

Čištění skla pomocí vysokého plamene v topeništi Zdroj krot.informace

READ  Jak odstranit skvrny z varné desky

Pro použití této techniky neexistují žádné pokyny a skleněný povrch není třeba před provedením techniky čistit.

Hoření jako způsob čištění skleněných dvířek krbu na dřevo Zdroj: sulaplanet.com

Škrábání

Vždy je třeba použít speciální nástroj. škrabku. Použití jakýchkoli improvizovaných prostředků je přísně zakázáno. Návod k tomuto nástroji je součástí balení. Hlavním předpokladem je nevyvíjet příliš velký tlak, aby nedošlo k poškození skleněné konstrukce.

Čištění sazí ze skleněného krbu Zdroj pro-fermer.ru

Je důležité si uvědomit, že odstranění sazí škrabkou je možné pouze v extrémních případech. Pokud například předchozí metody nebyly úspěšné. Oškrabávání zbytků sazí ze skleněných dvířek krbu může způsobit nesprávné zapálení nástroje. Výsledkem jsou škrábance. Takové poškození může způsobit poškození povrchu při střelbě, protože jakékoliv poškrábání způsobí požární odpor a sklo praskne.

Babská rada, která funguje: Jak udržet věčně očouzené sklo u kamen čisté

 • Škrabka je k tomuto účelu speciálně navržena;
 • metoda je zdravotně nezávadná (bez škodlivých pachů);
 • Vhodné pro silné usazeniny sazí.

Zde je několik dobrých a levných rad, jak odstranit saze ze skla. Pokud se saze nahromadí jen při několika vypáleních, všechny možnosti budou fungovat perfektně. Všimněte si, že čím déle zůstane špinavá sklenice nahoře, tím hůře se bude jakkoli čistit.

Čištění skleněné tabule kominíkem Source hoff.viz

Účely prevence komínů

Existují dva hlavní důvody pro čištění komínů.

 • Zlepšení tahu. Usazeniny sazí mohou být poměrně tvrdé. Zužují kanál, čímž zvyšují odpor při průchodu plynů. Snižuje se tah komína, což způsobuje, že komín vypouští kouř a spaliny pronikají do místnosti.
 • Snižování sazí. Saze obsahují toxickou látku. kreosol. Jeho nebezpečnost však spočívá v tom, že je také hořlavou látkou. Pokud se vznítí, z komína budou létat jiskry, které mohou způsobit požár. Hořící saze zvyšují teplotu komínového materiálu a napomáhají jeho destrukci.

Čistší

Na trhu je k dispozici spousta speciálních chemikálií, které lze použít k čištění krbu. Dávejte pozor na složení. nesmí obsahovat žádné agresivní složky, které by mohly poškodit sklo. Můžete také použít běžný prostředek na mytí nádobí nebo kuchyňský saponát, ale drhnutí bude trvat podstatně déle.

Čpavkový alkohol je vynikajícím řešením pro saze. Okna je nejlepší čistit v několika jednoduchých krocích:

 • Počkejte, až krb vychladne. Udržujte dveře chladné.
 • Zřeďte čpavek vodou v nádobě, přidejte ocet a nalijte tekutinu do rozprašovače.
 • Nastříkejte na sklo tekutinu a pomocí papírových utěrek setřete neprůhlednost a saze. Pokud jsou nečistoty na místě již delší dobu, je třeba se snažit nebo roztok na místa nastříkat a nechat působit 5 až 10 minut. Během této doby se alkohol vsákne do sazí a ty půjdou mnohem snadněji odstranit.

Čpavek lze použít čistý, nikoli zředěný vodou. V tomto případě se však rychle odpaří, aniž by se odstranila kontaminace. Ale utěrka namočená ve čpavku, namočená v popelu a otřená o sklo může být úspěšná během několika minut.

READ  Jak si doma vyrobit odstředivý ventilátor

Příčiny kontaminace

Pokud chcete vědět, proč se ze skla vašeho krbu kouří

 • U plynových spotřebičů mohou saze a usazeniny znamenat, že jsou hořáky ucpané nebo že trysky nejsou správně umístěné. Nejenže by to mohlo později způsobit problém se znečištěním, ale mohlo by to také vést k nesprávnému přívodu vzduchu a plynu;
 • Pokud je hlavní složkou ohřívače propan, na jeho povrchu se často a rychle objevují saze a další nečistoty. To může být způsobeno nesprávným poměrem jednotlivých složek (vzduch, plyn) nebo špatnou kvalitou paliva. Příčinou může být také závada na nádržce regulátoru;
 • Nejproblematičtější jsou klasické systémy na dřevo. Pokud používáte tuhá paliva, například jehličnaté dřevo, mohou se tvořit saze a saze. Také samotné palivo nemusí zcela shořet nebo může být příčinou ucpání komína. V tomto článku se dozvíte, jak vyčistit komín

Pravidelná údržba, která vám umožní rychleji se vypořádat se vzniklými nečistotami

Pravidelná údržba následně pomáhá rychle odstranit nečistoty

vyčistit, sklo, krbu, sazí

Důležité: pokud sklo krbu zčerná nebo jiné nečistoty se objevují častěji než jednou za čtrnáct dní. může to znamenat vnitřní závadu nebo porušení návodu k obsluze.

Podrobný přehled různých typů nečistot najdete ve videu v tomto článku.

Co můžete použít k čištění skla v kamnech?

Zvažte, jak vyčistit sklo v topeništi pomocí nejoblíbenějších čisticích prostředků: Ash. Chcete-li tuto metodu vyzkoušet, jednoduše rozetřete popel na vlhkou houbu a otírejte s ní sklo, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku. Poté čistou houbou smyjte nečistoty ze skla a otřete je do sucha.

Ocet a voda se smíchají ve stejném poměru. Nalijte roztok do lahvičky s rozprašovačem. Odstraňte poklop topeniště, položte na něj vrstvu novin, navlhčete je stříkací pistolí a nechte je tam chvíli ležet. Pak krouživými pohyby vyčistěte sklo zmačkanými novinami.

Profesionální odstraňovač sazí

Chcete sklo vyčistit rychle, bez potíží a rizika poškození? Pak je vhodné použít speciální profesionální čisticí prostředek „Saginet“. Je to účinný způsob, jak odstranit saze, dehet, saze a další obtížné nečistoty. Dodává se v praktických 0,25litrových nádobách. Toto množství obvykle vystačí alespoň na jednu sezónu. Pokud je plášť používán zřídka, třeba i dvě sezóny.

 • Lahvičku důkladně protřepejte;
 • Nastříkejte přípravek na povrch. V tomto případě by vzdálenost mezi postřikovačem a sklem měla být alespoň 10 cm;
 • Při lehkém znečištění počkejte 5 minut, při silném 15 minut;
 • Otřete povrch suchým hadrem, papírovou utěrkou nebo běžným papírem.

Tento způsob usnadňuje udržování čistoty skleněných dvířek po celou dobu životnosti ohřívače.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS