Čištění pračky. nejúčinnější způsoby, jak se vypořádat se znečištěním v pračce

Čištění pračky. Prodloužení životnosti automatické pračky. Představujeme všechny metody čištění pro odstranění nečistot, vodního kamene, plísní atd.п.

Jsme tak zvyklí na pohodlí, že si dnes žádná hospodyňka nedokáže představit svůj každodenní život bez pračky. A to jen ty nejchudší rodiny, kde se stále myjí v umyvadle, ale přesto si ho plánují koupit.

Jaké jsou možné příčiny znečištění pračky a co můžete očekávat:

 • Vlhkost může způsobit plísně na těsnicí gumě;
 • Na topném tělese se usazuje vodní kámen;
 • Ulpívá na zbytcích pracího prostředku;
 • Filtr vypouštěcího čerpadla se znečistí;
 • Ve filtru plnicí hadice se objevuje rez nebo kamínky.

To vše vede k nepříjemnému zápachu a rychlé poruše pračky. Abyste předešli poškození v důsledku znečištění, měli byste stroj pravidelně čistit. buď speciálním čisticím prostředkem, nebo něčím, co najdete doma.

vyčistit, pračku

Příčiny znečištění a zápachu v pračce

I když se vaše rodina skládá z vás a vašeho domácího mazlíčka, musíte prát alespoň jednou týdně. Představte si, kolikrát a kolik prádla musí vyprat ti, kteří mají děti? Otevřete pračku a zjistíte, že uvnitř jsou špinavé skvrny. Z bubnu je také cítit vlhkost.

Člověk by si myslel, že není důvod? Když je spotřebič v provozu, v bubnu cirkuluje tekoucí voda, která by měla beze stop odvést veškeré nečistoty a zbytky. Ukázalo se, že nečistoty z praní zůstávají v pračce z mnoha důvodů.

  Voda z vodovodu používaná k mytí obsahuje mnoho chemických prvků, včetně železa, které ovlivňuje její tvrdost. Při vystavení vysokým teplotám se tyto látky koncentrují a usazují se na tvrdých površích jako vodní kámen.

Minerály obsažené ve vodovodní síti se usazují na topném tělese pračky se sušičkou jako vodní kámen

Použijte přesně uvedené množství pracího prostředku: nadbytek pracího prostředku může v pračce zanechat zbytky a způsobit plísně

Vyjměte prádlo ihned po skončení praní, abyste zabránili vzniku plísní a nepříjemných pachů

Pračka už není nepostradatelným pomocníkem, ale spíše obtěžuje. Abyste tomu předešli, je dobré se naučit, jak se o spotřebič starat a jak ho správně čistit.

Každé 2-3 měsíce doporučujeme spotřebič kompletně vyčistit. Upozornění: pokud máte v šatníku hodně přírodních chlupů nebo máte chlupaté domácí zvíře, budete muset spotřebič čistit častěji.

Jak vyčistit přihrádku na zkamenělý prášek?

Mechanická metoda

Vyprázdnit zásuvku dávkovače od zaschlých zbytků pracího prostředku je opravdu obtížné. Výrobci téměř vždy vybavují své výrobky přímými dávkovacími systémy s jazýčkovým blokovacím zařízením. Podržte tuto západku, mírně zatáhněte sběrač prášku směrem k sobě a vyjměte zásuvku. Pouze modely Indesit a Ariston používají atypické přihrádky a stojaté pračky mohou mít přihrádku zabudovanou v tělese, ze které se dávkovač obtížně vyjímá.

Mechanická metoda čištění je velmi jednoduchá. Po vyjmutí nádržky ji musíte nejprve opláchnout horkou vodou. Po dokončení oplachování se nečistoty odstraní běžným čisticím přístrojem. Odstraňuje zaschlé nečistoty a poradí si i se zdánlivě nerozbitnými lepkavými zbytky. Poté se sběrač prášku opláchne pod tekoucí vodou a otře do sucha.

Není třeba žádné namáčení ani speciální přípravky. Toto řešení má smysl pouze v případě, že nečistoty ještě nejsou příliš silně znečištěné. Upozornění: kartáče nesmí být příliš tvrdé. Mohou smazat důležité značky, které umožňují běžné používání dávkovače.

Používání chemických látek

Někdy je však mechanické čištění zbytečné. Obvykle je to způsobeno velmi silným znečištěním, které se hromadilo po dlouhou dobu. Čistě mechanické čištění plaku není vždy možné. Řešení je jednoduché: použijte speciální syntetické prostředky, např. čisticí prášky. Nejlepší je, že se jimi oplachuje nejen dávkovač, ale i vnitřní součásti stroje.

READ  Co je to invertorový motor v pračce?

Je třeba mít na paměti, že spotřeba čisticího prostředku by neměla překročit množství předepsané výrobcem. V opačném případě hrozí vysoké riziko poškození součástek. Je samozřejmé, že při čištění musí být buben vyprázdněn od všech předmětů. Poté pračku spusťte při teplotě 90-95 stupňů naprázdno a nastavte přídavné nebo opakované máchání. Existuje však zásadní nedostatek. odstranění poměrně závažných blokád se nedaří.

Někdy se vyskytne ještě závažnější problém. Jedná se o situaci, kdy do nádrže neproniká žádná voda a jímka je maximálně ucpaná. Čisticí prostředky nepomáhají dostat se k příčině ucpání. Smíšený režim přichází na pomoc. Postup je následující:

 • Přihrádka je odstraněna;
 • namočte ji do vody o teplotě 60 stupňů nebo vyšší na dobu nejméně 5 minut;
 • poté přidejte čisticí prostředek a vše důkladně promíchejte;
 • nechte pipetu několik hodin namočenou;
 • vyjměte a intenzivně vyčistěte středně tuhým kartáčem;
 • opláchněte, otřete, osušte a vraťte na místo.

Používají se specializované směsi. Společnost Frisch Activ je žádaná. Velmi účinně udržuje vnitřek dávkovače. Je pravda, že v oficiálním popisu se zdůrazňuje pouze jeho vhodnost pro relativně slabé blokády. Tvrdí, že odstraňuje vodní kámen a zároveň čistí trubky a bubny.

Dobrou alternativou je „Dr. TEN“. Tato směs je podobně určena k čištění dávkovače a vnitřních částí stroje. Důrazně se doporučuje pro světelné blokády. Ve výrobku nejsou obsaženy žádné kyseliny, a proto nejsou vyloučeny žádné škodlivé účinky na díly. 99 % škodlivých mikroorganismů je zaručeně potlačeno.

vyčistit, pračku

Dobrou alternativou je jihokorejský lék Sandokkaebi. Je vhodný pro pračky se svislou i vodorovnou náplní. Tvrdí, že dokáže odstranit vodní kámen, který zůstává po tvrdé vodě. Existují pouze 2 účinné složky: perkarbonát sodný a uhličitan sodný.

Pokud je pánev vyjmuta, lze ji také vyčistit agresivnějším čisticím prostředkem. Používají se přípravky určené k čištění toalet a dalšího sanitárního vybavení. Tyto metody by se však měly používat pouze v krajních případech, kdy je ucpání velmi závažné.

vyčistit, pračku

Nástroje

Použití syntetických činidel je poměrně účinné. Ty však nejsou vždy snadno dostupné a mnoho lidí je z různých důvodů nemá rádo. Přírodní improvizované látky mohou být v tomto případě velkým pomocníkem. Jednou z alternativ je jedlá soda. Smíchá se s vodou ve stejném poměru. Směs se nalije do extrakční kyvety. Je nutné vše důkladně vydrhnout houbou a opláchnout vodou.

Sodu lze použít ve spojení s octem. Nejprve nasypte prášek do kyvety a poté přilijte kapalinu. Musíte být opatrní, protože hrozí nebezpečí opaření. Po skončení prudké reakce se pánev vydrhne kartáčem. V případě potřeby čištění zopakujte. Lze zvážit i použití kyseliny citronové. Špatně odstraňuje nečistoty nejen v samotné nádrži, ale i uvnitř trubek. Potřebujete 0,06-0,09 kg kyseliny. Spusťte prací cyklus na 60 stupňů bez prádla. Tento postup pračku také příjemně provoní.

Někdy se používá ocet. Musí se užívat v 0,25 l a optimální koncentrace je 9 %. Roztok se pak zředí v nádobě s 1 litrem horké vody. Je zde umístěn kontejner. Namočte na 6-8 hodin, tj. přibližně přes noc. Po uplynutí doby stačí nečistoty odstranit a odvápnit obyčejnou houbou.

Jak vzniká vodní kámen a jaká jsou jeho rizika?

Na všech spotřebičích, které přicházejí do styku s vodou, se dříve či později vytvoří vodní kámen v podobě tvrdého nánosu na povrchu topných těles, která jsou ve styku s vodou.

Tvorba vodního kamene v pračce je způsobena řadou příčin:

 • Důvodem je špatná kvalita vody, která je nasycena mnoha složkami a různými nečistotami. Největší škody na nádrži a topném tělese způsobují soli vápníku a hořčíku. Když se voda zahřeje, usazuje se na povrchu jako pevný zbytek. Podle obsahu soli je voda v závislosti na regionu buď měkká, nebo tvrdá.
 • Negativní účinky chemických přísad v pracích prostředcích.
 • Praní v intenzivním režimu. Časté používání programu urychluje usazování vodního kamene.

Nánosy vodního kamene vedou k přehřátí topného tělesa. Tvrdá kůrka narušuje správnou výměnu tepla a zvyšuje riziko poruch. Nánosy vodního kamene brání řádnému vysychání, díly začínají rezivět a deformovat se. Ohřev vody trvá podstatně déle, a proto se zvyšuje spotřeba energie. Nakonec se kvalita praní znatelně sníží, předměty se objeví s nepříjemným zápachem a bílé pozadí získá nažloutlý nebo našedlý odstín. Skvrny jsou na prádle jasně viditelné. Abyste tomu předešli, odstraňte vodní kámen z topného tělesa a dalších částí uvnitř pračky se sušičkou.

READ  Jak prát lyžařskou bundu v pračce

Kyselina citronová

Lze jej použít k rychlému a snadnému čištění bubnu pračky, protože rozpouští vodní kámen a odstraňuje mastnotu a plísně. Zřeďte 200 g kyseliny citronové ve vlažné vodě, přidejte do bubnu a poté spusťte cyklus odstřeďování při 60 stupních Celsia.

Do zásuvky na prášek nalijte 250-300 ml 9 % octa a perte při vysoké teplotě bez zatížení. Zápachu se nemusíte obávat, zmizí během oplachování. Tímto způsobem lze zvládnout i silné znečištění.

Proč pravidelně čistit pračku

Pravidelné a správné čištění pračky. V opačném případě se v přihrádkách a součástech stroje začnou hromadit bakterie, které mohou uvíznout ve vlhkém prostředí, což může ztížit odvodnění a způsobit stagnaci. V důsledku toho může být prádlo nepříjemně cítit, uvnitř pračky mohou růst plísně a houby a klíčové části se mohou ucpat nebo stát nepoužitelnými.

Jednou z prvních reakcí na nedostatečné čištění je čerpadlo. ucpe se, přestane čerpat vodu a přehřívá se, což si vyžádá opravu nebo kompletní rekonstrukci.

Těsnění dvířek je třeba po každém pracím cyklu vyčistit a odstranit zbytky vody, nečistot a pracího prostředku. Pokud voda zůstane za gumou delší dobu, těsnicí materiál začne nepříjemně zapáchat a začne se kazit, čímž se zhorší kvalita těsnění dveří.

Zásuvka na prášek a kazety s pracím prostředkem se při používání ucpává nahromaděnými zbytky pracího prostředku. V přihrádkách se zachycuje voda, která způsobuje usazování vodního kamene. Čím horší je kvalita vody, tím rychlejší jsou změny patrné.

Pokud se přebytečné vrstvy uvnitř kazety včas neodstraní, prášek se přestane vyplachovat a čištění se stane zdlouhavým, několikahodinovým nebo dokonce nemožným úkolem, aniž by se poškodil plast.

Vodní kámen se usazuje na topném tělese pračky nebo jednoduše na topném tělese, protože v přívodu vody je přítomno velké množství minerálních solí. Sůl se usazuje na povrchu topného tělesa a hromadí se na sobě, čímž dochází k většímu plýtvání energií a přetěžování topného tělesa. V důsledku toho se po určité době topné těleso porouchá a je třeba ho vyměnit.

Ucpaný vypouštěcí filtr vede k chybě vypouštění, která se u mnoha oblíbených praček projevuje hlášením E03 na panelu displeje. Problém se dále zhoršuje v důsledku poruchy čerpadla a stroj přestává vypouštět vodu a je třeba jej přivolat k diagnostice a opravě.

Příčiny nepříjemného zápachu

Důvody zápachu jsou různé. Než se tedy zbavíte hnilobného zápachu v pračce, musíte ho vystopovat až k jeho zdroji. Viníky jsou obvykle:

Plísně a houby

Objevují se při opakovaném praní při teplotách nižších než 40 °C. Chladná voda neodstraňuje patogeny. Po ponechání v pračce se mohou v teplém a vlhkém prostředí rychle rozmnožit a přenést se na vaše oblečení, což způsobí nepříjemnou pachuť.

Plíseň se vyskytuje zejména v pračkách s předním plněním, protože spotřebovávají méně vody než spotřebiče s vertikálním plněním. To znamená, že mikroorganismy zůstávají na místě i po opláchnutí. Vlhkost se objevuje také v případě, že není otřeno těsnění střešního okna.

Problém s odvodňovacím systémem

Pokud stroj vydává zápach i přes pravidelné čištění, problém je způsoben špatným odvodněním. V takovém případě je třeba vyměnit potrubí. Pokud se oprava nepředpokládá, zabrání správná instalace vypouštěcí hadice pronikání zápachu do stroje.

Musí stát alespoň 50 cm nad podlahou, musí mít tvar písmene U. Tím se zabrání pronikání zápachu do stroje.

Ucpané odtokové potrubí

Vyplavované nečistoty a prášek se často usazují na stěnách hadice. Pokud se hadice nečistí, vzniklé usazeniny začnou hnít a způsobují zápach. K odstranění zatuchlého zápachu je nutné hadici propláchnout nebo vyměnit.

Ucpaný odtokový filtr

Zařízení zachycuje nečistoty a zabraňuje jejich vniknutí do kanalizace. Časem se ucpe nasáklým papírem, vlasy, žmolky a zvířecími chlupy a změní se v hnijící bažinu.

Odtokový filtr je třeba čistit nejméně jednou za šest měsíců, někdy i častěji.

Znečištění odtokového a odpadního kanálu

K růstu plísní přispívají usazeniny vodního kamene, zbytky čisticích prostředků, nedostatečné větrání a sušení. Odborníci doporučují opláchnout zásobník každé tři mytí, vyčistit kanál malým čisticím kartáčkem.

READ  Jak vyčistit kotel Thermex bio s prosklenou stěnou

Vodní kámen

Vzniká z tvrdé vody a také ze zbytků vysychajících čisticích prostředků. Čím vyšší je teplota, tím rychleji se tvoří vodní kámen. Zejména topné těleso trpí usazováním vodního kamene. Po zapnutí spotřebiče se vodní kámen spálí na škvarek a začne vydávat „velmi“ nepříjemný zápach.

Dávkování a detergent

K úplnému vypláchnutí prášku je zapotřebí určité množství vody. Pokud je jí příliš mnoho, pračka je k ničemu. Zbytky čisticího prostředku na stěnách způsobují nepříjemný zápach.

Bělení zažloutlého plastu

Plasty nezřídka žloutnou vlivem prachu a nečistot. Je velmi důležité, aby se nečistoty nedostaly do kontaktu s plastovým pouzdrem. V takovém případě ji lze odstranit pomocí čisticího prostředku pro domácnost a houby. Pokud je však plast levný, může mechanický zásah do povrchu způsobit hluboké škrábance.

Vnější část pračky lze čistit etylalkoholem nebo metylalkoholem. Nezapomeňte však, že metyl je jed, který může zneškodnit i dospělého, zdravého člověka. Proto musí být proces prováděn v ochranných pomůckách a místnost musí být větraná.

Odborníci doporučují zkušební čištění. roztok se aplikuje na méně viditelná místa, a pokud je výsledek uspokojivý, můžete v čištění pokračovat.

Speciální ubrousky najdete v prodejnách spotřebičů. Obsahují bělící látky. Speciální spreje jsou k dostání v prodejnách s náhradními díly pro vozidla. Pokud si koupíte čisticí prostředek, může nejen čistit, ale také nanášet ochrannou vrstvu.

V nejpokročilejších případech se k ošetření zažloutlých plastů používá aceton. Kromě nepříjemného zápachu může aceton také poškodit vzhled spotřebičů. Stačí nanést malé množství mycího prostředku na vatový tampon a provést zkušební praní. Pokud je výsledek uspokojivý, je třeba celý povrch vyčistit.

Bílé samolepicí tapety najdete v obchodech pro kutily, obvykle se používají k renovaci plastových parapetů, ale lze je použít i na pračky.

Dalším způsobem, jak odstranit zažloutnutí, je nastříkat pračku se sušičkou barvou ve spreji. Měla by se však používat jako poslední možnost, protože existuje vysoké riziko vniknutí částic barvy do vnitřního prostoru pračky se sušičkou, což by mohlo způsobit poškození spotřebiče.

Užitečné tipy

Jak pečovat o pračku? To je jedna z nejčastěji kladených otázek.

Vhodná péče může prodloužit životnost spotřebiče a ochránit topná tělesa a buben před vodním kamenem, plísní a zbytky mýdla.

Jak pečovat o automatické pračky:

 • Pokud se v těsnění dveří drží vlhkost, začnou se rychle množit plísně. Po každém mytí očistěte kapiláru suchým hadříkem.
 • Ve vlhkých prostorách se množí plísně, proto nechte dvířka spotřebiče po skončení mycího cyklu otevřená. To také pomáhá předcházet nepříjemným zápachům.
 • Praní při nízkých teplotách představuje problém, pokud jde o bakterie, které se v pračce hromadí. Spusťte alespoň jeden mycí cyklus měsíčně při minimální teplotě 60ºC, nejlépe 90ºC, aby se spotřebiče dezinfikovaly.
 • Lidé s tvrdou vodou se potýkají s vodním kamenem. Při každém praní přidejte změkčovač vody, například Calgon Water Softener, a dodržujte doporučení pro dávkování pracích prostředků na tvrdou vodu.
 • Používání příliš velkého množství mýdla nebo změkčovače tkanin způsobuje hromadění mýdlových usazenin. Vezměte si správné množství (gelu nebo prášku, viz dávkování na obalu) a v případě potřeby jej dodatečně opláchněte.
 • U spotřebičů s předním plněním otřete oblast kolem těsnicí gumy přípravkem proti plísním, například octem smíchaným s esenciálním olejem z čajovníku. Stačí jednou týdně.
 • Používejte prací prostředek určený pro automatické praní. Při ručním použití zůstane přebytečná pěna na vnější straně bubnu a na elektrickém trubkovém ohřívači.

Několik jednoduchých tipů pro preventivní údržbu udrží vaši pračku čistou a pomůže vám udržet domácnost v provozu déle.

Čištění vnitřku a vnějšku spotřebiče doma je snadné a levné.

Nezapomeňte ji však provádět jednou týdně, pokud je přístroj používán pravidelně, nebo jednou za čtvrt roku pro důkladné vyčištění.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS