Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové a jedlé sody. správné dávkování, tipy pro údržbu

Všechny domácí spotřebiče, včetně praček, vyžadují správné používání, péči a údržbu. Pravidelné preventivní čištění vnitřního prostoru může prodloužit životnost spotřebiče a ušetřit peníze za opravy a účty za energie.

Pračky. nepostradatelní pomocníci moderních žen v domácnosti. Porucha spotřebiče s sebou nese problémy. finanční náklady a nutnost prát prádlo v pravidelných intervalech ručně. Aby se prodloužila životnost pračky se sušičkou, je třeba dodržovat provozní podmínky a pravidelně čistit vnitřní části od vodního kamene, zbytků a nečistot.

Nemusíte kupovat drahé čisticí prostředky. můžete použít cokoli, co najdete v kuchyni: ocet, kyselinu citronovou, jedlou sodu atd. Při správném použití dokáží odstranit nečistoty i v těch nejhůře přístupných místech a prodloužit životnost spotřebiče. Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové nebo jiného přípravku?

Ruční čištění jednotlivých prvků stroje: návod krok za krokem

Je důležité pravidelně udržovat části spotřebiče v čistotě. Komplexní ošetření částí pračky nejen odstraní nepříjemný zápach, ale také zlepší funkčnost pračky.

Ošetření zásuvky na prací prostředky

Vodní kámen se usazuje na stěnách zásobníku v důsledku nečistot z vody, granulí prášku atd. Doporučuje se měsíční léčba. K odstranění usazenin je vhodná jedlá soda nebo jakýkoli prostředek obsahující chlor.

Pokud je vodní kámen silně odřený, doporučuje se:

 • Namočte je na hodinu nebo přes noc do roztoku kyseliny citronové (1 sáček na umyvadlo s vodou).
 • K odstranění zbytků nečistot použijte zubní kartáček.
 • Díl osušte a vraťte jej na místo.
 • Směs octa a sody může také rychle odstranit nečistoty. Pěna vytvořená chemickým procesem změkčí usazeniny.

DŮLEŽITÉ! Před opětovným vložením nádrže vypláchněte samotný prostor nádrže. K tomuto účelu lze použít buď jedlou sodu, nebo roztok bělidla.

Vyčistěte víko zavazadlového prostoru a buben

Gumové díly často způsobují zápach, protože se v nich hromadí nečistoty, zbytky a stopy vlhkosti. Chcete-li vyčistit buben, jednoduše spusťte pračku (bez prádla) s antimikrobiálním prostředkem nebo kyselinou citronovou (1 sáček) umístěným v misce na prášek. Opatrně vyklopte prvek a vyjměte jeho obsah. Poté na gumový povrch naneste dezinfekční prostředek. Může to být teplá mýdlová voda, ocet nebo profesionální čisticí prostředek. Nepoužívejte však bělidlo.

vyčistit, topné, těleso, pračky

Pokud se na těsnícím límci objeví nečistoty nebo plíseň, lze jej vyčistit směsí jedlé sody a vody ve stejném poměru. Vložte směs do manžety a bubnu, počkejte několik hodin, poté otřete prvky a spusťte prací cyklus. Po vyčištění otřete tyto části do sucha měkkým hadříkem.

Vyčistěte filtr a hadici

Drobné nečistoty a předměty, které zůstaly po mytí, se hromadí ve filtru a hadici, kterou kapalina uniká. Toto ošetření se doporučuje provádět jednou za čtvrt roku. Chcete-li filtr ze stroje vyjmout, sejměte ochranný panel. Tento díl se obvykle nachází v přední části spotřebiče ve spodní části. Pod spotřebič předem položte utěrku nebo hadřík, protože se vypustí přibližně 500 ml vody.

  Odšroubujte filtr proti směru hodinových ručiček a propláchněte jej.

DŮLEŽITÉ! Před čištěním vždy odpojte spotřebič od elektrické sítě a vypněte přívod studené vody.

Odstraňování vodního kamene z topného tělesa

Na prvku se časem usazuje vodní kámen. Topné těleso může vyčistit profesionální čistič nebo si ho můžete vyčistit sami.

  Odpojte vodiče, senzor a opatrně díl vyjměte. Umístění prvku naleznete v návodu k použití zařízení, liší se model od modelu.

Čisticí prostředky

Existuje mnoho výrobků, s jejichž pomocí, jak tvrdí výrobce, můžete vyčistit topné těleso, ale ne všechny tyto výrobky jsou stejně účinné. Úspěch případu navíc do značné míry závisí na zvoleném způsobu čištění topného tělesa. Nepředbíhejme však. Hlavním nástrojem, kterým se ženy v domácnosti snaží vyčistit topná tělesa svých „domácích pomocníků“, je kyselina citronová. Mimochodem, tento nástroj není špatný, ale není jediný. V obchodě je k dispozici několik komerčních chemikálií.

Na trhu je mnoho čističů topných těles pro pračky a všechny jsou dražší než kyselina citronová.

Princip čištění výše uvedených výrobků je stejný, tj. čištění pomocí aktivních chemických látek. Aktivně rozpouštějí vodní kámen usazený na topném tělese, postupně čistí topné těleso a současně i ostatní části stroje od vápenatých usazenin. Je tu však jedno „ale“. Mnoho komerčně vyráběných odvápňovačů obsahuje kyselinu citronovou. Je otázka, proč přeplácet drahý zahraniční prostředek, když je možné vzít obyčejnou levnou kyselinu citronovou a účinek čištění bude stejný? Odpověď je podle našeho názoru zřejmá. A pro osvědčené hospodyňky bylo čištění citronovou šťávou vždy prioritou.

Některé ženy v domácnosti skutečně věří v zázračné vlastnosti prášku Kalgon. široce známého díky agresivní reklamě. Používá se k prevenci tvorby vodního kamene a k čištění topného tělesa pračky. Jak moc je to ospravedlnitelné??

Není pro to žádné ospravedlnění! Za prvé, Calgon není určen k odstraňování vodního kamene z tužidla v pračce, což je definováno výrobcem. Čištění Calgon je odsouzeno k neúspěchu. Za druhé, Calgon není schopen změkčit vodu natolik, aby se na topném tělese usazoval vodní kámen. Naše nezávislé testy ukázaly, že v pračkách, kde byl použit Calgon, se také tvořil vodní kámen a pokrýval topné těleso, i když o něco pomaleji. Za Calgon nakonec utratíte mnohonásobně více než za opravy a náhradní díly, i když je samozřejmě na vás, abyste se rozhodli.

Kalgonit a složením podobný kalgonu je rovněž uznáván jako neúčinný. Celkově se za ně utratí spousta peněz, ale není to vůbec k ničemu.

Když je vodního kamene málo

Pokud jste nikdy neodstraňovali vodní kámen z topného tělesa pračky, ale vaše pračka je nová, můžete bezpečně použít chemickou metodu čištění, aniž byste museli demontovat topné těleso. To vyžaduje několik jednoduchých úkonů.

 • Vezměte 100 g kyseliny citronové a vložte ji do zásobníku na prášek pro odstranění vodního kamene z topného tělesa stroje. Dávkování hlavního mycího prostoru.
 • Zavřete přihrádku, vyjměte vše z poklopu pračky, zejména špinavé prádlo.
 • Spusťte prací program alespoň na 1,5 hodiny při minimální teplotě 600 °C. čím nižší teplota, tím pomalejší reakce, takže podle našeho názoru je nejlepší spustit program při 90-950 °C.
 • Stačí počkat, až program skončí, ošetření kyselinou citronovou můžete na 3 až 4 měsíce vynechat a topné těleso bude v pořádku.

Malé množství vodního kamene lze bez problémů odstranit. Je však důležité, abyste operaci opakovali alespoň jednou za 3-4 měsíce. I když si myslíte, že je vaše voda měkká a topné těleso „netrpí“, prostě si projděte výše uvedený postup. nebudete litovat.

Pokud je topné těleso stroje zaneseno vodním kamenem

Malé množství vodního kamene lze z topného tělesa odstranit pomocí kyseliny citronové nebo jiných bezpečných chemikálií, ale co když je podezření, že je topné těleso pokryto vodním kamenem? V takovém případě není chemické čištění pračky možné.

READ  Když je pračka vypnutá, odčerpává vodu

Jde o to, že chemické čištění v takovém případě může poškodit díly a pračku obecně. Pokud se použije citrusový čisticí prostředek, odloupnou se kousky vodního kamene z topného tělesa a dostanou se do kanálů nebo zůstanou v nádrži, čímž hrozí zablokování otáčení bubnu a znečištění prádla. Obecně platí, že nadělá více škody než užitku, ale co lze udělat, abyste ji vyčistili, aniž byste pračku poškodili??

Velké kusy vodního kamene mohou v pračce zůstat po stovky praní a způsobit poškození.

Existuje pouze jediné řešení. vyčistit topné těleso po vyjmutí z pračky se sušičkou. To může být ošemetné, protože ne každý chce stroj rozebrat předtím, než se porouchá. a pak. Ne každý ji dokáže vyjmout z pračky. i když si myslíme, že to není těžké. Chápeme obavy a nejistotu uživatelů praček, ale také chápeme, že pokud se topné těleso nevyndá a nevyčistí nyní, může za měsíc nebo dva jednoduše vyhořet a pak bude nutné pračku opravit za další náklady. Co dělat?

 • Rozhodněte o umístění topného tělesa ve vašem modelu pračky. Topné těleso lze nejsnáze vyjmout z pračky s vertikálním plněním, protože u těchto modelů se vyjímá přes servisní dvířka uvnitř bubnu. U strojů s předním plněním může být topné těleso umístěno buď za přední, nebo za zadní stěnou.
 • Vyjmutí topného tělesa z pračky. O tom, jak vyjmout topné těleso z pračky za účelem jeho kontroly nebo výměny, jsme již opakovaně psali v různých publikacích na našich webových stránkách, proto se nebudeme opakovat. Pokud vás zajímají další podrobnosti, můžete si přečíst Výměna topného tělesa v pračce Bosch.
 • Odvápněné části vybíráme, oplachujeme pod tekoucí horkou vodou a současně se prsty snažíme odstranit hrudky vodního kamene.

Jak doma odstranit vodní kámen z pračky: rady zkušených hospodyněk

Životnost pračky se sušičkou je zhruba 10 let, ale tato doba je výrazně kratší v důsledku nepříznivých faktorů, jako je nesprávné používání a usazování vodního kamene na součástech. Není těžké přečíst si návod, ale jak doma odstranit vodní kámen z pračky?? Promluvme si o známých metodách řešení škodlivého rozsahu.

Vodní kámen a jeho příčiny

Vodní kámen je pevná usazenina, která se tvoří na stěnách a částech nádob na ohřev vody (parní kotle, konvice, titany).

Vodní kámen na topném tělese (trubkovém ohřívači) pračky a na stěnách bubnu. jeden z nejnápadnějších příkladů tvorby vodního kamene.

Toto znečištění je způsobeno vysokou koncentrací hořečnatých a vápenatých solí ve vodovodní vodě, které se po zahřátí srážejí na částech stroje jako pevné zbytky.

Vodní kámen není snadné odhalit, protože samotné topné těleso je ukryto za bubnem. Existuje však několik faktorů, které by měly majitele přesvědčit o tom, že je na čase zakoupit prostředek proti vodnímu kameni v pračkách, nebo postupovat podle osvědčených místních prostředků. Kdy by se čištění nemělo odkládat?

 • Voda z kohoutku je příliš tvrdá;
 • Spotřebič se často myje při vysoké teplotě;
 • Hospodyňky používají velké množství čisticích prostředků, které obsahují velké množství škodlivých nečistot;
 • Stroj byl používán dlouhou dobu a buben a topné těleso nebyly nikdy čištěny.

Skutečnost, že spotřebič je často používán v režimu „těžké práce“, by neměla být pro hospodyňku důvodem k výtkám. Pračka se sušičkou by neměla stát v nečinnosti. Stejně jako všechny spotřebiče však i tento stroj vyžaduje péči.

Proč je důležité bojovat proti vodnímu kameni?

Je pravidelné čištění pračky opravdu nutné?? Pravdou je, že většina nečistot je skrytá, ale jejich hromadění na sebe nenechá dlouho čekat:

 • Nečistoty a vodní kámen poškozují topné těleso, snižují jeho účinnost a způsobují rychlejší opotřebení součástí;
 • voda v přístroji se správně neohřívá;
 • Hromadění nečistot a vodního kamene zvyšuje spotřebu energie;
 • prádlo není čistší a má nepříjemný zápach;
 • částečky vodního kamene, nečistot a rzi blokují filtr v čerpadle a způsobují, že se stroj přestane vyprazdňovat
 • spotřebič přestane fungovat, což vyžaduje výměnu dílů.

Pokud se problém stane závažným a spotřebič odmítá prát, je třeba zavolat servisního technika. Není těžké odhadnout, že výměna topného tělesa je nákladná.

Včasná akce vám však ušetří peníze a výrazně prodlouží životnost vašeho spotřebiče.

V tomto případě není nutné kupovat profesionální „antiscale“ pro pračky. každá hospodyňka najde vhodné prostředky doma.

Jak doma odstranit vodní kámen z pračky

Takže je stěží možné vidět nánosy na vlastní oči, natož se jich dotknout rukama.

Jak odstranit vodní kámen z pračky? Doma mohou majitelé chytrých spotřebičů použít dostupné prostředky uložené v kuchyňské skříňce: kyselinu citronovou, ocet, jedlou sodu.

Nákup profesionálních čisticích prostředků je o něco dražší a v zanedbaných případech může odborník topné těleso vyjmout a vyčistit ručně. to je cenově výhodnější než nákup nového dílu.

Kyselina citronová

Mnoho lidí používá k čištění konvic kyselinu citronovou; kouzelný prášek pomůže i v boji proti vodnímu kameni. Tato univerzální tekutina rozpustí vodní kámen a zbaví vás i nepříjemného vlhkého zápachu. Jak vyčistit pračku pomocí kyseliny citronové?

 • Do zásuvky na prací prostředek nalijte 50-100 g kyseliny.
 • Zvolte program intenzivního praní.
 • Nastavte teplotu mezi 50 a 90 stupni. Kyselina citronová zahřívá prádlo a rozpouští solné usazeniny.
 • Spuštění praní. Prádlo do bubnu nevkládejte. čištění probíhá v režimu nečinnosti. Odstřeďování také není nutné, ale bylo by vhodné provést dodatečné opláchnutí.
 • Postup opakujte každých 3-6 měsíců v závislosti na četnosti používání spotřebiče.

K výhodám kyseliny citronové patří nejen její dostupnost, ale také její neškodnost. nepoškozuje části strojů.

Bělidlo s kyselinou citronovou

Jedním z účinných způsobů odstranění vodního kamene ze stroje je použití kyseliny citronové ve spojení s bělidlem.

 • Nalijte šálek kyseliny citronové do misky na prášek a šálek bělidla do bubnu (bez prádla).
 • Zvolte intenzivní prací cyklus při 90-95 °C.
 • Dodatečné opláchnutí po skončení pracího cyklu.

Hlavní nevýhodou je štiplavý zápach chlóru, který je nejen nepříjemný, ale také škodlivý.

Abyste se vyhnuli vdechování výparů chlóru, dbejte na důkladné větrání místnosti při mytí.

Při praní s bělidlem přidejte do bubnu také bělidlo, např. Bleach, Duck, Komet apod. Tyto výrobky nevyzařují tak toxický zápach jako čistý chlor.

Nadměrné používání chlorových čisticích prostředků je škodlivé nejen kvůli výparům, které uvolňují? Ocet může snadno poškodit těsnění, které se těmito látkami deformuje.

Ocet

Mnoho moderních hospodyněk ví, jak vyčistit pračku octem. Ocet je nejúčinnější ze všech oblíbených mycích metod.

 • Do přihrádky na prášek nalijte 2 šálky octa.
 • Zkuste použít dlouhý prací cyklus s vysokou teplotou vody.
 • Spusťte prací cyklus naprázdno (bez prádla). Po několika minutách je třeba proces přibližně na hodinu přerušit. Umožňuje dostat ocet i do nejvzdálenějších koutů stroje.
 • Restartujte stroj před dokončením cyklu.
 • Použijte dodatečné opláchnutí nebo „rychlé mytí“, abyste odstranili zbytky tekutin.

Jak vyčistit topné těleso v pračce

Čistota prádla je výsledkem nejen pracího prostředku, ale také tepelné úpravy. Právě v horké vodě se octové granule plně rozpustí a zaútočí na nečistoty. Znečištění trubkového elementu může zastavit ohřev. Jak vyčistit topidlo pračky? Představujeme domácí a prodejní prostředky pro čištění.

Jaké nebezpečí představují usazeniny vodního kamene na topném tělese pračky??

Tvrdá voda obsahuje těžké nečistoty. Usazují se na součástech pračky a ovlivňují prací výkon. Znečištění může zkrátit životnost spotřebiče až na polovinu nebo dvojnásobek.

Co je to vodní kámen?? Jsou to soli draslíku a hořčíku ve vodě. Se zvyšující se teplotou se usazují na dílech a následně se z nich stává vodní kámen.

Hlavní problém: usazeniny vodního kamene na povrchu topného tělesa způsobují jeho tvrdnutí a zhoršují výměnu tepla. To způsobí přehřátí a vyhoření topného tělesa.

READ  Kolik prášku dát do pračky

Doba potřebná k ohřevu vody může být pokaždé delší. Spotřebuje se více elektřiny.

Následující příznaky vám pomohou zjistit, kdy je čas na preventivní zásah:

 • Prádlo se nepere správně. Dveře jsou studené i po půlhodině mytí.
 • Je cítit zatuchlina.
 • Prášek se špatně vymývá.

Chcete-li mít jistotu, že se jedná o nečistotu, zkontrolujte samozřejmě prvek. Jak čistit a odstraňovat usazeniny z pračky? K tomuto účelu jsou k dispozici různé čisticí prostředky.

Jak vyčistit topné těleso pračky?

Lze použít chemické látky s rozsáhlou reklamou. V obchodech se prodávají ohřívače vodního kamene:

Fungují stejně, ať už používáte jakéhokoli výrobce. Částice se z topení postupně vyplavují. Zajímavé je, že téměř všechny prací prostředky obsahují určitý podíl kyseliny citronové. Můžete použít cokoli, co máte po ruce:

Reklamy nabádají uživatele, aby se o stroj starali používáním Calgonu. Po testech se ukázalo, že i po přidání Calgonu se na dílech stále usazuje vodní kámen. Pouze pomalejší.

A teď si dejte dvě a dvě dohromady: Vzpomeňte si na všechny peníze, které jste vyhodili za Calgon a podobné produkty? Levnější a účinnější je prevence usazenin každé 3-4 měsíce.

Při praní přidejte jedlou sodu, abyste snížili tvrdost vody.

V některých případech může být nutné odstranit plak ručně. Více o tom se dočtete níže.

Jak vyčistit topné těleso v pračce?

Pokud spotřebič používáte nedávno, použijte kyselinu citronovou. Poradí si nejen s drobnými usazeninami vodního kamene, ale také s nepříjemnými pachy a plísněmi.

 • Vyjměte prádlo z bubnu. Cyklus se spustí nasucho.
 • Zvolte cyklus trvající nejméně 1 hodinu při teplotě 90-95 stupňů.
 • Po dokončení proveďte další oplachování.

Čištění kyselinou citronovou je ukončeno, poté se mohou v odtokové hadici vytvořit hrudky vodního kamene. Musí být odstraněny. Odpojte hadici od odtoku nebo sifonu a opláchněte ji pod tekoucí vodou.

Jak odstranit vodní kámen z zapékací jednotky pomocí octa:

 • Proveďte cyklus při minimální teplotě 60 stupňů po dobu 1,5 hodiny.
 • Po půl hodině proces zastavte.
 • Nechte „nálev“ 1 hodinu, aby ocet dostatečně odstranil veškerý plak.

Nakonec otřete vnitřek krytu SM suchým hadříkem.

Proces odstraňování vodního kamene probíhá podobným způsobem. Nasypte do misky požadované množství prášku a zadejte program STOP.

V zanedbaných případech je nutné fyzické čištění. Například pračku používáte již dlouho, ale nikdy jste ji nečistili. Nemusí být schopen ohřívat vodu. Pak je třeba topné těleso vyjmout a práci provést ručně.

Proč byste neměli používat chemické látky? Velké kusy nánosů začnou odpadávat a znečišťovat odtokový systém a snižovat kvalitu praní.

vyčistit, topné, těleso, pračky

Určete, kde v modelu se prvek nachází. V publikaci „Jak vyjmout topné těleso z pračky“ najdete podrobné informace o umístění topného tělesa. Nejběžnější formou je zadní stěna:

 • Vyšroubujte šrouby na obvodu zadního panelu. Odstraňte ji z místa.
 • Pod nádrží se nachází výstupy spotřebiče.
 • Odpojte kontakty.
 • Odšroubujte středovou matici (ne úplně dovnitř).

Vezměte část a opláchněte ji pod tlakem vlažné vody a současně rukama odstraňte inkrustace.

Důležité! Nikdy nečistěte prvek ostrým předmětem. Snadno dojde k poškození krytu a následné instalaci nového dílu.

Nyní jste odstranili vše, co jste mohli. Jak úplně odstranit vodní kámen z topného tělesa? Připravte si plastovou láhev. Odstraňte horní část pračky se sušičkou. Do spodní poloviny nalijte horkou vodu a rozpusťte v ní 3-4 lžíce citronové šťávy. Namočte topné těleso do roztoku a nechte ho 24 hodin odmočit. Koncentrovaný roztok reaguje se zubním povlakem a rychle zbaví topení nánosů.

Před opětovnou montáží odstraňte ze sedadla všechny nečistoty nebo zbytky. Takto můžete čištění provést sami. Ještě lepší je provádět preventivní údržbu každých několik měsíců.

Jak vyčistit topné těleso v pračce

Konečným výsledkem je čisté prádlo. nejen prášek, ale i tepelná úprava. V horké vodě se granule plně rozpustí a napadnou znečištění. Znečištění topného tělesa může bránit ohřevu. Jak vyčistit topné těleso v pračce? Představujeme možnosti čištění s domácími a v obchodě zakoupenými prostředky.

Jaké nebezpečí představují usazeniny vodního kamene na topném tělese pračky??

Tvrdá voda obsahuje těžké nečistoty. Usazují se na částech pračky, což ovlivňuje prací výkon. Výsledkem je, že plak může zkrátit životnost vašeho spotřebiče na polovinu až dvojnásobek.

Co je to vodní kámen?? Soli draslíku a hořčíku ve vodě. S rostoucí teplotou se usazuje na dílech a poté se zkapalňuje.

Hlavní problém: na povrchu topného tělesa se usazuje vodní kámen, který ovlivňuje výměnu tepla. Topné těleso se přehřívá a vyhoří.

Doba ohřevu vody se může pokaždé prodloužit. Spotřebuje více elektřiny.

Následující příznaky vám pomohou rozpoznat, že je čas na preventivní údržbu

 • Prádlo nelze řádně vyprat. Poklop je studený i půl hodiny po zahájení cyklu.
 • Spotřebič je zatuchle cítit.
 • Prášek se špatně vymývá.

Samozřejmě, abyste si byli jisti, že není znečištěný, stačí se podívat na prvek. Jak vyčistit a odstranit vodní kámen z pračky? K dispozici je řada různých čisticích prostředků.

Jak vyčistit topné těleso v pračce?

Mohou být použity široce inzerované chemické látky. Prodávají se v obchodech:

Bez ohledu na výrobce fungují stejně. Částice postupně smývají povlak z topného tělesa. Je zajímavé, že téměř každý prášek obsahuje určitý podíl kyseliny citronové. Takže můžete použít cokoli, co máte po ruce:

Reklamy nabádají uživatele, aby se o své stroje starali používáním Calgonu. Po testech se ukázalo, že i po přidání Calgonu se na dílech stále usazuje vodní kámen. Pouze pomalejší.

Zbývá dát dvě a dvě dohromady: vzpomeňte si, kolik peněz jste utratili za neustálé používání „Calgonu“ a podobných produktů? Levnější a účinnější je prevence usazenin každé 3-4 měsíce.

Chcete-li snížit tvrdost vody, přidejte při praní jedlou sodu.

V některých případech může být nutné odstranit plak ručně. Přečtěte si o tom níže.

Jak vyčistit topné těleso v pračce?

Pokud je spotřebič na trhu nový, použijte kyselinu citronovou. Tím se odstraní nejen drobné usazeniny, ale také nepříjemný zápach nebo plísně.

 • Vyjměte prádlo z bubnu. Cyklus se spustí naprázdno.
 • Provádějte cyklus po dobu nejméně 1 hodiny při teplotě 90-95 stupňů Celsia.
 • Po dokončení opláchněte ještě jednou.

Po dokončení oplachu kyselinou citronovou se mohou v odtokové hadici vytvořit hrudky vodního kamene. Ty musí být odstraněny. Odpojte hadici od odtoku nebo sifonu a opláchněte ji pod tekoucí vodou.

Jak odstranit usazeniny vodního kamene z topítka pračky se sušičkou pomocí octa:

 • Provádějte cyklus při teplotě nejméně 60 stupňů po dobu 1,5 hodiny.
 • Po půl hodině proces zastavte.
 • Nechte „nálev“ 1 hodinu, aby ocet řádně odstranil veškerý vodní kámen.

Nakonec otřete vnitřek krytu SM suchým hadříkem.

Odstraňování vodního kamene pomocí odvápňovacího prostředku probíhá podle stejného vzoru. Naplňte zásobník správným množstvím prášku a nastavte dlouhý program.

V závažných případech provádět fyzickou očistu. Například pračku používáte již dlouho, ale nikdy jste ji nečistili. Nemusí být schopen ohřívat vodu. Pak je třeba topné těleso vyjmout a práci provést ručně.

Proč nepoužívat chemické látky? Velké kusy nánosů začnou odpadávat a znečišťovat odtokový systém a snižovat kvalitu praní.

Určete, kde v modelu se prvek nachází. V publikaci „Jak vyjmout topné těleso z pračky“ najdete podrobné informace o umístění topného tělesa. Nejčastějším problémem je zadní stěna:

 • Odstraňte šrouby z obvodu zadního panelu. Odstraňte ji z místa.
 • Pod nádrží se nacházejí závěry spotřebiče.
 • Odpojte kontakty.
 • Odšroubujte centrální matici (ne úplně dovnitř).

Vyjměte prvek a opláchněte jej pod tlakem vlažné vody, přičemž současně rukama odstraňte případné inkrustace.

Důležité! Nikdy nečistěte prvek ostrým předmětem. Snadno se může stát, že kryt poškodíte a budete muset namontovat nový díl.

Nyní jste pokryli vše, co byste mohli potřebovat. Jak zcela odstranit vodní kámen z topného tělesa? Připravte si plastovou láhev. Odřízněte jeho horní část. Do spodní poloviny nalijte horkou vodu a zřeďte v ní 3-4 lžíce kyseliny citronové. Vložte trubkový prvek do roztoku a nechte jej 24 hodin působit. Koncentrovaný roztok bude reagovat se zubním povlakem a rychle zbaví topení usazenin.

READ  Jak změřit délku topného tělesa pračky

Před opětovnou instalací odstraňte z prostoru pro sezení veškeré nečistoty nebo zbytky. Takto ji můžete vyčistit sami. Ještě lépe každých několik měsíců.

Další metody odstraňování vodního kamene a plaku z pračky

Kromě řešení s citronovou šťávou existuje mnoho dalších prostředků, které si s tímto typem znečištění poradí. Ty lze použít samostatně nebo ve spojení s kyselinou citronovou.

Výhodou pracích prostředků připravených k použití (zakoupených v obchodě) je, že je výrobci navrhli speciálně pro čištění praček. To znamená, že rozhodně nemůže poškodit spotřebič nebo jeho součásti.

Tabulka Specializované produkty.

vyčistit, topné, těleso, pračky
Název Stručný popis
DR TEN Jedná se o práškový mycí prostředek určený k odbourávání vodního kamene na všech domácích spotřebičích. Včetně myčky nádobí, pračky, rychlovarné konvice.
Antikalk Je to univerzální gel, který rychle odstraňuje vodní kámen.
Topperr Je to produkt, který je široce doporučován mnoha výrobci spotřebičů, protože dokáže odstranit i ty nejodolnější nečistoty a silnou vrstvu vodního kamene.
DR. Beckmann Tento produkt se často používá k prevenci vodního kamene a plaku. Je také velmi účinný při odstraňování nepříjemných pachů a bakterií. V případě silného znečištění však není příliš účinný.
Magická síla Je to jeden z nejúčinnějších prostředků proti vodnímu kameni a jiným druhům nečistot. Dodává se speciálně pro pračky. Umožňuje odstranění usazenin na topném tělese.
Entkalker Je k dispozici ve formě prášku a pomáhá odstranit i ty nejodolnější usazeniny vodního kamene. Tento produkt je ekonomický, protože na jednu aplikaci stačí jen několik gramů prášku.
Filtero Tento výrobek se vyrábí také pro odstraňování usazenin. Měla by být použita dvakrát během 12 měsíců.

Rychlý lék, který vám pomůže rozšířit spotřebič! Za další účinný odstraňovač vodního kamene je považován Calgon. Složky přípravku však neodstraňují existující vodní kámen. pouze zabraňují jeho vzniku, proto je vhodné jej použít ihned po zakoupení spotřebiče.

Tabulka Oblíbené prostředky proti vodnímu kameni.

Typ Stručný popis
Jedlá soda Jedná se o výrobek, který se již desítky let používá k čištění spotřebičů. Lze ji použít různými způsoby:.Pokud se na povrchu topného tělesa nahromadilo velké množství vodního kamene, je třeba jej nejprve odstranit (u moderních modelů je to možné). Poté povrch očistěte vlhkým hadříkem a jedlou sodou a vraťte jej na místoSodu lze přidat do pračky při čištění kyselinou citronovou. Obě složky rychle reagují a odstraňují i odolné nečistoty.
Ocet Pro prací cyklus se doporučuje používat ocet. I ta se stejně jako kyselina citronová nasype do přihrádky na prášek a poté se spustí pračka.

Jak odstranit vodní kámen z pračky pomocí kyseliny citronové

Snad nejjednodušším a nejrozšířenějším prostředkem pro odstraňování vodního kamene z pračky je kyselina citronová. V tomto případě postačí jeho nejjednodušší forma, potravinářská, která je k dostání v místním obchodě s potravinami.

 • Při čištění kyselinou citronovou je třeba buben pračky předem vyprázdnit.
 • Místo mycího prostředku se používá stejná kyselina citronová. Pokud jste tuto operaci nikdy neprováděli, doporučuji napoprvé nasypat 150-250 g. limoncello. Lze jej nalít přímo do nádrže.
 • Poté zavřete dvířka jako při běžném mytí.
 • Je důležité zvolit nejteplejší a nejdelší prací cyklus. Nejvhodnější teplota je přibližně 70. 95 °C. Spusťte praní.
 • V programu může být přednastaveno dodatečné máchání, aby se na konci pracího cyklu lépe vypral zbytek pracího prostředku. Otáčení není nutné a lze jej vypnout. Je také třeba vypnout režim předpírky, aby se zabránilo spláchnutí pracího prostředku do odtoku hned na začátku.

Doba čištění může být 1 až 2,5 hodiny v závislosti na zvoleném režimu. Na závěr pečlivě zkontrolujte límec pračky a sušičky a otřete jej. Poté je třeba ještě vyčistit filtr, který se nachází za malými dvířky ve spodní části pračky se sušičkou, ale to bude vysvětleno níže.

Tip: Každé tři až šest měsíců doporučuji provést odvápnění s použitím až 150 g kyseliny citronové. Udržuje pračku se sušičkou v dobrém provozním stavu, zabraňuje usazování vodního kamene na vnitřních částech a zabraňuje nadměrné spotřebě energie během provozu.

Když je topné těleso zanesené

Malé množství vodního kamene můžete z topného tělesa odstranit pomocí kyseliny citronové nebo jiných bezpečných chemikálií, ale co když máte podezření, že je těleso pokryto usazeninami? V takovém případě není chemické čištění pračky se sušičkou možné.

Jde o to, že chemické čištění by v takovém případě mohlo být škodlivé pro díl i pro pračku jako celek. Pokud použijete kyselinu citronovou, hrudky hydroxidu vápenatého se uvolní z topného tělesa a spadnou do kanálů nebo zůstanou v nádrži, čímž hrozí zablokování otáčení bubnu a kontaminace praných oděvů. Obecně platí, že nadělá více škody než užitku, ale co lze udělat, abyste ji vyčistili, aniž byste pračku poškodili??

Velké hrudky vodního kamene mohou v pračce zůstat po stovky praní a poškodit „domácího asistenta“ a vyvolat jeho poruchy.

Existuje pouze jediné východisko. vyjměte topné těleso z pračky předem. To může být obtížné, protože ne každý si troufne rozebrat stroj předtím, než se porouchá, a pak. Ne každý bude schopen prvek z pračky vyjmout, i když se domníváme, že to není obtížné. Obavy a obavy uživatelů automatických praček jsou pochopitelné, ale je nám také jasné, že pokud topné těleso nevyjmeme a nevyčistíme nyní, může se za měsíc nebo dva jednoduše spálit a pak bude nutné pračku opravit za další náklady. Co dělat?

 • Rozhodněte o umístění topného tělesa ve vašem modelu pračky. Vyjmutí topného tělesa z automatické pračky s vertikálním plněním je snazší, protože u těchto modelů se vyjímá přes servisní dvířka umístěná uvnitř bubnu. V „čelním“ provedení může být topné těleso umístěno buď za přední stěnou skříně, nebo za zadní stěnou.
 • Vyjmutí topného tělesa z pračky. O tom, jak vyjmout topné těleso z pračky za účelem jeho kontroly nebo výměny, jsme již opakovaně psali v různých publikacích na našich webových stránkách, takže se nebudeme opakovat. Pokud vás zajímají další podrobnosti, můžete si přečíst článek Výměna topného tělesa v pračce Bosch.
 • Vezměte odvápněnou část a opláchněte ji pod tekoucí horkou vodou a zároveň se snažte prsty odstranit usazeniny vodního kamene.

Nikdy se nepokoušejte odstranit šupiny smirkovým papírem, železným kartáčem nebo dokonce nožem. To může snadno poškodit díly a způsobit problémy.

 • Když se nám podaří vyčistit topné těleso a zbavit ho velkých kusů vodního kamene, vezmeme dvoulitrovou plastovou láhev, odřízneme její horní část, vezmeme 3-4 lžíce kyseliny citronové spolu s hrdlem a nalijeme ji do této nádoby. Nalijte horkou vodu do nádoby, vmíchejte kyselinu citronovou a poté vložte díl do nádoby.

Nyní musíme počkat asi 24 hodin. Během této doby koncentrovaný roztok citronové šťávy rozpustí zbytky vodního kamene z topného tělesa a spotřebič bude opět zářit jako nový. Opláchněte topné těleso pod tekoucí vodou, otřete ho hadříkem a můžete ho nasadit zpět. Práce je hotová.

Čištění topného tělesa automatické pračky není obtížné, zejména pokud zabráníte nadměrnému zanášení topného tělesa vodním kamenem. Pokud k tomu dojde, je nutné prvek vyjmout a vyčistit ručně, jinak ohřívač jednoduše vyhoří. Hodně štěstí!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS