Jak vyčistit a odstranit mastnotu z mikrovlnné trouby pomocí citronu, octa a jedlé sody

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu bez námahy a speciálních čisticích prostředků? Pokud nepřikryjete talíř víkem, často dochází k rozstřikování tuku na vnitřní stranu dutiny. V tomto článku vám poradíme, jak se zbavit znečištění za 15 minut a co používat, abyste nepoškodili mikrovlnnou troubu zevnitř.

Specifické fungování mikrovln je takové, že ani uzavřené nádobí a speciální pokličky nezachrání stěny komory před nažloutlým povlakem, který tvoří kapičky tuku. Druhým problémem jsou pachy: mikrovlnné trouby pohlcují vůně všech připravovaných jídel. Vaření ve špinavé troubě je nejen nepříjemné, ale také nebezpečné. Trouba se musí čistit ručně.

Čištěním vnitřku mikrovlnné trouby nechcete strávit mnoho času. Čištění trouby je mezi kancelářskými pracovníky předmětem věčných diskusí. Nikdo nechce trávit čas odstraňováním mastnoty, která ulpěla na stěnách. Týdenní oplachování je však nutností. Chcete-li mikrovlnnou troubu vyčistit rychle a efektivně, zde jsou naše tipy.

Jak vyčistit mikrovlnnou troubu pomocí octa

Dokáže odstranit přetrvávající plak včetně mastnoty.

Co potřebujete:

 • 3 lžíce stolního octa;
 • mísu vhodnou pro použití v mikrovlnné troubě;
 • 1-1,5 šálku vody;
 • Houba, hadřík nebo papírová utěrka.

Jak na to

Před čištěním raději otevřete ventilaci, abyste se neudusili octovými výpary.

Nalijte ocet do mísy s vodou. Pokud jsou nečistoty velmi silné, je možné kapaliny smíchat v poměru 1:1, např. ½ šálku vody a ½ šálku octa. Zahřívejte roztok v mikrovlnné troubě po dobu 5 až 10 minut při maximálním výkonu.

Před otevřením dveří počkejte 10 minut. Po octové lázni stačí houbou odstranit veškeré nečistoty.

Mléko

Mléko je první pomoc při odstraňování zápachu spáleného jídla. Najdete ji téměř v každé lednici.

Nejprve mikrovlnnou troubu dobře vyčistěte speciálním čisticím prostředkem, přičemž zvláštní pozornost věnujte stěnám a odkapávací misce. Mnohé trouby mají funkci nezávislých ventilátorů. nastavte výkon ohřevu na minimum a spusťte ventilátor, aby pracoval. Pokud je zápach slabý, stačí 5 až 10 minut, poté je třeba nechat dveře půl hodiny otevřené, aby mohl vzduch řádně cirkulovat.

V případě silného zápachu, zejména po spáleném jídle, však tato opatření pravděpodobně nebudou dostatečná. V takovém případě se provedou následující manipulace:

 • Čerstvé mléko se nalije do kádinky, nejlépe určené k ohřevu v mikrovlnné troubě (podrobnosti o vhodných typech nádob najdete v návodu k použití).
 • Přidejte cukr, asi 5 lžic cukru na litr tekutiny.
 • Mléko přiveďte k varu. Doba závisí na výkonu spotřebiče, ale v průměru stačí 10 minut ohřívání při maximálním výkonu.
READ  Trouba s mikrovlnnou funkcí Bosch

Mléko, a to i syrové, velmi dobře absorbuje pachy z mikrovlnné trouby a tyto vlastnosti se ohřevem jen zvyšují.

Domácí recepty

Ryby, česnek, spálené jídlo a pachy můžete odstranit pomocí domácích prostředků. Citron, jedlá soda nebo roztok octa rychle odstraní i pachy z vaření.

Důležité! Po ošetření povrchu mikrovlnnou troubu vysušte a zkuste jídlo znovu ohřát. Někdy je výskyt spáleniny způsoben vnitřní poruchou spotřebiče. Obraťte se na servisní středisko, abyste zjistili a odstranili problém.

Pokud je čas nebo úroveň výkonu příliš vysoká, může se stát, že se popcorn nebo sendvič spálí. Pokud cítíte, že něco pálí, použijte lidový lék: citron nebo ocet.

vyčistit, mikrovlnné, trouby, před
 • Smíchejte ve stejném poměru kyselinu citronovou a čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a opatrně otřete povrch hadříkem nebo měkkým hadříkem.
 • Připravte si malou nádobu vhodnou pro použití v mikrovlnné troubě. Vymačkejte šťávu z jednoho citronu a nechte ji 30 sekund působit.
 • Nepomáhá to? Rozkrojte jeden citron na několik částí a vložte ho do mísy s vodou. Vložte do mikrovlnné trouby, zapněte ji a nechte 8 až 10 minut působit. Po dosažení varu snižte výkon a nechte vařit další 4 minuty. Postup lze opakovat, aby byl účinný, přidáním jakéhokoli prostředku na mytí nádobí do vody.
 • „Grilování citronu pomůže zbavit se spáleného zápachu. Citron se nakrájí na plátky, položí na talíř a vloží do trouby na 4-5 minut. Může se vznítit, proto je lepší zůstat v blízkosti mikrovlnné trouby a sledovat proces.
 • Dalším řešením je namočit troubu na 7-8 minut do octa. Po uvaření spotřebič vypněte a několik hodin větrejte.
 • Ocet je účinný také jako čisticí prostředek. Smíchejte 9 % ocet a vodu v poměru jedna ku jedné. Vyčistěte všechny povrchy vlhkým hadříkem a spotřebič osušte.
vyčistit, mikrovlnné, trouby, před

Po vaření nebo ohřívání ryb v mikrovlnné troubě vždy zůstane „zápach“, který nezmizí ani po umytí a vyvětrání. Účinné způsoby, jak se zbavit těchto pachů: roztoky kávy a jedlé sody.

 • Tento recept vyžaduje trpělivost, ale je dostatečně jednoduchý. Čerstvě namletou kávu nasypte na rovný velký talíř a nechte ji 24 hodin odstát. Doba závisí na stupni aroma, pro slabé aroma stačí několik hodin. Chcete-li odstranit zatuchlou a štiplavou kávu, nechte ji 2 až 3 dny uvnitř.
 • Káva se zde používá jako čisticí prostředek. Připravte silný nápoj, otřete povrchy a nechte působit 2 hodiny. Poté nezapomeňte tekutinu odstranit vlažnou vodou a spotřebič důkladně osušte.
 • Rozpusťte 2-3 lžíce jedlé sody ve čtvrtině šálku vody. Připravenou směs naneste na stěny hadříkem nebo měkkou houbou a nechte působit 3 až 4 hodiny. Po vysušení postup zopakujte. Po opakovaném ošetření opláchněte jedlou sodu studenou vodou, troubu vysušte a otevřete dvířka.
READ  Ovládací panel elektrické horkovzdušné trouby Ariston

Při ohřívání potravin bez pokličky se připravte na mastný povlak, který může vydávat nepříjemný zápach. Mikrovlnnou troubu umyjte čisticí kapalinou nebo speciálním sprejem. Pokud čištění nepomáhá, použijte sůl nebo aktivní uhlí.

vyčistit, mikrovlnné, trouby, před
 • Chcete-li odstranit pach zatuchlého tuku, vložte 100 g soli na 8-10 hodin do trouby. Ujistěte se, že je nádoba otevřená.
 • V boji jsou všechny způsoby dobré, takže se hodí aktivní uhlí. Rozdrťte 5 až 7 tablet živočišného uhlí a nechte je několik hodin nebo přes noc působit. Mikrovlnnou troubu umyjte jemným roztokem mycího prostředku, abyste zablokovali účinek.

Nuance čištění různých materiálů

Ocet a jedlá soda jsou sice dobré a přírodní, ale někdy jsou příliš agresivní a mohou zničit vzhled. S určitými omezeními pro čištění, která jsou dána samotnými materiály.

Nerezová ocel

Kovu nevadí extrémní teploty, ale kape na něj mastnota a není snadné se jí zbavit. Nesmí se používat soda a jiné prášky, protože mohou způsobit poškrábání, a kyselý ocet nebo citron mohou způsobit ztmavnutí kovu. Nejlepší je používat jemnější čisticí prostředky, například mýdlovou vodu Hlavním pravidlem je odstranit skvrnu hned, jak se objeví, a nenechat ji zaschnout/zatvrdnout.

Mikrovlnné trouby z nerezové oceli jsou nicméně stále vzácnější.

Smalt

Smalt je vynikající, dokonale hladký materiál bez pórů, což znamená, že se do něj vůbec nevsakuje mastnota, a proto se snadno čistí. Při práci se smaltem je nejdůležitější vyhnout se případným abrazivům v podobě prášků a tvrdých houbiček, protože i ten nejmenší škrábanec může nakonec způsobit rez.

vyčistit, mikrovlnné, trouby, před

Keramické

Keramika je pro mikrovlnnou troubu jednou z nejlepších možností, protože je stejně pevná jako ocel a hladká jako smalt. Je prakticky nezničitelný, ale netřete ho abrazivním hadříkem. vhodnější je houba nebo měkký hadřík.

Použití čističe skla

Nyní je však třeba pracovat, protože tato metoda vyžaduje práci rukama.

Potřebujeme: 1. Houba 2. Trocha vody 3. Tekutina na čištění skla (libovolná značka)

Nejprve odpojte troubu od napájení.

Použijte čisticí prostředek na sklo smíchaný s vodou v poměru 2:1. Stačí vyčistit troubu nejen uvnitř, ale i zvenku.

Namočte houbičku do roztoku a začněte troubu otírat, včetně plechu a prstence. Zaschlé skvrny namočte na 5 minut do roztoku a poté je setřete.

Otřete troubu vlhkým hadříkem, aby na ní nezůstaly žádné skvrny ani stopy čisticího prostředku na sklo.

Tipy pro údržbu

Abyste usnadnili čištění mikrovlnné trouby, přikryjte při ohřívání jídla talíř speciálním plastovým víkem. Je levný, ale jeho použití výrazně snižuje četnost čištění a výskyt nečistot. Víko zabrání rozstřikování tuku a částeček jídla na stěny. Časté čištění vyžaduje pouze vyjímatelný skleněný stojan na nádobí. Lze jej mýt v myčce nádobí nebo jako standardní nádobí.

READ  Indukční varné desky se nesmí instalovat nad trouby

Po každém použití je ideální mikrovlnnou troubu otřít vlhkým hadříkem. Tento zvyk udržuje všechny části spotřebiče čisté. Není třeba používat další čisticí prostředky, časově náročné namáčení a seškrabávání mastnoty a přilepených potravin.

Bez ohledu na povrch mikrovlnné trouby. smaltovaný, keramický nebo z nerezové oceli. není dovoleno nadměrné mechanické namáhání, používání agresivních kapalin s vysokým obsahem kyselin, hrubých abrazivních čisticích prostředků, železných kartáčů, houbiček a nožů.

Na škrábancích způsobených nesprávnou péčí se mohou usazovat nečistoty, které se později obtížně odstraňují.

Preventivní opatření

Prevence je vždy lepší než následky. Ačkoli mnozí říkali, že čistý sporák je tváří dobrého kuchaře, toto rčení platí pro každého majitele mikrovlnné trouby.

Abyste zabránili vzniku nepříjemných pachů uvnitř trouby, měli byste dodržovat jednoduché pravidlo.

 • vaření a ohřívání potravin ve speciálním silnostěnném mikrovlnném nádobí se skleněným víkem.
 • Neohřívejte připravované jídlo, zejména tekutiny, déle než několik minut.
 • Při vkládání potravin do mikrovlnné trouby je nejlepší sledovat proces přes okno, protože mikrovlnná trouba je mnohem rychlejší než běžná trouba.
 • Nepokládejte na topné těleso papírové nebo lepenkové obaly, protože by mohlo dojít ke vznícení. Otevřený oheň nebo jiskry mohou způsobit nejen přetrvávající zápach spáleniny, ale mohou také poškodit elektronický mechanismus spotřebiče.
 • Pokud se uvnitř trouby po použití objeví částečky jídla nebo silný zápach, je nejlepší okamžitě otřít všechny stěny čisticím prostředkem a nechat dvířka několik hodin pootevřená.
 • Než se pokusíte zbavit zápachu v mikrovlnné troubě, je třeba důkladně vyčistit všechna viditelně znečištěná místa.

Důležité! Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky obsahující abraziva nebo chlór. Tvrdé částice mohou poškodit povlak a páry chlóru mohou způsobit alergickou reakci.

Škodlivé bakterie, které se množí na zbytcích jídla zanechaných na stěnách při potřísnění, a zápach spáleniny mohou zničit každý čerstvě uvařený pokrm. Nenechávejte je uvnitř trouby.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS