Tajemství domácnosti: Jak se zbavit zápachu v pračce

Mytí doma je nezbytnou součástí vaší každodenní rutiny. Co ale dělat, když pračka začne vydávat nepříjemný zápach?? Pojďme to vyřešit společně.

Plísně a vlhkost jsou pravými společníky teplých a vlhkých prostor. Jedná se o vlastnosti bubnu pračky, ve kterém se časem hromadí prášek, nečistoty a prachové částice ze vzduchu. Vnitřní prostor pračky se sušičkou se tak stává živnou půdou pro bakterie a zdrojem nepříjemných pachů.

pračku, vlhkou

Pokud se zápach začne projevovat v čerstvě vypraném prádle, nezanedbávejte ho a okamžitě problém řešte. předměty, které nasály nepříjemný zápach, ihned ručně vyperte pomocí voňavého kondicionéru.

Příčiny zápachu v pračce

Chyby při používání

Pokud se vám z pračky line nepříjemný zápach, zamyslete se nad tím, jak o ni pečujete. Pokud se můžete zbavit zápachu v pračce, stačí upozornit na několik běžných chyb a odstranit je:

 • Dvířka se ihned po mytí pevně zavřou. Voda ponechaná v bubnu pračky se „udusí“ a začne zapáchat jako bažina. Bakteriím se v něm daří. milují vysokou vlhkost, teplo a tmu.
 • Nedostatečné čištění a sušení záhybů v gumovém límci po obvodu přívodu prádla pod dvířky pračky. Hluboko v záhybech často vzniká černá plíseň, která rychle způsobuje nejen zápach, ale také poškození obalových materiálů.
 • Ukládání špinavého prádla do bubnu pračky. Vysoká vlhkost, teplo a stísněný prostor jsou ideální příležitostí pro rozkvět a množení všech mikroorganismů, které se sem dostanou zvenčí.

Pokud jste zjistili některý z těchto návyků, abyste se zbavili zápachu z pračky, přehodnoťte způsob, jakým pračku používáte.

Dvířka pračky nechte vždy pootevřená: zbytková vlhkost se odpaří a gumová průchodka nebude trvale stlačená

Odvětrejte buben pračky a důkladně otřete všechny záhyby gumových manžet suchým hadříkem. Pokud se na něm objeví malá černá plíseň, omyjte ho roztokem prostředku na mytí nádobí nebo octa (1 polévková lžíce prostředku na mytí nádobí). л. Použijte 1 šálek vody) a otřete do sucha.

Po každém mytí otřete gumový kroužek manžety do sucha hadříkem

V pokročilých případech, kdy se plísni podařilo poškodit materiál těsnění a pryž se začala drolit nebo praskat, je třeba manžetu vyměnit, aby se pračka zbavila zápachu.

Pořiďte si koš na špinavé prádlo (nenechávejte ho v bubnu)

Prací prostředky

Nepříjemný zápach z pračky může být způsoben tím, že

 • Nekvalitní prací prostředek. Ve vodě se zcela nerozpustí a mají tendenci se shlukovat a ulpívat na stroji a jednotlivých částech.
 • Nadměrné množství pracích prostředků a změkčovadel tkanin. Pokud se při praní zcela nespotřebují, jejich přebytek se usazuje na vnitřním povrchu pračky.
 • Hromadění zbytků pracího prostředku v zásuvce a v přívodním potrubí do bubnu. Jakékoli prací prostředky, gely, změkčovadla, kondicionéry atd. д. tvoří mýdlový film, který je často atraktivním prostředím pro mikroorganismy.

Chcete-li odstranit zápach z pračky, použijte kvalitní prací prostředek a změkčovač tkanin vhodný pro daný typ spotřebiče.

Přidejte mycí a chladicí prostředky v množství doporučeném výrobcem mycího prostředku

Doporučuje se vyjímat vyjímatelné zásobníky na prací prostředky a alespoň jednou měsíčně je opláchnout teplou vodou. Pokud je zásobník silně znečištěný nebo na něm ulpěly zbytky prášku, můžete jej otřít měkkou houbou nebo starým zubním kartáčkem. K čištění malých a těžko přístupných částí použijte vatový tampon. Poté zásobník důkladně vysušte a znovu jej vložte.

Po každém mytí zásobník vyčistěte a nechte jej chvíli pootevřený, aby se vlhkost odpařila

Silné znečištění vede k usazování vodního kamene a plísní na povrchu mycího kanálu vedoucího do bubnu. Tyto zdroje nepříjemného zápachu lze identifikovat vyjmutím vaničky a nasvícením kanálu baterkou. Někdy je můžete odstranit houbou nebo malým čisticím kartáčkem.

Mechanické čištění kanálků je třeba provádět opatrně, aby nedošlo k poškození plastu. Pro tento postup je bezpečnější zavolat technika pro opravy a údržbu praček a sušiček.

READ  Kam vložit kondicionér do pračky

Ucpávky a vodní kámen

Někdy je k odstranění zápachu z pračky potřeba vyčistit nánosy nečistot, které se nahromadily během vypouštění, nebo odstranit usazeniny vodního kamene na topném tělese.

pračku, vlhkou

Každá pračka má odtokový filtr, který zachycuje veškerý odpad (žmolky, nitě nebo knoflíky z oděvů a kapsy), který byl z oděvu vyprán a opláchnut. Jakmile se ucpávka vytvoří, začne časem hnít a rozkládat se za pomoci bakterií. Ty jsou obzvláště náchylné k organickým zbytkům, jako jsou drobky od sušenek nebo cukrovinek, papírové ručníky zapomenuté v kapsách. Proto, abyste se zbavili zápachu z pračky, připravte pračku správně.

Před praním oblečení byste měli vyprázdnit všechny kapsy a vytřepat z nich zbytky. Odtokový filtr byste měli čistit zpravidla nejméně jednou za šest měsíců.

Nečistoty nahromaděné na sítku částečně prosakují a usazují se na stěnách odtokové hadice. Tyto usazeniny se čistí pracím cyklem naprázdno při maximální teplotě. Pokud se zápach z pračky nepodaří odstranit, bude možná nutné vyměnit vypouštěcí hadici.

Kde začít

Chcete-li se zbavit plísní v pračce, musíte nejprve najít všechna místa, kde by se plíseň mohla usadit. Nejprve zkontrolujte filtr:

 • zásuvku na prací prostředky a prostor, do kterého je zasunut;
 • gumové těsnění (límec) kolem dvířek spotřebiče;
 • Vypouštěcí / plnicí hadice a jejich filtry;
 • buben.

Vyčistěte všechna přístupná místa pomocí čisticího prostředku, kartáče a houby a poté přidejte specifický odstraňovač plísní. Pokud používáte komerčně dostupný výrobek, dbejte na to, abyste se jasně řídili pokyny. Mimochodem, dnes můžete najít v prodeji chemikálie, které jsou určeny speciálně k odstranění plísní z pračky.

Ocet odstraňuje vodní kámen, vodní kámen, rez a plísně. Nalijte láhev (2-3 šálky) octa do bubnu pračky, odstřeďte, aby se tekutina rozptýlila, a spusťte praní na nejvyšší možnou teplotu

Pro boj s plísněmi v domácnosti potřebujete

 • rukavice a ochrannou masku;
 • Hadry, houby a kartáč;
 • ocet, kyselina citronová a jedlá soda;
 • Výrobky obsahující chlor (Domestos, Belizna nebo podobné);
 • prací mýdlo;
 • profesionální odstraňovač plísní (ve zvlášť závažných případech).

Při manipulaci s kyselinami a produkty na bázi chlóru používejte rukavice a obličejovou masku, abyste zabránili vystavení pokožky agresivním látkám a vdechování výparů.

Plísně mohou poškodit i vnitřní části stroje, například hadice spojující žlab s bubnem. Taková místa by však měl kontrolovat pouze odborný technik

Postup čištění vnějších částí pračky je následující

 • Odpojte spotřebič od elektrické sítě a vypněte přívod vody;
 • Opatrně vyjměte zásobník na prací prostředek a vyčistěte výklenek, ve kterém se nacházel. Opláchněte zbytky prášku a vyčistěte zásobník chlorovým nebo octovým čisticím prostředkem. Vysušte zásobník;
 • Těsnicí gumu a dvířka pračky se sušičkou otřete vlhkým hadříkem, abyste odstranili případné plísně, a poté je otřete houbou namočenou v roztoku bělidla. Lze použít také hustou jedlou sodu. V závažných případech nechte hadřík působit jeden den a poté použijte vlhkou houbu a roztok mýdla a vody k umytí předmětů. Pokud není plísní mnoho, stačí aplikovat vybranou směs po dobu 2 hodin;
 • Zkontrolujte buben stroje. Pokud se objeví viditelné známky plísně, vyčistěte buben hadříkem namočeným v roztoku pracího mýdla nebo bělidla;
 • Odšroubujte odtokový filtr a vyčistěte síťku pomocí kartáče a čisticího prostředku;
 • Odšroubujte plnicí hadici (v některých případech je k tomu nutné použít speciální klíč) a vyjměte a vyčistěte vstupní filtr, pokud jej váš model pračky má.
pračku, vlhkou

Zvláštní pozornost věnujte odpadnímu filtru (filtru na odpad), na tomto filtru se mohou tvořit plísně. (Když odšroubujete kryt filtru, unikne trochu vody. to je normální.)

Počáteční čištění je dokončeno. Zbavit se plísní v pračce však není snadné a vnější ošetření nestačí. Nyní další krok k odstranění plísní. čištění obtížně přístupných míst.

Některé ženy v domácnosti používají k čištění pračky roztok síranu měďnatého. Může však být pro některé části pračky smrtelně nebezpečný, proto jeho použití nedoporučujeme.

Proč je v pračce nepříjemný zápach??

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou způsobovat nepříjemné pachy v pračce. Podívejte se na nejčastější příčiny zatuchlých, vlhkých a zatuchlých pachů.

READ  Co znamená se na pračce Samsung

Těsné těsnění dvířek ihned po praní je jednou z nejčastějších příčin nepříjemného zápachu z pračky. Pračka nemá čas vyschnout, protože uzavřený průzor zabraňuje odpařování vlhkosti.

Vlhkost a drobné nečistoty na pryžové rukojeti způsobují nejen příšerný zápach, ale mohou také vyvolat vznik černé plísně. Pokud plíseň včas neodstraníte, poškodí pryž a pračka bude potřebovat novou manžetu.

Nepříjemný zápach v pračce se může objevit také v důsledku skladování špinavého prádla v bubnu. Pokud spotřebič po použití nesušíte v bubnové sušičce a špinavé prádlo ihned hodíte do bubnu, vytváříte ideální prostředí pro rozvoj plísní, hub apod.д.

Další příčinou nepříjemného zápachu v pračce je usazování vodního kamene z odpadků, zbytků pracích prostředků, žmolků, nečistot z vody atd.д. Na elektrickém trubkovém ohřívači (topném tělese). Pokud pračku se sušičkou nepoužíváte často nebo perete často při nízkých teplotách, začne „vodní kámen“ nepříjemně zapáchat.

Nepříjemný zápach v pračce se někdy objevuje po změně pracího prostředku, prostředku na máchání nebo po použití nadměrného množství těchto pracích prostředků. Znečištěná může být také zásuvka na prací prostředek, kanál na prací prostředek nebo odtokový filtr.

Pokud v pračce vždy necháte trochu vody, dříve či později začne vysychat a uvolňovat odpovídající zápach. K tomu nejčastěji dochází, pokud jsou dvířka spotřebiče pevně zavřená, když se spotřebič nepoužívá.

Stará odtoková hadice může také způsobovat nepříjemný zápach v pračce. Zbytky čisticích prostředků a odpad, které se hromadí na stěnách odtokové hadice, způsobují nepříjemný zápach.

Předcházení nepříjemným zápachům z pračky

Předejít nepříjemným pachům v pračce je snazší než se je snažit odstranit. Abyste se těmto nepříjemným pachům vůbec vyhnuli, stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel pro používání pračky.

 • Nepoužívejte buben pračky se sušičkou jako hromádku pro uložení špinavého prádla.
 • Vyjměte vyprané předměty z bubnu ihned po ukončení praní.
 • Nenechávejte dvířka stále zavřená, buben je třeba častěji větrat.
 • Snažte se prát oblečení častěji při vyšší teplotě. Při praní v chladnější vodě vzniká zápach, který se později hůře odstraňuje.

Doporučujeme také pravidelně čistit vypouštěcí hadici a kryt pračky, otírat vnitřek bubnu a otáčet plíseň ven. Jednou za pár měsíců můžete z preventivních důvodů lehce vyprat prádlo tradičním čisticím prostředkem nebo specializovaným roztokem.

Velmi znečištěné oblečení se štiplavou, nepříjemnou vůní by se mělo nejprve namočit a ručně opláchnout v umyvadle. Pokud je dáte prát rovnou do pračky, může to způsobit nepříjemný zápach, který se obtížně odstraňuje.

Jak odstranit plíseň z různých částí pračky

Houba se může rozšířit do všech částí pračky a je obtížné ji odstranit. V závislosti na tom, který prvek pračky byl napaden plísní, je třeba použít správný čisticí prostředek a způsob odstranění plísně z pračky.

Přípravek, který pomáhá zbavit se plísní

Přípravek naneste na celý povrch těsnění přes noc. Po uplynutí přiměřeně dlouhé doby spusťte praní na nejvyšší možnou teplotu.

Zásobník na čisticí a oplachovací prostředky

Jakýkoli čisticí prostředek, který obsahuje bělidlo/sodu

Vyjměte nádrž ze stroje, vyčistěte ji kartáčem, opláchněte, osušte a znovu namontujte.

Vyčistěte a opláchněte bělidlem nebo roztokem kyseliny octové a v případě potřeby ihned stejným způsobem ošetřete odtokovou hadici;

Abyste hadici zbavili plísní, aniž byste ji museli rozebírat, je třeba tyto přípravky nalít do nádrže na prací prostředek a praní zahájit při maximální teplotě.

Lidové metody

K odstranění nečistot a zápachu z pračky potřebujete minimum času, úsilí a peněz. Jedná se rovněž o osvědčené metody.

Horká voda

Nejjednodušší způsob čištění je praní na sucho při vysokých teplotách (nejméně 90 °C) po dobu tří hodin. Toto ošetření pomůže zničit mikroorganismy, které se mohly usadit uvnitř.

Ocet

Ocet je snadný způsob, jak rozpustit usazeniny vodního kamene, které se usazují na topném tělese a v odtokové hadici. Kyselina je sice agresivní, ale nemá žádný vliv na další provoz pračky. Neutralizuje také silné pachy a dezinfikuje.

Varování! Při čištění pryžových a silikonových dílů je třeba používat ocet co nejopatrněji. A ne častěji než jednou za čtyři měsíce.

READ  Kolik místa potřebujete pro pračku?

Jak vyčistit pračku octem:

 • Do misky nalijte 2 lžíce octa. 9% ocet. Praní po dobu tří hodin při 90 °C. Spusťte spotřebič, po 5 minutách jej vypněte a nechte jej stát jednu hodinu. Během této doby stihne kyselina nečistoty rozpustit. Poté pokračujte v čištění. Nezapomeňte poté filtr umýt.
 • Nalijte 1 polévkovou lžíci. л. Ocet v 0,5 l vody. Namočte hadřík do roztoku a otřete jím všechny části pračky se sušičkou. Poté proveďte krátké praní (bez pracích a čisticích prostředků). Před mytím nechte všechny díly uschnout.

Kyselina citronová

Kyselina citronová může pomoci zbavit pračku zápachu a usazenin. Pomáhá také k tiššímu chodu spotřebiče. Měli byste se však vyvarovat příliš častého používání.

Budete potřebovat 3 až 4 lžíce kyseliny citronové. л. kyselina citronová. Přidejte trochu pracího prostředku obsahujícího chlor (např. bělidlo), pokud to návod k použití pračky povoluje. Nalijte limoncello do pánve a nechte prát bez prádla na vysoké teplotě po dobu 2 až 3 hodin. Zvolte prací program bez odstřeďování. Lepší je nahradit jej oplachovacím prostředkem.

Tip! Buďte ostražití: pokud uslyšíte odlupující se kousek vodního kamene, okamžitě zastavte proces a nenechte ho vniknout do odtoku. To může způsobit poruchy.

Více používejte jedlou sodu, abyste zabránili tvorbě usazenin, vodního kamene a plísní. Existuje řada způsobů, jak se nepříjemného zápachu co nejlépe zbavit:

 • Do zásobníku nasypte půl šálku jedlé sody. Pro vytvoření vůně lze přidat 4-5 ml vonného oleje. Pračku se sušičkou zapněte „naprázdno“ na vysokou teplotu.
 • Všechny části, kde se usazují nečistoty, můžete jednoduše otřít jedlou sodou a teplou vodou. A pak spusťte cyklus máchání.
 • To se někdy zkouší jako preventivní opatření. Před každým praním přidejte do žínky 3 lžíce pracího prostředku. л. jedlé sody nebo 1 polévková lžíce. л. Ocet. V případě tvrdé vody z vodovodu je vhodnější druhá možnost.
 • Pokud je zápach dlouhotrvající a přetrvávající, např. benzin. Množství látky se výrazně zvyšuje. Při čištění pračky postupujte takto. Do misky na prášek nasypte polovinu balení jedlé sody a vysušte prádlo při teplotě nejvýše 30 °C. Pak vyperte ještě jednu dávku prádla, tentokrát s octem (1 polévková lžíce).) při 60 °C. Poté buben alespoň tři hodiny větrejte.

Preventivní péče

K vyřešení jakéhokoli problému je třeba více úsilí a peněz než k jeho předcházení. Při používání pračky se sušičkou je proto třeba zohlednit následující doporučení:

 • Dávkovač pracího prostředku a vkládací dvířka zůstanou po skončení programu otevřené. To zlepšuje větrání a zabraňuje vlhkosti;
 • Praní je nejlepší provádět s tradičními práškovými pracími prostředky. Při použití heliových přípravků mohou v nádobě zůstat zbytky. Podmínky pro růst plísní jsou příznivé;
 • Na konci používaného programu se ujistěte, že je voda zcela vypuštěna;
 • Při mytí vždy jednou týdně použijte funkci vyvaření;
 • Ujistěte se, že je hadice, která vypouští použitou vodu, správně připojena. Odpadní voda nesmí stékat zpět do pračky;
 • Jednou za šest měsíců spusťte spotřebič na maximální teplotu bez zatížení. Do zásuvky na prací prostředky je třeba nalít ocet a kyselinu citronovou. Inhibitor vodního kamene zabraňuje tvorbě plísní;
 • Po skončení mytí je třeba důkladně otřít a osušit těsnicí pryž na dveřích zavazadlového prostoru;
 • Povrch bubnu, manžety a dvířka by se měly pravidelně čistit. Můžete k tomu použít běžný mycí prostředek do myčky nádobí;
 • Nánosy vodního kamene je třeba pravidelně odstraňovat.

Správné používání pračky se sušičkou a dodržování výše uvedených doporučení zabrání vzniku vlhkého zápachu. Pokud k tomu dojde a vy nemůžete najít zdroj, měli byste se obrátit na zákaznický servis. Zkušený technik zjistí příčinu zápachu a v případě potřeby vymění části pračky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS