Výměna chladiče v zimě

Jednou z často kladených otázek je, zda lze baterii v zimě vypnout? Obecně je to zakázáno. Zároveň je to technicky možné. V každém případě se doporučuje vypínat radiátory v zimě pouze v případě nouze, protože to nejčastěji vede k nutnosti vypnout topné potrubí. Existuje však možnost nechat stoupací potrubí topení otevřené. bez vypnutí. Radiátory by pak měly být vybaveny bypassy se speciálními propojovacími kohouty. Tím se zabrání vtékání vody do chladiče a zároveň se neovlivní cirkulace vody v systému. (Viz „Bypassy“ na straně 30). také: Jak vybrat radiátory)

Co dělat se zaseknutým kulovým ventilem

Pokud se kulové kohouty roky neotáčejí, mají tendenci se zasekávat a zadírat. V takové situaci se nesnažte problém řešit fyzicky a nevytahujte motýlek kleštěmi nebo plynovým klíčem. Je vyroben z křehké slitiny a může se zlomit. Postupujte takto:

  • Odšroubujte pojistnou matici a sejměte rukojeť motýlku z pístnice.
  • Většina šoupátek má pod páčkou matici, která svírá plastovou vývodku. Povolte jej klíčem o půl otáčky. Pokud není žádná matice, pokračujte dalším krokem.
  • Vezměte si půlkulatý klíč nebo jiný nástroj, který vám umožní pevně uchopit plošky na vřetenu. Netlačte ji co nejvíce dozadu.
  • Jakmile ucítíte odpor, otočte dřík co nejvíce dozadu a znovu dopředu a zkuste jej otočit ještě o několik stupňů. Pracujte pečlivě a beze spěchu!
  • Otočte ventil o 90°, utáhněte vývodovou matici a namontujte rukojeť.

Použijte nastavitelný klíč, abyste okraje pevně uchopili

Tip. Pokud máte doma mazivo ve spreji WD-40, naneste ho na dřík a počkejte 5 až 10 minut, než otočíte.

READ  Jak vybrat kotel na tuhá paliva podle výkonu

Při vypínání radiátorů během topné sezóny buďte dvojnásob opatrní. Pokud zatlačíte příliš silně a rychle, kovová tyč nebo koule se ulomí, v horším případě praskne pouzdro ventilu. Ze škvíry by mohl vytrysknout proud horké vody a opařit vás. Zatímco sestoupíte do sklepa a uzavřete stoupačku topení, chladicí kapalina poškodí interiér místnosti a kolik nyní stojí oprava bytu, můžete hádat.

Pokud si nejste jisti, co dělat, zavolejte profesionálního instalatéra. Další informace o tom, jak zavřít zaseknutý kulový ventil a vypnout radiátory, najdete na adrese

Jak se chovat při podzimním zapnutí topení

Důležité je totiž správně uzavřít chladič i na podzim. Jakmile zjistíte, kdy se má topení zapnout, musíte udělat několik věcí. Pamatujte si, že když je topný systém zapnutý, neprochází potrubím nic jiného než rez. Proto se v tomto případě doporučuje uzavřít oba kohouty současně, aby se zabránilo ucpání baterie.

vypnout, radiátor, bytě

Stačí nechat oba kohoutky zavřené po dobu jednoho dne. A nebojte se, že by se následující den ochladilo: voda nevychladne natolik, aby se v chladiči vytvořil podtlak. Poté můžete oba kohoutky otevřít a nechat je zapnuté až do konce topné sezóny, kdy je třeba radiátory v bytě opět zavřít.

Jak lépe snížit zahřívání radiátorů?

Nadměrné teplo v místnosti je stejně nepříjemné jako chlad. Nastavení teploty v topném systému je pohodlná možnost, která pomáhá regulovat náklady na energie a vnitřní klima. V tomto přehledu se podíváme na to, jak snížit teplo z chladiče.

Výměna ventilu, radiátor

vypnout, radiátor, bytě
| Denial of responsibility | Contacts |RSS