Jak vypočítat výkon ventilátoru pro odsávací ventilátor

Systém nuceného větrání je povinnou součástí domácích a technických prostor. Je nezbytný pro odstranění nežádoucích pachů, potravinových výparů, nadměrné vlhkosti a vlhka. Ventilátor pro větrání musí mít optimální výkon, který se vypočítá s ohledem na velikost místnosti a další důležité parametry upravené platnými předpisy SNiP.

Požadavky SNiP určují rychlost proudění vzduchu pro obytné budovy na základě počtu výměn vzduchu. Každá domácí oblast má svůj vlastní standard:

Vzhledem k odhadované rychlosti renovace směsi vzduchu a kubatuře místnosti určete požadovaný celkový výkon větracího systému.

Obecný popis

Ventilátory jsou stroje určené k pohybu různých směsí vzduchu a plynu se zvýšením tlaku až na maximálně 12-15 kPa. Vyznačují se jednoduchou jednostupňovou konstrukcí a nízkými obvodovými otáčkami hřídele. Ventilátory se skládají ze skříně, oběžného kola s lopatkami, které je namontováno na hřídeli uvnitř skříně, a pohonu. Jako pohon ventilátorů se používají elektromotory.

Ventilátory se hojně používají v domácnosti i v průmyslu. Na průmyslové ventilátory jsou kladeny specifické nároky vzhledem k náročnějším provozním podmínkám. Průmyslové ventilátory musí kromě toho, že jsou vhodné pro daný proces, splňovat vysoké požadavky na bezpečnost a spolehlivost.

Ventilátory se používají k dopravě různých směsí vzduchu a plynu, které se mohou lišit kritickými teplotami, abrazivními vlastnostmi, prachem a vlhkostí. Zásadním kritériem pro výrobu ventilátorů je proto výběr správného provedení materiálu.

Fanoušci. turbodmychadla. Výpočet a výběr ventilátorů

Švýcarské, brazilské a americké továrny vyrábějí a testují ventilátory

Společnost Intech GmbH působí na ruském strojírenském trhu od roku 1997. Je oficiálním distributorem různých výrobců průmyslových zařízení a nabízí ventilátory (odstředivé ventilátory s motorem, výfukové a dmychadlové ventilátory, turbo ventilátory atd.), se kterými je třeba se seznámit.).

vypočítat, výkon, ventilátoru, pomocí

Pro vytlačování směsí vzduchu a plynu v průmyslu se používají různá plynová dmychadla. Lze je rozdělit do dvou skupin podle nárůstu tlaku přepravovaného média. Do první skupiny patří stroje, které mohou mírně zvýšit tlak. ventilátory, dmychadla atd. Do druhé skupiny patří stroje schopné vytvářet vysoké hodnoty tlaku dopravovaného média. kompresory.

Podívejme se blíže na stroje používané pro dopravu vzduchu a plynných směsí na příkladu ventilátorů.

Obecný popis

Ventilátory jsou stroje určené k pohybu různých směsí vzduchu a plynu se zvýšením tlaku až na maximálně 12-15 kPa. Ventilátory se vyznačují jednoduchou jednostupňovou konstrukcí a nízkými obvodovými otáčkami hřídele. Ventilátory se skládají ze skříně, oběžného kola s lopatkami, které je namontováno na hřídeli uvnitř skříně, a pohonu. Elektromotory se používají jako pohony ventilátorů.

Ventilátory se hojně používají v domácnostech i v průmyslu. Na průmyslové ventilátory jsou kladeny specifické nároky vzhledem k náročnějším provozním podmínkám. Kromě parametrů technologického procesu musí průmyslové ventilátory splňovat vysoké požadavky na spolehlivost konstrukce a bezpečnost.

Ventilátory se používají k přepravě různých směsí vzduchu a plynu, které se mohou lišit kritickými teplotami, abrazivními vlastnostmi, prachem a vlhkostí. Zásadním kritériem pro výrobu ventilátorů je proto správná volba materiálového provedení.

Výběr odsávacího ventilátoru podle příkonu

Normy získané z výpočtů jsou mírně nadsazené. V praxi není vždy možné najít jednotku s potřebným výkonem. V koupelně se často instaluje zařízení se zvýšenou funkcí průvanu.

Pro splnění požadovaného minima stačí zajistit dobré odsávání vzduchu v koupelně. Ve větracím potrubí musí být také výborný tah. Po výpočtu výstupu je třeba jej porovnat s požadavky SNiP a zvolit maximální hodnoty.

Pro snížení nákladů na energii lze zakoupit ventilátor s malým výkonem. Moderní systém VAV však musí být také používán. zařízení podle potřeby částečně nebo úplně vypne větrání místností.

Faktor 1. Co je třeba si uvědomit před výběrovým řízením

Při výběru modelu kanálového ventilátoru pro ventilační systém je třeba mít na paměti, že takový ventilátor se obvykle instaluje v sadě s pomocnými zařízeními a příslušenstvím. Zvolený ventilátor musí doplňovat nejlepší kombinaci systémových komponent pro zamýšlený účel. Hodně záleží také na výrobci, protože ten je zodpovědný za kvalitu provozu ventilátoru, jeho životnost a další důležité vlastnosti. Pokud nebudete brát hledisko výběru značky vážně, může se stát, že si nakonec vyberete ne tu nejlepší možnost na trhu, a pak hrozí, že větrací systém nebude fungovat tak dobře, jak je pro vaši místnost potřeba. Abychom vám usnadnili orientaci v této složité fázi, vyhodnotili jsme řadu výrobců potrubních ventilátorů, u kterých si jistě vyberete z hlediska ceny a kvality.

 • pro odsávací nebo energeticky účinné přiváděcí a odváděcí větrací systémy v soukromých domech nebo bytech;
 • v energeticky účinných větracích systémech pro kancelářské budovy nebo centra;
 • pro mechanické ventilační systémy v komerčních budovách;
 • ve větracích systémech se zvláštními požadavky na čistotu a hlučnost v nemocnicích;
 • v systémech řízeného větrání pro vzdělávací nebo kancelářské budovy;
 • Pro výkonné ventilační systémy s čištěním, vytápěním nebo chlazením průmyslových prostor.
READ  Označení na indukční varné desce

Faktor 3. Typy ventilátorů pro instalaci do potrubí

Ventilátory instalované v systémech se čtvercovým nebo obdélníkovým potrubím jsou účinnější (až 26800 m3/h).

Samotné ventilátory mohou být dodávány v kruhových nebo obdélníkových (krychlových) pouzdrech.

vypočítat, výkon, ventilátoru, pomocí

Faktor 4. Jaké vlastnosti je třeba zohlednit při výběru potrubního ventilátoru?

Hlavním účelem větrání je zajistit dostatečnou výměnu vzduchu, tj.е. Přívod dostatečného množství čerstvého vzduchu k udržení mikroklimatu, které je pro lidi nejpříjemnější pro život a práci. Míry výměny vzduchu jsou dány státními stavebními předpisy (SBR). Například pro obytné oblasti jsou tyto normy uvedeny v následující tabulce.

Kde: L. výkon, který musí ventilátor mít, aby zvládl svůj úkol, m3/h; V. objem místnosti (S krát h. výška místnosti), m3; K. rychlost výměny vzduchu pro různé místnosti (viz tabulka 2). druhý sloupec v tabulce.).

vypočítat, výkon, ventilátoru, pomocí
Sprcha a vana (domácí) 5. 10
Toalety (domácí) 5. 10
Kuchyně (domácí) 10. 15
Obývací pokoje 3. 5
Spací pokoje 2. 4
Kanceláře 4. 6
Zasedací místnosti 7. 10
Koridory 3. 4
prostory klubu 8. 10
Kuchyně (profesionální) 20
Restaurace 8. 12
Kavárny 10. 12
Jídelny 8. 12
Obchody 8. 10
Školy 3. 6
Kadeřnické jednotky 10. 15
Prádelny 10. 15
Toalety (veřejné) 10. 15
Sprchy (veřejné) 10. 15
Koupelny (veřejné) 10. 15
Skladovací prostory 3. 10
Workshopy 6. 10
Garáže 6. 10

Zohledňuje také: použití, typ ventilátoru (kruhové nebo obdélníkové potrubní systémy), způsob instalace a možnosti, střídavý nebo EC motor, napájecí napětí, kategorii ochrany, akustické vlastnosti a další parametry. Výběr příslušenství (ventily, tlumiče hluku, filtry atd.) pro vybraný model ventilátoru.д.) a případné řídicí automatiky (snímače teploty a vlhkosti, regulátory otáček, akční členy a ovládací prvky).

Rádi bychom vám poradili 38 Výpočet zohledňuje také spotřebu vzduchu a tlakovou ztrátu, kterou je třeba vzít v úvahu, aby se překonaly všechny místní odpory filtrů, ohřívačů, difuzorů, klapek a délky potrubí. Uvědomte si, že po přidání příslušenství do ventilačního systému se zvýší tlak. Tento moment. odpor vzduchu. je třeba vzít v úvahu při výpočtu kapacity. Tento výpočet je nejlépe přenechat odborníkům kvalifikovaným pro navrhování větracích systémů. Pro tyto výpočty se často používá speciální počítačový software pro výběr a výpočet větracích systémů.

Faktor 6. Konstrukce kanálového ventilátoru

Konstrukce kanálových ventilátorů jsou velmi rozmanité. Jsou také vybaveny příslušným příslušenstvím.

Ventilátory se mohou lišit průměrem připojení (100 500 mm) nebo obdélníkovými rozměry potrubí.

 • Mohou být vyrobeny z kovu, plastu nebo moderních kompozitních materiálů.
 • U kubických modelů můžete odstraněním bočních panelů změnit směr proudění vzduchu.
 • Kanálové ventilátory se liší způsobem instalace a orientací i provozuschopností.
 • Mají různá provedení oběžných kol. s dopředu nebo dozadu zahnutými lopatkami, s diagonálními lopatkami, s kovovými nebo plastovými oběžnými koly.
 • K dispozici jsou modely s asynchronními (AC) a EC motory a odhlučněné modely.
 • Existují verze s vyšším výkonem. dvojité ventilátory.
 • Kanálové ventilátory jsou k dispozici také v nevýbušném provedení pro instalaci do kruhového potrubí.

Je velmi důležité vzít v úvahu průměr místa připojení a ventilátoru potrubí. Její průměr se vypočítá podle následujícího vzorce: D = 1000√(4S/π). Kde: D. průměr průřezu potrubí; S. plocha průřezu vzduchovodu (potrubí), (m²); π. číslo „pí“, matematická konstanta rovná 3,14. Zjištěné hodnoty je třeba porovnat s výrobními normami podle GOST a vybrat nejbližší odpovídající průměry proudění vzduchu. Příklady různých provedení kanálových ventilátorů a příslušenství pro instalace kruhových kanálů od renomované švédské značky Systemair.

Příklad výpočtu větrání pomocí kalkulačky

Tento příklad vám ukáže, jak vypočítat rozvody přiváděného vzduchu pro tříčlennou rodinu (dva dospělí a dítě). Příbuzní někdy přicházejí na návštěvu i během dne, takže v obývacím pokoji může zůstat dlouho až 5 osob. Výška rovného stropu 2,8 m. Parametry pokoje:

Pokoj č 1 2 3
Název místnosti Dětský koutek Ložnice Obývací pokoj
Oblast 17 м² 14 м² 22 м²
Počet obyvatel 1 osoba (ve dne i v noci) 2 osoby v noci, 1 osoba přes den 0 osob v noci, 5 osob přes den
READ  Mohu odsavač par mýt v myčce nádobí?

Hodnoty spotřeby pro ložnici a dětský pokoj jsou stanoveny podle doporučení SNiP. 60 m³/h na osobu. V obývacím pokoji ji omezíme na 30 m³/h, protože velký počet osob v této místnosti není častý. Podle SNiP je toto proudění vzduchu povoleno pro přirozeně větrané místnosti (pro větrání lze otevřít okno). Pokud bychom pro obývací pokoj stanovili také výměnu vzduchu 60 m³/h na osobu, činila by potřeba vzduchu pro tuto místnost 300 m³/h. Náklady na elektřinu při ohřevu takového množství vzduchu jsou velmi vysoké, takže jsme museli udělat kompromis mezi pohodlím a úsporností. Pro výpočet poměru výměny vzduchu pro všechny místnosti zvolme komfortní dvojnásobný poměr výměny vzduchu.

Hlavní potrubí bude pravoúhlé pevné potrubí, odbočky budou odhlučněny pružným potrubím (tato kombinace typů potrubí není běžná, ale zvolili jsme ji pro demonstrační účely). Pro dodatečnou filtraci přiváděného vzduchu bude instalován jemný filtr EU5 (odpor sítě bude vypočítán se znečištěnými filtry). Rychlosti proudění vzduchu v potrubí a přípustná hlučnost v mřížkách jsou ponechány na doporučených výchozích hodnotách.

Výpočet zahájíme návrhem uspořádání sítě rozvodu vzduchu. Obrázek ukazuje délku potrubí a počet ohybů, které mohou být vodorovné nebo svislé (počítáme se všemi ohyby pod pravým úhlem). Toto je náš diagram:

Odpor sítě je roven odporu nejdelšího úseku. Úsek lze rozdělit na dvě části: hlavní kanál a nejdelší větev. Pokud máte dvě přibližně stejně dlouhé větve, musíte určit, která z nich má největší odpor. K tomu můžeme předpokládat, že odpor jednoho ohybu se rovná odporu 2,5 metru potrubí, pak větev s největším odporem bude mít hodnotu (2,5 závitu délky potrubí). Oddělení dvou částí trasy je nezbytné, aby bylo možné určit různé typy potrubí a různé rychlosti proudění vzduchu pro hlavní a odbočné části.

V našem systému jsou ve všech pobočkách instalovány vyvažovací prvky. což nám umožňuje upravit proudění vzduchu v každé místnosti podle návrhu. Jejich odpor (v otevřené poloze) je již zohledněn, protože se jedná o standardní prvek větracího systému.

Délka hlavního potrubí (od mřížky přívodu vzduchu k odbočce do místnosti) je 15 metrů, přičemž v tomto úseku jsou 4 pravoúhlé ohyby. Délku přívodu vzduchu a vzduchového filtru lze zanedbat (jejich odpor bude zohledněn samostatně) a odpor tlumiče lze považovat za rovný odporu potrubí stejné délky, tj. jednoduše jej považovat za součást hlavního potrubí. Nejdelší větev je dlouhá 7 metrů a svírá 3 pravé úhly (jeden na větvi, jeden v kanálu a jeden v adaptéru). Definovali jsme tedy všechny potřebné vstupní údaje a nyní můžeme zahájit výpočet (snímek obrazovky). Výsledky výpočtu jsou shrnuty v tabulkách:

Pokoj č 1 2 3
Název místnosti Baby Ložnice Obývací pokoj
Průtok vzduchu 95 m³/h 120 m³/h 150 m³/h
Plocha průřezu potrubí 88 cm² 111 cm² 139 cm²
Doporučený průměr potrubí Ø 110 mm Ø 125 mm Ø 140 mm
Doporučené velikosti mřížky 200×100 mm 150×150 mm 200×100 mm 150×150 mm 200×100 mm 150×150 mm

Výsledky výpočtu obecných parametrů

Typ větracího systému Konvenční VAV
Kapacita 365 m³/h 243 m³/h
Možný průřez potrubí 253 cm² 169 cm²
Doporučené velikosti hlavního potrubí 160×160 mm 90×315 mm 125×250 mm 125×140 mm 90×200 mm 140×140 mm
Odolnost vzduchové sítě 219 Pa 228 Pa
Výkon ohřívače 5.40 kW 3.59 kW
Doporučená jednotka přívodu vzduchu Breezart 550 Lux (konfigurace pro 550 m³/h) Breezart 550 Lux (VAV)
Maximální kapacita doporučeného PU 438 m3/h 433 m³/h
Elektrický výkon. Ohřívač s ventilátorem PU 4.8 kW 4.8 kW
Průměrné měsíční náklady na energii 2698 1619

Výpočet vzduchové sítě

 • Pro každou místnost (pododdíl 1.2) Vypočítejte výkon, určete průřez potrubí a vyberte vhodné potrubí se standardním průměrem. dimenzování kanálových mřížek s danou hladinou akustického výkonu podle katalogu Arctos (použity jsou údaje pro řady AMN, ADN, AMR, ADR). Můžete použít i jiné mřížky se stejnými rozměry. v takovém případě se může úroveň hluku a odpor sítě mírně lišit. V našem případě byly mřížky pro všechny místnosti stejné, protože při hladině hluku 25 dB(A) je povolený průtok vzduchu přes ně 180 m³/h (menší mřížky nejsou v této řadě k dispozici).
 • Součet průtoků vzduchu ve všech třech místnostech nám dává celkovou kapacitu systému (pododdíl 1).3). Pokud se použije, bude výkon systému o třetinu nižší, protože proudění vzduchu je v každé místnosti řízeno samostatně. Dále se vypočítá plocha průřezu hlavního potrubí (v pravém sloupci pro systém VAV) a zvolí se vhodně dimenzované obdélníkové potrubí (obvykle se uvádí několik variant s různými poměry stran). Na konci úseku vypočítáme odpor sítě, který je poměrně vysoký. to je způsobeno použitím jemného filtru v systému, který má vysoký odpor.
 • Máme k dispozici všechny potřebné údaje pro dokončení sítě rozvodu vzduchu, kromě velikosti hlavního potrubí mezi větvemi 1 a 3 (tento parametr se v kalkulačce nepočítá, protože konfigurace sítě není předem známa). Plochu průřezu tohoto úseku však lze snadno vypočítat ručně: od plochy průřezu odbočky je třeba odečíst plochu průřezu hlavního potrubí.
READ  Jak zapojit relé ventilátoru chlazení

Jak vybrat správný ventilátor. Výpočet ventilátoru. Výběr typu ventilátoru a možností instalace.

Jak vybrat správný ventilátor

Předepsané požadavky na kapacitu různých typů výfukových systémů (podle SNiP 2).08.01-89)

 • Obytné budovy
 • Koupelny (s WC/bez WC) Odsávací ventilace s ručním nebo automatickým ovládáním a průtokem vzduchu nejméně 50 m3/h (s WC) / 25 m3/h (bez WC).
 • Koupelny (s WC/bez WC) Odsávací ventilace s ručním nebo automatickým ovládáním a průtokem vzduchu nejméně 50 m3/h (s WC) / 25 m3/h (bez WC).
 • ToaletyVýstupní ventilace s ručním nebo automatickým ovládáním a průtokem vzduchu nejméně 25 m3/h.
 • Odsávací ventilace s ručním nebo automatickým ovládáním a výměnou vzduchu alespoň 0,5.
 • KuchyněPrůtok vzduchu nejméně 60 m3/hod při použití elektrického nebo plynového sporáku se dvěma hořáky a nejméně 90 m3/hod při použití plynového sporáku se čtyřmi hořáky.

Alternativní varianta výpočtu kapacity odsávaného vzduchu

vypočítat, výkon, ventilátoru, pomocí

Pro výpočet kapacity odváděného vzduchu lze také vycházet ze specifikací v SNiP (Stavební předpisy pro mechanické větrání domácností), které pro obytné prostory stanovují hodinovou výměnu vzduchu nejméně 0,5. Tato hodnota a objem místnosti udávají celkový průtok odsávaného vzduchu.

Výpočet výkonu ventilátoru

Pro výpočet výkonu ventilátoru je třeba znát objem místnosti a rychlost výměny vzduchu.

Objem místnosti = délka x šířka x výška

Výkon = objem místnosti x rychlost výměny vzduchu (=0,5)

Vypočítaný výkon se porovná s minimem požadovaným předpisy a vybere se větší z těchto dvou hodnot.

V místnostech s více lidmi a v místnostech, kde je okolní vzduch charakteristický vysokou teplotou, vlhkostí, prachem nebo zápachem, by měla být rychlost výměny vzduchu nastavena na 1.

Poznámka: V některých případech může být nutné nainstalovat více než jeden ventilátor.

Typ pokoje Multiplicita Typ pokoje Multiplicita Typ pokoje Multiplicita
Pekárny 20-30 Skleníky 25-50 Kanceláře 6-8
Koupelny a sprchy 3-8 Kadeřnické místnosti 10-15 Restaurace a bary 6-10
Ložnice 2-4 Vestibuly a schodiště 3-5 Školní učebny 2-3
Kavárny 10-12 Oddělení 4-6 Obchody 8-10
Suterén 8-12 Domácí kuchyně 10-15 Sportovní haly 6-8
Podkroví 3-10 Cateringové kuchyně 15-20 Spižírny 3-6
Šatny se sprchami 15-20 Prádelny 10-15 Domácí toalety 3-10
Konferenční místnosti 8-12 Obytné prostory 3-6 Veřejné toalety 10-15
Garáže 6-8 Zasedací místnosti 4-8 Skladovací prostory 15-20

Pro multisenzorické místnosti a místnosti, v nichž se okolní vzduch vyznačuje vysokou teplotou, vlhkostí, prašností nebo zápachem, by měla být zvolena vyšší z následujících hodnot.

Výběr typu ventilátoru a možnosti instalace

V závislosti na konstrukčních požadavcích může být ventilátor vyříznut do zdi (nástěnná instalace), instalován do okenního otvoru (okenní instalace) nebo zabudován do stropní konstrukce (stropní instalace), což následně určuje typ použitého ventilátoru. axiální nebo odstředivý.

Průtok vzduchu nebo kapacita vzduchu

Při návrhu systému je třeba nejprve vypočítat vzduchový výkon v metrech krychlových za hodinu. Je zapotřebí půdorys s vyznačením označení jednotlivých místností a jejich podlahové plochy.

Tento výpočet začíná předpokládanou rychlostí výměny vzduchu, která udává, kolikrát za hodinu se vzduch v konstrukci vymění. Například místnost o rozloze 50 metrů čtverečních s výškou stropu 3 metry (150 metrů krychlových objemu) s dvojnásobnou výměnou vzduchu odpovídá 300 metrům krychlovým za hodinu.

Požadovaná intenzita výměny vzduchu závisí na využití místnosti, počtu osob, které ji obývají, a na výkonu zařízení, které vyrábí teplo, a je určena předpisy SNiP (stavební předpisy).

Zatímco například pro většinu obytných prostor stačí jedna výměna vzduchu, u kancelářských budov je nutná přibližně 2 až 3násobná výměna.

Zdůrazňujeme však, že se nejedná o pravidlo. Pokud se jedná o kancelářské prostory o rozloze 100 metrů čtverečních.м. a v místnosti pracuje 50 osob (řekněme operační sál), je potřeba větrání přibližně 3000 m3/h.

Pro určení požadovaného průtoku vzduchu je třeba vypočítat dvě rychlosti výměny vzduchu: rychlost proudění vzduchu podle počtu osob a rychlost proudění vzduchu podle počtu osob. pak zvolte vyšší z těchto dvou hodnot.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS