Jak správně prát a pečovat o plavky, aby vypadaly jako nové?

Plavky neztrácejí na významu ani v létě, ani v zimě. V létě jsou určeny ke koupání v mořích, jezerech a řekách, ale také k opalování. Jsou ideální pro vodní sporty v chladnějších měsících. Vystavení ultrafialovému záření, soli, chlóru, potu a kosmetice může způsobit, že vaše oblíbené plavky ztratí své vlastnosti. Proto je velmi aktuální otázka čištění plavek, a především to, jak je prát, aby neztratily kvalitu ani barvu, a zda je lze prát v pračce.

Dívky v moderních otevřených trikotech

Jak vyprat plavky

Chcete-li prodloužit životnost plavek, perte je při teplotě nejvýše 35 stupňů. Obyčejné spodní prádlo lze prát v pračce, ale spodní prádlo potřebuje speciální sáček.

Používejte prací prostředky určené pro syntetické tkaniny. Pokud je to možné, používejte tekuté čisticí prostředky. V případech, kdy není k dispozici speciální prací prostředek, lze plavky prát ručně s běžným šamponem nebo prostředkem na mytí nádobí.

Plavky nikdy neoplachujte změkčovadly. Složky v těchto oblecích ničí elastan a způsobují deformace. Kromě toho by se neměly sušit v bubnové sušičce a neměly by se dávat na radiátor nebo na slunce.

Výběr správné podprsenky nebo plavek není snadný úkol. Údržba a ošetřování oděvů zajišťuje jejich odolnost a dlouhou životnost.

Péče o spodní prádlo po vyprání

Po usušení je třeba prádlo rozdělit a uložit do samostatné zásuvky nebo police ve skříni, praktické je použití krabic s přihrádkami. Lepší třídění pro ukládání podle barvy a místa určení.

Nikdy neskladujte mokré, nesešité prádlo. To má za následek vznik nepříjemného zápachu, zatuchliny.

Správné a pravidelné praní je důležité pro čistotu a trvanlivost prádla. Provádí se automaticky nebo ručně s ohledem na vlastnosti tkaniny. Při sušení spodního prádla nikdy nenechávejte vlhká místa.

Jak je správně prát doma

Domácí praní trikotu je snadné. Pokyny k péči o konkrétní model najdete na štítku a mírně se liší v závislosti na typu, materiálu a dekoru. Plavky je bezpečnější prát v ruce, ale mnoho modelů lze prát v pračce na jemný cyklus.

Jak vybělit podprsenku doma, účinné prostředky a bylinné recepty

Příprava

Při praní odstraňte z plavek písek, protože při použití pračky mohou zrnka písku poškodit tkaninu. Vysušené plavky je třeba natáhnout a vykartáčovat, zatímco vlhké plavky je třeba důkladně opláchnout pod tekoucí vodou.

Praní v pračce

Plavky s korálky, šperky nebo jinými složitými ozdobami a vrchními gelovými vložkami se nedoporučují prát v pračce. U exkluzivních ručně vyráběných předmětů je vhodnější ruční praní. Praní v pračce je jinak nejčastěji možné, ale je třeba dodržovat některá jednoduchá pravidla.

Základní pravidla

Při praní plavek zvolte šetrné praní bez odstřeďování a teplota vody nesmí překročit 35-40 stupňů Celsia. Použijte tekutý přípravek vhodný pro elastické tkaniny.

READ  Nasaďte manžetu na buben pračky

Bělidlo

Plavky se nesmí bělit bělidlem na bázi chlóru ani vařit, protože by je to narušilo a změnilo jejich barvu. K bělení plavek lze použít speciální odstraňovač skvrn ze syntetických tkanin.

Odstranění skvrn

Stejně jako u jiných předmětů je nejlepší odstranit skvrny z trikotu co nejdříve, než se vryjí do látky. Skvrny od jídla, nápojů a dalších látek lze odstranit speciálními odstraňovači skvrn, nebo můžete vyzkoušet osvědčené alternativní metody.

K odstranění mastných skvrn lze použít jakýkoli absorpční prostředek, který je po ruce, například mastek, jedlou sodu nebo dětský pudr. Nasypte prášek na skvrnu a po hodině ji vyžehlete, přičemž na obě strany položte papírové utěrky. Tato metoda je účinná i proti mastným skvrnám způsobeným opalovacím krémem.

vyprat, plavky, pračce

Skvrny od nečistot

Špinavé skvrny různého původu lze odstranit pomocí roztoku vyrobeného ze směsi pracího prostředku a čpavkového alkoholu, které se ve stejném poměru rozpustí ve vodě. Pomocí houbičky nebo vatového tamponu naneste na skvrnu domácí odstraňovač skvrn. V případě potřeby namočte skvrnu na hodinu do mýdla a poté plavky vyperte běžným způsobem.

Skvrny od vína, džusu a ovoce

Skvrny od ovoce a vína lze snadno odstranit smícháním soli a čpavku v poměru 2:1. Skvrnu ošetřete pracím prostředkem, po zaschnutí zbytky oklepejte a předmět vyperte jako obvykle.

Praní barevných plavek

Při praní barevných plavek je nejdůležitější zachovat jas a sytost odstínů, aniž by tkanina vybledla. Za tímto účelem „zafixujte“ barvu ihned po zakoupení: namočte ji na hodinu do slabého roztoku octa a osušte ji bez oplachování.

Při praní barevného trikotu je třeba mít na paměti následující doporučení:

 • Namáčení v octovém roztoku by se mělo čas od času opakovat.
 • Pokud jsou horní a spodní díl dvoudílných plavek různých barev, je lepší je prát odděleně.
 • Při praní v pračce zvolte teplotu nejvýše 30-40 °C a použijte šetrné praní bez odstřeďování.

Jak vyčistit lepidlo z plavek

Stopy lepidla na plavkách mohou být způsobeny cenovkami nebo hygienickými fóliemi nalepenými na klínu. Nikdy se nepokoušejte skvrnu odstranit rozpouštědlem, protože by mohlo dojít k poškození tkaniny a dokonce k jejímu „rozšíření“.

Existuje několik způsobů, jak se zbavit lepidla na plavkách:

 • Mechanická metoda: nalepte na skvrnu lepicí pásku Scotch a prudce ji odtrhněte.
 • Prací prostředky: na problematické místo naneste prací mýdlo a nechte chvíli působit, poté věc vyperte.
 • S máslem: nechte na skvrně od lepidla tenkou vrstvu, po chvíli umyjte prostředkem na mytí nádobí.

Jak prát barevné prádlo

40 nejlepších způsobů ručního praní a praní bílého trička v pračce

Jak odstranit písek

Před praním odstraňte písek, který se dostal do záhybů nebo ulpěl na látce. Praní v pračce může způsobit usazování zrnek písku nejen na plavkách, ale i v pračce.

READ  Jak prát v pračce bundu s nadýchaným vzorem?

Když je podprsenka suchá, vyklepejte ji kartáčem a odstraňte z ní zbytky písku. Mokré plavky je třeba vyprat pod tekoucí vodou.

Jak prát podprsenku

Ruční praní

Aby podprsenka dlouho držela tvar, je nejlepší ji prát v ruce. Praní v ruce v teplé vodě s pracím prostředkem na jemné tkaniny. Nejprve nechte podprsenku 20 minut působit v mýdlovém roztoku a poté ji otřete rukama; k umytí obzvláště znečištěných míst můžete použít i starý zubní kartáček. Poté podprsenku opláchněte a vyždímejte bez kroucení. Případnou přebytečnou vlhkost můžete setřít ručníkem. Nechte výrobek uschnout na plocho.

Praní v pračce

Pokud je raději perete v pračce, vložte je do sáčku na praní v pračce. Push-up podprsenky by se vůbec neměly prát v pračce. Perte je pouze v ruce, jinak se košíčky zdeformují a výrobek nebude vhodný k nošení.

Pro mytí této části toalety v pračce by se měly používat pouze jemné mycí prostředky, nejlépe tekuté nebo gelové pro jemné mytí. Podprsenky se nesmí prát při teplotě vyšší než 30 °C, protože horká voda ničí elastanová vlákna a činí živůtek velmi pružným. Pokud jste s oděvem manipulovali déle než tři dny, namočte jej před praním alespoň na 30 minut do vlažné mýdlové vody.

Podprsenky perte nejlépe s výrobky s podobnou hustotou a složením tkaniny. Praní v jedné pračce s těžkými džínami způsobí, že kvalitní podprsenka nebude vhodná k nošení. Pračku zapněte na šetrný cyklus. Pokud použijete sáček na prádlo, můžete podprsenky vyždímat. neztratí svůj tvar. Tyto oděvy nelze sušit v bubnové sušičce, je třeba je vyřadit. Podprsenky se musí nechat sušit nenatažené, buď na sušáku, nebo na ručníku.

Používání specializovaných produktů

Někdy běžný prací gel nestačí k tomu, aby byly plavky v pořádku. V tomto případě mohou pomoci speciální produkty.

„Antilyn

Je určen k obnově barev náhodně potřísněných tkanin a funguje dokonale. Pokud oděv během praní vybledl nebo pokud se tmavé látky vsákly do světlých a zanechaly na nich skvrny, prášek Antiline pomůže oděv oživit a vrátí mu původní odstín.

Bělící prostředky

Plavky může být nutné vybělit, pokud je látka potřísněná nebo pokud se bílá látka při používání zabarvila nebo zežloutla. Ocet nebo citron funguje jako bezpečný bělící prostředek pro vaše plavky. Oděv namočte přes noc do roztoku octa nebo citronové šťávy a vody, ráno jej opláchněte čistou vodou a osušte.

Odstraňovače skvrn

Chcete-li odstranit skvrnu z plavek pomocí profesionálního odstraňovače skvrn, použijte odstraňovač skvrn vhodný pro jemné tkaniny. Tento výrobek vyčistí znečištění, aniž by poškodil materiál.

Sportovní uniformy

Zatímco vláda doporučila školám, aby se vyhýbaly kontaktním sportům, učitelé budou moci vést hodiny tělesné výchovy a zároveň si zachovat sociální odstup.

Sportovní oblečení je náchylnější k bakteriím než běžné školní uniformy, proto je dobré ho po každém použití vyprat. Odborník uvádí, že většinu souprav lze prát při stejných nastaveních jako zbytek uniformy, a doporučuje vyhnout se speciálním nastavením pračky s nižšími teplotami.

READ  Výměna těsnicí gumy na pračce

Boty jsou také ohroženy bakteriemi. Tenisky můžete dát do pračky v povlaku na polštář, který je i pračku ochrání před přílišným nárazem.

Nechte je vycpané novinami v sušičce, aby se vysušily. Ujistěte se však, že jste to udělali předem, protože může trvat několik dní, než je budete moci znovu nasadit.

Strohá klasika pro Panny: nejlepší outfity Beyoncé pro každé znamení zvěrokruhu

Hladké těsto a broskvová náplň: sladké koláče na špejli

Ohromující památky v malých britských městech, které turisté nevidí

Celkově Dayan naznačuje, že riziko nákazy koronavirem prostřednictvím školních uniforem je nízké za předpokladu, že si děti udržují sociální odstup a pravidelně si myjí ruce. Doporučuje také čistit kožené tenisky dezinfekčními utěrkami a nezapomenout při tom nosit rukavice.

Obnovení původního vzhledu

Jasné barvy plavek časem blednou a bílé barvy žloutnou nebo šednou, ale to není důvod k zoufalství. Získat zpět vzhled bikin je reálné.

Barvu lze obnovit pomocí odstraňovače skvrn.

 • Do přípravku namočte silnou látku, nejlépe bílou.
 • Přiložte na zabarvené místo na 5-7 minut.
 • Vyperte ve vodě o teplotě 30 °C s několika kapkami odstraňovače skvrn.
 • Poté opláchněte roztokem vody a octa (2:1), abyste výsledek upevnili.

Existují speciální barvy na syntetické tkaniny, které lze použít nejen k osvěžení barvy, ale i k její úplné změně. Postupujte podle pokynů na obalu.

Jak bělit?

Bílé plavky jsou náročnější než barevné a jakákoli špína a žluté skvrny působí jako pěst na oko.

Jak můžete obnovit původní bělost barvy:

Pravidlo bělidla:

Jak již bylo zmíněno, tyto přípravky se nedoporučují pro plavky, ale jsou přijatelné specializované jemné chemikálie pro choulostivé oděvy, které neobsahují chlór.

Používání lidových prostředků:

 • Smíchejte 5 ml čpavku a 25 g jedlé sody v 1 litru studené vody.
 • Namočte bikiny na několik hodin.
 • Perte podle pravidel pro ruční praní a praní v pračce.

Vaření plavek je přísně zakázáno!

Může?

Prádlo je jemné a praní v pračce může poškodit vlákna tkaniny. Rychle se otáčející buben může materiál roztáhnout a zničit šálky.

Některé moderní pračky mají velmi šetrný režim, který čistí jemněji než ruční praní. V takovém případě je možné použít automatické mytí; ve všech ostatních případech je vhodnější ruční mytí.Bikiny lze rozdělit na dva typy: normální a sportovní. Ty jsou odolnější vůči materiálu, takže praní v pračce na jemný cyklus neuškodí. Ty první jsou náročnější a často se doplňují, ale někteří výrobci umožňují automatické mytí.

Pokud je praní v pračce přísně zakázáno:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS