Konstrukce sporáků

Cihlové sporáky se v soukromém sektoru používají již řadu let. Důvodem je jejich hospodárnost a účinnost. Silné stěny dokáží udržet teplo po dlouhou dobu.

Vařiče se rozlišují podle použití a jsou k dispozici pro vytápění, vaření, kombinované vaření a multifunkční účely. Více informací o každém z nich najdete níže.

Pro vytápění

Nejběžnější a nejjednodušší. Používá se pouze k vytápění. Používá se hlavně v domech vzdálených od rozvodů plynu. Často se také instaluje jako krbový vařič. Patří mezi ně krby s otevřeným nebo uzavřeným topeništěm, které účinně vytápějí prostor o rozloze až 20 m². Včetně topeniště (lze vyrobit nebo zakoupit samostatně), popelníku a komína.

Tepelný výkon závisí na typu zdiva, velikosti stěn a použitých materiálech. Nejoblíbenějším zdivem je jedna cihla. Stěny se zahřívají až na 600 stupňů. K dispozici v podlouhlých, širokých, kulatých a trojúhelníkových tvarech. Volba tvaru závisí na přání majitele domu, designu interiéru a ploše samotné místnosti. K dekoraci lze použít kámen, štuk a dlaždice.

Nejjednodušší způsob výroby obdélníkového nebo čtvercového sporáku. Všechny ostatní možnosti je třeba svěřit dobrému odborníkovi, protože existuje mnoho nuancí a zvláštností zdiva, které je třeba mít vždy na paměti. Aby byl sporák vzduchotěsný, může být zvenku opatřen plechovou podkonstrukcí pro vytápění větších domů.

S varnou deskou

Dobrá volba pro letní dům, který se používá v teplých obdobích. Důraz není kladen na vytápění, ale na pohodlí při vaření. Možnost dodatečné instalace zásobníku na ohřev vody. pro větší pohodlí. Používá se v domácnostech, které jsou vytápěny elektřinou nebo zemním plynem. Cihlový plášť, vnitřní komín, zásuvka na popel a topeniště. Sporák lze umístit na horní část trouby.

vyrobit, saunovou

Kombinované modely

Současné použití pro vaření a ohřev. Tento projekt je podstatně složitější než předchozí, protože je nutné vyrobit popelník, spalovací komoru, komín, skříň a varnou desku. Tato varianta je poměrně těžká a masivní, takže se používá pro prostorné domy, vyžaduje pevné základy. Používá se, pokud není k dispozici jiný způsob vytápění. Někdy jsou vybaveny sušárnami na vaření různých přípravků, oděvů, palivového dřeva. Často jsou také vybaveny nádržemi na vodu, krby a pecemi.

Multifunkční sporáky

Vyrábí se hlavně pro velké altány. Vyhřívají konstrukci a zároveň umožňují vařit jídlo. Stejně jako v předchozím případě mohou mít troubu, sušičku. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že tyto saunové pece jsou navíc vybaveny několika sekcemi pro grilování na dřevěném uhlí a uzení. Takovou pec samozřejmě nelze vyrobit svépomocí bez patřičných dovedností a znalostí. Výběr prací je proto třeba svěřit kvalifikovaným a zkušeným řemeslníkům. Jen tak dosáhnete dobrých výsledků, které vás vždy potěší.

výběr saunového sporáku: litinový nebo cihlový?

Při rozhodování o výběru modelu sauny jsou důležité následující faktory:

vyrobit, saunovou
 • Požadovaná doba ohřevu, množství páry a doba trvání ošetření;
 • tepelná izolace prostor, podlahová plocha, dispozice;
 • výrobní materiál;
 • druh paliva;
 • náklady na zařízení, jeho údržbu.

Často se volí cihlové nebo litinové jednotky. Litinové saunové vařiče s uzavřeným topným tělesem jsou vysoce spolehlivé, mají dlouhou životnost a velký tepelný výkon. Na rozdíl od cihlové trouby se litinový sporák snadněji instaluje a je téměř stejně účinný jako tradiční verze.

Ve čtvrté části videa Jak vyrobit cihlový ohřívač sauny pro ruské lázně vlastníma rukama ukážu: jak vyrobit obvaz z příček ve tvaru písmene T. Jak nainstalovat komínový čistič. Jak vyrobit kominíka. Jak vyrobit vydru na komíně. Cihlový saunový sporák. je to velmi setrvačný systém. Zatímco železný saunový vařič se zahřívá 1-2 hodiny, cihlový saunový vařič se zahřívá 1-2 hodiny. Ohřívač bude hořet 4 až 6 hodin. A v zimě trvá vytápění ruských kamen ještě déle. Zděné saunové vařiče mohou být několika typů. Ve videu, jak vyrobit saunové topení vlastníma rukama, ukazuji, jak vyrobit trvalé saunové topení, t.е. v bílé barvě. Cihlový saunový sporák. když oheň a spaliny nepřicházejí do přímého kontaktu s kameny. Zahřejte troubu nebo box saunového vařiče s kameny! Stálý cihlový saunový vařič lze vytápět, kdykoli si přejete, aniž by se narušily saunovací procedury! Kamna mohou být otevřená nebo zavřená. K dispozici jsou také saunové vařiče v šedé barvě. Dobové saunové vařiče. Kameny v příležitostných saunových kamnech nebo saunových kamnech se umísťují přímo do komína. Т.е. oheň a plyny procházejí kameny! Parní lázeň neprovádějte, dokud sporák po ohřevu nevychladne!

READ  Jak vyrobit stůl ze šicího stroje

Jak si vybrat saunový vařič? Který sporák si vybrat: Cihlový nebo železný saunový sporák. Kvalita páry je samozřejmě jiná, protože pára v cihlové peci je mnohem měkčí než v peci železné. A železný vařič spaluje kyslík. V tomto videu vám ukážu, jak vybrat nejlepší saunový vařič pro vaše 4 x 4 cihlová kamna. Jak odvodit úhlopříčky obdélníku v rovině. Jak utáhnout dvířka trouby pomocí drátu. Jak uzavřít popelovou jámu. Jak vyrobit vložku kapoty. saunový sporák 4 na 4 cihly. konstantní působení, t.е. Saunový vařič lze vyhřívat a saunu lze vyhřívat, aniž by se přerušila procedura koupání. Je to velmi výhodné, když nevíte přesně, kdy a kolik přátel k vám přijde, koneckonců nerušte házet dříví do pece a jít na parní lázeň. Na rozdíl od otevřených sporáků není možné topidlo otevřít, zatímco dřevo zcela dohořívá a cihlová pec se hodinu nehasí. Saunová kamna bílá, průběžný typ, mohou být otevřená nebo uzavřená. Každý cihlový saunový vařič se zahřívá nejméně 4 hodiny a potřebuje více dřeva než železný vařič! Teplo z cihlové pece v lázni však vydrží 4 dny.

Cihlový saunový sporák 4×4 cihly bílé barvy s nádrží na vodu. Část 2

Ve druhé části videa Cihlová pec pro vanu 4×4 s nádrží na vodu vám ukážu: jak vyrobit výztuž zděného sporáku. Jak připravit saunová kamna pro instalaci skleněných dveří s boxem. Jak namontovat skleněné dveře s nerezovým rámem / tunelem. Jak nainstalovat nadpraží nad dvířky topeniště. Minimální velikost kvalitního kruhového saunového sporáku je 4 x 4 cihly, tedy 100100 cm. Proč velikost cihlového saunového sporáku 4X4? Šířka saunových kamen se vypočítá ze šířky topeniště a šířky digestoře. Vzhledem k tomu, že obkládám víko saunových kamen, je jeho šířka 80-90 mm na cihlu, nikoliv půl cihly! Šířka topeniště bude o něco větší než jedna a půl cihly! Obložení ohniště saunových kamen může být celé ze žáruvzdorných cihel, aniž by se překračovala hranice. Všechny saunové vařiče vyztužím péřovými pásky. Pro vyztužení zdiva saunových kamen je třeba vyvrtat otvory bez nárazu. V přípravné fázi trvající 2-3 dny zušlechťuji kování pece lakováním! Chcete-li si tento vzor zakoupit, napište na adresu: 2130102@bk.ru nebo 79536000033 Whatsapp. Nezapomeňte připojit odkaz na toto video.

Nejjednodušší saunový sporák 4 × 4 pro tři místnosti s nádrží na vodu. Část 3

Ve třetím videoklipu o nejjednodušším saunovém sporáku 4 x 4 cihly pro tři místnosti se závěsným topidlem a sušící nádrží vám řeknu: Ještě jednou o důležitosti renovace saunového sporáku. Proč potřebujete výztuž zdiva v peci, co se stane, když výztuž v saunovém sporáku neuděláte? Ukážu další obložení kapoty a topeniště. Díky obložení digestoře uniká plyn poklopem saunového sporáku, digestoř se rovnoměrněji zahřívá, snižuje se lokální přehřívání cihel a zabraňuje se vzniku prasklin ve spojích saunového sporáku. Pro srovnání, můj saunový sporák má rozměr 3,5 x 4 cihly a nemá obložení kapoty, takže ve spárách vznikají trhliny v důsledku nerovnoměrné roztažnosti zdiva a lokálního přehřívání. Vyztužení zděných kamen umožňuje, aby se kamna po vychladnutí opět spojila. Konstrukce zděného saunového sporáku 4 x 4 se závěsným topidlem a zásobníkem teplé vody umožňuje umístění tří místností. Т.е. je možné naložit dřevo ze saunové místnosti, saunový vařič s kameny je v saunové místnosti a nádrž s horkou vodou. ve dřezu. Všechny koupelnové sporáky Bushuyev lze opravit nebo servisovat během jednoho dne. A výměna saunového topidla trvá jen 1 hodinu! získání a naložení kamenů trvá déle.

READ  Jak si vyrobit šaty pomocí šicího stroje

Příprava základů pro zděný saunový sporák

Cihlový saunový sporák vlastníma rukama váží několik tun. Vzhledem k malému půdorysnému rozměru je na podkladovou konstrukci kladena vysoká měrná hmotnost. postavíte saunová kamna na vlastní základ.

Chcete-li zvolit místo pro základ, upusťte olovnici přesně doprostřed otvoru ve střeše pro komín. Olovnice určí na zemi bod průmětu středu komína. Vycházejte z tohoto bodu a na každé straně udělejte 10 cm rozdíl, abyste vytvořili půdorys základové jámy.

Hloubka jámy musí být pod úrovní mrazu. Základ cihelné pece nesmí být spojen se základem samotné budovy. Dno jámy vyplňte pískem a navrch nasypte písek. Drobné kameny, štěrk a betonová drť. Ten se poté důkladně zhutní. Poté se položí svařovaný rám a zalije cementovou maltou.

Příprava podstavce cihlové pece, foto

Horní okraj základu zděného saunového sporáku musí být dokonale vodorovný. Jakákoli odchylka od horizontu způsobí, že se vařič během stavby i používání vychýlí do strany.

horní okraj základu by měl být několik centimetrů pod podlahou. Poté se položí dvě vrstvy střešní lepenky pro hydroizolaci a na ni se položí jedna vrstva cihel. plechová krytina chránící dřevěnou podlahu před požárem.

Chcete-li vědět, jak vyrobit saunový vařič, musíte znát vlastnosti materiálu saunového vařiče. Aby byla sauna na pozemku nebo v přírodě pro obyvatele příjemná, je třeba zvážit mnoho nuancí.

Kameny

Do saunového topidla se vkládá 1 až 5 kilogramů kamenů. Kameny musí mít vysokou měrnou hmotnost, vysokou tepelnou kapacitu, vysoký bod tání a mechanickou pevnost.

Piec do topienia metali kolorowych

 • lze použít žáruvzdorné vyvřelé horniny: žulu, čedič, diabas, kvarcit.
 • Jadeit je legendární minerál, který je údajně ideální pro saunová kamna. To může být pravda.

Je zakázáno používat mramor při stavbě saunových kamen v zemi nebo na pozemku:

 • Sedimentární horniny: vápenec, mušle a dolomit s vysokým obsahem uhličitanů vápníku a hořčíku.
 • Z tohoto důvodu se nesmí používat mramor, metamorfovaná hornina s karbonáty.
 • Tyto kameny se po zahřátí mění na vápno.
 • Pokud se do zahřátého mramoru nebo vápence přidá voda, vznikne vápenné těsto se značným vývinem plynu. Můžete se přitom otrávit a chemicky popálit.
 • Nebezpečné jsou také kameny s vysokým obsahem křemíku, který při zahřátí praská a může se rozlomit na malé ostré kousky. Tyto kusy mohou způsobit zranění.
 • Nevhodné jsou také kameny s vysokým obsahem azbestu, síry nebo sodíku.

Kromě kamenů se často používá i litina. Litina splňuje téměř všechny uvedené požadavky na saunové kameny.

Brick

Před instalací saunových kamen je třeba zakoupit cihly. Cihly použité na stavbu stěn domu nejsou vhodné. Žáruvzdorné a ohnivzdorné cihly nejsou pro stěny domu nutné.

Pro zdění se používají červené keramické cihly běžné velikosti.

 • Cihla by měla mít pravidelný geometrický tvar s pravými úhly a rovnými hranami, bez prasklin, odštěpků a jiných viditelných vad. Doporučujeme použít šamotové cihly pro topeniště vlastníma rukama.
 • Normálně vypálená cihla vydává při poklepání kladivem zvonivý zvuk.
 • Nepoužívejte cihly, které nebyly řádně vypáleny a při poklepání vydávají tlumený zvuk.
 • Nepoužívejte popraskané nebo vápenopískové cihly, protože by se vlivem vysokých teplot zničily.

Jak vyrobit saunový vařič ze špatných cihel?

Zděná kamna jsou „srdcem“ ruských lázní a jedním z jejich nejdůležitějších prvků. Vyhřívá parní lázeň na příjemnou teplotu a udržuje požadovanou úroveň tepla pro příjemné saunování. V každé lázni není sauna, která by plnila všechny své původní funkce bez tradičního saunového sporáku z cihel. Spíše se jedná o prostou teplou místnost na mytí. Proto je velmi důležité, aby byla dodržena technologie výstavby saunového ohřívače vlastníma rukama.

READ  Jak si doma vyrobit voskové pásky

Před stavbou saunového sporáku vlastníma rukama se musíte důkladně seznámit s metodami jeho konstrukce a zkontrolovat jeho funkčnost a kvalitu.

Saunový vařič se spodním ohřevem

Jedná se o malou cihlovou pec, která vzhledem ke své konstrukci vyžaduje dobrý základ. Ve skutečnosti bude stavba trvat déle než samotné zdivo. Zde je výřezové schéma ohřívače:

Kromě toho 260 ks. další cihly na stavbu:

 • Poklop topeniště 210 x 250 mm a dvířka na popel 140 x 140 mm;
 • čisticí dvířka 140 x 140 mm. 2 ks.;
 • Dveře kamenné komory 210 x 250 mm. 2 ks.;
 • Litinová deska o rozměrech 410 x 410 mm;
 • Rošt 175 x 255 mm;
 • desky 130 x 240 mm a 130 x 130 mm.

Zednická technologie pro saunovou pec

Ne každý stavitel ví, jak složit kamna ve vaně vlastníma rukama, protože tento proces vyžaduje nejen dovednosti, ale také znalost jemností.

Než se kamna začnou skládat, je třeba provést řadu přípravných prací:

vyrobit, saunovou
 • Po odlití základu saunových kamen je třeba je chránit vrstvou impregnace proti vlhkosti.
 • Cihly se kladou do spodních řad na maltu z cementu a písku.
 • V místě instalace dveří musí být umístěna kovová deska, aby byla zajištěna požární bezpečnost.
 • Každá další řada by měla začínat v rohu.
 • Před použitím cihly namočte alespoň na 20 sekund do vody. Pak malta snadno pronikne do všech pórů materiálu.

Postup výroby saunového vařiče je následující:

 • Hliněná směs se nanáší po malých dávkách a uhlazuje se.
 • Po namočení se cihly položí na vrstvu malty.
 • Povrch cihel se lehce poklepává, snižuje se do požadované hloubky a dosahuje se tloušťky spáry maximálně 5 mm.
 • Přebytečnou část malty odstraňte špachtlí.
 • Vedle ní by měla být nanesena nová vrstva malty, která by měla být vyhlazena a zakryta lícovou částí sousední cihly.
 • Výměna směsi se provádí stejným způsobem.

Mějte na paměti, že cihly ve zdivu by měly být kladeny s 50 % posunem, aby byly pevné a nepraskaly. Líc cihly nesmí směřovat dovnitř, aby se při zahřívání nedeformoval.

Jak vyrobit saunový vařič z cihel

Poklop topeniště se upevňuje obvyklým pozinkovaným drátem, s tím rozdílem, že pro první otvor potřebujete tři kusy materiálu. Vyplnění a seřízení cihel by mělo být provedeno stejným způsobem jako při instalaci odblokovacích dvířek.

Při pokračování pokládky v šesté řadě se opět setkáte s prastarým problémem. běžné cihly zřídka odpovídají standardům používaným při konstrukci saunových sporáků. Kvůli těmto zdánlivě nepostřehnutelným nedokonalostem se v procesu pokládky objevují vážné potíže.

Cihlový saunový sporák 4×4 cihly z bílých cihel s nádrží na vodu. Část 2

Abyste se jim vyhnuli, musíte cihly rozřezat na jednotlivé kusy a řádně je upravit, což je jediný způsob, jak odstranit všechny zbytečné otvory ve zdivu.

Alespoň při instalaci osmé řady nebudete muset upravovat jednotlivé cihly. Po dokončení zdění deváté řady můžete instalovat desku, jejíž okraje by měly alespoň o několik centimetrů přesahovat cihly. Zbývá už jen nainstalovat komín, ale tento proces vyžaduje podrobný popis, proto si přečtěte článek.

Než se pustíme do instalace saunových kamen, musíme si prostudovat různé dispozice zděných sporáků a vybrat tu nejvhodnější. Pokud se budete řídit zvoleným vzorem a jemnostmi, můžete vytvořit účinný sporák, který vám v parní lázni poskytne komfort a pohodlí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS