Domácí kuřák pro plynový sporák vlastníma rukama: výkresy, schémata

Na trhu existuje velké množství konstrukcí pro domácí uzení na plynových sporácích. Liší se v několika ohledech: velké jednotky se používají pro průmyslové účely, střední a mini-kuřáky se používají v domácnostech. Za nejoblíbenější jsou považovány válcové přístroje s vodním zámkem. Podle spotřebitelských recenzí jsou lepší než jejich obdélníkové protějšky v několika ohledech, mezi něž patří především pohodlí a snadná údržba.

Základní struktura všech domácích kuřáren je téměř stejná. Hlavní rozdíly jsou ve tvaru konstrukce a typu kouření. Všechny udírny mají dno na piliny. Nad ním je odkapávací miska na tuk. Potraviny lze zavěsit na háčky nebo umístit na mřížky (sítě). To bylo podrobněji vysvětleno výše.

1.1 Typ kuřáka

Existují tři typy domácích udíren v závislosti na druhu použitého výkonu: na uhlí, elektrické vařiče palačinek, plynový otevřený plamen.

 • Udírny na dřevěné uhlí mají podlouhlý kulovitý tvar a skládají se ze zásobníku na dřevěné uhlí a štěpky, lapače tuku, roštu na potraviny. Tato komora je hermeticky uzavřená a nepropouští vzduch. Uzení v troubě probíhá pomalu a kouř rovnoměrně zahalí budoucí pokrm.
 • Udírny pro elektrickou troubu lze použít v městském i venkovském prostředí. Vaření v nich je velmi snadné. můžete si zvolit správnou teplotu vaření. Nevýhodou je nadměrná spotřeba energie.
 • Nejoblíbenější mezi fanoušky domácích uzených výrobků jsou bezpochyby domácí udírny pro plynový sporák. Existuje několik rozdílů, pokud jde o.

Typy domácích zařízení podle typu kouření

Domácí kuřáci se samozřejmě liší z hlediska konečného výsledku, tj. typu kouření.

Metoda uzení za tepla ─ výsledkem jsou chutné pokrmy v co nejkratší době. trvá jen 3 až 4 hodiny při teplotě 50 až 100 °C a můžete podávat. Výrobek však není možné skladovat po dlouhou dobu. Horká udírna ─ je vyrobena z nerezové oceli. Rošty jsou umístěny na vnitřní straně. Lapač zápachu udržuje víko těsně zavřené, čímž zamezuje přístupu kouře do místnosti. Kouř je odváděn hadicí připojenou k víku. Vzduchovod je veden oknem.

Metoda uzení za studena je určena k přípravě těch nejvybranějších a nejchutnějších potravin. proces probíhá při teplotě 25 až 45 stupňů a trvá několik dní. Dlouhodobě vydrží bez ztráty jedinečné chuti. Zařízení na studený kouř se skládá z generátoru kouře, kouřové komory a komína. Princip činnosti spočívá v tom, že při doutnání dřevěných třísek vzniká kouř, který proudí komínem, ochlazuje se a vstupuje do udírny spolu s potravinami.

Pro vaši informaci! Nejdůležitější roli při studeném kouření hraje generátor kouře, který vždy kontroluje přístup kouře. Tato část udírny je automatizovaná a uživatel musí pouze přidávat piliny.

Konstrukce a tvar kuřáků

Domácí kuřárny se mohou lišit z hlediska designu. Podle toho se dělí na tři typy.

 • Obdélníkové stroje. Je to vhodně tvarovaná kovová krabička, uvnitř které je mřížka na potraviny, odkapávací miska na tuk a dno na hranolky. Víko má přípojku pro připojení hadice pro odvod kouře.
 • Válcové kouřové stroje. Tento tvar umožňuje zavěšení potravin ve svislé poloze. Kouř tak rovnoměrněji obklopí kouřící předmět a zvýší kvalitu připravovaného pokrmu.
 • Čtvercové jednotky. Tento typ udírny se příliš neliší od obdélníkové udírny. Rozdíl může spočívat v tom, že čtvercovou jednotku lze použít na jeden hořák a ušetřit tak za plyn.

Typy kuřáků podle dalších kritérií

Domácí kuřárny se dodávají v různých velikostech. V závislosti na velikosti mohou být instalovány s 1 nebo 2 hořáky, což je důležité pro spotřebitele, kteří se snaží koupit levnější a úspornější model. Jinak se tento ukazatel nezdá být zvlášť důležitý.

Podle principu umístění se kuřárny dělí na stacionární a přenosné. Mnoho rekreačních kuřáků, kteří tráví čas raději v přírodě, si staví zděné udírny. Jsou drahé a nejsou určeny pro běžného spotřebitele. Většina milovníků uzených pochoutek volí přenosné modely. S těmito zařízeními se velmi snadno manipuluje, jsou bezpečná a přenosná.

Past na kuřáky

Jak bylo uvedeno výše, pachová uzávěra udržuje kouř uvnitř zařízení a zabraňuje jeho úniku. Zabraňuje také přístupu kyslíku, který by mohl piliny zapálit, do pece.

A ještě poznámka na okraj! U tohoto typu udíren je lapač vody přivařen k hornímu okraji konstrukce zvenku nebo zevnitř. Aby se zabránilo časté výměně vody, provádí se většinou zvenčí.

Přítomnost pachové uzávěrky přináší u těchto modelů řadu výhod: zajišťuje efektivní uzení tím, že udržuje kouř uvnitř jednotky, a také chladí víko, což usnadňuje práci kuřáka. Provoz však přináší určité nepříjemnosti:

Z výše uvedeného vyplývá, že tato udírna je docela vhodná do kuchyně v městském bytě.

Udírna

V troubě jsou gurmánské pokrmy hotové za 3-4 hodiny. Proces uzení probíhá při vysoké teplotě. Pokrm je šťavnatý a chutný, protože veškerá tekutina zůstává ve výrobku. Tyto přístroje se liší typem, ale mají podobnou konstrukci. Nemají komíny, které jsou přítomny v kouřových strojích na studený kouř.

Odrůdy domácích udíren pro plynový sporák

Uzené výrobky jsou vždy velmi žádané. obohacují stůl a naplňují místnost neodolatelnou chutí. Bez speciálního zařízení. udírny. není možné udit drůbež, ryby nebo vepřovou šunku. V prodeji jsou některé docela dobře vypadající varianty, ale můžete si zkusit vyrobit stroj sami, pokud máte svářečské a zámečnické dovednosti a hlavně místo, kde můžete všechnu práci provést. Řekneme vám, jak funguje domácí kuřák na plynovém sporáku, zvážíme nejúspěšnější varianty hotových výrobků a naučíme se, jak takové zařízení vyrobit sami.

READ  Jak vyčistit vnitřek mikrovlnné trouby před spálením

Jak to funguje

K domácímu uzení různých produktů se používají různé tovární i domácí výrobky. dodávají se v různých modifikacích, určené pro jeden nebo dva hořáky. Tvar je také různý: čtvercový nebo obdélníkový, někdy jako velký válec, ale princip činnosti je u všech stejný.

Pro použití v bytě existují dva základní typy: s odtahem kouře pomocí přídavné hadice a s vodním těsněním, kde speciální vodní těsnění zabraňuje úniku kouře. Na dno se vloží jemně nasekané dřevěné štěpky, které začnou vlivem tepla doutnat a uvolňují kouř, který obklopí masné výrobky nebo ryby zavěšené na speciálním přístroji.

Jak přepínat kanály bez dálkového ovládání? Jak se zapíná, nastavuje a vypíná? Jak přepínat kanály bez dálkového ovládání?

Zkušení kuřáci používají větvičky nebo hobliny ze dřeva ovocných stromů, zejména třešní. Domácí udírna pro plynový sporák může dokonale fungovat na dřevěném odpadu z těchto stromů:

Jehličnany se nepoužívají, protože dehet na stěnách udírny má nepříjemnou chuť a zanechává saze, které se obtížně odstraňují.

Naplňte udírnu vším potřebným, postavte ji na sporák, zapněte plyn na minimum. uzení nemá rádo spěch. Pokud je výrobek vybaven kouřovým vývodem, musí být dodaná hadice připojena ke speciální trysce a druhý konec musí být připojen k ventilačnímu systému. Dno zařízení se postupně zahřívá, dřevěné třísky a poté větvičky začnou doutnat, nádoba se naplní voňavým kouřem a horkým vzduchem, z něhož se výrobky dostanou na požadovanou teplotu. Celý postup je podrobně popsán v pokynech.

Teplotu uvnitř výrobku lze nastavit. zobrazuje se na speciálním teploměru. Hlavní je nespěchat, uzení je dlouhý proces a každý druh potraviny má svůj vlastní časový plán:

 • ryba je nejrychlejší způsob, jak kouřit;
 • na druhém místě je drůbeží maso se stejným odstupňováním, nejprve kuřecí, pak kachní, husí a seznam uzavírá krůtí;
 • vaření masa, zejména vepřového, trvá nejdéle.

V návodu jsou uvedeny časy vaření i recepty, ale časem každý uživatel získá zkušenosti tím, že si sestaví vlastní recept na uzení.

Zvláštnosti a typy kouření

Udírny pro použití v městském bytě se v tuzemsku již dlouho vyrábějí v několika variantách. každý jednotlivý model má své vlastní vlastnosti, proto si při nákupu pečlivě prostudujte přiložený návod. Všechny kouřostroje lze rozdělit do dvou hlavních skupin.

 • Horké uzení. výrobky jsou malé, výrobky vložené dovnitř jsou připraveny rychleji, protože jsou vystaveny nejen kouři, ale také teplotě od 60 do 140 °C. Trvanlivost těchto výrobků nepřesahuje 5 dnů, ale podle zkušeností se zničí do tří dnů. Zkušení odborníci nedoporučují velkou udírnu pro malou rodinu.
 • uzení za studena. zde je teplota mnohem nižší, zkušení uzenáři doporučují nezvyšovat ji nad 40 °C, doba uzení je mnohem delší (někdy až 3 dny), ale pochoutky můžete skladovat mnohem déle než při první variantě. Udírna je značně předimenzovaná, protože potraviny musí být umístěny mnohem dále od doutnajících větví a dřevěných třísek. Můžete vložit více potravin na celý objem výrobku.

Začínající kuřáci najdou několik tipů a triků. Rybí maso má mnohem jemnější strukturu, proto je třeba před uzením každé rybí tělo svázat silným provázkem, aby se v udírně nerozpadlo. Zkušení uživatelé používají speciální mřížku, která dokonale chrání potraviny před rozpadem.

Abyste nemuseli čistit varnou desku od tuku, zakryjte ji hliníkovou fólií. Dokonale vede teplo, nenarušuje proces. kouření bude dokonalé, a když skončíte, vyjměte ji a vyhoďte. Pánev zůstane čistá jako před začátkem práce.

Mini-kuřácká trouba

V takovém výrobku lze připravit pokrm za pouhou hodinu. to je možné, protože výrobky jsou umístěny mnohem blíže k doutnajícím dřevěným třískám a objem udírny je pouze 10 litrů. Princip ovládání je stejný jako u všech modelů. nad zásobníkem jsou výrobky zavěšeny na svislých tyčích a horní víko je našroubováno na středový čep.

Tyto kompaktní kuřáky se vyrábějí v Kirově v Uljanovské oblasti a nazývají se jednoduše „Selmaš“. Lze je objednat přímo z výroby poštou a jsou baleny s ohledem na bezpečnost. Průměr pouhých 26 cm a umístění na jednom hořáku.

Trap smoker

Postup je podobný a kuřáky se vyrábějí ve třech různých provedeních:

 • Malý. pro 30 litrů, velikost 400x300x250 mm.
 • Střední. 500x300x250 nebo poslední velikost. 300 mm.
 • Velký. 60 litrů a působivé rozměry 600x300x300 mm.

Domácí udírna pro použití na plynovém sporáku

Domácí udírna pro plynový sporák je určena pro jeden nebo dva hořáky. Kuřák pracující uvnitř musí být vybaven lapačem, který kouř zachytí a zabrání jeho úniku. Plynové udírny si můžete vyrobit sami nebo si můžete koupit hotový přístroj.

Vybavení spotřebičů na plyn

Udírna je obdélníková nebo válcová nádoba z nerezové oceli. Je to materiál, který se nejčastěji používá k výrobě udíren, protože je flexibilní, robustní a nenáročný na údržbu. Většina těchto spotřebičů je vybavena zápachovou uzávěrkou, která zabraňuje pronikání kouře do místnosti.

Ve spodní části spotřebiče se nachází komora, do které se ukládají dřevěné štěpky. Důležitým prvkem spotřebiče používaného v kombinaci s plynovým sporákem je hadice pro odvod kouře. Je vyveden do výkonného odsavače par nebo okna (není dobrá volba).

Tyto spotřebiče jsou vybaveny odkapávací miskou pro zachycení tuku z masa nebo ryb. Potraviny určené k uložení do udírny jsou umístěny na mříži nebo zavěšeny na hácích.

Zařízení pro přípravu uzeného masa na plynovém sporáku se liší konstrukcí, velikostí a funkčností.

Rozlišuje se podle účelu použití těchto kouřových zařízení

 • Zařízení pro horké kouření. Jsou malé a rychle se připravují, protože se udí při teplotách mezi 60 a 140 °C.
 • Pece pro studené uzení. V tomto případě jsou návrhy větší velikosti. V těchto udírnách se potraviny udí při nízkých teplotách. nejvýše 40 °C. Maso nebo ryba se umístí do značné vzdálenosti od dřeva doutnajícího na dně.

Zařízení pro plynový sporák jsou různých velikostí:

 • menší jednotky. 400x300x250 mm. 30 litrů;
 • médium. 500x300x300 mm, objem. 30 l;
 • velký. 600x300x300 mm, objem. 60 l.
READ  Přeprava chladničky na střeše se střešními nosiči

Udírny jsou obvykle obdélníkové, čtvercové nebo válcové. Ty jsou kompaktnější a hodí se i do malých kuchyní.

Speciální funkce pro připojení a provoz

Spotřebič není třeba připojovat k plynovému sporáku. Při používání a instalaci udírny postupujte takto

 • Dno spotřebiče naplňte dřevěnými třískami a vložte je do zásobníku. Dřevo je dobré předem navlhčit, protože příliš suché dřevo má tendenci příliš rychle shořet. Vyhněte se také vlhkému dřevu, protože kouř je pak příliš štiplavý a prodlužuje vaření uzeného masa.
 • Vložte do spotřebiče odkapávací misku a zakryjte ji hliníkovou fólií. Nemusíte to dělat, ale pokud nepoužijete fólii, budete muset dlouho smývat nahromaděný tuk z tácu.
 • Na mřížku nebo háčky položte připravené (nasolené, naložené a případně nakrájené) produkty: ryby, slaninu, maso, kuřecí maso, klobásy, párky.
 • Speciální nádoba je naplněna vodou, aby se vytvořily tlumivé podmínky pro kouř.
 • Zavřete víko udírny, umístěte spotřebič na varnou desku, zapněte plyn.
 • Připojte hadici ke konektoru na horním víku a konec hadice zaveďte do odsavače par nad sporákem.

Kouř vznikající při vysoké teplotě zahalí pokrm a postupně ho naplní charakteristickou kouřovou chutí a vůní. Jako zdroj kouře používejte dřevěné štěpky a větve ze stromů, jako je osika, buk, dub, olše a jasan. Vhodné je také ovocné dřevo, ale jehličnatému dřevu se vyhněte, protože dodává jídlu hořkost a vytváří černý štiplavý kouř.

Při přípravě ryb v plynové udírně mějte na paměti, že ryby mají křehkou strukturu a mohou se během vaření rozpadat nebo měknout. Abyste tomu předešli, měli byste kůži omotat provázkem nebo speciální plastovou fólií.

Recept na uzenou makrelu

Makrela je vhodná pro uzení horkým plynem. Před vložením do stroje připravte jatečně upravená těla ryb:

 • Potřebujete 2 makrely o celkové hmotnosti asi 800 g. Očistěte a opláchněte jatečně upravené tělo ryby, potřete je uvnitř i vně solí. Rybu nechte 5 hodin ztuhnout.
 • Dobu solení lze zkrátit na 2 hodiny, pokud použijete slaný nálev. Pro přípravu vezměte 250 g soli na litr vody, vše promíchejte a makrelu vložte do nálevu.
 • Po uplynutí doby určené k nasolení vyjměte jatečně upravená těla, otřete z nich zbytky soli, položte je na utěrku nebo mřížku a nechte je půl hodiny oschnout.

Zatímco ryba zvětrává, můžete připravit udírnu:

 • Namočte olšové třísky a poté je utěrkou utřete tak, aby byly mírně vlhké. Na dno udírny položte fólii a na ni dřevo. Měly by být rovnoměrně rozmístěny ve vrstvě 2 cm.
 • Na dřevěné třísky položte odkapávací misku, která by měla být rovněž pokryta hliníkovou fólií.
 • Makrelu položte na stojan. Uzavřete spotřebič víkem a naplňte nádobu vodou.
 • Uzenářský přístroj postavte na plynový sporák se středním ohřevem.
 • Jakmile z trysky vyjde kouř (stane se tak po 5-7 minutách), přikryjte ji hadicí a zaveďte ji do digestoře nebo ventilátoru, aby kouř neunikal do místnosti.

Doba uzení makrely je 25 minut od začátku uzení. Po uplynutí této doby vypněte oheň, ale nechte udírnu zapnutou dalších 25 minut. Po 5 hodinách byste měli uzené maso po uložení do lednice zkonzumovat.

Vyberte základnu

Jaký model je potřeba k výrobě funkční udírny pro přípravu různých pokrmů?? Základním požadavkem je celistvost pece. Varná plocha není rozhodující.

A ještě poznámka na okraj! Pro horké uzení z takového spotřebiče však potřebujete také horní část, protože na ni položíte kbelík nebo udírnu z jiného typu starého spotřebiče.

Trouba je vybavena vším, co v ní potřebujete:

 • dveře, které se hermeticky zavírají;
 • komora o velikosti přibližně 50 litrů;
 • odkapávací miska pro zachytávání šťávy a tuků;
 • lišty pro upevnění mřížek;
 • regulátor pro nastavení ohřevu štěpky, ohně a teploty.

K dispozici je také plynový hořák, který je umístěn ve správné vzdálenosti od dna.

výroba kuřáků různých typů

Pro rychlé kouření

Rychlá metoda se provádí stejným způsobem jako smažení kebabu, ale při o něco nižší teplotě, takže pro tento způsob uzení můžete použít některý z výše popsaných grilů, přičemž vzdálenost mezi podlahou a výrobky se zvětší 1,5krát. Za těchto podmínek trvá správné propečení pokrmu déle než při pečení kebabu a kouř naplní pokrm intenzivněji.

Pro horké kouření

Metoda uzení za tepla nevyžaduje důkladné propečení potravin, takže vzdálenost od žhavých uhlíků k masu nebo rybě lze zvětšit na 2 až 3násobek.

Průtok vzduchu však musí být regulován tak, aby po přidání nové dávky paliva nepřešel do režimu aktivního spalování.

Pro studené kouření

Pokud dáváte přednost studenému uzení, musíte nejen zvětšit vzdálenost mezi palivem a udícím výrobkem, ale také pečlivě utěsnit zónu hoření vysokoteplotním tmelem, abyste omezili přívod nezapočítaného vzduchu a vyloučili aktivní hoření.

nejlepší kouřovod se skládá ze dvou plynových kamen stejného modelu nebo stejné konstrukce a zcela stejných rozměrů, která jsou umístěna jedno na druhém.

U takové konstrukce by spodní část topidla byla generátorem kouře a horní část udírnou.

Postup výroby udírny ze staré plynové trouby

Aby byla výroba udírny snadná, je vhodné si předem připravit všechny potřebné materiály a nástroje. Je také vhodné seznámit se s nejčastěji používanými obvody, které vám pomohou při montáži.

Rozvržení a výkresy

Schémata a výkresy udírny s plynovou troubou jsou volně dostupné na internetu. Můžete si vybrat nejvhodnější variantu a postavit na ní konstrukci udírny.

Princip fungování

Všechny kouřové stroje pracují na stejném principu. Předpřipravené potraviny jsou umístěny na speciální mřížce nebo zavěšeny na háčcích. Poté se potraviny ošetří kouřem, který vzniká při doutnání dřevěných třísek.

Existují dva různé způsoby uzení v závislosti na teplotě kouře a době vaření. studené a horké.

Udírna ze staré plynové pece umožňuje rychlou přípravu kvalitních, chutných a pro lidské zdraví zcela bezpečných uzených výrobků kdykoli, kdy to majiteli stavby vyhovuje.

Příprava varné desky

Předtím si musíte připravit starý sporák, abyste z něj mohli vyrobit účinnou udírnu. Nejlepší je provádět všechny práce venku. Vařič předem důkladně vyčistěte, připravte si všechny potřebné nástroje a materiály, které mohou být při montáži domácího zařízení potřeba.

Aby bylo možné z plynového sporáku postavit udírnu, je třeba vnitřek sporáku také vnitřně přepracovat.

 • Nejprve odstraňte dvířka sušicí skříně z varné desky. Stojí také za to odstranit jeho zadní stěnu.
 • Plynový hořák v troubě musí být vyjmut.
 • Na dno trouby umístěte elektrický vařič nebo pod dno trouby vytvořte ohniště, kde můžete rozdělat oheň.
 • Do boku základní desky vyvrtejte čtyři otvory Ø10-20 mm. Otvory je do udírny přiváděno dostatečné množství vzduchu.
 • V horní části stěn je vytvořeno několik dalších otvorů, aby mohl unikat přebytečný kouř.
READ  Jak správně zapnout chladničku po odmrazení posis

Pro tuto práci se vyplatí použít nejjednodušší vrták. Je třeba poznamenat, že tento typ udírny má některé nevýhody, které je třeba mít předem na paměti.

 • Není možné kouřit studené potraviny.
 • Je poměrně obtížné regulovat rozložení kouře v kouřové komoře.
 • Počet i průměr náhodně vybraných otvorů.
 • Setrvačnost ohřevu je vysoká. Teplota rychle stoupá a velmi pomalu klesá. To může způsobit, že palivo bude příliš intenzivně doutnat nebo se dokonce vznítí a zkazí používané potraviny.

Typ udírny z trouby: Postavte si ji sami

Konstrukce udírny závisí na vařiči, který byl použit k výrobě udírny vlastníma rukama.

Uzení horkým kouřem z plynové trouby

Nejběžnějšími sporáky a troubami jsou plynové sporáky. Ve skutečnosti se jedná o prefabrikovanou udírnu. K sestavení udírny z trouby potřebujete rošty, které lze převzít z jiných podobných pecí.

Princip fungování je stejný jako u ostatních jednotek pro horké kouření. Pro převod není nutné kreslit výkres spotřebiče. Montáž spočívá ve vložení mřížek:

 • naplňte dno pilinami a dřevěnými štěpky;
 • namontujte stojan s odkapávací miskou do nejnižší řady držáků;
 • nainstalujte mřížky na výrobky na vyšší patra;
 • zapálit oheň;
 • Po zahájení uzení snižte oheň a udržujte v udírně vhodnou teplotu.

Jako podnos lze použít starý tác. Pro zvýšení počtu řad roštů a kapacity udírny je možné ji instalovat na podstavec na dně udírny.

vyrobit, udírnu, plynové, trouby

Během provozu uniká z kouřové komory kouř, což způsobuje, že kouřová komora není vhodná pro byty. Nejlépe se používá venku nebo v kůlně. Na dvorku není kuřák z plynového sporáku připojen k přívodu plynu, ale jednoduše postavil oheň pod dno. Pokud si takovou udírnu vyrobíte vlastníma rukama, můžete ji použít k přípravě různých občerstvení na sváteční stůl.

Udírna z kamen

Konstrukce a provoz pece na dřevo nebo dřevěné uhlí jsou podobné jako u pece na plyn. Proto se používání udírny přímo v kamnech na dřevo neliší od provozu udírny, která je vyrobena z plynového sporáku.

Pokud je trouba vyjmuta z kamen, musí být postavena na podložku, např. čtyři cihly, a pod základnou musí být rozdělán malý oheň.

Udírna elektrického sporáku

Elektrické sporáky jsou vybaveny elektrickými troubami, které se od plynových sporáků nebo sporáků na tuhá paliva liší svou konstrukcí.

Varná skříň je vyhřívána topnými tělesy různých provedení:

 • Topná tělesa. Na horní části udírny musí být umístěna nádoba na piliny, např. stará litinová pánev.
 • Plochý nebo diskový elektrický ohřívač. V tomto případě se piliny sypou přímo na topné těleso.

Pokud je spotřebič vybaven integrovaným ventilátorem, je třeba jej zapnout, aby se urychlilo zpracování. Stejná udírna se vyrábí z různých velikostí elektrických udíren.

Důležité! U elektrických trub jsou topná tělesa umístěna na horní a spodní straně. Horní elektrické ohřívače nejsou určeny ke kouření.

Výhody a nevýhody

Výhody plynových udíren:

 • možnost jejich použití v domácnosti i v terénu;
 • levné vybavení;
 • lze vyrobit přímo ve firmě;
 • jídlo je připraveno rychle a je velmi chutné;
 • snadné použití.
 • není možné standardně regulovat vnitřní teplotu;
 • Pokud není k dispozici lapač zápachu, je nutné nainstalovat kouřovod;
 • objemné rozměry u horizontálních modelů;
 • kouření za studena bude velmi nákladné a nepříjemné.

Vzhledem k malému počtu nevýhod se lidé stále častěji rozhodují pro plynové vařiče. Je to všestranný a praktický přístroj, který lze umístit na jakýkoli zdroj tepla a za několik hodin budete mít krásně uvařený pokrm s neuvěřitelnou chutí.

Díky principu pece udrží udírna všechny pachy, tuky a přísady uvnitř. Jídlo je rovnoměrně propečené ze všech stran.

Plány a návrhy pro kuřáky

Pro každý typ uzení existují také určité typy udíren, jejichž konstrukční vlastnosti jsou zásadně důležité.

Horká udírna vlastních rukou je nádoba s víkem, které musí být pevně uzavřeno. Toto zařízení lze vyrobit z kovových beden, sudů, kbelíků atd. Základní součásti udírny jsou

vyrobit, udírnu, plynové, trouby

Topeniště. je umístěno přímo pod komorou a plní funkci vytápění; uzavřená kouřová komora. odpovídá za rovnoměrné ohřívání vzduchu a dosažení vysokých teplot. Vzhledem k tomu, že proces uzení za tepla probíhá převážně při teplotě 100 stupňů, může být v komoře několik komor; lapač vody. jeho instalace pomůže snížit množství karcinogenních látek v kouři a zároveň vytvoří bariéru pro proudění vzduchu uvnitř i vně; rošty. na nich jsou umístěny zpracovávané výrobky; pánev. z výrobků se uvolňuje tuk a šťáva, která při pádu na dno komory začne hořet, což negativně ovlivňuje chuť masa, ryb a rostlinných produktů. Odnímatelná odkapávací miska musí být snadno vyjímatelná.

Základní schémata horkého kouře jsou znázorněna na obrázku níže:

Studený kuřák s vlastními rukama je postaven na principu, že kouř, který se dostane k výrobku, musí mít čas vychladnout. Může mít libovolnou velikost a zpravidla se skládá z těchto hlavních částí

Ohniště. může být z cihel nebo z kovových desek. Vzhledem k tomu, že proces zpracování potravin trvá poměrně dlouho, musí být topeniště vybaveno praktickým popelníkem a také kouřovými dvířky, která regulují hlavní proudění; udírna. teplota při studeném uzení je nízká, proto lze pro konstrukci udírny použít různé materiály, včetně dřeva. Nejvhodnějším materiálem je sud; komín. spojuje ohniště a kouřovou komoru. Kov je vhodný pro jeho konstrukci. Komín lze také vykopat v zemi. Cihly, které jsou porézním materiálem, se nedoporučují.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS