Instalace komína

Celý zahradní sporák závisí na správně instalovaném komínu. Nejjednodušší způsob, jak vyrobit komín bez chyb. je použití modulárního systému. Jakmile máte dostatek modulů, stačí je sestavit jako stavebnici a zazdít je zvenčí cihlami. Je důležité, aby moduly do sebe zapadaly a byly pevně spojeny svorkami nebo tepelně odolným tmelem.

Pro instalaci komína platí několik pravidel:

 • Důležité je začít u saunového topidla;
 • Díly musí být pevně spojeny bez mezer a štěrbin;
 • Všechny části komína musí být snadno přístupné, aby bylo možné komín v případě ucpání vyčistit;
 • Spoje modulů se nesmí překrývat.

Jednoduchá cihlová venkovní pec na chleba a pizzu

Pec na pizzu lze postavit z různých materiálů. žáruvzdorných cihel, betonových desek nebo speciálních prefabrikovaných modulů pro stavbu pece na pizzu, které se sestavují jako stavebnice. Stavba montované venkovní pece na pizzu netrvá déle než tři hodiny, ale stavba chatky kolem ní trvá déle.

Umístění venkovního vařiče vybírejte obzvlášť pečlivě. I když se pro takovou pec nepoužívá otevřený oheň, je třeba vybrat místo chráněné před větrem, alespoň 5 m od dřevěných budov a stromů, ale ne příliš daleko od domu, protože je třeba přenášet potraviny a nádobí.

Jednoduchá venkovní pec na pizzu má hmotnost nejméně 400 kg, proto je třeba v místě instalace vybudovat speciální základ. Za tímto účelem vykopejte půdu do hloubky 20-40 cm a nasypte na ni zhutněnou směs písku a štěrku.

Navrch položte vyztužené dlažební desky o tloušťce 5-10 cm. Do základů umístěte jednu řadu zdiva, která bude podpírat stěny saunových kamen. Poté je třeba postavit spodní konstrukci. rám ze dřeva o rozměrech 9 × 9 cm, překrytý upevňovacími šrouby. Na připravený rám je namontována 8 cm silná nehořlavá tepelně izolační deska.

Hlavní součástí jednoduché venkovní pece je topeniště, což je obdélníková skříň, ve které se spaluje dřevo. Zde se také vaří jídlo. V topeništi je otvor pro odvod spalin. Nad ním se nachází komín. Kelímek je obvykle hluboký 75-100 cm.

Pro kelímek se používají cihly nebo betonové desky. Je také možné zakoupit prefabrikovanou sadu venkovní pece, jejíž detaily jsou vyrobeny ze speciálního žáruvzdorného betonu. Tento typ cihlové letní pece lze sestavit jako stavebnici.

Prefabrikované díly se spojují pomocí speciálního žáruvzdorného tmelu. Místo malty můžete použít směs 2 dílů standardního cementu, 4 dílů žáruvzdorného cementu a 4 dílů malty. Spáry je vhodné před pokládkou navlhčit, aby nevznikaly mezery ve vrstvě malty. Pokud nemůžete najít prefabrikovanou sadu pro stavbu pece na chleba a pizzu, můžete si ji postavit sami z cihel. Pro zdění použijte červené cihly s běžným výpalem. Ohniště by mělo být zhotoveno ze žáruvzdorných cihel. Jako maltu je nejlepší použít směs žáruvzdorného jílu a písku (v poměru 1:2) a smíchat s vodou do konzistence husté smetany.

Zatímco se prefabrikovaná pec na bochníky a pizzu suší, můžete ji chránit před srážkami. K tomu je třeba krokve dole připevnit k základové desce a zakrýt je laťovým bedněním. Mezi sporákem a sklonem střechy ponechte alespoň 20 cm prostoru pro izolaci sporáku. Střechu pokryjte asfaltovými šindeli a hřeben ocelovým plechem.

Pec na bochníky a pizzu lze používat až 3-4 dny po dokončení instalace, kdy lepidlo nebo malta zcela zaschnou.

Potrubí se vkládá do olověného límce, který je vyplněn minerální vlnou. Mezera mezi límcem a trubkou musí být vyplněna vysokoteplotním silikonem, který chrání trubku před pronikáním vlhkosti. Mezi komín a střechu umístěte vrstvu minerální vlny. Tepelná izolace je pro venkovní vařiče velmi důležitá. Mezi komín a sklon střechy by měla být umístěna 10 cm vrstva nehořlavého keramzitu a minerální vlny. Tato vrstva chrání střechu před přehřátím a zajišťuje optimální teplotu pro pečení. Kromě toho vám dobrá izolace umožní vařit jídlo i při nižších teplotách. až do.10 С. Vařič s nižší teplotou by nebyl vhodný pro venkovní použití: spotřeboval by velké množství dřeva.

READ  Jak správně přepravovat mrazničku v autě

Při zahřívání sporáku může teplota v ohništi dosáhnout až 550 C. Dřevěné části domu izolujte proti požáru. Samotná pec musí být postavena na žáruvzdorné tepelně izolační desce o tloušťce minimálně 80 mm.

Protože přesah střechy před kapotou je požárně nebezpečný prostor, musí být obložen nehořlavými deskami o tloušťce 30 mm. Vzhledem k vysokému žáru ze sporáku se doporučuje, aby štít nebyl postaven ze dřeva, ale z pórobetonu o tloušťce 50 mm a obložen dlaždicemi. Pro zvýšení bezpečnosti by měly být všechny dřevěné části opatřeny speciálním nehořlavým nátěrem. Dřevěné konstrukce na volném prostranství musí být navíc chráněny proti houbám, hmyzu a hnilobě. K tomu můžete použít speciální chemikálie. Nejjednodušší způsob ochrany dřeva je nanést na dřevěné části konstrukce nátěr odolný proti vlhkosti.

Jak postavit zahradní pec vlastníma rukama

Mnoho lidí žije v letních měsících na venkově nebo tam tráví víkendy. Chcete-li, aby dovolená pohodlnější, aby sporák v zahradě s vlastníma rukama, ve kterém si můžete vařit různé potraviny nebo gril kebab. Lidé na ulici se domnívají, že luxusní venkovní pec mohou mít na dvoře jen zámožní lidé.

To však není tento případ. Nemusíte utratit spoustu peněz, abyste si ji koupili. Dodržováním určitých pravidel a tipů můžete postavit zahradní vařiče vlastníma rukama. Říká se mu také zahradní gril.

Kov patří k pevným materiálům, ale je také poddajný a tvárný, což mu umožňuje dát téměř jakýkoli design. Odolnost vůči vysokému zatížení a teplotním výkyvům. K dispozici je mnoho metod zpracování kovů, takže při výrobě sporáků lze použít různé technologie.

Vzhledem k tomu, že hlavním konkurentem kovových jednotek na trhu s topnými zařízeními jsou zděné konstrukce, bude porovnání technických charakteristik probíhat mezi nimi. Například účinnost cihlových pecí je přibližně 70 %. Kovové výrobky mají koeficient účinnosti 83 %, ale váží mnohem méně a jsou cenově dostupnější.

Další důležitou výhodou kovové trouby pro váš domov je, že její konstrukce je pevná, takže ji lze snadno přemisťovat a přepravovat. U velkých budov z cihel to není možné.

Kovové jednotky díky své nízké hmotnosti nepotřebují samostatný pevný základ a jejich instalace vyžaduje pouze výstavbu komína. V období mimo topnou sezónu lze mobilní žehličku přemístit do skladu nebo kůlny a ušetřit tak místo v místnosti.

Kov použitý jako materiál jednotky je vysoce vodivý, takže se rychle zahřívá, ale stejně tak se i ochlazuje. Tento druh vytápění zvyšuje účinnost. V případě zděné pece musíte nejprve počkat, než dojde k vnitřnímu přenosu tepla, a předtím veškeré teplo, které se při ohřevu vytvoří, odchází do komína.

Téměř všechny výhody kovových jednotek vycházejí z vlastností tohoto materiálu. je poměrně hustý, není porézní, nevysychá vlivem kondenzace jako cihly. Nebojí se dlouhých přestávek v provozu, nepotřebují po odstávce rozptylové topení.

Kovové sporáky pro venkovské domy lze snáze certifikovat a získat povolení od požární inspekce, což šetří peníze i čas. Existují komerčně dostupné modely, které nevyžadují žádné schválení, ale pouze instalaci samostatného komína.

Kovové jednotky však mají i své nevýhody:

 • Nedýchají, protože kov není porézní materiál jako cihly. Cihlová pec absorbuje vlhkost ze vzduchu, když se ochladí, a odevzdává ji, když se zahřeje. Výsledkem je stálá rovnováha vlhkosti v místnosti, která poskytuje pocit pohodlí. Někdy se kovové jednotky obkládají cihlami, aby se dosáhlo podobného efektu, ale není to tak účinné a konstrukce ztrácí lehkost a mobilitu.
 • Jak již bylo zmíněno, kov se rychle zahřívá a rychle chladne, takže aby se v domě udrželo teplo, musí se v kamnech neustále topit, jinak za několik hodin zcela vychladnou. Tento problém můžete vyřešit stavbou kovových kamen s dlouhým spalováním. V každém případě je však stálým zdrojem nebezpečí požáru a vznícení, a proto by neměla být ponechána delší dobu bez dozoru.
 • Hlavní nevýhodou kovových pecí je nebezpečí požáru. Jejich stěny se při zahřátí rozžhaví natolik, že mohou zapálit předměty, dekorace, podlahu, které se nacházejí v těsné blízkosti ohně. Proto není snadné získat od ministerstva pro mimořádné situace povolení k použití železné spalovací jednotky v obytném domě. musí se pro ni vybudovat samostatná kotelna.
 • Životnost kovových domácích kamen je až 20 let. I silnější kovy se při častém používání vypalují, takže stěny výrobku jsou tenčí. Již za deset let provozu se však sporák plně vrátí díky nižším nákladům na palivo a skutečnosti, že jednotku lze vyměnit bez renovace nebo přestavby.
READ  Jak odstranit červené skvrny po epilaci

Jak vyrobit venkovní vařiče z cihel vlastníma rukama

Venkovský dům. sen každého obyvatele města, který si přeje uniknout z dusné metropole blíže k čerstvému vzduchu, čistým ulicím a absenci aut. Tento sen je docela proveditelný: mnoho lidí si může dovolit koupit malý venkovský dům, ve kterém často staví venkovní cihlové sporáky.

Po zakoupení však okamžitě vyvstává otázka výzdoby interiéru a exteriéru. A pokud je „interiérům“ domu věnována malá pozornost, je pozemek v pořádku a hraničí s ideálem. Tato skutečnost je způsobena tím, že na venkově chcete aktivně odpočívat: hrát si, běhat nebo jen ležet na trávníku a opalovat se.

A po aktivním odpočinku je chuť k jídlu vždy v plném proudu. Co je příjemnější než jíst pod širým nebem?? Proto je zde takový prvek venkovského domu, jako je venkovní zděný gril, který vám umožní připravovat jídlo na živém ohni bez přerušení přírody. Ruský sporák si můžete postavit i vlastnoručně venku.

Cihlové sporáky pro chaty na dřevo: nejlepší pryamokovki a průvodce krok za krokem na stavbě

Většina domácích dačických osad zatím nemá možnost připojení k centralizovaným komunikacím. Pokud jde o infrastrukturu, je dobré, když jsou vyasfaltované silnice a elektrické vedení. Za těchto okolností pomůže výstavba cihlové pece pro daču na palivové dřevo vyřešit důležitý problém: zajistit tepelnou energii pro vytápění a vaření.

Vybrali jsme pro vás schémata a rozvržení nejjednodušších konstrukcí kamen, které zvládne položit i začínající řemeslník. S naší pomocí mohou obyvatelé snadno zvládnout základy této obtížné, ale velmi zajímavé činnosti. stavby kamen. Bezchybně postavená stavba potěší majitele i domácnost.

Kromě podrobného popisu technologie zdění pro cihlové pece poskytujeme cenná doporučení pro výběr materiálů pro stavbu jednotek. V článku jsou pečlivě popsány všechny důležité detaily a jemnosti. Na pomoc nezávislým výrobcům kamen jsou přiložena schémata konstrukcí kamen, návody, fotografie a videonávody.

Typy venkovních vařičů

Venkovní vařiče pro zahrady, chaty a chalupy se dělí do skupin podle funkčnosti, přímého účelu a možností zařízení. Venkovní vařiče lze také rozdělit podle jejich ceny na trhu.

Classic

Je to nejjednodušší a nejsnadnější možnost, jak vyrobit troubu. Tím spíše, že tato konstrukce je nenáročná a jako palivo lze použít téměř jakýkoli materiál: dřevo, uhlí nebo suché větve nasbírané na pozemku nebo v jeho okolí. Mezi další vlastnosti patří kromě univerzálnosti volby paliva:

 • jednoduchá tvorba modelů;
 • malá velikost;
 • úsporná stavba, protože se nepoužívá více než 200-250 cihel;
 • odolnost vůči povětrnostním vlivům (lze používat neustále).

Klasická kamna se skládají z následujících částí:

 • Nadace. úplně dole;
 • popelník (instalovaný po založení);
 • kouřovodu;
 • ohniště;
 • Varná plocha (většinou v podobě kovové desky);
 • možnost instalace další pracovní desky.

Tato konstrukce je poměrně objemná, ale rozměry jsou malé. Přesto je možné na tomto typu vařiče připravovat nejrůznější pokrmy. Průměrná výška klasických kamen není větší než 1.5 m pro komín, který může být až 40 cm vysoký. Pro dobrý tah v konstrukci stačí, aby.

Ohniště a popelník jsou umístěny dvě nebo tři cihly nad úrovní základů. Velikost takové konstrukce se řídí účelem jejího použití a také požadovaným poměrem výkonu (účinnosti).

S varnou plochou

Design venkovního sporáku s kovovou varnou deskou je také velmi jednoduchý a univerzální. Většinou se staví na základě hrubých kamen. Název je odvozen od hrubého a jednoduchého mechanismu konstrukce. Říká se mu také „hrubá kamna“. Nenáročnost a malá velikost. Tato konstrukce je neobvyklá tím, že jako varnou plochu používá kovovou desku.

Toto provedení se může lišit v závislosti na účelu použití. Podobné konstrukce se používají pouze pro dušení a běžné vaření na „mírném plameni“. Součástí je také možnost vaření na otevřeném ohništi. V tomto případě jsou v panelu za tímto účelem vyvrtány další otvory. Pokud to není nutné, lze sporák vyrobit z jednoho kusu. Pokud má vařič otvory pro otevřený oheň, jsou při dušení nebo vaření zakryty speciálními pokličkami.

Rozměry kamen lze měnit. Záleží na velikosti varné desky, kterou chcete mít. Minimální hodnota je 40×40 cm. Výška spotřebiče je obvykle omezena na 120 až 150 cm. Rozložení varné plochy je stejné jako u kamen na pelety. Musí být umístěn 4-5 cihel nad základem.

S hořákem

V porovnání s kamny na pelety je tento model velmi sofistikovaný a slouží nejen k vaření. Často je multifunkční s vyjímatelnou varnou deskou a udírnou. Trouba je proto poměrně velká, protože kombinuje několik zařízení. Výška závisí na počtu zvolených vrstev cihel, které se pohybují od 23 do 30 mm nad úrovní základu. Šířka obvykle není větší než jedna a délka není větší než 1.5 m.

READ  Ochranná obrazovka pro baterii vlastníma rukama

Charakteristickým rysem takové konstrukce je nutnost velkého a pevného základu, protože hmotnost kamen je poměrně velká. Schéma grilovací trouby je uvedeno níže:

 • zásuvka na popel s kouřovody;
 • Ohniště složené ze dvou komor, z nichž jedna odvádí přebytečný kouř do komína;
 • samotný komín;
 • V případě potřeby lze instalovat varnou plochu;
 • grilování;
 • mezi topeništěm a popelníkem je přídavný rošt.

Komín grilu na dřevěné uhlí je možné upravit tak, aby vznikla kompletní udírna.

S grilováním

Tato konstrukce je jednodušší než rotační kamna. Při stavbě kamen je třeba vzít v úvahu jejich zvláštní vlastnosti, které výrazně komplikují proces instalace. nad varnou desku je třeba instalovat oblouk nebo jiný kryt chránící ji před povětrnostními vlivy, jako je déšť, vítr apod. п.

Jeho průměrná velikost se pohybuje od 90 cm na šířku do 180 cm na délku. Včetně komína je výška 160 až 185 cm. Na stavbu se zpravidla používá asi 27-30 řad cihel. U staveb, kde oheň přichází do styku s cihlou, se používá šamot, ale u kamen s grilem není šamotová cihla nutná, protože nedochází k přímé interakci s ohněm. Tato možnost umožňuje výrazně snížit výrobní náklady, protože šamotová vlna stojí hodně. Je vynikající jako venkovní pec pro venkovské domy.

Uspořádání grilovacího sporáku zahrnuje:

 • popelová jáma;
 • komín;
 • Ohniště s přídavným roštem;
 • Prostor pro dočasné umístění vařených potravin;
 • je také možné vyrobit udírnu z komína a zřídit v ní tyč na vážení produktů uzení;
 • nad komorou je upevněn oblouk.

Pokud chcete, můžete instalovat další varnou plochu, ale to by značně zkomplikovalo proces výstavby, protože by bylo nutné instalovat další komín.

S troubou

Venkovní vařič lze postavit i s troubou. Jedná se o jednu z nejsložitějších variant výstavby venkovní pece a doporučuje se svěřit tuto práci odborníkům, než ji instalovat sami. Potíž spočívá v tom, že trouba se instaluje při stavbě samotného sporáku. Pec může být také z cihel, ale v takovém případě musí být vybavena pevnými, vzduchotěsnými dvířky, což je obtížný úkol. Pak má taková konstrukce právo být nazývána sporákem s troubou.

Rozměry takové pece se liší v závislosti na rozměrech pece. Parametry celé pece se mohou lišit. Šířka přibližně 1.2 m, délka cca 1.6 m a jeho výška včetně komína je 2 m. Taková konstrukce se od ostatních liší tím, že nemá prostor pro vaření na sporáku nebo otevřeném ohni. Konstrukce je vybavena pouze vestavěnou troubou.

Venkovní pec pro venkovské domy vlastníma rukama: tipy

V dnešní době je těžké překvapit lidi něčím novým. Krby se staly trvalou součástí našeho života a jsou již trvalým doplňkem mnoha domácností a rekreačních objektů. V současné době získává popularitu venkovní vařiče, jejich vlastní ruce vyrobeny mnoha majitelů soukromých domů a chat. Malý venkovní vařič na dřevo může být jedním z nejlepších prvků rekreačního domu.

Venkovní sušárna vlastníma rukama může vyřešit mnoho problémů v každodenním životě: vaření, zavařování na čerstvém vzduchu, sušení ovoce na zimu, sušení hub a prostě odpočinek s rodinou nebo přáteli. Pokud je rozhodnuto, že venkovní pec bude postavena na dači vlastníma rukama, pak nejprve musíme rozhodnout o jeho designu a konstrukci.

Z mnoha možností je třeba nejprve vybrat funkce, které budou majiteli vyhovovat:

Jak levně postavit tavící pec / How to make a cheap melting furnace

Příprava nástrojů a materiálů

Pokud stavbu venkovní pece nepřerušují drobné záležitosti, je třeba si předem připravit potřebné materiály a nářadí:

 • Červené cihly pro přenos tepla. Potřebné množství lze vypočítat na základě rozměrů kamen, které mají být postaveny, vlastníma rukama.
 • Hlína, cement a písek pro cihly a základy.
 • Dvířka topeniště a popelníku.
 • Vodováha, lopata a lopatka.
 • Stavební šňůra.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS