Instalace varné desky do pracovní desky. přečtěte si o tom vše

Modely moderních výrobců nabízejí kompletní a funkční spotřebič, který můžete používat sami. Mnoho „nástěnných skříněk“ má však výklenky pro varnou desku. Správná instalace varné desky do stávající pracovní desky zajišťuje dokonalé spojení a funkčnost.

Blok: 1/5 | Počet znaků: 315

Vestavné plynové varné desky

Tyto varné spotřebiče jsou nezávislé nebo závislé moduly, které se umísťují do skříňky nebo pracovní desky. Velká úspora místa. Integrovaná varná deska bude dokonale ladit s nábytkem, digestoří a ostatními kuchyňskými spotřebiči.

U závislého modelu jsou trouba a varná deska spojeny tak, že jsou v kuchyňské sestavě umístěny vedle sebe: plynová deska nahoře a trouba dole.

Nezávislá varianta je mobilnější. Varná deska a trouba fungují nezávisle, takže plynový sporák tohoto typu můžete instalovat kamkoli, i mimo pracovní desku.

Jak vyříznout otvor do pracovní desky pro varnou desku

Značení tratí

Prvním krokem je určení obrysu varné desky. Ve většině případů by měl obsahovat pokyny, jak to provést, ale existují techniky, které uvádějí pouze doporučené rozměry otvorů. Umístěte varnou desku na horní část pracovní desky. Ponechte doporučenou vzdálenost od zadní varné desky k přednímu okraji pracovní desky.

Nakreslete na pracovní desku středovou čáru a podle pokynů výrobce vyznačte čáry řezu.

Vyznačte otvor pro varnou desku na pracovní desce

Jak vidíte na obrázku, k profesionálnímu provedení práce potřebujete L-úhelník, metr a truhlářskou tužku. Dbejte na to, aby linie drážek byly rovnoběžné a svíraly pravý úhel s pracovní deskou. Obdélník musí být navíc symetrický.

Tip: Zkontrolujte, zda je obdélník pod kuchyňskými skříňkami, do kterého bude digestoř namontována, správně umístěn a zda je kolem něj dostatek místa (podle pokynů výrobce).

Instalace těsnění pod pracovní desku

Abyste dosáhli přesného výsledku, měli byste pod pracovní desku umístit distanční podložky. Pracovní deska však musí být rovná.

Mezi skříňkami a pracovní deskou musíte nechat asi 5 cm volného prostoru, jinak by je pilový kotouč mohl poškodit.

Vytvoření úvodních otvorů pro vrtání

K vytvoření prvních otvorů podél rohů použijte vrtačku se speciálním vrtákem. Je velmi důležité správně seřídit vrtáky, jinak byste mohli vyvrtat mimo obrys.

Tip: Ujistěte se, že používáte dobré vrtací zařízení s regulací otáček. Pokud chcete mít vrtačku dobře pod kontrolou, nastavte ji na nízké otáčky a držte ji oběma rukama. Tento postup opakujte pro každý roh obdélníku.

Průchod vrstvou laminátu

Na tomto obrázku si všimněte, že vrták prochází horní vrstvou. Na vrtací zařízení příliš netlačte, jinak by mohlo vyklouznout z místa.

Vysávání zbytků z procesu

Při vrtání otvoru do pracovní desky vrtačkou se vytvoří velké množství zbytků, proto doporučujeme, abyste někoho požádali o jejich odstranění.

Tip: Pracujte velmi pečlivě a pozorně, protože je důležité udělat otvory přesně na určených místech.

Počáteční otvory pro řezání do pracovních desek

Po vyvrtání počátečních rohových otvorů je třeba provést řezy podél vodicích čar. Pokud v této oblasti nemáte zkušenosti, měli byste linie řezu zakrýt maskovací páskou. Tímto způsobem zabráníte odřezávání okrajů.

Vyřezání otvoru do pracovní desky pomocí skládačky

K provedení řezů doporučujeme použít elektrickou skládačku. Vyberte si nůž se zuby směřujícími dolů. Zuby čepele by měly být rozložené. Pokud jste se skládačkou ještě nepracovali, doporučujeme pracovní desku zajistit. Ujistěte se, že nůž běží přesně podél linií řezu.

Tip: Často vznikající třísky odstraňte, jinak mohou zakrýt linky. Nastavte skládačku na nízké otáčky.

Hotový otvor v pracovní desce pro varnou desku

V neposlední řadě je třeba se postarat o montáž varné desky do pracovní desky vlastníma rukama. Pokud jste se řídili našimi radami a přečetli si pokyny výrobce, měla by varná deska do otvoru snadno zapadnout. Pokud však okraje nejsou rovné, můžete je vyhladit silikonem nebo tmelem.

Tip: K vyhlazení okrajů použijte smirkový papír.

Instalace varné desky do pracovní desky

Nyní stačí varnou desku připevnit na pracovní desku, připojit ji ke stěně a zajistit ji samořeznými šrouby, které jsou součástí dodávky varné desky.

Děkujeme, že jste si přečetli náš návod krok za krokem, jak vyříznout otvor v pracovní desce a nainstalovat varnou desku sami, doporučujeme vám přečíst si i další články. Nezapomeňte sdílet naše projekty se svými přáteli pomocí widgetů sociálních médií.

Lze varnou desku namontovat do roviny se stěnou??

Užitečná rada: nestavte varnou desku blízko stěny. vařené jídlo by ji potřísnilo. Mezi varnou deskou a stěnou musí být vzdálenost alespoň 15 cm Doporučená minimální vzdálenost od varné desky k odsavači par musí být 70 cm u elektrické varné desky a 75 cm u plynové varné desky.

Je důležité mít na paměti, že bezpečnostní vzdálenost mezi plynovou varnou deskou a nejbližší stěnou je 100 mm. Protější stěna musí být od varné desky vzdálena nejméně 1 m, proto spotřebič nesmí být instalován v příliš úzké místnosti.

READ  Je pro indukční varnou desku vhodné běžné nádobí?

Montáž panelu vlastníma rukama

Po výběru místa montáže a provedení potřebných měření můžete začít s instalací panelu. Sada nástrojů závisí na tom, zda je v desce otvor, nebo zda je třeba ji vyříznout.

Potřebné nástroje a materiály

Pro vyřezání varné desky do kuchyňské desky je třeba předem připravit všechny potřebné nástroje.

 • měřící páska;
 • úhelník;
 • vodováha;
 • tužku a fixu;
 • Elektrická skládačka nebo ruční frézka;
 • vrták;
 • sadu šroubováků;
 • tmel;
 • samolepicí tmel;
 • hadice pro plynový spotřebič;
 • plynový obal;
 • nastavitelné klíče.

Seznam se může lišit v závislosti na typu varné desky a možnostech připojení. Například přímočará pila a fréza nemusí být užitečné, pokud se instalace provádí ve stávajícím otvoru. Nejdůležitější je, aby měl správnou velikost pro zakoupený spotřebič. Chcete-li nainstalovat nový spotřebič, jednoduše odstraňte starou varnou desku z pracovní desky.

Vyznačení a vyřezání otvoru v pracovní desce

Pokud není k dispozici starý otvor, je třeba jej vyříznout podle rozměrů panelu. Pro dosažení rovnoměrného řezu je lepší použít frézu.

Odborníci doporučují postupovat krok za krokem a zohlednit některé nuance:

 • Střed varné desky se určí tak, že se do obdélníku nakreslí úhlopříčky pomocí metru;
 • Na pracovní desku nakreslete 4 čáry. 2 rovnoběžné s okrajem pracovní desky a 2 svislé;
 • zkontrolujte, zda je výkres vodorovný.

Pokud je kuchyňská linka tmavá, měla by se na pracovní desku nalepit maskovací páska a udělat na ní značky.

Pro usnadnění práce je vhodné vyvrtat několik otvorů. výchozích bodů, ze kterých se bude provádět přímý řez. Do čtyř rohů nakresleného obdélníku vyvrtejte vrták o průměru 8-10 mm.

Poté vyřízněte skutečné sedadlo panelu:

 • Vložte pilový list do jednoho z otvorů zuby ve směru jedné z čar.
 • Lehce tlačte na pracovní desku od jednoho otvoru k druhému.
 • Podobně vyřízněte všechny strany obrysového tvaru.

Vyříznutý kus podepřete svorkami nebo stoličkou zespodu, aby nespadl. Po vyjmutí řezu se zkontroluje rovinnost a zabroušení okrajů.

Těsnění a lepení

Po rozřezání sedací plochy je třeba dbát na utěsnění pracovní desky. Je nutné chránit spotřebič před vodou při čištění nebo vaření a také chrání materiál před hnilobou a rozkladem. Obvykle se používá silikonový tmel, pokud není v návodu k použití doporučeno jinak.

Použití materiálu má určité zvláštnosti:

 • Pracovní desku je třeba nejprve vyčistit a odmastit;
 • Řez je pečlivě opracován po celém obvodu panelu bez mezer;
 • Nanesená hmota se dobře rozetře špachtlí a přebytečná se odstraní.

Pracovní desku může chránit také gumový tmel. Lepí se na povrch tak, aby okraje desky ležely přesně na něm. Většina výrobců dodává tento spotřební materiál k varné desce a v návodu k použití uvádí doporučení pro jeho použití.

Připojení hadice k plynovému potrubí a k varné desce

Před připojením plynové varné desky k potrubí je třeba vybrat vhodnou hadici. Může být měchový, gumový nebo kovový. Výběr je na každém jednotlivci, ale důležité je, aby byl výrobek kvalitní.

Instalace plynové varné desky probíhá v několika krocích:

 • Přívod plynu je uzavřen.
 • Spotřebič se vkládá do kování.
 • Připojte jeden konec hadice k plynovému potrubí pomocí klíče s půlměsícem.
 • Omotejte oblast připojení plynovým vinutím, abyste zabránili úniku plynu.
 • Druhý konec hadice je připojen k varné desce.
 • Zapněte přívod plynu a zkontrolujte, zda nedochází k únikům.
 • Zkontrolujte hořáky.

Varnou desku je možné používat v souladu s jejím určením až po kontrole závad.

Připojení k elektrické síti

Před instalací a připojením elektrické varné desky zkontrolujte zásuvku. Musí být uzemněný, vhodný z hlediska jmenovitého výkonu a musí splňovat všechny předpisy.

Pokud model varné desky není vybaven zásuvkou, je třeba provést určité kroky:

 • Připojte uzemněný elektrický kabel k zásuvkám varné desky podle schématu na zadní straně zařízení.
 • Připojení samotné varné desky ke spotřebičům.
 • Zkontrolujte, zda zařízení správně funguje.

Některé domy mají mírně odlišné zapojení.

Pokud se jedná o jednofázovou soustavu, provedou se navíc tyto práce

 • Položte samostatné elektrické vedení s třížilovým vodičem.
 • Namontujte speciální uzemněnou zásuvku.
 • Montáž jističe.

Připojením spotřebiče k elektrické síti a ohřevem vody zkontrolujte, zda je spotřebič funkční.

Montáž a upevnění varné desky

Po připojení varné desky a ošetření montážní plochy vhodnými materiály lze zahájit konečnou instalaci.

Jak nainstalovat plynovou varnou desku. Jak na to

Označení pracovní desky

Vyznačte si dřevěnou pracovní desku pomocí šablony, která musí být součástí dokumentace k desce. Pokud není k dispozici žádná šablona, musí být rozměry prořezu zadány v datovém listu.

Vyříznutí díry v pracovní desce

Důležité! Pouze pracovní desky ze dřeva (dřevotříska, dřevovláknitá deska) lze vlastnoručně prořezat. Nejlepší je nechat si desku pro pracovní desku z umělého kamene vyříznout firmou, nebo ještě lépe nechat si pracovní desku pro varnou desku předvrtat. K řezání kamene potřebujete speciální nástroje a složité šablony.

Těsnění pro pohodlnou instalaci plynové varné desky

Řezání pracovní desky podle značek provedených skládačkou. Nejprve se v rozích značek vyvrtají otvory pro vložení pilového kotouče.

Průměr vrtáku větší než šířka pilového kotouče

K ochraně pracovní desky proti pohybu skládačky a odštípnutí při řezání se vedle značení nebo podél něj umístí maskovací páska.

Aby nedošlo k pádu obruby a rozbití pracovní desky, podepřete obrubu zespodu, jak je znázorněno na fotografii, pomocí drátěných svorek.

Řezání pracovních desek skládačkou

Projekt kuchyně 6m2.Pracovní desky jsou řezány z metrové vzdálenosti s nákresem nábytku

plynovou, varnou, desku, pracovní

Připojte hadici k plynovému potrubí

Připojení hadice k plynovému potrubí se provádí před instalací nábytku, což je pohodlnější. Připojte panel k přívodu plynu pomocí ohebné hadice speciálně určené pro připojení plynu.

Ohebnou plynovou hadici (měchovou hadici) raději nepřipojujte přímo k plynovému ventilu. Připojení musí být provedeno pomocí sanitární armatury nebo potrubní spojky.

Připojení musí být provedeno pomocí šroubení

 • Před připojením plynové hadice navineme na závit šroubení předem stočený len. Hadice se musí otáčet ve směru hodinových ručiček.
 • Po zabalení naneste na hadici tenkou vrstvu plynové pasty Multipak. Tím se spojení uzavře.
READ  Jak se připravit na depilaci podpaží

Důležité! Nezapomeňte vložit O-kroužek do pružné matice přívodu plynu;

Poznámka: Pro zvýšení bezpečnosti lze na plynové potrubí nainstalovat termostatický uzavírací ventil. Účelem této hadice je uzavřít přívod plynu v případě požáru nebo zvýšení teploty nad 80 ˚C.

Těsnicí nátěr řezných hran

Příprava panelu k montáži

Trysky pro připojení k plynovému rozvodu jsou součástí varné desky. Pokud nejsou nainstalovány, je třeba je nainstalovat. Plán instalace trysek je buď nalepen na spodní straně panelu, nebo je uveden v datovém listu.

Pokud má být plynová deska připojena k plynové láhvi, je třeba objednat jiné trysky.

Vidlicové matice

Instalace trysek

Připojte hadici k varné desce

Pro připojení plynové varné desky musí být s varnou deskou dodáno instalatérské příslušenství. Roh musí být na panel připevněn najednou. Těsnění pro roh není třeba převíjet, ale nezapomeňte těsnění udržet na místě.

Připevněte ohebnou hadici k vodovodnímu rohu a nezapomeňte ji omotat. Dbejte na to, aby ohebná hadice procházela zářezem v pracovní desce.

S varnou deskou se dodávají upevňovací lišty, které je třeba připevnit k varné desce.

Jak by měl vypadat dokonalý barový pult v malé kuchyni

Upevnění pracovní desky

připravený zářez v pracovní desce, čas na upevnění pracovní desky na místo. Varnou desku připevněte k okraji varné desky a pevně ji zajistěte.

Příprava prořezu (utěsnění)

Prořez opět utěsněte sanitárním tmelem. Případně můžete konce řezu chránit tepelně reflexní páskou nebo fólií.

Umístění a upevnění varné desky

 • Podél zářezu položte těsnicí hmotu (dodává se);
 • Montáž varné desky na místo.
 • Zarovnejte okraje varné desky;
 • Utáhněte upevňovací lišty na spodní straně panelu zaháknutím do pracovní desky;
 • Ostrým nožem odřízněte vyčnívající okraje těsnění, aniž byste poškodili povrch pracovní desky.

Zkontrolujte, zda varná deska správně funguje

 • Otevřete plynový ventil.
 • Pomocí čichu zkontrolujte únik plynu;
 • Po krátké chvíli zapněte ventily na panelu a zkontrolujte, zda hoří;
 • Odpojte ventilátor od varné desky a položte podpěru pánve na varnou desku.

Těsnění a proces těsnění

Aby se zabránilo přístupu vlhkosti a deformaci materiálu pracovní desky, musí být otvory utěsněny a utěsněny tmelem. Nyní několik nuancí při aplikaci silikonového tmelu:

Tmel lze nanášet v několika vrstvách. Je to bezpečnější. Po zaschnutí poslední vrstvy byste měli řez utěsnit samolepicím tmelem.

DŮLEŽITÉ! Pokud je pracovní deska plastová, nemusí to být nutné. Plast nemůže vlivem vlhkosti bobtnat ani se smršťovat.

Jakmile je příprava povrchu dokončena, může se začít s montáží.

 • Elektrické/plynové zásuvky musí být připraveny během dokončovací fáze.
 • Přemístění plynového stoupacího potrubí do značné vzdálenosti od jeho původní polohy je přestavbou.
 • Přemístění nádob musí být v souladu se stavebními předpisy.

Typy sítí

S plynem. vše je jasné. Pokud máte plyn, není třeba se ptát na typ sítě.

220V a 380V

Předpokládat, že síť 380 V má více než tři vodiče, je mylné.

K určení typu elektrické zásuvky budete potřebovat nástroj. buď šroubovák, nebo multimetr.

Nástroj před pořízením snímku má pracovní vzhled.

Malý šroubovák ukáže více než jeden vodič zásuvky 380 V. Síť 220 V má pouze jednu fázi a svítí pouze jeden vodič.

S multimetrem je vše jasnější. Mezi dvěma fázemi sítě 380 V se zobrazí ~380 V. Mezi nulovým vodičem a kteroukoli fází je 220 V. V jednofázové síti je napětí mezi fází a nulou 220 V.

Typy zásuvek

Lze standardní zásuvku C5/C6 připojit k varné desce??

C5 nemají uzemňovací kontakt. Tím se snižuje elektrická bezpečnost. C5 je lepší se vyhnout úplně.

C6. typ nádoby s trvalým přístupem. Mají jmenovitý proud 16 A a průřez vodiče 2 A.5 mm. Tyto zásuvky jsou vhodné pouze pro zátěže nižší než 3,5 kW.

K dispozici jsou modely varných desek s maximálním zatížením 3,5 kW. Obvykle mají méně než 4 varné zóny. Lze je použít ve standardním obvodu pro zásuvky C6. Maximální zatížení standardního modelu se 4 hořáky je ~6 kW.

Kontakty zásuvek, průřez vodičů a jistič v rozváděči jsou dimenzovány na jmenovitý proud. Obvod pro elektrické sporáky je dimenzován na 20-32 A, zatímco standardní obvod pro ostatní spotřebiče je dimenzován na 16 A.

Jističe mohou být instalovány s vyšším jmenovitým proudem, než je nutné. Elektrikáři nad výběrem jističe příliš nepřemýšlejí a kupují 32 A najednou. Cena mezi 16A a 32A je minimální.

Další věc s průřezem drátu. V tomto bodě se dostáváme k nezdravému hospodaření. Existuje spousta falešných kabelů. Označení na kabelu může udávat průřez 2.5 mm, zatímco v praxi by to bylo 1.5 mm.

Měděný drát o průřezu 2.5mm je dimenzován na 25A pro 380V. Pro 20-32A je vyžadován průřez drátu 4 mm a více.

Instalace zásuvky C6 na 4 mm drát není snadná. Přidejte otevřený typ C6, neustálý přístup, pravidelné přetahování zástrček ze zásuvky do zásuvky a získáte nespolehlivé šroubové spojení. Je jen otázkou času, kdy kontakt vyhoří.

Zástrčka musí rovněž splňovat normy elektrické bezpečnosti. Zástrčka a zásuvka nejsou součástí varné desky.

Jednodušší a lepší je vzít si připravenou, komerčně dostupnou zásuvku pro elektrický sporák a umístit ji mimo dohled a dosah rukou. Například za kuchyňskou skříňkou, pro kterou bylo ve fázi návrhu vyhrazeno místo.

Používám jednoduché zásuvky 150×150 Dvě pro každý spotřebič (varná deska a trouba). Směry jsou obrácené, protože drát pro troubu přichází zespodu a drát pro varnou desku shora.

K přemístění zásuvek na správné místo byl použit fréza na otvory.

Kanál od stěny ke stěně s minimálním průřezem 4 mm. U stropu je namontována 40 mm vysoká rozvodná skříň. Krabice je následně zakryta podhledem.

Samotná instalace zásuvky vyžaduje děrovač. Nebude to viset ve vzduchu, že ne?

Dráty do 6 mm lze dělit, krimpovat a pájet. Všechna tato pravidla a předpisy jsou součástí SNIP. To dává určitou volnost. Například při instalaci varné desky se lze zcela obejít bez zásuvek.

READ  Kuchyňský mixér s nerezovou mísou

Můžete použít svorky Wago 32 A.

 • Levnější.
 • Rychlejší. Instalace svorek Wago trvá 1 minutu, zatímco instalace levné zásuvky pro elektrickou varnou desku může zabrat až 1 hodinu vašeho času.
 • Je zapotřebí méně nástrojů.
 • Není třeba umísťovat rozvodnou krabici, rozdělovací kabel a další zásuvku. Na rozdíl od pájení a krimpování je spoj rozebíratelný.

Dobré místo pro kuchyňské vybavení a nábytek

Co nejpraktičtější zaplnění malé místnosti nábytkem. Na prázdné stěny lze zavěsit police na nádobí nebo malé skříňky na koření. Do rohu místnosti můžete umístit ledničku. Plynová varná deska musí stát v místě, kde vede plynové potrubí. Sporák musí být umístěn nejméně 20 cm od okna. Pracovní deska může nahradit okenní parapet a zvětšit místnost. Umyvadlo lze díky vyškoleným a zkušeným řemeslníkům umístit kamkoli, například pod okno.

Volba plynové hadice

Před výběrem vestavné trouby je třeba dodržet určité požadavky, aby se předešlo nebezpečným situacím:

 • V blízkosti trouby by neměly být umístěny žádné hořlavé nebo vznětlivé materiály (kuchyňské závěsy, ručníky, hadry, olej).
 • Nábytek v bezprostřední blízkosti pece musí být schopen odolat zvýšení okolní teploty o 50 °C.
 • Trouby a varné desky by nikdy neměly být umístěny vedle chladniček nebo mrazniček.
 • Trouba musí být umístěna mimo dosah zdrojů vody v kuchyni.
 • Elektrická trouba musí být v blízkosti uzemněné zásuvky umístěné více než 10 cm nad zemí. z podlahy.

Při rozhodování o umístění trouby v kuchyni a její výšce je třeba zvážit následující možnosti:

Konvenční umístění trouby, kdy varná deska nad troubou není povinná. Toto řešení se nejčastěji používá v malých kuchyních s malým počtem pracovních ploch a pro malé kuchyně nemá alternativu.

Sloupové skříně

Obvykle se používá v prostorných kuchyních, kde je dostatek místa pro mimořádně vysoké skříňky.

Při rozhodování o výšce spotřebiče je třeba vzít v úvahu následující body. Vysoká trouba má řadu výhod: snadněji se čistí a udržuje, je bezpečná pro malé děti, jídlo se z ní lépe vyndává a lépe se sleduje průběh pečení.

Přečtěte si více: Jak nainstalovat vanovou baterii: Pokyny k instalaci

Ve skříni

V prostorné kuchyni se středovou varnou deskou má smysl instalovat troubu přímo do základny vysoké skříňky. Varianta, která je nejvhodnější pro rodiny bez malých dětí, kde se vaří jen zřídka.

Ve vysoké skříni

Praktické místo pro instalaci varné desky do skříňky na boku skříňky. Povrch skříňky není možné použít jako pracovní plochu, ale lze jej využít k instalaci mikrovlnné trouby, různých spotřebičů a kuchyňských doplňků.

Stojí za zmínku, že toto uspořádání je poměrně běžné ve středně velkých kuchyních, kde není nouze o pracovní plochy, ale také o pracovní místa. V tomto případě lze považovat za optimální.

Montáž skříně do různých povrchů

Na trhu jsou k dispozici dva hlavní typy plynových hadic:

Hadice na zemní plyn se prodávají v různých délkách, proto je třeba před nákupem zjistit jejich délku.

Gumové plynové hadice jsou nejjednodušší a nejlevnější, a proto jsou pravděpodobně nejběžnější. Pryžové hadice jsou však špatně chráněny proti mechanickým vlivům a jejich doporučená životnost je 5 let.

Dříve byly běžné polymerové plynové hadice s ocelovým opletením, které jsou však v mnoha městech a zemích zakázány. Od vodovodních hadic se vizuálně odlišují žlutými pruhy v opletu.

plynovou, varnou, desku, pracovní

Vlnovcová plynová hadice je bezpečnější a odolnější než pryžové plynové hadice; uvádí se životnost až 25 let. Vlnovcové hadice jsou vyrobeny z nerezové oceli a mají závitové konce s parními vložkami a těsněními. Hadice se snadno ohýbá, odolává tlaku až 6 atmosfér a teplotě od 1 do 5 °C.50 až 200 °C. To je volba, kterou jsem učinil.

Vlnovcová plynová hadice s ochranným povlakem je model vlnovcové hadice, který je chráněn plastovým povlakem.

Přečtěte si více: Instalace septiku vlastníma rukama Instalační technologie a předpisy

Výběr místa instalace ručně montované elektrické trouby musí být proveden s maximální pečlivostí. Kromě dodržování základních elektrických a protipožárních předpisů je nutné zajistit správné pracovní podmínky trouby a dbát na to, aby nepřekážela ostatním spotřebičům v kuchyni.

Zdaleka ne úplný seznam doporučení je následující:

 • V bezprostřední blízkosti trouby se nesmí nacházet záclony, ručníky, papírové výrobky a jiné hořlavé předměty;
 • Části nábytku, které jsou ve styku se skříní, musí bez poškození odolávat teplotě 50 °C;
 • Trouba nesmí být instalována v blízkosti chladničky nebo mrazničky;
 • Doporučuje se instalovat troubu co nejdále od zdrojů vody;
 • aby byla umožněna přirozená cirkulace vzduchu, zajistěte volný prostor alespoň 90 mm na dně, 40-50 mm po stranách a vzadu trouby;
 • Na straně místa instalace musí být snadno přístupná a uzemněná zásuvka ve výšce nejméně 10 cm nad podlahou.

Dimenzování při připojování trouby

Důležité! Zásuvka musí mít jmenovitý proud alespoň 40 ampér. Pokud tomu tak není, vyměňte zásuvku. Než si sami postavíte novou troubu, musíte nejprve vědět, kam ji nainstalovat. Nejvhodnější umístění trouby:

 • Ve skříňce pod pracovní deskou. Vařič nemusí být v bezprostřední blízkosti. To je ideální pro malé kuchyně, kde jsou pracovní plochy omezené;
 • Sloupové skříně. Dobrá volba pro prostorné pokoje. Výklenek pro troubu lze umístit ve výšce očí, což usnadňuje dohled nad procesem vaření a chrání horké povrchy před dětmi;
 • V rámu. Pro mnoho majitelů domů je pohodlné a přirozené, když je trouba instalována v nosné konstrukci kuchyňské sestavy uprostřed kuchyňského prostoru;
 • do vysoké skříně. Ve středně velké kuchyni je možné troubu umístit na okraj skříňky.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS