Instalace trouby: příprava prostoru a elektrické sítě

Mnoho jídel v kuchyni nelze připravit bez trouby. Zatímco plynové trouby ji mají standardně zabudovanou, moderní indukční trouby ji nemají. Musíte si jej zakoupit samostatně a nainstalovat do speciálně navrženého modulu. Na první pohled na tom není nic těžkého, ale v průběhu procesu vyvstává mnoho otázek. Jsme zde, abychom vám na ně odpověděli a ukázali vám vše, co potřebujete vědět o instalaci trouby do vaší kuchyně vlastníma rukama.

Bez ohledu na typ spotřebiče vyžaduje připojení trouby několik kroků:

Stávající elektroinstalace musí být posouzena. Troubu lze zapojit pouze tehdy, když

 • Fyzická kondice je dobrá.
 • Průřez vodičů musí být minimálně tak velký, jak je nutné.
 • Vedení musí být vybaveno jističem nebo alespoň vypínačem. Jsou potřebné k odpojení zařízení od napětí v případě nouze.

Pokud je stávající elektroinstalace nedostatečná, je třeba položit nové vedení od pojistkové skříně k místu zamýšlené instalace trouby. Na tomto vedení je třeba nainstalovat jistič vhodné velikosti. Další informace o průřezech vodičů a jmenovitých hodnotách pojistek budou následovat.

Co dělat

Nejprve musíte troubu připravit na připojení k napájení. Trouba může být vybavena napájecím kabelem. Někdy je zakončen tříkolíkovou zástrčkou (s uzemněním), jindy není zástrčka žádná. V závislosti na typu připojení může, ale nemusí být vyžadována zástrčka. Můžete vyměnit i šňůru. nemá to vliv na záruku.

Záleží na tom, jaký způsob připojení zvolíte. Lze použít tradiční tříkolíkovou síťovou zásuvku a zástrčku. Ten, který není tak výhodný, ale je považován za vhodnější. Přes svorkovnici. V závislosti na zvoleném způsobu připojení proveďte elektrická připojení (více informací níže).

V některých případech jsou napájecí kabel a zástrčka již připojeny k troubě

  Připravte prostor pro instalaci vestavné trouby. Výrobci obvykle doporučují, aby studený vzduch proudil zezadu a zespodu kvůli větrání. Pokud má nábytek zadní stěnu, je buď vyříznuta, nebo co nejvíce proražena. Po stranách lze vložit několik centimetrů vysoké podložky, které umožňují přívod vzduchu zespodu (je důležité, aby mezi troubou a pracovní deskou zůstala nahoře vzduchová mezera). Kromě toho je třeba boční regály skříně přizpůsobit rozměrům trouby. musí být připevněny k bokům pomocí šroubů.

Obrázek, jako je tento, ukazuje přesné instalační rozměry ve vašich pokynech

A to je v podstatě vše. Trouba je již zapojena, ale ne všichni mají úplně jasno v některých detailech a pravděpodobně se objeví spousta otázek ohledně elektřiny. O nich budeme mluvit příště.

zabudovat, troubu, nábytku

Připojení trouby: celý proces od začátku do konce

Přečtěte si v tomto článku:Připojení trouby: obecný princip vlastní instalaceInstalace trouby vlastníma rukama: jemnosti připojení plynové troubyJak připojit vestavěnou troubu: zvláštnosti instalace elektrické trouby

Vestavné spotřebiče tradičně montují truhláři, kteří namontují celý kuchyňský set. Někdy však musíte troubu umístit do předem smontovaného nábytku.

Většina lidí zpravidla využívá služeb řemeslníka, jen málo lidí se zajímá o to, jak si poradit sami? To je předmětem tohoto článku, který spolu s webovými stránkami okuhne.

Jak nainstalovat vestavnou troubu Beko?��

Instalaci a připojení trouby vám usnadníme? Instalaci plynové a elektrické trouby prozkoumáme zvlášť, se všemi jemnostmi a nuancemi, které jsou s nimi spojeny.

Jak vybavit troubu vlastníma rukama foto

Připojení spotřebiče: základní princip pro instalaci svépomocí

Věřte nebo ne, ale každá trouba (plynová i elektrická) se instaluje velmi, velmi jednoduše. pokud byly při výrobě nábytku přesně dodrženy rozměry instalačního výklenku, netrvá tento proces ani půl hodiny. Alespoň s profesionálem.

Pro někoho, kdo tuto práci nikdy předtím nedělal, to bude pravděpodobně trvat trochu déle.

zabudovat, troubu, nábytku

Na níže uvedeném videu, které ukazuje instalaci elektrické trouby, si snadno ukážete, jak to udělat.

Viz ? Podívejme se na tuto otázku trochu podrobněji. K videu v zásadě nelze mnoho dodat. zejména můžeme komentovat pouze mezeru ve větrání.

Pokud je vestavná trouba umístěna ve spodní skříňce (tradičně pod varnou deskou), nepřipadá to v úvahu. prostě na ni není místo. Veškeré větrání a odvětrávání trouby přes stěnu je zajištěno mezerou v zadní části spotřebiče.

Navíc v případě trouby s nuceným větráním stěn pro ně tento bod není vůbec důležitý.

Jinak se pracuje úplně stejně jako ve videu. trouba se jednoduše vloží do výklenku a zajistí čtyřmi malými šrouby, aby se uvnitř nepohybovala. Je to elementárně jednoduché, pokud ovšem předem neuvažujete o připojení trouby k plynové nebo elektrické síti doma nebo v bytě.

Instalace trouby vlastníma rukama: jemnosti připojení plynové trouby

Většinu lidí odrazuje nutnost připojit tento typ trouby k plynovému rozvodu. obecně se má za to, že veškeré práce spojené s tímto nosičem energie musí provádět firma.

READ  Jak správně umístit krb v místnosti

Ale nepolevujte. pokud něco uděláte špatně, dostanete pokutu a budete to muset udělat znovu. Právě tento bod lidi odrazuje.

Ve skutečnosti je vše poměrně jednoduché a uzavíracího ventilu plynového kohoutku se ani nedotkneme. odpojíme plynovou varnou desku nebo varnou plochu a našroubujeme kvalitní a kvalitní trojúhelník přímo na vnější větev kohoutku. Přišroubujte ji pomocí konopí. závit a konopí musíte dobře natřít a teprve potom ji přišroubovat a pevně utáhnout.

Obě větve odbočky se pak osadí kohouty (plynové kohouty mají žluté rukojeti, což je třeba mít na paměti). instalují se úplně stejně jako odbočka. Po instalaci je třeba zkontrolovat těsnost všech spojů. otevřete centrální kohoutek (ten až k T-kusu) a potřete všechny spoje mýdlovou vodou.

Pokud dojde k úniku plynu, uniknou plynové bubliny, což znamená, že je třeba vše přepracovat.

Připojení plynové trouby foto

A pokud se neobjeví žádné bubliny, můžete pokračovat a pustit se do samotného zapojení trouby? Skříňka a baterie musí být spojeny ohebnou trubkou. pokud chcete mít odolný a kvalitní spoj, je lepší použít vlnitou kovovou hadici. Do spojovací matice se vloží těsnění předem namazané solidolem. poté se matice zašroubuje a pevně utáhne klíčem. Nepřehánějte to, jinak by matice mohla prasknout!

Jakmile dokončíte připojení hadice a zkontrolujete její těsnost pomocí mýdlové vody, můžete troubu nainstalovat do výklenku a zkontrolovat její správnou funkci. A nezapomeňte, že většina plynových trub potřebuje připojení k napájení. to zahrnuje podsvícení, funkce, jako je ovládání plynu a další.

Jak připojit vestavnou troubu: funkce instalace elektrické trouby

Nastavení elektrické trouby je o něco jednodušší, protože se nemusíte potýkat s plynovými hadicemi. To však neznamená, že můžete být v klidu a ignorovat pravidla elektrické bezpečnosti.

Naopak nesprávně zapojená trouba vám může způsobit řadu problémů, z nichž nejzávažnější je zkrat a následný požár.

Ujistěte se, že to děláte správně. dodržujte zejména několik jednoduchých pravidel.

 • Elektrická trouba je velkým spotřebitelem energie a je třeba ji propojit alespoň 2,5 metry čtverečními samostatného kabelu. Drát musí být samozřejmě celistvý a nesmí mít žádné provázky, ani dobře připájené.
 • Větev napájející elektrickou troubu musí mít samostatný jistič. jeho kapacita musí být vypočtena na základě proudového odběru zakoupené trouby. Zpravidla se jedná o 16-20 A. pokud bude k troubě připojena také elektrická varná deska, měl by být jistič dimenzován na celkový příkon.
 • Uzemnění. nutnost. Na uzemnění závisí bezpečnost vaší elektrické trouby. V soukromých domech s tím nebývají problémy, v některých bytech to však může být obtížné. obvykle ve starších budovách prostě chybí uzemnění. Musíte si ho vyrobit sami tak, že ke společnému panelu v hale natáhnete další drát a připojíte ho k jakémukoli kovovému předmětu.

Kam ji umístit

Pokud jde o přípravu místa instalace, je třeba předem promyslet, kam troubu umístit. Často se používá klasické umístění spotřebiče, kdy je trouba umístěna pod varnou deskou. V dnešní době je však možné porušit normy a použít pravidlo založené na ergonomickém rozmístění nábytku a snadném používání spotřebičů. Trouba tak může být umístěna výše než pracovní deska. Kuchyně tak odpovídá novému populárnímu trendu a usnadňuje kontrolované vaření.

Jakmile jste se rozhodli pro prostor, je třeba myslet na přípravu výklenku pro spotřebiče v kuchyni. To uděláte ještě před koupí vestavné trouby. Všechny běžné velikosti trub umožňují jejich snadné umístění do vaší kuchyně. Je důležité určit přesnou velikost výklenku. I sebemenší pohyb může způsobit poškození elektronických součástek a nesprávné rozložení tepla.

Mezi varnou deskou a výklenkem musí být mezera, aby nedošlo k přehřátí nábytku a tím k jeho vznícení. Umožňují dobré větrání. Vzadu musí zůstat mezera 5 cm, po stranách 4 cm a dole 9 cm.

Ve skříňce pod pracovní deskou

Chcete-li postavit troubu vlastníma rukama, musíte připravit prostor, kde má být trouba instalována.

Pokud je spotřebič instalován pod pracovní deskou, postupuje se takto:

 • Vyřízněte v povrchu otvor podle rozměrů zvoleného modelu;
 • Aby se zabránilo odštípnutí, jsou řezné hrany oříznuty skládačkou a na vnější stranu je nalepena ochranná lišta;
 • Dokovaný okraj otvoru je ošetřen tmelem, který zabraňuje bobtnání a delaminaci, když se na něj dostane voda;
 • Trouba se instaluje do připraveného otvoru.

Sloupové skříně

Při uspořádání nábytku je vhodné porušit přijaté normy a upřednostnit snadné používání spotřebiče. Z tohoto důvodu lze troubu instalovat nad pracovní desku, např. do sloupové skříňky. Výsledkem bude moderní kuchyně, bude snazší sledovat vaření, usnadní to také péči o techniku.

Tato možnost není špatná pro prostorné pokoje. Výklenek trouby můžete umístit do úrovně očí, což usnadňuje vaření a chrání horké povrchy před dětmi.

Do vysoké skříně

Po uvedení první samostatné vestavné trouby na trh výrobci okamžitě navrhli umístit spotřebič do výšky, protože tato možnost instalace usnadňuje pozdější používání. Instalace vestavné trouby vlastníma rukama do vysoké skříně není obtížná.

READ  Jak používat troubu gorenje ora ito

Vysoké umístění pecí má následující výhody:

 • nemusíte se často ohýbat, abyste zkontrolovali, zda je jídlo hotové;
 • spotřebič nebude přístupný malým dětem;
 • Vyjmutí nádobí z trouby je mnohem snazší.

Kromě sladění vzhledu skříňky s troubou je třeba zvolit takovou konstrukci, která vydrží hmotnost spotřebiče i jeho tepelný dopad.

Ostrov

Téměř všechny ženy v domácnosti považují za výhodné instalovat sporák v centrálně umístěném kuchyňském prostoru. Je to skvělé místo pro přípravu jídla a otevírání dvířek spotřebiče. Tuto možnost si však mohou dovolit pouze ti, kteří mají prostornou kuchyňku.

Při výběru místa pro umístění vestavné trouby je třeba vzít v úvahu, kam bude v budoucnu instalována:

Jak ji zabudovat do rohu

V rohové části kuchyně se často nachází dřez. Ve skutečnosti je lepší namontovat umyvadlo blíže ke dveřím nebo k oknu, aby se zvýšilo osvětlení. Po opětovné instalaci dřezu lze volný kout vybavit troubou.

Troubu lze umístit na jakoukoli vhodnou úroveň, ale při tomto umístění je třeba dbát na to, aby se dvířka mohla volně otevírat/zavírat.

Konstrukční prvky

Trouba je nepostradatelný spotřebič, který doplňuje a vylepšuje interiér moderní kuchyně. Pohodlné umístění trouby v kuchyni pomáhá moderní hospodyňce cítit se dobře. Při nákupu konkrétního modelu skříně byste měli zvážit tyto parametry: objem trouby, rozsah funkcí, snadnost ovládání, snadnost použití.

Správné umístění skříňky v kuchyni je poloha, která uživateli umožňuje rychlou a snadnou přípravu oblíbeného pokrmu bez větší námahy.

Trouby mohou být samostatné nebo nezávislé na varné desce. Samostatný model sdílí ovládání s varnou deskou, zatímco samostatné modely mají vlastní řídicí systém. Modely trub mohou být plynové, elektrické nebo univerzální (plynové a elektrické).

Samostatnou troubu lze umístit pouze pod varnou desku. Model nezávislé skříňky vám umožní umístit ji, kamkoli budete chtít. Nezávislá trouba je obvykle elektrická a její hlavní nevýhodou je vysoká spotřeba energie. Plynový model je nejběžnější a nejekonomičtější. Jedinou nevýhodou těchto trub je, že mají omezené funkce.

Jednotka: 2/13 | Počet znaků: 1224

Instalační schéma plynové trouby

Pokud je vestavná trouba samostatná, tj. dodává se s varnou deskou a společným ovládacím panelem, instaluje se pod varnou desku současně s varnou deskou. Nezávislou troubu lze instalovat na libovolném vhodném místě. Hlavní podmínka: musí být instalován v blízkosti plynového kohoutku.

Instalace a připojení musí být provedeny ve správném pořadí, s použitím správných materiálů a podle návodu. Po dokončení instalace zkontrolujte těsnost spojů. Při instalaci vestavné trouby vlastníma rukama se často používá T-trubka pro plynové potrubí, ke kterému je varná deska již připojena. Tento způsob je v rozporu s předpisy pro instalaci plynových spotřebičů a může být pokutován. Trouba a varná deska musí být připojeny odděleně, ke každému spotřebiči samostatnou přípojnou trubkou.

Pozor! Připojení plynového potrubí smí provést pouze plynárenská společnost.

Před instalací trouby si přečtěte návod k obsluze. Pro připojení k plynovému rozvodu musí být použita ohebná hadice nebo kovová trubka. Druhá možnost se používá, když je spotřebič instalován vedle sebe. Hadicová přípojka musí být jednodílná s maximální délkou 1,5 m. Při montáži se nesmí mačkat a napínat.

Podívejme se, jak troubu nainstalovat:

 • Nejprve zkontrolujte, zda je zařízení kompletní a nepoškozené.
 • Poté připojte jeden konec hadice k plynovému potrubí. Před instalací vložte dielektrickou vložku do vodovodního kohoutku.
 • Připojte druhý konec hadice ke spotřebiči našroubováním matice na závit. Aby byla zajištěna vzduchotěsnost, je třeba hadici namazat speciálním mazivem.
 • Poté zkontrolujte těsnost spojů pomocí mýdlového roztoku. Naneste ji na spáry a otevřete kohoutek. Pokud se neobjeví žádné bubliny, znamená to, že vše bylo provedeno správně.
 • Pokud je spotřebič vybaven elektrickým zapalováním, musí být také připojen k elektrické síti. Pro napájení se používá samostatné vedení pro trimr s uzemněním.
 • Po připojení se spotřebič upevní do výklenku v nábytku pomocí dodaných upevňovacích prvků. Pokud jsou součástí modelu montážní lišty, musí být upevněny uvnitř skříně.
 • Poté spotřebič vyzkoušejte zapnutím podle pokynů. Pokud funguje správně, je instalace dokončena.

Po instalaci a připojení musí plynař zkontrolovat těsnost. Zaznamenejte si datum návštěvy, výrobní číslo spotřebiče a typ připojení. Spotřebič nepoužívejte, dokud nebude zkontrolován.

Bezpečnost na prvním místě

Únik plynu v domácnosti je mimořádně nebezpečná situace, která může mít za následek vážné otravy, výbuchy, škody na majetku a ztráty na životech. K tomu dochází jen zřídka a k nehodám zpravidla dochází v důsledku nesprávného připojení a nesprávné obsluhy.

Soubor pravidel a předpisů se omezuje na zajištění těsnosti všech spojů plynových potrubí a spotřebičů, přičemž počet těchto spojů by měl být co nejmenší. Jakmile se naučíte pravidla instalace plynových spotřebičů, zvládne tento úkol i domácí kutil.

Kvalitní vybavení není levné, proto nešetřete na správném zapojení. Instalační práce budou stát přibližně 2 000 včetně materiálu

Při práci je nutné dodržovat postup při připojování zařízení, používat vhodné materiály, přesně dodržovat pokyny. Po dokončení prací se zkontrolují všechny spoje. Dodržováním pravidel dosáhnete požadovaného výsledku. bezpečně nainstalované a připojené plynové trouby.

READ  Kávovar Delonghi na mletou kávu kde naplnit

Při instalaci vestavné plynové trouby vlastníma rukama je nejčastější chybou použití T-trubky pro plynové potrubí, ke kterému je varná deska již připojena.

Nezkušení řemeslníci se domnívají, že když to funguje u vodovodního potrubí, bude to fungovat i u plynového systému. Výsledkem jsou tři spoje, které je třeba pečlivě utěsnit.

Obecně platí, že troubu a varnou desku byste měli připojit zvlášť a každý spotřebič napájet vlastní trubkou. Počet spojení se pak sníží na dvě.

V praxi může být použití trojúhelníku poměrně bezpečné. Pokud jsou závity řádně utěsněny, nezáleží na tom, zda se jedná o dva nebo tři spoje.

Nepřipojujte plynové spotřebiče přes T-kus bez použití dielektrického těsnění a uzavíracího ventilu pro každý jednotlivý spotřebič

Tento způsob je však v rozporu se stávajícími pravidly pro instalaci plynové trouby. Pokud inspektor plynu při kontrole zjistí T-kus, mohou být majitelé bytu nebo domu pokutováni ze zákona.

Proto je třeba na to brát zřetel od samého počátku, abyste troubu správně připojili. Kromě toho by se mělo použít dielektrické těsnění a u každého spotřebiče, který spotřebovává plyn, by měl být umístěn uzavírací ventil.

Tipy

Při nákupu vestavěné skříně je třeba vzít v úvahu následující tipy. Nejprve je vhodné vyčlenit prostor pro spotřebiče. O umístění spotřebiče je třeba rozhodnout předem. I ta nejmenší kuchyň může být vybavena praktickou a multifunkční troubou, protože trh nabízí širokou škálu možností. Důležitá je funkčnost spotřebičů. Časovač, přepínač připravenosti a různé možnosti nastavení teploty jsou klíčovými funkcemi téměř všech trub. Pokud jsou vaše spotřebiče vybaveny doplňky, jako je gril nebo parní vařič, budou dražší.

Spousta funkcí pro lidi, kteří opravdu rádi vaří a neustále experimentují v kuchyni. Elektrické trouby jsou někdy vybaveny samočisticí funkcí, která je draze zaplacena. Pokud však máte problémy s udržováním pořádku v kuchyni, je dobré mít na paměti tento důležitý detail.

Při výběru lze zvýraznit následující základní parametry:

Všimněte si, že mechanicky ovládané pece jsou obvykle levné, jednoduché a spolehlivé.

Často se však nevejdou do standardních vestavěných výklenků. Multifunkční trouby jsou vybaveny elektronickým ovládáním menších rozměrů. Spotřebič se snadno ovládá pomocí tlačítek nebo dotykového displeje.

Do paměti přístroje můžete zadat své oblíbené recepty. Požadovaný postup se pak zvolí podle použitého programu vaření. Varianty kombinovaných strojů s mechanickými knoflíky a elektronickou řídicí jednotkou jsou rovněž považovány za praktické a zapadají do standardních výklenků.

Výběr designu spotřebiče je osobní volbou každého kupujícího. Trouby se často vybírají tak, aby ladily se základním stylem místnosti.

Při výběru je třeba mít na paměti, že designové modely mohou být až desetkrát dražší než běžné modely.

Při výběru je také třeba mít na paměti, že vestavná trouba může, ale nemusí být připojena k varné desce. Propojené spotřebiče jsou připojeny stejným přívodním kabelem. Výrobce doporučuje propojit propojené spotřebiče podle návodu. Nezávislé spotřebiče mohou být zapojeny dvěma různými vodiči a mohou být instalovány v libovolné vzdálenosti od sebe. Pro spotřebiče s nízkým příkonem (do 3,5 kW) je přípustné použít zásuvku.

Výkonné spotřebiče musí být připojeny ke speciální pojistce. Elektroinstalace v domě musí být vhodná pro připojení výkonných spotřebičů.

Užitečné tipy k instalaci trouby najdete v následujícím videu.

Instalace do výklenku

Při použití vestavné trouby začíná instalace přípravou výklenku, kam má být trouba umístěna.

Nedodržení těchto kritérií má za následek špatné zahřívání a může zkrátit životnost výrobku. Mezi stěnami sporáku a samotnou dutinou musí být také určitá mezera, jejíž velikost závisí na elektrickém výkonu výrobku.

Jednotka: 4/8 | Počet symbolů: 522

Trouba od známých výrobců

Trouby známých značek nejsou levné, ale jsou velmi kvalitní a výkonné:

 • Bosch. trouba nejvyšší kvality a šetrná k životnímu prostředí. Teplotní rozsah od 30 do 300 stupňů Celsia. Stylový design, snadné ovládání a používání.
 • Samsung. praktický, ergonomický model se snadno použitelným režimem vaření a úspornou spotřebou energie.
 • Electrolux. nabízí trouby s vestavěnými elektronickými časovači a teplotními čidly. Ovládání pomocí dotykové obrazovky. Dobrý design, široká škála barev.
 • Gorenje. jednotky jsou vybaveny systémem parního čištění. Stylový design, všestrannost, více režimů ohřevu.

Vestavné trouby jsou užitečné, pohodlné a spíše zdobí než kazí interiér kuchyně. Pokud si troubu koupíte, někteří lidé si ji raději nechají nainstalovat od profesionála. Ale věřte mi, že instalace zařízení není nic složitého, můžete si ho nainstalovat a připojit sami.

Jednotka: 10/10 | Počet znaků: 1024

Počet bloků: 21 | Celkový počet znaků: 21236 Počet použitých dárců: 6 Informace o každém dárci:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS