Co byste měli vědět o výměně cívky šicího stroje

Práce na šicím stroji začíná navlékáním horní a dolní nitě. Při sebemenší nepřesnosti při provádění tohoto postupu nikdy nedosáhnete hladké a krásné linie. Stroj buď nešije vůbec, nebo trhá nit, vytváří stehy s mezerami a smyčkami vyčnívajícími z látky.

Budeme se zabývat důležitostí výběru správné cívky, způsobem navíjení nitě na cívku a tím, čemu je třeba věnovat pozornost při navlékání nitě na cívku. Zjistěte také, k jakým problémům může u šicího stroje dojít při nesprávné instalaci cívky a jak je odstranit.

Jak správně navléknout nit na standardní šicí stroj

Než začnete, podívejte se do návodu k šicímu stroji a ujistěte se, že jste si přečetli hlavní části stroje. Pokud jej nemáte, nezoufejte. tyto informace vám pomohou se s ním seznámit.

Během procesu vytváření vláken se setkáme s následujícími pojmy.

Vodítko cívkové nitě je součást, která slouží ke změně směru nitě. Vyrábí se ve tvaru kotoučů nebo háčků, mezi něž se přichytí nit. Tyto prvky zabraňují zamotávání nití při šití.

Regulátor napětí nitě. reguluje stupeň napětí nitě, nastavitelný speciálním šroubem nebo z panelu stroje, pokud je počítačový.

zastrčit

Na hřídeli regulátoru je opotřebovaná kompenzační pružina, která je součástí mechanismu napínání horní nitě. Pokud není správně nastaven, vlákno se neustále trhá.

Utahovač cívek. páka, která se pohybuje nahoru a dolů. Vytahuje nit z cívky a podává ji do stroje.

Znalost všech názvů pomáhá zajistit správnost celé sekvence.

Šití nebo prošívání spočívá ve splétání horní a dolní nitě dohromady. Jakákoli chyba může vést k poškození materiálu a ztrátě drahocenného času. Proto je třeba pečlivě prostudovat postup navlékání, který se musí během šití opakovat mnohokrát a pokaždé před zahájením nového projektu.

Nastavení cívky

Stroj vyžaduje cívkovou nit, která se navine na cívku a provlékne otvorem na pracovním stole. Při přípravě cívky postupujte takto

 • Odstraňte přídavný stupeň, vyjměte cívku. Otočte ručním kolečkem směrem k sobě tak, aby byla jehla v nejvyšší poloze.
 • Vyjměte nit z jehly, pokud je navlečená, a zapněte stroj. Podržte přítlačnou patku nahoře, aby se netřepila.
 • Umístěte cívku na horní část navíjecího mechanismu a zajistěte ji pevným tahem do strany. Po provlečení nitě otvorem v cívce a napínacím kotoučem nasaďte cívku nitě na cívkový kolík. Kolem konců osnovy je možné navinout několik nití.
 • Automatické navíjení spustíte sešlápnutím nožního pedálu.
 • Na konci procesu se stroj zastaví. Poté vyjměte cívku z navíjecího mechanismu cívky a vložte ji do pouzdra člunku.
READ  Jak odemknout troubu nardi

Navlékání horní nitě

 • Umístěte cívku na hřídel a veďte ji skrz držák v tělese stroje.
 • Vložte ji do regulátoru napětí a poté do kompenzační pružiny a náběhu závitu.
 • Poté vložte očko a háček vodicí nitě.
 • Pak ji provlékněte očkem jehly.

Některé modely mají místo otvoru vidlici. V tomto případě se závit jednoduše navlékne na tuto část.

Dráha nitě je často označena na stroji číslováním po jednotlivých krocích. Pečlivě proto zkontrolujte, zda se na kufříku neobjeví nějaké takové označení.

Navlékání spodního závitu

 • Odviňte konec nitě a vložte připravenou cívku do cívkového pouzdra.
 • Proveďte nit štěrbinou a napínací pružinou.
 • Zajistěte uzávěr v háku: po jeho bezpečném upevnění se ozve „cvaknutí“.
 • Opatrně otáčejte ručním kolečkem, přidržte konec horní nitě a protáhněte spodní nit otvorem pro jehlu. Měla by tvořit smyčku s horní nití.
 • Uchopte obě nitě, protáhněte je tak, aby zůstaly 10-15 cm dlouhé konce, a zastrčte je pod přítlačnou patku.
 • Stroj je připraven k použití!

Přítlačná patka a jehla musí být při všech manipulacích v horní poloze. Za tímto účelem otočte ručním kolečkem mírně k sobě, aby jehla dosáhla správné úrovně.

Pro začátečníky může být obtížné pochopit a zvládnout všechny triky stroje, přestože návod je velmi podrobný. Proto, abyste se vyhnuli chybám, je vhodné zakoupit model, který je vybaven dalšími funkcemi: automatickým navlékáním a nastavením napětí nitě.

Tyto vzory se snadno používají, jsou vybaveny tipy a pomáhají začínajícím mistrům zvolit správnou tloušťku nitě, délku stehu, velikost jehly.

Chyby při navlékání nitě do šicího stroje

Pokud je nit navlečena špatně, stehy se smyčkují ze strany na stranu a rovná nit tvoří kroužky. Příčinou bývá uvolněné napětí nitě. Někteří lidé si myslí, že stačí upravit nastavení napětí těsně pod a vše bude v pořádku, ale není tomu tak. Kvalitu výsledného stehu určuje horní nit.

Důležité! Práce s kvalitními a prověřenými nitěmi, které si poradí i s těmi nejroztodivnějšími látkami. úplety. Pokud steh smyčkuje i s dobrými nitěmi, věnujte pozornost napětí ve vodítku nitě.

Chyby často dělají i začátečníci:

 • špatný tlak na nit pomocí pružiny pro napínání nitě.
 • Velmi vysoké napětí (podobné slabému napětí).
 • Snížená verze je silnější než horní verze.

Jak vyměnit přítlačnou patku

Švadleny často potřebují vyměnit přítlačnou patku na šicím stroji. Aby se proces řídil všemi pravidly uživatelské příručky, je nezbytné:

 • Stisknutím tlačítka jehly nahoru a dolů vytáhněte jehlu z polohy pro materiál nebo dolů;
 • Vypněte stroj pomocí vypínače;
 • Zvedněte páčku přítlačné patky;
 • Stiskněte černé tlačítko na zadní straně držáku přítlačné patky;
 • Pod držák umístěte jiný typ přítlačné patky tak, aby byl kolík na patce přesně pod drážkami držáku;
 • Spusťte páku tak, aby byla zajištěna v drážce;
 • Zvedněte páku a zkontrolujte, zda je vše v pořádku.
READ  Jak mlít zrnkovou kávu bez mlýnku

Důležité! Změňte patku, protože je vybrána podle typu stehu, se kterým chcete pracovat. Pokud typ patky neodpovídá typu stehu, může se jehla jednoduše ohnout nebo zlomit. Důležité je také používat přítlačné patky, které jsou pro tento stroj specifické.

Vytahování cívkové nitě

Vložte cívku s navinutou nití do chapače. Zvedněte přítlačnou patku pomocí páky na šicím stroji.

Držím horní nit v ruce a pomocí kolečka pomalu spouštím jehlu dolů. Jakmile je jehla na povrchu, zatáhněte za horní nit. Vidím, že nit vytvořila smyčku a zachytila spodní nit. Stačí, když ji vytáhnu na povrch.

TIP. Abyste zabránili úniku obou nití při šití, vytáhněte je do vzdálenosti 15 cm. a stáhnout se zpět.

Nyní víte, jak navléknout nit do šicího stroje, abyste mohli šít snadno.

Účel

Panuje mylná představa, že šicí stroj šije dvojjehlou pouze tam, kde jsou zapotřebí dva paralelní stehy. Ve skutečnosti jsou „možnosti“ dvojitého stehu mnohem širší než u řetízkového stehu. Používá se v případě potřeby:

 • Zašívání rukávů nebo spodních částí pletených oděvů;
 • Vytvářejte ozdobné stehy;
 • Šití vroubkovým stehem;
 • Ušijte cop;
 • Vytvoření zvýšených švů.

Šití krajek a přišitých švů vyžaduje zakoupení dalších patek stroje.

Vezměte prosím na vědomí. Tyto stehy jsou určeny ke zdobení a podřezávání spodních částí látek, nikoli k šití jednotlivých vzorů.

Jak zastrčit chapač do šicího stroje

Před použitím šicího stroje musí být správně navlečena horní a spodní nit a nastaveno napětí nitě. Důležité je určit rozteč stehů a typ šití. Bez rotačního navlékače háčků se nikam neobejdete.

Vezměme si například běžný vertikální raketoplán. Používá se na velkých továrních strojích i na levných domácích strojích. Pokyny jsou následující:

 • Navinutí nitě na cívku. Za tímto účelem se provlékne mechanismem a zajistí na cívce. Pak cívkový navíječ provede několik cyklů ručního navíjení a přepne se do režimu automatického navíjení.
 • Když je nití dostatek, proces se zastaví a cívka se vloží do cívkového pouzdra tak, aby nit běžela ve směru hodinových ručiček.
 • Protáhněte nit otvorem v uzávěru a protáhněte ji pod listovou pružinou. Nakonec by měl zasahovat asi 10 cm do očka.
READ  Jak zastrčit overlockový jack z pěti pramenů

Tohle vás bude zajímat Jak si vyrobit krásného medvídka z plsti a jiných látek

 • V případě potřeby zvyšte nebo snižte napětí závitu utažením speciálního šroubu na uzávěru.
 • Vložte háček do vertikálního háčku ocáskem nahoru tak, aby dobře zapadl do drážek.
 • Otočte ručním kolečkem tak, aby nit jehly zachytila nit chapače.
 • Přitáhněte obě nitě k přítlačné patce.

Důležité ! Napětí nitě je třeba pečlivě nastavit. Nemělo by docházet k situacím, kdy je nit volná nebo příliš napnutá. V prvním případě to vede ke křivému šití a ve druhém k přetržení nitě.

Jak navléknout nit do šicího stroje. Brother NV 15

zastrčit

Navlékání knoflíkových dírek

Třetí kolík je horní knoflíková dírka. Závit vycházející z upínací jednotky přes speciální drážku musí být veden na panel s držáky (háčky). Přichytí se k jednomu z nich a je veden k horní knoflíkové dírce. Poté se vloží zpět do držáku a provlékne otvorem ve velkém háku.

Čtvrtý kolík je spodní knoflíková dírka. Vlákno se také spustí na panel s držákem, připevní se k němu, pak se setrvačník overlocku posune tak, aby se otevřel stojan knoflíkové dírky, zachytil vlákno na dvou háčcích a vydal smyčku otvoru. Poté stiskněte patku stroje, aby se stroj spustil. Prvních pár stehů byste měli udělat se setrvačníkem a pak můžete přidat rychlost.

Pokud znáte základní obsluhu šicího stroje, nebude vám žádný z modelů činit potíže s otázkou, jak zastrčit nit do šicího stroje a overlockovat. Je to dost snadné. Hlavní je naučit se všechny prvky stroje a věnovat pozornost procesu navlékání.

Výměnnost náhradních dílů šicích strojů

Někdy jsou díly z jednoho stroje vhodné pro jiný a rozdíl nemusí být jen v modelu, ale také ve výrobci. V uživatelských příručkách a návodech často najdete odstavec, ve kterém se píše o náhradních dílech, které lze vyměnit z jiného šicího stroje. Pro Brother se hodí různé díly ze strojů Janome, Juki, Bernina a Elna. Zde si můžete prohlédnout seznam všech vyměnitelných dílů

Šicí stroje Brother jsou tedy oblíbeným řešením pro Rusko a další země SNS. Návody k použití nebo nastavení jsou k dispozici v mnoha jazycích včetně ruštiny a jsou méně komplikované než u jiných výrobců. Může je nastavit téměř kdokoli.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS