Topné těleso do automatické pračky Ariston Indesit Whirlpool, spirála nehřeje? kupte novou 🙂

Topná tělesa pro pračky, co jsou zač. Jak vybrat topné těleso pro pračku

Tento článek je věnován samostatné výměně topného tělesa (topného článku) pračky bez volání mistra a také pomůže vybrat topné těleso pro výměnu.

Pračky jsou dnes nejen v každém bytě v paneláku, ale jsou také výbornými pomocníky v domácnosti na vesnicích a v městech. Z luxusu se již dávno staly nepostradatelným atributem moderního životního komfortu, který je dostupný každému.

změřit, délku, topného, tělesa, pračky

Chytré domácí spotřebiče vám nepochybně ušetří starosti, protože svou práci odvedou bezchybně a co nejrychleji. Bohužel pračka, stejně jako každý jiný spotřebič, má tendenci se porouchat. Často se stává, že za poruchy a závady nemůže pračka, ale vnější faktory, které ovlivňují její výkon.

Topné těleso ve všech spotřebičích, i těch nejdražších, je nejslabším místem. Je poměrně citlivý na kvalitu vody a provozní podmínky. Tvrdá voda a nečistoty poměrně rychle způsobí usazování vodního kamene na topném tělese, čímž se stane nepoužitelným. Velmi často se také stává, že topné těleso selže v důsledku nestabilního síťového napětí.

Pokud dojde k poruše, je samozřejmě možné v praní pokračovat, ale s jeho kvalitou pravděpodobně nebudete spokojeni kvůli studené vodě.

Popis a fungování topného tělesa

Topné těleso je elektrické topné těleso, které ohřívá studenou vodu v pračce z centrálního přívodu vody.

Skládá se z trubkového dílu ve tvaru písmene W nebo V s vysoce odolným vodivým prvkem uvnitř, který odolává nejvyšším možným provozním teplotám.

Ke kontrole odporu topného tělesa pomůže multimetr. Pomocí tohoto měřidla lze doma otestovat, zda je topné těleso funkční

Speciální izolátor s vysokou tepelnou vodivostí obklopuje topnou spirálu. Správně absorbuje teplo vycházející z topného tělesa a přenáší ho do ocelového vnějšího pláště.

samotná pracovní cívka, jejíž výstupní konce jsou připájeny ke svorkám, které jsou v průběhu procesu pod napětím. V blízkosti se nachází termostat, který měří hladinu ohřevu vody v nádrži pračky.

Když je prostřednictvím řídicí jednotky aktivován jakýkoli režim ošetření, je do topného tělesa vyslán povelový signál.

Prvek se intenzivně zahřívá a uvolňuje vzniklé teplo, aby se teplota vody v mycím bubnu snížila na požadovanou teplotu, kterou nastaví uživatel.

Progresivní modely mají speciální otvor pro teplotní čidlo (šipka na obrázku). Teplotní čidlo sleduje hladinu vody ve vodním zásobníku a včas vypíná topné těleso, aby bylo zajištěno hospodárné využití elektrické energie

Jakmile voda dosáhne správné teploty, snímač to zjistí a odešle údaje do řídicí jednotky. Systém na tuto informaci zareaguje a automaticky vypne spotřebič, čímž zastaví ohřev vody.

Jaká jsou topná tělesa??

Existuje mnoho variant topných těles. Obsáhnout je všechny by vydalo na velmi dlouhý článek. Všechny tyto informace jsou zbytečné, protože jde pouze o několik příkladů, které vám napoví, jak vybrat správný topný článek. V prodeji jsou tedy topná tělesa v těchto provedeních.

 • Klasické topné těleso, 1,9 kW. Délka zařízení 175 mm. S otvorem pro teplotní čidlo a límcem.
 • Univerzální trubkový ohřívač o výkonu 1,6 kW, délka 18 cm. Není tam žádná kulička, je tam otvor pro termistor. Používá se především v pračkách značky Samsung.
 • Prodloužené topné těleso, délka 30,5 cm. Vysoký příkon 2 kW. Rovný díl vybavený teplotním čidlem, ramenem a pryžovým těsněním.
 • Standardní topné těleso o výkonu 1,9 kW, délka 173 mm. Namontovaná příruba, bez otvoru pro termostat.
 • 305 mm dlouhé topné těleso. Instalováno na některých modelech LG. Vyznačuje se výkonem 2 kW, ramenem a tenkým límcem.

Jak vidíte na příkladech, existují různé velikosti topných těles. Proto je důležité vyjmout vadný díl a změřit délku topného tělesa. Zkontrolujte také, zda je na něm rameno a otvor pro termostat. To vám pomůže vybrat správné díly. Nalezení správného dílu vám ušetří čas i peníze.

změřit, délku, topného, tělesa, pračky

Kde koupit?

Poté, co jste se rozhodli opravit stroj vlastníma rukama, budete muset zakoupit díly pro spotřebič, ale topné těleso v místním železářství nenajdete. Nové topení si můžete objednat v servisním středisku, ale počítejte s poměrně vysokou přirážkou. Lepší a jednodušší způsob, jak získat potřebný díl, je objednat si ho ve specializovaném internetovém obchodě, který prodává náhradní díly pro pračky. Při hledání vhodného ohřívače byste měli vycházet z modelu vašeho stroje.

READ  Pračky s aktivačním odstřeďováním

Schéma jističů bez rozvodné skříně

všechno je jasné, až na uzavření uvnitř topného tělesa při odporu = 0mohl byste to prosím vysvětlit?

Uvnitř topného tělesa se nachází drátěná spirála s vysokým odporem, která se zahřívá, když jí protéká proud.

Prostor mezi spirálou a tělesem topného článku je vyplněn izolační výplní s vysokou tepelnou vodivostí, která dobře vede teplo.

Pokud je topné těleso v dobrém stavu, měl by se jeho odpor blížit vypočtenému odporu.

Když jsou cívky topného tělesa zkratovány, odpor klesá a blíží se nule.

Děkujeme autorovi za poskytnuté články a video návody. Mám sice inženýrský titul, ale získal jsem ho od „učitele“, který nevěděl, na kterou svorku připojit svářečku, když nás zavolal, abychom mu svařili garážová vrata. Nyní vidím, že jednoduché známé vzorce lze a je třeba používat v praxi, doma, bez obav, že by se zkratovaly nebo zkomolily. Hlavní je získat znalosti od odborníků z praxe, a ne nepodstatné je, že od těch, kteří mohou jasně vysvětlit, že žádné otázky nezůstávají.

Při testování FET multimetr vydá krátký zvukový signál, odpor je přibližně 400. 500 ohmů a rychle stoupá k nekonečnu. Při pravidelné kontrole se odpor blíží nekonečnu. Po intervalu 30-4 sekund nebo delším se historie opakuje (krátké pípnutí na začátku měření a zvýšení odporu). Při práci vyřaďte proudový chránič na ohřívači vody a odpojte ho od sítě. jistič v rozváděči. Demontováno, vyčištěno topné těleso (byla tam rez a vodní kámen). nefungovalo. Co můžete poradit??

Měříte odpor nebo měříte v režimu bzučáku?? Vypadá to, že je třeba vyměnit topné těleso. A RCD a rozptylka jsou vyfouknuté. na vstupu, protože nemají žádnou selektivitu.

Pokud ukazuje 1 (jedna). poškození topného tělesa a také výměna (šipkový tester ukáže ∞). Vysvětlete prosím.

Když se přepálí cívka topného tělesa, obvod se přeruší a proud přestane téct. Т.е. V obvodu je přerušení. Multimetr ukazuje 1 (jedna) a šipkový tester ukazuje ∞ (nekonečno).

Děkujeme autorovi za jasné vysvětlení. Já sám mám věž napájení, pouze elektrickou síť (síť). Neměl moc praxe s obsluhou elektrických zařízení. Nyní mám. A moc děkuji za rozebrání autorova příběhu. Ještě jednou děkuji.

Není zač, jsem ráda, že mi informace pomohly!

změřit, délku, topného, tělesa, pračky

Д. Den stejný problém jako v bodě, pouze tenor má výstup 18 ohmů. Není uzemněn tak, jak by měl být. Ale proudový chránič v rozvaděči a na šňůře při zapnutí vyhodí oba najednou. Netuším, za jakých podmínek se to může stát. Dva roky bez problémů.

Dobrý den. Pokud je v obvodu unikající proud, vypne proudový chránič. Příčinou může být více než jen topení. Vlhké prostředí. kontrola vlhkosti.

Pokud je to možné, použijte megaohmmetr ke kontrole izolačního odporu topného článku. Pokud dojde k úniku proudu, proudový chránič se vypne.

Oba proudové chrániče vypínají, t.к. Neexistuje žádná časová selektivita, takže pokud dojde k úniku, dojde k vypnutí obou nebo vyššího z nich.

Zkuste zkontrolovat všechny elektrické.obvod kotle k zástrčce. Nepomáhá, zkuste vyměnit pojistku.

Dobrý den. Díky za článek pomohl vyřešit, že pojistka nevyhořela, ale bohužel nemohl vyřešit problém s kotlem. Pokusím se problém popsat a budu rád, když mi poradíte, kam se „vrtnout“. Kotel Timberk se 2 ohřívači po 1 kW. Každé topné těleso má vlastní spínač 1 a 2. Zapnuto 1 vše funguje t.е. Termostat ohřívá a udržuje teplotu. Ale pokud zapnu 2 ohřívače (i bez 1.) během 3-4 sekund, vyřadí to proudový chránič, který je na zástrčce kotle. Myslel jsem, že topné těleso bylo spálené nebo zkratované rozebral kotel, našel váš článek, odpojil dráty. Bez zapojeného topení N2, pokud RCD nevypíná, ale odpor je správný a „bzučák“ nepípá na tělese topení Jsem na vážkách nějaké nápady, kde ještě „kopat“ Předem děkujeme. PS: samotný ohřívač N2 ještě nebyl z kotle odstraněn.

READ  Věci po vyprání v pračce zapáchají

Zkuste zkontrolovat izolační odpor topného tělesa pomocí megaohmmetru. Proudový chránič může vypínat od poloviny jmenovitého reziduálního proudu:. od 5 mA pro proudový chránič s reziduálním proudem 10 mA;. od 15 mA pro proudový chránič s reziduálním proudem 30 mA.

Děkuji mnohokrát. Jednalo se o únik přes poškozenou izolaci. Na vyjmutém topném tělese mám 4.4mA. Proto se proudový chránič vypnul se zpožděním 3-4 sekundy. Vyměnil jsem topné těleso a bylo to v pořádku. Dozrála však další otázka. Nemohl jsem najít původní FUEL a koupil jsem podobný (ale za 1.3Q). Nemyslím si, že by bylo špatné, že je o něco výkonnější, rychleji se zahřeje, ale jeho konstrukce je jiná. Pokusím se to vysvětlit. Starý FEN má trubičku pro teploměr výše než topné těleso (WE) a nový má HE stejně dlouhou jako stará trubička pro teploměr (t.к. je výkonnější) a také nové topné těleso má 2 různé průměry teploměrných trubic, různé 4mm a 6mm. 4mm je vyšší než 6mm, ale o 1/3 nižší než starý topný článek a 6mm končí uprostřed topného článku. Ale stará trubice teploměru měla jen 6 mm. Stále jsem tlačil teplotní čidlo do kanálu 4mm (který je vyšší) s velkým úsilím a udělal experiment Zapnul jsem nový ohřívač, který se ohřívá na 45 stupňůměřil výstupní teplotu, to bylo 50 pak zapnul další 1 FET (starý 1 Kw, ale s teplotní sondou nad t.Mám 2 čidla) a nastavte teplotu na 55 po zahřátí teploměrem je to přesně 55. A teď několik otázek 1. Chápu správně, že termostat sepne při kterémkoli ze spuštěných teplotních čidel, nebo vypočítá průměrnou teplotu?? 2.Jak „špatně“, že na novém ohřívači jsem dal senzor do „úzké“ trubky. 3.Když jsem vyndal vadný topný prvek, vodní kámen ležel úhledně na dně topného prvku a byl „volný“ a samotný prvek byl poměrně čistý, ale na něm nebyla žádná anoda (i když sedlo je) Nový má také místo pro anodu, ale nedal jsem ji možná bych měl ještě, co si myslíte (starý topný prvek byl měděný a nový je z nerezové oceli)? Obecně samozřejmě používáme kotel velmi zřídka, když je teplá voda odstavena z důvodu preventivní údržby (max.). 1 měsíc. (viz výroční zpráva), ale protože si myslím, že jsme se „dostali“ do kotle, je třeba se dostat k jádru věci. Předem děkuji za odpovědi a za přečtení celého „opusu“ až do konce

A jak zkontrolujete poruchu topení, když na ampérmetru není žádný bzučák?? Pomocí kterého se měří proud v ampérech.

Jak zazvonit na ohřívač při poruše nebo zkratu

Dalším důležitým krokem při testování výkonu ohřívače je provedení zkušebního provozu, který určí dvě hlavní závady:

Porucha ohřívače. vodivé vlákno, tyč nebo cívka uvnitř krytu;

Mezi jeho svorkami je zkrat;

Pokyny krok za krokem, které vám pomohou otestovat topnou spirálu, zahrnují následující kroky:

Demontáž pro přístup ke kontaktům topného tělesa;

Odpojte přívodní kabely od ohřívače;

Na multimetru zvolte testovací režim a vložte sondy do příslušných zásuvek „COM“ a „VMa“;

Dotkněte se výstupních čepů topení sondami, každou na svém čepu;

Pokud se na displeji zobrazí „1“ a bzučák nezazní. zařízení je poškozené, zničené, vodivý prvek je poškozený. To je ten, který se při zapnutí zahřívá. Není třeba ji opravovat, obvykle se pouze vymění za novou.

Pokud je obvod testovatelný, signál je přítomen a na displeji se zobrazuje jiná hodnota než „1“, je obvod neporušený.

Ale radujte se brzy, stále je možné, že elektrický trubkový ohřívač je vadný, musíte určit jeden z jeho hlavních ukazatelů, vnitřní elektrický odpor.

Na čem ještě záleží při výběru dílu?

Aby pračka po výměně topného tělesa dlouho vydržela, je třeba pečlivě vybrat nové topné těleso. Ideálním řešením je demontovat starou jednotku a přinést ji do prodejny jako vzorek. Poradci pečlivě prozkoumají spotřebič, upřesní jeho výkon a další parametry a vyhledají vhodný analog.

READ  Zapojení čerpadla pračky a sušičky

Další možnost, pokud v obchodě nenajdete náhradní díl. Poté si musíte objednat nové topné těleso online a sami posoudit model topného tělesa. Při objednávce je třeba zadat hned několik klíčových parametrů: usazení, límec, rozměry, tvar a povrchovou úpravu. Probereme každou položku zvlášť.

 • Sídlo. Je důležité, aby nové topné těleso pasovalo do navržené „zásuvky“. Téměř všechna moderní topná tělesa jsou upevněna stejným způsobem. Pokud je pračka se sušičkou stará 10-15 let, měli byste zkontrolovat typ krytu na elementu. nebude stejný jako standardní.
 • Dostupnost okrajů. Jedná se o zesilovací trysku, která je umístěna vedle těsnění. Pokud je topné těleso nainstalováno bez ramene, může v případě potřeby během mytí vypadnout.
 • Přítomnost otvoru v termistoru. Pokud pračka se sušičkou zahrnuje připojení topného tělesa k teplotnímu čidlu, musíte hledat díl s „dírou“. Varianta s otvorem je univerzální, protože ji lze snadno uzavřít speciální zátkou, pokud již není potřeba.

Topná tělesa se rozlišují podle příkonu, plochy, velikosti, tvaru, povlaku, přítomnosti límce a připojovacího otvoru pro termistor.

 • Rozměry. Všechna topná tělesa se podle délky dělí na krátká, střední a dlouhá. Pokud bylo dříve instalováno větší topné těleso, lze jej snadno nahradit menším. Verzi Maxi nelze použít místo verze Mini, protože na ní není dostatek místa.
 • Tvar. K dispozici jsou rovná a zakřivená topná tělesa.
 • Pokrytí. Není rozhodující pro výběr analogu, protože má malý vliv na konstrukci a upevnění topného tělesa. Záleží však na odolnosti proti opotřebení, životnosti a spolehlivosti ohřívače. je lepší nešetřit a zvolit modely více chráněné proti vodnímu kameni a přehřátí.

Při hledání nového topného tělesa se vyplatí věnovat pozornost také výrobci. Není vhodné šetřit a kupovat čínské napodobeniny. je důležité vybírat originální náhradní díly. Například komponenty italské společnosti „Thermowatt“ jsou považovány za vysoce kvalitní. Topná tělesa s pojistkou od další italské společnosti IRCA se rovněž výborně osvědčila v provozu.

změřit, délku, topného, tělesa, pračky

Jak zkontrolovat součást?

Aby bylo možné posoudit, zda je topné těleso funkční, a změřit odpor, je třeba odpojit spotřebič od napájení. Poté odpojte vodiče od topného tělesa. Tento díl se u mnoha modelů nachází za předním nebo zadním krytem. Připojením multimetru k topnému tělesu můžete zjistit odpor.

Po dokončení měření by zkušený řemeslník neměl zapomenout pečlivě zkontrolovat topné těleso. Někdy jsou závady vizuálně viditelné. Tyto díly je také třeba vyměnit.

Identifikace závady

Pokud je topné těleso pračky vyhořelé, zjistíte to z mnoha důvodů:

 • Kvalita praní je špatná;
 • Když je pračka se sušičkou v provozu, dvířka zůstávají trvale studená;
 • Praní se buď časem zrychluje, nebo se nezastaví;
 • Spotřebič přestane předčasně pracovat a přestane prát;
 • Na displeji se zobrazují nesrozumitelné znaky a symboly;
 • Z nádrže vychází nepříjemný zápach;
 • Při dotyku nelakovaných částí stroje může dojít k úrazu elektrickým proudem.

Všechny tyto příznaky svědčí o tom, že pračka se sušičkou je vadná a že má-li správně fungovat, je třeba brzy vyměnit topné těleso. Pokud se však objeví známky poruchy topného tělesa, může stroj kromě ohřevu nadále vykonávat všechny své funkce jako obvykle. Kvalita odstranění nečistot však bude výrazně horší. Když máte podezření, že se nádrž nezahřívá, je třeba ji nejdříve rozebrat.

Příčinou může být také vadné připojení ke spotřebiči. V případě nekontrolovaného vypouštění vody spustí pressostat oplachování s novou, chladnější nádrží na vodu. A proto teplota nedosáhne požadované hodnoty. V tomto případě není nutná žádná oprava.

Pokud je připojení vadné, je třeba zkontrolovat, zda ohřívač nefunguje správně, a nainstalovat potřebné nástroje pro opravu spotřebiče. Nejprve zkontrolujte topné těleso a v případě poruchy vyměňte topné těleso. K tomu je třeba zjistit, zda je topné těleso umístěno vzadu nebo vpředu pračky se sušičkou.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS