Důsledky neuváženého používání klimatizace a ventilátorů

Během řádění anomální a zdánlivě nekonečné vlny veder, která v Leningradské oblasti dokonce vysušila vodopád, požádal EMERCOM opět obyvatele Petrohradu, aby se připravili na další kolo pekelného „pekla“. Obyvatelé měst častěji využívají klimatické technologie. Ventilátory a klimatizace na prvním místě.

Každé z těchto zařízení má své specifické vlastnosti a je lepší nedělat ukvapenou volbu ve prospěch jedné varianty. je lepší se nejprve seznámit s výhodami a nevýhodami každého z nich. Kromě toho se klimatizace a ventilátory liší a mohou být stejně škodlivé nebo užitečné.

Tamaz Mchelidze, předseda Lékařské komory Petrohradu a vedoucí lékař systému Medi Clinics v rozhovoru s korespondentem NEVSKYE NEWS uvedl, že pokud si vybrat mezi ventilátorem a klimatizací, ventilátor může způsobit nejmenší škody. Klimatizace je mnohem nebezpečnější.

„U ventilátoru platí pravidlo: nenechat ho foukat na jednom místě. Je nutné, aby se ventilátor otáčel, pak není nebezpečný. Klimatizace je nebezpečná, protože proudění vzduchu z klimatizace může způsobit křeče v různých částech těla. to vede k problémům. Je třeba se držet co nejdále od klimatizací,“ uvedl odborník.

Odborník poznamenal, že pokud se člověk dusí, znamená to, že někde došlo ke křeči a cévy jsou ucpané. To může vést k dalšímu zánětu. Zpravidla souvisí s nervovými zakončeními: člověk může mít potíže s otáčením krku, cítit bolest v dolní části zad. Na druhou stranu vás z ventilátoru nemůže bolet v krku.

„Pokud jste již nachlazení. a to znamená, že viry a zárodky v něm jsou agresivnější, imunitní systém je oslabený. pak může ochlazení způsobit bolest v krku Tamaz Mchelidze upozornil Bolest v krku se může snadno projevit, pokud v horkém počasí pijete studené nápoje. Nepijte ledové nápoje v horku, neseďte pod klimatizací a ventilátorem, který fouká nonstop jen na vás.“.

Vladislav Zhemchugov, doktor medicíny, imunolog „Kliniky zdraví“, říká, že přechlazování studeným vzduchem v horkém počasí je především plné různých forem nachlazení. Pokud někde fouká delší dobu, dochází k zúžení cév, selhává místní imunita a může propuknout opar.

„V okamžiku podchlazení tryskáče je vysoká pravděpodobnost, že dostanete herpes zoster, virus planých neštovic. bolestivé nepříjemné projevy. Jako lékař vidím, že když klimatizace fouká na člověka směrově. může hrozit zápal plic, pokud fouká do hrudníku. Pokud vám vzduch fouká na tvář, můžete dostat zánět trojklanného nervu. také bolestivé. Mohlo by se stát, že vám poteče z nosu,“ varoval Zhemchugov.

Znalec dospěl k závěru, že klimatizační jednotka by měla být umístěna tak, aby směr proudu směřoval ke stropu, ale ne k osobě. Při správném nasměrování pak můžete klidně spát se zapnutou klimatizací. Ventilátor je méně nebezpečný; hlavní je nemít stálý proud vzduchu v jednom bodě. použijte funkci otáčení.

Odstranění axiálního ventilátoru

Mnoho lidí považuje ventilátor za ventilátor. Říká se mu axiální ventilátor.

V obchodech je jich většina, ale je třeba si uvědomit, že tento formát ventilátorů není jediný, který může moderní trh nabídnout. Navíc je neefektivní. Proč? Vysvětlete.

nebezpečí, hrozí, ventilátoru, horkém, počasí

Podívejme se: Jak může axiální ventilátor pomoci v horku? Protože lopatky se budou otáčet a přístroj se při tom bude otáčet (samozřejmě pokud upravíte nastavení). Při tomto způsobu provozu ventilátor jednoduše fouká vzduch doleva a doprava po místnosti. Člověk ani nemá čas vychladnout.

READ  Připojení ventilátoru klimatizace přímo bez kondenzátoru

Tip: místo axiálního ventilátoru hledejte ventilátor bez lopatek. Ano, je to dražší, ale efekt stojí za ty peníze. Princip činnosti zařízení je následující: chladný vzduch je vháněn speciální turbínou a rozváděn ve směru nastaveném v nastavení. Chladicí účinek bude znatelnější.

Další výhodou bezlopatkového ventilátoru je jeho stylový vzhled. Takové zařízení by se skvěle hodilo do každého interiéru, nejen do bytu, ale i do kanceláře. Ventilátor bez lopatek je bezpečný pro zvířata i děti.

Ventilátory v horku: zlo nebo dobro?

Australští vědci zpochybňují současný pokyn WHO, že elektrické ventilátory by se neměly používat při teplotách nad 35 °C, stejně jako doporučení založená na hodnotách tepelného indexu.

Australští vědci zpochybnili současné pokyny WHO, podle nichž by se elektrické ventilátory neměly používat při teplotách nad 35 °C, a také doporučení založená na hodnotách tepelného indexu.

Bezpečnost a účinnost elektrických ventilátorů v extrémních vedrech závisí na podnebí a vypracování pokynů organizacemi veřejného zdraví na základě obecných ukazatelů počasí může být zavádějící, tvrdí nová studie Univerzity v Sydney, publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine.

Vědci zpochybnili současná doporučení WHO a dalších zdravotnických organizací ohledně používání ventilátorů na základě teploty a indexu horka (měřítko počasí, které zohledňuje teplotu a relativní vlhkost; má pomoci vyjádřit, jak průměrný člověk vnímá horké počasí). Zejména zbytečnost ventilátorů při teplotách nad 35 °C.

Výzkumníci z univerzitní laboratoře tepelné ergonomie simulovali abnormálně horké podmínky. Testovali, jak se 12 mladých zdravých dobrovolníků vyrovnává s horkem během dvouhodinového pokusu s použitím a bez použití ventilátoru.

Účastníci si měřili srdeční tep, vnitřní teplotu, úroveň pohodlí, krevní tlak a míru dehydratace v klimatických komorách se dvěma typy špičkových klimatických podmínek. velmi horké a suché nebo horké a vlhké.

Bylo zjištěno, že v horkých a vlhkých podmínkách s tepelným indexem 56 °C ventilátory snižují vnitřní teplotu a kardiovaskulární zátěž a zlepšují úroveň pohodlí. Ačkoli, jak uvádí americká Agentura pro ochranu životního prostředí (USEPA), používání ventilátoru při teplotním indexu nad 37,2 °C „ve skutečnosti zvyšuje tepelnou zátěž, na kterou musí tělo reagovat“.

Ventilátory však měly škodlivý vliv na všechna měřená kritéria ve velmi horkých a suchých podmínkách, a to i přes nižší tepelný index 46 °C.

„Naše výsledky ukazují, že ventilátory by měly být doporučovány v podmínkách prostředí, které představují naprostou většinu špičkových vln veder ve Spojených státech a Evropě, a že pokyny vydávané většinou orgánů veřejného zdraví jsou zbytečně konzervativní. Pouze při velmi vysokých teplotách a nízké vlhkosti vzduchu jsou ventilátory na škodu, což se projevuje v suchých podmínkách, jako je Phoenix nebo Las Vegas v USA nebo Adelaide v Jižní Austrálii,“ vysvětlil vedoucí autor studie Ollie Jay.

Vědci tvrdí, že je naléhavě zapotřebí lékařských doporučení založených na důkazech, která by chránila lidi před nemocemi z horka. Navzdory nedostatku rozsáhlých výzkumů současný výzkum a dřívější článek publikovaný v časopise JAMA v roce 2015 naznačují, že ani teplota, ani index horka nejsou nejlepším důvodem pro to, aby orgány veřejného zdraví vytvořily pokyny pro používání ventilátorů.

Lékař varuje před nebezpečím ventilátoru v horku

Elektrické ventilátory v parných dnech v obchodech doslova letí z pultů. V domácnosti by se však měly používat s velkou opatrností.

V horkých letních dnech, kdy teploty stoupají ke 30 stupňům a více, dává mnoho lidí přednost pobytu uvnitř, kde je vzduch nějakým způsobem ochlazován. Ne každý si může dovolit nechat si ve svém bytě nainstalovat klimatizaci, a i ti, kteří jsou připraveni, musí čekat. například v hlavním městě jsou specialisté obsazeni na čtrnáct dní dopředu.

READ  Je pro indukční varnou desku vhodné běžné nádobí?

Alternativa ke klimatizaci. levné ventilátory. Je pravda, že nyní je také obtížné je koupit. v obchodech je jich nedostatek. Ale ti, kteří si již oddechli, že jsou šťastnými majiteli zařízení užitečného v horku, by měli být opatrní. Ventilátory by se neměly používat při teplotách nad 35 stupňů.

Příznaky vyčerpání z horka jsou podobné projevům úpalu

Lékař doporučuje, aby se ventilátory nepoužívaly při teplotách nad 30 stupňů Celsia a pokud možno v místnostech s vlhkým vzduchem. V letních vedrech bychom také měli pít hodně vody a často se osvěžovat sprchou, abychom předešli dehydrataci.

„Doktor Petr“ dříve nabídl několik tipů, jak ochladit místnost pomocí ventilátoru. Můžete před něj postavit umyvadlo se studenou vodou a nasměrovat na něj vzduch z ventilátoru. Pomoci může také vlhký hadr. ručník nebo staré prostěradlo. rozložený na podlaze nebo na židlích. Tímto způsobem můžete zvlhčit vzduch v místnosti a snížit teplotu o několik stupňů.

Ventilátor umístěte v noci k otevřenému oknu, aby vyfukoval vzduch z místnosti. V ostatních místnostech je nutné otevřít okna.

Můžete se vážně nachladit

Při zapnutém ventilátoru je v místnosti neustálý průvan, vítr, který neustále fouká proti vám. A když spíte, nemáte kontrolu nad svými pohyby, spoustu věcí děláte nevědomě. Ventilátor fouká na horké nebo dokonce vlhké tělo, když je horko. Dochází k náhlé změně teploty. Teplý pot se velmi rychle mění na studený a tělo se rychle ochlazuje.

A v noci se to může opakovat. Vaše tělo nakonec na četné změny teploty během noci zareaguje šimráním v krku, ucpaným nosem a kašlem.

I když ventilátor není namířen na postel, ale pracuje v ložnici v nepřetržitém režimu, po určité době sníží vlhkost vzduchu v místnosti na minimum. Zdravá lidská sliznice potřebuje ke správné funkci určité procento vlhkosti ve vdechovaném vzduchu. Pokud to nestačí, sliznice si vytváří další vlhkost vlastními vnitřními zdroji. A příliš náročná práce po celou noc může vést ke špatným následkům již existující nemoci. rýmě, kašli.

Léčba podchlazení

Léčba podchlazení závisí na příčině nízké tělesné teploty. Pokud je způsobena výše popsanými patologiemi, je třeba léčit základní onemocnění. V případě podchlazení způsobeného hypotermií nebo některými kritickými stavy je léčba zaměřena na co nejrychlejší obnovení termoregulace. Podívejme se na tato terapeutická opatření blíže.

Zastavení tepelných ztrát

Prvním úkolem v případě podchlazení je zastavit ztrátu tepla. Pacienti by měli být zbaveni mokrého nebo zmrzlého oblečení. Zvyšování tělesné teploty rychlostí 1 stupeň za hodinu. Toto postupné zvyšování je dobře snášeno.

nebezpečí, hrozí, ventilátoru, horkém, počasí

Doplňování zásob

V případě podchlazení je důležité obnovit rovnováhu vody a soli. Těmto pacientům se intravenózně podávají až 2 litry fyziologického roztoku. V některých případech se roztok zahřeje na 40-42 °C.

Pasivní oteplování

Při mírném podchlazení (do 32,2 °C) stačí zabalit postiženého do teplé přikrývky a dát mu teplý nápoj, např. čaj s cukrem.

Osobu s nízkou tělesnou teplotou je třeba zahřát. Přílišné podchlazení je nebezpečné pro vaše zdraví.

Aktivní zahřívání

Aktivní metody zahřívání se používají v případech, kdy tělesná teplota klesne pod 32,2o C. Pacient má abnormální kardiovaskulární systém a může mít hormonální nedostatky.

Když má pacient tělesnou teplotu 32,2-28 °C, v nemocnicích se na něj obvykle fouká horký vzduch. Průtok směřuje do hrudníku, nikoli do končetin. Nejdříve je třeba obnovit kardiovaskulární funkce.

Podchlazení při těžké hypotermii (pod 28 °C) zahrnuje také vnitřní ohřev. Jedná se o intravenózní infuze, inhalace, laváže (omývání orgánů roztoky) a mimotělní vnitřní ohřev.

Léčba hypotermie

Následující léky se používají v případech nízké tělesné teploty různého původu:

  • Vitamíny a minerály. Používají se při vyčerpání organismu. Vitamin E se používá jako silný antioxidant a vitaminy skupiny B jsou předepsány pro zlepšení činnosti nervové tkáně.
  • Glukóza. Při těžké slabosti nebo hypoglykémii se pacientovi podává glukóza, někdy v kombinaci s vitaminem C.
  • Kardiotropní léky. Různé skupiny léků používaných ke stimulaci kardiovaskulární aktivity. V kritických situacích, kdy pacientovi hrozí zástava srdce, podejte roztok adrenalinu.
  • Antidepresiva. Předepisuje se ke zlepšení nervových spojení mezi různými částmi mozku. Antidepresiva mohou u některých pacientů snižovat tělesnou teplotu. Účinek léků v tomto případě nelze předvídat. Jejich hlavním účelem je pomoci člověku vyrovnat se s depresí.
  • Ostatní léky. Mohou to být antibiotika, antidota (při těžké intoxikaci) nebo hormony.
READ  Lze myčku integrovat do kuchyně Knoxhult

Přímá cesta k zánětu čelistní dutiny

Tento bod se týká lidí, kteří v noci spí s otevřenými ústy. Po spánku na chladném vzduchu je člověk suchý nejen v ústech, ale i v nose. Naše tělo je uzpůsobeno tak, že v případě sucha v ústech nebo nosní dutině dodává nadměrné množství hlenu, aby obnovilo potřebnou vlhkost. A to je přímá cesta k rýmě a zánětu čelistních dutin. Ta vás může zabít, pokud ji včas neléčíte.

Jedním z nejčastějších důsledků spánku se zapnutým ventilátorem je také bolest zad a šíje. Ventilátor nejen ochlazuje vzduch, ale také vytváří v místnosti průvan, který by vám mohl odfouknout záda nebo krk. Ráno to pocítíte. bude to strašně bolet a bude se vám špatně pohybovat.

Důležité. Jak se v noci chránit před horkem? Pokud chcete zůstat zdraví, měli byste se před spaním vyhnout větrákům. Vzduch je chladný už v noci, a pokud se vám v pokoji objeví komáři a jiný hmyz, stačí na okno přidat síť proti hmyzu. je to rychlé a levné.

Lékaři doporučují noční sprchu jako nejúčinnější způsob úniku před letním horkem. Ve sprše nepoužívejte mýdlové přípravky, protože mohou vysušovat pokožku. Po sprchování se nemusíte utírat ručníkem; nechte vodu přirozeně odpařovat z povrchu pokožky a pocítíte okamžitou úlevu.

Měli byste také pít hodně vody, a to i ledové, ale jen s mírou, abyste neprochladli. V blízkosti postele můžete mít láhev s vodou, abyste si mohli zvlhčit hrdlo, pokud vám bude v noci příliš horko nebo sucho.

Snažte se vyhnout pití piva, protože dehydratuje organismus.

Před spaním dobře vyvětrejte místnost, v noci je vzduch chladnější, což pomůže ochladit místnost.

Můžete také zkusit použít zvlhčovač vzduchu, protože v létě je vzduch nejen horký, ale také suchý. Zvlhčovač vzduchu je nejlepší umístit vedle postele. Přístroj udržuje v místnosti vlhkost, a tím usnadňuje dýchání.

Klimatizace je lepší než větrání?

Ani na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) považuje větrání za poměrně účinnou metodu chlazení místností. Rospotrebnadzor souhlasí a doporučuje v horkém počasí větrat, používat ventilátor nebo klimatizaci. Je dobré, když okna domu směřují do stinné zahrady a lehký vánek poskytuje svěžest. To je v městském životě stěží možné: hluk z ulice a znečištěné ovzduší v blízkosti velkých silnic snižují přínosy větrání. Kromě toho jsou podlahové a stropní ventilátory obvykle poměrně hlučné, ačkoli přispívají ke snížení teploty.

Přesto se doporučuje pravidelně provádět vlhké čištění a větrání klimatizovaných prostor: tato opatření společně zajišťují přísun kyslíku a likvidaci částic znečišťujících ovzduší.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS