Které nádobí by se nemělo používat

Varné plochy se sklokeramickými varnými deskami lze rozdělit do dvou skupin:

Existují dva typy topných ploch s normálním topným tělesem a indukční varnou deskou

Na běžném plynovém sporáku můžete používat téměř jakýkoli druh nádobí. sklokeramická varná deska je náročnější.

Jaké nádobí nemůžete používat, pokud máte sklokeramickou varnou desku?

 • Nádobí s nerovným dnem. Mohu vařit na varné desce v hrnci se zahnutým dnem?? Rozhodně ne. Ploché dno zajišťuje homogenní ohřev hrnců a pánví a tím zvyšuje účinnost topného tělesa. Pokud není dno nádobí na topné desce rovné, spotřeba energie se několikanásobně zvýší, což není hospodárné.

Návod k použití sklokeramických varných desek vyžaduje, aby se používalo nádobí s rovným a hladkým dnem

 • Nádobí s hrubým dnem. Drsná dna, jako například nerovná dna, způsobují na sklokeramickém povrchu četné mikroškrábance. Nejenže kazí jejich vzhled, ale také negativně ovlivňují jejich funkci.

Ploché a hladké dno pánve je předpokladem pro sklokeramické varné desky

 • kotle s kulatým dnem. Malé dno kotlíku není kvůli velmi malé styčné ploše vůbec to, co je potřeba pro elektrický vařič. To platí i pro většinu sklokeramického nádobí. Výjimkou jsou pánve se širokým a nepříliš kulatým dnem.

Které materiály jsou bezpečné

Přestože existuje mnoho omezení pro použití nádobí pro tento druh desek, existuje spousta odpovědí na otázku, jaké nádobí je vhodné pro sklokeramiku. Kameninové hrnce a pánve se vyrábějí z různých materiálů, objemů a tvarů. Nádobí pro sklokeramiku se kupuje společně s topným tělesem. Znalost nádobí, které lze používat na sklokeramické varné desce, pomáhá chránit varnou desku.

Smaltované nádobí

Smaltované nádobí je schváleno pro použití na tomto topném tělese. Smaltované nádobí má řadu speciálních vlastností:

 • Skleněné nádobí často nevypadá reprezentativně. Smaltované hrnce a pánve se vyrábějí v různých vzorech, tvarech a barvách.
 • Pokud používáte smaltované nádobí, před postavením nádoby na varnou desku pečlivě zkontrolujte její dno.
 • Nedoporučuje se používat stejné nádobí na plynovém topném tělese. Pokud tomu tak není, musíte před každým použitím zkontrolovat, zda je základna rovná a bez nečistot.

Přestože je používání smaltovaných nádob legální, je zakázáno pokládat varnou desku na prázdnou sklokeramickou desku. Dávejte pozor, zda se uvnitř pánve nenachází tekutina nebo potraviny. V opačném případě by se povrch topného tělesa vlivem tepla vážně poškodil. Stává se nevhodným pro další použití, navíc se částečně ztrácejí jeho vlastnosti.

jaké, nádobí, používat, sklokeramické, varné

Nerezová ocel

Pokud víte, jaké nádobí je vhodné pro sklokeramickou varnou desku, můžete použít nádobí z nerezové oceli, které je velmi odolné. Pokud ocel obsahuje nikl nebo chrom, je nádobí ještě pevnější a vydrží déle. Toto kuchyňské náčiní má velké množství tvarů. Nádobí z nerezové oceli se velmi snadno čistí, ačkoli se nepyšní různými vzory nebo barvami. Jednou z hlavních výhod tohoto typu je dobrá tepelná vodivost. To je hlavní předností této varné desky.

Zvolte tenkou nerezovou ocel se silnější základnou. Je třeba dodatečně zpevnit stěny, aby se zabránilo jejich ohýbání.

READ  Domácí styling krátkých vlasů pomocí fénu

Hliníková základna s teflonovým nebo keramickým povlakem

Hliník na sklokeramické varné desce však není ve všech případech povolen. Hliníkové nádobí na sklokeramické varné desce se snadno deformuje přehřátím. Vaření v hliníkovém nádobí se doporučuje, pokud jsou stěny nádobí dodatečně vyztuženy teflonovým nebo keramickým povlakem. Podstavec může být vyroben také z oceli.

Je důležité si uvědomit, že takové nádobí je zranitelnější a hůře se používá. Také o ně je třeba pečlivě pečovat. Po každém použití by se měl uchovávat v suchu a umývat bez použití čisticích prostředků. Tato opatření pomáhají déle uchovat vybrané nádobí pro sklokeramické varné desky.

Tepelně odolné sklo

Používání nádobí ze žáruvzdorného skla není jednoznačně zakázáno. Tyto nádoby však mají řadu nevýhod, které v případě jejich použití výrazně snižují pozitivní vlastnosti nádob a jejich povrchu:

 • Vysoká tepelná odolnost, a tedy nízká tepelná vodivost. Indukční topná tělesa vedou teplo příliš dlouho. Znamená to, že se plýtvá příliš velkým množstvím energie.
 • Odolné skleněné nádoby jsou zřídkakdy vyrobeny s vhodným průměrem pro hořáky těchto topných těles.

Ačkoli není zakázáno používat na těchto topných tělesech sklo, nedoporučuje se to. Praktičtější je zvolit nádobí z jiných materiálů.

Litina

Litina je schváleným materiálem pro použití na tomto typu topného tělesa, proto se používá litinová varná deska. Velká hmotnost tohoto výrobku však zhoršuje tepelnou vodivost. To má za následek vyšší náklady na energii. Také neopatrné používání nebo sebemenší pohyb může povrch varné desky poškrábat nebo dokonce rozbít.

Litinové pánve jsou často lité a ne vždy dokonale hladké. Z tohoto důvodu někdy není možné pánve zahřát na plný výkon.

Jaké nádobí je vhodné pro sklokeramický sporák?

Sklokeramické varné desky jsou stále oblíbenější díky svému modernímu designu a snadnému používání. Otření hladkého povrchu hadříkem je mnohem snazší než čištění nečistot a mastnoty z plynových hořáků nebo elektrických „placek“. Díky svému jedinečnému vzhledu zrcadlový panel dokonale zapadne do každého interiéru.

V našem článku se dozvíte, jak vybrat nádobí pro sklokeramickou varnou desku

Domácí hospodyňce se konečně splnil sen. v kuchyni má novou varnou desku. Nyní je čas přečíst si návod k použití a zjistit, které nádobí je vhodné pro sklokeramickou varnou desku.

Speciální funkce vytápění

V případě běžného topného tělesa zajišťují topná tělesa varné desky ohřev povrchu a následně předávají teplo do varné desky. Jak již bylo zmíněno, čím lepší je kontakt mezi varnou deskou a nádobím, tím rychlejší a účinnější je přenos tepla.

Topná tělesa zajišťují teplo.

Trochu jiné u indukčních modelů. Speciálně integrované prvky vytvářejí teplo přímo na povrchu nádobí, aniž by se nejprve přeneslo na samotnou varnou desku. Díky tomu jsou tyto spotřebiče mnohem účinnější a úspornější. Přechod z plynových varných desek na elektrické však zároveň vyžaduje nákup dalšího nádobí se speciálním povrchem.

Indukční varná deska okamžitě zahřívá povrch nádobí.

Problémy s kompatibilitou s nádobím

Na sklokeramické varné desce nelze používat nádobí. Buď si musíte koupit nové s feromagnetickými vlastnostmi, nebo hledat správný druh nádoby mezi kuchyňským náčiním.

Pro sklokeramický sporák je třeba zakoupit nádobí s feromagnetickými vlastnostmi.

Protože princip fungování závisí na dně nádobí, závisí jejich kompatibilita na dně nádobí. Měla by být zdůrazněna a hodnocena nejen na základě svého designu a vzhledu, ale také na základě svých charakteristických rysů.

Charakteristiky „ideálního“ dna

Jak již bylo zmíněno, nejdůležitějším kritériem pro výběr správného nádobí je jeho dno. Dno nádobí musí být hladké a bez škrábanců nebo odštěpků. Tyto nedostatky mohou ohrozit funkčnost spotřebiče a narušit jeho konstrukci.

READ  Jak vyprázdnit koupelnový radiátor

Ideální dno nádobí musí být hladké, bez sebemenších škrábanců nebo odštěpků.

Tloušťka základny by měla být střední, ne menší než jeden centimetr. Čím je nádobí silnější, tím rovnoměrněji se zahřívá. Při koupi nádobí je navíc vhodné si uvědomit, že černé matné dno se zahřívá lépe než lesklé světlé dno.

Kompatibilní s nerezovou ocelí

Výrobky z nerezové oceli jsou již dlouho známé svou trvanlivostí a odolností proti opotřebení. Lze je použít nejen na starších plynových sporácích, ale i na moderních sklokeramických varných deskách.

Takové nádobí je husté, laminované, netaví se a nezanechává zbytky.

Toto nádobí je husté, laminované, nerozpouští se a nezanechává zbytky. Dlouhodobě také udržuje teplo. Hlavní je, abyste při jejich nákupu nenašli žádné vady.

Smaltované a hliníkové nádobí

Nádobí vyrobené z hliníkových slitin je pro použití na skleněné varné desce zcela nevhodné, alespoň to tvrdí mnozí spotřebitelé. Moderní výrobci však začali vyrábět hliníkové výrobky se specializovanou magnetickou základnou, která umožňuje nádobí na takových varných deskách plně využít.

Moderní výrobci vyrábějí hliníkové předměty se specializovanými magnetickými základnami.

Smaltované předměty jsou také málo odolné vůči mechanickým nárazům. Přesto kov při zahřívání neoxiduje a neuvolňuje do potravin žádné chemické látky. Toto nádobí je schváleno pro použití na sklokeramických varných deskách, je však třeba věnovat pozornost dnu nádoby.

Je schválen pro použití na sklokeramických sporácích, je však třeba věnovat pozornost dnu nádoby.

Žáruvzdorné sklo

Skleněné nádobí odolné vůči vysokým teplotám. Při použití na sklokeramických spotřebičích je však tepelná vodivost velmi nízká.

Tepelná vodivost sklokeramických spotřebičů je velmi nízká.

Má smysl používat takové nádobí na sporáku?? Myslíme si, že ne. Zahřívání nádobí spotřebuje spoustu energie. A nakonec utratíte spoustu peněz za přípravu jediného jídla.

Keramika a teflon

Majitelé těchto spotřebičů se nezřídka ptají: Mohu na sklokeramickou varnou desku umístit sklokeramické nádobí?? Rozhodně ne! Koneckonců, běžné keramické nádobí se často nazývá kamenina, což znamená, že nemá žádné magnetické vlastnosti.

Pokud se pokusíte umístit keramickou nádobu na povrch varné desky, nedosáhnete žádných výsledků.

Pokud se pokusíte umístit keramický předmět na povrch panelu, nedosáhnete žádných výsledků. Buď zůstane hrnec studený, nebo varná deska na jeho přítomnost nereaguje.

Poté, co jste utratili nemalé peníze za nákup moderního sporáku, měli byste začít revidovat kuchyňské police, možná žádné z nádobí není vhodné pro vaření na nových spotřebičích.

Co nepoužívat:

 • Hrnce, pánve s odštípnutým, poškrábaným nebo nerovným dnem.
 • Nádoby s deformovaným dnem.
 • nádobí z mědi, mosazi, hliníku nebo keramiky.
 • Nádobí s malým průměrem.

Jaké jsou zvláštní vlastnosti ohřevu nádobí pro sklokeramické varné desky?

Charakteristickým rysem těchto varných desek je rychlý ohřev hořáků, které uvolňují tepelnou energii vertikálně pouze na dno nádobí. A rychlé ochlazení zabraňuje opaření rodiny a zejména malých dětí. Když je na varné desce instalováno indukční topné těleso, neohřívá povrch varné desky, ale pouze nádobí. Nejbezpečnější vařič na trhu.

Indukční varné desky

Moderní výrobci začali vyrábět hliníkové výrobky se specializovanými magnetickými základnami, které umožňují plné využití takového nádobí.

Obecné požadavky na základnu

Jak jste si již možná všimli, hlavní nároky jsou kladeny na dno nádobí pro sklokeramické varné desky. Níže se dozvíte, čemu je třeba věnovat pozornost, abyste zajistili dlouhou životnost svého spotřebiče.

READ  Rychlý depilační krém Veet jak používat

Ideální základna pro sklokeramické nádobí je hladká a rovnoměrná. Za studena nesmí být konkávní více než 0,6 % průměru. Základna se při zahřátí mírně roztáhne a pevně přilne k dnu sporáku.

Jakákoli nerovnost nebo drsnost způsobuje špatný přenos tepla na nádobí. Nádobí se přehřívá, což zkracuje jeho životnost a zvyšuje spotřebu energie.

nádobí pro sklokeramické varné desky je obvykle opatřeno ochrannou vrstvou, která zabraňuje poškrábání, vrypu a prasklinám.

Čím silnější je základna, tím lépe. Pravděpodobně jste si všimli, jak rychle se tenké hliníkové hrnce a pánve připalují, zejména tekutiny. Proto potřebujete silný podklad, který se rovnoměrně zahřívá a nedeformuje se vlivem vysoké teploty.

Obecně se základ nádobí pro sklokeramické varné desky skládá ze 3 až 5 vrstev různých kovů: nerezové oceli, hliníkové slitiny. To zvyšuje pevnost a zlepšuje rozptyl tepla.

Vysoce lesklý povrch odráží tepelné záření, což prodlužuje dobu vaření a spotřebu energie. Základ nádobí pro sklokeramické pánve musí být tmavý a neprůhledný.

Při výběru nádobí pro varnou desku musí průměr dna nádobí odpovídat průměru varné desky. Používání nádobí s malým dnem vede k problémům. plýtvání energií, přehřívání varné desky a nebezpečí popálení při dotyku s horkým povrchem.

Hrnce a pánve s dnem větším, než je průměr hořáku, se neohřívají na plný výkon.

U indukčních varných desek je princip mírnější, protože cívka ohřívá pouze nádobí. Průměr základny by měl pokud možno odpovídat průměru hořáku, ale může být i menší. Velká pánev na malém obvodu zahřeje pouze část dna, což prodlužuje dobu vaření.

Doporučujeme: 10 užitečných drobností z Fix-Price

Výběrová kritéria

Tyto informace vycházejí z doporučení výrobců a veškeré nádobí pro sklokeramické varné desky musí tyto požadavky splňovat:

 • Ploché, hladké podstavce. Nádobí a pánve pro elektrické sporáky musí mít rovné dno bez výstupků a poškození. Čím lepší je kontakt sklokeramické desky s podstavcem, tím lépe se nádobí zahřívá a tím rychleji se jídlo připravuje.
 • tloušťka dna. Musí být dostatečně velký, aby se povrch při silném zahřátí nedeformoval nebo neohýbal. Litinová pánev je v tomto ohledu mnohem vhodnější než hliníkové nádobí s tenkými stěnami. Pokud je však tloušťka příliš velká, ohřev je pomalejší, což je také třeba mít na paměti.
 • Průměr základny. Pánve na vaření musí být dokonale přizpůsobeny topné desce. Ujistěte se proto, že znáte velikost varných prvků a přizpůsobte jim nádobí. Specifikace jsou standardní, takže není problém najít ten správný.
 • Značení na nádobí. Na obalu nebo přiloženém štítku musí být uvedeno, že spotřebič je vhodný pro sklokeramiku. Nádobí je vhodné pro sklokeramické varné desky, pouze pokud je na desce uvedeno zvláštní označení.
 • Podklad musí být tmavý. Nezáleží na tom, zda je povrch lesklý nebo matný. pokud není lesklý. Je to proto, že světlé, lesklé povrchy odrážejí teplo a účinnost se snižuje, část energie se jednoduše promarní. Použití zrcadlového povrchu není ze stejného důvodu dobrý nápad.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS