Co je lepší overlock nebo vyšívací stroj: srovnání?

Před několika desetiletími neměli zkušení krejčí a nadšenci do šití při nákupu šicích strojů příliš na výběr. V dnešní době jsou i odborníci zaskočeni množstvím strojů, které šití usnadňují, urychlují a estetizují.

Mezi oblíbené šicí stroje, o kterých se dnes nejčastěji mluví, patří „overlock“, „kobercový stroj“ a „ploché odšívací stroje“ (tzv. „česací šicí stroj“). Navzdory popularitě těchto názvů mají mnozí problém rozlišit, jak se používají. Co je lepší pro začínajícího krejčího. overlock nebo smyčkovač, a co je vhodnější pro zkušeného krejčího?

Proto stojí za to pokusit se pochopit, jaké jsou tyto možnosti šicího zařízení, jaké jsou jejich hlavní vlastnosti a rozdíly mezi sebou, stejně jako funkční výhody a nevýhody.

PŘETÍŽENÉ ŠITÍ

2-vlákno. Používá se pro jemné tkaniny. Pro vytvoření tohoto stehu na modelu musí být konvertibilní v podobě klipu pro překrytí horní knoflíkové dírky a použití spodní s jednou jehlou

3 vlákna. Nejběžnější steh. Tento typ šití provádí jakýkoli přístroj, od nejúspornějšího až po nejdražší.

4-vlákno. Tento steh je vhodný nejen pro přeplátování, ale také pro šití jednotlivých detailů švů.

5 závitů. Vyskytuje se zřídka, používá se hlavně v továrnách. Overlock s tímto švem musí být vybaven třemi jehlami a cívkovým očkem.

Tip 3. Rovný steh

Pokud máte možnost vyzkoušet si šicí stroj před jeho koupí, doporučuji malý experiment. Nechte šicí stroj šít sám bez vaší pomoci a přispění. Umístěte kus látky pod přítlačnou patku a sledujte, jak šije rovné stehy na šířku patky od okraje látky. Pro lepší vzhled použijte kontrastní nitě namísto nití tón v tónu.

Na první pohled tak vidíte, jak šití dopadá. Zejména, zda je vidět, když se přetahuje na jednu stranu, nebo je ve stejné vzdálenosti od okraje přikrývky? Pokud je steh trochu „vede“, pak je sestava šicího stroje vadná a pokud ji budete nadále používat, budete se muset obrátit na opraváře, aby upravil zuby na jehlové desce. V některých případech nelze tuto vadu odstranit a v budoucnu se s takovým šicím strojem musíte snažit o rovnoměrné šití.

jaký, rozdíl, mezi, overlockem, šicím, strojem

Jaký overlock zvolit

Třípramenné overlocky jsou zastaralé a již nejsou k dispozici. V obchodech najdete čtyřnitné overlocky, které lze jednoduše nastavit pro dvou-, tří- a čtyřnitné švy. Pro jednoduché prošívání lze použít 3 nitě:

 • třípramenný overcastingový steh;
 • Úzké a široké overlockové stehy;
 • Flatlock nebo Flatlock, včetně úzkých nebo širokých typů;
 • Rolovací steh (podkasání) ze 3 nití;
 • lemy.
READ  Rozdíl mezi vysoušečem vlasů Dyson a běžným vysoušečem vlasů

Modely 4jehlového overlocku šijí druhou jehlou na přední straně a mají všechny základní overlockové stehy 3jehlového overlocku. S tímto strojem můžete provádět operace:

 • Ořezávání okrajů volných látek;
 • zpracování pletených nebo elastických tkanin;
 • Zpevňuje místa, která jsou vystavena intenzivnímu používání.

U některých oděvů budete muset zvážit další vybavení pro vybraný overlockový stroj. Overlockový stroj na rozdíl od overlocku olemuje pouze okraj látky ve složené poloze, provádí plochý steh ze 3, 4 nebo 5 nití. Tyto stroje nejsou určeny k ořezávání a řetízkovému šití.

What is the Difference Between a Serger and a Sewing Machine?

Místo dvou strojů můžete mít jeden overlock, který kombinuje první i druhý stroj. V praxi to znamená pouze úsporu místa, ale ne nákladů. Cenově se dvojice overlockových stehů přibližně vyrovná nákupu jednoho overlockového stroje.

Z hlediska profesionální úrovně je lepší zvolit dvě zařízení než jedno kombinované. Nejlepší je doplnit jednoduchý overlockový stroj prošívacím strojem nebo multifunkční overlockový stroj šicím strojem.

Dobře si prohlédněte, jaké jsou k dispozici různé modely. Sestavte si krátký seznam prioritních funkcí, který vám pomůže při výběru mezi několika stroji.

Skvěle se hodí k přešívání těžkých látek. pomáhá zabránit jejich sklouzávání a urychluje proces šití.

Levné modely mají na přední straně panel s mechanickými nastavovacími knoflíky. U overlocků střední cenové kategorie se nachází na jedné ose, což zajišťuje dobrou rovnoměrnost napětí, která je u levnějších zařízení nedostupná. Nejdražší overlock pro domácnost má elektronické nastavení, za kvalitu stehu je zodpovědný počítač.

Nůž odřízne přebytek při šití okraje oděvu, ale nůž není vždy potřeba. Například při šití velmi volných nebo nenapnutých látek, při šití ozdobných stehů nebo při šití zaoblených rohů nůž vypněte.

Pomáhá zabránit vzniku odřezků při šití elastických látek. Pomocí speciálního regulátoru posuvu můžete nastavit rychlost obou hřebenů a zcela eliminovat případné potíže. Další výhodou diferenciálního podavače je možnost vytvářet overlocky.

READ  Držák na ručníky s bočním připojením police

Umožňuje vyladit overlock pro různé látky, takže můžete šít efektivněji.

Z různých možností a designových funkcí si vyberte to, co skutečně potřebujete pro svou práci. Některé funkce mohou výrazně ovlivnit cenu spotřebiče, ale mohou být také zcela zbytečné.

Stejně jako tento článek? Absolvujte kurz overlocku, sledujte kurz online nebo přijďte šít k nám do Soshyu!

Jak si vybrat?

Pokud přemýšlíte, co je nejlepší, zvažte výhody a nevýhody obou produktů. Overlock skvěle zvládne overlockování výrobků na jeden zátah, stejnou funkci má i overlock, ale kromě toho provádí i metodu plochého stehu pro zpracování pletenin. Perfektně si poradí s lemováním výstřihů. Pokud hledáte stroj určený výhradně k overlocku, nemá smysl přeplácet za stroj se vzorem. A pokud budoucí majitel stroje často šije pletené věci, je dobrou volbou sešit s vyšívanými předměty.

Pokud se rozhodnete pro prošívací stroj, mějte na paměti, že se jedná o poměrně drahé zařízení, které navíc vyžaduje mnoho zkušeností, a to nejen v šití, ale také v ovládání multifunkčního stroje. Například při šití úpletů se musí krejčí naučit rychle měnit rychlost.

Při výběru plotru si dvakrát rozmyslete, zda potřebujete přídavné funkce, protože ani odborníci je při práci s prošívacím strojem obvykle nepoužívají. Někdy mohou tyto další možnosti ztížit nastavení a provoz šicího stroje.

Obecně je těžké říci overlock nebo overlock, protože vše závisí na potřebách kupujícího, jeho financích, zkušenostech a osobních preferencích. V každém případě je však při nákupu důležité se ujistit, že je stroj v plném provozním stavu, všechny součásti jsou na svém místě, návod k použití obsahuje pravidla pro práci se zařízením v ruštině.

Při seznamování s prodejcem a strojem si však vezměte někoho, kdo má se šicím zařízením zkušenosti, abyste snížili riziko, že si koupíte „prase v žitě“.

Další funkce

Volitelné funkce a příslušenství výrazně ovlivní cenu spotřebiče.

Snadné navlékání je důležitým faktorem jak u overlocků, tak u vyšívacích strojů. Jednodušší modely mají barevnou tabulku na těle stroje, ale dnešní sofistikovanější stroje mají automatické navlékače včetně pneumatického navlékání.

Vyšší modely zvládnou více nití, takže lze šít více.

jaký, rozdíl, mezi, overlockem, šicím, strojem

Moderní stroje s elektronickým ovládáním mohou být vybaveny také vícebodovým LED osvětlením, automatickým řezáním, automatickým napínáním. Pro šicí operace, jako je paličkování, korálkování atd., můžete si koupit speciální nožičky a šneky.

READ  Jak šít úplety na běžném šicím stroji

Tipy pro výběr

Výběr šicího stroje by měl vycházet z potřeby určitých operací pro konkrétního uživatele v kombinaci s jeho finančními možnostmi. Těmto informacím se vyplatí věnovat pozornost:

 • Při šití může být nutné často měnit overlockové a ploché stehy. Overlockové stroje je třeba překonfigurovat tak, aby bylo možné přepínat mezi těmito operacemi. Pokud jsou k dispozici finanční prostředky a prostor, může být pro studio výhodnější použít samostatný overlockový stroj a stroj pro plochý steh;
 • Nezapomeňte na snadné nastavení a navlékání nití. Navlékání nitě do jehly zvládne navlékač během několika sekund a overlockové smyčky lze navléknout pouhým stisknutím tlačítka bez nutnosti použití speciální pinzety nebo jiných navlékacích nástrojů;
 • Dražší stroje mají nejen více úloh, ale nabízejí také vyšší rychlost šití. Kvalita stehu těchto modelů byla zlepšena například použitím pokročilých systémů kontroly napětí nitě.
 • odpadkový koš udržuje pracovní plochu při stříhání látky čistou;
 • Hlučnost může být důležitá pro stroj vybraný do malého bytu;
 • záruční dobu a dostupnost servisního střediska ve vašem městě;
 • Dostupnost a cena komponentů.

Chcete-li si koupit overlock nebo prošívací stroj, podívejte se na osobní hodnocení majitele overlocku nebo prošívacího stroje. Získat odpověď na jakoukoli otázku může také poradce obchod „Šití poradce“.

S jakým overlockem teď šiji?

Koupil jsem si pro práci ne overlock, ale prošívací stroj, který kombinuje práci dvou strojů. overlocku a stroje na ploché švy. Pokud si myslíte, že stojí stejně jako dva overlocky, mýlíte se. Vybral jsem si společnost, která zatím není příliš známá ani propagovaná. Přestože je výrobce mého overlocku asijské značky, šije skvěle a je radost ho používat už léta. Mám pětivláknový prošívací stroj od Merrylocku a při správném přístupu si s ním skvěle rozumíme.)

| Denial of responsibility | Contacts |RSS