Jak vybrat troubu: pomůže vám rozhodnout se podle kritérií

Nedávno jsme se zabývali otázkou „Jak si vybrat varnou desku do domácnosti“. Domácí varné desky jsou však často spojeny s troubou (pokud se ovšem uživatel nerozhodl troubu úplně vypustit). Existuje několik hlavních důvodů, proč někdo dává přednost samostatné troubě před kombinovaným řešením (volně stojící varnou deskou): možnost integrovat varnou desku do kuchyňské linky, možnost vybrat si nejvhodnější dvojici varné desky a trouby, která nejlépe vyhovuje potřebám kuchaře, a konečně možnost vybrat si správný design. Jak tedy vybrat troubu a na co byste se měli u domácího spotřebiče zaměřit především?? Pojďme zjistit.

Stejně jako u varné desky je třeba se nejprve rozhodnout, o jaký typ trouby se jedná. A to, zda bude na plyn, nebo na elektřinu. Volba v tomto případě není tak jednoduchá jako u varné desky. Plynová trouba je pravděpodobně levnější na pořízení a téměř jistě i na provoz, ale mnoho lidí si vybírá elektrickou troubu, i když mají přívod plynu.

Elektrické trouby mají větší funkčnost než plynové trouby. Například elektrický ohřev umožňuje lepší kontrolu teploty při vaření (například plynová trouba vás dlouho neochladí). Někteří se také domnívají, že vaření bez otevřeného ohně je z hlediska požární bezpečnosti bezpečnější.

A konečně, elektrické trouby mají pověst předvídatelnějších a přívětivějších pro začátečníky. Zjednodušeně řečeno, pokud se chcete naučit vařit v troubě, elektrická trouba vám umožní soustředit veškeré úsilí na výsledek, ale plynová trouba vás při tom naučí svůj vlastní jedinečný charakter.

Samsung NV 70 K2340RB Nová samostatná elektrická trouba Metro s dvojitým ventilátorem Objem 70 litrů

Volba plynové trouby však neznamená, že nepotřebujete připojení k elektrické síti: moderní plynové trouby mají často zabudované světlo, elektrický gril nebo ventilátor pro konvekci. Všechny tyto věci vyžadují určité množství elektřiny.

Plynová trouba Maunfeld MGOG 673 S z nerezové oceli

Za zmínku také stojí, že většina elektrických trub je výkonnými spotřebiči se spotřebou mezi 2,5 a 4,0 kW. Vyžadují samostatné napájecí vedení pro zastřihovač s povinným uzemněním.

Srovnání energetické účinnosti

Parametr energetické účinnosti udává, jak úsporný je spotřebič. Jinými slovy, poměr vstupů a provozní doby. Pokud hledáte elektrickou troubu, nezaměňujte energetickou účinnost s kapacitou. Pokud spotřebitel preferuje maximální výkon (protože se promítá do vysoké účinnosti), měla by být energetická účinnost naopak minimální.

Náklady na energii elektrické trouby

Pokud máte omezený rodinný rozpočet, není elektrická trouba tou nejlepší volbou. Zaprvé je dražší než plynová trouba. A za druhé, elektřina sama o sobě není levná. Přestože moderní trouby spotřebovávají ve srovnání se staršími modely jen zlomek energie. Aby mohl spotřebitel okamžitě posoudit energetickou účinnost trouby, je řada rozdělena do několika tříd: A, B, C, D, E, F a G. Posledních 5 by se mělo ignorovat. tyto spotřebiče stojí pěkný peníz, protože mají spotřebu až 4 kW. Ani trouby třídy B nejsou dobrou volbou. optimální energetickou účinnost mají pouze elektrické trouby třídy A. Spotřebují pouze 2,5 kW. ani časté vaření v elektrické troubě vaši peněženku příliš nezatíží.

Moderní výrobci nabízejí také modely s energetickou účinností třídy A (A). Nová generace pečicích trub šetří maximum elektrické energie a tím i peněz, a proto je na trhu oblíbenější než kdykoli předtím. Navíc jsou tyto trouby vybaveny pokročilými technologiemi, které snižují spotřebu energie. Konvekce je například nucená cirkulace vzduchu ve varné komoře. Rychleji ohřívá jídlo a spotřebuje méně zdrojů za kratší dobu. V režimu Auto trouba automaticky udržuje teplotu přímo v troubě, aniž by spotřebovávala další kilowatty.

Navíc záleží na tom, koho používáte. každý má jiné potřeby, pokud jde o používání elektrické trouby. Čím více chcete spotřebiče používat, tím energeticky úspornější musí být. A nenechte se odradit vysokými náklady na tyto modely: investice do nich se velmi vrátí. Při vaření chutných a zdravých jídel však nemusíte šetřit.

Spotřeba plynové trouby

Plynová trouba je cenově výhodná varianta. A když si uvědomíme, že dnešní modely mají pokročilé funkce, které zlepšují topný výkon, je to pro uživatele výhoda. Plyn je zdaleka nejlevnějším druhem paliva, takže z finančního hlediska je plyn preferovanou variantou. Abyste si však mohli koupit nejúspornější a energeticky nejúspornější troubu do vaší kuchyně, musíte vědět, kolik plynu spotřebuje model, o který máte zájem.

READ  Přizpůsobte si velikost mísy multicookeru podle svého výběru

Na základě tohoto kritéria odborníci rozlišují pece s nízkou, normální a vysokou tepelnou kapacitou. Přesná spotřeba plynové trouby je uvedena v technickém listu, ale obvykle se udává v kW. Všimněte si, že v datovém listu je uvedena maximální spotřeba energie. Přepočet na metry krychlové je snadný. 1 metr krychlový plynu se rovná 10 kW. Jinými slovy, údaje na výrobním štítku je třeba vydělit deseti. V praxi se plynové trouby obvykle nevyužívají naplno. například se často spotřebuje pouze 5 m3 z maximálních 10. I zde záleží na uživateli.

Která možnost je ekonomičtější??

Plynové trouby mají v tomto ohledu výhodu, protože plyn je levnější než elektřina. Pokud se nepovažujete za pokročilého kuchaře a nemáte v plánu zdokonalovat své kuchařské dovednosti s ohledem na možnosti zařízení, nemá smysl kupovat elektrickou troubu. Plynový model vám ušetří peníze, zejména pokud spotřebič používáte často. Pokud jste však zvyklí překvapovat rodinu a přátele kulinářskými mistrovskými díly, energetická účinnost trouby ustupuje do pozadí.

Spotřeba elektrických trub

Moderní zásuvné trouby s výkonem od 2,5 do 4 kW. Většina lidí si vybírá spotřebiče podle toho, kolik kilowattů za hodinu spotřebuje, což zase závisí na velikosti varné skříně.

Modely s objemem 65 litrů a více spotřebují nejméně 1 kWh (v průměru 1,1-1,2 kW). Průměrná spotřeba 0,8 až 0,9 kWh pro troubu o objemu 35 litrů, zatímco elektrické trouby o objemu 12 až 35 litrů potřebují přibližně 0,6 kWh energie.

Stojí za zmínku, že existují třídy spotřeby energie. Spotřebiče třídy A jsou úsporné, modely třídy A a A nabízejí úsporu energie mezi 25 % a 45 %. Čím výkonnější je spotřebič, tím nižší je spotřeba a jídlo se rychleji uvaří.

Spotřeba u plynových modelů

Kolik plynu spotřebuje váš spotřebič, zjistíte z jeho technického listu. Při porovnání s elektrickým spotřebičem je třeba vědět, že 1 metr krychlový plynu odpovídá 10 kilowattům elektřiny. V peněžním vyjádření to není totéž, protože jeden metr krychlový plynu stojí méně než deset kilowattů elektřiny.

Spotřeba plynové trouby závisí na tom, jak často se používá. Průměrná spotřeba je čtyři až pět metrů krychlových, ale kuchaři obvykle spotřebují více než deset metrů krychlových. V každém případě zaplatíte za spotřebovaný plyn méně než za elektřinu, pokud je stejná v kilowattech.

Péče o troubu je základním prvkem jejího provozu a do značné míry na ní závisí dlouhá životnost spotřebiče. Troubu je třeba vyčistit ihned po vaření, zejména po přípravě mastného jídla. Zmrzlý tuk se hůře odstraňuje, proto je lepší ho odstranit včas.

Mnoho modelů je od výrobců trub vybaveno samočisticím systémem, který může výrazně zkrátit dobu potřebnou k údržbě. Pokud takový systém chybí, je nutné spotřebič čistit ručně pomocí domácích chemikálií.

Čištění elektrické trouby

Pro účinné odstranění nečistot vyvinuli výrobci čisticích prostředků celou řadu produktů, které účinně odstraňují mastnotu a spáleniny ze stěn dutin. Elektrické trouby lze čistit pomocí speciálních přípravků, jako jsou kapaliny, pasty a spreje.

Jedná se však o chemické látky, které mohou ničit nehty, vysušovat a dráždit pokožku a způsobovat alergické reakce. Je lepší pořídit si spotřebiče se samočisticím systémem, který minimalizuje zásahy uživatele při čištění trouby.

Nejpokročilejší metodou čištění, která se používá výhradně pro elektrické trouby, je pyrolytické čištění. Po dokončení pečení je třeba nastavit teplotu trouby na 500 °C. Tato teplota omezuje spálení všech částeček nečistot. Hostitelka musí pouze setřít popel mokrým hadříkem, což trvá jen několik minut.

Pyrolytické čištění je velmi účinné, ale má i své nevýhody. Zaprvé, elektrický spotřebič s takovým systémem není levný a zadruhé, samotný proces spotřebovává hodně elektřiny. Za třetí, pyrolýza způsobuje v kuchyni ohnivý zápach a vyžaduje zapnutý odsavač par, který spotřebovává více elektřiny.

Péče o plynové trouby

Ruční čištění plynové trouby se neliší od čištění elektrického spotřebiče. Stejné čisticí prostředky, naprosto stejná pravidla týkající se načasování procesu. Nepoužívejte kovové houbičky, které poškrábou povlak. Nedoporučuje se ani používání barevných houbiček, protože se může zdát, že nemají žádný viditelný účinek, ale časem mohou způsobit škrábance.

Plynové trouby mohou být také vybaveny samočisticími systémy. hydrolýzou a katalytickými systémy. Druhá varianta je lepší, protože čistí troubu během vaření, čímž šetří energii. Podstatou katalytického čištění je účinek speciálního smaltu na povrchu varné desky. Povlak rozkládá mastné nečistoty na vodu a uhlík, takže uživatel může troubu rychle vyčistit. Nevýhodou spotřebičů s katalytickým čištěním je, že je třeba časem vyměnit desky varné skříňky, protože se zhoršuje účinnost smaltu.

READ  Co je lepší než dvouokruhový kotel nebo bojler?

Samočistění hydrolýzou se dá nazvat samočistícím, ale v každém případě usnadňuje péči o spotřebič. Po skončení vaření se speciální nádoba naplní vodou a čisticím prostředkem a trouba se zapne na teplotu 60-90 °C, která způsobí, že pára zaútočí na nečistoty. Změknou a lze je snadno vyjmout z varné skříně. Všimněte si, že hydrolýzní a katalytické samočisticí systémy se vyskytují nejen v plynových pecích, ale také v elektrických, ale pouze v pyrolytických.

Bezpečnost elektrických a plynových trub

Důležitým faktorem je bezpečnost trouby, protože nechcete, aby váš domov vzplál nebo abyste se popálili. Bezpečnostní systém trouby je obvykle vícevrstvý. Část technologie slouží k zajištění bezpečnosti majitele a domácnosti, kde bude spotřebič instalován, část k prevenci poruch. Do této kategorie patří například ochrana proti přehřátí.

jaký, rozdíl, mezi, plynovou

spotřebiče, které používají plyn, mají regulaci plynu. Plynové hořáky jsou obvykle vybaveny jednoduchým bezpečnostním zařízením, které umožňuje průtok proudu pouze při vysoké teplotě. Jednoduchý obvod funguje takto: plyn hoří. bezpečnostní zařízení zůstává horké a vede proud. ventil, kterým plyn proudí do hořáku, zůstává otevřený. Jakmile plamen zhasne, teplota klesne a ventil automaticky přeruší přívod modrého paliva. Systém je velmi spolehlivý, protože nevyžaduje elektřinu ani složité mechanismy.

V případě elektrických trub je obecně vyžadována ochrana proti přehřátí. Pokud teplota stoupne nad určitou úroveň, topení se vypne. To platí i v případě, že je trouba v provozu déle než nastavenou dobu. Výrobce trouby může tuto dobu omezit na 3 hodiny (jen velmi zřídka je třeba péct déle), ale někdy může být časový interval kratší nebo delší.

Chladné dveře jsou důležitým bezpečnostním prvkem. Většina trub je vyrobena z tvrzeného skla, které umožňuje sledovat proces pečení. Přehřívání zabraňuje tangenciální chlazení a dvojité nebo trojité zasklení.

Potřebujete konvekci??

Plynová trouba s konvekcí je funkčnější než běžná trouba. Pokud často vaříte na více úrovních, je tento model vhodný pro vás. Integrovaný ventilátor cirkuluje ohřátý vzduch v celé dutině, čímž zajišťuje rovnoměrné vaření nebo přípravu pokrmů.

Nerovnoměrné pečení je jednou z největších nevýhod plynových trub. Naše babičky a maminky, které o konvektomatech ani nesnily, se pouštěly do různých triků, aby nezkazily podepsaný pokrm: do trouby dávaly cihly, nádobu s vodou. Výsledek však nebyl vždy dokonalý. A aby bylo možné upéct například sušenku, která je velmi náročná na ohřev, bylo zapotřebí let praxe.

jaký, rozdíl, mezi, plynovou

Mnoho lidí má stále pochybnosti o tom, zda plynové trouby mají konvekci. Proud vzduchu z ventilátoru může přece plamen hořáku zadusit. Výrobcům se však tento problém podařilo vyřešit. A pokud oheň uhasne, systém kontroly plynu okamžitě přeruší přívod paliva, takže nedojde k úniku.

Plynová trouba s konvekcí uvaří mnohem rychleji. Můžete experimentovat a kombinovat větrání s různými režimy ohřevu. Pokrmy se dobře propečou na povrchu a uvnitř zůstanou šťavnaté. Všechny druhy potravin se pečou rovnoměrně: maso, ryby, zelenina a pečivo. Ani to nejrozmarnější těsto se v konvektomatu nerozpadne. Pokud vaříte na více než jednom plechu, nemusíte je neustále přerovnávat, protože teplo na všech úrovních bude stejné.

Režimy vytápění

Různé produkty vyžadují různé podmínky vaření, pokud jde o rychlost, teplotu ohřevu. Čím více režimů zařízení má, tím pestřejší je nabídka na stole.

Jak vybrat pečící troubu | Nákupní rádce

Naše cenově výhodná elektrická trouba může být vybavena více než jedním topným tělesem, a to buď nahoře, nebo dole. Některé modely jsou vybaveny přídavným grilovacím prvkem. Nachází se v horní části dutiny trouby pod stropem. Při použití svítí červeně.

Středně drahé modely elektrických trub jsou kromě základních režimů vybaveny nuceným oběhem vzduchu. Konvekční režim zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla v celé varné komoře. Pokrm je rovnoměrně propečený ze všech stran.

Levné plynové trouby ohřívají dutinu trouby jednosměrně. Plynové hořáky jsou umístěny ve spodní části a poskytují v této oblasti největší teplo. Rychlostí ohřevu překonávají své elektrické protějšky.

Dražší modely plynových trub jsou vybaveny grilem. Tento prvek může být plynový nebo elektrický. V druhém případě se tento typ trouby stává kombinovanou plynovou a elektrickou troubou.

Který je levnější?

To, že je plyn levnější než elektřina, neznamená, že jsou elektrické trouby méně úsporné. Pouze jejich spotřeba energie vám poskytne dobrou představu o tom, jak je spotřebič energeticky účinný. Energetická účinnost trouby pro uživatele se určuje především v peněžním vyjádření. Aktuální jednotkové náklady na metr krychlový plynu nebo kilowatt elektřiny vynásobené množstvím spotřebovaným za dané období vám mohou poskytnout přesný údaj.

READ  Automatické přikládání uhlí do kotle vlastníma rukama

Spotřeba plynové trouby

Spotřeba energie závisí na tom, jak často majitel domu troubu používá. Spotřeba plynu v troubě je uvedena na datovém listu, ale v praxi lze spotřebu vypočítat na základě průměrné měsíční spotřeby.

Pokud je plynový ohřívač provozován 2 až 3krát týdně po dobu 1,5 až 2 hodin denně, spotřebuje přibližně 5 m3. Některé ženy v domácnosti spotřebují 10 a více metrů krychlových, vše je individuální. Pokud je spotřebič kromě hořáku vybaven také grilovacím topným tělesem nebo konvekčním ventilátorem, je třeba vzít v úvahu také elektrické údaje. Pro přehlednost lze všechny metry krychlové přepočítat na kilowatty. Například 1 metr krychlový odpovídá 10 kW elektrické energie. Například pokud spotřebič spotřebuje za měsíc 5 metrů krychlových „modrého paliva“ a odebírá 5 kW ze sítě pro provoz topení a ventilátoru, činí to celkem 55 kW.

V praxi však tento převod neplatí, protože běžná plynová trouba o výkonu 55 kW bude stát méně než stejná elektrická trouba o výkonu 55 kW, protože výkon se udává v metrech krychlových a plyn je levnější. Náklady na energie se počítají zvlášť pro plyn a elektřinu. Pokud jsou v domě i další spotřebiče na plyn, je obtížné vypočítat přesné množství elektřiny spotřebované troubou, ale pokud se o to pokusíte, je možné. Nyní spočítejte, jak dlouho je spotřebič v provozu, a vynásobte tento údaj spotřebou plynu uvedenou na výrobním štítku, abyste získali přibližnou hodnotu.

Spotřeba elektrické trouby

Spotřeba elektrické energie elektrické trouby závisí na její velikosti a třídě energetické účinnosti. Spotřebiče kategorií A, B a C jsou považovány za energeticky úsporné. D je střední třída, zatímco spotřebiče E, F a G spotřebovávají nejvíce elektřiny. K dispozici jsou také vysoce energeticky účinné elektrické trouby kategorie A, A a A. Spotřebič A spotřebuje o 20-25 % méně elektřiny, spotřebič A o 45-50 % méně než spotřebič G.

Čím vyšší je příkon spotřebiče, tím rychleji se vaří a tím méně elektřiny se spotřebuje. Množství spotřebované energie je také ovlivněno kapacitou dutiny trouby. Například elektrická trouba třídy A o objemu 65 litrů a více bude mít spotřebu více než 1 kW za hodinu, jednotka o objemu 35 až 65 litrů bude mít spotřebu něco přes 0,8 kW a jednotka s objemem komory menším než 35 litrů bude mít spotřebu přibližně 0,6 kW/h.

Jak vypočítat měsíční spotřebu energie? Vezměme si například spotřebič o výkonu 2,5 kW, který bude žena v domácnosti používat třikrát týdně po dobu jedné hodiny denně. Jednoduchý výpočet ukazuje, že se měsíčně spotřebuje přibližně 30 kW. Vynásobte toto číslo cenou za 1 kW elektřiny a získáte provozní náklady na zařízení.

Porovnejte výsledek s výsledkem získaným při výpočtu spotřeby energie plynového zařízení a vyvoďte příslušné závěry. Zkušenosti ukazují, že pokud nejste vášnivý kuchař, který troubu používá několik hodin denně, je rozdíl mezi náklady na provoz trouby a ostatních spotřebičů malý.

Výhody elektrických trub

Elektrické trouby mají své výhody, z nichž nejdůležitější je větší funkčnost. Pro běžné uživatele může tento aspekt zůstat nepovšimnut a další funkce nemusí být potřeba, ale pro kulinářské nadšence je elektrická trouba téměř hračkou.

Elektrické trouby jsou bezpečnější, protože nepoužívají plyn ani otevřený plamen. Přepětí v síti může spotřebič poškodit, ale pokud je správně nainstalován, nemůže zkrat ohrozit zdraví uživatele. Ke snížení pravděpodobnosti poruchy na nulu stačí bezpečnostní odpojovací zařízení.

Pokud chcete strávit méně času čištěním trouby, stojí za zvážení elektrická trouba s pyrolytickým čištěním. Protože to u plynových spotřebičů není možné, je to také jedna z výhod elektrických spotřebičů.

Elektrické trouby mají více možností, jak se přizpůsobit konkrétnímu interiéru, protože mohou být vybaveny mechanickými i dotykovými spínači. Nejpokročilejší modely jsou vybaveny funkcí pečení bochníků, která umožňuje hnětení a kynutí těsta, přípravu bochníků, rohlíků a dalšího pečiva.

Jak vidíte, plynové i elektrické trouby mají své silné stránky a kupující v našem internetovém obchodě mají oproti ostatním uživatelům výhodu, protože si mohou koupit spotřebiče za výhodných podmínek. Nabízíme příznivé ceny pečicích trub od známých výrobců a širokou škálu modelů, navíc vám zařízení můžeme doručit kamkoli do Ruska.

Trouba Candy FCT615XL

| Denial of responsibility | Contacts |RSS