Je litinová pánev vhodná pro indukční vařiče??

Je přijatelné označovat proces vaření za magický, kouzelný a nepochybně se neobejde bez trochy čarodějnictví. Každá hospodyňka se však musela vypořádat i s prozaičtějšími problémy. Když se řekne slovo „indukce“, mnohým se například vybaví učebnice fyziky. A to zcela oprávněně. S nástupem indukčních varných desek však tento pojem zajímá nejen fyziky, ale i ženy v domácnosti po celém světě. Hlavní otázkou kulinářské veřejnosti je, co na tomto supermoderním sporáku vařit?

Nejprve zjistěme, jak tento druh vařiče funguje. Indukční varná deska má sklokeramický povrch, ale nemá topné těleso. Pod hořáky jsou cívky, které vytvářejí magnetické pole, jež indukuje proudy, které protékají dnem nádobí a zahřívají je. Tím se zabrání zahřívání samotného povrchu vařiče, tepelný efekt se vytváří přímo na nádobí. Opět je třeba použít fyzikální zákony a vzorce, abyste zjistili, které materiály jsou pro vás nejvhodnější.

Především keramika a sklo jsou pro indukční varnou desku zcela nevhodné, protože nemají feromagnetické vlastnosti. Hliníkové a měděné výrobky nemají vždy na dně magnetickou slitinu; před zakoupením pro použití vždy zkontrolujte, zda jsou magnetické. Mosazné pánve se zahřívají velmi pomalu.

Jednou z nejlepších možností je použití litinového nádobí, které má magnetické vlastnosti a zesílené dno (to je důležité pro těsné přilnutí nádobí ke sporáku).

Litina má schopnost rovnoměrně rozvádět teplo, takže indukční vařič postupně ohřívá připravované jídlo. Před použitím litinového nádobí na indukci se ujistěte, že dno nádobí není odštípnuté nebo poškozené. Při pokládání litiny na sklokeramickou nebo indukční varnou desku je třeba dbát zvýšené opatrnosti. materiál je poměrně těžký a pánev je třeba pokládat opatrně, aby nedošlo k nárazu do varné desky. Další nezbytnou podmínkou pro výběr indukčního hrnce je určitá velikost, takže topné těleso musí rozpoznat hrnec, na který je umístěno. Optimální průměr dna pánve by měl být alespoň 12-14 cm (pokud máte adaptér na varnou desku, můžete použít i malé litinové pánve).

Jinak litinové nádobí nemá žádná omezení pro použití na indukčních varných deskách a můžete si bez obav koupit nové litinové pánve se speciálním označením odpovídajícím indukci a keramice nebo využít litinové dědictví po babičce pro moderní vaření.

Jak vybrat model pro vaši kuchyni

Při nákupu věnujte pozornost vzhledu nádobí, jeho materiálu, tvaru a výrobci:

 • Maximální objem nádobí pro domácí vaření je 8 litrů;
 • Sada by měla být dodávána s těsně přiléhajícím víkem;
 • Kvalitní litinový model je těžký a porézní;
 • Vnitřní stěny a dno musí být dokonale rovné, bez prasklin a nerovností;
 • Nekupujte nejlevnější výrobek, ale nepřeplácejte za značku výrobce.

Kastrace kotěte

Členka skupiny Woman.uk bere na vědomí a souhlasí s tím, že nese výhradní odpovědnost za veškerý materiál, který je zcela nebo zčásti zveřejněn pomocí Woman.ru. Žena.Uživatel webových stránek Woman of Home Cooking zaručuje, že umístěním svého obsahu neporušuje práva třetích osob (mimo jiné autorská práva), ani nepoškozuje čest a důstojnost třetích osob.

litinový, indukční, vařiče

Uživatelská stránka Žena.Odesláním materiálu vyjadřujete svůj zájem o jeho zveřejnění na stránkách a souhlas s jeho dalším použitím vlastníky stránek.ru. Všechny materiály na těchto stránkách Žena.ru, bez ohledu na formu a datum jejich zveřejnění na stránkách, lze použít pouze se souhlasem vlastníků stránek.

READ  Jak vyměnit ložisko ve vysavači Samsung

Používání a přetiskování tištěných materiálů z webu žena.Copyright (2022) Shkulev Media Holding Ltd lze použít pouze s aktivním odkazem na zdroj. Používání fotografických materiálů je povoleno pouze s písemným souhlasem správy stránek.

Umístění duševního vlastnictví (fotografie, videa, literární díla, ochranné známky atd.).д.) na webu žena.uk je povoleno pouze osobám, které mají potřebná práva k takovému zveřejnění.

Copyright (c) 2022 Shkulev Media Holding Ltd

Osvědčení o registraci média EL č. FS77-65950, vydané Federální službou pro dohled nad komunikacemi, informačními technologiemi a masmédii (Roskomnadzor) dne 10. června 2016. 16

Zakladatel: Společnost s ručením omezeným Shkulev Media Holding

Kontaktní údaje redakce na státní orgány (včetně Roskomnadzoru):

Pro táborák a vařič

Kotlík na táborák má pevnou, klenutou rukojeť. Nádobí je zavěšeno na trojnožce nad ohněm, za kterou se zavěšuje. Připomíná mi kempinkovou pánev wok.

Chuťově se takový pilaf neliší od toho, který se připravuje v domácích podmínkách, ale potíž je v tom, že je třeba neustále udržovat oheň na stejné úrovni. Navíc je třeba zvážit techniky vaření.

Například tekuté potraviny by se neměly vařit, ale dusit. Na druhou stranu se maso obvykle peče na silném plameni, dokud nezhnědne.

Kotel se stal velmi oblíbeným nejen v gastronomických zařízeních, ale i u individuálních gurmánů. Od běžného kotlíku se liší tím, že má velký otvor. K tomu se hodí kotlík. Abyste se mohli rozhodnout, jakou nádobu použít, musíte si uvědomit, jaký druh vařiče bude pro vaření zvolen.

Kamenné a cihlové pece. Při odborném uspořádání rovnoměrně rozvádějí teplo a lze v nich používat nádobí z jakéhokoli materiálu.

Zpravidla přenosné, ale lze je použít i jako stacionární trouby. Robustní konstrukce. Lze vařit v jakémkoli druhu nádoby.

Vyrobeno výhradně z kovu. Mají přenosné nožičky a odnímatelné kroužky, takže do nich můžete umístit kotlíky s různým průměrem dna. Vybavení trvalým nebo odnímatelným komínem.

litinový, indukční, vařiče

V kovových pecích je vhodnější používat k vaření litinový kotel.

DŮLEŽITÉ: Stěny trouby musí být silné alespoň 4 cm. Tyto sporáky mají z výroby nanesený žáruvzdorný povlak.

Všechna topná tělesa by měla být před použitím předehřátá. A v případě kamenné nebo cihlové pece ji před použitím zchladit.

Který kotlík je lepší na táborák?

Pro táborák je lepší koupit kotlík větší velikosti. od 8 litrů. Lesní lidé, jakými čas od času býváme, mají lepší chuť k jídlu. Průměrná porce se kvůli přídatným látkám zvyšuje 1,5krát při stejném složení rekreantů. Celkem 12 litrů pro 8 hostů.

Pokud si jídlo na místo akce odvezete autem, problém s váhou je vyřešen. Pokud dodáváte kotle na místo bez něj, používáme kotle s hliníkovými víky jako Balezino, ale dodávají se s litinovými kotli. Hliníková víka zachraňují situaci. Vše stejné, mínus 1-1,5 kg.

Samozřejmě si musíte vybrat kotlíky s víkem. využijte sekci katalogu. https://samovarchiki.Můžete vařit maso, ryby a krájet zeleninu na velké kusy, ale stále je to minus 1 až 5 kg

Jak vybrat indukční pánev pro různé účely použití

Abyste našli správnou pánev pro jakoukoli aplikaci, musíte zvážit, k čemu ji potřebujete. Čtvercové pánve jsou například ideální pro přípravu masových a rybích steaků, hamburgerů a zeleniny nakrájené na velké kusy.

READ  Je hliníkové nádobí vhodné pro indukční varnou desku?

Jedná se o obvyklou volbu pro indukční grily a vícekomorové pánve.

Jakou grilovací pánev zvolit pro indukční vařič

Grilovací pánve jsou určeny ke smažení při vysokých teplotách. Mají žebrované dno, které vytváří efekt grilu.

Díky žebrovaným povrchům je jídlo v kontaktu s ohřívanou varnou plochou jen částečně a šťávy a tuk stékají. Potraviny jsou zdravější, protože obsahují méně karcinogenních látek. к. Vařeno na malém množství oleje nebo bez něj, a proto obsahuje méně karcinogenních látek.

Grilovací pánve se obvykle vybírají podle následujících parametrů:

 • vysoká žebra;
 • materiál je litina;
 • Dostupnost nepřilnavého efektu;
 • drážka pro vypouštění oleje a pevná rukojeť.

Litinové hrnce pro indukční varné desky

Výrobci vyrábějí širokou škálu litinových pánví, které vyhoví každému vkusu. Jedná se o obdobu litinových pánví z minulých století. Díky silným stěnám a dnu jsou vynikajícími akumulátory tepla: pomalu se zahřívají a pomalu chladnou. Po vypnutí sporáku dochází k dušení vařeného jídla. Jídlo získá zvláštní chuť, pro kterou je litinové nádobí tak ceněné.

Dostupné produkty mohou být:

 • Bez povrchové úpravy. Nádrže se prodávají v technickém mazivu. Před použitím se důkladně umyjí a poté ztvrdnou. Toto kuchyňské náčiní se hodí spíše na smažení než na vaření.
 • Přírodní olej s povrchovou úpravou. Pánev byla již během výroby žíhána při vysokých teplotách olejem. Tyto kastroly jsou však vhodnější i pro vaření. Jsou vhodné zejména k dušení, pečení, zapékání, vaření pilafů a vaření příloh k obilovinám.
 • Smaltované. Vrstva smaltu uzavírá póry litiny, ale póry uvnitř zůstávají, takže nádobí má stále vysokou tepelnou kapacitu a dobrou tepelnou vodivost. V těchto hrncích lze připravovat plněné zelné závitky, dušené maso a polévky.

Který kov je lepší: litina nebo hliník?

Chcete-li si vybrat mezi litinovými a hliníkovými kotli, rozhodněte se před nákupem.

Litina

Litina je nejběžnějším materiálem, ze kterého se kotle vyrábějí. Tradiční konvice v uzbeckém stylu je vyrobena z vysoce kvalitní litiny.

Slitina dlouho udržuje teplo a je porézní. Díky tomu se olej časem vstřebá do dna a stěn a vytvoří přirozený nepřilnavý povlak.

Hlavní vlastnosti litinového kotle:

 • Vzhledem k vysoké hmotnosti (7,22 kg/l) se dlouho zahřívá, dobře akumuluje teplo a rychle ho uvolňuje do potravin. Výrobek se pouze dobře zahřeje a poté sám udržuje požadovanou teplotu připravovaného pokrmu.
 • Tepelná vodivost je nízká. 50 J/kg. Vaření vyžaduje stálý přísun tepla. Vypnutím ohně se proces zastaví. Udrží teplo pouze po dlouhou dobu. To je důležité při smažení potravin.
 • Tepelná kapacita. 540 W/m. Dostatečně koncentruje a rovnoměrně rozvádí teplo po celé ploše.

Díky rovnoměrnému a rychlému ohřevu lze připravovat vícevrstvé pokrmy. Žádná potravina nezůstane syrová. Brambory se dobře dusí a chutnají výborně.

Litinový kotel má své nevýhody:

Po zakoupení nového výrobku jej zahřejte s olejem a solí. Tím se vytvoří ochranný povlak a prodlouží se životnost kotle.

Vyrobeno z hliníku

Hliníkové kotlíky jsou lehké, často se používají k vaření v kempu.

Hlavní vlastnosti hliníkového kotle:

 • Hmotnost. 2,6 kg/l. Měkký kov je náchylný k deformaci.
 • Tepelná vodivost. 221 J/kg. je dostatečně vysoká, aby se rychle zahřála a stejně rychle vychladla.
 • Tepelná kapacita. 920 W/m. mnohem vyšší než u litiny. Výrobek velmi rychle odvádí teplo.
READ  Jak vyčistit sklo krbu od sazí

Do hliníkového kotle se přidává železo, měď nebo mangan, čímž se slitina stává pevnější.

 • Po vypnutí ohřevu jídlo v kotlíku rychle vychladne.
 • Uvařené jídlo je lepší nenechávat v kotli. Částice obsažené v jeho slitině jsou toxické.
 • Jídlo na dně pánve zůstává připálené ve vysoké míře.

Hliníkové nádobí by se nemělo čistit železnými houbičkami a kartáči.

Nápověda. Pro trvalé vaření doma je vhodnější litinový kotel.

Výrobci a ceny

Litinové a hliníkové kotle jsou k dispozici od výrobců z Ukrajiny, Uzbekistánu a Číny.Smaltované výrobky se vyrábějí v evropských zemích.

Ruští výrobci

Společnost OJSC Balezinskiy Foundry-Mechanical Plant je největším výrobcem litinového a hliníkového nádobí.

Názvy výrobků (výrobky z šedé litiny s víkem):

Vyplatí se také zjistit více informací o tom, jaké škody může indukční varná deska způsobit.

Ukrajina

Společnost NPO Siton se specializuje na výrobu litinových výrobků, včetně kotlů.

Sortiment asijských litinových kotlíků s víkem:

 • průměr 30 cm, objem 6 l, hmotnost s víkem 5,9 kg;
 • Průměr 40 cm, objem 10 l, hmotnost s víkem 9,6 kg;
 • průměr 50 cm, objem 22 l, celková hmotnost 15,2 kg
 • průměr 34 cm, 8 l, hmotnost 7,7 kg;
 • průměr 40 cm, 12 l, 10,9 kg
 • průměr 52 cm, 30 l, hmotnost 18,5 kg.

Cena se pohybuje od 2 000 do 7 000 eur

Také při používání konkrétního spotřebiče je vhodné porozumět indukční varné desce a porovnat ji s elektrickou varnou deskou.

Biol vyrábí hliníkové kotlíky s víkem a rukojetí od 2 (4,6,8). 15,20,25,30, 40) až 70 l s cenami od 250 do 4000 Hmotnost výrobků: minimálně 0,6 kg (2 l kotel), maximálně 9,9 kg (70 l).

litinový, indukční, vařiče

Italští výrobci

Společnost Risoli vyrábí produkty, které svým účelem a tvarem připomínají asijský kotlík:

 • FusionSteel titanem potažený hrnec se skleněnou poklicí, průměr 20 cm, cena 4 830 ;
 • Pánev FusionSteel, průměr 24 cm, cena 5 360 EUR

Při nákupu uveďte použití indukční varné desky.

Kvalita materiálu je velmi vysoká, což umožňuje jeho dlouhodobé používání, ale cena je poměrně vysoká

Mohla by vás také zajímat indukční pánev na palačinky Tefal.

Čínští výrobci

Značka Appetite Professional Series nabízí pánve z nerezové oceli s trojitým dnem, poklicí a 1,2 mm silnou stěnou a 3 mm silným dnem:

Značky Meyer a Bosch. Kotel o objemu 2 l z litiny, zvenku i zevnitř smaltovaný. Hmotnost 2,5 kg. Cena 2867

Dno tohoto kotle je dostatečně silné, aby se hrnec velmi rychle zahřál a udržel teplo

A zda je litinová pánev vhodná pro indukční varnou desku a jak ji používat. klikněte zde.

Uzbecké výrobky

Výrobky nabízené uzbeckými výrobci. kotle z litiny s plochým dnem a hliníkovým víkem: objem 4,5; 8; 10; 12 l. cena v rozmezí 2,2 tis. na 3,8 tisíce.

Kotel pro indukční vařič musí mít vlastnosti běžného kotle a dobré indukční vlastnosti. Nejlepšími výrobky jsou litinové kotle s plochým dnem a těsným víkem. Tradiční kotle jsou k dostání od ruských, uzbeckých a ukrajinských výrobců. Čínské společnosti vyrábějí podobné kotle z nerezové oceli a litiny. Evropské modely. jedná se o druh hrnce pro indukční vařiče.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS