Lze smaltované nádobí používat na sklokeramické varné desce?

Sklokeramická varná deska. krásná, robustní, funkční. Mnoho hospodyněk sní o instalaci takového sporáku do své kuchyně, ale vyvstává otázka, jaký druh nádobí je vhodný pro použití na moderním přístroji? Měli byste si na vaření ponechat staré hrnce a pánve, nebo si koupit nový sporák a vyměnit veškeré nádobí??

Odpověď je jednoduchá: výběr špatného nádobí může mít neblahé následky. Na varné desce se objeví odolné skvrny, doba vaření se prodlouží v důsledku špatného zahřívání, na povrchu hořáků se objeví škrábance a dojde k různým druhům poškození.

Požadavky na nádobí

Níže uvádíme čtyři důležité informace o sklokeramickém nádobí:

Vhodný materiál

Které nádobí je vhodné pro sklokeramickou varnou desku, závisí na typu topného tělesa. Standardní varná deska má konvenční topná tělesa (spirálové/ páskové topné těleso), zatímco indukční vařiče mají indukční cívky, které neohřívají samotný „hořák“, ale pouze dno nádobí.

Vzhledem k principu fungování jsou indukční vařiče kompatibilní pouze s nádobím z nerezové oceli a litiny nebo se speciálním feromagnetickým dnem (stěny nádoby mohou být z jakéhokoli materiálu). Pokud není dno pánve nebo hrnce magnetické, jednoduše se nezapne.

Na druhou stranu na standardní sklokeramické varné desce bude fungovat jakékoli nádobí s plochým dnem. Některé materiály by se však neměly používat.

Ale není to tak jednoznačné. Ukázalo se, že pro indukční sporák nemusíte kupovat „speciální“ nádobí, ale možná si budete muset pořídit několik hrnců a pánví pro běžnou sklokeramickou desku. Následující tabulka vám může pomoci pochopit otázku (pokud si tabulku prohlížíte na chytrém telefonu, otočte jej na stranu tak, aby byla celá tabulka v oblasti displeje).

na standardní sklokeramické varné desce Vhodné NEdoporučuje se Vhodné NEvhodné
Nádobí z nerezové oceli Hliníkové nádobí (zanechává stopy, může se ohýbat a pomalu se zahřívá) Jakékoli nádobí s feromagnetickým dnem Hliníkové nádobí
Vyrobeno z titanu Mosaz (otisky listů) Nerezová ocel Měď
Vyrobeno z litiny (co nejhladší) Smaltované nádobí (nemělo by se používat, protože smalt může zanechat nesmazatelné stopy od tepla) Litina Vyrobeno ze žáruvzdorného skla
Vyrobeno z uhlíkové oceli Vyrobeno ze žáruvzdorného skla (zahřívá se velmi pomalu, a proto zvyšuje spotřebu energie) Vyrobeno z titanu Keramické
Eloxovaný hliník Keramika (kvůli špatné tepelné vodivosti a drsnému dnu, které může sklokeramickou desku poškrábat) Vyrobeno z uhlíkové oceli
Hliníková nebo ocelová základna s keramickým/teflonovým povlakem Jakékoli nádobí bez magnetického podstavce lze použít s adaptérem. kotoučovým adaptérem, na který můžete nasadit „zakázané“ nádobí

Adaptér pro indukční vařič umožňuje vařit v jakémkoli hrnci

 • Zjištění, zda se hrnec / pánev hodí na indukční varnou desku? Jednoduše přiložte magnet ke dnu nádobí. pokud se přichytí, je to perfektní.
 • Při výběru nádobí pro varnou desku věnujte pozornost označení (na vnější straně dna nádobí). Speciální ikony vás informují, zda je vybraná položka kompatibilní s vaší varnou deskou.

Často se stává, že nádobí vypadá jako „zakázané“, ale ve skutečnosti je lze použít na standardní/indukční sklokeramické sporáky

 • Litinové nádobí lze a mělo by se používat, ale s opatrností (u všech elektrických sporáků). Za prvé, litina je drsná a může poškrábat sklokeramiku. Za druhé je těžký, což znamená, že při neopatrném pohybu může dojít k prasknutí vařiče. Za třetí, kvůli schopnosti udržet teplo po tak dlouhou dobu a předávat ho zpět do sporáku se přehřívá a vypíná.
 • Další vysvětlení ke smaltovaným hrncům. Ano, většina tohoto nádobí zanechává na sklokeramice stopy, které se velmi těžko odstraňují. Existují však výjimky, například smaltované nádobí se speciálním označením „Pro sklokeramickou varnou desku“ nebo „Pro indukční varnou desku“ na obrázku níže.
READ  Jak deaktivovat detektor tahu plynového kotle

Smaltované nádobí pro indukční sklokeramickou varnou desku

Ploché dno

Na rozdíl od plynového sporáku šíří plochá sklokeramická deska teplo pouze po povrchu, který je v přímém kontaktu s varnou zónou. Nádobí pro tyto sporáky proto musí mít ploché dno bez otřepů a reliéfů.

 • Ohnutá, rýhovaná nebo ohnutá dna se nezahřívají rovnoměrně, čímž se prodlužuje doba vaření a zvyšuje spotřeba energie.
 • Bohužel jsou dna nádobí používaná pro vaření na plynovém nebo elektrickém sporáku s palačinkami často mírně deformovaná a ohnutá. Při koupi nové sklokeramické varné desky se proto připravte na kontrolu starého nádobí.

Efektivní přenos tepla zajišťuje pouze nádobí s plochým dnem

Správná velikost

Aby se jídlo co nejrychleji uvařilo, musí velikost hrnce nebo pánve odpovídat velikosti varné desky.

 • Podstavec nádobí musí být o něco menší, stejný nebo o něco větší než hořák.
 • U indukčních varných desek musí být průměr základny alespoň 8-12 cm. Mějte to na paměti například při výběru konvice na kávu nebo kávovaru s gejzírem.

Z tohoto důvodu nejsou klasické kotlíky a pánve s kulatým dnem vhodné pro použití na sklokeramické varné desce. Hledejte modely speciálně přizpůsobené pro elektrické varné desky s plochou základnou.

Používání smaltovaného nádobí

Smaltované nádobí není u tohoto topného tělesa zakázáno. Smaltované nádobí má však své specifické vlastnosti:

DŮLEŽITÉ! Pokud toto doporučení nedodržíte, povrch topného tělesa se vlivem tepla vážně poškodí. Po opláchnutí již není bezpečný pro další použití. Ztrácejí také některé své vlastnosti.

Které hrnce jsou vhodné pro sklokeramickou varnou desku?

Hlavní nevýhodou těchto varných spotřebičů je nutnost pečlivého výběru příslušenství. Lze je vyrobit z následujících surovin:

 • nejlepší volbou je nerezová ocel, která vede teplo a snadno se čistí;
 • Nádobí ze smaltované oceli. tento typ nádobí má vynikající vlastnosti;
 • hliníkové výrobky, pokud je jejich dno vyrobeno z teflonu.

Pozor! indukční vařiče lze používat pouze s nádobím, jehož dno je vyrobeno z nerezové oceli, litiny nebo speciálního magnetického materiálu. Materiál stěn a víka není důležitý.

Výběr správného nádobí zajistí dokonalou funkci vaření:

 • dno musí být dokonale rovné a dostatečně silné (2-3 vrstvy), vždy přizpůsobené rozměrům hořáků;
 • odolné a silné stěny. aby se teplota a chuť připravovaných pokrmů udržela po dlouhou dobu;
 • Pokud mají matné, tmavé nebo černé dno, lépe vedou teplo a neodrážejí ho. to urychluje proces vaření;
 • vhodné je také nádobí s konkávním dnem, které se při zvyšování teploty vyrovnává.

Odkaz! Při výběru nádobí se ujistěte, že je kompatibilní s typem spotřebiče, který chcete koupit. zkontrolujte informace na štítku nebo obalu. S indukčními varnými deskami vám může pomoci magnet: umístěte jej na dno nádobí, a pokud se přitáhne, můžete si předmět bezpečně zakoupit.

Materiál je hlavním kritériem pro váš výběr

Tato hodnota závisí na typu varné plochy, tj.е. v závislosti na tom, zda je varná deska elektrická nebo indukční. Elektrické a indukční varné desky fungují na odlišných principech. proto je potřeba jiné nádobí. Hrnce a pánve se dnem z feromagnetického materiálu, tj. obsahující železo, jsou prý vhodné pro indukční varné desky. jinak varná deska jednoduše nefunguje. Stěny nádobí mohou být vyrobeny z jiných materiálů. Nádobí s plochým dnem z jakéhokoli kovu je vhodné pro elektrickou varnou desku. V praxi to však není tak jednoduché.

READ  Co je to doba ekologické spotřeby v pračce?

Nádobí ze sklokeramiky je vhodné pro elektrické sporáky

Hliníková nebo ocelová základna s keramickým nebo teflonovým povlakem.

Některé typy nádobí způsobují při používání sklokeramické varné desky řadu problémů:

smaltované, nádobí, vhodné, sklokeramickou, varnou

zanechává stopy na skleněných površích: hliník, měď, smaltované nádobí;

Hrnce a pánve z hliníku, žáruvzdorného skla a keramiky se zahřívají pomalu;

Nádobí je vhodné pro indukční varnou desku:

Nádobí vyrobené z následujících materiálů není vhodné:

Je však možné zakoupit kotoučový adaptér z feromagnetické slitiny. Na indukční varné desce je možné používat jakýkoli druh nádobí. Pokud tedy máte kombinovanou sklokeramickou varnou desku s klasickou i indukční varnou deskou, má smysl koupit nádobí z nerezové oceli:

Vhodné je také nádobí z titanu a uhlíkové oceli. Tyto hrnce a pánve lze používat na obou typech hořáků. Při používání litinového nádobí buďte opatrní, protože je poměrně drsné a těžké a hrozí, že rozbijete sklokeramickou desku. Má také vysokou tepelnou kapacitu, takže se varná deska může při použití litinového nádobí přehřát a automaticky vypnout. Smaltované nádobí určené speciálně pro sklokeramickou nebo indukční varnou desku je příjemnou výjimkou. Nezanechává zbytky na skleněných površích, a proto jej lze používat na indukčních i elektrických sklokeramických varných deskách.

Které nádobí není vhodné?

Na sklokeramické varné desce nelze používat nádobí dříve používané na plynové varné desce. Nárazy na dně těchto hrnců a pánví mohou poškodit povrch. Na varné desce se mohou objevit obtížně odstranitelné skvrny. Kromě starého nádobí jsou zakázány také následující typy:

 • Hrnce s drsným nebo poškozeným dnem.
 • Fritovací hrnce se svařenými švy nebo opravenými poškozeními.
 • Nepoužívejte hliníkové nádobí z mědi, mosazi nebo keramiky. Tyto materiály zanechávají na varné desce skvrny, které nelze odstranit.
 • Nedoporučuje se používat skleněné nádoby ze žáruvzdorného skla. Povrch topného tělesa přenáší teplo příliš dlouho. To má za následek vyšší spotřebu energie.

Pro sklokeramickou varnou desku je důležité zvolit velikost nádobí odpovídající průměru topného tělesa. Nedoporučuje se používat nádoby s průměrem menším, než je průměr varné desky. Kastroly a hrnce jsou nevhodné, protože hrozí přehřátí sklokeramické desky. Smaltované nádobí lze použít, ale pouze pokud je dno hladké.

Dno nádobí musí být dokonale rovné

Kompatibilita v jiných ohledech

Vzhledem k tomu, že princip fungování závisí na dně nádobí, závisí jejich kompatibilita přímo na dně nádobí.

Speciální funkce varné desky

Abyste pochopili, které nádobí lze používat na sklokeramické varné desce, musíte zjistit, které části jsou zodpovědné za provoz hořáků. Pod topnou zónou se nacházejí různé typy topných těles. páskové, halogenové, indukční. Každý z nich má své vlastní vlastnosti a nuance:

 • Páskové nebo hi-light hořáky. Tyto prvky jsou spirálového typu a skládají se z vlnitých kovových pásů s vysokou odolností. Zahřívání a chlazení probíhá během několika sekund. Tyto hořáky jsou tiché a všechny nečistoty. kromě sirupů a cukru. lze snadno odstranit. Zvyšuje spotřebu energie, povrch varné zóny je horký, hrubé zacházení může způsobit vážné popáleniny. Tento typ je v současnosti nejoblíbenější díky své vysoké provozní spolehlivosti a snadné údržbě.
 • Halogenové varné zóny. Stejná spotřeba energie jako u modelů Hi-Light, ale výrazně kratší životnost. Povrch se téměř okamžitě zahřívá díky spirálové trubici naplněné halogenovou párou. Rozměrový rozsah hořáků je považován za výhodu. Varné desky tohoto typu nemají prakticky žádná omezení, pokud jde o používané kuchyňské náčiní.
 • Indukční varné desky. Liší se tím, že se povrch nezahřívá, ale působí přímo na nádobí použité k vaření. K zahřívání dochází v důsledku interakce mezi elektromagnetickou cívkou a proudem. Tím se na dně vytváří vír, který obchází hladinu. Na vařič se smí pokládat pouze nádoby vyrobené z materiálů s magnetickými vlastnostmi. Spotřeba energie je ve srovnání s jinými typy sporáků minimální, ale hrnce a pánve jsou podstatně dražší než běžné nádobí. Můžete si také všimnout hluku při vaření.
READ  Jak čistit sklokeramickou varnou desku

Abyste předešli problémům se spotřebiči a nádobím, doporučujeme dodržovat pokyny výrobců. vybírejte pouze nádoby (hrnce, pánve) určené pro sklokeramické varné desky a kompatibilní s topnými tělesy.

Možné problémy

Poměrně novým typem varné desky je indukční varná deska. Nádobí se může zahřívat pomocí vířivých proudů. Jsou generovány elektromagnetickými poli. Mají mnoho výhod, ale na rozdíl od běžných varných desek umí „rozpoznat“ správné nádobí.

Specifické provozní vlastnosti vařiče souvisejí s principy elektromagnetické indukce. Dno nádobí se zahřívá pouze vířivými proudy. Teplo z vyhřívaného podkladu se přenáší na jídlo, zatímco samotný povrch zůstává mírně teplý.

Pokud zvolíte nádobí, které nemůže přenášet elektromagnetické vlny, nedojde k indukci. Pokud například používáte skleněné nebo keramické nádobí, jídlo v něm jednoduše neuvaříte. Ale i správné nádobí z nerezové oceli nebo litiny může být nevhodné, pokud neodpovídá velikosti hořáku. Je důležité, aby nádobí pokrývalo přibližně 70 % průměru topného tělesa.

Například hrnec nebo malá naběračka na velké varné desce jednoduše „neuvidí“ varnou desku.

Spotřebič nebude fungovat, pokud „cítí“, že dno pánve na něm umístěné není rovné. Vařič se automaticky vypne, pokud není dokonale přizpůsoben.

smaltované, nádobí, vhodné, sklokeramickou, varnou

Na trhu jsou nyní k dispozici speciální magnetické kotouče schválené pro použití s indukčními varnými deskami. Podle typu topné zóny lze zvolit různé prvky. Pokud tento kotouč umístíte na varné těleso a poté na něj položíte nádobí, bude vařič fungovat s jakoukoli pánví nebo hrncem. Feromagnetický kotouč je vyroben z nerezové oceli, je dokonale plochý, silný a při používání se nedeformuje.

Tento způsob mírně snižuje účinnost samotného spotřebiče, ale díky němu není nutné kupovat další sadu nádobí, např. pokud jste si již koupili nové, ale z nějakého důvodu vám nevyhovuje.

Pro běžnou sklokeramickou varnou desku vybírejte nádobí s co nejnižším procentem odrazu dna. Díky tomu se nádoba zahřívá mnohem rychleji a rozvod je plynulý. Nejvhodnější jsou modely s tmavým matným základem. Lesk je schopen odrážet tepelné paprsky.

nádobí s tenkým dnem se rychle deformuje, proto se doporučuje tloušťka 3 mm. Nevybírejte modely s příliš silným dnem. dlouho se zahřívají.

Výběr správného nádobí pro sklokeramickou varnou desku může prodloužit životnost spotřebiče. Jídlo se rychle uvaří a spotřeba energie bude racionální.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS