Sklokeramika nebo tvrzené sklo: co je lepší pro varné desky?

Moderní kuchyně jsou obvykle vybaveny varnou deskou, která nabízí podobné funkce jako běžný spotřebič, a šetří tak spoustu místa. V současné době je k dispozici nepřeberné množství těchto zařízení, která se liší kvalitou, funkčností, vybavením a materiálem.

Varné desky z nerezové oceli jsou nejběžnější. Sklokeramické modely přišly na trh mnohem později. Jsou stylovější a elegantnější. Novinkou na trhu je tvrzené sklo, které má originálnější design a vyšší cenu.

Při rekonstrukci kuchyně se majitelé domů rozhodují, jakou varnou desku koupit. Abychom vám pomohli porozumět této problematice, připravili jsme pro vás následující materiály.

Kritéria výběru varné desky

Všechny varné desky bez výjimky lze rozdělit na několik základních typů: nezávislé a závislé. Druhý typ funguje ve spojení s troubou. Obě zařízení mají společný ovládací panel a nemohou fungovat odděleně.

Spolehlivý systém varné desky a trouby

Pevný povrch je moderní obdobou varné desky, ale nabízí více funkcí a je kompaktnější. Povrchy závislého typu představují řadu modelů, které lze instalovat kdekoli, čímž se ušetří značné množství místa v kuchyni.

Výklenek na varné desce lze použít spolu se samostatnou varnou deskou pro další pracovní stůl nebo pro instalaci jakéhokoli jiného velkého kuchyňského spotřebiče nebo náčiní. Neměla by se však zanedbávat bezpečnostní opatření.

Nezávislá varná deska

Závislé modely vyjdou majitele o něco levněji než nezávislé jednotky, u nichž jsou skříň a panel oddělené.

U závislého modelu nelze varnou desku používat, pokud dojde k poruše trouby.

Topné zóny je třeba předem vypočítat, protože jejich počet je důležitým bodem pro porovnání různých modelů. Zde je třeba vzít v úvahu počet členů rodiny, jejich požadavky a přání. Standardem jsou čtyři hořáky různých velikostí, ale liší se i jejich výkon.

kameninová, keramika, nebo, tvrzené, sklo, lepší

Standardní počet hořáků na sporáku jsou čtyři

Důležitou roli hraje typ povrchu. Mohou být vyrobeny ze smaltu, sklokeramiky, tvrzeného skla nebo nerezové oceli. Mezi nejatraktivnější patří keramické sklo a tvrzené sklo. Lze také použít různé varianty principu plynu pod sklem.

Výhody a nevýhody plynu na skle oproti nerezové oceli

Výhody plynové varné desky z nerezové oceli jsou uvedeny výše. cena a elegantní design. A to je v podstatě vše. Pro ostatní, podle mého názoru, tento druh varných desek prohrává s „plynem na skle“.

Skleněné plynové varné desky vypadají mnohem působivěji. Nabídka se neomezuje na standardní obdélníkové tvary. k dispozici jsou kulaté, oválné a efektní povrchy, které mohou ozdobit vaši kuchyni.

Sklo se mnohem lépe udržuje, protože se na něj nic nelepí a nic se do něj „nevsákne“. Varnou desku jednoduše postříkejte jakýmkoli čisticím prostředkem (ne abrazivním), chvíli počkejte a otřete ji měkkou houbou.

Takto snadná údržba zaručuje, že se povrch časem nepoškrábe ani nezabarví. Což mimochodem není neobvyklý případ při péči o plynové varné desky z nerezové oceli.

READ  Přetržení nitě v šicím stroji Racek

Jinak výhody a nevýhody skleněných a nerezových varných desek závisí na technických specifikacích jednotlivých modelů od jednotlivých výrobců. Je nesprávné srovnávat levné modely se zástupci prémiové třídy. v tomto případě je lepší koupit drahou plynovou varnou desku z nerezové oceli než levný „plyn na skle“.

Tvrzené sklo. alternativa ke keramickému sklu

Nejnovější sklokeramické varné desky byly nahrazeny tvrzeným sklem. V současné době se jedná o jeden z nejodolnějších a nejkrásnějších materiálů pro plynový sporák.

 • Je výjimečně odolný vůči vysokým teplotám. a navíc odolný vůči náhlým výkyvům teplot. Položení pánve z lednice na povrch, aby se jídlo ohřálo, nezpůsobí praskliny.
 • Tvrzené sklo je sice náročnější na instalaci, ale je pružné a dokonale se přizpůsobí nerovnostem povrchu.
 • Je mimořádně odolný vůči mechanickému namáhání, takže se již nemusíte obávat odštípnutí a prasknutí po nárazu do nádobí a náčiní.
 • Tvrzené sklo se snadněji čistí. vyžaduje méně péče než kamenina. Ve skutečnosti je svými vlastnostmi stejně dobrý jako kov.

Důležité! Varné desky z tvrzeného skla jsou dnes těžko k sehnání. Tento materiál se obvykle používá pro plynové modely. Velkou výhodou tohoto materiálu je, že se nezahřívá, takže můžete vařič po vaření ihned umýt.

Sklokeramika: co to je?

Výroba domácích spotřebičů se v průběhu času neustále modernizuje. Zavádějí se nové materiály, výrobní technologie a technické možnosti.

Kamenina je materiál, který se vyrábí tavením surovin při vysokých teplotách. Díky tomu získáte skutečně tepelně odolné výrobky, které mohou teplotním indexem několikanásobně překonat tvrzené sklo.

Tento materiál byl vynalezen poměrně nedávno a původně měl jen úzký okruh použití. Nejčastěji se používal pouze pro optická zrcadla dalekohledů. Od té doby se vyrábí sériově. Pokud hovoříme o výhodách materiálu, můžeme zdůraznit následující

 • Stylový a moderní vzhled.
 • Lesklý povrch, který může splynout s pracovní deskou a dodat jí celkový vzhled.
 • Bezpečnost.
 • Odolnost proti mechanickému poškození.
 • Teplotní stabilita.
 • Dobrá tepelná odolnost.
 • Životnost až 20 let a více.
 • Cena za to rozhodně stojí.

Nevýhodou jsou náklady. Také ostré předměty mohou způsobit drobné škrábance.

Výhody a nevýhody sklokeramiky

Pořízení sklokeramické varné desky vyžaduje značné náklady, ale její výhody jsou mnohé. Jednou z hlavních výhod je neuvěřitelná odolnost materiálu. Například je povoleno zatížení až 25 kg na centimetr povrchu. Je tu však jedna nevýhoda. Hliníkové nádobí je zakázáno, protože může způsobit skvrny, které prakticky nelze odstranit. Použité nádobí musí mít silné dno bez vad.

Varná plocha má široký rozsah kapacit. velikost hrnce je však variabilní. Zahřívají se pouze hořáky uvnitř skla, ostatní plochy zůstávají chladné a můžete se jich v klidu dotýkat. Nerozsypávejte cukr na sklokeramickou varnou desku, protože by to ovlivnilo počáteční výkon spotřebiče.

Výhody Nevýhody
Odolnost vůči teplotám Vysoké náklady
Materiál není náchylný k výrazným teplotním výkyvům Malý výběr domácích modelů
Vynikající vzhled Povrch se snadno poškrábe (jemné škrábance)
Úžasná tepelná odolnost Jednobodové mechanické působení je kontraindikováno
Odolnost proti mechanickému poškození

Sklokeramická varná deska

Pravděpodobně nejstylovější a nejluxusnější materiál pro vaši kuchyni. Panel z tohoto materiálu má nejen vynikající tepelnou odolnost, ale také stylový vzhled. Tento materiál je však třeba používat opatrně a neustále o něj pečovat.

KERAMIKA. Hrneček z plátu

Důležité! Pro plynové a elektrické varné desky i moderní indukční varné desky. Sklokeramická varná deska se hodí do každého interiéru a při správné péči dlouho vydrží.

READ  Potřebujete nebo nepotřebujete digestoř v kuchyni

Zvláštní vlastnosti sklokeramických sporáků:

 • Hlavní výhodou sklokeramického sporáku je jeho schopnost záměrně vést teplo. Nezahřívá tedy celou plochu, ale pouze požadovanou varnou zónu, což je lepší než u nerezové nebo smaltované varné zóny. Sklokeramika je proto mnohem ekonomičtější. Jídlo se ohřívá rychleji a s podstatně nižší spotřebou energie.
 • Velké plus. modální varné zóny. Pokud vaříte na malé pánvi, aktivuje se pouze oblast pod pánví. Pokud však tuto varnou zónu používáte společně s varnou deskou, celá zóna se zapojí do hry. Pro tento typ systému existuje manuální a inteligentní ovládání. funkce automatického ostření (AF).
 • Ne všechno nádobí je vhodné pro sklokeramické varné desky. Například hliníkové nebo smaltované nádobí nemusí být spotřebičem rozpoznáno. Proto je nákup sporáku často doprovázen nákupem nového nádobí.
 • Velkou nevýhodou sklokeramických varných desek je jejich vysoká cena. I ty nejjednodušší modely jsou zpravidla výrazně dražší než nejlepší nerezové sporáky. Kromě toho budete muset zaplatit spoustu peněz za doprovodné produkty pro údržbu varných ploch. speciální kartáče, čisticí prostředky.
 • Skleněný povrch nemůže být ani odolný, ani tvrzený. Tento materiál je velmi citlivý na mechanické poškození. Ťuknutí hrncem nebo nožem o dno může zničit topné těleso.
 • Teplotní výkyvy rovněž poškozují povrch. Například položení nádobí z chladničky na sporák a jeho následné zapnutí může vést k prasklinám na povrchu.

Kameninová keramika nebo tvrzené sklo: co je lepší volba?

Elektrické sporáky mají často povrchovou úpravu ze skloviny nebo tvrzeného skla. Vybrat nejlepší z těchto dvou materiálů je obtížné. mají řadu podobných vlastností. Skleněný nebo sklokeramický povlak je šetrný k životnímu prostředí, odolný proti opotřebení, snadno se používá a má dlouhou „životnost“. Rozdíl v detailech. Při výběru typu talíře je však třeba se zaměřit na tyto body.

Přehled vlastností sklokeramických varných desek

Sklokeramické varné desky se snadno opracovávají a splňují moderní estetické požadavky. Jsou hladké a rovné, takže nehrozí, že by se pánev náhodně převrhla. Specializovaná péče není nutná, protože drobné skvrny snadno zmizí po umytí houbičkou. Závažnější stopy a odolné skvrny lze snadno odstranit tekutým nebo krémovým čisticím prostředkem.

Hlavní výhodou sklokeramiky je rovnoměrné rozložení teploty na varné ploše. Jídlo se uvaří rychleji a sníží se náklady na energii. Sklokeramické varné desky mají i další pozitivní aspekty. Kromě rovnoměrného rozložení teploty jsou tedy jako výhody uváděny následující vlastnosti:

 • vysoká tepelná odolnost;
 • odolnost vůči mechanickému namáhání;
 • tolerance náhlých teplotních skoků;
 • schopnost odolat zatížení 25 kg na m2.viz také následující;
 • nehrozí nebezpečí přehřátí. materiál není vystaven teplu mimo hořák;. odolný vůči mechanickému namáhání.

Tento materiál má však i své nevýhody. Hlavní nevýhodou je vysoká cena. Druhou nevýhodou, která je mu vlastní, je jeho náchylnost k poškození při bodovém prudkém zatížení. Poslední významnou nevýhodou sklokeramických varných desek jsou škrábance, které mohou vzniknout na povrchu v důsledku nedostatečné údržby.

Pro vaření na sklokeramických varných deskách nepoužívejte hliníkové nebo měděné nádobí s drážkovaným dnem. Je lepší zvolit kuchyňské náčiní z nerezové oceli s plochým dnem.

Výhody a nevýhody tvrzeného skla

Při výběru mezi tvrzeným sklem a sklokeramikou je třeba mít na paměti, že skleněné povrchy lze poškodit pouze ostrým úderem kovového předmětu. Podobně jako sklokeramické desky se i tento povrch snadno udržuje a používá a splňuje moderní požadavky na krásnou kuchyni. Na rozdíl od sklokeramických varných desek jsou však výrazně levnější. Výhody sklokeramických sporáků jsou následující:

 • Dobrá teplotní odolnost;
 • bezpečnost. v případě rozbití nejsou žádné ostré střepy;
 • povrch není při rovnoměrném zatížení příliš pružný;
 • vysoká pevnost.
READ  Jak spustit dělený systém po instalaci

Má však také dvě nevýhody. První je, že okraje povrchu se snadno odlamují. Druhá nevýhoda. na nesprávně udržovaných panelech vznikají mikrotrhliny a škrábance, což snižuje celkovou pevnost. Na základě rozdílu mezi oběma popsanými materiály a v případě, že nezáleží na ceně, je vhodnější volbou sklářská hlína. To proto, že sklokeramické varné desky jsou spolehlivější a snadněji se udržují. V ostatních případech, kdy je rozhodující cena, se dává přednost tvrzenému sklu.

Techniky údržby materiálů

Tvrzené sklo a glazovaná hlína jsou považovány za obtížné povrchy. K jejich čištění používejte pouze prostředky, které nepoškodí povrch. Nesmí být odřené nebo poškrábané. není v tom velký rozdíl. V případě skleněných povrchů je péče o něco snazší. tvrzený materiál je odolnější vůči mechanickému namáhání. Vzhled vysoce lesklých laminátů je přitažlivý, ale aby si zachovaly svůj vzhled, je třeba povrch chránit a dodržovat následující pravidla:

 • Na povrch by se neměla dostat tavná látka nebo potravina, například cukr, protože při odstraňování skvrny se povlak často poškodí.
 • Nepoužívejte hliníkové nádobí, protože zoxidovaný kov se vstřebává do povrchu a zůstávají na něm stopy.
 • Nejslabším místem skla a keramiky jsou rohy. Při nárazu do těchto bodů často dochází k odštípnutí, které oslabuje materiál.
 • K čištění těchto varných desek je nutné používat speciální škrabky, které nepoškozují povlak.
 • Výrobky, které lze na takové panely použít, jsou buď speciálně vyvinuté, nebo vyrobené pro sklo.

K čištění nepoužívejte obyčejné houbičky nebo hadry, protože by na lesku zanechaly šmouhy. Nejlepší je zvolit utěrku z mikrovlákna nebo jinou utěrku s podobnou strukturou.

Nejlepší volba mezi skelným a tvrzeným sklem

Chcete-li se rozhodnout mezi tvrzeným sklem a sklokeramikou, musíte zvážit všechny výhody a nevýhody materiálu. Hlavní výhodou sklokeramické varné desky je její schopnost odolávat značným teplotním výkyvům. Často se používají na plynových varných deskách, kde je plyn na skle nepřijatelnou kombinací, protože panel z tvrzeného skla se rychle uvolňuje.

Pokud si můžete být jisti, že k takovým rozdílům nedojde, a existuje možnost zvýšeného namáhání při prasknutí, zvolte tvrzené sklo. Během výroby se skleněná deska kalí v muflové peci, aby se zvýšila její mechanická pevnost. To neznamená, že můžete na varnou desku upustit předměty. pokud narazí na místa namáhání, sklo se rozbije.

kameninová, keramika, nebo, tvrzené, sklo, lepší

Rozdíl mezi sklářskou hlínou a tvrzeným sklem nepoznáte. povrchy jsou lesklé a atraktivní. Z hlediska jejich struktury však existují významné rozdíly. Výhodou skla je jeho mechanická pevnost a u sklokeramických desek také odolnost vůči teplu. Při výběru sporáku není třeba věnovat pozornost náročnosti údržby, protože tyto panely jsou stejně rozmarné.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS