Kolik šamotových cihel pro krb

Tento materiál je vyroben z grafitu. Zřídkakdy se používá pro krby, ale občas se používá k dekorativním účelům, kdy se jím vyznačují drobné prvky obložení.

Tento článek vám poskytne představu o poměrech malty, kterou lze použít k výrobě vařiče.

Kromě žáruvzdorných cihel je nutné použít izolační cihlu, která izoluje plameny a teplo uvnitř saunových kamen.

Instalace klasického cihlového krbu

Otevřená topeniště nejsou vhodná pro vytápění rodinných domů, protože mají nízkou účinnost spalování dřeva, která je pouze 20-30 %. Dokud oheň hoří v topeništi, šíří se teplo po místnosti infračerveným zářením. Po vyblednutí se intenzita zahřívání sníží a po 2 až 3 hodinách, kdy zdivo vychladne, se zastaví.

Důležitý bod. Ve vícepodlažním bytě není reálné postavit ani malá krbová kamna, protože není kam umístit komín a strop není na takovou hmotnost dimenzován. Poznámka: Minikrb, jehož konstrukce je zobrazena níže, váží více než 700 kg a měří 0,5 m.5 x 1 m (ložná plocha. 0.5 м²).

Navzdory nízkému tepelnému výkonu jsou krby pro majitele domů stále přitažlivé, protože vytvářejí jedinečnou domácí atmosféru. Konstrukce klasického anglického krbu je znázorněna na obrázku a obsahuje následující prvky:

 • podzemní část. základ;
 • Základna ze 2-3 řad cihel;
 • Ohniště s vyvýšeným roštem;
 • portál. cihlový rám otevřeného ohniště;
 • Kouřová komora. kanál zužující se do horní části ve tvaru deštníku nad spalovací komorou;
 • Komínový průduch na začátku kouřovodu slouží k lepšímu odvodu tepla z horkých plynů;
 • Komínový průduch zasahující do střechy;
 • tah je regulován klapkou.

Pokud to rozpočet dovolí, jsou stěny zvenku obloženy obklady jako na výše uvedené fotografii. Stěny zdiva není třeba zdobit. správné zdivo vypadá docela čistě.

Výběr cihel

Dnes se vyrábí mnoho druhů cihel, které se od sebe liší svými vlastnostmi. Žáruvzdorné cihly musí být použity pro zděné konstrukce, kde se má používat otevřený oheň. Standardní cihly mají velikost asi 3 kg, jsou zrnité a mají mírně drsný povrch. Tyto cihly odolávají teplotám až 1 600 °C a přitom si zachovávají všechny své pevnostní vlastnosti. Vynikající odolnost vůči teplotním výkyvům a alkalickým a kyselým roztokům. Žáruvzdorné cihly jsou velmi tvrdé, proto je pro jejich obrábění a řezání nutné použít diamantový kotouč. Na rozdíl od běžných cihel se tento materiál nemusí namáčet zvlášť.

Šéfredaktor časopisu Stroyday.Šéfredaktor časopisu Stroyday. Inženýr.

Zájem o stavbu pece? Přečtěte si můj podrobný článek. „Stavba cihlové pece vlastníma rukama“.

Při zakládání otopných konstrukcí je často nutné použít jiné druhy cihel, např. lícové nebo kamnové cihly. Nezapomeňte však, že při stavbě saunových kamen se cihly nesmí používat společně s lícovými a kamnovými cihlami. Důvodem je rozdíl v koeficientech tepelné roztažnosti. Zahřívání „smíšené“ konstrukce nevyhnutelně způsobí její deformaci. Pokud k tomu dojde, je používání zdroje tepla nebezpečné. V mnoha případech se používají speciální dlaždice, které odolávají vysokým teplotám. Klinkerové cihly se většinou používají ke zdění střech nebo k výzdobě vnějšího povrchu staveb.

READ  Kolik gramů freonu obsahuje dělený systém

Ve stavebninách najdete širokou nabídku cihel

kolik, šamotových, cihel, potřebujete

Klinkerové cihly

Pro stavbu pece lze použít nejen standardní žáruvzdorné cihly. Možné jsou i jiné typy, např. klinkerové cihly.

Jeho charakteristickým rysem je samotný materiál. Předpokládá se, že se vyrábí na bázi klinkerů. žáruvzdorné hlíny, která je při vypalování při teplotě 1500 °C podrobena procesu teplotního kalení. Díky tomu mají slínkové cihly řadu výhod.

 • Extrémně vysoké hodnoty pevnosti (zpravidla se jedná o pevnostní třídy od M300 a dále),
 • Odolnost proti mrazu (od F100),
 • Díky kvalitě materiálu odolává teplotám až 1200 stupňů Celsia.
 • Nebojí se agresivních látek.
kolik, šamotových, cihel, potřebujete

Tyto cihly však nejsou tak rozšířené jako žáruvzdorné varianty. Nejen kvůli vysoké ceně, ale také kvůli obtížnému shánění materiálu. slínek není v Ruské federaci téměř k dispozici. Tyto cihly také hodně váží, a proto jsou ideální pro základy.

Hlavní nevýhodou tohoto materiálu je neschopnost dýchat a horší tepelný odpor ve srovnání se šamotovým materiálem.

Klinkerové cihly jsou jednou z dobrých možností pro sporák

Keramické cihly

Není to špatná volba, která je vhodná pro konstrukci základny pece a jejího opláštění.

Kvalita a shoda jsou vším, co je potřeba k definování kvalitního keramického vozidla. Zvažte kritéria podrobněji.

 • Stupeň pevnosti. Každá cihla má své vlastní podmínky pro ražbu a vstup na trh. Čím je hustší, tím pomaleji se zahřívá nebo ochlazuje. Zlatý střed je obvykle M150-M250 pro jednopodlažní a M200-M250 pro dvoupodlažní. Cihly třídy M100 a nižší by se neměly brát, protože mají špatné užitné vlastnosti.
 • Odolnost proti mrazu. Toto kritérium určuje, kolik cyklů zmrazení a rozmrazení může výrobek vydržet, než se stane nepoužitelným. Je třeba zvolit modely s mrazuvzdorností F75 nebo vyšší.
 • Tloušťka celého těla. Plnohodnotné keramické cihly se používají pro zdění a obklady. V jiných případech může být nutné použít duté cihly.
 • Jak se vyrábí. Když chcete postavit pec, obvykle se používá metoda plastického tvarování, která má nestandardní způsob přípravy materiálu vytlačováním hliněné hmoty pomocí trysky a následným rozřezáním velké hliněné hmoty na menší kousky. Polosuché nebo suché tvarování se liší nejen výrobním procesem, ale také pevností. je znatelně nižší než u plastové verze.

Důležité! Vidíte rovnoměrný řez na všech stranách cihly? Pak se setkáte se suchými/polosuchými tvarovanými cihlami.

Tyto cihly lze také rozdělit do tří tříd, z nichž každá má své vlastní pozoruhodné vlastnosti.

SortDescription
První Světlé a mírně opálené, vhodné pro stavbu pecí. Pokud na něj zaklepete, uslyšíte kovový zvuk. Tento typ cihel má pevné líce. samy se nedrolí. Pevnost je poměrně vysoká.
Druhý Mírně nepálená cihla. Barva. světlá. Při poklepání je slyšet mírně tupý, ale jasný zvuk.
Třetí Přepálená cihla. Tento druh není vhodný pro zednické práce, ale je víceméně vhodný pro založení sporáku.

Keramické cihly jsou pro stavbu sporáku ideální

Rozměrový výkres mini komína

Doporučuje se instalovat toto topné těleso v místnosti o rozloze nejméně 16 m2. Je zabudován do příčky pro vytápění dvou místností. Pro zvýšení tepelného výkonu je topeniště postaveno bez žáruvzdorných cihel. To znamená, že se keramické cihly zahřívají mnohem rychleji, protože mají nižší schopnost absorbovat teplo než žáruvzdorné cihly.

 • V tomto případě používá mistr kamnář k ochraně topeniště před vysokými teplotami místo zděného zubu plech o tloušťce 3 milimetry.
READ  Sekundární výměník tepla pro plynový kotel Ariston

Níže v popisu je přiložen nákres cihlového krbu. Pokud řemeslník není v tomto směru kvalifikovaný, lze místo portálového oblouku postavit vodorovnou desku. Budete potřebovat 2 kovové úhelníky správné délky.

Pozitivní vlastností tohoto krbu je, že při nákupu materiálu na jeho stavbu utratíte minimum svých peněz.

 • 235 keramických cihel;
 • hlína. 0,12 m 3 ;
 • písek. 0. 3м 3 ;
 • čištění dveří. 1 položka;
 • kominík. 1 kus;
 • rošt. 1 kus;
 • 2 sprchové kouty;
 • ocelový plech. tloušťka 3 mm a rozměr 0,25 m 2
 • střešní lepenka. 1,5 m 2 ;
 • cement. 15 kg.

Krb „mini“ a jeho zděná schéma

Aby se maximalizovala účinnost této konstrukce, jsou boční stěny topeniště položeny pod úhlem 25 stupňů.

Zadní stěna je rozložena v 10 řadách jako obvykle, tj. vodorovně. Od 11. řady se cihly rozčtvrtí pod úhlem 30 stupňů do vnitřku topeniště. Tímto způsobem se vytvoří překrytí zubu komína, do spár mezi cihlami se dále vloží kovové kolíky, ke kterým se připevní plech.

Níže je uveden výkres kovu pro topeniště.

Vzhledem k tomu, že v této konstrukci nejsou použity šamotové cihly, prostor v místnosti se ohřívá mnohem rychleji, protože boční vzduchové kanály jsou rozvrženy takto.

Ve spodní části jsou otvory, kterými proudí studený vzduch a horký vzduch ohřátý z krbu jde do místnosti s horkým vzduchem přes „sprchy“ umístěné v řadách 13 a 14. Tím se jeho účinnost zvýší o 15 až 20 %

kolik, šamotových, cihel, potřebujete

Jak si vybrat podle vzhledu

I když byla vybrána vhodná značka cihel, nikdy si nemůžeme být jisti jejich kvalitou. Ve výrobě často dochází k odchylkám od technologických norem, takže každý prvek musí být vybrán podle svého vzhledu.

 • Cihly jsou rovné, bez zakřivených okrajů a mají správnou velikost.
 • Při poklepání kladívkem by měl vydávat poměrně slyšitelný zvuk.
 • Tříska je pevná, nedrolí se. Hmota je homogenní, bez nečistot a dutin.

Nelze nezdůraznit, že mnohé cihelny si získaly respekt díky kvalitě svých výrobků, a proto je znají zkušení řemeslníci. Tyto znalosti jsou také základem pro výběr materiálu pro krby.

Nikdo nebude tvrdit, že s vlastním domem, cihlové krby s vlastníma rukama. druh podpisu, tah vlastního stylu. Přesně tak, jak vše dovést k dokonalosti, jak krb položit sami, budeme mluvit v tomto článku.

Fotografie vlastnoručně postaveného krbu

Co použít do saunových kamen

Základním požadavkem pro výběr materiálu pro saunová kamna je dobré žíhání. Tím se určí, jak bude konečný produkt reagovat na vysoké teploty a páru. Materiál pro zdění saunové pece závisí na volbě způsobu výstavby.

 • „Bílá na bílé“. Tyto stavby neznečišťují okolí zbytky spalování. Existují varianty s litinovými vařiči, které urychlují dobu ohřevu. V tomto případě je nádrž na vodu umístěna na jedné desce a kameny na druhé, ze tří stran obklopené zdivem z žáruvzdorného nebo pevného materiálu.
 • „By grey“ je postaven s komínem, a proto se místnosti zahřívají rychleji než v případě první varianty.
 • „V černých číslech“. Vyrobeno jako vařiče používané v lázních v dávných dobách. Vytvářejí opravdu silné páry, ale při výrobě paliva se uvolňuje velké množství sazí, které se mohou dostat kamkoli.
READ  Kolik prášku dát do pračky

Komín, komínová roura a komínový plášť

Spodní část komína musí být přísně svislá, z cihel s hlinitopísčitou směsí. Z důvodu požární ochrany je nutné, aby byl na stropní desku namontován nástavec na vnějším okraji komína.

Pro dodatečnou ochranu je kouřový nástavec. neboli takzvaný předkouř. ze všech stran obklopen nehořlavým materiálem. azbestovou deskou o tloušťce 10 milimetrů.

Při stavbě vnější části komína je nutné přidat cement v poměru: jeden díl cementu na 10 dílů malty; a jeden díl cementu na 10 dílů malty. Vnitřní rozměry komína se nesmí měnit.

Metoda obkládání krbové římsy má mnoho variant. Dokončovací práce obvykle završují tvorbu krbu. Existuje však jedna výjimka. Při obkládání klasickými taškami je třeba je upevnit při zdění. Jedná se o poměrně složitou a pracnou operaci, jejíž provedení raději svěřte kvalifikovanému odborníkovi.

Pokud si krb vyzdobíte dřevěnými prvky, nezapomeňte je ošetřit nehořlavým materiálem. Umístěte takovou dekoraci do bezpečné vzdálenosti od kamen.

Ostatní způsoby úpravy komína jsou plně dosažitelné i pro neprofesionály.

Cihlové obklady vlastníma rukama ne vždy dosahují očekávaných výsledků. Svěřte se profesionálům naší společnosti a vše bude provedeno včas a kvalitně!

Výpočty a výkresy

Podrobné výpočty a grafy pro budoucí krb se vyplatí připravit s dostatečným předstihem, ještě před nákupem materiálu. Na obrázku je vždy uvedeno, kolik normálních cihel, žáruvzdorných cihel a lícových cihel je třeba zakoupit. Je lepší koupit o něco více, než je potřeba v dokončeném projektu, s ohledem na možné vady práce nebo drobné opravy ve stavbě.

Dále je třeba vypočítat spotřebu cementu pro zdění. V závislosti na povaze materiálu existují různé metody výpočtu. Můžete však použít nejběžnější typ suché cementové směsi pro kamnářské práce. M200. smíchá se s pískem v poměru 1:3. Tato suchá směs se poté zředí vodou a důkladně promíchá, dokud se nevytvoří hustá a homogenní hmota. Pro zdivo 1 kostka. м. Potřebujete přibližně 0,3 metru krychlového cihel. м. takové malty na bázi cementu M200. U obkladů krbových fasád a komínů můžete objem malty vypočítat z rozměrů na výkresu. Výtěžnost cihly je jednodušší vypočítat vynásobením objemu cihel počtem cihel.

Kresba hotového krbu se obvykle skládá z vodorovného a čelního průmětu. Tyto dva pohledy poskytují podrobný přehled o výšce, šířce a tloušťce portálu s komínem, počtu cihel v každé řadě a způsobu propojení. Pro pec, zejména s obloukovým nebo lichoběžníkovým otvorem a šikmými vnitřními stěnami, lze vytvořit samostatné ilustrační výkresy s různými výstupky. Nejdůležitější je, aby výrobce pochopil, jak je komín umístěn uvnitř sporáku, jak je komín upevněn, pod jakým úhlem jsou stěny ve výklenku nakloněny.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS