Jaký je rozdíl mezi dvouokruhovými a jednookruhovými kotli, co je lepší a jak správně vybrat

Samostatné topné systémy soukromých domů nebo jiných prostor jsou obvykle postaveny na bázi plynových kotlů.

Jedná se o nejekonomičtější a nejefektivnější způsob vytápění, který nezabírá mnoho času a úsilí a nevyžaduje neustálou kontrolu systému.

Existují dvě hlavní konstrukční varianty těchto kotlů, rozdíl mezi nimi spočívá v jejich funkčnosti.

Některé slouží pouze k vytápění domu, jiné jsou schopny dodávat teplou vodu souběžně s vytápěním.

Tyto dvě skupiny jsou reprezentovány jednookruhovými, resp. dvouokruhovými jednotkami, které by měly být podrobněji posouzeny.

Nástěnný dvojitý kotel. který je nejlepší pro vytápění rodinného domu?

V tomto článku vám poradím, jak vybrat plynový kotel pro rodinný dům. Jaký je nejspolehlivější plynový kotel a proč si to myslím?

Nebudu brát v úvahu domácí výrobce plynových kotlů. Nevídám je často, takže nemohu dělat žádné závěry.

Pokud chcete instalovat topný systém a nechcete vše řešit, objednejte si u nás technický odhad vytápění.

Obdržíte schémata a výkresy s vysvětlivkami. Na které si každý může namontovat topný systém, pokud mu ruce vyrostou z pravého místa.

na m².

Nejlepší výrobci plynových kotlů

Evropští výrobci: VIESSMANN, VAILLANT, BUDERUS. Německé organizace, které globalizovaly výrobu v Turecku, Rusku, Číně. Tato trojice se specializuje na topná zařízení. Vyplňují mezeru jako zdroj tepelné energie. Od plynových nástěnných a podlahových kotlů až po tepelná čerpadla. Vyrábějí se také kotle na tuhá paliva, naftu a elektřinu.

Italští výrobci: FONDITAL, ARISTON, Baxi, FERROLI.

Korejští výrobci: NAVIEN, KITURAMI, KOREASTAR a MASTER GAS SEOUL.

Čínští výrobci: OASIS, ROSTERM, MIZUDO.

Nejspolehlivější plynový kotel

Podle mého názoru byl nejspolehlivějším plynovým kotlem do roku 2020 Viessmann.

Stejně jako výrobci automobilů mají malou, střední a obchodní třídu, výrobci kotlů segmentují své kotle, aby získali podíl na trhu, a Viessmann má levné a drahé modely kotlů.

Viessmann nabízí oblíbený cenově výhodný model dvouokruhového nástěnného plynového kotle Viessmann Vitopend 100-W, do 35 kW.

Hodnocení plynových kotlů podle spolehlivosti a kvality

Kvalita mnoha výrobců se zhoršila, takže na konci května 2022 zveřejním nový žebříček.

A můj starý žebříček levných nástěnných dvouokruhových plynových kotlů z hlediska spolehlivosti a kvality vypadal takto:

 • VIESSMANN VITOPEND 100-W
 • ARISTON EGIS PLUS 24 F
 • Baxi MAIN 5 24 F
 • BUDERUS LOGAMAX U072-24K
 • FONDITAL MINORCA CTFS 24
 • IMMERGAS EOLO MYTHOS 24 2 R
 • DAEWOO 200 MSC

V mém žebříčku jste neviděli kotel Vaillant? Protože kotle Wyllant a FERROLI nikomu nedoporučuji. Pokud si článek přečtete až do konce, pochopíte proč.

Nejlepší dvouokruhový plynový kotel. recenze instalatéra

Podle mého názoru je VIESSMANN VITOPEND 100 dobře promyšleným vyvážením jednoduchosti a zároveň spolehlivosti a kvality. U složitého spotřebiče je dosažení této rovnováhy nesmírně obtížné.

Dne 2. ledna 2020 jsem vyměnil svůj starý kotel VIESSMANN VITOPEND 100 za nový kondenzační kotel VIESSMANN VITODENS 050

Německé nástěnné dvouokruhové plynové kotle

Líbí se mi, že Viessmann vyrábí složité kotle, které se skládají z několika jednoduchých komponentů a jsou co nejspolehlivější. Jídelníček je jednoduchý, rozumí mu i moje maminka.

Kotle Vaillant mají složité menu, je nutná účast servisního technika. Nelíbí se mi jejich servisní politika, otravná předimenzovaná logika ovládání kotle.

Uživatel Vaillant to nemůže vyřešit. Chcete-li změnit nastavení kotle, musíte se podívat do návodu k obsluze nebo se na někoho obrátit apod.д. Na jednu stranu je to výhoda. V tom smyslu, že se jedná o ochranu proti hlupákům, aby uživatel nezasahoval do práce kotle. Na druhou stranu to komplikuje život montážním firmám.

Je obtížné vysvětlit uživateli po telefonu, co a kde má zmáčknout, aby se kotel spustil poté, co došlo k chybě.

Kotle Vaillant jsou úsporné a technologicky vyspělé, ale to může být v našem provozu nevýhodou. Jsou nároční na kvalitu vody a elektřiny. Tyto kotle, které byly instalovány před 8-10 lety (mám vlastní statistiku poruch), se porouchávají častěji než kotle Wissmann.

READ  Jak odstranit plastový zápach z multifunkčního vařiče

Ačkoli patří do stejné třídy. Vaillant má drahé náhradní díly a podle mých statistik se porouchává častěji než Buderus.

Pokud uvažujeme o rozpočtově náročnějších variantách, je to Buderus. Obecně jsou kotle spolehlivé. Tyto kotle se vyrábějí zde. Levné náhradní díly, normální kvalita provedení. Podle mého pozorování jsou kotle spolehlivé.

Instaloval jsem přibližně stejný počet kotlů Viessmann a Buderus, Vaillant mnohem méně, a 80 % kotlů Vaillant mělo nějaké poruchy různého stupně složitosti. Všechny však byly výrazně dražší. I výměna doplňovacího ventilu stála 2 nebo 3 tisíce. U kotlů Buderus se nikdy neměnil doplňovací ventil.

Proto se snažím Vaillant nedoporučovat. Podle mého názoru je veškerá politika společnosti Vaillant založena na servisu, a aby se stala servisem, je nutné zakoupit sadu náhradních dílů.

V případě Moskvy a severozápadu to platí. Lidé tam žijí bohatší, myslí na služby a jsou ochotni za ně zaplatit.

V mém regionu je málokdo ochoten platit za každoroční údržbu kotle. Při poruše kotle zavolají opraváře.

V Krasnodarském kraji a Adygeji je málo lidí ochotných platit za záruku a servis. A nechat se zatížit náhradními díly pro kotle Vaillant a snažit se vydělat na opravách, vnucovat zákazníkům další služby, to není náš styl.

Italské nástěnné dvouokruhové plynové kotle

Italové obecně nejsou špatní, ale podle mého názoru horší než Němci. Celkově se mi Baxi líbila, jejich přístup, politika služeb. Díly jsou levnější než u Němců, ale také poměrně drahé.

Ariston obecně nejsou špatné kotle, existují uzly, které se pravidelně rozpadají. Jedná se o třícestný ventil, pokud je výměník tepla v kotli rozdělen.

V Adygei, kde je tvrdá voda, se ventil rozbije jednou za rok.

který, kotel, úspornější, jednookruhový, nebo

Fondital a Nova Florida nejsou v naší zemi rozšířeny. Bývaly oblíbené kvůli nízké ceně. Levné kotle od Italů. Posledních pět let jsem je nezavedl. Bylo zjištěno, že kotle, které byly instalovány v minulosti, fungují dobře i ve špatných podmínkách.

Jak funguje jeden kotel

Jeden kotel nemůže ohřívat teplou vodu sám o sobě. K tomuto účelu je instalován kotel s nepřímým ohřevem. Zhruba řečeno se jedná o izolovanou nádrž, ve které jeden kotel ohřívá vodu.

Když otevřete kohoutek s horkou vodou, teče z bojleru. Když teplota vody v kotli klesne, jednookruhový kotel začne ohřívat vodu v kotli.

Výhody jednoho kotle

První výhodou tohoto systému je rezerva teplé vody. Už se vám někdy stalo, že se jeden člověk myl ve sprše a v tu chvíli druhý otevřel kohoutek v kuchyni, načež ze sprchy začala téct studená voda??

Pokud jste se s takovou situací někdy setkali, je pravděpodobné, že v budově byl instalován duální kotel. Jednoduše se nestihne přizpůsobit potřebě vody a ohřát vodu pro dva směšovače.

Pokud však máte jeden kotel s nepřímým ohřevem, nikdy se s tímto problémem nesetkáte. Ze směšovače bude vždy vycházet horká voda o stejné teplotě. V domě je otevřeno jeden nebo pět kohoutků.

Druhou výhodou jednoho kotle je možnost recirkulace teplé vody. Tehdy potrubí s horkou vodou vychází z nepřímého kotle, dostává se do směšovače a vrací se zpět do kotle.

V tomto případě horká voda stále cirkuluje v potrubí a po otevření směšovače voda vytéká přímo ven. Jinými slovy, neplýtváte desítkami litrů studené vody, zatímco čekáte na teplou vodu. Nejste tak nervózní jako Alexej, kterého jsem zmínil výše. Stačí použít horkou vodu.

Cirkulaci teplé vody potřebujete zejména v případě, že je kotel instalován v jedné části domu a toaleta je v jiné části nebo dokonce v jiném patře. Dokážete si představit, kolik lidí bude muset čekat, než se kotel přepne do režimu ohřevu teplé vody, a pak voda potrubím přes dům do směšovače?

Nevýhody jednoho kotle

Hlavní nevýhoda. náklady na nepřímo ohřívaný ohřívač vody. Není špatná kvalita kotle bude stát od 30 tisíc. A pokud budete provádět recirkulaci TUV, budete muset zakoupit další čerpadlo, sběrač, potrubí.

Myslím, že je jasné, že čím vyšší je úroveň komfortu, tím více budete muset utratit. Zda se to vyplatí nebo ne, si musí každý rozhodnout sám. Dovolte mi uvést další příklad.

Dvojitý kotel pro 160 m²

Bydlím v domě o rozloze 100 m2 s vytápěným podkrovím o rozloze 60 m2. Dům je vytápěn plynovým kondenzačním kotlem Viessmann Vitodens 050. Kotel je instalován v kuchyni. Ke kuchyňské baterii 2,5 metru, ke koupelnové baterii 3,5 metru. Podle všech doporučení výrobce je plynový kotel vhodný pro.

Ale strašně mě štve, když se koupu a manželka nebo děti začnou používat horkou vodu v kuchyni. Současně se mi ze sprchy valí buď ledová, nebo vařící voda. Při každém poklesu teploty vody zběsile otáčím mixérem, abych nějak vyrovnal teplotu. Pokud jste se s tím nesetkali, nemáte ani ponětí, jak je to KRÁSNÉ.

READ  Co je pro vaše vlasy horší: fén nebo kulma?

Ano, existují schémata, jak nějakým způsobem připojit kotel k dvouokruhovému kotli. Ale zase budete muset předělat opravy nebo protáhnout potrubí ven, což se mi také nelíbí. Až budu předělávat koupelnu, určitě do ní nainstaluji bojler.

Jaký je rozdíl mezi dvěma kotli a jedním kotlem??

Než se rozhodnete vybrat plynový kotel pro uspořádání nezávislého vytápění domu, musíte si prostudovat vlastnosti, výhody a nevýhody každého z nich zvlášť.

Jednookruhový kotel

Zařízení je určeno výhradně k vytápění domu. Pro zajištění dodávky teplé vody je nutné připojit kotel nepřímého vytápění. Proces je poměrně jednoduchý, ale připojení dalšího obvodu může způsobit problém se strojem. Princip fungování jednookruhového kotle je poměrně jednoduchý. Po ohřátí proudí topné médium do hlavního okruhu, pak se vrací zpět a cyklus se opakuje.

Zařízení se snadno instaluje, není třeba volat profesionály. Možnost montáže na stěnu nebo na podlahu. Rozlišuje se mezi otevřenou a uzavřenou spalovací komorou. Jednookruhové kotle mají tyto výhody

 • snadná instalace a údržba;
 • spolehlivost konstrukce;
 • vynikající přenos tepla bez ztráty kapacity;
 • Možnost připojení dalšího vybavení;
 • vysoký výkon;
 • Cenově dostupné náklady na vybavení.

Mezi nevýhody patří absence funkce ohřevu vody a omezené možnosti.

Dvouokruhový kotel

Kotle na 2 okruhy jsou praktičtější a funkčnější, jsou určeny nejen pro vytápění prostor, ale také pro přípravu teplé vody (TUV). Tyto výkonné stroje dodávají vodu do 2 odběrných míst současně. V tomto případě má ohřev topného média pro vytápění budovy přednost před ohřevem TUV.

Jednotky mohou být vybaveny bitermálním nebo deskovým výměníkem tepla. Jsou k dispozici jako podlahové a nástěnné, konvekční a kondenzační jednotky. Spalovací komory mohou být atmosférické nebo turbínové.

 • široká funkčnost, široká škála možností;
 • kompaktní velikost;
 • vysoká účinnost;
 • hospodářství;
 • Přívod teplé vody lze vypnout, pokud není potřeba.

Nevýhodou je omezené množství teplé vody a závislost na intenzitě odběru TUV.

Energeticky nezávislé jednotky fungují pouze na mechanickém principu a není nutné je připojovat k napájecímu systému.

Díky tomu jsou nepostradatelné v odlehlých osadách, v oblastech se zchátralými nebo přetíženými elektrickými sítěmi. Časté výpadky proudu způsobují výpadky vytápění, což je v ruské zimě nepřijatelné.

Energeticky nezávislé modely zajišťují nepřetržité vytápění domu bez ohledu na vnější podmínky. Tyto možnosti však omezují možnosti energeticky nezávislých kotlů. Fungují pouze na základě přirozených fyzikálních procesů. cirkulace topného média vyžaduje instalaci topného okruhu pod mírným úhlem a je založena na zvedání vrstev teplé kapaliny.

Odvod kouře probíhá běžným tahem v komíně. Přirozené procesy jsou velmi pomalé a nestabilní, proto se často instalují externí možnosti, jako je turbo tryska a oběhové čerpadlo.

Díky nim je jednotka produktivnější a energeticky nezávislý provoz probíhá pouze při výpadku napájení.

Pokud není do domu přiváděno žádné napájení, používají se pouze základní funkce jednotky.

Existuje několik možností provedení jednookruhových kotlů stojících na podlaze. Liší se od sebe různými způsoby.

 • atmosférický (otevřený). Využívá se vzduch přímo v okolí kotle a výstup spalin vzniká v důsledku přirozeného tahu. Tyto modely lze připojit pouze ke svislému centrálnímu komínu;
 • turbulentní (uzavřený). Pro přívod vzduchu a odvod spalin se používá koaxiální kouřovod (komín v komíně) nebo dvě samostatné trubky plnící funkci přívodu vzduchu, přívodu vzduchu do kotle a odvodu spalin.

Podle materiálu výměníku tepla:

 • ocel. Nejběžnější možnost, která se používá u levných modelů.
 • měď. Konstrukce cívky prodlužuje dráhu kapaliny procházející topnou zónou. Takové jednotky jsou instalovány v drahých modelech od špičkových výrobců;
 • litina. Instalováno na výkonných a masivních jednotkách. Litinové výměníky tepla vykazují vysokou kapacitu, vysokou účinnost a jsou schopny vyvinout velkokapacitní jednotky. Platí pro jednotky od 40 kW.

Podle způsobu přenosu tepla:

 • konvekce. Konvenční ohřev topného média v plameni plynového hořáku;
 • parapet. Obejde se bez topného okruhu, je jakýmsi protějškem běžného sporáku;
 • kondenzační. Vytváří dvoustupňový ohřev teplonosné látky; nejprve v kondenzační komoře z tepla z kondenzujících spalin a poté běžným způsobem.

Kondenzační kotle mohou správně fungovat pouze v nízkoteplotních systémech (podlahové vytápění), nebo pokud je rozdíl teplot mezi venkovním a vnitřním prostředím menší než 20°. Tyto podmínky nejsou pro Rusko vhodné.

Jak vypočítat výstup?

Výpočet kapacity pomocí vědeckých metod je poměrně složitý. Stanoví se tepelné ztráty budovy, vypočítá se tepelná smyčka a zohlední se vliv otvorů nebo jiných otvorových výplní.

Tento proces je obtížný i pro profesionály, nemluvě o nevyškolených lidech. Obvykle se jedná o jednoduchou a poměrně přímočarou metodu. Jeden kilowatt tepelného výkonu dokáže vytápět plochu o rozloze 10 km2. м.

Proto pro určení výkonu kotle vydělte podlahovou plochu 10. Například pro plochu 180 m2 je zapotřebí výkon 18 kW.

READ  Jak přestavět plynový ohřívač na kotel

Pozor! Nevybírejte ani příliš malé, ani příliš velké kotle. V tomto případě je rezerva na škodu. jednotka pracuje ve špatném režimu a rychleji selhává.

Který kotel je výhodnější. dvouokruhový nebo jednookruhový?

Výhodou plynových dvouokruhových kotlů oproti jednookruhovým je rychlá výroba teplé vody. Existují dva způsoby vytápění:

K ohřevu vody potřebujete asi 30 % tepla navíc. Při přepnutí do letního režimu vyžadují modely s průtokovým ohřevem určité množství plynu pro dosažení provozního režimu.

Srovnání spotřeby plynu u kotlů s pláštěm a kotlů s děleným okruhem ukazuje, že kotle s děleným okruhem jsou hospodárnější. To však funguje pouze za optimálních podmínek, nepočítaje v to náklady na instalaci a připojení nepřímého ohřívače.

Při zohlednění hospodárnosti je třeba vzít v úvahu několik faktorů:

  Technické vlastnosti jednotek se dvěma okruhy. U topných zařízení je průtočný výkon uveden v technické dokumentaci. Tento parametr udává, kolik teplé vody se ohřeje za minutu.Obvykle je tento faktor 10-15 litrů u jednotek s průtokovým ohřevem a 45-60 litrů u jednotek s vyrovnávací nádrží. Pokud je tato kapacita nedostatečná, je třeba instalovat externí zásobník.

Jednookruhová jednotka je proto úspornější, ale pouze v případě, že je zamýšlené použití vybraného topného zařízení striktně určeno k danému účelu. Připojení kotle však činí dvouokruhové provedení úspornějším.

Jaký je rozdíl mezi plynovým kotlem a plynovým kotlem

Rozdíly jsou zanedbatelné. Hlavním rozdílem mezi plynovým kotlem a kotlem na plyn je počet výměníků tepla:

 • V ohřívači je pouze jedna spirála nebo radiátor.
 • Dvojitý kotel má dva výměníky tepla. První okruh slouží k vytápění, druhý k ohřevu TUV. Přednost má teplá voda. Ohřev topného média v otopné soustavě se pozastaví, když je TUV využita na maximum.

Dvouokruhový kotel zvládá dva úkoly současně: ohřev teplé vody a vytápění budovy. Kotel je připojen a funguje pouze pro přípravu teplé vody.

Spotřeba elektrické energie kotle

Dvouletá zkušenost s používáním kotle Ariston SG 15 OR 30 litrů o výkonu 1,5 kW pro 2 osoby. Ohřívá se dvakrát denně. ráno pro denní použití, večer pro sprchování. Po úplném zahřátí se teplota sníží na minimum, aby nedošlo k přehřátí při vybíjení. Používání kotle v tomto režimu bylo poměrně pohodlné, celkem pracoval maximálně 1,5 hodiny denně. 2,25 kW, 67 kW za měsíc. Překročení spotřeby elektřiny (zvýhodněná cena do 100 kW měsíčně) bylo pouze v zimních měsících, kdy bylo zapnuto topení. ukázalo se, že ne více než 130 kW (práce doma, 2 osoby trvale používající 2 PC, úsporné žárovky). Tarif za elektřinu je nyní 0,46 UAH za 1 kW, kotel stojí 30 UAH (450,3) měsíčně. V měsících mimo špičku (u plynu) můžeme s kotlem ušetřit přibližně 40 %. Mimo sezónu můžete ušetřit, pokud vám pouze kotel nezvýší spotřebu plynu a budete mít stále nárok na zvýhodněný tarif 3,60.

Jednookruhové kotle jsou spolehlivější v provozu, jednodušší na regulaci a obsluhu, k jednookruhovému kotli lze vždy v případě potřeby přidat různé varianty zásobování teplou vodou (nepřímý ohřívač, zásobníkový plynový kotel) jednodušší konstrukce. snadnější údržba, životnost jednookruhového kotle je mnohem delší. Jednookruhový kotel nevypíná topení, když se sprchujete. spotřeba drahého plynu s kotlem nemusí čekat, až odteče studená voda (a vy jste si během té doby už stihli umýt ruce ledovou vodou) díky kotli není třeba kotel škubat (neustálé řinčení hořáku) většina nových modelů jednookruhových kotlů je vybavena čidly regulace počasí. Spotřebuje méně plynu, i při pohledu na vlastnosti jednookruhového kotle umožňuje přejít na noční tarif (vícezónové měřiče) instalace kotle nevyžaduje dodatečné zapojení (zpravidla) pájení autonomní vytápění bez teplé vody je stále mnohem levnější, jednodušší, rychlejší tlak vody pro kotel potřebuje od 0,6 atm

Nenapadají mě žádné další nevýhody. V tomto článku bych nerad hovořil o modelech ohřívačů vody a jednookruhových kotlů. na to si udělám samostatné téma, protože sám budu brzy stát před volbou. Letos budu používat ten, který nainstalovali vývojáři mého nového domova. Nova Florida Vela Compact CTFS 24 AF. Do konce topné sezóny budu muset pravděpodobně upravit své dosavadní výpočty a můj názor na potřebu kotle se může změnit. Několik sousedů si pořídilo malé elektrické zásobníkové ohřívače vody pro použití mimo topnou sezónu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS