Výběr žáruvzdorného lepidla pro sporáky a krby Výrobci, druhy a použití

Pro výběr lepidla na krby a sporáky existuje několik kritérií. Podívejme se na tuto otázku a zjistěme, co by bylo správnou volbou.Takže:

Umístění krbu a sporáků, které mohou být uvnitř nebo venku. Upozorňujeme, že žáruvzdorná lepidla na sporáky a krby odolávají teplotám až 120 °C. Materiál lze proto použít i pro obložení sporáků

Je tu však jeden detail. Při nákupu věnujte pozornost také spodnímu teplotnímu limitu. Venku, např. v letní kuchyni, musí kapalina odolávat i nízkým teplotám. Příznivé také v případě teplotních výkyvů mezi ročními obdobími

Před nákupem je třeba důkladně prostudovat návod k použití. Výběr nehořlavého lepidla pro obklad kamen. Měli byste také vybírat podle typu povrchového materiálu. Pro různé části domu lze použít správný typ lepidla. V úvahu je třeba vzít také materiál použitý na povrchovou úpravu komínového tělesa. Ne každý podklad je pro něj vhodný. Ne vždy je možné použít žáruvzdorné lepidlo pro povrchovou úpravu pecí, protože tato hmota se na dlaždice nanáší pouze v tenké vrstvě. Proto byste se měli podívat na rozdíly v rovinnosti. Pokud je jich mnoho, je třeba zvolit silnější žáruvzdornou skladbu, aby se vyrovnaly případné nerovnosti. Pozornost je třeba věnovat také odolnosti proti vodě a vodním parám. Pokud se bude jednat o saunové topidlo, bude to klíčový požadavek.

Tato lepidla lze rozdělit na dva typy.To je dáno jeho chemickým složením:

Výběr žáruvzdorného lepidla pro zděné sporáky a krby

Lepidlo pro zděné sporáky a krby odolává v průměru teplotám od 850 °C do 1200 °C. Vněkterých případech až 1400 °C a ještě více. Na obalu je vždy uvedeno, zda je lepidlo určeno pro zdění v otevřeném krbu, či nikoli.

Obsahuje speciální přísady, změkčovadla, přísady pro zvýšení pevnosti a tepelné odolnosti. Směs si zachovává své pracovní vlastnosti a zůstává životaschopná po dobu 60 minut.

Výběrová kritéria

Při nákupu žáruvzdorného lepidla na sporáky a krby by měl člověk zvážit následující kritéria

 • Odolnost proti mrazu. Lepidlo může vlivem záporných teplot popraskat. Proto je tento ukazatel důležitý, pokud je pravděpodobné, že obyvatelé budou v místnosti v zimě pobývat nepřetržitě;
 • Provozní režim kamen nebo krbu. Při častém zahřívání a následném zhasínání je zdicí materiál namáhán více, než když je jednotka používána nepřetržitě;
 • Schopnost odolávat dodatečnému zatížení.
lepidlo, sporák, profix

Podle těchto kritérií si můžete vybrat lepidlo na sporáky a krby. Z obrovského sortimentu si vyberte maltu pro zdění, která nejlépe vyhovuje provozním podmínkám.

5 nejlepších známek

Nejoblíbenější značky lepidel na zdivo jsou:

 • Terakota je šedě zbarvená suchá směs. Malta je velmi poddajná. Po nanesení lepidla je možné ještě 15 minut upravovat polohu pokládaného materiálu.
 • Scanmix Fire (šedý). odolává až 1200 °C. překlenutí trhlin, rychlé vytvrzení, šetrnost k životnímu prostředí a vysoká přilnavost.
 • Polymin. odolný vůči teplotám pod bodem mrazu a vlhkosti. Pro použití na podkladech, které mohou podléhat deformaci.
 • Ceresit Flex CM 16 je bezpečný, pružný a zabraňuje deformaci dlažby. Zvláštní vlastností směsi je, že ji lze použít k pokládce nerovného materiálu.
 • Master „Peach“. krátkodobá odolnost do 1200 °C. Směs odolná proti vlhkosti, mrazu. Malta je plastická a pevná. Lze jej použít pro zednické práce venku i uvnitř.
READ  Jak vyrobit cihlový saunový sporák

Aby bylo položení topeniště levnější, můžete si připravit žáruvzdorné lepidlo z vlastních rukou. Hlavní je dodržet poměr 1:1:3:1 (cement, hlína, písek, křída) a přidat trochu vody kvůli viskozitě a pružnosti.

Požadované vlastnosti

Tepelně odolné lepidlo je k dispozici v kapalném nebo pevném stavu, obsahuje epoxidovou pryskyřici a plnivo (kovový prášek). První z nich je pojivo, které tmelí jednotlivé složky a dodává celé konstrukci pevnost. Kromě toho se do lepicí směsi přidávají modifikující přísady a změkčovadla. Součástí je také síra a další přísady, které dodávají směsi správnou strukturu a určují dobu tuhnutí.

Na trhu jsou k dispozici přírodní a syntetická lepidla. Oba typy se používají k montáži podstavců krbů a domácích sporáků a jejich výzdobě a liší se pouze cenou. Tekutá verze lepicí směsi se dlouho připravuje a při aplikaci rychle zasychá, což komplikuje všechny stylizační postupy. Směs, která je k dispozici v suché formě, je vyrobena dostatečně rychle a její cena je ve srovnání s hotovými přípravky o něco nižší.

Než se vydáte do obchodu, abyste si koupili nebo připravili vlastní žáruvzdorné lepidlo na dlaždice pro sporák, musíte se seznámit s jeho vlastnostmi.

 • Přibližná doba schnutí lepidla v minutách. Pohybuje se v rozmezí od 5 minut u vzorků Penosil do 60 minut u vzorků Zollex.
 • Maximální teplota, kterou sušený výrobek vydrží. Pohybuje se od 120 stupňů u lepidel Penosil až po 1300 stupňů u vysokoteplotních lepidel, jako je Almaz.
 • Cena deklarovaná výrobcem pro konkrétní výrobek.

Průměrná teplota většiny známých značek lepidel je 260 stupňů. maximum, kterému směs odolá, aniž by se porušila nebo ztratila své vlastnosti.

Tržní cena závisí na následujících určujících faktorech:

Mezi cenově dostupnými možnostmi vyniká lepicí hmota pod názvem Spike, která se často používá i pro lepení kovů. Dodává se ve standardních 50gramových tubách a stojí pouze 30 EUR.

Domácí značka Super Hvat se vyznačuje nejlepším poměrem ceny a výkonu. na 100 gramů balení.

Sloučeniny určené pro velmi specifické účely budou pro uživatele dražší UHU Metall, za průměrnou cenu 210 za 30 g sáček.

Komponenty

Vlastnosti směsí jsou zajištěny poměrem složek obsažených ve složení:

Závislost parametrů lepidla na poměru však není lineární, a proto výrobci hledají způsoby, jak dosáhnout optimálního souboru vlastností směsí.

Tip! Lepicí malta na bázi jílocementového pojiva, šamotových vláken a písčitého plniva se nesmí přetahovat, vyrovnávat a roztírat. Propustnost plynů a pevnost vysušené směsi se pak několikanásobně sníží.

Hotové žáruvzdorné lepidlo pro sporáky a krby je založeno na následujících komponentech:

 • Pískové plnivo, šamotová vlákna (jako minerální plastifikátor), jílocementové pojivo. Tyto výrobky jsou trvanlivé, žáruvzdorné a ohnivzdorné, levné, ale mají špatnou přilnavost. Toto lepidlo se používá na zděné sporáky a základny domácích topných zařízení (např. kotlů) na tuhá paliva. Povoleno používat k povrchové úpravě rovných a vodorovných povrchů dokončovacími materiály. Maximální tepelná odolnost až 1200 °C.
 • Lepidla na bázi žáruvzdorného hlinitokřemičitého cementu a kaolinu jako pojiva, s křemenným pískem, tekutým sklem. Teplotní odolnost až do 1360 °C. Životnost těchto materiálů je maximálně 25 let, což je nevýhoda. Tekuté sklo ve směsi je vápenato-křemičité lepidlo, které postupně ztrácí svou plasticitu a mění se v prášek. Hlinitokřemičité lepidlo je vhodné pro upevnění povrchových prvků na kamnové cihly.
 • Pojivo. hlinitokřemičitý cement, plnivo. křemenný písek, mastek jako změkčovadlo. Tento výrobek je univerzální, má vynikající lepicí vlastnosti, vytváří pevný spoj, odolává teplotám až 1500 °C. TKR lepidla téměř přesně odpovídá TKR keramických a kamnových povrchů. Ideální poměr tepelné vodivosti a tepelné kapacity. Nevýhodou těchto kompozic je vysoká cena, takže není snadné je najít v prodeji. Příkladem je finské lepidlo ScannMix a výrobek od německých výrobců. Mixonit (vhodný pro obklady, ale jako zdicí směs se nedoporučuje, protože výrobce neposkytuje záruky kvality).
READ  Jak si vyrobit chalupářský sporák vlastníma rukama

Co lepit kov

Lepidlo pro potahování kamen/krbů s dostatkem času, a pokud nemáte strach z rukou a žádné dostupné finanční prostředky v nejhorším možném konci mohou připravit své vlastní ruce, viz. dále. Kovové sporáky a krby s prefabrikovanými ocelovými ohništi a sendvičovými kovovými komíny se však nyní používají téměř ve větším počtu než zděné a je třeba zakoupit žáruvzdorné lepidlo na kov a sklo. Je velmi žádoucí, aby přilnul i k cihlám, kameni a keramice.

lepidlo, sporák, profix

Výběr kamnářských lepidel na kov však není malý:

 • Dow Corning Q3-1566. žáruvzdorný do 350 stupňů, plynotěsný, neodkapává ze svislých povrchů. Odolnost při teplotách vyšších než pokojová teplota.
 • Belife Silikonový červený lepicí tmel. rozsah provozních teplot plně zaschlých švů od.70 do 300 stupňů Celsia. Lepení tímto lepidlem lze provádět při teplotě ne nižší než 18 °C.
 • PENOSIL Premium 1500 je drahá, ale žáruvzdorná pěnotvorná hmota; vhodná pro sendvičové komínové sestavy a těsnění. Lepí kov, sklo, keramiku a kámen ve všech kombinacích.

Vzhledem k protipožárním předpisům nesmíte používat celá kovová kamna nebo krb. Může však být nutné opravit jeho plamennou část nebo například přilepit odpadlé ozdobné části. Může být nutné použít silné a případně žáruvzdorné lepidlo na kov. Může být elektricky vodivý (svar za studena) nebo dielektrický. Ke kamnům na dřevo nebo dřevěné uhlí, to je, jak se říká, hluboko do srdce z vysokého místa, takže poskytuje obecné shrnutí:

 • Diamant. žáruvzdorný až do 1316 stupňů. Minimální teplota lepení 18 stupňů. 24 hodin pro úplné vytvrzení.
 • Alteco. pro vnější opravy prefabrikovaných a uzavřených topenišť. Teplotní odolnost do 260 stupňů, doba vytvrzování 22,5 hodiny, teplota lepení ne nižší než 18 stupňů.
 • Poxipol. stejný jako výše uvedený, ale s vyšší pevností. Teplota při lepení nad 16 stupňů, doba vytvrzování 30 hodin.
 • Zollex. vysoká pevnost až do 260 stupňů, vytvrzuje 60 hodin. Minimální teplota lepení 18.

Typy podle účelu

Žáruvzdorná lepidla lze nalézt v mnoha obchodech (online i offline), kde jsou prezentována jako univerzální lepidla vhodná pro „všechno“. Na druhou stranu existuje mnoho specializovaných žáruvzdorných lepidel vytvořených pro určité specifické podmínky a materiály.

A možná je zde vhodnější druhá možnost. Protože ve své úzké nice pravděpodobně výrazně převyšují univerzální přípravky.

Obvykle je napsáno přímo na obalu, pro který materiál. kov, plast, dřevo atd.д. Důležité je dát si pozor, abyste neudělali chybu: například lepidlo na kovy se bude chovat špatně, pokud se ho pokusíte použít ke spojování cihel.

Lepidlo na kachle pro sporáky a krby: značky a obsah

Jakákoli značka nehořlavého lepidla na dlaždice obsahuje tyto složky. Pro pevnost lepicí směsi je zapotřebí cement. Minerály v lepidle mu dodávají plasticitu. Šamotová vlákna. jejich přídavek zajišťuje přímou tepelnou odolnost směsi. Syntetické přísady v lepidle zajišťují odolnost proti vlhkosti, přenos tepla a lineární roztažnost. Zvýšení koncentrace jedné ze složek zlepšuje jednu nebo druhou vlastnost lepidla, zatímco ostatní vlastnosti se snižují.

lepidlo, sporák, profix

Malty na dlaždice mají vlastnosti, které jiné podobné směsi nemají

Promluvme si o značkách dokončovacích lepidel:

 • Terakota. Suché směsi pro přípravu konzistence lepidla. Vynikající pro obklady a dlažby z přírodního kamene. Odolnost vůči teplotám až 250 oC.
 • Profix. Vhodné také pro dokončovací práce na úrovni komína nebo sporáku. Vysoká plasticita lepidla, která umožňuje pokládání tenkých vrstev. Lepidlo Profix zároveň odolává teplotám až 1200 °C.
 • Geresit Flex CM 16. je jedním z nejoblíbenějších lepidel pro dokončovací práce na stavbě kamen.
READ  Jak postavit sporák ve venkovském domě vlastníma rukama

Zvláštností je možnost obkládání dlaždicemi a dalšími materiály, a to i na nerovném povrchu.

Odrůdy a kritéria výběru

Při výběru správného lepidla pro krby a sporáky je třeba vzít v úvahu následující parametry:

 • účel. pro pokládku kachlů a úpravu krbových ohnišť je zapotřebí různých složení;
 • úroveň přilnavosti. čím je vyšší, tím je spoj spolehlivější;
 • Teplotní odolnost. pracovní teplota lepidla;
 • mrazuvzdornost. pokud se kompozice používá v nevytápěných místnostech;
 • způsob provozu. příležitostné nebo trvalé použití;
 • mechanické zatížení.

Dobré ohnivzdorné lepidlo je drahé. Pokud je cena nízká, jedná se o padělek.

Pro zděné sporáky a krby

Místo zdicí malty se často používá lepidlo. Je poddajnější, lze ji pokládat v tenčích vrstvách a dosáhnout těsnější spáry mezi cihlami. Pro tento typ prací jsou však vhodná pouze nehořlavá a ohnivzdorná lepidla. Vařič nelze zahřát za 3 hodiny, takže ani žáruvzdorné lepidlo není vhodné.

Krb funguje jako topné médium jen zřídka, protože je neúčinný. Často se jedná o dekorativní prvek. Pokud se nepoužívá déle než 3 hodiny v kuse, lze použít tepelně odolná lepidla.

Pro obkládání sporáků a krbů

Lepidlo na obklady krbů a sporáků se používá k obkládání. Její teplota je mnohem nižší, ale doba expozice je také mnohem delší. Hliněné cihly se berou do sporáku. Dlouhodobě akumuluje teplo a uvolňuje ho do vzduchu. To znamená, že vrstva lepidla mezi cihlou a dlaždicí musí také udržet teplo.

Pro krb ve vytápěném domě je vhodné tepelně odolné lepidlo. Pro letní chatu nebo dům, který se v zimě vytápí jen příležitostně, je zapotřebí tepelně odolné lepidlo. Totéž platí pro venkovní vařiče, které v zimě velmi studí.

Příprava malty v domácích podmínkách

Pro přípravu složení, které se vyrovná s tloušťkou obkladového materiálu nepřesahující tloušťku dlaždice na sporáku, je třeba připravit:

Hlína musí být žáruvzdorná, pro kontrolu její stability je třeba:

 • Materiál ručně stočte do svazku.
 • Obtočte ji kolem předmětu ve tvaru válce.
 • Poté se podívejte na trhliny v materiálu. Pokud se objeví pouze v horní vrstvě, je třeba přidat písek. Za normálních okolností by měly být trhliny rovnoměrně rozloženy po celém povrchu postroje, ale jejich hloubka by neměla přesáhnout třetinu nebo čtvrtinu hmoty; pokud jsou trhliny silnější, mělo by se použít pojivo.

Pro přípravu pořadače proveďte následující kroky:

 • Nasypte jemně mletý jíl do nádoby.
 • Přidejte vodu a ingredience dobře promíchejte.
 • Počkejte, až se vytvoří usazenina.
 • Polovina kapaliny se musí nalít na sedlinu.
 • Pak je třeba směs nechat odstát, pojivo je připraveno.

Nejprve rozmíchejte písek, hlínu a cement a poté přidejte vodu. Přidávejte ho postupně a kontrolujte viskozitu. Poté se přidá sůl. Opět se vše důkladně promíchá.

Žáruvzdorné lepidlo pro sporáky a krby musí odolávat zvláštním podmínkám, a proto má zvláštní požadavky. Složení je třeba pečlivě vybrat a přečíst si pokyny. Pro začátečníky je vhodnější zvolit hotová řešení.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS