Který odšťavňovač je nejlepší pro odšťavňování hroznů? Příprava sezónní šťávy pro konzervování a výrobu vína. Nápady na čerstvé ovoce

Hroznovou šťávu miluje mnoho lidí. Doma ji však není snadné připravit, protože z hroznů musíte vymačkat šťávu. A to s sebou nese jisté obtíže.

Hrozny obsahují největší množství živin v původní podobě, ale jejich trvanlivost je poměrně krátká, takže je lze na zimu vylisovat na šťávu.

Co je to

Lis se používá k získání šťávy z hroznů. Zařízení je odšťavňovač vybavený konstrukčními prvky:

 • sud (koš);
 • rám s pevným lisovacím zařízením;
 • Šroub nebo páka, která ovládá mechanismus;
 • filtrační plocha;
 • sběrač šťávy.

Po naložení hroznů do koše se spustí lisovací zařízení. Šťáva se vymačká pomocí vážicího zařízení a poté odteče přes sítko do sběrné nádoby.

Hroznová šťáva s jadérky: jak ji vyrobit

Nedostatek odšťavňovače nebo odšťavňovače není důvodem k odmítnutí výroby hroznové šťávy na zimu. Lze ji připravit i ručně. Je stejně chutný a plný jako vaše oblíbená příchuť. A nepotřebujete k tomu mnoho práce.

 • Ovoce roztřiďte, zkažené vyhoďte a omyjte.
 • Po přípravě je vložte do cedníku a upevněte jej nad kbelík nebo mísu.
 • Vymačkejte z hroznů rukou všechnu šťávu.
 • Tekutinu nalijte do hrnce a dvakrát ji přeceďte přes gázu.
 • Poté ji 15 minut povařte.
 • Nalijte ji do sklenic a ihned uzavřete.

Důležité! Do šťávy nemusíte přidávat cukr. Je již velmi sladká a dobře se skladuje.

Jak připravit hroznovou šťávu ve sklenicích pomocí odšťavňovače?

Odšťavňovač je praktický přístroj na odšťavňování. Stačí do přístroje vložit potřebné ingredience a po chvíli výsledný nápoj přelít do sterilizovaných sklenic k trvalému uskladnění.

Omyté hrozny neoddělujte od větví, ale vložte je do nádoby odšťavňovače v trsech.

Pokud chcete, přidejte do hroznů trochu cukru podle sladkosti samotných bobulí.

Nalijte vodu do zásobníku spotřebiče a vařte asi hodinu.

Nalijte vylisovanou šťávu do připravených sklenic a ihned je uzavřete.

READ  Plynová varná deska Indesit se nezapálí

Šťávu podávejte vychlazenou s několika kostkami ledu a čerstvou mátou, hodí se také k přípravě koktejlů.

Proč šnekový odšťavňovač?

Hroznovou šťávu lze připravit mnoha způsoby. Ale co je to za džus?? Oblíbené parní a odstředivé odšťavňovače z minulosti zahřívají a oxidují hroznovou šťávu a doslova ničí většinu jejích živin. Nedokážou také extrahovat polyfenoly obsažené v hroznových semenech. Polyfenoly snižují riziko rakoviny a předčasného stárnutí buněk díky své schopnosti vázat volné radikály.

hrozny, lisovat

Šnekový odšťavňovač pracuje na nízké otáčky. šťáva tak neoxiduje, nezahřívá se a zachovává si všechny své léčivé vlastnosti. Kromě toho mohou pouze šnekové odšťavňovače rozemlít hroznová semínka. Ani prémiové lisovací odšťavňovače nedrtí hrozny, ačkoli jsou ideální pro milovníky domácího vína, jak si povíme v jiné recenzi.

hrozny, lisovat

Nejlepší odšťavňovače pro výrobu hroznové šťávy jsou šnekové odšťavňovače Omega 8006 a Omega 350. Nejenže z nich získáte chutnou šťávu, ale také si zachováte co nejvíce živin z hroznů.

Co potřebujete pro domácí vaření piva?

Nejprve si připravte zralé hrozny. Budete potřebovat ruční odšťavňovač nebo odšťavňovač. Chcete-li čerstvě vymačkaný nápoj filtrovat, pořiďte si sítko s malými otvory, gázu a cedník. Připravte si nádobu na hroznovou šťávu a sklenice na její skladování pro případ, že byste se rozhodli připravit si vzácný nápoj na zimu.

Aby se zabránilo vzniku bakterií, hub a plísní, doporučuje se preventivní ošetření kuchyňského nádobí. Všechny hrnce a sklenice se opláchnou vroucí vodou a poté se otřou do sucha hadříkem.

Které zařízení je ideální pro bobule s pipsy

Pro bobule je charakteristická měkká struktura a polotekutá vnitřní konzistence. Ovoce obsahuje malé pecky, což komplikuje zpracování, protože ne všechny odšťavňovače dokážou tvrdé části rozmělnit. Konstrukce každého stroje zahrnuje mechanismus nebo nástavec, který mele ovoce. Jedna přihrádka je určena k nakládání bobulí, je zde nádoba, do které vytéká vylisovaná šťáva. Stroje jsou vybaveny speciální nádobou s těsně uzavíratelným víkem, které shromažďuje nezpracovaná hroznová semena. Při výběru stroje je třeba zvážit, jaký druh ovoce chcete mlít:

 • Hrozny. Nejlepší je použít ruční nebo elektrický šroubovací či lisovací stroj. Moderní odšťavňovač hroznů rychle zpracuje velké množství surovin. Jemné hroznové pecičky jdou do samostatného koše na výlisky a nepřidávají se do konečného produktu.
 • Maliny. Maliny obsahují malá jádra a neměly by se zpracovávat v odstředivce. Malinová šťáva se vyrábí pomocí odšťavňovače lisovaného za studena a ručního nebo elektrického vertikálního/horizontálního šneku.
 • Cherry. Čerstvé třešňové výlisky se získávají obtížněji, protože jejich pecky jsou velké. Třešně by se neměly mlít na sítových mačkadlech, která se rychle ucpou rozdrcenými částicemi pecky. Můžete použít ruční šnek vyrobený jako mlýnek na maso s hrubým lisovacím pouzdrem.

Aronii, granátové jablko, rakytník a brusinky lze zpracovat pomocí odšťavňovače na hroznovou šťávu.

Jahody lze zpracovávat jakýmkoli strojem. Pro extrakci šťávy z černého rybízu a angreštu je vhodné stejné zařízení jako pro maliny. A na výrobu třešní lis na třešně. Pokud není jistota, že se přístroj nepoškodí pevnými částicemi, doporučuje se odstranit velké kameny.

READ  Myčka bzučí a nevyprazdňuje se

Hroznová šťáva přes odšťavňovač

Odšťavňovač na hrozny je vhodný na hrozny. Nejprve si připravíme suroviny: bobule zbavíme kartáče a dobře je opláchneme. Nyní můžete hrozny nasypat do odšťavňovače. Pokud jsou v hroznech semena, je nutné zařízení pravidelně zastavovat a čistit od nahromaděných nečistot. Po vymačkání bychom měli získat bohatou, kyselou tekutinu. Trpkost je způsobena jadérky hroznů, která jsou při odšťavňování částečně poškozena. Tekutinu přelijte do hrnce a přeceďte ji přes gázu. Pro uchování hroznové šťávy na zimu je třeba ji zředit vodou. Poměr: 2 díly hroznů, 1 díl vody. Do zředěné tekutiny přidejte 50 g cukru na každý litr tekutiny.

Připravenou surovinu dáme na oheň a po uvaření ji vaříme asi 20-25 minut. Nyní lze šťávu nalít do sklenic, které je třeba sterilizovat, stejně jako víčka. Zacpěte ji a dejte ji do tepla víčky dolů. Z takto připraveného domácího nápoje častěji vzniká kal, proto jej před vypitím trochu protřepejte.

Pokud nemáte odšťavňovač, můžete tekutinu vymačkat rukama nebo lisem. Tento proces je časově náročný, ale výsledkem je mnohem chutnější šťáva, než jakou získáte z odšťavňovače. Nemá chuť hroznových jader. Tento způsob přípravy hroznového nápoje má několik nuancí. Hrozny, které jsme omyli a zbavili hroznů, rozdrtíme. Získanou tekutinu přeceďte přes několik vrstev gázy a dejte stranou. Dále připravíme zbytek dužiny. Zalijte ji vodou: litr vody na kilogram suroviny a zapálte. Hmotu vařte 10 minut. Po vychladnutí tekutiny ji přecedíme, dobře vymačkáme a pak do ní nalijeme šťávu. Přidejte cukr podle své chuti, optimální dávka je půl šálku na 2 litry. Nyní nalijte hotový výrobek do sklenic a sterilizujte. Litrové sklenice sterilujte 12-15 minut a třílitrové sklenice 30-40 minut. Sklenice zabalíme dnem vzhůru a po vychladnutí je uložíme.

READ  Voda ve vaší myčce Bosch neteče

Jak vyrobit odšťavňovač na hrozny?

Lis na hrozny lze vyrobit jako stacionární nebo přenosný. To závisí na způsobu připevnění rámu k rámu. Nejdříve je třeba vybrat nádoby, do kterých se budou hrozny nalévat. Hodí se staré hrnce, kbelíky a dokonce i nádrže. Jejich rozměry se musí mírně lišit. Odřízněte dna obou nádob. V menším zásobníku je vyvrtán otvor, aby mohla šťáva volně odtékat. Vyřízněte malou část dna druhé nádoby, aby šťáva mohla stékat do pánve.

Odšťavňovač by měl být vyroben pečlivě. jen tak je zajištěna jeho dlouhá životnost. Podstavec z kovu nebo masivního dřeva. Na podstavec je třeba připevnit plechovou vaničku. Musí mít zkosený odtok. Kolem celé pánve se vytvoří obruba, kromě místa, kde vytéká šťáva. Nádoby jsou umístěny nahoře, přičemž menší děrovaná nádoba je uvnitř větší nádoby.

Šnekový lis je pro takový odšťavňovač nezbytný. K tomu je třeba zakoupit nebo objednat šroub, najít samotný lis (můžete použít zaslepovací přírubu) a rám. Šroub by měl mít nahoře páku, která bude pohánět celý systém. Lis je připojen ke šroubu. Zbývá jen shromáždit hrozny a zahájit lisování.

Tato verze domácího lisu není konečná. Záleží na vaší fantazii a na nástrojích a materiálech, které máte po ruce. Hrozny lze lisovat dvěma drtícími válci, nohama nebo rukama. Důležité je, že proces odšťavňování není složitý. Rodina si pak může vychutnávat lahodnou šťávu po celou zimu.

Po odšťavnění jedním z těchto způsobů musí být ihned spotřebován nebo uzavřen ve sklenicích. Pokud se tak nestane, šťáva začne kvasit a pomalu se mění na víno.

Pro domácí přípravu šťávy můžete použít také odšťavňovač. Pak se výrobek nemusí vařit. Bude již tepelně zpracován. Výhodou této metody je také to, že není nutné oddělovat plody od větví a vymačkávat je.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS