O kulatých troubách

kovovou, obložit, cihlami

Zdivo pro kruhovou pec

 • Základy pro saunová kamna jsou postaveny z pracovních cihel na hlinitocementovou maltu a šamotových cihel na hliněnou pálenou maltu (vyznačeno stínováním).
 • Až do maximální šířky pláště se cihly kladou nejprve zdola nahoru pomocí tenkých šamotových cihel (šamotových dlaždic) se šikmými klíny.
 • Klenba je postavena z šamotových cihel. Tloušťka spáry musí být v rozmezí 3-6 mm. Vyberte velikost cihel.
 • Švy žáruvzdorných cihel se řežou do hloubky 3-5 mm.
 • Když žáruvzdorné zdivo vyschne, vyplní se vrstvou hlinitocementové malty, která je cca. 5 mm.
 • Pokud je pec velká, zdivo se pokládá v pásech tak, aby vnější vrstva pracovních cihel byla položena na maltu, která ještě začala tuhnout.
 • Spáry vnějšího obložení mají mít tloušťku 5 až 12 mm; za tímto účelem jsou lože lícových cihel orientována podél nebo napříč podélné osy pece.

V případě svislých kulatých sporáků je lze většinou obložit sektorovými cihlami. pokud sporák není blízko stěny. Obecně však není nutné tyto sporáky obkládat cihlami. Vertikální kruhové sporáky jsou téměř všechny opatřeny potrubím nebo uzávěrem v ocelové skříni.

Materiály a nástroje

Pokud chcete pro svou železnou troubu zvolit správné materiály, nejprve si vyberte ty správné. Musí mít zvláštní vlastnosti.

Brick

Hlavní obkladový materiál musí být vysoce kvalitní: bez dutin, s vysokou tepelnou odolností a žáruvzdorností.

Existují dva způsoby, jak si vybrat cihlu, kterou použijete pro svůj železný saunový vařič:

 • Hliněné cihly. Používá se k obložení korpusu, zděného topeniště a komína sporáku na dřevo. Může být hladká, lícová, dekorativní lícová cihla.
READ  Jak vymazat chybu e15 v myčce nádobí

Běžné plné cihly

Lícová cihla

Cihla s dekorativním povrchem z dubové kůry

S tvarovanými cihlami lze vytvářet jedinečné tvary

 • Žáruvzdorné šamotové cihly. Odolává teplotám až 1800 stupňů. Doporučeno pro zděné a obložené sporáky na uhlí.

Šamotové cihly

Tip. Pokud není vzhled tak důležitý, jsou pro obklad vhodné i použité cihly očištěné od malty.

Přibližný počet cihel závisí na způsobu zdění (poloviční nebo čtvrtinové cihly) a na obvodu pláště. V úvahu se berou rozměry samotného topného tělesa a vzdálenost mezi topným tělesem a obložením. K tomu je třeba připočítat počet cihel potřebných ke stavbě plošiny, protože kovový sporák lze obložit cihlami pouze na pevném podkladu.

Pro vaši informaci. Čtvrtkruhové cihlové obklady jsou levnější díky úspoře materiálu. Takové zdivo je však obtížné vyrobit a účinnost tenkých stěn je mnohem nižší.

U tohoto typu zdiva se cihly kladou na lžíci. úzkou dlouhou část

Minomet

Ideální zdicí malta se skládá z hlíny a písku v určitém poměru v závislosti na kvalitě hlíny. Bez zkušeností je velmi obtížné se prosadit. Nejlepší je proto koupit předem připravenou žáruvzdornou směs na bázi červeného jílu.

Před obložením litinového topeniště cihlami jej stačí zředit vodou podle pokynů na obalu.

Terakotová ohnivzdorná směs pro zdění

Kromě cihel a zdicí malty může být k vytvoření ochranné clony pro dřevěné povrchy zapotřebí zdicí pletivo a ohnivzdorný plechový materiál. Také střešní plsť jako hydroizolační membrána.

Nástroje

K provádění této práce budou zapotřebí nástroje, jako jsou:

 • Nádrž pro minomet;
 • Zednickou lžící k jeho usazení;
 • Kladivo na úpravu cihel;
 • Trsátko, které je rozdělí na části;
 • Nástroj pro injektáž spár;
 • Dlažba je lamela s vyznačenými značkami, jejichž vzdálenost se rovná výšce jedné nebo více řad s ohledem na tloušťku spáry;
 • Vodováha a olovnice ke kontrole vodováhy;
 • Šňůra k udržení rovných vodorovných řad.
READ  Lze instalovat zásuvku za plynovou varnou desku?

Užitečná je také houba nebo hadr a kbelík s čistou vodou na odstranění malty z líce zdiva.

K čemu slouží

Mnozí majitelé saun se rozhodnou ušetřit peníze tím, že si do svých parních saun pořídí kovové vařiče. Někteří lidé si je dokonce vyrábějí sami svařováním ocelových plechů. Ukázalo se však, že varianty vyrobené svépomocí nejsou zcela estetické, a ty hotové mají několik negativních stránek, což snižuje touhu používat takový sporák pro zamýšlený účel.

Co je špatně s ocelovým saunovým vařičem?? Nejdříve je třeba upozornit na infračervené záření, které ovlivňuje celkový stav člověka. Při zahřívání ocelové konstrukce instalované v parní lázni se vzduch rychle ohřívá a je v prostoru nerovnoměrně rozložen. mnoha lidem způsobuje bolest hlavy, což jim na pocitu z návštěvy sauny nepřidá.

Druhým, rovněž důležitým faktorem, je spalování kyslíku v parní lázni. Pokud se o nucený přívod vzduchu nestaráte, můžete se popálit a skončit s vážnými zdravotními problémy. A sauna musí přinášet více užitku než škody. Proto je vhodné topení zakrýt cihlami, aby se předešlo těmto negativním účinkům.

Jaké jsou výhody takového opláštění?? Je třeba vyzdvihnout několik dobrých bodů:

 • Rovnoměrný ohřev vzduchu, který vytváří příjemnější prostředí;
 • uchování tepla po delší dobu;
 • Nevypaluje kyslík;
 • Žádná možnost popálení o zahřátý kov.

Všechny tyto výhody rozhodují o tom, že majitelé chtějí použít cihly, aby maximalizovali výhody svých lázní. Důležitá je také estetika. Kovovou troubu není možné omítat, protože malta na jejím povrchu nedrží. Časem však tato konstrukce ztratí na atraktivitě a začne se kazit, pokud není natřena speciální barvou. Mnohem efektivnější je však používat staré, časem prověřené metody.

Cihlové trubky do kovových saunových pecí, jak je položit

Kovový sporák je skvělý způsob vytápění vašeho domova. Jak zazdít a vyzdobit železnou pec v letním domě? O tom dále.

READ  Jak vybrat robotický vysavač do domácnosti

Žehličkový vařič je robustní, všestranný, lehký a pevný topný přístroj. Dodává se v kovovém nebo ocelovém provedení, litinovém, s komínovým tělesem, kanálovým tělesem a zvonovým tělesem.

Kov

Kovový vařič je vyroben z běžné oceli. Materiál je schopen odolat stabilní teplotě čtyř set stupňů. Při krátkém zahřátí se může zahřát až na šest set stupňů. Ocelový model má tloušťku čtyři milimetry.

Stojí za zmínku, že existují spotřebiče, které mohou palivo spalovat po dlouhou dobu. Jejich plášť není vyhřívaný a tepelný výkon je vysoký díky použití tepelných akumulátorů.

Není neobvyklé, že kovová pec je vyrobena ze žáruvzdorné oceli. Minimální tloušťka kovu je tři milimetry. Tím se snižuje hmotnost výrobku. Má účinnost 80 procent a životnost přibližně dvacet let.

Vezměte prosím na vědomí! Tato zařízení jsou bezpečná, účinná a snadno se instalují. Mohou být komorové, kanálové nebo zvonové.

Litina

Litinový sporák je dalším typem kovového modelu, který je stejně pevný jako ocel, ale z hlediska tepelné kapacity a křehkosti je srovnatelný s keramickým modelem. Tloušťka výrobku od šesti do dvaceti pěti milimetrů. Poznámka! Při silnější vrstvě materiálu bude teplotní roztažnost tak velká, že dojde k poškození trouby.

Rybáři nedokázali přestat křičet, když si uvědomili, co našli uvnitř uloveného sumce

Vezměte prosím na vědomí! Účinnost litinového modelu je vysoká, ale je proveditelný pouze v případě, že podlahová plocha není větší než 60 metrů čtverečních.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS