Hliněné hrnce jsou stále módnější, ale měly by se dávat do myčky?? Obvykle nemají žádnou speciální povrchovou úpravu, takže by nemusely vydržet mytí v myčce.

myčce, nádobí

 • Působení horké vody a páry v kombinaci s mycími prostředky a doprovodnými vibracemi stroje nepříznivě ovlivní strukturu nádobí, které se začne kazit a praskat.
 • Hlína absorbuje chemikálie a není možné je umýt. V důsledku toho se mycí prostředky během vaření vsáknou do potravin. Často stačí jedno umytí, aby se hrnec stal nepoužitelným pro vaření.
 • Různé malby a dekorace na tradičních hliněných nádobách jsou narušeny myčkou nádobí.

Odpověď na otázku, zda lze hliněné hrnce mýt v myčce nádobí, je tedy záporná.

Co do myčky rozhodně nepatří a jak (ne)šetřit vodou

Ačkoli některé ženy tuto skutečnost ignorují a myjí nádobí dál Neměly by se však mýt v myčce na nádobí, protože hrozí zdravotní rizika a mohou poškodit i myčku.

Neumyté talíře a pánve, matné sklenice, mastný film na stěnách varné skříňky a nepříjemný zatuchlý zápach po otevření dvířek To vše ukazuje na jednu věc: myčka potřebuje okamžitě vyčistit!

Nečekejte však, až bude vaše myčka nádobí na dně, nebo v horším případě selže. Mnohem lepší je přijmout preventivní opatření. Výrobci doporučují čistit pračku od nečistot, mastnoty, vodního kamene a dalších nečistot jednou za 2-3 měsíce a čistit filtrační systém přívodu a odtoku alespoň jednou za 1-2 týdny.

Mytí myčky nádobí lze rozdělit do dvou fází: mechanické a automatické mytí.

 • Mechanická fáze, kde se všechny kroky musí provádět ručně:
 • Vyčistěte všechny vyjímatelné filtry a v případě potřeby vyčistěte otvory pro průtok vody v rozprašovacích lopatkách, které jsou ucpané;
 • umyjte boky, dno a horní část komory, vnitřní stranu dvířek a těsnění;
 • Vyčistěte koše a vraťte je na místo.
 • Fáze automatického mytí, kdy se myčka naplní mycím prostředkem a spustí se intenzivní mycí cyklus při vysokých teplotách.

Péče o keramiku

Hliněné nádobí je ekologický materiál, který lidem slouží již po staletí. A dnes jsou tyto hrnce velmi oblíbené. Pokrmy připravené v hliněných nádobách mají výraznou chuť a vůni. Hliněné nádobí je nepostradatelné pro skladování medu, džemu, obilovin a mléka v hliněném džbánu lze skladovat bez zkysnutí až tři dny. V horkých dnech zůstávají nápoje déle studené. Výhodou kameniny je, že je netoxická a zcela bezpečná a nereaguje s potravinami, takže nemění jejich chuť. Z hliněných talířků a hrníčků lze krmit i malé děti.

Hliněné nádobí se používá k vaření v kamnech, troubách a mikrovlnných troubách. Silnostěnné hliněné nádobí udržuje jídlo déle teplé a vlažné, aby se v něm zachovaly živiny. Při vaření s kameninovým nádobím mějte vždy na paměti, že byste neměli hrnec vyndávat z trouby nebo vařit na studeném povrchu. Nádobí by mělo být nejlépe umístěno na dřevěném povrchu nebo prkénku na krájení. Nechte je postupně vychladnout, aby nevznikly mikrotrhliny. Pokud je výrobek glazovaný, vložte takovou keramickou nádobu do minimálně vyhřáté trouby a teprve poté ji postupně zahřívejte na správnou teplotu, protože je třeba se vyhnout náhlým změnám teploty. Hlína by se neměla přikládat na otevřený oheň, protože by mohlo dojít k popraskání nádobí. Při použití hliněné konvice je třeba konvici před zalitím nálevem opláchnout horkou vodou a zalít vařící vodou. Keramiku je třeba po použití dobře vysušit. Přibližně jednou za měsíc můžete hrnec preventivně zapéct v troubě na maximální teplotu.

Hliněné nádobí je lepší ihned po použití umýt v horké vodě s jedlou sodou nebo hořčicí, případně s mýdlovým roztokem, a poté opláchnout čistou vodou. Nepoužívejte drsné látky. Porézní povrch hlíny může zachycovat chemické látky, které by se mohly uvolňovat do potravin. Pro mimořádně důkladné čištění lze použít ocet. Do misky plné studené vody přidejte trochu bílého stolního octa a vložte ji do studené trouby; postupně troubu zahřívejte, dokud voda nedosáhne bodu varu. Po půl hodině troubu vypněte a nechte vodu a nádobí vychladnout. Pak nádobí umyjte mýdlem a opláchněte. Hliněnou nádobu můžete také umýt starým způsobem s pískem nebo popelem. Aby se zabránilo jemným škrábancům na povrchu výrobků, nedoporučuje se při mytí používat tvrdou houbu. Nejlepší je zvolit měkké houby.

READ  Jak vyjmout police z chladničky Bosch

Upozorňujeme, že hliněné hrnce s organickými povlaky se nesmí mýt v myčce nádobí. Je lepší nechat hrnec chvíli namočený v teplé vodě a pak ho opláchnout měkkou houbou.

Každé neglazované hliněné nádobí by se mělo po umytí nejlépe otřít do sucha. Jednou/dvakrát měsíčně přetřete nádobí, na které jste použili organický nátěr, utěrkou s lněným olejem. Takové nádobí je nejlepší skladovat nezakryté. V opačném případě hrozí nebezpečí nepříjemného zápachu z vnitřku nádobí. abyste tomu předešli, vybalte je před uskladněním. Tím se zabrání výskytu plísní a jiných bakterií. Nádobí s organickým povlakem by nemělo být ponecháno na slunci, jinak se ochranná vrstva mléka a/nebo vosku spálí.

Lze hliněné hrnce mýt v myčce na nádobí?

Hliněné hrnce nejsou považovány za nejběžnější keramiku, ale každá hospodyňka jich má ve své skříni několik. Někteří lidé je nepoužívají vůbec, ale jiní mají prostě „rádi“ jídlo vařené v hliněných nádobách podle tradičních receptů. Právě tito milovníci hrnců se ptají, zda lze hliněné hrnce mýt v myčce na nádobí? Na to vám určitě odpovíme v tomto úvodu, ale nezapomeneme zmínit, jak se o ně starat, aby dlouho vydržely.

Můžeme mýt hrnce v myčce na nádobí?

První věc, kterou by měl každý nový majitel myčky nádobí vědět, je, jaký typ nádobí by se do myčky nikdy neměl dávat. Seznam předmětů zakázaných v myčce je poměrně dlouhý, takže v každé kuchyni je mnoho předmětů, které se mohou nevědomky zkazit.

Co můžete mýt v automatické myčce nádobí?

Existuje mnoho příborů, které vydrží mytí v myčce nádobí. Většinu nádobí a náčiní lze mýt v myčce nádobí. V našem doporučeném článku se dozvíte, jak správně vkládat kuchyňské náčiní do zavazadlového prostoru stroje.

Hrnce, pánve a mnoho dalších předmětů určených k servírování na stůl jsou vyrobeny z materiálů, které odolávají vysokým teplotám a vlhkosti, aniž by se poškodily.

READ  Lze chladničku použít jako klimatizaci?

Myčky nádobí mohou mýt nádobí z:

 • z potravinářského plastu a tepelně odolného silikonu;
 • nerezová ocel;
 • Melchior;
 • obyčejné sklo a žáruvzdorné sklo;
 • Keramika (kromě předmětů s vypáleným vzorem);
 • Smaltované kovy.

Plastové předměty se myjí nejhůře. Plast není jediný materiál, ale řada materiálů s různými charakteristikami a vlastnostmi. Některé z těchto výrobků lze prát v pračce, některé však nikoli. Rozhodujícím faktorem je zde teplota tání konkrétního plastu.

Plastové nádobí lze mýt v automatické myčce nádobí pouze v případě, že je možné jej opakovaně používat. Jednorázové kelímky a talíře z plastu se v žádném případě nesmí vkládat do pračky se sušičkou. Tyto předměty jsou vyrobeny z levných plastů, které nejsou určeny pro trvalé nebo dokonce krátkodobé působení horké vody nebo páry.

Nejproblematičtějším materiálem je nerezová ocel. Hrnce a nádobí z něj vyrobené se nebojí dlouhodobého působení vlhkosti, teplot 60-75 0 C a chemikálií v domácnosti. Podobná situace je i u Melchiora. Tato slitina mědi se začne lesknout i po umytí v teplé vodě.

Skleněné nádobí, zejména pokud je speciálně určeno pro vaření na varné desce, lze také mýt v myčce nádobí. Běžné sklo není odolné vůči náhlým změnám teploty, ale pračka při oplachování nepoužívá studenou vodu z kohoutku.

Jsou stále mírně zahřívány topným tělesem. Nemělo by tedy dojít k žádným problémům a škodlivým následkům, jako jsou praskliny.

Keramiku lze mýt v myčce nádobí, ale pouze v případě, že na jejím povrchu nejsou žádné vzory. Obrázky namalované na horní straně vypálené keramiky v myčce praskají. Odpadávající kousky mohou způsobit poškození samotného stroje tím, že ucpou jeho filtry. Totéž platí pro faunu.

Šálky a talíře Faora lze vkládat do automatické myčky nádobí. Musíte však zajistit, aby na kouscích nezůstal vzor glazury. Pokud je vzor na horní straně (u faor je to velmi vzácné, ale stává se to), je třeba takové hrnce a pánve mýt ručně. Je důležité zvolit prací cyklus a nastavit nižší teplotu praní do 50 0 °C.

READ  Domácí styling krátkých vlasů pomocí fénu

Horká voda by těmto kusům nádobí neuškodila. Při extrémních teplotních výkyvech však mohou praskat. Obecně platí, že pro sklo, keramiku nebo faoru má pračka v nastavení možnost „šetrné“.

Většina kuchyňského náčiní, které používáte denně, se v myčce nádobí skvěle leskne a zachovává si svůj původní vzhled.

Do nerezového dřezu můžete ukládat vidličky, lžíce, talíře, sklenice, šálky, hrnce, pánve a nádobí. Přečtěte si více o tom, jak správně plnit myčku nádobí.

 • Položky z nerezové oceli. Nerezová ocel je nejproblematičtějším materiálem, na který nemají vliv agresivní chemické sloučeniny v čisticích prostředcích, dlouhodobé vystavení vlhkosti a teplotám 60-75 °CºС. Všechny předměty ze smaltovaného železa lze prát zcela automaticky.
 • Smaltované nádobí lze bez omezení mýt v myčce nádobí. Ruční mytí tohoto nádobí navíc představuje ještě větší riziko poškození smaltu než mytí v myčce.
 • Do stroje lze bezpečně vkládat i keramické předměty a nádobí s keramickým povrchem: keramika velmi dobře odolává horké vodě a turbosušení při vysokých teplotách.
 • Běžné a žáruvzdorné skleněné nádobí lze mýt i ve dřezu, ale dbejte na to, aby bylo ve skříňce správně umístěno a nepřišlo do kontaktu s jinými předměty, aby nedošlo k prasknutí. Aby se skleněné nádobí lesklo a zářilo, používejte oplachovací prostředky nebo vícesložkové mycí prostředky All-in-1.
 • Myčka nádobí je vhodná i pro žáruvzdorné silikonové formy. Hlavně je neumisťujte do horní části mycího prostoru, aby pára nezničila silikon. Další tip: silikonové formy do myčky nádobí umístěte dnem nahoru, aby se nedeformovaly.
 • Plasty na potraviny, které lze mýt v myčce: nádobí, plastové nádoby na uchovávání potravin, prkénka na krájení atd. д. Na druhou stranu jednorázové talíře a šálky a výrobky z levných plastů se v žádném případě nesmí mýt v myčce. Pro jistotu zkontrolujte konkrétní označení na nádobí, které automatické mytí povoluje nebo zakazuje.

Mimochodem, dětské hračky z plastu a kostky Lego se snadno čistí v pračce. Pouze je třeba je předem vložit do pracího sáčku.

Provoz myčky nádobí, jaký typ nádobí byste v ní neměli mýt

Myčka nádobí je cenným pomocníkem moderní hospodyňky v kuchyni. Abyste zajistili, že váš chytrý spotřebič bude správně plnit svou funkci a bude fungovat správně, vyplatí se dodržovat návod k obsluze dodaný výrobcem. V první řadě by si uživatelé měli ujasnit, které nádobí by se v myčce nikdy nemělo mýt a které je v ní vhodné mýt. Pokud je spotřebič zatížen zakázaným nádobím, může dojít k jeho poškození.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS