Mikrovlnný talíř: pravidla pro výběr a provoz mikrovlnné trouby

Mikrovlnné trouby jsou téměř v každém bytě nebo soukromém domě, a dokonce i v kancelářích s kuchyní. Tyto spotřebiče usnadňují ženám v domácnosti vaření a proces ohřevu jídla je rychlý. Potraviny stačí umístit na speciální tác v prostoru mikrovlnné trouby a poté zapnout požadovanou funkci. Kulatá nádoba se otáčí a pokrm se ohřívá nebo vaří podle zvolené možnosti. Otočný zásobník je klíčovým prvkem každé mikrovlnné trouby. Bez tohoto prvku by nebylo možné potraviny správně ohřát nebo rozmrazit.

V některých případech se mikrovlnný talíř rozbije nebo se stane nepoužitelným. Co v takovém případě dělat? Budeme hovořit o tom, jak vyměnit odkapávací misku. je to vůbec možné? Podíváme se také, jaké talíře lze používat v mikrovlnné troubě a v jakých nádobách lze ohřívat potraviny. Pokud to víte, můžete se vyhnout poruchám mikrovlnné trouby a dalším neštěstím.

Kovové nádobí. vhodné nebo nevhodné do mikrovlnné trouby?

V návodu ke všem mikrovlnným troubám je uvedeno, že je zakázáno používat kovové hrnce, hrnky, talíře a další nádobí. Nedodržení doporučení výrobce může vést k předčasnému zničení mikrovlnné trouby. Důvodem je to, že mikrovlny neprocházejí krystalovou mřížkou kovů, ale „zasáhnou“ ji. vzniká tak jakýsi bleskový výboj.

Spolu s kovovými předměty zchátraly i kontejnery na fólie. To je odůvodněné, protože jsou vyrobeny z hliníku. Některé z nich však mají tajemství, které umožňuje ohřívat a vařit jídlo v mikrovlnné troubě. je to peoria nanesená na celý povrch. Vlny snadno procházejí otvory, takže nedochází k jiskření ani výbuchům.

To, že určitý plech můžete vložit do mikrovlnné trouby, poznáte snadno. stačí se podívat po nálepce s nápisem „vhodné do mikrovlnné trouby„. Pokud není k dispozici, je lepší neriskovat.

vložit, mikrovlnné, trouby

Výhody a nevýhody skleněného nádobí

Díky moderním technologiím lze žáruvzdorné pánve používat nejen k vaření v troubě, ale i na plynovém hořáku. Tepelně odolné sklo má své silné i slabé stránky. Jednou z jejich pozitivních vlastností je, že jsou:

 • nepřicházejí do styku s kyselinami nebo zásadami, takže v nich můžete vařit různé potraviny, nakládané okurky, omáčky a zajistit, aby jídlo nezískalo nepříjemnou chuť;
 • jsou průhledné, což umožňuje sledovat připravované jídlo;
 • hladký. na skleněný povrch se nelepí žádné potraviny a snadno se čistí houbičkou;
 • nebojí se vlhkosti, páry a vody, což umožňuje vařit a skladovat potraviny bez přenášení do jiných pokrmů
 • snášejí teploty pod bodem mrazu a potraviny lze skladovat v mrazničce.

Doporučujeme vám zvážit a také zvážit nevýhody skleněného nádobí:

 • křehké. Při pádu nebo nárazu se může rozbít, takže vyžaduje opatrnější používání a skladování;
 • může při náhlých změnách teploty popraskat, proto čerstvě uvařené potraviny nenalévejte studenou vodou;
 • Skleněné hrnce váží mnohem více než podobné výrobky z nerezové oceli nebo hliníku;
 • ve skleněném nádobí se jídlo vaří déle a velké kusy jídla se nemusí uvařit celé; proto jídlo krájejte jemněji.
vložit, mikrovlnné, trouby

výběr forem

Každá hospodyňka chce, aby jídlo, které vaří, bylo nejen aromatické, ale také chutné. Výsledek závisí nejen na materiálu, ale také na správném tvaru misky. Aby se jídlo ohřívalo rovnoměrně a rovnoměrně, doporučujeme používat talíře válcového nebo oválného tvaru. Čtvercovým nebo obdélníkovým nádobám se vyhněte, protože způsobují dlouhou dobu vaření a převaření potravin. Pro rychlý a rovnoměrný ohřev pokrmů je vhodné zvolit talíře s nízkými okraji a širokým dnem.

Mikrovlnné trouby už dávno nemají status staromládeneckých spotřebičů; tito elektrickí pomocníci dokáží překvapit každého. A pokud vezmete v úvahu velký výběr modelů, můžete počítat s obrovskou škálou aplikací. Kombinace mikrovlnné trouby a správného nádobí je klíčem k tomu, aby se tradiční plynový sporák stal minulostí. Vezměte prosím na vědomí, že jednotlivé produkty se vaří na specifických hrncích a pánvích. např

 • Na těstoviny nebo kaši je lepší zvolit nádoby se širokým okrajem nahoře. Talíře musí být dostatečně vysoké, aby se tekutina během vaření nevylila.
 • Dorty, koláče, chleby a pečivo musí mít podlouhlý tvar a vysoký okraj. Těsto při pečení stoupá a okraje zabraňují jeho vysypání.
 • Pro aromatické ovoce a zeleninu zvolte středně vysoký talíř. Mějte na paměti, že se tyto produkty během vaření srážejí a uvolňují šťávu, která se odpařuje.
vložit, mikrovlnné, trouby

Nevařte ani neohřívejte na pánvi s rozeklanými nebo šikmými okraji, jinak nebude teplo rovnoměrné. Špatně tvarovaný talíř se v mikrovlnné troubě často ohřeje, ale jídlo se neohřeje. Mnoho lidí to přičítá kvalitě spotřebiče, ale ukazuje se, že problém je jednoduše v nalezení správné formy.

READ  Symboly na plastovém nádobí pro mikrovlnnou troubu

Jak dřevo reaguje

Dřevěné nádobí z bambusu nebo jiných druhů dřeva není vhodné pro ohřívání v mikrovlnné troubě. Mikrovlny způsobují praskání a vysychání dřeva. Pokud je výkon mikrovln příliš vysoký, dřevo se spálí a může dojít k požáru. Nezáleží na kvalitě materiálu ani na výrobci nádoby. Stejně jako kovové nádobí je i dřevěné nádobí tabu pro vaření v mikrovlnné troubě.

Co můžete vložit do mikrovlnné trouby

K rychlému a bezpečnému vaření nebo ohřívání jídla v mikrovlnné troubě potřebujete vhodnou sadu nádobí. talíře, šálky, misky, hrnce, pánve atd.д. Zjistěme, jaký typ nádobí je vhodný do mikrovlnné trouby a jaká kritéria platí.

Skleněné nádobí

Skleněné nádobí pro mikrovlnné trouby je pravděpodobně nejběžnější a nejuniverzálnější. Běžně se používají hrnky, talíře, nádobí, skleněné misky s víkem atd.п. Lze však v mikrovlnné troubě používat veškeré skleněné nádobí?? Bez omezení jsou vhodné pouze spotřebiče ze speciálního žáruvzdorného skla, které jsou označeny speciálním piktogramem. Zvládnou prudké výkyvy teplot a dlouhodobé vytápění.

Jiné druhy skla, zejména tenké sklo, mohou po několika použitích nebo po příliš dlouhém pobytu v troubě prasknout. Chcete-li přesně vědět, který typ nádobí je vhodný pro použití v mikrovlnné troubě, měli byste věnovat pozornost příslušným štítkům. Neoznačené nádobí používáte na vlastní nebezpečí.

Silikonová zapékací mísa

Kromě skleněného nádobí je silikonové nádobí vhodné i pro použití v mikrovlnné troubě. Tento materiál je obzvláště oblíbený pro výrobu nádobí na pečení. Říká se, že silikonové pánve do mikrovlnné trouby jsou téměř ideální pro použití v mikrovlnné troubě, protože.к. Pečivo se na ně nelepí. Silikonové nádobí je vhodné nejen na pečení. Vhodné nádoby lze použít i pro dušení zeleniny a masa.

Potravinářský plast

Jednorázové plastové nádobí je vhodné i pro použití v mikrovlnné troubě. Obvykle se jedná o hrnky na polévku nebo ohřívací nádoby. Je třeba poznamenat, že ne každá plastová nádoba je vhodná nejen pro ohřev v mikrovlnné troubě, ale i pro skladování potravin obecně.

Plasty vhodné pro potraviny (včetně horkých potravin) jsou označeny speciálním symbolem. skleničkou a vidličkou uvnitř čtverce. Nádoby a kontejnery s tímto označením lze krátkodobě ohřívat v mikrovlnné troubě. Plastové nádoby mohou být navíc označeny tradičním piktogramem, který povoluje jejich použití v mikrovlnné troubě. jedná se o stylizovaný obrázek mikrovlnné trouby.

I když je jídlo v plastových nádobách označeno odpovídajícím způsobem, doporučuje se ohřívat je pouze po krátkou dobu. Vaření v plastu je velmi nežádoucí.

Porcelánové, kameninové, keramické a sklokeramické výrobky

Faora, kameninové a keramické nádobí lze použít i pro vaření v mikrovlnné troubě. Existují však určitá omezení týkající se používání těchto pomůcek. Keramika by měla být glazovaná. Rovněž se doporučuje, aby se fajáns, kamenina a keramika nemalovaly. Důvodem je to, že barvy používané k dekoraci těchto zařízení často obsahují kovové částice. Mohlo by to způsobit jiskření během pečení, poškodit troubu nebo zničit keramickou nádobu. Zlatá barva zaručeně způsobí ohňostroj v mikrovlnné troubě.

Pokud jde o keramické sklo, nádobí z tohoto materiálu velmi dobře snáší mikrovlnné trouby a dlouhodobý ohřev. Keramické, porcelánové, kameninové a keramické glazované pánve lze používat k ohřevu i vaření.

Hliněné výrobky

Hliněné nádoby se v mikrovlnné troubě používají poměrně hojně. Termín „keramika“ označuje neglazovanou keramiku vyrobenou z hrnčířské hlíny. Často jsou vyrobeny z hlíny a jsou vhodné zejména pro vaření dušených pokrmů a vaření v páře. Na otázku, zda lze v hliněném hrnci ohřívat jídlo, je třeba odpovědět kladně. Hliněný hrnec snese bez problémů poměrně krátké zahřátí. Dlouhodobé vaření je jiná věc. vložení nádobí do mikrovlnné trouby na delší dobu. V tomto případě závisí použití takového nádobí na kvalitě keramiky. kvalitní hrnec vydrží i delší zahřívání.

READ  Mohu dát hrnek do mikrovlnné trouby?

Stejně jako u glazované keramiky není malování na hliněné nádoby žádoucí. To platí zejména pro použití zlaté a stříbrné barvy. Charakteristickým rysem neglazované keramiky je její pórovitost. Taková porézní struktura materiálu aktivně absorbuje vlhkost, což může vést k praskání nádobí, pokud je rychle a silně zahříváno. Z tohoto důvodu si hliněné nádoby také dlouho uchovávají své aroma. Všechny tyto nevýhody jsou však kompenzovány tím, že v troubě můžete připravit chutná jídla.

Papírové ručníky

Při rozhodování, jaký typ nádobí je vhodný do mikrovlnné trouby, je vhodné zvážit papírové šálky, talíře a nádoby. Papírové nádoby jsou na jedno použití a jsou vhodné pouze k ohřívání potravin. Proto jsou velmi praktické a často se volí jako nádoby na předvařená jídla, která stačí pouze ohřát.

Pergamenový papír

Pokud nemáte vhodnou nádobu do mikrovlnné trouby, můžete k ohřevu jídla použít pergamenový papír. Tento materiál je odolný vůči teplu a nepropustí mastnotu, alespoň ne na chvíli. V papíru nelze ohřát polévku nebo čaj, ale například kuřecí stehno nebo kousek pizzy ano. Pergamenový papír se používá proto, aby se zabránilo znečištění dutiny trouby.

Vhodné nádobí pro mikrovlnné trouby

Při výběru nádobí je třeba mít na paměti, že musí být nejen krásné a praktické, ale také pevné, nepoškozující se a vhodné pro použití v mikrovlnné troubě. Je důležité, aby výrobky byly vyrobeny z dielektrických materiálů, tj. materiálů, které nevedou elektrický proud. Nejlepší volbou je skleněné nádobí.

Pro ohřev potravin

Mikrovlnné trouby vystavují nádobí vysokým teplotám, mikrovlnám. Ne všechny materiály těmto podmínkám odolávají:

 • Sklo. Nádoby z tohoto materiálu se silnými stěnami jsou nejvhodnější pro použití v mikrovlnné troubě. Na skleněném nádobí pro mikrovlnné trouby nesmí být žádné zlaté pruhy nebo vzory. Metalizované barvy mohou vést elektřinu. Pokud je omylem použijete, vytvoří velkolepou záři. Hrozí také poškození samotné trouby.
 • Plastové. Nádoby z tohoto materiálu, zejména nádoby s víkem, jsou vhodné i k ohřívání potravin. Je nutné ji zvolit podle speciálního označení. Výrobci na dno nebo víko umístí nápis „mikrovlnná trouba“. Pokud plastové nádobí není označeno touto značkou, nemělo by se používat. Nádoba se při zahřátí roztaví.
 • Faor. Ačkoli se mohou zdát křehké, jsou stále dokonale použitelné. Mikrovlnný ohřev přímo v misce je velmi pohodlný. jídlo lze ihned podávat. Ventilátorem potažené šálky a hrnky jsou ideální pro ohřev tekutin. Můžete v nich dokonce vařit kávu nebo bylinky.
 • Karton. Materiál s tepelně odolnou povrchovou úpravou je vhodný pro vytápění. Nejčastěji se používá k výrobě jednorázových kelímků a talířů. V těchto šálcích lze ohřívat pouze nízkotučné potraviny bez vody a s nízkým obsahem cukru. Lze použít i všechny druhy papíru a lepenky, ale vždy pod dohledem. Dlouhodobé zahřívání může způsobit požár.
 • Bambus. K ohřívání potravin v mikrovlnné troubě by se nemělo používat zcela nové nádobí. Dřevní vlákna se při vystavení záření postupně rozkládají. Nádobí může změnit barvu, popraskat, pokroutit se nebo se dokonce vznítit. Bambusová nádoba vydrží bez následků maximálně 15-20 sekund.
 • Silikon. Odolává vysokým teplotám a neobsahuje kovové součásti. Není třeba se obávat použití silikonu v mikrovlnné troubě, pokud je kvalitní. Nepoctiví výrobci vyrábějí výrobky s velmi silným zápachem.

Pro konvekci a grilování

Kromě mikrovlnných trub používají spotřebiče podporující funkce grilu a konvekce k vaření speciální ohřívače a ventilátory. Tento typ nádobí lze používat mírně odlišnými způsoby. Je důležité mít na paměti, že by se neměly používat žádné plasty.

Typ nádobí Lze použít ke grilování Lze použít ke grilování a mikrovlnnému ohřevu Výhody Nevýhody
Sklokeramika Ano Ano Udržuje rovnoměrné rozložení tepla Strach z výkyvů teplot
Žáruvzdorné sklo Ano Ano Snadno se čistí i od těch nejodolnějších nečistot Vyžaduje opatrné zacházení
Keramické Ano Ano Dobře se zahřívá Odštípnutá nebo popraskaná glazura může prasknout.
READ  Jak vařit kukuřici v mikrovlnné troubě

Žáruvzdorné sklo Keramika

Vlastnosti plastového nádobí pro mikrovlnné trouby

V první řadě je třeba si uvědomit, že existuje mnoho druhů plastů. Včetně potravinářského plastu. Některé z těchto plastů odolávají teplotám 100 °C a více. Některé se při mírném zvýšení teploty okamžitě roztaví.

Materiály, jako je polystyren, PVC a polyethylen, nejsou určeny k zahřívání. Proto by se neměla vkládat do mikrovlnné trouby:

Polyamidy a polypropylen jsou vhodné pro použití v mikrovlnných troubách. Jsou nejvhodnějším materiálem pro nádoby na jídlo s sebou. Při nákupu takového konkrétního výrobku je třeba věnovat pozornost tomu, zda je na něm nápis „vhodné do mikrovlnné trouby“. Ale nejen to.

DŮLEŽITÉ! Země původu je v tomto konkrétním případě také velmi důležitá. Lví podíl plastového nádobí pochází do Evropy z Říše středu. A je třeba přiznat, že jeho kvalita je zpravidla velmi slabá.

I když se suducek neroztaví, působí na něj teplo a elektromagnetické záření tak, že začne vylučovat škodlivé látky. Například ftaláty. Je o nich známo, že po požití způsobují, že potraviny jsou zdraví nebezpečné.

Nejdůležitějším pravidlem pro uživatele je vybírat plastové nádobí od osvědčených značek.

Speciální rozhovor o teplotě. U plastových výrobků je vždy uvedeno, jak velkému teplu odolávají. Pokud jsou maximální možné hodnoty překročeny alespoň o několik stupňů, materiál se začne tavit. Poté je nebudete moci používat k určenému účelu.

DŮLEŽITÉ! Nádobu lze snadno zničit, pokud v ní vaříte sladkosti nebo tučná jídla. Pak se krystalky cukru změní na karamel. Lze je zahřát až na 188 °C. A máslo se začne vařit při teplotě 160-270 °C.

Rady zkušených hospodyněk

Jak rychleji ohřát jídlo a zachovat svého kuchyňského pomocníka na dlouhá léta? Shromáždili jsme 6 tipů z kuchařských fór, které nádobí můžete a nemůžete používat v mikrovlnné troubě.

 • Režimy grilování a plast nejsou kompatibilní.
 • Plastové nádoby jsou vhodné pro vaření bez oleje a cukru. Ty se rychle zahřejí na teplotu, při které se plast může ohnout nebo roztavit.
 • Zbavte se celofánu a plastových obalů na sendviče. Tenký celofán se roztaví a přilne k potravinám. Z těsně zabaleného sáčku se mohou uvolňovat toxické látky a váš oběd může nepříjemně zapáchat.
 • Máte rádi maso s chutnou kůrkou? Vyzkoušejte speciální sklokeramickou misku. Povlak na dně se zahřívá více než po stranách. Maso na teplém dně má pěknou kůrčičku. Když se jídlo uvaří do správné barvy, jednoduše hrnec přikryjte a nechte ho vařit.
 • Nevkládejte do mikrovlnné trouby těsně uzavřenou nádobu. Mírně pootevřete víčko nebo propíchněte těsně uzavřenou blánu, celá kůra.
 • Kulaté nádobí ohřívá jídlo rychleji. Mikrovlny jsou lépe rozloženy po celém obvodu.
 • Pokud místo víka používáte potravinovou fólii, při vkládání syrových potravin ji mírně přitlačte. Abyste zabránili opaření párou, zvedněte zadní stranu fólie nebo víka.
 • Talíře ze starých zásob rodičů by se neměly vkládat do mikrovlnné trouby. Tyto typy nádobí mají často mnoho mikrotrhlinek. To způsobuje, že nádobí při zahřívání a působení mikrovln praská. Talíř se může rozpadnout a zničit mikrovlnnou troubu i vaši náladu.
 • Housku nebo hamburger lze ohřívat bez nádobí. Potraviny zabalte do plátna nebo pergamenu.
 • Technologie nestojí na místě. Mikrovlnné sáčky již byly vynalezeny. Tyto materiály jsou vhodné pouze pro „mikrovlnnou troubu“.

Nezapomeňte, že kvalitní nádobí je nezbytné pro dlouhou životnost vaší mikrovlnné trouby a šetří váš čas i elektřinu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS